iterkiiieims. Gemengde Berichten. van Cadzand om de Opening der Ambachts school bij te wonen. Vrol\jk wapperden de vlaggen van de torens, van publieke an particuliere ge bouwen. Z.Exc. werd door den burgemees ter, dhr. Oratama, en door den secretaris en den penningmeester der school, dhrn. A. Mjjs en Iz. Kisseeuw, te Breskens afge haald. Per ry'tuig giag de weg over Groede naar Oostburg. Het bestuur ontving Z Exc. en geleidde hem naar de schilderzaal, waar de opening zou plaats hebben. Daar waren de verschillende genoodigden en de leer lingen met hunne ouders. Z Exc. neemt den voor hem bestemden zetel in. Daarna spreekt mr. Van Dam de openingsrede uit. In korte trekken deelt ZEd. de geschiedenis der school mee en dackt allen: regeering, provincie en ge meenten voor de belangstelling endemede werking. Bierop de Minister het woord nemende, dankt Z.Exc. voor de vriendelijke uitnoo- diging en de hartelijke ontvangst. Toen de uitnoodiging kwam, aarzelde hij niet die aan te nemen om ondubbelzinnig te doen blijken de ingenomenheid der Regeering voor het ambaoht9onderwijs. Het is van beiang dat de arbeider zijn vak versta en zoodanig onderricht zij, dat het productieve van zijn arbeid sierlijk is voor 'toog en degelijk in 't gebruik. De Regeering brengt hulde aan de mannen op wier initiatief de ambachtsschool is tot stand gekomen. Het was ook de weusoh van den Minister deze streek te leeren kennen. Dioht bij een naburig land gelegen, was ook deze streek vol liefde voor Nederland en Oranje. Daarom was het hem aangenaam te kuDnen toonen, dat de Regeering ook dezestreek liefheeft. De Minister eindigde met de beste wen- schen voor Oostburg, voor 't land van Cadzand en voor de ambohtspchool, waar van hij hoopte, dat zij zal groeieu en bloeien tot in lengte van dagen en dat Gods zegen op dit werk moge rusten. Dhr. De JoDge, lid van Ged. Staten spreekt namens Ged. Staten de verwach ting uit, dat de school onder haren direc teur zal vooruitgaan en rijke vrnohten zal opleveren. Ook de leerlingen wekt hij op huu best te doen, opdat de naam van 't Bestuur, dat deze school oprichtte, ook door hun toedoen tot in leDgte van dagen met eere worde genoemd. Dhr. mr. Hennepuin, beschermheer der vereenigiog heeft weinig meer bij al het gezegde bij te voegen. Hij wijst er echter op, dat eindelijk voorziening is gebracht in een toestand, die niet deugde. De landbouw komt hier het meest tot zijn recht y de njjverheid niet minder. De opleiding was verwaar loosd. Nu de ambachtschool er is, komt het aan op den ijver en de toewijding der leeraren cd leerlingen. Naast beschermheer wensoht hij te blijven of te worden de vriend van het bestuur, de leeraren, de leerlingen, die hij zoo mogelijk met raad en daad zal bijstaan. Daarna wordt de school bezichtigd. Genoodigden werden op onbekrompen wijze onthaald. De Minister gebruikte het middagmaal ten stad huize en vertrok om kwart voor 4 met het salonrijtuig der trammaatsohahpij. L.A.WÜBOCJW. Keuring van uil te voeren vleeech. By kon. besluit van 15 Sept. is bepaald, dat keuringsdiensten van voor uitvoer be stemd vleesch als bedoeld in art. 5 van het kon. besluit van 24 Jnni 1908 no. 50, zullen worden ingesteldo. a. te Viissingen in de exportalachterjj van de Stoomvaartmaat- schappy Zeeland. Ned. Herv. Kerk. Het afscheid van de. Plette te Klevers- kerke is bepaald op 25 Oct., en de intrede te Culemborg op 1 Nov. na bevestiging door dr. J. fl. Gerritsen van 's-Gravenhage. Geref. Kerken. Tweetal te Garrelsweer E. A. Groene- wegea te Westmaas en J. Sybrandy te Krabbendjjke. Na bevestigd te zyn door de. Metering, van Katwyk a. d. Ryn, met de woorden uit Hebr. 1317 deed ds. Broekstra intrede te Rhynsburg met een predicatie naar Col. 1 27 slot. Ds. Impeta, van Katwyk aan Zee, sprak het welkomstwoord. