TWEEDE KAMER. Biimeuland. DIT DE PROVINCIE. LANDBOUW. Kerknieuws. Rechtszaken. Marine en Leger. Gemengde Berichten. voornamelijk zien een uitoefening van eigen recht. In een reotorale oratie sprak Maandag Prof. Dr. Hartman te Leiden lioh aldus uit over vrouwelijke studenten Vaak heb ik een aftredend rector met blijk baar welgevallen in zijn verslag het aantal da mes-studenten, hooren oplezen alsof hij zeggen wilde: alweer meer dames-studenten, wat gaat de wereld toch vooruit 1 Dan kwam mij het geestig gedichtje te binnen Wat gaat de wereld toch vooruit, Je wordt er aaklig van". Neen dan zou ons een juichtoon voegen als een rector kon berichten, dat dames-studenten sedert jaren niet meer voorkomen, omdat zij, die daarvoor in de termen vallen, getrouwd of ver loofd zijn. Want in het huwelijk, althans in het huiselijk bedrijf is de natuurlijke plaats der vrouw. Men hoort vaak dwaze vrouwen en nog dwazer mannen verkondigen, dat de werkkring der vrouw vooral ligt op het gebied van het openbare leven en dat wie haar tot het huisge zin beperkt... haar vernedering en smaadheid aandoet. Tegenover die zotteklap verwijs ik naar Xenophons Oeconomicus ot Plutarchus Praecepta Conjugalia. De ware vrouw, de vrouw in het huisgezin is een soort van heilige, een priesteres van den huiselijken haard tot wie wij eerbiedig opzien, voor de vrouw die een bezoldigde betrekking bekleedt or een beroep uitoefent, hebben wij de achting, die wij iederen man toedragen, die op eerlijke wijze zijn brood verdient, niets minder... maar ook niets meer. En is er in 't algemeen niets dat den adel van Gods beelddrager meer ontluistert dan politiek geharrewar, een vrouw, debatteerende in een vergadering, dat is een godslastering. Toegevend, dat Voor alle meisjes geen huise lijk werk te vinden is hoewel ik weet, dat hel niet waar is is het nog zoo erg niet, dat een meisje gaat studeeren in de rechten, de letteren, desnoods de theologie, aangenomen dat de ervaren medici dwalen met hun bewe ring, dat de lichamelijke constitutie der vrouw en haar zenuwgestel tegen de vermoeienissen der studie niet zijn opgewassen. Maar dat zoo vele in de medicijnen gaan studeeren, vind ik wel erg, zeer erg zelfs. Meer dan ééne me dische studente, die haar studie reeds geheel of bijna geheel had volbracht, heeft mij ver klaard als ik alles geweten had, was ik nooit begonnen. In een rectorale rede te Arasterdam sprak dienselfden dag Prof. dr. Sluiter over hetzelfde onderwerp als volgt: Het getal studenten bleef vrijwel gelijknieuw ingeschreven 183 waarvan 31 vrouwelijke. Niet minder dan 5 vrouwen promoveerden dit jaar aan onte Universiteit. Dat is een resultaat, dat nog niet bereikt werd, en dal ik met vreugde begroet. Toch hoop en verwacht ik, dat wij hier niet in moeten zien een begin van ongewenschte concurrentie. Mogen zoowel onze vrouwelijke als mannelijke studenten zich bewust blijven, dat geen gelijkheid kan bestaan, waar moeder natuur nu eenmaal èn in aard, èn in aanleg, èn m karakter een grondige ongelijkheid gescha pen heeft. Ik voor inij zie de toekomst niet donker in. Waar ook al suffragettes, Frauen- rechtlehrerinnen en Witzblatter soms tot som bere gevoelens zouden stemmen, heb ik genoeg vertrouwen in de zelfregulatie van de natuur, dat het tegenwoordig drijven wel weer in het rechte spoor zal komen. Binnenkort zullen reeds twee van de vijf bovenbedoelde gepromoveerde dames gehuwd aijn, en zoo verwacht ik dat de studie van de vrouw niet alleen van hare hoofd roeping in dit leven niet zal afhouden, maar haar voor den ontwikkelden man tot de meest gewenschte