VOOR ZEELA No. 4. 1908 Maandag 5 October. 23e Jaargang. HlSTORISeH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. By dit nummer behoort een By voegsel Een Bakkerswet. PRIJS DER ADVERTENTIËN BiMtuüiüüiL DIT DE PROVINCIE. ma 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN De vrijzinnigen zijn 't er vrijwel over eens dat minister Talma een kundig en des kundig man is. Bij de verdediging van een paar ingewikkelde wetsontwerpen toonde hij dat hij tot in da kleinste details zich in zyn onderwerp had ingewerkt. Niet het minst toonde hü dit bij de behandeling der interpellatie van den heer Plate in de Tweede Kamer, naar aanleiding van den maatregel der Rijksverzekeringsbank in zake bet havenbedrijf te Rotterdam. Nu weer bij de behandeling der Vis- scherijwet, met een zoo zwaar geharnast ridder als den voorzitter der Zeevissche- rijeD, mr. Rahusen, tegenover zich, toonde hij zich, ook in de Eerste Kamer, weer van zessen klaar. Moge deze bekwame bewindsman nog lange gespaard worden en in staat gesteld, om ook op 't gebied van den Arbeid iets tot stand te brengen. Zijn Exelleotie wij herinnerden het reeds wil ook in zake het Bakkersbedrijf eenige hoogst noodzakelijke verbeteringen invoeren. Onder anderen beperking van den nachtarbeid. Hij zond bereids eenige mededeelingen omtrent zijn plannen aan de Kamers van Arbsid, met verzoek om raad. Den nachtarbeid der bakkers heelemaal ta verbieden,dit ziet de minister terecht in, dat gaat niet. Maar wel een beperkingen regeling acht hij mogelijk, zonder het be drijf zelf te schaden. Daarom stelde hij in uitzicht een verbod van eiken arbeid, in en ten behoeve van 'n onderneming verricht tot het bereiden van brood, tusschen 9 uur 's avonds en 5 uur 's morgens, met uitzondering van des Zater dags en des Maandags, wanneer reeds te 3 uur de arbeid begonnen mag worden. De minister is echter ook bedacht op uit zonderingsbepalingen, dewijl hij de wet wil doen aanpassen aan het leven. En nu is onder meer dit een moeilijkheidzal de wet ook den nachtarbeid verbieden van den kleinen bakker, die geheel alleen, zonder knechts werkt. Hier zou de wet aan het huisrecht komen. Moet z(j't dan niet ver bieden Maar dan wordt de deur openge zet voor allerlei min gewenschte, drukkende concurrentie. Hierop heeft de minister nuditgevon- den.dat in onderscheidene plaatsenarbeids- raden voor 't broodbakkersbedrijf worden ingesteld; Patrimonium noemt ze „be drijfsverenigingen met publiekrechtelijke bevoegdheid". Dit is inderdaad mooi gevonden. Het beginsel, om, waar 't immer kan, het bedrijf zelf, dus de belanghebbenden, een woord te doen mee spreken bij de regeling van 't bedrijf, moet zooveel mogelijk, niet alleen in 't bakkersbedrijf, maar in alle bedrijven worden toegepast. Natuurlijk staat ook deze minister op de schouders van zijn voorgangers. Er was jaren geleden reeds een ontwerp van den heer Pyttersen. En in de Arbeids wet van minister Kuyper kwamen ook al bepalingen voor, waarmede de minister zijn voordeel kan doen. Maar de vondst van deze bedrijfsver enigingen is een nieuwe. Natuurlijk niet in dien zin dat er vóór hem nimmer aan bedrijiavereenigingen gedacht is. Dr. Kuyper heeft herhaaldelijk gezegd en geschreven dat 'tzoo moest. Op het Sociaal Congres was het een zijner stellingen: De regelen de huishouding van den arbeid moeten uit denarbeidskring zelve genomen worden. Maar dat minister Talma er in zijn eerste wetsontwerp reeds gebruik van maakt, strekt hem tot eere. Als nu straks de iu-elkaar-zetting van deze bedrijfsverenigingen maar niet aan de ambtenaren wordt overgelaten. Die arbeidsraden behooren uit 't Bedrijf op te komen, en niet van boven af den Bak kers te worden opgelegd, De bakkers toch zijn best in staat zelf de mannen te kiezen, die zij het meest ge schikt achten voor bedrijfsregeling, wets- uitlegging, controle en wat meer tot dit //vak" behoort. 