Binnenland. UIT DK PROVINCIE. Middelburg. Maandagavond hield de vereeuiging „Het Groene Kruis'' in het Sohuttershof hare jaarvergadering. Wrang. van 'tüisthuisbestuur f 15880,78 en van't Burgerlijk Armbestuur f 77381,46s. Aan de orde is de gemeeutebegrooting. De voorzitter brengt namens B. en W. hulde aan de flnanoicële oommissie en inzonderheid den rapporteur voor haar rapport en ooDclusie tot goedkeuring, en tevens voor den steun der oommissie van 't voorstel tot verüooging der salarissen van de griffie-ambtenarenvan welke laatsten hij hoopt dat zij dit blijk van ver trouwen zullen toonen te waardeeren. Goes geeft in de salarieering barer ambtenaar een goed voorbeeld. Bij de behandeling der begrooting wor den vervolgens enkele vragen gedaan en beantwoord. Bij Hoofdstuk IV art. 3 brand- blusohmiddelen merkt de heer Von Schmidt op dat de motor bij 't jongste bezoek der Gericohemsohe heeren geweigerd heeft en dat dit gevolg zijn kan, van 't feit dat er onbevoegden met de verzorging dier spuit zijn belastof dit dan niet aan meer be voegden kan worden opgedragen. De voorzitter zegt niet dat die personen onbevoegd zijn, ook niet dat zij bevoegd zijn maar 't zat hier in een schroefje dat niet behoorlijk was gesmeerd geweest. De heeren Risch en Donner meenen dat de bevoegdheid dan tooh wel iets te wen- sohen overliet. De voorzitter zegt dat de technische mannen de Vos en Slimmens niet aan wezig waren waarop de heer Donner con stateert dat 'tdan niet de onbevoegdheid maar de afwezigheid der verzorgers van de spuit geweest is. Da heeren Hollmann en Dekker infor- meeren naar de kostendie zullen, zegt de voorzitter, waarschijnlijk nihil zijn. De Gorkumsche heeren, sullen, naar zij ver klaard hebben, die wel dragen bovendien behoort de komst van den monteur tot de garantieen de verblijfkosten der Gor kumsche heeren zijn natuurlijk voor reke ning dier heeren zoomede de eventueele kosten van herstelling der spuit. De heer Dekker vraagt of de voorzitter dit laatste niet onbillijk vindt. Men moest deze heeren dankbaar zijn dat zij gekomen zijn, was 't ongemak bij brand pas gebleken, dan had men voor een ramp knnnen staan. De voorzitter heeft van dat onbillijke ook wel iets gevoeld, doch hij meent dat dio kosten door den leverancier van de motorspuit gaarne zullen worden gedragen. By den post kweekeling school A f 50 vraagt de heer Dekker of die daar noodig is, en of dat salaris wel noodig is. Kweekelin- gen komen om zich practisch te leeren oefenen, en worden dan ook op de chr. school alhier niet gesalsrieerd. De heer v. d. Bout, zegt dat er op school A een onderwijzer minder is dan er klassen zijn. Soms is dus kweekelingenhulp noodig, er wordt echter nooit meer dan f 10 voor uitgegeven. Bij den post uitgaven bewaarschool con stateert de heer Donner met genoegen dat zijn aanmerking 't vorige jaar gemaakt op de te hooge raming voor schoolbehoeften a^n genoemde school doel getroffen heeft, will de post met f 100 verminderd is. Maar laten B. en W. ook nog eens op de andere scholen letten. Onderhoud kachels f 165 is vrij hoog. De elk jaar terugkeerende uitga ven voor schoolbehoeften zijn zeergroot. Het hoofd der bewaarschool vroeg f 200 aan, en er werd slechts f 54 gebruikt, zulk een aanvraag acht spr. dan ook dwaas- Bij de Inkomsten vraagt o. a. de heer Holl mann of al de erfpachten van La Vitesse zijn overgegaan op den heer v d. Peiil. De heer Pilaar antwoordt bevestigend. Ten' slotte wordt de begrooting hi ont vang en uitgaaf vastgesteld op f 11ti3^6 16 met een post voor onvoorzien f338 Een afschrijving op het Grootboek vau