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te fiussum M. Schouten te Bun schoten. Bedankt voor Leeuwarden door P. de Groot te Noordelooa. &cii(M>iiiieu\vs. Prof. Van Leeuwen, Omtrent den nieuwen te Utrecht benoem den professor blyken wy, spijt de ons van geacme zyde uit Walcheren geworden tegenspraak, toch niet zoo geheel mis te zijn geweest. Immers de Stichische Courant schryft onder meer In den loop der jaren onderging dr. Van Leeuwen niet geringen invloed van wylen den geleerden Grontogjchen predikant dr. Talma. De omgang met dezen wijsgeerig aangelegden prediker bleef niet zonder be- teekenis voor zijne richting op theologisch gebied, in de laatste jaren deed ook de ge niale arbeid van Dr. A. Kuyper, eveals op zoo menig ander jong theoloog, op dr. Van Leeuwen zijn bekoring gelden. Naar zijne lichting behoort dan ook de nieuw be noemde hoogleeraar tot de besliste voor standera der Gereformeerde beginselen, zoodat van hem verwacht kan worden, dat zyn onderwijs ook in dien geest zal gegeven worden. De vakken, die hy zal hebbBn tedocseren zyn Oud Christelijke letterkunde Uitleg ging van het Nienwe Testament en de En cyclopaedic der Christelijke Godgeleerd heid. By beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is benoemd met ingang van 1 October 1908, tot hoofdver pleegster aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, mej P. van Ende, thans tjjdeljjk als zoodanig werk zaam. ZKNDING. No. 10 (October 1908) van «Orgaan der Nederl. Zendingsvereeniging" brengt in herinnering dat 17 Nov. de Bazaar wordt gehouden. Wie bijdragen heeft zende ze aan het Zsndingshuis, Westzeedijk 345. Op 2 Dee. daaraanvolgende herdenkt de Naderl. Zeodingsvereeniging haar 50-jarig bestaan. Wie der Zendingsvrienden lust heeft de jarige op dien dag met een gave voor de zendiDg natuurlijk 1 te verblijden, die zende ze aau bovengenoemd adres. In het orgaan trekken ook de mededee- lingen van o ie zendeliDg Tuiten van Pang- harepan, zendeling Verhoeven, van Tjide- res, en zendeling Alkema van Meester Cornelia uit het Buitenzorgsohe, doen. Eerstgenoemde mooht 18 mohamedaneD, onder a welke 12 volwassenen, door den doop in de gemeente opnemen. ZeDdcliDg Verhoeven gewaagt van de eerste flol- landsohe school met ruim 200 Chineesehe leerlingen onder 4 Hollandsehe onderwij zers te Batavia geopend. Om de belang rijkheid nemen wij dezen brief in zijn geheel elders in ons blad op. De brief van zendeling Alkema heeft 't toevallig zou men zeggen, over ongeveer dezelfde 2 dingen. Onder anderen van de inwijding der sohool te Buitenzorg,die langzaam vooruit gaat, eD de jalouzie opwekt van de Chineesehe sohool. Dat stichten van gouvernements- soholen acht de eohrijver een gevaarlijk werk. Hij zegt «'t Gouvernement weet in zake die Hollandsehe soholen voor Chineezen wel waar 't is begonneD, maar niet ('t beginsel van Hollandsoh onderwijs te willen ver schaffen aan Chineezen doorvoerende) waar 't eindigen zal. «Eigenaardig is wat een kapitein der Chineezen te Samarang zeide bij de in wijding der Gouvernements Chineesehe school aldaar „Gij geeft ons nu Holland sehe seholeD, en wij zijn daarvoor zeer dankbaar, maar wij hopen, dat nu in de toekomst ook gelegenheid gegeven zal worden met de opgedane kennis te kunnen werken en 