3 October 1908. De vrijzinDig-demooratieohe dagbladen riepen de vorige week om belangstelling bij hunne lezers voor een samenkomst die jZondag ten behoeve van algemeen stemrecht in deD Haag zou gehouden worden (en sinds gehouden is). Voorzeker daar begint moed toe te be hooren om zoo jaar op jaar te gaan betoogen voor een zaak die maar weinig inslaat. Waarlijk het volk niet het dagblad van dien naam maar het wezenlijk volk betoont zieh met algemeen kiesrecht, vrou wen-kiesrecht ingesloten niet ai te zeer ingenomen. Geweldige reclame levert een surrogaat van geestdrift. Eu als men dan bij die betoogingen bij msgeren invloed en schralen oogst aan het opsnijden gaat dan wordt zoodanige betooging eenvoudig belachelijk. Of wat dunkt u van een spreker die zegt als algemeen stemrecht niet langs vreedzamen weg komen kan de arbeiders het kiesrecht met geweld afdwingenmoeten. Of het stuk speelgoed ware Of van een ander die zegt dat de voor standers van algemeen kiesrecht zich er op moeten voorbereiden het volgend jaar tot een r'aad te komen Een was er die bij]de laatste betooging uitsprak dat het toch zoo niet gaan kon, om ieder jaar alweder te betoogen, en te verkondigen dat het cijfer der deelnemers zoo of zooveel grooter is. Men moest tot een daad komen. Op welke wijze soheeu hem en ook der vergadering minder helder te zijn. Een heel jaar om hierover te denken ligt weder open 1 Getvichi of waarde Over den maatstaf, waarnaar de invoer rechten behooren gerekend te worden, hêersoht verschil van gevoelen. Sommigen zeggen Bepaal de invoer rechten naar de waarde. Anderen Naar het gewicht. Beide partijen voeren argumenten aan, welke terdege houtsnijden. Berekent men het gedrag naar het ge wicht, dan moet de grove, wollen stof, "waarvan de japon eener sjofele burger vrouw gemaakt wordl, evenveel opbrengen (zoo niet meer) als het iijne weefsel,bestemd (om met Poot te spreken) voor het praalge waad onzer hoofscbe staatajonkvrouwen. Ieder gevoelt het ongerijmde daarvan. Dus naar de waarde Maar ook daartegen rijzen bezwaren. Niet alleen dat in de waarde-bepaling van een artikel altoos iets willekeurigs ligt, iets subjectiefs, maar de helling naar de waarde veroorzaakt meer oponthoud, is moeielijker en geeft maar al te vaak aan leiding tot bedrog. Heit men daarentegen naar het gewicht, dan heeft men.een streng objectieven maat staf, waardoor alles eenvoudiger in zijn werk kan gaan. Tusschen waarde en gewicht kan ten slotte alleen de praktijk uitspraak doen. Wij voor ons hellen sterk over naar hef fing volgens de waarde. Alleen wanneer dit in de praktijk tot te veel bezwaren aanleiding geeft, zouden wij onze voorkeur laten varen. Koek en Banket. Vele vrijhandelaars" beweren, dat de hier geproduceerde waren duurder zullen worden, naarmate de buitenlandscheconou- rentie door een hooger invoerrecht belem merd wordt. Deze bewering klopt niet met de ieiter. In