BoiteDlandsch Overzicht. tiiniieuland. ÜIT DE PROVINCIE. I.A^I>BOÜW. Kerknieuws. Schooluieuws. Zondag 11 October. liechfszaken. KUNST. Gemengde Berichten. Iets varder 7-ien wij tegenover elkaar een onrustig paviljoen voor mannen, en een dito voor vrouwen verrijzen, en voorts naar den kant van Halsteren, dus aan de andere zijde der as van 't terrein, bet machinege bouwen de woning van den machinist. Op de andere punt van de as zijn, ook tegenover elkander, in aanbouw de woning v*n den geneesheer-directeur, en die van den huismeester voorts zijn twee obser vatiegebouwen in wording, een voor man nen en een voor vrouwso, het laatste op het terrein waar de eerste-steenlegging heeft plaats gehad. Men krijgt door het au reeds bsz:chtigde een goede voorstelling van hoe 't terrein er op 1 Januari, of, wil men, op 1 Maart uit zal zien Bet was 'n genot tusschen de spar- reboomen doorover 't mulle zand te wande len, en de rustige bedrijvigheid der werk lieden te zien, aan wier vriendelijkan groet men zien kon, dat het socialisme in zijn slechtsten vorm het nalaten der burger lijke beleefdheid jegens «kapitalisten" onder hen nog geen wortel schoot. Na een en ander bezichtigd te hebben, wandelden wij op naar Bergen op Zoom. Het bestuur vereenigde zieh daar aan een maaltijd, terwijl de verslaggever ging zijns weegs, opgetogen van hetgeen hij gezien en gehoord had op Vrede Rust. De Balkan-crisis. Wat zullen de mogendheden doen Veel zal af hangen van de besprekingen van den Russischen minister Iswoiski met den minister in Engeland. Heden zonden die plaats hebben. Het is niet onnoodig in herinnering te brengen, dat Iswoiski vooraf Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Italië en Frankrijk haefc bezooht. Natuurlijk had die reis sleohts Óen doel, 'n doel dat niet veranderd is door het uitbreken van de Balkan-crisis gedurende dis reis. Eu nu ligt 't gevaar op het oogenblik alleen in Servië. De mogendheden zijn eenstemmig van oordeel dat Servië tegen overijlde stappen moet worden gewaarschuwd. Of alle mogendheden voor een nieuw congres sulleu te vinden zijn t Frankrijk is bezig Duitschland te be werken en Oostenrijk moet zich bereids verbonden hebban tot meiewerking mits vooraf haar program tot in de laatste bij zonderheden zal zijn vastgesteld. Dit voorbehoui is begrijpelijk, voor wie weet dat de uitspraken der Eugsische, Fransohe en Russische pers, en uitlatiagen van 'n paar Engelsehe ministers inderdaad niet gunstig schijnen voor Oostenrijk. Intusschen is te Weenen aangekomen eeu schrij ven van de Servische regsering aan haar gezant aldaar om bij de Oosten- rijkscas regeering te protesteeren tegen de inl'jving vai Bosnië ea Herzegowina. De Oosteu ykscbe regeering heeft echter dit protoit niet ontvangen. Da gezant beeft het blijkbaar achtergehouiea, toen hem duidelijk werd gemaakt, zoo 'r. hem althans nog niet duidelijk was, dat Servië niet is een onafhankelijke staat, en deregeering van dat land daarom niet het recht kan worden toegekend langs diplomatieken wsg een houding in deze quaestie aan te nemen. Voor Koning Peter van Servië is dit al een heel moeilijk parket. Wy kennen zijn gezindheid niet. Maar die kon wel eens vredelievend zijo. En dat terwijl heel het volk oorlogszuchtig gestemd is De Frai>ay het meest verspreide Servische blad doet een beroep op koning Peter, dien het herinnert aan den tijd toen hij in Bosnië bekend was onder den naam van hoofd der opstandelingen en strijder voor de vrijheid van Bosnië, „Ga Bosnië red den", schrijft