No. 3. Zaterdag 3 October, 23e Jaar VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Binnenland, Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. In de Woensdag j.l. te Utrecht gehou den vergadering van den Bond van anti- rev. raadsleden is het bestuur als volgt samengesteldde heer Van Gitters, lid van de Tweede Kamer, voorzittermr Rutgers te Hilversum, secretaris; de heer Van Hoog- ptraten te Arnhem, penningmeester; de heer Van Naamen te Zw^ndrecht, onder voorzitter do heer mr Pernhout te Gorin- chem, tweede secretaris. Een program van beginselen en van actie werd besproken. Het aantal leden bedraagt thans on ge v. 220. Naar de Zw. Ct. verneemt, heeft de heer Th. de Meester, oud-minister van financiën, de hem vanwege de liberale partij aangeboden eandidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Ommen, aangenomen. Tot lid van de Staten van Utrecht is in 't kiesdistrict Utrecht gekozen mr. W. H. J. Royaarde (1met 1736 st. legen 1609 op mv. W. L. P. A. Molengraaff (vrijz.-dem.). Er stemden slechts 3345 van de 8138 kiezers, UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Gisteren is door de politie alhier aangehouden zekere B., oud 18 jaar, die sedert eenige dagen de ouderlijke woning had verlaten, omdat hg van ziin vader eene vermaning had ontvangen. H\i hield zich eenigen tijd op op de koopvaar- dgbooten, welke hier in 't Kanaal liggen Hy is naar de ouderlijke woning terugge bracht. Middelburg. De ambtenaar der posie- rijeD G. A. van Gelder alhier, wordt over geplaatst naar 't kantoor te Bergen op Zoom De 2e luitenant Kers is belast met de leiding van het voorbereidend militair onderricht te Zierikzee, Zonnemaire en Dreisehor. Heinkenszand. Benoemd tot brieven gaarder, met ingang van 16 Nov., G. Beau fort alhier. Aan het postkantoor Krabbendiike en de,daaronder ressorteerende, hulppost- kantoren werd gedurende de maand Sept. 1908, ingelegd f 3913,59s, terugbetaald f 1316,20s. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 868, Voorts bedroeg het aantal verzonden tele grammen 176, het aantal ontvangene 226 uitgaande telefoongesprekken 92, inko mende 31. Vlissingen De heer J. A. van Odijk, werkmeester bij de Staatsspoor alhier, wordt met ingang van 1 November als zoo danig overg9plaats naar Stadskanaal. De heer W. Goddefroy, opzichter-machinist te Emmerik, wordt op dienzelfden datum overgeplaatst naar Vlissingen. Terneuzen. In verband met de te hou den mobilisatie oefening is hier eergisteren avond gearriveerd de artillerie uit Willem stad, onder commando van kapitein Van Olden. Gisterenmorgen is een deel der artillerie naar Ellewoufsdijk vertrokken. De oefening betreft het onderzoek binnen welken tijd na ontvangen order de kanon nen sehietklaar kunnen zijn. Minister Sa- bron en enkele hoofdofficieren arriveerden gisterenmorgen tot bijwoning van de schiet proeven en beziohtigden daarna de ves tingwerken. Daarna keerden zij naar Vlis singen terug en de detachementen naai hunne garnizoenen. Gisterenmiddag werd de schietoefening fe Ellewoutsdijk gehou den. In de week van 23 tot en met 29 Sepi 1908 kwamen in Zeeland voor 8 geval len van typhus en febris typhoïdea, 5 van roodvonk en 4 van diphtheritis, te weten vaa typhus en febris typhoïdea 1 geval te Breskens, 2 te Bruinisse, 2 te Groede, 31? Sluis en 1 te Vlissingenvan roodvonk 1 geval te Aardenburg, 1 te Axel, 1 te Seroos- kerke (W.), 1 te Vlissingen en 1 te Wemel- dirge; van diphtheritis 1 geval te Koewacht 1 te Ter Neuzen, 1 te Noordgouwe en 1 te Zuiddorpe. 