Duitsohland zijn heel wat zwaar be schermde artikelen goedkooper dan bij ons. Dooh wat verwijzen wij naar bet bui tenland van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 --ent. Wij zelf hebben binnen onze grenzen eea industrie, welke buitengewoon sterk be schermd wordt, namelijk met een invoer recht van honderd percent. Dat is de koek-industrie. Is de koek nu in ons land duur? IntegendeelGoedkoop. Volgens den heer Smissaer', een vurig «viijhandelaar'' keeren de. koekfabrikanten niet meer dan 5 pCt. aan de aandeelhou ders uit; waaruit blijkt, da! verhoog ng van invoerrechten den prijs onzer artikelen niet altoos doet stijgen. Wel soms doet dalen. Immers, om bij ons voorbeeld te blijveD, heeft de bemoeilijking van den invoer van buitealandsehe koek ten gevolge, dat hier vele koekfabrieken opkwamen, welke onder ling scherp oonourreeren, waardoor de piijs naar beneden ging. Dit komt overeen met wat in Duitsoh land opgemerkt wordt. Verhoogiug van invoerrechten kan dus zeer goed prijsdaling veroorzaken. Bovendien wij wezen er reeds eerder op behoeft men niet bevreesd te zijn, dat een beschermende industrie gaat slap- bakken. Onze beschermde koekindustrie bloeit in alle opzichten. Friesch Dagblad Ia den wedloop otn de grootste stoom schepen in de vaart te brengen is de be kende White Star lijn op dit oogenblik de winnende. Zij bouwt twee schepen om den Atlan- tiaohen Oceaan te bevaren, de Olympic en de Titanio, die elk 60.000 ton meten. Als men nu weet dat het grootste Neder- landsohe stoomschip, de Rotterdam, 24.000 ton meet, dan zullen allen die dat stoom schip wel eens zigen zich eenige voorstel ling kunnen maken van den omvang van een schip dat2'/2 maal zoo groot moet zijn. En wat zullen die schepen kosten Een en twintig miiiioen gulden per stuk j Christel jk-Nationale Werkmansbond. Gister is te Apeldoorn de 13de jaarver gadering van den Chr. Nat. Werkmansbond gehouden onder leiding van den heer P. J. Nahuijsen. Blijkens de Stichtsche Cl. hadden 30 afdeeliDgen zich doen vertegenwoordigen. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer A. van Ooij, is ontleend dat 12 nieuwe aideeÜDgen gevormd werden en geen enkele afviel. Het totale aantal afdee- iingon bedraagt thans 121 met te zamen omstreeks 12,000 leden. Zeven prov. oomi- tó's zijn werkzaam, cl. in Zeeland, Over ijssel, Zuid-Holland, Noord-Holland, Fries land, Gelderland en Utrecht. Uit hel verslag van den penningmeester, den heer J. W. Meijer, bleek o. m. dat de ontvangsten hadden bedragen f 2034.01, terwijl de uitgaven f,989.28 beliepen. Het bedrag wat in kas is, bedraagt f2034.01. Uit het verslag van «Ubo" bleek, dat was ontvangen f 18;136,67) en uitgegeven f8736,091, zoodat er een voordeelig saido is van f9760.67. 's Middags werd statutenwijziging be handeld. Aan het einde der breedvoerige bespre kingen hierover werd besloten deze con cept-statuten, gewijzigd door de amende menten, opnieuw aan het oordeel der leden der afdeelingen te onderwerpen en daarna op de volgende jaarvergadering ter goedkeuring aan le bieden* Naar aanleiding van 'n voorstel Nijmegen werd nog o. a. na gehouden besprekingen besloten ,i De jaarvergadering draagt het hoofdbe stuur op, naar aanleiding van een nieuw aangenomen 'Engelsohe pensioenwet, te onderzoeken of een wet als deze in overeen stemming is met de beginselen van den Bond en de resultaten van zijn onderzoek