NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 30!. 1908, Dinsdag 22 September. 22e jaargang. UaiieBUfidsek Orerzleiii. HlSTORISGH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. wt m pers. Binnenland. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Wie zich met 1 October a s. op ons blad abonneert, ontvangt de nog in September verschijnende nom- mers gratis. 21 September 1908. Kiesrecht alleen. De Standaard heeft weer eens een drie ste:, in wel over het betoog in de memorie van antwoord der sociaal-democraten no pens het voorstel tot grondwetsherziening, dat men alleen het kiesrecht zonder meer te wijzigen heeft. Hierbij maakt De Standaard deze re strictie Bij de regeling van het kiesrecht is altoos de verhouding tusschen het Gezag en den Volksinvloed aan de orde. Strekt nu kieswetwijziging, gelijk de heeren Troelstra c.s. bedoelden, om den Volksinvloed uit te breiden, dan komt hiermede vanzelf de vraag aan de orde, of de bepalingen onzer Grondwet over het Staatsgezag nog wel op dien vermeerderden Volksinvloed berekend zullen zijn. Sterkt men den Volksinvloed, dan moet, zal het evenwicht bewaard blijven, in meer dan één geval, ook het Gezag beter worden be vestigd. En natuurlijk moet dit dan gelijktijdig ge schieden. Anders toch zou het Gezag later nooit weer zijn nieuwe stutten ontvangen, en liep zelfs gevaar, bij het eenmaal verbroken even wicht, straks zelfs de vastigheid te verliezen, die het eertijds bezat. Al ligt er voor andere onderwerpen in het beweren van de heeren Troelstra c.s. dan ook waarheid, hun argument gaat niet door voor wat de constitutie der machten betreft. De verhouding tusschen de twee machten moet gelijktijdig naar beide kanten worden geregeld. Onnoodig pleisteren. Zoo noemt de Standaard de pogingen van de Rotterdammer om „de scheur in den antirevolutionairen muur'' te bepleis teren. Onnoodig, want. Er is onder ons geen scheuring. Er is een enkel geleerde, die geacht heeft zich tegen het beginsel van verplichting inzake de Ver zekering met kracht te moeten verzetten. Doch daar bleef het bij. En wij voor ons blijven even vast in de overtuiging, dat de verplich ting ten deze juist door het antirevolutionair beginsel wordt geëischt. Zoolang het besluit van de Deputaten- vergadering er ligt „hebben wij, zegt de Standaard, niets te plooien of te schik ken." Vooropschuiven der organisatie van den arbeid zou „op hopeloos waohten uit- loopen". We moeten de Verzekering inroepen. We moeten die Verzekering verplicht krijgen. En de wijze waarop die verplichte Verzekering zal zijn in te richten, zal bepaald worden door de practische gegevens van het leven, die niemand op zij kan zetten en die niemand met één slag veranderen kan. Nu uit de gevoerde discussie gebleken is, dat hier twee principieele overtuigingen diametraal tegenover elkander staan, zou het doelloos tijdverlies zijn, om het twistge ding nog langer te rekken. Wie in zijn consciëntie zich gebondeh acht. om ten deze tegen te staan, die sta dan tegen. Maar wij, die ons even sterk in onze cons ciëntie gevoelen, om met spoed door te zetten, we mogen niet langer aarzelen of treuzelen." Het blad verwacht da verpliohte ver zekering van het huidig Kabinet en ver zekert daaraan bij voorbaat zijn steun. De Rotterdamsche ongevallenpremie. De Risicobank, het orgaan der centrale Werkgevers-Resieobank, is van oordeel, dat door de Rotterdamsohe premie-verhoo- ging „de kwestie van het laden en lossen en de daardoor aan de Rijksbank veroorzaakte verliezen niet is opgelost, maar slechts een andere phase is ingetreden. Het blad betoogt, dat onderlinge organi satie der werkgevers de eenige weg is die haar verbetering kan leiden. In Rotterdam zijn de