's Gravenpolder. Door ingelanden van do polders 's-Gravenpolder, Ooster Zwake en het Haventje van Biezelinge is heden benoemd tot lid van den dijkraad vaa den Willem Annapolder dhr. H. van Eenenaam te Biezelinge. Hansweert. De alhier op den berm geloopen stoomboot Telegraaf VII is giste rennamiddag met hoog water, na gedeelte lijke loBsing, door de stoomboot Telegraaf I afgesleept en Daar Rotterdam vertrokken. De boot heeft geen schade beloopen. LAKDBOÜW. In ons no. van Dinsdag j 1. komt een ver slag voor van de vergadering der afd. Mid delburg van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij. Dat verslag schijnt niet juist te zijn wij zullen een volgende maal trach- ten't er beter af te brengen. Nu is er weinig meer aan te doen. Toch wenschen wij een paar van de ergste vergissingen te her stellen. De heer A. Gesohiere bg voorbeeld heeft volstrekt niet gezegd, dat de trekkings- dag der loterij een ware zondedag is, maar onder meer dat de geachte voor zitter,, rapporteur van die verlotiags com missie in zijn vorig rapport gezegd had dat de verloting burgerrecht verkregen had en dat het juist dit was dat de heei Geschiere zoo betreurde wijl de geaohte voorzitter daarmede eene waarheid maar een treurige waarheid uitgesproken had. Hij had, zeide de heer Gesohiere, evenzoo goed kunnen zeggen de zonde heeft bur gerrecht gekregen, ook dat is eene waar heid, maar een ontzettende waarheid. Vaa den trekkingsdag heeft de heer Geschiere onder meer gezegd Er heersoht tijdens de trekking groote zenuwachtigheid en de lust tot spelen wordt opgewekt. Da regeering wil de loterijen afschaffen en spreker zou gaarne zien dat hel bestuur eens overwoog of het niet mogelijk zou zijn deze verloting af te schaffsn en te vervangen door iets anders, premieuitkee- ring enz. Spreker betreurde ook de reclame, die yoor de loterij gemaakt wordt, en betwij felt of de loterij wel ten nutte van de paardenmarkt strekt. Spreker stelde voor de beslissing over het al of niet houden eener verloting lot een volgende bijeenkomst aan te houden en evenzoo de benoeming eener oommissie daarvoor, welk voorstel echter verworpen werd. Te Noordwijkerhout zijn een melk boer met zijn zoon in de Leidsche vaart verdronken. Bet paard voor den melk wagen schrikte van een hondenkar en Bprong in de vaart.Het zesjarige zoontje van een werkman te Tilburg, dat van een boerenkar viel en toen 'n hersenschudding kreeg, is aan de gevolgen overleden. In de gommerij van de firma Enschedé en Zonen te Haarlem viel een 40jarige werk man achterover van zijn machine. Hij was op slag dood. Te Weert nam een jongen van 12 jaar, een met hagel geladen geweer van den zolder en legde uit gekheid op zjjn 22jarige zuster aan. Het schot ging af en trof het meisje in het gelaat. Na een uur lijden trad de dood in. Een driejarig knaapje te Texel viel van een ladder. Na zwaar lgden is het aan de gevolgen be zweken. Te Groot Schermer is reeds sedert omstreeks veertig jaren een lek in den ringdgk van den Mmnemeerspolder. On danks herhaalde nasporingen is men er nooit in geslaagd de plaats te bepalen waar dit lek zijn oorsprong heeft. EDkele jaren geleden ontstond plotseling eene inzinking in den ringdgk en werd een gedeelte daar van weggespoeld. Omdat het lek in des laatsten tijd. weder grootere afmetivgec aannam, doet thans het heemraadschap „De Eilandspolder", hetwelk beheer voert over de Minnetneer, over oen g-ooten afstand eene diepe houten srbooting langs het boezemwater slaan,in de hoop eindelijk den ondergrondschen Waterloo® to kunnen stuiten. Aikm Ct. Een veehouder te Diever heeft eigen handig eens operatie geprobeerd op een oud varken. 