NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 307. 1908. Dinsdag 29 September. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Balteaiudsch OrerzlebL Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goe< F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele, nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Balkanstaten. Het zit in de Balkanstaten nog niet zuiver. Bulgarije heeft beslag gelegd op grond in Zuidwestelijk Turkije waar de Levaot-spoorweglijn door komt te loopen. DU heeft aanleiding gegeven tot een soherp p'.'jb t en niet minder soherpe briefwisse ling. Tegelijk heeft Turkije aan de mogend- heden die de nota van Berlijn geteehend hebben, gevraagd in naam van het recht hier tussohenbeide te komen. Hetgeen da mogendheden wel niet doen zullen. Zij sullen zich voor Turkije al evenmin warm maken als voor Marokko, want op 't oogenblik beminnen allen om het zeerst den vrede. Wel hebben Duitsehland en Oostenrijk bereids te Sofia verzet doen aanteekenen tegen de in bezetneming maar de Vorst vaa Bulgarije heeft te machtige bondgenoolen om zoomaar dade lijk toe te geven. Vooral op Ruslaad bouwt hij. En zoo zal Bulgarije het per slot van rekening weer wel op de maohts- quaestie laten aankomenwant het reeht heeft het niet aan zijn zijde. De quaestie loopt allereerst over die lijnen van de voornamelijk met Duitsob kapitaal aangelegde Oostersohe spoorweg maatschappij. welke, gelijk de kaart kan doen zien, door Oost-Roemenië loopen. De hoofdlijn begint bij Moeslafa Pasja, het station waar do lijn het vilajet Adrianopel verlaat en loopt ongeveer 300 K. M. westelijk tot het station Sarambey. Halverwege tusBeben Moestafa Pasja en Philippopel gaan twee sijlijntjes van uit Tsjirpan en Seymen naar het Oosten tot Jamboli. De gewichtige verbinding van Jamboli met de zeehaven Burgas aan de Zwarte Zee is reeds in handen van de Bulgaarsohe Staatsspoorwegen. Uit alles blijkt duidelijk, dat het de Bul gaarsohe regeering wel degelyk te doen Ï3 om het bezit, om de naasting van het uit een strategisch oogpunt belangrijke stuk spoorweg dat door Ooat-Roeoielië loopt. De gewone in beschaafde landen gebrui kelijke, wijze om dit doel te bereiken ver smaadt echter Bulgarije, waarschijnlijk in de overtuiging dat dit toch niet zou baten. Oost-Roemolië toch is volgens art. 13 van bot verdrag van Berlijn een autonome Turksche provincie, die naar men in 1878 overeenkwam, onder 't bestuur zou komen van een christelijken gouverneur-generaal. De staatsgreep van 21 Sept. 1885, toen vorst Alexander I de regeering van Oost- Roemelië overnam, kwam feitelijk neer op de annexatie van Oost-Roemelië door Bul garije. Den 5en April 1836 werd vorst Alexan der met toestemming der mogendheden voor 5 jaar als gouverneur-generaal van Oost-Roemelië erkend en een nationale vergadering van" 14 Juli van dat jaar vol tooide da annexatie voorzoover Bulgarije zelf betreft. Bij een firman van 14 Maart 1896 heeft echter eerst de eigenlijke toestemming van de Porte plaats gehad, toen deze aan den tegenwoordigen vorst Ferdinand de regee ring over Oost-Roemelië overdroeg. Maar de mogendheden hebben zich noch voor noch tegen de annexatie uitgesproken. De tegenwoordige gebeurtenissen kunnen hierin verandering brengen. Of mogelyk ook nietmen zou ook met een doodgewone beursspeculatie kunnen te doen hebben. Vorst Ferdinand ia inmiddels naar Weenen vertrokken. Hij werd dezer dagen te Buda Pest zeer hartelijk doorden Keizer- Koning ontvangeD. Dit verklaart wel eenigszms waarom by zooveel durft. Frankrijk. Politiek en partij komt zelfs op eer. eraf J Bij de begrafenis van de slachtoffers dor Latouche-Tréville heeft minister Thomson gesproken