levensgezellin maken. Jarenlange ondervinding heeft mij geleerd de vrouwelijke studenten in haar werk te waar- deeren maar op den voet van ongelijkheid. Dat geeft wederzijds een gunstigen invloed en doet sympathie ontstaan, geen atstooten. Ietwat onzijdig is de Openingsrede ongetwijfeld geweest. En 't is de vraag, of dat niet anders had gekund. Daaromtrent kan verschil, van meening zijn. Maar terecht breekt De Stand, den staf over hen, die op grond dezer betrekkelijke onzijdigheid de tegen woordige ministers maar een-twee-drie als mannen zonder beginsel willen teekenen en in eik geval van meeniDg zijn, dat, om een ouderwelsohe uitdrukking te gebrui ken, de minister op zijn zetel is gebleven, maar de christen eraf is gegleden. Het biad zegt dienaangaande De hooge blijdschap onder de oud-liberalen over het kara&ier der openingsrede mag hun, voor zoover ze een werkprogram ontvingen, wiar ze meê kunnen méégaan, worden gegund. Bij den huldigen stand van zaken principieele tegenstelling bij de Kamerdebatten buiten te sluiten is verstandige politiek. Dit laatste jaar van deze zittingsperiode moeten we worden doorgeholpen. Dan zal 't woord weer aan de kiezers zijn. En naar die kiezers oordeelen, zal dan na I909 koers worden genomen. Maar anders wordt het, zoo men aan die Openingsrede een politieke signatuur geeft. Ze beschouwt als de uitdrukking van wat de oud-liberalen liefst wenscben zouden. En nu de leden van het tegenwoordig Kabinet hoogelijk roemt; omdat ze blijkbaar de antithese prijs gaven, het Kabinet van 1901 veroordeelden, en op het kantje af neutraal zich aandienen. Blijkbaar draagt deze Openingsrede geen politieke signatuur, dan alleen in zooverre er uit blijkt, dat dit Kabinet zich voorshands aan past aan de omstandigheden, die 't niet keeren kan, en een practisch resultaat ook van den arbeid in dit laatste zittingjaar beoogt. Dat men dit nu toejuicht, is tot daar aan toe. Maar als men verder gaat, eö de houding aanneemt, alsof men nu in de leden van dit Kamnet reeds zijn geestverwanten zal kunnen begroeten, en die mannen publiekelijk uit- noodigt, om met hun verleden te breken, al wat achter hen ligt den rug toe te keeren, en met vlag en wimpel naar de haven der poli tieke neutraliteit uit te zeilen, dan komt toch de politieke moraliteit in het gedrang. Stel, van Houten en Tydemar. hadden een Kabinet van zaken geformeerd, onderwijl er een rechtsche meerderheid zat, zoodat ze, met bet oog hierop, alles meden, wat Hechts prik kelen kon, en wij leidden daaruit af, dat deze hceren naar den clericalen hoek overstag wa ren gegaan, prezen ze daarom hoogelijk, en lieten doorschemeren, dat ze voortaan op onzen steun rekenen konden, zou er dan niet één kreet in hun eigen kamp opgaan, dat we ons aan een publieke beleediging van hun karakter schuldig maakten, en verre de grens over schreden, die aanwijst wat politiek in moreelen zin geoorloofd is Hier nog te sterker, waar in dit Kabinet een man als Idenburg zit, die con amore ook deel uitmaakte van het Kabinet van I90i. Intusacheu komt de N. R. C. tegen deze voorstelling op. Dergelijke vrije liberalen, zegt z|j, doen zich tot nu toe tiet voor. De vrije "liberalen, voor zoover van hen in het openbaar bleek, zijn zoo moreel, aan de oprechtheid van het Kabinet onvoor waardelijk geloef te slaan. Als loyale oppositiepartij mennen de vrije liberalen, het Kabinet naar zijn daden en woor den te kunnen en te moeten beoordeelen. Insi nuaties, alsof het Kabinet zich niet ronduit geeft, alsof het zich voo-loodig achter een rose masker verschuilt, om eerst bij veranderde om standigheden 't