toestanden zeer inge wikkeld en eigenaardig, en waar samenwerking het hoofdelement is voor de vorming eener onderlinge organisatie, daar zal het wellicht te Rotterdam moeilijker zijn dan overal elders voor de werkgevers in de haven en speciaal voor de stuwadoors om zich tot één organisatie te ver eenigen. Kom echter zoo'n onderlinge organi satie niet tot stand en blijven alle of nagenoeg alle werkgevers bij de Rijksverzekeringsbank, dan zullen, naar onze overtuiging de moeilijk heden van de Rijksverzekeringsbank met de verzekering van laden en lossen eerst recht beginnen. Want het kan dan niet uitblijven of deze reusachtige premie-verhooging zal eens deels tot niauwe misstanden aanleiding geven, anderdeels de bedrijfsverhoudingen in de haven geheol wijzigen. Voordat de gevolgen daarvan in de bureaux der Rijksverzekeringsbank zijn doorgedrongen, en men den omvang daarvan zal hebben overzien en opnieuw in cijfers |zal hebben kunnen uitdrukken, zullen er ongetwij feld weder eenige jaren zijn verloopen, jaren, waarin het laden en lossen, ook al is de premie officieel 2i'/2 pCt, aan de Rijksverzekeringsbank belangrijke tekorten zal kunnen veroorzaken. Dit toch staat vast, het is in schier alle persorga nen gezegd, een premie van 2i,/2 pCt is zoo exhorbitant, dat ze door dit bedrijf op den duur niet kan worden betaald.En wat niet kan worden betaald, dat wordt ook niet betaald, zoodat men langs allerlei wegen zal trachten minder te betalen dan officieel is vastgesteld. De bepalingen van de Ongevallenwet en de jurisprudentie van den Centralen Raad zijn zoodanig, dat hier het betalen van een premie van 2l'lg pCt. kan worden ontgaan, zonder dat er eenige fraude wordt gepleegd. Eau van de cardinsle fouten „niet van de Rijksverzekeringsbank, maar van het systeem onzer Ongevallenwet", is, zegt de Risicobank. dat de Rijksverzekeringsbank uit krachte van de Ongevallenwet niets anders heelt gedaan, dan door herhaalde premie-verhooging zich de gelden te verschaflen om de laad- en los- ongevallen van Rotterdam te betalen. Een Ongevallenwet moet niet uitsluitend zijn een wet tot dekking van de schade van de onge vallen, maar daaraan moet een zoodanig systeem ten grondslag Eggen, dat de wet direct en krachtig gewerkt in de richting van voorkoming vat> ongevallen. Dit doet onze Ongevallenwet niet." Duitsehland. .De veldslag tusschen noord en zuid op 't sociaal-democratisch congres te Neurea- barg is met een feitelijke nederlaag der Zuidduitschers, docb met een zedelijke nederlaag der Noor dduitschers geëindigd. Met ongeveer twee derden der stemmen heeft de meerderheid eau de minderheid het zwijgen opgelegd. De Zuidduitschers mogen voortaan zoo decreteert de party die van uit Berlya bestuurd wordt niet meer stemmen voor begrootingen, ook al zien zy in, dat dit zoo behoort of mensche- iyk is. Na dien uitslag verklaarde Segitz uit Munchen, namens 66 Zuidduitsche af gevaardigden „Wy erkennen dat de party dag als ver tegenwoordiging van de gehoele party de opperste beslissing heeft over alle princi pieele vragen, en in alle kwesties van tak- tiek, die het geheele ryk betreffen. Maar in aile bijzondere zaken van landspolitiek (d. w. z. die in de afzonderlijke staten) in de landsorganiaatie de geschikte en bevoegde macht, die op grond van 't gemeenschappe lijk programma dan loop der landspolitiek zelfstandig moet bepalen. De beslissing over de stemming voor of tegen de begroo ting moet voorbehouden biyven aan de overweging van de_ Landdag fracties die verantwoordelijk zijn aan de landorgani- saties". Een verklaring die kort en goed betea- kent gij hebt dat nu wel besloten, maar voor Staatsbegrootingen stemmen als wij 't noodig keuren doen wij toch. Dit