en hebben nog eenige anderen het woord gevoerd. Het laatste de socialistische afgevaardigde Ferrero, die zeide //De maritieme bevolking staat verbaasd by deze opvolgende onheilen, welke een booze geest voor de stad van Toulon gcbynt te hebben weggelegd. En door haar droefheid mengt zich eenige toorn, wanneer zy bedenkt, dat men geen middel vindt om de herhaling van vree- selijke ODgelukken, altyd van deazelfden aard, te voorkomen." Minister Thomson beet zich op de lip pen onder deze woorden. Toen de afge vaardigde van het spreekgestoelte kwam en er beweging ontstond in den kring- van omstanders, hield de minister met de hand wie er naast hem stonden terug en begon//Mijneheeren", blijkbaar met de bedoeling iets terug te zeggen. Doch hij bedwong zich en zeide enkel, den heer Forroro strak aankykend: //Leve Frankrijk." „Altijd 1" antwoordde de socialist een schrede vooruittredend, terwijl hy den minister aankeek. Maar reeds bewogen de menschen zich en admiraal Marquis plaatste zich vöór den minister, met de mededealiag dat diens auto gereed stond. Oostenrijk Hongarije. In de avondvergadering van den Bo- heemechen Landdag van gisteren is het weer rumoerig toegegaan. In de middag zitting hadden de Duitsche afgevaardig den in één stuk door de dwarsdrijverij toegepast, en toen de Duitsche afgavaar digden eindelijk het veld hadden ge ruimd, bleek de vergadering niet meer voltallig te zyn en werd de zitting tot 's avonds verdaagd. Bij het begin der avondzittirg toekende de afgevaardigde Pergeit in naam der Duitschers verzet aan tegen het onwettig karakter der zitting. Toen de voorzitter het woord gaf aan den afgevaardigde Wust, om hem in de gelegenheid te stellen zijn in de middagzitting onderbroken rede voort te zetten, klonken er toejuichingon van de banken der Tsjechen, terwijl er op de - banken der Duitschers een groot tumult ontstoad. Er werd gefloten en op trompetjes g&blazen. Men riepsluit de zittingDe Duitschers hieven daarop de -Wacht am Rhein aan. Het leven hield aan, tot de voorzitter zich genoodzaakt zag de zitting te sluiten en haar tot Woensdag te verdagen. België. De werkloosheid, vooral te Antwerpen, in het bootwerkers vak, is groot. Van de 20 duizend werklieden die anders aandehaven werkzaam zijn, zijn er 14 duizend zonder werk. Was 1905 een jaar van overvloed, en 1906 een jaar van weelde, in 1907 kregen de zaken een geduchten knauw. De booten van de Red Star Line, die anders met een ladiog van 6 k 7000 ton hier aankomen of weggaan, zijn nu blij met 1600 ton. Een firma die om de vijf a zes dagen booten van oiroa 5 k 6000 ton bevracht, laat haar schepen nu drie tot vier weken opliggen. Schepen voor Boston die 8 a 9000 ton laden, vertrekken nu met 4 4i ton. De gisting neemt onrustbarend toe. De hoogeroptoohtjdie schaduw welke revolutie vooruitwerpt, was er al een eerste getuige van. Het is een droef beeld van de ellende, en dat terwijl de winter nog lang niet is ingetreden. Wat moet dit in December worden, wanneer gelijk nu de land arbeid geen surrogaat van werk biedt aan zooveel rappe handen. Italië. Gelijk in Duitsöhland de kloof tussohen Noord-Duitsche en Zuid-Duitsohe socialis ten, tussohen budget-voor- en budget- afstemmers aan 't licht getreden is, op den partijdag te Neurenberg, zoo heeft ook in Italië het congres van Florence de soheure te zien gegeven die daar loopt tusschec reformisten en revolutionaire syndicalisten. Deze laatsten hebben bij de landbouw- staking hun taktiek jammerlijk zien mis lukken, en de klappen daarbij opgeloopen, werkten ua op 't congres. Maar 't was te Neurenberg een reaotie tegen naar de reohts nijgenden, te Florence gold 't een verzet tegen de naar links