zwarte gelaat te kunnen vertoo- nen, blijven daarom bij de vrije liberalen uit. Dat anderen, met name De Standaard, zich niet ontzien, het Kabinet met zulke on waard-ge beschuldigingen te beleedigen, kan de vrije liberalen niet verlokken, aan dergelijke po litiek mede ie doen. Het oordeel over de mora liteit van dat standpunt wachten zij met gerust heid af. Tot wij beter zullen zijn inhelicht, lijkt geloof aan de eerlijkheid van een politieken te genstander ons niet immoreel. Dat DeStandaard het anders beschouwt, en vierkant tegen de ruiterlijke verklaring van het Kabinet in, gedurig eene inquisitie instelt naar verborgen nevenbedoelingen van wie men meende dat hare geestverwanten zijn, kan ons in onze overtuiging niet aan het wankelen brengen. De „Nieuwe Rolt. Ct meent dan ook dat 't opschrift „politieke immoraliteit" vrijwel terugslaat op de houding van De Staddaard in deze. Ooereenkomstmet de Maatschappij Zeeland". Het verslag is versohenen van het afdee- liugsonderzoek nopens 't voorstel tot goed keuring der overeenkomst met de Maat schappij Zeeland wegens het uitvoeren van een maildienst tuseohen Vlissingen en Queen borough. Vrij algemeen kon men zich met de over eenkomst vereenigen, aan welke verklaring enkele leden de opmerking vastknoopten, dat deze overeenkomst zioh gunstig onder scheidt van die inzake de Zuid-Amerikalijn en van het voor enkele maanden gesloten Iadisohe mailoontraot, daar hier geen sub sidie wordt verstrekt, doch slechts een ver goeding wordt verleend voor bewezen uiensten. Enkele andere leden wensohten zioh hun stem over het wetsontwerp nog voor te be houden met het oog op de garantie voor het buitenlandsoh postvervoer. Zij meendendal hierin voor het Rijk een niet te onderschat ten risico sonuilt, waar tegenover zeer vele leden betoogden, dat de voorgedragen rege ling de eenige praotisoh mogelijke is. Sommige leden wensohten dat de minister van W aterstaat ook zou letten op de eisohen waaraan de stoomschepen der Maatschappij zullen hebben te voldoen met het oog op het reizigersvervoer. Van andere zijde werd hiertegen aangevoerd, dat het hier een posloontraet geldt en dat de Maatschappij door den Staat ook slechts betaaldwordt voor het vervoer van de post. Door verscheidene leden werd de op merking gemaakt, dat het voorbehoud ten aanzien van de aan de Maatsohappij op gelegde verpiiohting, haar sohepen in Nederland te doen bouwen, zoo ruim is gcsiolu, uat die verplichting zelve niet veel te beteekenen heelt. Ook de boete op het niet nakomen van de verplichting scheen weinig afschrikkend; een bedrag van f 15,000 toon maakt op de kosten voor den aanbouw van een groot stoomschip wei nig uit. Aoaere leden betoogden hiertegenover, dal bet geen aauDeveling kon verdienen de Maatschappij te dezen opzichte door te strenge regelen te binden. Het gevaar kwam bun niet denkoeeldig voor, dat aDders de Nederlandsehe werven van de aan de Maatschappij opgelegde verplich ting ie haren nadeele misbruik zouden kuon6n^ maken. Een jderde groep van leden zou liever heooen gezien dat de Maatsohappij ten aauzien ^van de, werven waar zij naar sehepenj doet bouwen, geheel vrij ware gelaten. Met een protectie van de Neder- laodsohe werven als de overeenkomst beoogt, konden zij zioh niet vereenigeD. Te Amsterdam overleed op zijn 87en verjaardag de heer 1\ N. Muiier, oud lid van den Raad aldaar en oud-ltd der Staten van Noord-Holland, bestuurslid van verschil lende vereenigingen, oud-redacteur van „De Gids", specialiteit op handelsgebied. Voor 2 leden van den gemeenteraad te Haarlem moet herstemd worden tusschen dj heeren