't D er had in-zijn gulzigheid zich verslikt in gekookte aardappels, waar van een in den slokdarm vaat bleef zitieD. Langs den hals heeft men nu een insnij ding gemaakt van ruim 20 c M-, den aard appel in den slokdarm stuk gedrukt en achteruit gesohoveD. Dit gebeurde j 1. Maandag. Dinsdag at het beest weer een weinig en nu Woensdag weer volop. Ook loopt het in de weide, alsof er niets ge beurd is, met een krul in den staart. Ge neest de wonde, dan is bet dier zeker behouden. [N. v. h. N.) De nieuwe postzegels. Den heelen d»£» van de opening van het kantoor af, stonden er gisteren drie lange rijen mensehen voor de loketten voor zegelverkoop in 't postkan toor te Amsterdam. Te kwart over tweeën had de ehef van den zegel verkoop voor Amsterdam 75,000 postzegels 11 ot. uitga- geen, 25,000 2 ets. briefkaarten, en 1400 briefkaarten k 4 et. (met betaald antwoord). Als men in aanmerking neerat, dat de ambtenaren die aan de loketten en in de bijkantoren verkoopen, 2 3 duizend stuks tegelijk krijgen, komt men tot de oonolusie, dat er op den aangegeven tijd stellig een 70,000 postzegels waren verkocht. En „de vergadering duurt voort". Het laatste vaa de drie cijfers: 14o0 briefkaarten met betaald antwoord uitgege ven d. w. z. z e k e r 1000 verkocht ia balangrijk voor de beteekenis van den postzegelhandei en philatelie. Want daar voor zsl wel l et grootste deel van die 1400 gediend hebbe: 1 't Gebruik van briefkaarten met betaald antwoord tooh en dat nog wel alleen voor de stad, is gewoonlijk niet vau beteekenis. (Hbl) Schipbreuk door >en meteoorsteen. Het houten fregat „Kclip^e", 1-169 ton groot, werd, naar aan d n Llcyi Anversois ge schreven wordt, op de reis van Newcastle naar San Francisco midden, in den stillen Oceaan door een gloeienden meteoorsteen getroffen, dia een grooten mast brak en dwsrs door het schip, door 't dek, de lading en dan scheepsbodem sloeg. De kolscladicg van het schip geraakte in brand en door het gat in den bodem drong het water bij stroomen naar binnen. Het gelukte der bemanning den brand te blusschen, maar het was onmogelijk het binnendringende water met de scheeps pompen bij te houden. Vier dagen en nachten werkte men tevergeefs met in spanning van alle krachten, doch toen werden, daar het water in het schip steeds hooger steeg, de booten te water gelaten en de uit 16 koppen bestaande bemanning verliet het schip, dat kort daarop zonk. Na een vreeselijken tocht van 17 dagen en nachten, gedurende wel ken tijd drie der schipbreukelingen van ellende en ontbering stierven, bereikten da booten een klein eiland, ongeveer 900 zeemijlen (een zeemijl is 1852 meter) van de plaats der schipbreuk verwijderd. Na een kort verblijf aldaar werden de schip breukelingen door een Amerikaenschen schoener gered en naar Honolulu gebracht. De oudste zoon van president Roo sevelt, Theodoor, gaat zich toeleggen op da wolfabricage en hij begint als gewoon fabrieksarbeider op de tapijten fabriek van Hartford in Thompsonville in Connecticut. Langzamerhand wil hij dan alle afdee- lingcn van het vak doorloopen, om van alles in de praktijk goed op de hoogte te komen. Thompsonville is een kleine fabrieksplaats van zeven duizend inwoners. Dezer dagen is een kapitein van het Fransche lager te Rysel al heel ongelukkig te pas gekomen. Hij had een kast in zjjn woning zoo afgesloten, dat iemand, die de kast mocht openen, daardoor een revolver zou afvuren, dio in de kast was geplaatst. De kapitein schijnt daar niet cm te hebben gedacht op een oogenblik dat hg haast hsd. Hij moest