't brood te verdienen." Mat andere woorden: „Stel vooronzeHollandsoh opgevoede jongelui ook ambten en bedie ningen open bij 't Gouvernement." „En behalve dat de Chineezen, waar hun nu de vinger werd gegeven, de hand zuilen vrageD, daar roepen nu ook de lolauders reeds«Geef nu ook ons Europeesohe schelen, net als als aan de ChineezeD, want zoo wapent 't Gouvernement de Chineezen tegen ons met wapeneD, waar tegen wjj niet bestand zijn." Ik zal hier •iit onderwerp niet verder behandelen, maar dat men van Gouvernementswege «vel voorzichtig zal worden en zioh wel driemaal zal beradeD, eer men verder gaat, dat gelooi ik stellig. En ik geloof 't te ■neer, sinds we een Directeur van Onder wijs kregen, die niet als zijn voorganger nog staat in de belijdenis van 't alleen- zaïigmakende.gouvernem .nts-neutraal on derwijs. Wel mag gezegd, dat hoe netelig ook de kwestie van 't onderwijs in 't dollandsoh zij voor Chineezen en Inlanders oeide, er toeh lichtelijk een betere oplos sing ware gevonden dan die nu als de oplossing dienst doet. Intussohen zullen ■wij met onze school te Buitenzorg maar sctliekens voortgaan, en kan de Zending op deze wijze aan de behoefte aan onder richt in 't Hollandsoh voor Chineezen vol doen, dat ze 't doe zoo eenvovdig mogelijk, zoo goedkoop mogelijk, zoo degelijk mo gelijk. Boedi Octomon. Opmerkelijk is het, dat de nederlaag door de Japanners den Russen aangedaan, nog immer zoo ver strekkende beteekenis behoudt voor de volken van Oost-Azië, en daardoor ook voor die van Europa. Da overweldigende kracht, waarmede Japan den Kassiseh8n Beer heeft terugge drongen van uit het onneembaar genoemde Port Arthur in het achterland, heeft eene deining gebracht in de vele miilioenen van het zoo groote Chineesehe rijk, en het «Gele gevaar" de vrijmaking van het Oosten van het Westen uit het rijk der droomen overgebracht in dat der werkelijkheid. Inderdaad dreigt het gevaar, dat de vol ken van het Oo9icn zioh steeds meer zullen losmaken van hunne voogden en onder wijzers in het Westen. De lezers van ons Orgaan weteD, hoe ook de G'hinoezeu van Java tot jaloersch- beid verwekt door het sucoes der Japan- neezen en de gelijkstelling vaD dezen met Europeanen tot meer aotiviteit werden geprikkeld, kapitalen bijeenbrachten en op de hoofdplaatsen ook van West-JavaTioog- Hoa Hwe-Koan-Beholen openden. Door deze aotiviteit aangespoord, besloot ons Gouvernement ook voor de Chineesehe jeugd Hollandsehe Gouvernementssoholen te openen. Den eersten van deze maand weid te Batavia de eerste Hollandsehe school met ruim 200 Chineesehe leerlingen, ouder vier Hollandsehe onderwijzers, ge opend. ,Te Soeraboja en Samarang wordt hetzelfde voorbereid. Alzoo een nieuwe ooneurreDtie voor onze zendingsscholen ter hoofdplaats. Genoemde deining bracht alzoo de Chineezen van Java in beweging en vooruit. En zouden nu die 30 millioen, door den Islam overrompelde Inlanders van Java, blijven voortsluimeren in die ontzenuwende zelfgenoegzaamheid, welke de Islam over dit groote volk heeft gebracht Gode zij dank! neen. De deining, door den onver- wachten sohok van Fort Arthur veroor zaakt, heeft reeds vele der meest ontwik kelenden van het Javaansohe vólk wakker geschud en tot geweDSohle aotiviteit aan gespoord. Ia het hoofdartikel van het «Bataviaasoh Nieuwsblad" van 13 Juli word gezegd „Er valt niet langer aan te twijfelen de geschiedenis van Java eD de Javanen is bezig zich te wijzigen, zoo ingrijpend te vervormen, dat over twintig jaar de poli tieke toestanden in deze kolonie, althans op