No. 299. 1908. 22e jaargang, NIEUWSBLAD VOOR ZEELANB. Zaterdag 19 September CHRISTELIJK- Boiteiladscli Overzicht HISTORISCH Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE J0N6E-VERWES1 te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN tteclitszakeu. Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Wie zich met 1 October a s. op ons blad abonneert, ontvangt de nog in September verschijnende nom- mers gratis. Vervallen tiendrechten. De Minister ven Financiën vestigt er de aandacht van belanghebbenden op 1dat de aangiften van de door het op 1 Januari a.s. in werking treden der Tiend- wet 1907 Staatsblad nr. 222) vervallen tiendrechten bij de betrokken tiendcom- niasiën moeten worden ingeleverd tusschen 1 Januari en 1 April 1909 t. dat formulieren voor de aangiften, met bijbehooorecde inlegvellen, aanteeke- ningen en als voorbeeld ingevulde modellen kasteloos verkrijgbaar zijn ter secretarie van iedere gemeente en ten kantore van de ontvangers der registratie en domeinen 3. dat het aanbeveling verdient de ge gevens voor 't invullen der aangiften reeds nu te verzamelen en de stukken zooveel mogelijk gereed te maken, opdat ze tijdig kunnen worden ingeleverd. 18 September 1908. Gouverneur Fook te Paramaribo heeft dezer dagen een brutaleu moppentapper aldaar eens gevoelig op zijn plaats gezet. Het was op een «soiréo variée" van de «Ned. Portug. Israël. Gemeente", dat een zanger, zekere heer Kruisland optrad om het is 't vrijzinnige blad „Onze West" die 't vertelt «door zijn kostelijken humor ons (te doen) schudden van het lachen". Maar de man had de vrijmoedigheid om een spotdioht te gaan staan zingen waarin de circulaire van den vorigen gouverneur, thans minister, ïdenburg, op het concubi naat (verbod van ongehuwd saamleven van ambtenaren met dames 1) en de Zondags- verordening, insgelijks van den heer ïden burg, het moesten ontgelden. De gouverneur Fock stoud op en verliet de zaal. Dat was een gevoelige les voor den spot poëet, om niet zoo brutaal te spotten met 't Gezag, met de Godsdienstige overtui ging van andersdenkenden, en mat de pogingen der Regeering tot verheffing van het zedelijk peil der bevolking en van de ambtenaren. Dat een blad als Onze West den gouver neur over dit „bruusk" heengaan de les leest, en «de onschuldige bedoeling der zaak" in bescherming neemt doet aan het kranige van het feit niets af, en andere vrijzinnige persorganen in Suriname zullen den gouverneur bjjvallen. Wjj hebben bier in Nederland ook zoo'n type als die Kruislandzijn naam is Speenhoff. Ook hij heeft menig schimpdicht gezon gen op minister Kuyper, tijdens deze aan 't bewind was, op de Drankwet en het Chr. ministerie. En uit duizenden vrijzin nige kelen werd hij toegeschalerd, wanneer hij zong van den treurigen tijd dat de keil- ner u «brengt een bijbel als men om de spijskaart vraagt". Hij is dezelfde die deze week te Goes, met Cooadorus en andere tappers van niet alle even zuivere moppen de samenkomsten van den Kolfbond heeft opgeluisterd Dooh, dit slechts in 't voorbijgaan. Regelen, wetten alleen baten nietop de uitvoering er van komt het mede aan. Dat wordt ook weêr ondervonden in zake het bidden en danken bij de maaltijden in de kazerne. Een verhaal van het gebeurde in eene niet genoemde garnizoensplaats, dat dezer dagen de ronde doet, geeft daarvan klaar bewijs. Om beurt hadden twee luitenants dienst. Den éénen dag was het er een, die eerbied had voor de gegeven orders maar die toonde