f 6000 wordt eveneens goedgekeurd, waarna de vergadering wordt gesloten. Naleving der arbeidswet. In weerwil van vroegere aanschrijvingen aan de burgemeesters, is uit de rapporten van de arbeidsinspecteur tot dusver niet geblekeD, dat het toezicht op de naleving der Arbeidswet v8n de zijde der gemeente politie tot verbetering van eenige beteeke- nis van de activiteit der politie in de ge meenten, voor welke die aansohrijvingen het meest noodig waren. Door den Minister van Ëionenlandsohe Zaken is daarom tot de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën het verzoek ge richt, de burgemeesters, in het bijzonder die van laatstbedoelde gemeenten, genoemde aanschrijvingen nogmaals in herinnering te brengen, en met nadruk te wijzen op de verplichtingen, die op de gemeentepolitie rusten in zake het toezioh op de naleving der Arbeidswet. In de heden te Utrecht gehouden vergadering van den Alg. Bond van r.-k. kiesverenigingen in Nederland is, naar Het Centrum mededeelt, de uitstel-motie- Den Haag II mat 94 tegen 11 stemmen ver worpen. Slechts Den Haag II, Beverwijk, den Haag I en Amsterdam IX en Rheden stemden voor. Uit goede bron verneemt de Or.wt. dat door een der spoorwegmaatschappijen aan de hoofden van diensten op stations en werkplaatsen een opdracht werd verstrekt om haar onmiddellijk de namen te doen weten van die beambten, die zich er toe leenen om mede te werken tot het oprichten of zijdelings steun verleenen voor het op richten van vereenigingen voor spoorweg personeel, die de revolutionaire of socialis tische ideeën verkondigen of lid worden of teeds lid zijn van dergelijke vereenigingen. Zulks moet een gevolg zijn van het revolu tionair optreden van sommigen van het spoorwegpersoneel in de laatste dagen. De voorzitter J. C. Gieben arts alhier opende de vergadering en heete de aanwe zigen welkom. De secretaresse leest de notulen der vorige vergadering welke worden goed gekeurd. Hierna doet de voorzitter eenige mede- deelingen omtrent den toestand der verceni- ging waaruit bljjkt dat de vereenigmg in het afgeloopen jaar het ledental geklommen is vau 350 tot 500, daardoor is de li ,anoi- eële toestand niet geheel verbeterd dooi dat er vele artikelen moesten worden uitgege ven welke uitgaven eischten. De rekeniüg van dit jaar sluit nog niet met een batig saldo, een oiroulaire is gericht aan verschillende diaconieën en aan het armbestuur om subsidie, wat geen uooes had. Van bet Roode Kruis kreeg de vereeni- ging hare artikelen van verplegitg en toezegging van contributie. De Provinciale vereeniging van het Groene Kruis is een groute aanwinst voor de afd., echter is deze afd. nog niet toegetreden omdat de toestand der kas dit nog niet toeliet. Het bestuur is er echter sterk voor om toe te treden, totdat de kas wat beter is. Van belang is het echter wei- Met leedwezen deelde de voorzitter mede het vertrek van Znster Comender, haar opvolgster Zuster Van Melle doet al tiet mogelijke om dit verlies te doen vergeten, en hierin slaagt zy volkomen. De Zeeuwsch Herv. Diaconessen brengt hy dank voor deze hulp. Het aftredend bestuurslid den heer J. C. v. d. Harst brengt hij bjj zyn aftre den den dank voor hetgeen hij heeft gedaan voor de afdeeling. De rekening van den penningm. bedroeg over 1907'/08 aan contributies enz. f 520,05, de uitgaven bedroegen f 557,71s, zoodat er een nadeelig slot is van f 546,07s, geraamd word voor het jaar 1908/'09 f 525, uitgaven f 455 vermoedelijk slot van f 71 zoodat vermoedelijk het nadeelig slot zal zijn na 1908('09 nog slechts zal bedragen f 184,80. Tot Bestuurslid aftreding