Schreuders(1.) en Smulders (k.) elk met 098 stemmen. De soc. dem. candi dal had er 273. En tusscaen de heeren Trinner(l met 60ó en Floryn (antir.) met 719 stemmen. De soc. en vrijz. dem. cand. bekwamen resp. 167 en 189 stemmen. Glotïss. In de Raadsvergadering van a.s Maandagavond 7 uur zijn aan de orde Vast- s lelling schoolgeldkohier school E. en A. Ver zoek van den Bond voor Staatspensioneering betreffende het betuigen van instemming met een door dien Bond verzonden adres aan de Koningin. Adres B. den Boer om ontslag als concierge van 't manhuis. Benoeming concierge manhuis. Idem gemeentegeneesheer. Afschrij ving plaatselijke belasting. Begrooting Gasthuis. Burgerl. Armbestuur en Gemeente voor 1909, Goes De inepecteur van politie Slim- mem bad er de lucht van gekregen dat twee oudo bekenden F. M. en S. H. te ongeveer middernacht gisteren met een zak waren gezien op den SiDgel. Bij onderzoek bleek dat zij op het erf van den heer Peeman aan den Stationsweg ten nadeele van genoem den heer, hadden weggenomen 22 kilo oud lood en zink, hetgeen zij hadden verkocht bij den opkoopor Weezepoel, voor f2,50. Een en ander werd in beslag genomen. Goes. Een eigenaardige reclame had de heer Fukken, eigenaar van 't prachtige Hotal Centraal, alhier, uitgedacht. Hij noo- digde nameljjk de directeuren en redacteu ren der hier verschijnende bladen uit op een dicétwee der geinviteerden lieten zich verontschuldigen, drie anderen dineer den liever niet met hunne collega's. Dien tengevolge was de heer F. zoo welwillend twee diners in plaats van één aan te bieden. Aan dat van gisteren zaten de redacteuren van Nieuwe Zeeuwsche, Beve lander en Gratis Advertentieblad, aan dat van heden de drie heeren van de Goesche Courant aan. In de Dinsdag te Axel gehouden raadszitting werd, zooals in ons vorig no. reeds is gemeld, tot onderwijzer aan de O. L. School benoemd de heer A. J. Hol, van 's-Gravendeel met 7 stemmen. De heer J. C. P. Jansen-Verplanke van Rilland ver kreeg 2 stemmen en de heer D. v. Maris van Driewegen 1 stem. Aan den heer B. C. IJsebaert weid toegestaan om buiten de rooilijn te mogen bouwen. Het verzoekschrift van den Bond voor Staatspensionneering om adhaesie te ver- leenen aan zijn adres, gericht aan de Koningin, om een wetsontwerp aanhar gig te maken, waarbij aan alle Nederlanders zonder premiebetaling het recht wordt toe gekend op een gelijk Staatspensio^ werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van J. van Doeselaar, om vergunning tot 't aanleggen van een straat op het »Plaatje", werd aangehouden tot een volgende zitting. Eerst zal een conferentie plaats hebben tusschen genoemden persoon en den heer Missu met het dageljjksch bestuur. Bij de omvraag deed de heer P. Dekker hbt voorstel om bij de dansmuziek de orgels te weren, welk voorstel in de eerstvolgende vergadering zal worden behandeld. Dinsdagavond kantelde in het kanaal nabij Ter Neuzen een zolderschuit der heeren Van Hattum en Blankevoort, waar mede steenen werden vervoerd. De twee opvarenden vielen te water. Een wist zich te redden, doch de 23jarige H. Imkje van Werkendam, verdronk. M. C. Scherpenisse. Wederom heeft alhier Woensdag j l.aan den zeedijk eene afschui- vicg plaats gehad aan het binnenbeloopvan den d|jk. Het ongeval laat zich erger aan zien dan de afschniving van SOMeijl. De lengte der afschuiving bedraagt 70 Meters, terwijl zich over eene leDgte van nog 100 Meters, ontzettende scheuren vertoonden, zoodat er vrees bestaat dat dit gedeelte ook zal afschuiven. De slechte hoedanigheid van deD ondergrond wordt als oorzaak der Staatscourant no 224 