ook eerbied te hebben voor het gebed zelf. Den anderen dag was het er een, in wien verachting woonde voor het vragen van eenen zegen over de spijze en die daarnaar zijne gedragslijn regelde. Men juiehe dus niet te vroeg. Men wane niet, dat 't alreeds verkregen is. Zoolang er een zeker beslag werkt, gaat het goed maar zij zijn er nog, die eigenlijk grammoedig staan tegenover de erkenning van het reoht der geloovigen. Zoodra maar even weêr de kans schoon is, geven zij luoht aan de vijandschap van hun hart. Niettegenstaande gegeven bevelen, en desnoods tegen de bevelen in, zoekt men terug te nemen, wat verleend wasgeworden. De tegenstelling tussohen geloof en onge loof is geene kunstmatig verwekte. Zij is er, en blijft, en zal blijven aldoor. Alle wegdoezeling van de lijneD, waarin zij geteekend wordt, zal niet baten. Worde er mede gerekend, overal en ten allen tijde. Als schapen in het midden der wolven is het oude beeld door den Heere zelf ge teekend. (Amsterdamsche Kerkbode) Onze tijd staat in het teeken van de Luchtscheepvaart* De Fransohman Passat vond een vlieg machine uit, waardoor hij zich met eigen lichaamskracht eenige meters boven den grond weet te verheffen en aldus te vliegen. In Amerika zijn het de gebroeders Wright die de wereld verbazen met hun goedgeslaagde vliegproeven. Dooh 't meest spreekt men van Zeppelin, majoor Gross en Parseval, drie Duiisohers. Alle drie vertegenwoordigen in hun uit- ving een systeem, een stelsel. Dat van Zeppelin heet «starr"dat van Gross «half-star"dat van Parsevall „unstarr". En alle drie de stelsels hebben hun proef tocht met suooes afgelegd. Zeppelins uitvindiog zal door de regee ring worden overgenomen wannocr hij met zijn nieuwe vaartuig kans ziet een geheel etmaal in de luoht te blijven. Ook die van Parseval zou worden over genomen bijaldien ze voldeed aan drie voorwaardeneen onafgebroken reis van tien uureergisteren bleef het al ander half uur langer in de luoht), een hoogte van 1500 meter (buiten sohotwijdte) en een vulling buiten het terrein. Binnen enkele dagen zouden Von Parse val en de bestuurder van zijn sehip, kapi tein Von Kohier, laten zien, dat zij ook aan de beide laatste voorwaarden konden voldoen toen terwijl de ballon nog eenige manoeuvres voor den Keizer te Potsdam uitvoerde door een hevigen windruk een der stabiliteitsvlakten brak en een gat scheurde van vijftig bij dertig centimeter in het omhulsel. Dadeljjk werd geland. De gondel sd.e 1400 kilo weegt werd gelnkkigj gedirigeerd naast het dak, de ballon zelf kwam te rusten op het dak en op de denueboomen. De stabiliteitsvlakten waren te zwak, erkende kapitein Von Kohier zelf. Een volgende maal zullen zij niet gemaakt worden van hout, overspannnen mot zeil doek, maar massief. Kleine ongelukje» die niets bewijzen tegen een der drie tegen elkander opbie dende systemen, die elk voor zich het vraagstuk der luchtscheepvaart 'n schrede vooruit brengen. In Duitschland trekt de socialisten- partjjdag dezer dagen de aandachtvooral is men nieuwsgierig naar den uitslag der stemming over het bestuursvoorstel om de Zuidduitsehers te treffen die in Baden en Bejjeren gestemd hebben voor de be- grooting. Bebel veroordeelde dit scherp. In Baden, zeide hij, vormen de soeiaal-democraten een meerderheid tegen het centrum, dat zij vreezen, in Beieren gaan zij met 't centrum samen. In Baden hebben Kolb en Frank gezegd, dat zij aan de begrafenis van der Groothertog hebben deelgenomen, om te laten