J. C. v. d. Harst wordt deze met algemeene stemmen herbe noemd deze neemt de herbenoeming aan. Niets meer te behandelen zijnde word de vergadering gesloten. (Ue voorlaatste olausnle van dit verslag zal vermoedelijk wel fout zijn. Zij is echter gezet volgens copy. Red Middelburg. Hedenmorgen werd op de algemeene begraafplaats in alle eenvoud by gezet het stoffelijk overschot van den heer Franciscus Pieter D'huij, in leven boekhandelaar en mede-uitgever van dit blad. Aan de groeve schaarden zich een drietal collega's-boekhandelaars, die den overledene da laatste eer bewezen Even eens was tegenwoordig de heer W. A, de Rijcke, als lid van het Bestuur van De Zeeuw. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, nam ds. A. Littoojj het woord, om den overledene te herdenken als vriend fljj hbrdacut hem als vader en vriend, hoe hjj met zegen heeft gearbeid, en hoe nij in zyn jeugd werd gehoogacht door zijn patroon. Doch ook als patroon was hjj een aangenaam man voor zyn personeel. Een goed voorbeeld was hij ook voor zjjn kinderen, maar ook voor anderen. Doch wij mogen treuren, toch niet als diegene die geen hope hebben. De heer W. A. de Rijcke sprak namens het bestuur van De Zeeuw een kort woord van hulde aan den overledene, voor zijn □auwgezette plichtsbetrachting. De heer Chr. Hondius, schoonzoon van den overledene, dankte ds. Littooij voor zjne woorden en de eer de familie aange daan om den overledene te volgen, waartoe hij nog in de gelegenheid was. Ook den heer De Rijcke gaf hij 'n woord van dank, eveneens de confrérie van den boekhandel voor hunne tegenwoordigheid. Middelburg. De reserve sergeant Wil- lemse van het 4e bat. 3e reg. int. wordt op heden aangesteld tot sergeant en 1 Oot. a.s. overgeplaatst bij de 2e oomp. 2e bat. 3e reg. itjf. alhier. De sergeant G. Minderhoud van laatstgenoemd bat. wordt op 1 October a. s. gedetacheerd bij het 6e reg. inf., teneinde den cursus aldaar, zijnde eene opleiding voor officier, te volgen. Vllssingen. Heden-, Dinsdagmorgen, omslreeks half 9 had in de woning van den rijwielhandelaar C. Botting, een ben- z ne-ontploffing plaats terwijl hij in den kelder aan het werk was. Zijn handen zijn vreeselijk gebrand, de vellen hingen er bij. Ook bekwam dhr. B. nog brand wonden aan gezioht en hals. Dr. Yan Maanen legde het eerste verband. De rui ten in den winkel zijn allen aan stukken gesprongen. Er werd geen brand veroor zaakt. Goes Hedenmorgen deed de logement houder Vaas alhier bij de politie aangifte dat een zijner logeergasten, A. V., een Duitsoher, van beroep landlooper, was verdwenen met medeneming van een broek en vest en een paar schoenen van een anderen logee, zekeren Hoorweg. De politie ging er op uit en hield den man aan te Nisse, waar de gestolen goederen op hem gevonden en in beslag genomen werden, waarvan prooes-veröaal werd opgemaakt. Vlissingen. Met het geven van voorbe reidend militair onderricht zyn voor het tiidvak van 1 October a.s. tot 31 Januari 1909 belast, de navolgende alhier woon achtig zijnde reserve-onderofficieren H. Copius Pereboom voor de gemeente Vlis- singen, D. Dijkstra voor Goes P. J. van Meir voor Kapelle en J.P. Wijtenburg voor Kruiuiogen. By resolutie van den minister van koloniën is de civiel-ingeniour P. J. van Poelvoorde gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal vanNederlandsch Indiö, om te worden benoemd tot adjunct- ingeoieur by den dienst der Staatsspoor wegen in Nederlandsch-Indië. Ter Neuzen. De nieuwe groot? sluis alhier, die met 1 October zal worden open gesteld, naar oorspronkelijk was bepaald voorloopig voor