het blad, «zoo niet, wee u en den uwen, want heel het land zal u, en u alleen het verlies van Bosnië wijten". Men zegt dat dit artikel wel degelijk de gevoelens van het Servische volk weer geeft. Al de dagbladen te Belgrado verschijnen met groote opschriften ais Serviërs te wapen Vooruit naar den oorlog Op tot den strijd Wij willen oorlog! ZiUe het regeeringsblad Samouprava is oorlogzuchtig. De Oostenrijksehe regeering is tegen al deze uitingen op haar hoede gebleken. De Donanvloot is bereids met de gebeurtenis sen in Servië in verband uitgezonden, en de regeering heeft aan de Servische regee- ring reeds gevraagd wat zij bedoelt met baar oorlogstoerustingen. Hier is een vorst (Peter) die door zijn volk het oorlogspad opgedreven wordt vVat Creta aangaat dit zal nog wel los- loopen. Da Grieksohs regeering heeft zioh tenminste gehaast om aan de Porte kennis te geven dat zij hoegenaamd niets met de revolutie op Greta te maken heeft. Nederland en Venezuela. De corre spondent van De Tijd op Curasao schryft d. d. 20 September o. m. Gistere j is de Friesland, wederom onder groot gejuich der bevolking, onze haven binnengeloopen. Nog denzelfden dag is men met de eerste werkzaamheden tot oprichting van een station voor draadlooze telegrafie begonnen. Er locpon geruchten, en officieels berichten bavestigen zulks, dat Gastro, Pu het meenens gaat worden, water ia den wjjn doet. Reeds is officieel bekend gemaakt in de havenplaatsen van Vene zuela. dat passagiers uit Venezuela Daar Curs^io en Trinidad kunnen vertrekken. Ook echter van Trinidad naar Venezuela Niet eehter uit Curayio, omdat datr geen consul is, om hun een pasooort te geven- Wel echter wordt met meer gemakke lijkheid aan hen, die het vragen en geduld hebben, om op antwoord te wachten, bij speoiale vergunning van Castro toegestaan naar Venezuela terug te keeren, zoodat verleden Woensdag de Spaansche boot Montserrat verschillende passagiers aan boord kon nemen, en zelfs goederen, hier overgescheept, kon inladen. Watbeteekent dat allea Welk een barbaar Gastro ook moge zijn, een fijn politicus is hij tevens. Hij is al meermalen uit moeilijkheden gekomen, waaruit hij, volgens berekening, niet ontsnappen kon, Dat hij tegenover de Engelsohe kolonie zoo vriendelijk is, laat zich eenigszins verklaren. Hij wil daardoor van Engeland verkrijgen, dat het Generaal Rolando betette op Tanidad te landen. Deze Rolando is een zijner geduchtste tegenstanders, die van uit Noord-Amerika eene revolutie heeft voor bereid. Zou Castro door zijne toeschietelijkheid ook op het oog hebben, de landing van Rolando op Curacao te verhinderen 'i Dan mag de Nederlandsche Regeering zich wel tweemaal bedenken, eer zjj zich daar toe op eenigerlei wijze verbindt. Zeker, 't is immoreel eene revolutie rechtstreeks te bevorderen. Dat mag, dat kan eene regeering als de Nederlandsche, die de christelijke beginselen tot kompas heeft, Diet doen. Iets» anders echter is het rus tig toezien, zonder ingrijpen. Wil Castro van de Nederlandsche regee ring verkrijgen, dat aan Rolando de toe gang op Curacao geweigerd wordt, dan zal hij daar tegenover moeten stellen voor- deeleo, die eenigszins opwegen tegen den dienst, dien wy hem bewijzen, b.v. de af schaffing der 30 pot. additioneele rechten op goederen uit de Aotillen, de terugroe ping van het Deoreet van 14 Mei, waarbij de overseheping verboden wordt, de terugroeping van alle decreten, die den handel, de scheepvaart, het vrije werk va j CurafaoeDaars op Yeneauela belemmeren. Tegen geen