zien dat zij nog zoo kwaad niet waren. Maar dan houden wij op sooiaal-demoera- ten te zijn, riep Bebel uit. Dan worden wij een hervormingsgezinde sooiale arbeiders partij. Na hem sprak Timm, uit Munohen. Hij betreurde de soherpe aanvallen van't blad Vórwartsdoch verzekerde dat de heele partij ia Beieren de afgevaardigden gelijk geeft. Breedvoerig verdedigde Timm het optre den van de Beiereehe en Badensche frac ties bij de stemming over de begrooting door hervormend mede te werken in de tegenwoordige maatschappij moeten de soeiaal-demeoraten tooh pogen hun doel te bereiken. Hij somde op, wat de Beier- sohe socialisten reeds hebben bereikt, en hij meent dat het niet aangaat de arbeiders steeds te wijzen op den «toekomststaat", waarvan niemand weet wanneer hij ko men zal. Hun lot moet in dezen tijd verbeterd wordeD praotisob moet aao die lotsver betering worden gewerkt, en daarom moet men ook de consequenties van dat werk aan durven. Het standpunt, den klassenBtaat geen middelen toe te staan, heeft de partij nooit ingenomen.. Ook de Badensche afgevaardigde, ror. Frank uit Maunheim, en de Wurtemburg- sche afgevaardigde Hildebrand hielden scherpe redevoeringen tot bestrijding der bestuursmotie, waarvan zij een scheuring duchten; De jaarvergadering van den Chr. Natio- nalen Werkmansbond is bepaald op 80 Sept. en 1 Oot. te Apeldoorn, en die van Boaz op 21 Oot. as. te Utrecht. De heer Van Alphen heeft wegens hoogen leeftijd ontslag genomen als lid der Tweede Kamerde heer De Vries deed hetzelfde omdat hij deze functie niet vereenigbaar acht met 't wethouderschap van de hoofdstad des Rijks. De heer Pier- son, wegens voortdurende ongesteldheid afwezig, denkt er over om zich in 1909 niet mser beschikbaar te stellen. Dat wordt dus spoedig een nieuwe verkiezing in Ommen en Sneek, 2 overwegend Reohtsehe districten. Mr. Pierson heeft zitting voor Goricchem. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. De tentoonstelling van planten, bloemen, enz. werd gisteren zeer druk bezooht, o.a. waren door het bestuur genoodigd de weezen der beide weesseho- len en de kinderen van «Kinderzorg". Vlissingen. Hedennacht is de Duitsehe maiitrein 2 uren te laat hier aangekomen waardoor ook de naohtmailboot eveneens 2 uren te laat van hier kon vertrekken. De oorzaak hieTvan is naar men vernam een ongeluk met een der treinen in Duitschland. Vlissingen. Eergisterennacht begaf'n lantaarnopsteker alhier zichnaar de buiten wijken der stad om de lantaarns te blus- schen. Op zijn weg daarheen werd hij staande gehouden door 4 personen, die hij niet verstond. Denkende, dat zij hem vroe gen hoe laat het was, haalde hij zijn horloge uit zijn zak, en liet hun in 't lichte ener lantaarn daarop kijken. Plotseling kreeg hjj klappen tegen 't hoofd en trappen tegen het been en pakte het 4tal hem beet. Hij werd een eind verder gedragenen toen over een djjk naar beneden gesmeten. Geheel ontdaan kwam hij midden in den nacht thuis met een opgezwollen been. De politie doet onderzeek. R. Mld. Vlissingen. De machinist K. J. Metz, dienende op Hr. Ms. »Marnix" te Nieuwe- diep, wordt geplaatst op Hr. Ms. «Bever", alhier, in plaats van de machinist J. Wal- rave, die daarvoor eerst was aangewezen. Goes. De vergadering der vereeniging «Handelsbelangen" heeft aan den heer F. Q. G. den Hollander, die als voorzitter dier vereeniging onlangs zijn ontslag genomen had, het verzoek gericht op zijn ontslag neming te willen terugkomen. Op dit ver