schepen, die wegens af meting of diepgang niet langs de oude slnis kunnen passeeren, bestemd voor Gent, wordt, na pogingen vsn de voorzitters der Kamer van Koophandel en van de mari tieme vereenigÏDg by ministerieel besluit ook opengesteld voor dergelijke schepen voor Ter Neuzen, mits de vaart voor Gent daardoor geen hinder ondervindt. Verplaatst de klerk der posteryen en telegrafie 2e klasse P. H. de Koster van Rotterdam (t.) naar Vlissingon (t.) UIT DEN GOESCHEN RAAD. VI. Iedereen viel het op dat de heeren van de Pers, welke genoten hebben van het diner, door den heer Fukken aangeboden, er werkelijk goed uitzagen. Zelfs de redac tieleden van de Ooesche Courant, zoowel het gewone lid ais de redacteur buiten 't hek, gelukkig weer op de bank aanwezig, zagen er blozend nit. wDie van de Ooesche zijn op de kliekjes geweest", lachte mjjn linkerbuurman mij toe maar ik bracht hem dadelijk aan het verstand dat het te loven viel dat die redactie niet zoo maar met collega's durfde aanzitten aan 'ngemeenschappelijkendisch. Men moet ook weten te waardeeren als iemand zijn plaats kent//En 't waren geen kliekjes ook",zei een andere collega, „want ik weet wat den eersten avond op het menu stond, en den volgenden avond was één ge recht anders dat heette //erpinards". Maar toen ging er een gelach op. Ooh dat is onzin, werd er geroepen, dat deugt r.iet. Bedoeld is „epinards", en dat beteekent z/spinazie" Nou, maak je maar niet lastig, zei onze collega, „als ik nou toch al die vreemde poespas van Latijn en Fransch niet hen, die zijn er toch meer Dat was het „naslot" van de raads verga dering, en ik ging naar huis met de droeve gedachte dat deze Hater c ok het eenigo was geweest dat ons een moment van vroolyk- heid had bezorgd. En om dat duidelijk te doen uitkomen, keer ik terug naar het begin, en deel dus allereerst mee,dat we slecht present waren. De heeren v. d. Leeuw, Kakebeeke en v. d. Ven waren verhinderd, en eoliega Tem perman kwam pas later. We waren dus met een klein oomplotje en publiek was er ook ai heel dunnetjes. Tooh begonnen we met ambitie. Nauwelijks hadden we begrepen dat de notulen waren goedgekeurd en de school geldkohieren in orde waren, of daar kwam de Voorzitter met een offioieele mededee- ling. En die sloeg dadelijk in. Wat was er tooh aan de baud 'l Wel, er was een verzoek ingekomen van den Bond voor Staatspensioneering, en die vroeg aan den Raad instemming te betui gen met een adres dal tot doel heeft aan te sturen op het tot stand komen eener wet, waarbij aan alie Nederlanders, zoowel vrouwen als mannen, op een nader bij bedoelde wet aan te geven leeftijd reeht wordt toegekend op een gelijk staatspen sioen zonder premiebetaling, de kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande of nog te heffen belastingen. En cu hadden B. en W. verklaard dat zij 't met den inhoud van dat adres geheel eens waren, en adviseerden adhaesie te verleenen. En daarover nu was het dat de voorzitter het woord nam. Zie je, zei de voorzitter, toen wij dat adres in 't Dagelijksch Bestuur behandel den, heb ik daar zoo niet over nagedacht, en er maar voor gestemd maar bij eenige nadere studie bleek my dat ik daar heele- maal niet voor ben, en nou deel ik mee er gladweg tegen te zjjn, zoodat ik de minder heid vorm in 't Dagelijksch Bestuur. We waren er een oogenblik stil van en net toen ik uit zat te rekenen, wie nou wat zou zeggen, en óf er iemand wat zou zeg gen, daar stak collega Dekker van wal. Die had een heeleboel bezwarentegelyk. Ten eerste vond hjj den Raad onbe voegd, en ook verwachtte hij niet dat de leden studie van