is de zedelijke nederlaag der meer derheid, een nederlaag nog te meer uitko mende, dewijl zij by deze aankondiging van op haar standpunt de grofste insubordinatie zweeg als een Mof. Bet overige deel der zitting was dan ook tamelijk saai. De Zuid-Duitgchers waren heengegaanook de leiders uit den Noord- duitschen hoak ontbraken. Die er nog waren, waren mindere goden, en naar wie nog spraken, lzisterde men niet meer. Men besloot maar gau w om een volgend jaar te Leipzig te vergaderen, en sloot de vergadering. Turkije. Koning Edward zond de vorige week een talegram van huldebetuiging naar aanlei ding van zijn stap tot wederinvoering der Grondwet, aan Sultan Abdul Hainid. Be doeld telegram ward het eerst in de Frank/. Ztg. medegedeeld, en eerst een dag later in de Engelsche pers opganomen. Klaarblijke lijk heeft men in Engeland de juistheid van het bericht in twijfel getrokken en zich eerst willen vergewissen, dat werkelijk koning Edward zulk een telegram aan den Sultan had gezonden. Gladstone heeft eens Abdul-Hamid, „den grootmoordenaar op den. troon" genoemd, en Lord Salisbury heeft de wraak des he mels over den Turkschen heersoher inge roepen. Waar twee minister-presidenten zich op zulk een wyz© uitsprakonis het niet te verwonderen, dat de betrekkingen tus schen de regeerenda vorsten in Engeland en Turkije steeds zeer koel waren. Boven dien heeft men in Engeland, steeds don Duitschen keizer verweten, dat hij meer dan eens Abdul-Hamid met onderscheiding behandelde. En nu komt koning Edward in een tele gram verklaren, dat den Sultan „de veree- riug van het nageslacht" verzekerd is. Een Engelscü blad zegt dan ook terecht dat daarvoor een geschiedenis ver valsching noodig is. Abdul-Hamid zal voor de ge schiedenis steeds de vorst biyven, die de hervormingsplannen van Midhat-pasja ver nietigde en zijn regeering zal de vlek blij ven dragen, door het bloed van duizenden onschuldigen er op geworpen, Hy heeft de eonstitutioneele beweging slechts aanvaard nadat hy tevergeefs een beroep had gedaan op zijn generaals on Oaleraa's. Die toege vendheid was verstandig, Maar voor „ver eering" is nog wat ande-s noodig. Vereenigde Staten. Wat Edison denkt van de luchtvaart Een Aaaerikaansoh verslaggever vérlelt er iets van. Hij gelooft niet in de toekomst van vliegmachines in vogelvoim. De eeroplace berust oorspronkelijk op de theorie van de vogelvlucht, „doch daar wij niet ic staat zijn de automatische be wegingen van dan vogel na te bootsen (zeide hij) is deze toestel in de praotijk niet mogelijk". Volgens Edison moet men bij zulke uitvindingen juist niet de natuur navolgen en hij deed opmerken, dat men ook om voorwerpen voort te bewegen zonder elementaire kracht als spierkracht, niet de theorie der mensohelijke beenbe weging te baat nam. Bij het rij wiel en de automobiel wordt van heel andere wetten gebruik gemaakt. Edison stelt al zijn hoop op de „heücop- tale" aeroplane, waarvan men verder niets verneemt. Intusschea stelt de groote uit vinder in zijn .helicopter zoo groot ver trouwen dat hij verzekerde, dat men daar mede in een week rondom den aardbol zal kunnen vliegen, ja binnen vijf jaren zouden luchtschepen de reizigers in 18 uren over den Oceaan brengen. Dc Noord pool zal men in 40 uren kunnen bereiken. Het ongeluk aan de vliegmachine van Orville Wright in Amerika overkomen wordt niet aan een gebrek aan de machine doeh aan een verkeerde oonstructie van den voortbeweger toegeschreven. Selfridge bekwam een schedelbreuk en kwam niet meer bij kennis. Wright zal naar de verwachting der geneesheeren na Z3S weken geheel hersteld zijn. De antirev. kiesvereeniging te Nijver- dal (district Ommen) heeft dr. A. Kuyper oandidaat gesteld voor de Tweede