zwenkenden. Wilden de Zuid-Duitsèhers meer terug naar 't standpunt der vrijzinnig heid, met name in't stemmen voor begroo- tingen, de Noord-Italianen hielden meer van anarchistische avonturen, gelijk de Nederlaudsohe sociaal-democratie in 1903 er een doorleefd heeii onder de bezieling van Vliegen eo Oudegeest. Tegen 't partijbestuur en 'tblad Avanti was de aanval gerioht. Aangetoond werd dat zoolang de reformist Bissvlati 't blad redigeerde, de zaken goed gingen, doch dat zij verkeerd liepeD, toen de integralist Ferri met zijn algemeene-stakingsideeëu de re dactie op zioh nam. Ten slotte werd een motie aangenomen, met 18 duizend tegen 11 duizend stemmen, waarbij de eendracht tussohen de reformisten en de fraotie der integralisten aanbevolen het revolutionaire syndicalisme verworpen en de algemeene staking als gewoon strijdmiddel veroor deeld werd. Verder werden betoogen gehouden voor sociale wetten, uitbreiding van het neutrale onderwijs, afsohafficg van de graanrechten, algemeen kiesrecht en verkorting van den militairen oefeniugstijd. Gesproken werd ook over het gebrek aan propaganda in de Zuidelijke provincies over het optreden van de zelfstandige groep te Milaan over de reis van den Tsaar naar Ital'ë. De voorzitter zeide dat, wanneer de Tsaar naar Italië kwam, de socialisten dezelfde houding zouden aannemen als in 1906 dat het echter onneodig was, hierop vooruit te loopen, daar het volstrekt nog niet zeker is, dat het bezoek zal plaats hebben. Na een hevig debat, werd de qeaestie ter advisee ring aan een commissie opgedragen. De liberalen zijn in hun schik over die nederlaag der revolutionairen, en voorzieD de vorming van een ridloo-aocialistisohö partij, die mettertijd in I alie zal regeereD, gelijk thans reeds in Fiaokrijk plaats heelt. Maar wie buiten de familie staat, waagt met meerder grond de vraag te stellen of de sociaal democratische party ook topzwaar wordt, on de oorzaken van de geschillen en scheuringen niet dieper liggen dan men in de familie vermoedt. Marokko. Er hebben in dit land herhaaldelijk kleine gebeurtenisjes plaats, die 't voor de veiligheid niet van Marokko, maar voor die van de verdedigers van Marokko nood zakelijk maken dat deze Marokko verlaten. Zaterdag bewaakte de gendarmerie vijf deserteurs van het vreemdelingenlegioen, die uit Casablanca waren ontvlucht, in een huis, waarvan men vermoedde dat het behoorde aan het Duitsohe consulaat. Gis ternamiddag zijn de deserteurs echter scheep gegaan, vergezeld van een ambte naar van het consulaat eD een bediende van den Duitsohen consul. De gendarmes bemerkten dit en hielden de sloep aan, waarop de bediende de gen darmes bedreigde. Deze laatsten namen hem hierop gevangen en maakten zich toen ook van de deserteurs meester. De bediende werd korten tijd later losgelaten. Eod onderzoek naar de zaak wordt ingesteld. De Duitsohe consul heeft bij den Fransohen gezant tegen deze gewelddaad geprote steerd. De Duitsohe pers schreeuwt natuur lijk om voldoening. In een vergadering der Antir. Kiesvereeni- ging Nederland en Oranje te Utrecht is thans het volgende gemeente-program definitief vastgesteld De Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging Ne derland en Oranje te Utrecht, staande op den grondslag van het program van beginselen der anti-revolutionaire partij, stelt ten aanzien der gemeentepolitiek het volgende program vast: I. Erkenning van de gemeentelijke autonomie met inachtneming van de eischen der Staats- eenheid en de rechten der enkele personen. 2. Wijziging in organischen zin van de finan- cieele verhouding tnsschen het Rijk en de ge meenten.1) 3. Bevordering van alles wat strekken kan tot heiliging van den Zondag. 