Java, zioh zoodadig zullen hebben ont wikkeld, dat die van thans nog sleoht6 in de herinnering zullen voortleven. Om 'tnu maar dadelijk zonder verdere in leiding te zeggende kern heelt zioh gevormd van een Aigemeenen Javaanschen Bond met het alomvattende doelOen strijd om het bestaan van den Javaan dit woord in meest aigemeenen zin genomen te ver lichten, door harmonische, voornamelijk geestelijke ontwikkeling." Tot deze juiste aanduiding van wat nu op Java wordt waargenomuD, vond het Bat. Nieuwsblad aanleiding in eene circulaire, door drie zeer ontwikkelde dochters vao den Regent van Japara in zuiver Neder- landsoh opgesteld en verspreid. Deze drie adelijke dames roepen de beschaafden en goedgezinden onder het Javaansche volk op, om met elkander het noodige te beramen, ten einde hun volk geestelijk te ontwikkelen. Dat hier geen sprake is van een in kleinen kring gezellig gekeuvel slechts vau drie dames, die nuttig werkzaam willen zijn voor hare omgeving, maar dat wij hier slechts een enkelen klaDk opvangen van een over geheel Java in vele kringen spon taan uitgesproken verlangen, wordt o a. bewezen door het feit, dat reeds den 20slen Mei 1.1., na langdurige dooh stille voorbe reiding, door de leerlingen der «Dokter- Djawasehool" te Batavia werd geconstitu eerd een Bond, voorloopig onder de benaming Boedi Oetomo'' d.w.z.«het sohoone streven", bedoelende de geestelijke ontwikkeling van den Javaan. Ook elders een dergelijk streven iD wording zijnde, voegden zich bij dezen Bund de leerlingen der Landbouw- en de Veeartsenij-soholen te Buitenzorgevenzoo van de Hoofden scholen te Bandoeng, Magêiang en Probo- lingo ook die van de Kweekscholen voor lal. onderwijs te Bandoeng, Djokjakarta en Proboltngo. Vele der meest omwikkelde jeugdige lol. ambtenaren voegden zioh mede bij den Bond, die primo Juli reeds 650 leden telde, en nu stellig reeds tot ver over de duizend zal tellen. Besloten werd, gedurende de a.s. Mobara- medaansohe vastenmaand, September, een algemeen Congres te Djokja bijeen te roepen, ten einde het algemeen doel van den Bond nader te bespreken, plannen te beramen en een centraal bestuur te kiezeD. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat ome Regeering wei spoedig sympathie met dit streven zal betuigen, en dan kan verwacht worden, dat eerlang bijna alle laiandsohe ambtenaren zullen toetreden. Wat zal dit gewensohte ontwaken van het Javaansohe volk beteekenen voor de Cnristeiyke Zending, voor het Koninkrijk Gods? Aan de toekomst verblijve ae beantwoording dezer ernstige vraag. Dooh wie om des Heeren wil, eu dus tot üeil van den Javaan,mede-arbeiden in de CüHStelijke Zending, zijn ten steliigote verplicht op deze nieuwe beweging Dauw- keurig te letten, met haar te rekenen en zich wel bewust te worden, in hoeverre wij al dan met gehouden zijn haar te steunen. Zoo komt al aanstonds voor de Ned. Zendingsvereeniging aan de orde de vraag Mogen wij onze mede vooruitstrevende Helpers en Onderwijzers, en de leerhngeD onzer Kweekschool te Bandoeng het otliciëei centraalpunt voor de geestelijke evolutie van het gansohe Suendaueesone volk ouder invloed stelten van Boedi Oetomo Mogen wij hen aan dien invloed onttrekken Voorwaar ernstige vragen, voor wier beantwoording wij behooren at te waobteD, wat er eerlaDg uit deze wel aantrekkelijke beweging zal groeien. Maar hoe moeten wij het nu opnieuw betreuren, dat dit voornaamste eiland onzer bezittingen nog immer zoo sporadisch door de Zending wordt bearbeid. De Christelijke - Zending is, helaasniet