bevat de sta tuten van »de af deeling Westkapelle van de vereeniging Het Groene Kiuis" te Westkapelle. Bruinisse. Dinsdag ia alhier overleden de heer Z. Hoogerheide, lid van den ge meenteraad en oud-Wethouder, in den ouderdom van 72 jaar. Heinkenszand. Dinsdag herdachten de heer Iz. Uy terschout (president-kerkvoogd der Ned. Berv. Kerk) en echtgenoote hun 50jarige echtvereeniging. Tallooze blijken van belangstelling ontving het eehtpaar o.a. een mooie leuningstoel, aangeboden door den predikant, kerkvoogden, kerke- lyken ontvanger en notabelen, 'a Avonds ten acht uren bracht het fanfarecorps Euterpe'' den gouden btuid en bruidegom een serenade, waarvoor de muzikanten gui onthaald werden. G. C. Borsselea. Maandagavond overleed de oudste ingezetene der gemeente, de heer A. Polierdyk, in den ouderdom van bijna 92 jaren. In zyn tyd washy, van 1873 tot 1903, lid van den Raad der gemeente en van 1878 tot 1902 wethouder. Van 1881 tot 1896 bekleedde hij de betrekking van voorzitter van 't bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Ellewouts- dyk-Borssele. Tot lid der gezondheidscommissie is benoemd zetel Tholen de heerü.C. P. J. Vorster, arts te Stavenisse. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de laatste dagen veel vraag naar stroo des niettegenstaande zijn de prijzen zeer gedrukt. Voor tarwe- en roggestroo wordt f 12 tot f 13 betaald, voor geratestroo f 11 tot f 12, naar kwaliteit per 1000 K.G. Verleden jaar waren de prijzen f 4 tot f 5 hoogerj doch vele landbouwers hebben toen niet verkocht, omdat ze hoo- gere prijzen verwachtten. Dit is tegen gevallen en dus voor hen een belang rijke schadepost. (U. C.) Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Wervershoof door W t>. Winsemius te Thesinge, Een predikant beleedigd. De arrondissementsrechtbank te Almelo hal gisteren een eigenaardige kwestie te behandelen. In bet laatst van December van hel vorig jaar werd door eenonbekende in het „Nieuwsblad voor Almelo" een ge dicht geplaatst en een week later door een eveneens onbekend geblevene nog eeD die klaarblijkelijk ds. Gunning, Herv. predi kant te Rijs8en, hoogst onaangenaam aan deden. Men verweet „een dienaar des Heeren" twist en tweedracht te hebben ge zaaid, enz. Het tweede artikel noemde royaal dominee's naam en verweet dominee dat hij om een salarisverhcoging zijn be roep naar 's-Gravendeel liet vervallen, hoe wel hij kwasi vanOod hulp en wijsheid bad, hoe te handelen inzake het ontvangen ba- roep. Dl. Gunning achtte zich op hatelijke wijze beoritiseerd, en maakte daar, op raad van vrienden, een einde aan. Op eerlijke wijze was door hem gewerkt aan de tot standkoming van een Chr. school, de daad, die hem al het geschrijf op den hals haalde. Geen verwijt mocht hem tretfen. Wel was hem de bedoelde traktementsverhooging aangeboden, doch hij gevoelde zioh belee digd als men zeirie, dat bij om het lieve geld te Rijssen bleef. Zijn gebed aan God zou aUdan gehuicheld zijn. Zijn goede naam en zijn geheele ambt waren getroffen door de artikelen. Het O. M- achtte de courantenartikelen beleedigend voor getuige's eer en goeden naam, en meende, dat wanneer er geen be- leedigende bedoeling aan ten grondslag lag, de schrijvers wel met hun eigen naam voor den dag durfden komen. De uitgever van het blad, de heer Wilraes, was het instru ment in hun handen en moest er thaos voor bloeden. Getuige heelt steeds gepoogd zijn ambt en roeping naar beste weten te ver vuilen en moet door de artikelen alleron aangenaamst zijn getroffen. Hij vroeg ver oordeeling van den uitgever tot f 25 boete of 5 dagen