naar Brest vertrekken en deed, onnadenkend, de kast open. Het schot ging ei en de kogel trof den kapitein in de buik. De kapitein, Emile Marsal, is naar het zie kenhuis g~bracht.Zijn toestand ia hopeloos De katoencrisis en de nijperlieid. Ook ia verscheidene kolenmijnen, die aan de spinnerijen vaa Lancashire (Enge land) koien leveren, begint de invloed van de crisis voelbaar te worden. In een aantal mijnen is de werktijd ingekrompen. Da Engelsehe bladen bevatten uit voerige verhalen van het vergaan van de Argonaut, merkwaardig omdat er van de 231 mensohen, die er aan boord waren 113 reizigers, die van Londen een toeht van drie weken naar de Mtudellandsohe zee gingen maken, en 118 koppen bemanning niemand ook maar eenig le'sff kreeg. Alieen ging aile reisgoed verloren een gravin de Hamil de Manin raakte voor f 60.000 aan juweelen kwijt. Te merkwaardig was de reddiDg van alle levens, omdat de mensohen eigenlijk tweemaal schipbreuk leden. Want nauwe lijks waren zij in de negen booten van de Argon an t overgebracht naar de Kings- well, waarmede de Argonaut in aanvaring was geweest, of dat sehip begon ook te zinken. Ijlings ging men weer in de booten tot de Southmoor, een kolenboot.ze oppiltu Zes nur nadat de aanvaring was gebeurd stapten de schipbreukelingen te Dover weer aan wal. Bij het kalme weer endenabijheid van de kust was er na het ongeluk aan boord van de Argonaut zoo weinig paniek, dat een der reigzigsters kiekjes van het geval nam. De meeste reizigers zaten aan het ontbijt, toen de aanvaring plaatshad. De Argonaut was een schip van een 3275 ton, de Kingswell van 8000. De Argonaut is in diep water gezonken, de Kingswell tussohen Hythe en Dymohuroh op den wal gezet. Koning Eduard heeft last gegeven, om van Kon'pgin Victoria's Brieven te herdrukken als eeu volksuitgaaf 'u3deelen, die te zaaien 1'3 00 zulten kobtea. Murray en de Times zullen samen voor de uitgaaf zorg dragen. Totnuioe kostte het boek drie guinjes, tsaar de Koning wil het „onder 't berrik van al zijne onderdanen" brengen. Balfour heeft, bij het kolfspel, een bal tegeu het hoofd gekregen. Hij was een oogenblik versuft, maar herstelde zioh spoedig en speelde door. De Londensohe kranten sohrijven over de herfsthittegisteren was het in Londen 79 graden in de sohaduw. De nacht, die aan dien warmen dag vooraf ging, had de hitte al aangekondigd. De laagste temperaturen waren 's nsohis 57° te Londen en 55° te Bath. In de Londensohe straten zog men alom strooien hoeden en zomerpakjes. - De bandjirs in Britsch-Jndië. |>Nu dringen langzamerhand enkele bij zonderheden tot ons door over de afschuwe lijke ramp die de overstroomingen in Haiderabad en Dekkan blijken te zijn. Het verlies aan mensohenlevens kan wegena ontstentenis van offioieele rapporten wel is waar zelfs nog niet benaderd worden, doch men weet o.a dat een der rapporten een aantal dooden van 10 000 opgeeft. De lijken kunnen onmogelijk spoedig genoeg begra ven worden en men vreest voor pest dien tengevolge. Echter eohijnen er geen Euro peanen bij te zijn omgekomen. De autriteiten in de Britsehe residentie buiten Haiderabad hadden van te voren gewaar schuwd en de meosohen die in het laag gelegen gedeelte der stad woonden aange zegd, hun woningen te verlaten. Maandag morgen kwam dan ook als 't ware een „hooge muur van water'' omlaag door de bedding van de Moesi-rivier en sleurde alles neer wat zij tegenkwam. Haiderabad, een stad van 449,000 inwoners is de hoofd stad van de „eerste inboorlingen-slaat". Daden van heldenmoed werden ook dit maal verricht. In een gasthuis