gereed voor deze verrassing. Zeker, het zijn nog sieohts de weinige ontwikkelden, die zioh aan de spits van deze bewegmg plaatsen. Dooh wanneer die zoo invloedrijke Artsen, Onderwijzers en Ambtenaren, straks ook Rechters en Offioieren, het streven van Boedi Oetomo gaan dienen, dan kan men er van verzekerd wezen, dat zeer velen van dit onderdanige, volgzame volk zullen medegevoerd worden. Zal de Javaan daardoor nader komen tot den Vredevorst Jezus Christus, nader ook lot ons volk F Omdat de bron dezer overigens ge wensohte beweging hier beneden sshijot te ontspringen, en naar ik vrees met zal gerekend worden met de Openbaring Gods, die van boven is,zal de taak der Christelijke Zending de dienaresse dier Openbaring- zeer waarsehijnlijk niet weinig verzwaard worden. Daarmede worde ernstig gerekend, vooral ook bij de opleidiDg onzer a.s. Zen delingen. Nauwkeurig, eu dus onbevoordeeld lettende op de diogen die spoedig komen kunnen, hebben wij voortaan te rekenen óók met een Jong Java. Dit te herioneren aan allen,die volhardend smeekenVadert dat Uw Koninkrijk kome, ook op Java, is liet doel van dit schrijven. Maranatha (Zendeling) VERBOEVEN. Tjidêrós, 27 Juli 1908. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Wil u zoo vriendelijk zyn onderstaande een plaatsje te verleenen. De vereeniging «Kinderzorg" maakt bij dezen bekend dat de eenige dagen geleden door haar aangekondigde collecte, niet behoeft te worden gehouden, daar de, voor het waschbuis benoodigde som, dank zy het vorstelijk cadeau van f 1000, sauicu met andere ingekomen giften, reeds is bij eengebracht. Waar echter uit den aard der zaak de behoeften steeds vele zyn, blijft zy de Vereeniging by voortduring in een ieders belangstelling aanbevelen. VEREEN. «KINDERZORG» Afd. Goes. Mijnheer de Redacteur t Keiweg Camperland. Nog iets over de nu bestaande keiweg. Ik ben vroeger al eens op Camperland ge weest dat die keiweg er niet bestond. Maar als je er nu komt dan moet je zeggen wat is dat toch veel veranderd. Die Camper- landers zyn waarlijk best geholpen. Maar nu las ik verloopen Dinsdag in De Zeeuw dat die aannemers zoo hun best gedaan hebben om hem te leggen, nu zy komen daar wel de eer van toe, maar ik heb nog niet hooren reppen of roeren hoe die er ge komen is, zou net in deze ook zyn, zoo ik vroeger eens las van tien melaatsche mannen dat er maar een was die er de lof van gaf. Of hebben die aannemers hun geld niet verdiend voor hun werk Ik denk gy Camperlanders wacht u voor den tweeden keer. Als er weer eens wat op til is wie dan eerst zou beginnen aan iets dat zoo veel genot en gemak zal geven. Een lezer van De Zeeuw. Te Amsterdam viel in zyn woning een heer van de trap en bleef op de plaats dood. Op de kermis te Lent is by een vechtpartij een der- vechteuden zoodanig met een mes gestoken dat men voor zyn leven vreest. Te Oud-Beij erland waren twee heeren aan 'c iietsen toen een hunner in onbeduidende aanra king kwam met een per fists naar zyn garnizoen te Dordrecnt terugkeerenden pontonnier. Deze maakte zich daarover zoo boos dat hy zich op den heer wierp en hem ziju bajonet in het lichaam stak. De getroffene weid in een nabyzynden molen binnen gedragen waar hy weldra den geest gaf. De moordenaar (die zeker weer wei ontoerekenbaar verklaard zal worden omdat hy driftig was) werd ia arrest gesteld. Te Hoensbroek is een jongeman Zondagnacht door twee zy- ner Kennissen met messen doodelyk ge wond. Hij ligt met hersenschudding. Nadat de brand in de beetwortelsuiker fabriek te Oudenbosch gebiuscht