deze zaak hadden ge maakt, en ryp waren om te kiezen tnsschen het Duitsche, Deensche of Engelsche stelsel. Ten tweede vond hy ouderdoms- pensioneering geen zaak van den Staat, maar van den Arbeid. De Maatschappij moet zorgen voor de ouden van dagen. Ten derde vond hy het vernederend dat alle menschen op zekeren leeftijd een staatsbedeeling zouden ontvangen, dus een staatsfooi genieten. Ten vierde ont wikkelde hy zijn bezwaren tegen de Engelsche wet die menschen welke min der dan f 312 verdienen op 70-jarigen leeftyd f 156 per jaar geeft. Ten vyfde, maar toen kon ik het niet meer volgen, want myn linkerbuurman zat zoo onge manierd te lachen, dat ik vroeg wat hem scheelde. Ja, zeit-ie, ik denk zoo ineens aan mijn- heer Roodhuijzen, dat Kamerlid, die je weet wel, die altijd riep wat heit nou een dooje aan pensioen Luister nu maar, zei ik, en 't was hoog tijd ook, want eoliega Dekker was klaar, en de wethouder Hamer vroeg het woord. Mijnheer de Voorzitter, zei de wethouder, nu heeft daar meneer Dekker gezegd dat wij geen studie van de ouderdomsverzeke- ring gemaakt hebben maar u heeft gezegd van wel. Vertel ons nu eens wat die sludie bij u heeft uitgewerkt. Nou viel me dat royaal tegen van mr. Hamer. In plaats van z'n advies te gaan verdedigen, verkocht hij een mop. Maar de Voorzitter vertelde dat hij nou net niet had zitten blokken op de kwestie, maar eens wat er over had gelezen, en toen begrepen had dat hij zijn beginsel prijs gaf, als ie niet terugkwam op zijn advies. Enfin, zei mijn oollega links weer, vergissen is tnensohelijkhet is beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald en Maar ik luisterde naar de sprekers, want meneer Putte was vóór 't adres bij vond het goed als zoo'n wet er kwam dat ontlast de gemeenten ook. En van die idea len moet je maar afzien, als het goede er maar komt. Maar meneer Risch voelde voor het argument van eoliega Dekker dat een ren tenier net zoo goed bedeeld zou worden als een arbeider dat vond hij ook verkeerd. En de debatten rekten zioh wij debat teerden en repliceerden tot de stemming" kwam eD de Goesche Raad zich uitsprak voor adbaesiebeluiging. 't Ging net op het kantje af: 5 tegen 4, de beide wethouders met meneer Fransen v. d. Putte, Sohmidt auf Altenstadt en Hcllmann vóór,en meneer Dekker, Donner, Pilaar en Rtsoh tegen. Wij zijn dus in Goes voor staatspension- neering met 5 van de 9 stemmen, en 4 absent. Wat zullen de Tweede-Kamerleden verschrikken als ze dat hooren Zoodra dat afgeloopen was, gaven wij zeil pensioen, en wel aan den oonoierge van het manhuis, en toen, weer op het kantje af: 5 tegen 4, benoemden wij tot nieuwen oonoierge no. 1 van de aanbe veling no. 2 had de andere 4 stemmen. Ea zoo, lekkertjes smokende want zoo bij de begrooting steken we wel eens een sigaartje op naderden we tot drie begrootingen die van het Gaethuis, van het Burgerlijk Armbestuur en van de Gemeente. De eerste twee gingen er zonder dis cussie door. Dat lappen ze op Sohoreanders, boorde ik mompelenmaar een ander fluisterde me in 't oor wie altijd vit De rest kon ik niet verstaanmaar 't was, geloof ik, een versje, dat m'u col lega opzei. En onze Goesohe begrooting gaf ook al weinig stof tot discussie. Collega Donner zei dat die schoolbehoef ten eens goed gecontroleerd moesten wor den dat zaakje kost veel te veel centen de bewaarschool gaat du wat beter en 't wordt tijd dat de rest volgt. Collega HoilmaDn krijgt z'n zwemgor dels en vond een fout in de optelling. De motorspuit bracht lange discussies 't was de vorige week weer als de jongens hebben gezongen en we hebben een