4. Verheffing der openbare zedelijkheid o. a. door: a. afschaffing van de kermis b. strenge handhaving der verordening tegen de openlijke huizen van ontucht c. nauwlettend toezicht op den aard der op voeringen in schouwburgen en andere inrich tingen van volksvermaak; d. bestrijding der draDkzonde, o. a.door gebruik te maken van de bij art. der Drank wet aan de gemeente verleende bevoegdheden. 5. Met betrekking tot het onderwijs onthoude de gemeente zich van maatregelen, die ten doel hebben de ontwikkeling van het bijzonder onderwijs tegen te gaan. Zij "zorge voor voldoende voorziening in de behoefte aan herhalingsonder-vijs. Ter bevordering van handels-, arabachts-, vak- en voorbereidend onderwijs steune zy het par ticulier initiatief of richte zij zoo noodig eigen inrichtingen op. Voor enkelen, die aan te stellen voorwaarden voldoen, opene zij de gelegenheid, om kosteloos en onder genot van een subsidie, het ambachts en vakonderwijs te volgen. Invoering van proportioneeleschoolgeldheffing zoowel bij L., M. en H. O. Onpartijdige samenstelling der schoolcom missies. Regeling van de rechten en verplichtingen van hoofdenvan scholen en onderwijzers van bijstand. Er worde op gelet dat in de schoolbibliotheken geen boeken worden opgenomen die voor de zedelijke ontwikkeling schadelijk kunnen wezen. Ter bevorderin g der volksontwikkeling worde, onder de noodige waarborgen tegen eenzijdig heid of bevoorrechting eener bepaalde richting op reiigieus of politiek gebied en tegen dc opname van onzedelijke geschriften, steun ver leend aan volksbibliotheken en leeszalen. 6. Bij benoemingen en bevorderingen worde uitsluitend op bekwaamheid en geschiktheid gelet. Gehuwde vrouwen mogen niet dan bij uit zondering in gemeen teJienst worden toegelaten of behouden. 7. Nauwkeurige regeling van de rechts positie van alle personen in dienst der gemeente o.m. door instelling van een werklieden-regle ment, bevattende bepalingen omtrentaanstel ling, arbeidstijd, bezoldiging en hare verhoo ging. Zondags- en nachtarbeid, overwerk, jaarlijksch verlof met behoud van bezoldiging, instelling van een scheidsgerecht, pensioen, ook voor weduwen en weezen, alsmede ontslag. Bij de te verleenen concessies en bij aan bestedingen worden soortgelijke bepalingen voorgeschreven, met name betreffende mini mum-loon en maximum-arbeidsduur. 8. Verzekering tegen werkloosheid 2). Voor zoover mogelijk regeling van arbeids duur en verbod van noodeloozen nachtarbeid. Instelling van gemeentelijke arbeidsbeurzen. De gemeente overwege de mogelijkheid eener bevredigende regeling der winkelsluiting. 9. Gemeentelijke exploitatie van onderne mingen en inrichtingen van algemeen nut, die het karakter van monopolie bezitten, voor zoover het gemeentebelang deze wenschelijk maakt, als b.v. trambedrijf, verlichting, water leiding, enz. Instelling van gemeentelijke banken van leening. 10. Practische toepassing van de bevoegd heden aan de gemeente bij de Woningwet verleend. Subsidie (van gemeentewege) aan bouwver- eenigingen, bedoeld bij art. 30 der Woningwet, en indien noodig, voorziening van gemeente wege in de behoefte aan woningen. Voorts zorge de gemeente tijdig den eigen dom te verkrijgen van gronden die voor de gemeente van belang zijn. 11. Instelling van gemeentelijken keurings dienst van levensmiddelen. Doeltreffende reinigings- en ontsmeltings- d lenst. Vaststelling van eene verordening als bedoeld bij art. 4 der Hinderwet. ia. Behartiging van een zuinig beheer der geldmiddelen, waarbij gestreefd wordt naar vermindering van belastingdruk. Belasting in verhouding tot de draagkracht. Bij 't verleenen van subsidies kunnen slechts zulke vereenigingen of