aan de afdeelingen hekend te maken." De burgemeester van Middelburg verlaat voor eenigen tijd de stad. Ter voorkoming van misverstand deelen wij mede dat de door den Staats spoorweg af te geven speciale retourkaaiten 2a en 3e klasse tegen de enkele reisvraoht, geldig op den dag van afgifte naar de plaatsen waar weekmarkten plaats vinden, alleen geldig zijn in de speciale inarkttrei- nen, in de dienst regeling aangegeven. Onder vele blijken van belangstelling hesft Donderdag de heer J. J. F. v. Zepl, radacteur van Zelandia te Hulst zyn 25ja- rigen arbeid in de journalistiek, waarvan 22 jaar a&n de Maasbodeherdacht.Hjj werd door den Paus versierd met het gouden Kruis «Pro Ecclesia et PoGtific3" Vele Roomsche en enkele Antirev. bladen heb ben den jubilaris openlijk gehuldigd op zijn gedenkdag. De Rotterdammer herinnert hoe 'tVaaZejjl ia geweest, die de coalitie wiet te stevigen en bij verkiezingen voor Raad en Staten in Rotterdam telkens weer ter overwinning wist te voeren. De heer Van Ze(ji heeft indertijd een aanbod van eea liberaal dagblad o'm daar als redacteur voor 't stadnieuws dus los van politiek of godsdienst - op te treden.uït beginsel af geslagen, hierby een salaris verhooging van plus minus f 1000 prijs gevende. Dat ia be ginsel I Middelburg. Gedurende den aanstaar den winter worden de navolgende onder officieren van het 2e bat,. 3e reg. inf., alhier in garnizoen, op de bij hunne namen vermelde gemeenten, belast met het geven van onderwijs bij het voorbereidend mili tair onderricht, n.I.de res. sergt. majoor W. J. Braber en de sergt. J. A. de Keijser te Middelburg, de sergt. maj. instructeur J. A. Baljeu en de res. sergt. J. Verhage te Kruiningen, de «ergt. maj. instr. J. A. Baljeu te lerseke, de sergt. maj. instr. A. M. Nieuwland en de sergt. J. Borstel te Oudelande, de sergt. A. M. Oldenhof te 's-Gravenpolder, de sergt. T. W. de Lange te Wi8senkerko en Kapelle, en de sergt. J. Sinke te WisBeekerke en Goes Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzondgedurendede maand September '08 1320 Telegrammenontving er 1330, opge nomen en verder geseind werden 1497, totaal 4147. Gesprekken. Uitgaande 538, inkomende 644, overgenomen 1380, totaal 2562. Ver- Ont- Kantoren. zonden, vangen. Totaal. Baarland 18 17 35 Borsselen 79 77 156 Driewegen 27 38 65 Ellewoutsdijk 47 47 94 's-Gravenpolder 38 55 93 's-Heer Arendskerke. 42 61 103 's-Heerenhoek42 45 87 s-H. Hendrikskinderrn 6 7 13 Heinkenszand 34 52 86 Hoedekenskerke 31 32 63 Kapelle88 108 196 Kloetinge 27 27 54 Kruiningen71 59 130 Kwadendamme. 13 16 29 Nieuwdorp 27 32 59 Nisse39 42 81 Oudelande 11 23 34 Ovezande32 30 62 Rilland72 135 207 Schore15 39 56 Waarde*. 19 35 54 W olphaartadyk 78 88 166 Goes. Euphonia gaf gisterenavond zijn laatste zomeroonoert in den tuin van V.O.V. Er was, dank zij 'tsohooue weer, veel belangstelling, en ook veel aandaoht. Het programma werd zeer verdienstelijk afge speeld. Euphonia en zijn directeur ver dienen een woord van lof voor hun op treden en voor 'tversohafte genot. Uit het kort verslag over 19071908 van de verrichtingen der vereeniging «Het Volkshuis te Gces" nemen we over*. De werkzaamheden zjjn begonnen met het organiseeren van een lichtbeelden avond. De bedoeling hiervan was, een nuttigen en aangsDamen avond te geven en tevens een goeie golegenheid te ver kregen om degsnen, die van te geven Cursussen wilden prcfiteerep, totaanmel ding uit te noodigen. Dezen hadden volle vrijheid daarbij zelf op te geven, wat za weuschten te beoefenen. Die avond slaagde naar wonschde opkomst was boven verwachting en een 3ö-tal personen lieten zich inschrijven voor cursussen in vakteekenen, rekenen, vrouwelijke handwerken, Engelsch, zang of gymnastiek. Hei bestuur heeft wel willende personen bereid gevonden, de cursussen te leiden, heelt een lokaal der R. H. B.