anderen prijs moeten wij be reid gevonden worden, hem Rolando van het lyf te houden. Stel, dat wjj Castro ter wille zijD en Rolando het landen weigeren. Stel ook, dat Rolando, wat nietonwaarsehijnlijk is, binnen korteren of langeren tijd, president van Venezuela wordt, dan kan het bijna niet andera, of jRolando zal op Curasao de beleediging wreken, die hem hier is aangedaan. Aan een dergelijke behandeling van Gasman Blanco hebben wy in 1882 die ongelukkige 30 pot. additioneele rech ten te danken gehad zij zyn als een roede die ons reeds 26 jaar geeselt en die Guzman Blanoo, en na hem alle presidenten van Venezuela ter hand heeft genomen, om ons te straften. Laat de Nederlandsche regeering zioh das wel bedenken en niet tegen Rolando optreden zonder voorwaar den te stellen, die eenigszins tegen de wel- is-waar onzekere,maar tooh waarschijnlijke wraak van Rolando opwegen. Algemeen vreest men hier, dat Neder land zioh door de sluwe politiek van Castro om den tuin zal lateD leiden. Door allerlei kleiaere oonoessies zal hij de oorlogsschepen hier weg zien te krijgen, om naderhand weer met nieuwen moed des overwinnaars, te gaan kwellen. Werkeloosheid Van hooger hand (zeer wnarsohijnlyk door den minister van Landbouwnijver heid en Qandely worden op het oogenblik inlichtingen gevraagd aan de burgemeesters der voornaamste gemeenten in den lande, omtrent den omvang en aard van thans reeds heersohende werkloosheid. Gevraagd wordt: of de werkloosheid nu reeds abnor maal groote beteekenis heeft en of vermoed wordt en, zoo ja, op grond waarvan dat zij in den komenden winter buitenge woon gsoote afmetingen zal aannemen. In het rondschrijven wordt aangedrongen op spoed bij de beantwoording. Middelburg.^ In de raadsvergadering van Woensdag 3 uur komen aan de orde ie Notulen, 2e. stukken, 3e., 4e., 5e., stemmer, onderwijzer, lid C. v. T. op het M. O., 6e. Kohie ren schoolgeld scholen A, C, G en J en Her- halingsonderwijs, 7e. Ontwerp wijziging ge- meentebcgrooting, voorstel geldleening f 45000 voor de Ambachtsschool, 8e. staat van te rooien boomen, 9e. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing en inv. van schoolgeld voor Handwerkslieden, toe. Id. tot 't pensioneeren van W. Moerdijk en tot regeling van de rangen der Inspecteurs, tte. Id. tot het verleenen van eervol ontslag aan den marktmeester Haecou en tot benoeming van Moerdijk in zijn plaats, 12e. Bezwaarschriften tegen de aanslagen in de inkomstenbelasting. 13e. Wijziging verordening gymnasium. 14e. Door de gezondheids-commissie voorgestelde melkverordening met voorsteilen der commissie voorstrafveroidening. 15e. Voorstel van B. en W. betreffende de wenschelijkheid eener school voor achterlijke kinderen. 16e. Idem tot wij ziging der verordeningen ol3 de heffing en in vordering van een inkomstenbelasting. Middelburg. Door eenige dames ter dezer stede werd da tij de het plan opgevat om aan den voetbalclub «Olympia" een vaandei aan te bieden, dit plan is kort ge leden verwezenlijkt. Het vaandel, dat een pracht stukwerk is, is vervaardigd in de fabriek van dhr C. M. van Diemen te Dord recht. Het is van blaew fluweel met een vergulds bal in het midden en onderaan den naam der vereeniging, eveneens in ver gulde letters. Op zij af haDgan aan weers zijden zwaar vergulde kw>sten. Het vaan del is gedurende enkele dagen tentoonge steld in den goud- en zilverwinkel van dbr P. M. J. Hackenberg op den Burgt alhier. De etalage is in overeenstemming gebracht met het geheel. Zoo zijn o a. de medailles