heohteDis. Mr. Kortenbout van der Sluys, te Almelo, die beklaagde verdedigde, achtte de zaak het type van kleinsteedsch gedoe, en vroeg eerstens, of wel de persoon van ds. Gunning beleedigd was. Immers, te Rijssen zijn nog meer predikanten, een Gereform. predikant en een z.g. „oefenaar", volgens ds. Gun ning's eigen bewering, eveneens dienaren des Heeren, en in de artikelen is alleen sprake van „een dienaar des Heeren". Tenzij het O. M. de overige Rijssensohe predikers niet als dienaren des Heeren beschouwde, kon niemand zeggen, dat ds. Gunning de bedoelde man was. Bovendien vroeg verdediger, de gedichten werkelijk beleedigend waren, en afgaande op een beslissing van deD Hoogen Raad, die be paalde, dat een ongunstige oritiek niet als beleedigend wordt opgevat, noemde bij de gedichten niet beleedigend, zooals wordt ten laste gelegd. Hij vroeg voor beklaagde vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Ui.spraak over 8 dagen. De minister van Oorlog heeft aan de chefs der korpsen een sohrij ven gezonden, waarin hij mededeelt, dat het in zijn voor nemen ligt, na den minister van Justitie dienaangaande te hebben gehoord, voor elke kazerne en voor elk militair gebouw een of meer onderofficieren, die bereid zijn de functie van onbezoldigd rijksveldwach ter te aanvaarden, daartoe bovendien bijzonder geschikt worden geacht en den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, te doen aanstellen als zoodanig. Hbl Als een bewijs, dat minister Sabron strenge eisohen stelt aan de vorming van aanstaande officieren, die later 'n voorbeeld aan hun minderen moeten geven, kan het volgende dienen. In zijn verloftijd flaneerde een cadet der Alkmaarsohe sohool door ,de straten van 't Haagje met loshangende overjas. Minister Sabron in politiek ziet 't jongmensoh, klopt hem op den schouder en noodigt hem uit eveD mee te gaan, naar 't Departement. Daar kreeg do cadet een geduohten uit brander en, de directeur in Alkmaar van't geval in keDnis gesteld, bezorgde hem Dog twee dagen provoost. {De Tyd,) Terwijl de vrouw van een arbeider te Heerde een pot met kokende soep van het vuur op den vloer zette, speelde haar zesjarig dochtertje om haar heen in de keuken, met het gevolg, dat het kind al spelende in den pot met soep terecht kwam en vreeselyke brandwonden opliep; het is aan de gevolgen overleden. Te Borne kreeg een 3-jarig jongetje van een arbeider een ketel kokend water over het lichaam. Het kind is bezweken. Te Amsterdam is een achtjarig jongetje onder een tram wagen geraakt. Het kind was onmiddellijk dood. Door een trein nabij het station Soesterberg is overreden een weduwe wonende te Amersfoort. Het lijk werd niet verpletterd hoofd tusschen de rails gevonden. Aan de Mallegatsluis te Gouda had een sjouwer het ongeluk van den wal op een in de kolk liggend schip te vallen met het gevolg, dat hij dood werd opgenomen. Te Rotterdam week op den Cool- singel een 71-jarige koopman uit Schoon hoven uit voor een motcrwagen.Hy zag een uit de tegenovergestelde richting komende motorwagen niet aankomen, werd daardoor aangereden en tegen den grond geworpen. Zyn houten linkerbeen, dat onder den motorwagen kwam, is versplinterd, terwyl het rechterbeen, dat hy bytyda optrok, ge spaard bleef. De man werd naar t Zieken huis gebracht, waar een timmerman het versplinterde houten been by elkaar spij kerde De oude koopman is er met den schrik en een paar ontvellingen in het ge zicht afgekomen en zoo spoedig mogelijk met zyn vrouw naar Schoonhoven teiugge- keerd. Behangsellinnenkwestie te Goirle. De N. Tilb. Crt. meldt, dat de betrokkt n organisaties