-Sciiool voor teekeDen en een lokaal der Gemeente voor gymnastiek tegen eenige vergoeding ten gebruike gekregen. Een paar kleinere groepen zijn door degeneD, die les geven, geregeld aan huis ontvangen. Voorhand- werken eu zang heeft het bestuur een zaal moeien huren. Da lessen werden of liever worden nog geregeld gevolgd bij bet naderen van den zouier hebben de ingeschrevenen zelf den wensoh te kennen gegeven, zoolang moge lijk te kunnen voortgaan. Sommigen getroosten zich daarvoor gel delijk nadeel, doordat ze met de lange dagen al een uurtje op de werkplaats moe ten verzuimen. Het aantal ingeschrevenen bedraagt thans 51, n.I. voor Vakteekenen 18, Gymn. 12, Handwerken en Zang 14, Rekenen 4 en Engelsch 3. Tholen. Met ingang van 1 Oot. is tot waarnemend schipper bij de visseherijpoli- tie benoemd de kneoht A. Bustraan alhier met standplaats lerseke. Westkapelle. In de raadsvergadering van gister was onder de ingekomen stukken ook een verzoek van dhr. J. Mesu, onder wijzer te Nieuw- en St. Joosland om hem voor de in dezen winter te houden land- bouwcursus een lokaal in de sohool ten gebruike toe te staan. B. en W. stelden voor om dat verzoek in te willigen, onder voorwaarde dat voor iedere lesdag wordt vergoed voor vuur en licht eene som van f 0,25. AIzoo werd met algemeene stemmen besloten. De schippersknecht van de Antonio die te Emmerik verdronk zie ons vorig no.was Willem de Blaeij, oud 21 jaar, gedomicilieerd te Hoek bij Neuzen, zijn vrouw Sara Nijssen oud 19 jaaren hun kindje Jan, oud 10 weken. Het sleepschip bovengenoemd was in aanvaring geweest met een ander sleepschip Elisabeth, dat zwaar beschadigd werd, terwijl de Antonio zonk. De Blaeij schijnt zich bij 't zinken van 'tsohip in het vooronder begeven te hebben om zijn vrouw en kind te redden, bjj welke pogiDg hij door het snelle zinken van het sohip zelf ook omkwam. Ter Neuzen. Verwacht werd dat de Deensohe boot Aggersborg te Gent afge laden tot een diepgang van bijna 19 voet, het eerste stoomschip zou zijn dat door de nieuwe sluis passeert. Maar er kwam bericht dat 't kanaal naar Gent sleohts be vaarbaar is voor schepen met hoogstens 17 voet diepgang. Dat is nog 1 voet minder dan voorheen 1 De order schijnt uitgevaar digd naar aanleiding eeuer zand versohui- ving in de. vaargeul boven Selzaete. Donderdagnacht zonk voor Bruinisse op 15 meter diepte oen vaartuigje, geladen met oud ijzer. De opvarenden wisten zich met hun eigen roeiboot te redden. De lading is verzekerd; hetsoheepjeevenwel niet. (M. C.) Bij de direote belastingen, invoer rechten en acoijnzen zijn benoemd tot kommies 3e klas tc Sas van Gent C. J. Teirlinek, J. v. Iwaarden, A. Vellemau en U. Rammeloo, allen tijdelijk. Is ver plaatst de kommies 2e klas F. J. Kools van Nieuw Namen naar Aardenburg. Men meldt uit Zeeland aan de N.R.Ct Aan de waterkeering onder de gemeente Scherpenisse had dezer dagen weder eea

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1