was, vond men op een der zolders het byna geheel verkoolde lijk van een 26-jarigen arbeider. De man had zich vermoedelijk tóór het uitbreken van den brand op den zolder te slapen gelegd de vlammeu hadden spoedig in den vloer van den zolder een gat gebrandde ongelukkige moet toen door de zoldering gevallen zyn en in de vlammen omgekomen. Up 't werk voor den aanleg van 't kanaal 's-Bosch—Drongelen te Baardijk geraak te by het aanhaken van een lorrie aan de machine, een werkman tusschen de buffers beklemd, zoodat zijn onderlijf byna geheel ingedrukt werd. Eenige uren later was een trein, die gediend had voor steenenvervoer, van de zijly n op de hoofd- lyn gebracht. Een zandtretn, waarvan de machinist den stilataanden trein niet be merkte, kwam aangereden, zoodat een botsing onvermydelyk was. De werklieden, die het gevaar zagen aankomen, tracht ten zoo spoedig mogelijk daaraan te ontkomen, hetgeen dan ook gelukte aan allen behalve een werkman, die viel en een oogenblik later beide beenen onder den knie afgereden werden. Beide werk lieden zijn aan de gevolgen overleden. Posten. Men meldt uit Amsterdam Het „posten" als verweermiddel schijnt nog steeds sterk in trek in de diamantwe reld. De «onafhankelijken'' die er zelf den last van ondervinden, gaan dit middoltje thaDS op hun beurt op 't A. N. D. B.-besluur toepasseD en de voorzitter, de beer lieori Polak, geniet thans zelf het onaangename van deze strijdwijze. Zondag 1.1. kreeg bij namelijk vier Amsterdammers voor zijn villa te Laren en deze «posters" bleven trouw de wacht houdeD tot laat in den na middag. Van zijn kant bepaalde de „ge poste" er zioh toe de gordijnen te sluiten en verder lijdzaam af te wachten tot het de heeren zou believen af te trekken. De La- rensche boeren, die op 'n «relletje" gehoopt hadden in verband met bet feit dat bij ecu vorige gelegenheid een der «posters", die er niets mee ie maken had, door den heer Polak op een pak ransel was onthaald, konden dus onverriohlerzake naar huis gaaa. De beide wethouders te Weesp heb ben besloten spoedig hua betrekking neer te leggen. De gemeente zit ook zonder bur gemeester, wegens ontslag en vertrek van burgemeester De Haan, dus zullen ze wel dra zonder dageljjksch bestuur zitten. Een bewoonster van het Vreebrug te Utrecht heelt bij de politie aangiftegedaHU dat gedurende haar afwezigheid uit haar woning was ontvreemd een horloge, eeog geld en eenige kleinigheden. De politie, onmiddellijk op ODderzoek uitgetogen had weldra de hand gelegd op een zekeren W oud 12 jaar, D., oud 13 jaar en v. d. B., oud 10 jaar, te Utrecht woonachtig. Door open- sohui ving van een raam hebben de jeugdige inbrekers den sleutel der buitendeur welen te bemachtigen en zicb door die deur toe gang tot de wening verschaft waar zij het een en ander zioh toeeigenden. Een vermakelijk waterballet. Zaterdagmiddag heeft zich te Amster dam midden in het IJ, tusschen de zweminrichting van Obelt en de Handels kade, een komuch-tragische scène •afge speeld. Daar wonen in Amsterdam een tweetal zwemmers, die op de lange baan in bet buitenland reeds menig schitterend bucces hebben behaald. Wy noamen P. L. Ooms en Ed. Meyer. Om in het bui tenland te kunnen concurreeren, moet duchtig getraind worden. En voor een laDgeD afstand is een zwembassin geen geschikte traïoingsplaats. Na doken de Gebr. Meijer en P. L. Ooms van uit de zweminrichting van Obelt onder de ver schillende steigers door en kwamen zoo in het JI, hetgeen zy voor training wilden overzwemmen en dan terugkeeren. Toen zy pl.m. 