Kamer indien deze bedankt is N. Oosterbaan, di- van 1—5 regels 4ü cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '"ent. striots-sohoolopziener te Doesburg, de oan didaat. H. M. de Koningin heeft aan Haar Kamerheer ceremoniemeester jhr. Van de Poll, die 1 October benoemd wordt tot grootoffioier met den titel van opperschen ker, en aan Haar adjudant kapitein Graaf Dumoeesu opgedragen half November, iu een buitengewone zending, Z Si. den Paus namens Haav ta oomplimenteeren bij zijn vijftigjarig priesterfeest. De Rijksverzekeringsbank. Sedert gêiuimen tijd is een oommissie, bestaande uit verschillende afdeelingsohefs, bezig om maatregelen te beramen tot ver een voHdiging der administratie vaa de Rijksverzekeringsbank. Als gevolg van de conclusie dezer onmmissie zal een proef genotaen worden om verschillende werk zaamheden, welke vroeger ouder verschil lende afdeelingen verdeeld werden te bren gen onder één hoofd, teneinde zoodoende tot bezuiniging te komen. De combinatie zal omvatlsn de werkzaamheden welke thans verricht worden op de afdeelingen Ongevallen en Bedrijf, voor een deel ook van de afdeelingen Boekhouding, Comp tabiliteit, Statistiek, Iaspeotie en de Me dische afdeeling. A_angezien de gebouwen der,Bank geen voldoende looaliteiten aan boden, moest voor het neuaen van een proef andere huisvesting gezocht worden deze is gevonden in De Brakke Grond, waar onder leiding van bovenbedoelde oom missie de verschillende werkzaamhe den zullen worden gecombineerd. De proef zal etnyatten de gemeente-Rotterdam ©ener zijds en de provinciën Friesland, Groningen on Drente anderzijds. Als hoofd van deze territoiren zijn twee commiezen aange wezen. Voor de afdseling Ritlerdam zal tegelijkertijd een proef worden genomen met een gewijzigde administratis. Op enkele hoofdstukken derSSsats- begrooting voor 1909 is bezuinigd. Onder deze behoort hoofdstuk VIII, Oorlog. Het eindcijfer van de begrooting is f 27,485,299 dit is f 1.037,147,85 (ruim een miljoen!) mindor dan voor 1908 werd toegestaan Deze vermindering is voor een aanzienlijk deal het gevolg van het overbrenging van twee-derde deel der kosten vs-n het wapen der maréchaussee naar do begrooting van Justitie, doch daar voor verseaillende on derwerpen meer moestworden aangevraagd dan voor 1908, is door den minister er naar gestreefd alle niet strikt noodige uitgaven achterwege te laten en de onvermydelyke tot het strikt noodig® te beperken. Voor wat de infanterie betreft bestaat het voornemen om wanneer de gelegenheid daarvoor te Harderwijk beschikbaar komt aldaar het thans te Geertruidenberg gar nizoen houdende bataljon infanterie te le geren,en de rijksgebouwen te Geertruiden berg voor andere doeleinden te benutten, namelijk voor opneming van de thans te Dordrecht geborgen voertuigen van de 3de divisie. De loodsen te Dordrecht ontruimd wordende, kan de zoogenaamde Rijkswerf aldaar worden verkocht, waarvan een op brengst van plm. f 80,000 wordt verwacht. Aan het ontwerp van wat, houdende be palingen omtrent de toekenning van pensi oen aan de weduwen en weezen van mili tairen en van gepensioneerde militairen der landmacht, wordt op dit oogenblik de laatste hand gelegdhet ontwerp zal der halve binnen korten tijd het Departement kunnen verlaten. Hoewel de arbeid der commissie welke zich met de voorbereiding van een regeling voor de toekenning van burgerlijke betrek kingen aan gewezen militairen (eapitulan- tenstelsel) bezig houdt, goede vorderingen maakt, is inzonderheid de omstandigheid, dat haar opdracht tevens het onderzoek naar de mogelijkheid tot plaatsing in ge meentelijke, in provinciale en in particu liere gesubsidieerde ondernemingen omvat, corzaak dat nog eenige tyd zal