droegen de verpleegsters zieken op het dak. Dat was noodig, want het water rees snel tot op een halve meter van het dak. Het bestuur van den Levantijnschen Spoorweg te Weenon heeft uit Oost-Rv-e- melië het volgende bericht gekregenTe Sosbinats, Sarambei, Tirnowa, Jambolï, Novazagora en Sjirpan hebben soldaten met de bajonet de gezinnen van de be ambten van den Levantijnschen spoorweg uit hun woningen verdreven. Hier en daar warden deuren opengebroken en loketten vernield, maar de kassen bleven onaan geroerd. De Oostenrijksche beambte Wa- litseh werd wegens wederspannigheid in hechtenis genomen. De Turksche beamb ten, die vertrekken, moeten voor hun reisbiljetten betalen. Een inspecteur, die onder Frausche bescherming staat, is met uitzetting bedreigd. Dit verslag is onder protest aan de Bulgaarsche ministers van openbare wer ken en vsn buitenlandsche zaken ver zonden. De afval van den Cullinah. Wjj ver nemen, dat de Londenacho aristocraten zich illusies hebben gemaakt om een stukje te bezitten van den Cullinan, waarvoor zg tien-, twintigmaal den prjjs van het karaat aanboden, mits de echtheid hun officieel gewaarborgd werd. Koning Edu ard ontving daartoo talrgke verzoeken. Naar wij vernemen zal de afval verkocht worden ten voordoele van sommige bij zonder arme hospitalen in Engeland. De agenten van do kroon zullen rechtstreeks handelen met de koopers en men ver wacht mooie zaken te doen. Ook is reeds beslist, dat de beide geslepen Cullinans 't volgende jaar niet in den Tower zullen worden geëxposeerd. Evenals van de Koh- ih-Noor zullen getrouwe imitaties van zuiver cristal worden tentoongesteld. s-liertCrt.) Schwartz, de uitvinder van de prent briefkaarten, is dezer dagen teAssmans- hausen overleden. Hg had indertijd een boekwinkeltje en een drukkergtje. Hg ba- gon mat prentjes van de Loreley en da Wacht am Rhein op gewone briefkaa rten te plakken. Het succes bracht hem op het denkbeeld zjjn prentjes op do kaart te doen drukken. En zoo kwam iu de wereld een uitvinding die zooveel last veroorzaakt, maar ook zooveel onschuldig genoegen verschaft. Abdoel-Egalitè. Geheel de familie des sultans van Turkije doet haar best, om te doen uitkomen, dat het haar met het nieuwe régime ernst is. Prins Buthaneddin Effendi zeide bij (de stichting van een nieuwe club onder meer: „Ik ben gelukkig onder mijn broeders van de marine te zijn en zoolang ik leef zal ik het nooit vergeten, dat er tussohen ons een broederband gesloten is. De sultan zelf werd ook lid van deze olub en betaalt een maan- delijksohe contributie van 30 pond". Het is de N. F. Presse", die het vertelt. Ook tot in de afgelegen vertrekken der prinoessen i3 de blijde boodschap der nieuwe aera doorgedrongen. Slechts door één kamenierster vergezeld, verlaten zij de keizerlijke paleizen, om in de stad inkoopen te gaan doen, tot groote ergernis der behou dende partij. Scharen van bedels ars volgen haar op haar weg en z'j schenken rijke aalmoezen. Te Irkoetsk plunderden zes Tsjer- kessen het postbureau en roofden het door de werklieden der goudwassohergen daar gedeponeerde goud, ter waarde van 23 duizend roebel; tegelijkertijd werd 50 duizend roebel aan baar geld ontvreemd. Terwijl deze roovers hun werk volvoerden, omringde een troep nomaden het gebouw, en hield de opdagende menigte met ge weerschoten op een afstand. Het bombardement van Tabris ia zonder eenig ander gevolg gebleven, dan het door de Sjahpartg allerminst ge- wenschte nl. dat de zwakheid en onge schiktheid der «strafexpeditie" die uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1