van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. zoek heeft de voorzitter goedgunstig be schikt. Goes. Woensdag a. s. is het hier in da Ger. Kerk classicals diaconale conferentie. Het begint om 10 uur. Dien morgen geeft ds. v. d. Veen of ds. Doekss een referaat, en 's middags ook. Eu dan zullen er ver schillende belangrijke vragen aan de orde komen. Het zal wel onnoodig zijn alle diakenen, uitgezonderd beu die ter verga dering van de Provinciale Cmtrale Kies- vereeniging behooron op te g«an, op te wekken tot een getrouwe opkomst, een nauwgezette overdenking der vraagpunten en zooveel mogelijk doel te nemen aan de besprekingen. Goes gaf meer dan een prin- «ipieele vraag op, die wel eens goed in de oogen mag worden gezien. Natuurlijk zal veel van de leiding der vergadering afhan gen, en ook hiervan of alle vragen behoor lijk thuis zijn doordachtanders vinden wii de agenda nogal breed 9 vragen, en 4 voor 't geval men tekort komten dan nog 2 referaten, gevolgd door debat. In ieder geval wanneer aan de beide strak3 ge - noemde voorwaarden voldaan wordt, dan ia er kans op een degelijke vergadering. Da warken aan bet kanaal van Zuid Beveland,ter verruiming der spoorwegbrug, zulien dit jaar niet uitgevoerd worden. De regeering besloot op het terrein te Middel burg, waar 't tegenwoordige postkan toor zich bevindt, een nieuw postkantoor te plaatsen, bevattende alle diensten, maar eerst in 1910 daarvoor gelden aan te vragen. Voor den bouw van een postkantoor te Aardenburg zijn gelden aangevraagd. Te 's-Gravenhage overleed in bijna 75 jarigen ouderdom, de gepensionneerde generaal-majoor-commandant van de bere den artillerie A. J. Egter van Wissekerke. De overledene was geboren te Zierikzee. Benoemd bij het 3e reg. inf. tot 2a luitenant de sergeant F. E. Meijer;tot2e luit.-kwartiermeester, de sergeant D. S. Kluit, beiden van het korps. En bij het In dische leger tot 2o luitenant der inf. de sergeants G. J. Baden en J. H. Goossens en tot 2a luit.-kwartiermeester de sergeant J. J. Felix, alle drie van het Be regiment. Kapeile~Biezelinge. Van hier is over geplaatst als rijksveldwachter-jachtopzie ner naar Wissenkerke (N.-B.) de heer J. Fierloos met ingang van 26 Sept. e.k. Bruinisse. De publieke mosselzaad- banken, die dezer dagen voor de visscherij zijn opengesteld, leveren niet veel bijzon ders op. Kwaliteit en quantiteit laten te wenschen over. De handel in mosselzaad ia dan ook flauw. Alleen bermzaad dat van de Belgische strandhoofden wordt aangevoerd gaat goed van de hand. De prijzen zijn niet hoog. LAWÖBOCW. Uitvoer van gezond rundvee Bij kon. besluit zijn de volgende bepa lingen vastgesteld ter bevordering van den uitvoer van gezond rundvee Art. 1. Er wordt van staatswege gele genheid gegeven tot het doen keuren en luberculineeren van rundvee, ter verkrij ging van een bewijs, dat de dieren voor uitvoer geschikt zijn bevonden. Art. 2. Zij die van de gelegenheid, in artikel 1 genoemd, wenschen gebruik te maken, zenden daartoe een aanvrage in bij de direotie van den Landbouw, met j aanwending van een door Onzen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgesteld formulier, waarvan exemplaren kosteloos verkrijgbaar zijn. Art. 3. De keuring en de tubero ulinatie geschieden door daartoe door Ons aange wezen veeartsen, wier instructie wordt vastgesteld door voornoemden Minister. Art. 4. Door voornoemden Minister worden voorschriften gegeven omtrent a. de regelen voor de keuring e n de tuber- culinatieb. de wijze waarop het bewijs wordt ingeriobt. Art, 5. De uit de keuring en de tuber- oulinatie voortvloeiende kosten zijn ten laste van den aanvrager en worden ge heven naar een door Ons vast te stellen tarief en voorts met inachtneming van de vooreohriften, vast te stellen door voor noemden Minister. Art. 6. Do keuringsdienst neemt een aanvang op een nader door Ons te bepa len tijdstip. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens huisvredebreuk: D. K„ 29 j., arbeider, Nieuw Namen (Clinge), f10 b. s. 10 d. h. mishandelingJ- A. de B., 17 j., land- bouwerskneoht, en K. C., 18 j., veldarbei- der, beiden Biervliet, beiden 14 d. gev. straf, en Th. M 20 j., werkman, Sas van Gent, f 5 b. s. 8 d. h. wederspannigheid P. J. K., 23 j., schip per, Bosohkapelle, 14 d. gev. straf mishandeling tegen zijn wettigen vader en moeder -. I. v. G., 24 j., arbeider, St. Kruis, 14 d. gev. straf, en oplichting: C. de R., 16 j., dienstbode, Middelburg, f10 b. s. 2 w. tuchtschool. Vrijgesproken: A. B. v. d. Vijver,47j., landbouwer, Zuiddorpe, beklaagd van mis handeling, en J. C. B„ 25 j., schipper, Iersake, beklaagd van overtreding der jachtwet (met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes.) Een onaangenaam reisavontuur. Gister arriveerde te IJmuiden van St. Petersburg laatst van Kiel het Engelsehe toeristensohip The Viking, met ruim 150 passagiers. Doordien St. Petersburg besmet verklaard was, moest het stoomschip een dag in quarantaine liggen. Bij opheffing daarvan is gisterenavond The Viking naar Amsterdam opgestoomd, dooh een uitstapje naar Marken moest het reisgezelschap wegens vertraging van het reisplan op geven. Het trok nu naar Zaandam. De rijkspolitie legde op depaarden- markt te Alfen de hand op den 40-jari- gen B., uit Pernis, terwijl hij valsche rijksdaalders uitgaf. Er werden op den man, die gevankelijk naar den Haag is vervoerd, nog tien valsohe geldstukken gevonden. Men vermoedt met hem een gevaarlijken valschen munter in handen te hebben, waarop de Rotterdamsohe politie al eenigen -tijd het oog had en die waarschijnlijk te Rotterdam zijn handlangers heeft. NR. C.) De mijnramp in Limburg. Over de ramp, die Dinsdag bij de mijn „Laura en Vereeniging", te Eygelshoven, plaats had, deelt de „L. K." nog het volgende mede -. De jonge knaap Erens, die gisteren aan de bekomen verwondingen overleden is, werd door het dak naar buiten geslin gerd de knaap kwam terecht op 15 M. afstand van de machinekamer. Brokken muur en steenen vlogen in de nabijge legen huizen door dak en zolder tot op de bewoonde kamers- Eén der dooden lag in een hoek van het ketelhuis, bedolven onder het puin een andere stond op zijn hoofd in het puinde armen om het hoofd gebogen een derde vond men dood op een 4 M. hoogen muur, geflankeerd door en be dolven onder steenen. De slachtoffers zullen op kosten van de mijn worden begraven. Ieder lijk zal in zijne woon plaats worden ter aarde besteld. Omtrent de oorzaak van de ramp ver keert men nog steeds in het duister. Of zij zal worden opgelost Ziedaar een vraag, die evenmin vooralsnog kon wor den beantwoord. Als zeker mag evenwel worden aangenomen, dat de ramp niet te wijten is aan de hooge drukking der ketels. Want, zoo vertelde men ons van goed-ingelichte zijde, als de ketel te veel stoom had gehad, dan had de veilig heidsklep moeten funotioneeren. En een noodsignaal is door niemand gehoord, De

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1