motorspuit, en er komt geen water uit 24 uur wou ie niet werken omdat er één schroefje niet gesmeerd was. Zoo vertelde die Amsterdamsohe monteur tenminste nou en die zal 't wel weten 1 Wat ze dus nu met den smeerpot zullen gaan loopen bij de Goesche brandweer En zoo waren er nog een paar van die nesterigheden, die allemaal niet konden voorkomen dat de hoofdelijke omslag dit jaar 4000 gulden hooger is Is 't dan wonder dat we droevig gestemd waren En 't is toch niet dat wjj raadsle den het op maken 1 Presentiegeld krjjgen we niet. En eeu diner met „erpinards" nog minder Een glaasje water, dat is alles '111e Raadslid. LAWUBOÜW. Stavenlsse. Werd in het begin dezer maand gevreesd, dat de suikerbieten, die klein van stuk waren, tengevolge van het ongunstige weer, veel regen en wind, weinig meer zouden groeien, het gunstige weer der laatste drie weken heeft veel goeds gedaan. De campagne, de vorige week begonnen, heeft aangetoond een gemiddeld beschot van 15- a 16000 Kg. netto per Schouwsch gemet (41,68 Aterwyl eenige onder zochte monsters bieten een suikergehalte aanwezen van pl.m. 15 pCt. Daar de grond prijs f 12,50 per 1000 Kg. netto is, bij 14 pCt. gehalte, met vermeerdering van f 0,10 voor elk '110 pCt., belooft het voor de ver- bouwere een goed bieteüjaar te worden. Naar aanleiding van gevallen van wrang (uierziekte) bij rundvee, wendde de voor zitter der Friesohe Maatschappij van Land bouw zioh tot den directeur derRijksserum- inriohting te Utreoht om inlichtingen. Deze heeft geantwoord, dat hij bij ongeveer 100 aan wrang lijdende runderen in verschil lende provincies een onderzoek heeft ingesteld en er in is geslaagd de oorzaak dezer ziekte op te sporen. Verder deelt de directeur nog mede, dat aan de seruminriohling versohillende methoden in behandeling zijn tegen wrana en andeie uierziekten.Een uitvoerig rat o t over de uierziekten en hare behandel g reeds in voorbereiding en zal spoedi er- schijnan. Buclitszükeii. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wagens; het onbeheerd laten staan van een trekdier op den openbaren weg j. D., C. R., Middelburg, f2 b. s. 2 d. h.het loopen over eens ande/s grond waarvan de toegang is verboden W. C. V., Vlissingen, f i b. s. i w. tuchts., J. L. W. E., Middelburg, f2 b. s. 2 d. h.het rapen van schelpdieren op de werken van het Kanaal door Walcheren J. d. N., Vlissingen, f i b. s. i w. tuchts., M. W., Arnemuiden, f2 b. s. 2 d. h.; het als geleider van een hondenkar niet vertoonen van het inschrijvingsbewijsW. V., Arnemuiden, f0,50 b. s. 1 d. h.het rijden met een rijwiel zonder licht: C. J. G., D. E. P., Vlissingen, P. S., Serooskerke, J. W. d. H., Oost- kapelle, P. v. D., Nieuw- en St. Joosland, f 1 b. s. 1 d. h.het des nachts rijden met een rij f of voertuig niet voorzien van een llchtuit- stralende lantaarn E. v. d. E., T. d. G., Vlis singen, f0,50 b. s. 1 d. h.het zwemmen op eene andere plaats dan door den burgemeester is aangewezen: A. J. M. M., Middelburg, tot eene berisping, J. J. R., Middelburg, f i b. s. 1 w. tuchts.het als volle melk rondventen van melk met een vetgehalte van minder dan 2.7% J. O., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. het;, als volle melk rondventen van melk met een gehalte aan vaste stof minder dan 11 en een vetgehalte minder dan 2.7 E. H., vr. v. G. v. Z., O. en W. Souburg, f lo b. s. 3 d. h.zijn waakhond doen bevinden opdenopenbarenweg niet vastgehouden aan een stevig touw of ket ting W. L.,Vlissingen,! 