der vereeniging er bij gelegd en ook de zilveren beker, waarvoor ook door «Olym pia" wordt gespeeld, terwijl door den win kelier eenige kenrige zilveren kransen en palmtakken in de etalage zijn neergelegd. Dat er heel waf kijkers zioh voor den win kel verzamelen is begrijpelijk, het is een kijkje waard. Het geheel blijft ongeveer acht dagen tentoongesteld. Het eerste jaarverslag, dat over 1907/8, is verschenen van de Middelburg- sehe politieagenten vereeniging „Luctor et Emergo" gevestigdteMlddelburg. Daarin wordt uitvoerig melding gemaakt van het geen door het bestuur in het belang der Vereeniging is verricht. Het aantal leden bedraagt 25, de ontvangsten en uitgaven bedroegen f 42, met een saldo in kas van f 13,054, Bij den a.s. winterdienst van de Prov. boot zullen deze wijzigingen komen met de laatste booten en wel 6,15 van Vlissingen naar Breskens, 6,45 van Breskens naar Vlissingen, 4,45 van Ter Neuzen naar Viissingen en 5,25 van Vlissingen naar Ter Neuzen, alles spoortyd. De reis van Ter Neuzen naar Vlissicgeu van 4,45 wordt 'a Zondags niet gemaakt. Als een zeldzaamheid bericht men ons dat te 'a-Heer Arendskerke bij F. de Rnjjter, een suikerpee is gerooid van 1 M. 15 centimeter. Benoemd tot kommies te water 2e klasse bij de amb. recb. (2e afd.j J. A. Reijnhout, thans tijdelijk. Bevorderd tot kommies 2e klasse de kommiezen 3e klasse A. A. Taek te Hontenisse, P. A. Plassohaert te Boksmeer, J. Slabbekoorn te Venlo, D. v. Bloois te Sas van Gent, en F. de Leeuw te Ossendreeht. Wie van 8srooskerke naar Oostka- kapelle rijdt langs den Noordweg, pas seert ook het mooi gelegen buitengoed «Iepenoord" met zijn grooten vijver voor het huis, waarin des zomers altijd een fraai scheepje is gelegen, getooid met de vlag op en in 't bijzonder de aandacht trekt van de voorbijganger8.Dit mooie buiten zal naar de Vliss. verneemt,^gesloopt worden en de boomen zijn reeds met een nummer geteekend en sullen weldra door den bijl van een houthakker worden neergeveld. Zoo verdwijnt dan spoedig weer een vaD die sohoone buitenplaatsen op Walcheren. Jammer is bet dat er geen gefortuneerden zioh hebben aangemeld, om door koop het in besit te krijgen. Te Ter Hole bad Donderdagnamid dag nabij de hofstede van den landbouwer Ntjssen een treurig ongeval plaats. De ruim 19-jarige J. Verdunnen reed naar het land om bietenbladeren te gaan halen, toen uit Hulst de tram naderde, waarvoor bet paard sioh reeds meermalen zeer angstig had betoond. V. hield het dier bij den kop vast, dcoh liet begon eensklaps zoo hevig te steigeren, dat de man viel en roerloos bleef liggen. Men sohoot terstond toe, doch hij was dood, waarschijnlijk getroffen door een hevigen trap op de borsthij bloedde vreeselijk uit neus, mond en ooien. Het lijk werd in den bagagewagen gedragen en medegevoerd naar het volgende station Hoefkensdijk, waar de ongelukkige, die ongehuwd was, bij zijo broer woonde. Naar men zegt, was V. reeds verscheidene malen er voor gewaarschuwd, en ook Donderdag nog, dat hij met dit paard, dat zoo bang van de tram was, nog ongelukken zou krijgen. MC.) Ijken herijk. De minister van landbouw heeft bepaald, dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1909 te bezigen, zal zyn by den yk en herijk van maten en gewichten de letter r in den gewonen schrijfvorm by den yk en herijk van gasmeters de Koninkljjkekroon en dat, als merk by eerete stempeling aan het ykkantoor te Middelburg zal zyn het cijfer 12. Bij verscheidene ingezetenen van Bosch- kapeile heersoht een vreemde ziekte onder pe hoenders; de dieren kwijnen een paar dagen en valleo dan plotseling dood. De kwaal wil niet wjjken en dagelijks worden doode beesten in daa grond gestopt. Even als bij de vlekziekte der varkens, is ook het inenten der hoenders tegen de heersohende kwaal een probaat middel gebleken. Op eene boerderij waren er binnen een paar weken 39 gestorven deze week zijn de 52 overige ingeënt, die tot heden allen nog in leven zijo. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden (vac- De Hoest) en te Delft, M. M. den Hertog te Hillegom te Randwijk, J. M. Ph. Schippers te Ede te Hoogeloon (toez.), P. Siemelink, cand. te Breda. Bedankt voor Lienden door B. Moorrees te Beteren. Goes. Bij de verkiezing voor tien leden van het kiescollege der Ned. Herv. kerk zijn met groote meerderheid van stemmen herkozen dhrn. W, Smallegange, G. van Riet, J. W. van de Weert WJz., C. LabaD, L. de Beste, C. Glerum, D. H.deBruijne, en gekozen dhr, M. H. Harinok, J. van Asperen Vervenne en J. C. de Beste Wx. Kloetlnge. Bij de stemming voor 4 leden van het kiescollege werden gekozen de beeren L. Dekker 21 st., J. de Jonge 21 st., B. v. Liere 22 st. en Westplate 16 st. Verder werden uitgebracht op de heeren De Braai 2 st., W. v. Liere 1 st., J. v. Liere 1st., S. v. Liere 1 st. en J. Dekker 1 st. Geref. Kerken. Beroepen te Fijnaart, V K. Kuivenhoven te Ambt Vollenhove. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor te Leiden doorJ. H.Grc- tendieck te Dordrecht. Geref. Gemeenten. Naar De Rotterd. uit Glesendam ver neemt. heeft de Geref. Kerk B zich aldaar vereenigd met de (vrjje) Geref. Gemeente te dier plaatse, en behoort z(j nu tot de organisatie van de „Geref. Gemeenten in Nederland" ontstaan nit de vereenigirg van de Geref. Gemeenten onder 't Kruis en de Ledeboeriaansche gemeenten. Eageleche Gemeente. Beroepen te Middelburg en Vlissingen, A. T. A. Obermann, cand. te Leiden. De minister van binneDlandsche zaken heeft bepaald, d*t de commissie tot bet examineeren van bon, die een acte van be kwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde, ge schiedenis, aardrijkskunde, staathuishoud kunde en statistiek, staatsinrichting en schoonschrijven, voor het jaar 1908 zitting zal houden te 's Gravenhageen be noemd tot lid en voorzitter dier commissie K. ten Brnggencate, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage. Universiteit te Utrecht: Cand. Theol. 2 W. A. van Griethuysen. Bevorderd tot arts M. van Selms. Cand. Rechten F. A. Nelemans Jr. Bij kon. beiluit is aan de gemeente Driewegen, boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs, een subsidie toegekend van f450 en aaD Serooskerke (8.) f 200 en aan Oudelande f 700. PBEDIKBEÜBTEN Goes,voorm. half 10 ds. Boersma, bediening H. Avondmaal, nam. 2 nur ds. Steinz, bediening H. Avondmaal, avond 6 uur ds. Stegenga.vanWolfertsdyk, dankzegging. Lokaal Samuël,voorm. half 10 ds. Steinz. Dinsdagavond 6 uur ds. Gunning, Zen- dingsdirector. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde gisteren een doofstommen beklaag de, die zieh tot tweemaal toe had schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel, tot acht maanden gevangenisstraf. Prix de Rome. In den prijskamp voor beeldhouwkunst aan 's Ryks Academie voor Beeldende Kun sten te Amsterdam, is de prix de Rome met algemeene stemmen toegekend aan den heer B. M. A Ingen-Housz, een oud-leer ling van de Rijksschool voor Kunstnij verheid, die ook eenigen tijd in België heeft gewerkt. (A. v. d. D Te Amsterdam werd eergisteren