ontkennen, dat de uitgesloten arbeiders de oorzaak zyn zouden, dat het verbod van samenscholingis uitgevaardigd. Toch waren gisterenmiddag de molestaties van werklieden van dien aard, dat de mare chaussees zich genoodzaaat zagen hande lend op te treden en de menigte met de blanke sabel uiteen te drijven, die zich daarop spoedig verspreidde. In de Jodenbuurt. In de Deutsche Wocbenztg. komt een vsr- haal voor, hoe Max Lieberman onlangs te Amsterdam in het Judenviertel" in het gedrang is gekomen. By had in de Marken- straat een kamertje gehuurd om een schil derij te maken van het woeligo straatleven. Juist den dag toen hy vertrekken wilde werd zyn kamer bestormd en het scheelde niet veel of men was den professor te lyf gegaan.De politie moest er by te pas komen en zy deed dit zooals de kunstenaar getuig de, met by zonder veel takt. Daaraan alleen was het te danken, dat hy er nog zoo goed afkwam,maar hy is ernstig verontwaardigd over de toenemende ruwheid van de Am- sterdamsche bevolking. Hij komt nu reeds 35 jaar geregeld daar, maar nooit had hy zoo iets beleefd als ditmaal. De aanleiding van het oploopje begreep de Duitsche kun stenaar zelf niet recht. Toen hy een paar dagen te voren het schilderij dicht bij het raam had geplaatst, kwam een troep men- schen daar naar kyken en een oude vrouw riep toen zeer boos: „We willen niet op briefkaarten Daargelaten nog dat prof. Liebermann nooit voor briefkaarten heeft geschilderd kan dit de reden niet zijn ge weest. Wy meenen het relletje temogen toeschrijven aan een misverstand. De schil der had enkele personen geld gegeven om op straat voor hem te poseeren. Toen nu op 't schilderij terecht of ten onrechte audtre menschen werden berkend, meenden die ook aanspraak te hebben op 'n vergoeding. Er ontstond een echte spraakverwarring, waaraan de politie een eind moest maken. Onlangs werd er een diefstal gepleegd ten nadeele van den heer Heythekker, handelaar in kantoorbehoeften aandeLetie- graoht te Amsterdam. De heer H. had een „stand" gehuurd op de tentoonstelling ran het koffiehuishoudersbedrijf en den 24sten Auguitus bleek hem, dat daar ruim 70 vulpenhouders waren ontvreemd ter waarde van ongeveer f 850. Onmiddellijk rees er verdenking tegen een zij Der be dienden, die zioh na deze ontdekking niet meer op het magazijn vertoonde en, zooala iater bleek, de vlucht had genomen. Na Je ontdekking van den diefstal stelde de politie een onderzoek te zijnen huize in, met het resultaat, dat men een groot aantal van de ontvreemde vulpenhouders vond, waaruit evenwel de goudeD pennen waren verdwenen. Woensdag gelukte het aan de politie te Amsterdam een zekeren te arresteeren, een 16-jarig jongmensoh, die er zijn werk van maakte in verschillende gedeelten der stad kamers te huren om de muntgasmeters te kunnen ledigen en zich bovendien door verschillende sohoen- winkeliers schoenen liet bezorgen, waar mee hij dan telkenmale, zonder zioh van zijn sonuld gekweten te hebben, verdween, tiet bleek, dat de politie met deze aan houding een goede vangst had gedaaD, aangezien de bewuste B. dezelfde blijkt te zyn die voor een zoo groot bedrag bij Jen heer Heythekker heeft ontvreemd. Toen het salonrijtuig van M. de Koningin-Moeder eergisteren naar Het Loo reed om de vorstin af te haleD, wierp men een steen naar het rijtuig, die rakelings langs het hoofd van den stationschef vloog. De politie doet onderzoek. Tegen een onderwijzer te Deventer was een aanklacht ingediend wegens het plegen van ontuohtige handelingen met meisjes uit zijn klasse. Hij ging op de vlucht naar BrummeD, en wist zioh daar, door een eind