1 b. s. 1 d. h.het plaats nemen op een met honden bespannen voertuig L. P. P., Middelburg, 2 m. f 1 b. s. 1 d. h. iedere b en wegens dronkenschap C. O., Vlissingen, J. K., aan boord s.s. Charlois, W., zonder be kende woon- of verblijfplaats, f 2 b. s. 2 d. h., M v. B., Arnemuiden, f 3 b. s. 2 d. h.t J. C. S., Vlis singen, M. M., Arnemuiden, 2 d. h., J. V., K. A. d. B., Vlissingen, 3 d. h., H. K. B., Vlissingen, 10 dagen h. Vr ij gesproken is: W. R. Cz., Middel burg, beklaagd van het bij herschouw als on derhoudsplichtige van een weg niet hebben schoongehouden van de daar langs loopende straat. Bekrachtigd is het vonnis gewezen den 15 Augustus 1908 tegen M. M., Domburg, waartegen den beklaagde was gekomen in verzet met veroordeeling tot f3 b. s. 2d. h. (M. C.) De kerkguaestie te Melissant. Proo.-gen. bij het Gerechtshof te 's Gra- venhage mr. Bijleveld nam gisteren con clusie in de zaak] vaD de Vrije Gerefor meerde Gemeente Ie Meliseant tegen degGereformeerde Gemeente aldaar, hiertoe strekkend, dat eerstgenoemde gemeente alsnog zou worden toegelaten tot het bewijs dat zij is eigenares van het kerkgebouw immers, de artt. 626 en 656 B. W., bepalend dat al hetgeen op den grond is, eigendom is van den eigenaar van den grond, hier de Gerelormeerde Gemeente, is niet de tuit- drukking van een beginsel, maar geeft een vermoeden, nl. den regel, die niet belet dat het ook anders kan zijn. Uitspraak over C wekeD. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lienden, B. Moorreee te Hetereu te Watergang, W. J. Boelman te Kerk Avezaathte Stavoren, S. Kooistra, cand. te Folegare. Aangenomen naar Kootwyk door J. Kals- hoven te Hoogeloon. Krabbendijke. Den 4 Nov. a.s. staat ds It. Bokma 25 jaar in deze gemeente te voren stond hjj 4 jaar te Zjjderveld. Sluis. Onze geachte, naar Amsterdam vertrekkende, leerasr ds A. J. Roszemeyer nam Zondag in de middaggodsdienstoefe ning afscheid van de gemeente met de woorden uit Handel. 20 32. Ds Homburg uit Grosde sprak namens de gemeente, de ringbroeders en vrienden een woord van dank. De gemeente zorg Ps. 134 3. Geref Kerken. Beroepen te Bergentheiro, H. Schoema- kers te Hollandscheveldte Beetgum, T. J. Hagen te Ridderkerk. Aangenomen naar Hilversum door A. v. Andel te Heerenveen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Amsterdam, H. A. Minder- man te Rotterdam. Scliooifiieuws. Te Utrecht slaagde voor h°t theoretisch apothekers examen de heer C. J. Mieras. ARMENZORG. 's Ueerenloo en Groot-Emaus. Blijkens het jaarverslag, telt 's Heerenloo, de inrichting voor idiote kinderen, thans na genoeg 25o verpleegden. Plannen tot uitbreiding zjn gereed. De aanvragen om patiënten op te nemen blijven voortdurend talrijk. Het vakonderwijs leverde uitmuntende re sultaten op. De patiënten ontvangen voor hunnen arbeid eenige vergoeding. Deze maat regel blijkt zeer goed te voldoen. Het Suppletiefonds heeft een tekort van f 1220.89, dat grooter zou zijn geweest had niet eene belangstellende vriendin van 's Hee renloo eene belangrijke bijdrage geschonken. Het afgeloopen jaar is een legaat van f 300 ontvangen. Het eerste paviljoen voor jongens van Groot-Emaus, bestemd voor achterlijke kinde ren is 2t Maart 1907 in gebruik genomen en was reeds spoedig daarna gevuld. Men treft in dit paviljoen aan zooveel Regeerings- en Voogdijkinderen, als anderen. Het onderwijs bedroeg bj velen dezer verwaarloosde achter lijke knapen reeds kennelijke vrucht. Van H. M. de Koningin en van H. M. de Koningin- Moeder werden aanzienlijke bijdragen ontvan gen. Van andere zijden ontving het bestuur een bedrag van f 3500. voor het bouwfonds. Voor Groot-Emaus kwam eene damerorga-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2