een nog jeugdige kantoorbediende, een 16 jarig jongmenseh, werkzaam bij de visch- oonservenfabriek der firma Kiipseh Abas, uitgezonden met een chèque, groot f 4200 inbaar bij de Amsterdamsohe Bank. Hij moest dat geld weer storten bij de Neder landsche Bank. Het eerste is wel, het tweede niet gebeurd. Het jongmenseh keerde niet ierug, wat natuurlijk argwaan wekte. De firma stelde zioh met de be trokken bankinstelliugen in verbinding, kwam daardoor aohter de toedracht der zaak en waarschuwde de politie. Door toe val kreeg deze spoedig een spoor in handen. De knaap heeft namelijk nieuwe schoenen en een oostuum gekocht en zijn oude pak in bewaring gegeven bij een hem bevrien- den liedjeszanger, die eehter de zaak niet vertrouwde en bij 'n nader onderzoek twee bankbiljetten van f 1000 in het pak vond. Hjj ging 't by de politie aangeven en deze vond uit dat de nieuwe schoenen gekocht waren bij 'n firma in de Rapen burgerstraat. Bij wie het oostuum gekocht is, ligt nog in het duister. Men heeft eehter het spoor van den knaap toen niet kunnen ontdekken, doch gisteren is hij te Haarlem geknipt. By den heer Ten Boom, eigenaar van een hor logemagazijn, kocht hij, een briefje van f 1000 in betaling gevende, een horloge van f 75. De jongen zag er zoo vreemd uit, zyn schoenen waren djorgeloopen, zjjn sport hemd en pet waren versleten, dat de heer Ten B. en diens bediende achterdocht kre gen en daarom de politie waarschuwden. En ds rechercheurs hadden hem daarna spoedig te pakken. Gisterenavond weri aan de laad plaats by het station te Gouda door een vrachtwagen 'n ongeveer Öjarig dochtertje van een koetsier overreden. Zeer ernstig verwond werd de kleine opgenomen. De te hulp geroepen geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. Te Wol vega is een éen-jarig kind in een stuk wortel gestikt. Een üchterschuit te Rotterdam, geladen met eenige kelder- kisten, nieuwe fusten en 1 leeg gebruikt spiritusvat, voer door de Nieuwe Haven, terwijl in de schuit naby dat oude vat een 6 4 8 tal jongens van 15 tot 18 jaar bun brood zaten te eten. Een dier jongens had een cigaret aangestoken én wiarp de ge bruikte lucifer nog vlammende weg deze kwam juist terecht in het sponggat van hót spiritusvat, waardoor de zich daarin be vindende gassen der melasse spiritus ont brandden en de beide bodems met ont zettend geweld werden weggeslingerd. De eene bodem sloeg door een nieuw fust heen doch de andero, die naar de jongens ge keerd lag, trof een löjarige knaap tegen het hoofd, dat vreeselyk verwond werd, tengevolge waarvan kjj binnen enkele oogenklikken bezweek. Te Rotterdam is een 7jarig knaapje dat by het oversteken eener straat door een electrieche tram werd overreden, na eenige uren aan de gevolgen bezweken. In de cementfabriek te Beerse (nabij de Belgische grens) is de werkman J. V. van een galery gevallen en aan de gevolgen zyn er verwonding over leden. Ter gelegenheid van een uitstapje van eenige li etsende jongelui wegens de installatie van den nieuwen burgemeester van Holten werd een ond man door een hunner by ongeluk tegen den grond ge reden, de man bezweek aan de bekomen kneuzingen. —Te Noordwijk is een schip per van de loopplank zijner talk gevallen en verdronken. Te Sittart is een man, die van zijn vrouw en kinderen was weg- geloopen, en na een afwezigheid van drie maanden in de echtelijke woning terug keerde, waar hij zijn vrouw en schoon moeder bij elkaar aantrof, door laatstge noemde, woest gewordendoorzijn'scheiden, met een mes zoodanig in het hoofd