stichtingen in aanmer king komen, die van publiek belang zijn. (Stand.) Besloten bij dit artikel een toelichting te plaatsen. a) Nadere redactie van dit punt is aan het bestuur overgelaten. UIT DE PROVINCIE. Naar men uit Colljnsplaat meldt de nieuwgebouwde steiger aan dykpaal 51 even buiten de kom der gemeente, thans klaar. Deze steiger, gemaakt als aanleg-, plaats bij laag water voor den stoomboot- dienst Middelburg—Coliinsplaet en den motordisBst Zierikzee—Colynsplaat, zal den passagiers een groot gïmak opleveren. Moest men vroeger over steenglooiing, perkoe-palen en klappers trachten aan boord te komen, thaDS kan men droog en wel langs de flinke brug, 24 M. lang, de booten bereiken. M.C. Door den Minister van Justitie is aan adressanten L. van C., M. van 0., A. van O., allen te Axel, te kennen gegeven, dat in gevolge hunne klachten tegen J. van R., onbezoldigd rijksveldwachter aldaar, eene strafvervolging zal worden ingesteld. Een koe van den landbouwer J. J. v. R. te Axel is tengevolge van het eten van natte klavers gebarsten. Benoemd tot direoteur der registratie en domeinen te Middelburg de heer J. Terpstra, inspecteur der registratie en domeinen le klasse te 's Gravenhage. De heer G. Kryger te Vlissingen is ingaande 27 Sept., benoemd tot ambtenaar der directe belastingen, standplaats Ouden bosch. Ter benoeming van een raad van den polder Walcheren is door Commissarissen van dien polder een voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren jbr. C. J. J. A. van Teyiingen, aftredend, P. Dnmon Tak en J. A Zip. Schor* Zondagmorgen omstreeks 4 uur werd dhr. Verhaage, brievengaarder, uit zyn slaap gewekt. Na onderzoek bleek, dat in zijn woonkamer en postkantoor rui ten waren stuk geworpen, waarvan door boven genoemden heer aangifte werd ge daan by de politie. Het is te hopen dat de dader(s) spoedig worden ontdekt en ze hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. Rilland Bath. De heer Jacob vanWeele uit onze gemeente is met ingang van 1 October a. s. benoemd tot kommies met tijdelijke standplaats Princenhage naby Breda. Zaterdagmorgen vroeg werd in som mige plaatsen onzer provincie waargenomen de luchtballon „Condor'', komende uit't zui den over Walcheren, Z.- en N.-Beveland en Flakkee. Te half 7 kwam hy over de haven van Ouddorp, waarop de visschers onder het geroep! van //Noordzeede luchtreizi gers aanmaanden te dalen. De luchtreizi gers Jacques Faure en Emile Dubonnet, beiden FranscheD, en Frank Otter, En- gelschman waren den vorigon avond 6 uur te Parijs opgestegen. Des middags ver trokken zy met den ballon naar Rotterdam. Oostkapelle. By den landbouwer P. S. alhier hadden de koeien te lang op het vochtige Haverland geloopeneen tweetal koeien hadden teveel natte klavers gegeten met het gevolg dat de maag van een der dieren gebarsten is en het dier afgemaakt is moeten worden. De andere koe kon nog herstellen. 's-Heerenhoek. Zaterdag viel de zoon van P. Ldie aan toevallen leed, in een nabij zijn woning zijnde Bloot wsar hij meer dood dan levend werd uitgehaald onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp kon niets meer baten, weinige oogen- blikken daarna overleed hij. Kloetlnge. Zaterdagavond hadden een paar kinderen van den arbeider J. Schipper ruzie. Het eene meisje hetwelk voor het andere wegliep, werd door het elfjarig zoontje van den schilder Trimpe tegenge houden. Schipper, die dit z«g, had de onvoorzichtigheid om genoemde jongen een stoot met een zeis te geven, hetwelk ten gevolge bad, dat deze knaap met dit werktuig ongeveer een lid van een vinger werd afgesneden. Door dr Coenen werd heelkundige hulp verleend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1