moeten ver loopen alvorens de commissie met haar rapport over dit zeer ingewikkelde vraag stuk gereed zal wezen- Het voornemen bestaat het wapen der maréchaussee onder een inspecteur te stellen. Volgens de thans geldende bepalingen worden bij de regimenten infanterie van elke lichting zooveel wielrijders opgeleid, dat bet wat het getal manschappen be treft reeds (haus mogelijk is, bij mobili satie een viertal compagnieën wielrijders bij het veldleger op te richten en in den ordonnanoedienst te voorzien. Ook bevin den zioh reeds thans bij elk regiment infan terie 1 luitenant en 2 sergeanten- instruc teurs, belast met de opleiding der wielrij ders. Het formeereu der compagnieën eerst bij mobilisatie geeft aanleiding tot bezwaren zoowel van organieken als van taktisohen aard. In ons rijk van wegen voorzien laud zul len oompagnieën wielrijders, mede gelet op onze zwakke cavalerie, by opera'iën onmis baar blijken te zijn, hetgeen de gehouden oefeningen reeds duidelijk hebben aange toond. Dc minister acht het daarom noodig, bij deze begTooting gelden aan te vragen voor de oprichting van twee compagnieën wiel rijders,teneinde, na ondervinding te hebben opgedaan met betrekking tot de organisatie eu de oefening dier compagnieën, meerdere compagnieën op te richten. In 1909 sullen door de landweer geen oefe ningen worden gehouden. Aan de in dat jaar te houden groote ma noeuvres zal worden deelgenomen door fwee divieiëu. Het voornemen bestaat don directeur van den postduivendienst door een actietjdie- nend t ffbier te vervangen. Do tegenv/oor- dige functionaris, zijnde een gepensioneerd kapitein, ontvangt een toelage van f600; dc te benoemen directeur heeft f .1600 trak tement, zoodat de kosten, vallende op dien postduivendienst, met f 1000 worden ver meerderd. Hoewel voor 1909, op den voet van vorige jaren, een bedrag van f5000 is uitgetrokken ten behoeve van een aan het Nederlandsch Gymuastiekverbond toe te kennen subsidie, maakt het bij den minister een punt van overweging uit, in den ver volge tot bierbedoeld einde geer gelden meer uit to trekken, daar die subsidieering meer eigenaardig behoort ts geschieden ten laste van het Vde hoofdstuk der Siaats- begrooting, wear het hier betreft dc bevor dering van een algemeen volksbelang, te weten de ontwikkeling der volkskracht en de bevordering van de volksgezondheid. Ten behoeve van de Nederlandsehe Ver- eeniging voor Luohtvaart wordt een bedrag van i 1000 uitgetrokken, als bijdrage tot de aanschaffing en het onderhoud van materieel, waartegenover de vereeniging zich verplicht, onder zekere voorwaarden haar materieel ter beschikking van het departement van Oorlog te stellen, zoowel voor oorlogsdoeleinden als voor oefening vaa militair personeel in vredestijd. Voorgesteld wordt de aanschaffing van enkele moderne vuurmonden en bijbehoo- rend materieel. Voorts zullen worden aangeschaft 35 mitrailleurs met bijbehoorend materieel. UIT DB l'itOVINCIE. Onze Miduelburgsohe oorresp. schrijft De aandacht van velen in onse ornge- viBg wordt dezer dagen getrokken door de heerlijkste voortbrengselen der tuiu- bouwkunst in de kleine en in de groote zaal van het Schuttershof bijeengebracht, en in deu tuiu eo de veraode geëtaleerd. De afdeeling Middelburg van de Maat- rehappij voor tuinbouw en plantkunde heeft als altijd eer van haar weck. Het is drie jaren geledén dat ook op diezelfde plaats de tentoonstelling was ge opend, en gelijk toen zoo is ook nu de aanblik overweldigend. Natuur en kunst is hier opgewekt tot sehoone harmonie. Een kleurenrijkdom is hier uitgespreid waarbij het oog te gast gaat, en geur van tallooze bloemen ver vult de atmosfeer,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1