gestoken dat hij aan de gevolgen stierf. Door de politie te Enkhulzen is de band gelegd op een brutale, sluwe oplioh- ster, een 19-jarig meisje. Deze maakte er haar werk van, onder voorwendsel dat zij door loterij plotseling gefortuneerd was geworden, en daardoor de .breeveertien liet uithangen, anderen tot deelneming aan een geldloterij aan te zetten. Zij wist op die wijze één slaohtoffer te maken, welke zij voor meer dan f 800 aan gel heeft opgelicht. Met gebruikmaking vso eenige gefingeerde adellijke en andere namen van aanzienlijke personen, slaagde zij er in, haar slachtoffers tot de afgifte van het geld te bewegen. Zij is aangehou den en ter beschikking van de justitie te Alkmaar gesteld. Naar het huis van bewaring is op last van den officier van justitie overgebracht de brievengaarder H. A. M. Gerrits uit Gendt (Betuwe), die ziah aan verduAtering eu valschheid in gesohrifte heelt schuldig gemaakt. De aangehoudene moet sedert 1900 fraude hebben gepleegd en iu het ge heel f 2200 hebben verduisterd. Hhl. Te Ameide a. d. L ek, waar verleden jaar de kermis werd afgeschaft, welke ge lijktijdig met de paardenmarkt aldaar ge houden werd, was 't Weensdag inden laten avond vrij woelig. E6n groote maeigte be woog zich door de straten, en, ondanks de sterke politiemacht en den helderen mane schijn, werden er hier en daar ruiten ver nield. Een der vermoedelijke daders werd na grootan tegenstand van het publiek aan gehouden zelfs moesten nog schoten ge lost worden. Daarna werden geen balda digheden meer gepleegd. Omstreeks 1 uur was alles rustig- Wilbur Wright is op den avond van den 7en October opnieuw met zijn vlieg machine te La Maos opgestegen. Ditmaal achtereenvolgens met zes versohillende passagiers. Onder deze zes passagiers was ook eene dame, Madame Hart O'Berq, die een tochtje in de lucht maakte van twee minuten en drie seoooden. Verder vloog Wilbur Wright nog gedurende vier minuten en twaalf seoonden door de lucht met een elfjarigen jongen, die opgewonden van verrukking weer beneden kwam. Ook de overige passagiers verklaarden wet hun uitstapje bijzonder ingenomen te zijn. Uit Venetië wordt gemeld, dat de bouw van den nieuwen 8t. Markustoren thans tot aan de klokkekamer voltooid is. Dit onderste gedeelte van den toren is 491 Meter hoog. Er wordt verklaard, dat voor deze eerste helft een miljoen steenen noodig geweest zijn van dezelfde afme tingen als d.e steeneD, die voor den inge- storten toren gebrnikt waren, maar van betere kwaliteit. Elk van deze steenen weegt 7 Kilogram. In November zal de bouw van het bovengedeelte van den toren begonuen worden. Deze bovenhelft zal bestaan uit de blokkekamers met vensters aan versohillende zijden en uit een koperen dak. Voor rekening van Paus Pius X zal op het koperen dak een vergulde engel gezet worden. Een Engelsch blad beweert, dat het marine-departement der VereeD. Staten de levering heeft aanbesteed van luchtsche pen zwaarder dan de lucht ten gebruike bij de vloot. Zjj moeten tenminste 40 Eng. mijlen per uur varen en twee personen be nevens materiaal voor een reis van 200 zee mijlen mede kunnen varen. Verder moeten zy in etaat zijn, zich zender inrichtingen voor het sty gen en dalen van het water te kunnen opheffen en daarop weder te kun nen nederdalen. Italië gaat, na de welgeslaagde proe ven met zijn eerste bestuurbare corlogs lichtschip, er een tweede bouwen. Dj ballon zal 5000 M3. inhoud hebben. Dezer dagen heeft de Inflexible, d

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2