100 meter gezwommen hadden, werd gestopt, aangezien een groote Suez-boot, die aan het draaien was, hun de gelegenheid ontnam in eens door te zwemmen. Terwyl zy dus kalm in het water lagen, kwam op een vlet je een dienaar van de Heilige Harmandad in volle uitrusting de dreg netjes om het lichaam gerold op de voorplecht staande als een moderne Lohengrin, op de drie genoemde zwemmers af Voordat echter het vletje zoover was, verscheen de boot der haven-politie, waarop een verzameling dienaren. Toen werd den heer E. Meyer verzocht, om uit het water op de boot te komen, waarop deze antwoordde, geen kou te willen vatten. U moet, zei de havenpolitie-inspectenr, anders zal ik u met de dreg tot my trek ken. U wilt my toch niet levend villen, ik ben geen walvisch, die door 'n harpoen tot rede moet worden gebracht, was toen weer het antwoord uit het water. Tus schen de groote Suez-boot en die der havenpolitie in, werd verder nog gepar lementeerd. Ofschoon de drie genoemde heeren zich bereid verklaarden van nit bet water hun naam, adres etc. op te geven, de inspecteur wilde hen aan boord zien. Op het heetste moment der discussie was de heer E. Meyer echter weggedoken, om ettelijke meters verder weer te voor schijn te komen. «Dreg hem, dreg hem", beval het aanwezige hoofd der havenpo litie. De man met de dreg moest die nog afwinden, zoodat hy niet tydig kon har poenen. De heer K. Meijer werd bedreigd mot een haak met twee ijzeren punten te zullen worden dooi boord, indien hy nibt aan boord kwam. Dies gaf hy^ daar aan gevolg, doch aan bakboord de boot opkomend, sprong hij aan stuurboord onder daverende boera's er weer af. De man met de dreg en de boot hem* achterna, doch ook no. 2 was allang weer onder de steigers door met ontzetlende ovaties ont vangen, toen de politieagent nog dregde. Ooms, no. 3^had zich intusschen achter een duc-dalf verscholen. Nauwelijks had men hem in de gaten, of een „chssse a l'homme" in het water volgde, met het voor de politie droevig resultaat, dat Ooms met 'n iermen strudgeonslag allen de baas bleef en op zyn beurt door de op den wal, op de verschillende schepen en op de steigers van Obelt staande bevolking reusachtig toegejuicht werd Zoo eindigde dit grappig waterballet. Als slot-seëne verscheen de gewapende macht by Obelt, 'maakte op norsche wyze proces-verbaal op en nam bovendien nog een jongeling mee, die den dregger had toegeroepen «Sufferd, je kunt niet dreg gen". (Tel.) De veldwachter als vrederechter. Uit Tegelen wordt geschreven: Hoe men soms ongemerkt in de val kan loopen, kan uit het volgende blyken.Voor eenige weken werd alhier des avonds iemand omver ge reden door een paar fietsers, die zondtr licht reden en daarby werd gewond, zoodat bij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De daders pottsten de plaat en lieten niets van zich hooren. Men bad wel vermoeden op een paar lui, die in den laatsten tyd hier veel rondreden en dien zelfden avond zonder licht op de fiets uit Tegelen waren vertrokken. Eenige dagea geleden nu maakte onze gemeenteveld wachter fl. een uitstapje en kwam in Grons- veld, alwaar hy in een café een tweetal fiet sers aantrof, die hem bekend bleken te zyn. Daarmee in gesprek rakende rees bij hem het vermoeden, dat deze beide misschien de gezochte personen konden zyn, daar zy al pratende zich zooveel lieten ontvallen, dat men vat op hen kon hebben. Al verder pra tende vertelde de een, dat hy in Tegelen een leelyke schram had opgeloopen, daar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2