aan zijn leven te maken, aan ge rechtelijke vervolging en veroordeeling te onttrekken. Daardoor heeft zijn kinderlooze weduwe recht op pensioen. De citadel-strijder te Amsterdam, die dezer dagen 100 jaar werd, is Diet de eenige, nog overgeblevene. Naar aan De Rotterd. wordt gemeld, woont ook te Leer dam nog een citadel-strijder, Jurrien Hen drik Vtsoh, die in Juli 99 jaar is gewordeD. Te Amsterdam is Maandag bij een publieke veiling een stuk bouwgrond Dam 6 groot slechts 66 o.A., verkocht voor f67000. Een rcmplarant. Mijnheer (tot zijn vrouw). Hoor eens, kind-lief, een auto mobiel moet je je uit het hoofd zetteD, maar ik zal je een nieuw oostuum koopen met een geweldig laDgen sleep daar kun je even goed stotwolken mee maken In het Zeister kamp,legerplaats nabij Soesterberg, had dezer dagen een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De milicien K., van het 9e regiment inf. zag bij het oprollen der tent van luitenant- aajudant A., een revolver aan diens hrb hangen. De soldaat nam het wapen in de handen, bekeek 't eens nauwkeurig, spande ae haan en legde schertsend aan op den ffiohtbij staanden schildwacht.De haan ging över, zonder dat plaats had. lutusi die nog nooit 'n r< steeds door meth haan werd opniei werd gemikt, ein en plotseling weer sohot, met het no zichzelf door de I bracht vrij wat teweeg. Deluitent militaire voorseht geladen wapen in ben. heeft den ko direot met het t gesteld. De milioiet linkerhand moeten Te Haarl gezinnen in het geworden door hei lever. Een jongen straat neer en n worden gebracht. Omtrent de 1 van Maandag op J (men zie ons vorij Eemlander Gistermorgen 0 eenige werklieden langs den ouden E persoon liggen. Da keerden, dat hy geen notitie van hei Tegen 12 uur gin^ ontwaarde men, d by gelegen boschje bewusteloos neerla bloed en verwond men een doosje mu: houd ook een gedee wezig was. Zyn terwyl zyn schoene werd onmiddellijk wonde per branca: verpleging getrans bleek te zyn A. u Jki*..rdo Maandagav aangesproken te zy nen, die hem voors maken, waaraan zou zyn aangegrepen en hy het bewustzijn v zich nog flauw, dat 1 in zijn mond had gei zentarwe was, zal d slissen. De politie g dit verhaal op on dei als verdacht van d gen J. H. v. O. en de eerste bekende epo ling te hebbes dee kerde, dat hy er ei had gehad. De schou vonden by de kostvr Een Duitsche; Dinsdag in 'n café dijk te Rotterdam kaartspelers. Verds beid is aangehoudt moesstraat te Amst Gisterenoamid j-J van het Asser ga heide aan het sohijh eenklaps opgeeohri niettegenstaande de terend was. Het voorwerp, blijkbaar door de luoht kwaï tweehonderd meter tegenstaande ijverig kunnen vinden. He sohijnlijk de grootti Veltman, die den geleden uit ontvluchten en in op Zondag, te An werd, ia zwaar geb vangenis te Leeuv Vóór zyn verblyi V eltman ongeveer gevangenis te Leeu terwyl hy tot 1915 moeten missen weg en pogiDg tot mot inbraak in een perc gracht te Amsterd door de politie be revolverschot op dei van Stralen, die bebwam. Luchtspiegeling Workum, d.d. 22 f 3 uur zag men van 'ijke richting eene bug. Van boven ongewapend oog ringen duidelijk zien huizen van Oosferla W esterland, als ook gelegen WieriDgerw te onderscheiden. N luchtspiegeling verd *ee ®ls te voren in De Moord meldt nog, dat de Bwier-Wynandsrade lang bestond er one gebroeders G. en Zaterdagavond, kreg j^st, met het beke ■"et den kreet I echoten!" zonk v., dadelyk een midden door het moedelyke dader van zyn bed gelicll We/ bU geboeid •t gebracht. Liefelijke «agen omstreeks zw dei het nev le ,)L de hi we nt tnani kw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2