No. 297. 1908 Donderdag 17 September. 22e Jaargang. christelijk- NIEUWSBLAD historisch ZEELAND. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BiniieolaucL IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,Q26. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Wie zich met 1 October a s. op ons blad abonneert, ontvangt de nog in September verschijnende nom- mers gratis. 16 September 1908. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- terscKcMc. Siaat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 26 Juni 1908 tot en met Donderdag 10 Sept. 1908, waardoor geheele of gedeeltelijke aanslui ting verloren ging. 30 Juni trein 3.16 aangekomen 8.32 1) 2 Juli 8.52 9.10 2) 3 11.44 11.57 8 11.44 11.57 13 11.44 12.- 14 3.16 3.28 1) 16 3.16 3 26 1) 18 8.16 3.40 1( 21 11.44 12.- 1) 21 3.16 3.34 1) 1 Aug. 11.44 12.— 2) 1 8.16 3 40 1) 3 11.44 12.05 3 316 3.34 1) 4 11.44 11.56 1) 6 8 52 9.07 11 11.44 12.02 11 3.16 3.28 1) 14 11.44 12.02 15 11.44 12.05 17 1144 12.05 1) 17 3.16 3.33 1) 24 3.16 3.3 1) 25 11.44 12 05 1) 25 3.16 3.28 1) 29 g 8.52 9.04 1) 1 Sept. g 11.44 12.10 1) 1 K 8.16 g 3.53 1) 1 6.09 6.35 1) 10 11.44 12.05 1) 10 3.16 g 3.27 1) 1) Geen aansluiting met fireskens en Neuzen. 2) Geen aanslniting met Breskens, wel met Neuzen. De overige haddez: geen aansluiting met Nenzen, wel met Breskens. De openingsrede, die wegens niet te be treuren omstandigheden, de Troonrede ver ving, geeft tot weinig opmerkingen aan leiding. Om haar te begrijpen moet men ze beschouwen, in verband met de Openings rede van 11 Maart en de aanstaande Ver kiezingen. Tusschen deze twee in maakt zij geen kwaad figuur. Zij kemt zelfs door deze omlijsting te voordeeliger uit. De openingsrede van Maart, die haar voorafging, bevatte toezeggingen van meer overwegend principieele beteekenis. de Verkiezingen die haar straks volgen vorde ren een strijd zoo over principieele als practische vraagstukken. Welnu, deze laatste worden thans toegezegd in breede opsomming, die van drukke werkzaamheid aan de ministrieele bureaux getuigt. Of de taak voor slechts één zittings jaar is afgebakend? In de eerste oplage van ons vorig no. gaven wij als onzen in druk weer dat de veelheid der stof op een taak voor langer dan één zittingjaar is be- rekead. Doch in ieder geval, voegt men er bij wat reeds 'n half jaar te voren werd toegezegd, dan iB 't menu aanlokkelijk en rijk genoeg om er straks mee voor de kiezers te komen. Alleen maar, „het woord dat inslaat" heeft dit kabinet niet gesproken. Zeker gevolg van de opvatting zijner taak, de zaken leiden en drijven tot aan de stembus. Waardoor 't de sympathie winnen zal van alle partijen. Zoo kan de stembusstrijd van 1909 een principieele strijd worden met een Rechtsch Kabinet als achtergrond. De opbrengst der Rijksmiddelen blijft tegenvallen. Een voor een minister van financiën irriteerend slechte maaud was de afgeloopene, die, schoon Oogstmaand zijn naam is, in vergelijking met zijn naamgenooten voorgangers, al een heel schralen oogst opleverde. Was de Augustusmaand 1907 de beste boven al hare zusteren, en bvertrof zij zelfs haar naamgenoot van 1906 in opbrengst met zuiver 8 ton, Augustus 1908 is tot op heden ia dit jaar juist de minste in productivi teit, blijft zelfs beneden haar naamgenoot van het laatstvorige en bracht niet minder dan ruim 17 ton minder op dan die van het vorige jaar. Werd toen ontvangen een bedrag van f 12,898,705.731, in dit jaar is slechts 1 11,167,237.05 iDgekomen, een re sultaat dat voor rekening komt van de mindere opbrengst van bedrijfsbelasting, successierechten en gedistilleerd-accijns. Meer werd ontvangen dan in Augustus 1907 op: grondbelasting f31,000, vermo gensbelasting f 39,000, bier- en azijnacoijns f 10,000, zegelrechten f 5000, registratie rechten f 17,000, domeinen f 12,000 en posterijen f8000. Minder brachten echter op personeele belasting f 129,000, bedrijfsbelasting 1 670.000, mijnrecht f5000, invoerrechten f59,000, suikeraooijns f119,000, gedistil leerd f 176,000, zoutacoijns f 4000, geslacht f 28,000, gouden en zilveren werker f 6000, hypotheekrechten f1000, successierechten f652,000, rijkstelegrafen f20,000, staats loterij f9000 en loodsgelden f28,000. De opbrengst van den accijns op de sui ker bedroeg in de laatste drie maanden van dit jaar nagenoeg miljoen minder dan in hetzelfde tijdvak van 1907. Over de eerste acht maanden van dit jaar hebben de middelen opgeleverd f 101.520.924,21 tegen f 102.706.494.51i in de eerste acht maanden van verleden jaar. Het nadeelige verschil bedraagt derhalve nu reeds circa 12 ton. Den terugslag dezer jobstijding voelt men in de Openingsrede van gisteren en in de „Nota betreffende den toestand van 's lands financiën". Een paar persindrukken over de Openings rede Niet onbelangrijk, integendeel openhartig en zaakrijk; overdrijvend noch verbloe mend, integendeel getuigend van een flink onder de oogen zien van den toestanden een klaar inzicht in den te volgen weg. Nederlander Zij bevat geen verkiezingsmateriaal, het geen niet te betreuren iszij beantwoordt aan den eisch der staatkundige omstandig heden. Nieuwe Courant). Zjj bevestigt den indruk van vertrouwen, dien het tegenwoordige ministerie bij zijn optreden en gedurende zijn bewind ge maakt heeft, en toont wederom, dat het ministerie is gevormd uit bezadigde, ern stige en kundige mannen; die, al moge huDne meerderheid in principieele vraag stukken de beginselen van eene zijde der volksvertegenwoordiging belijden, in de practische politiek naar behartiging van 't landsbelang boven den strijd der partijen streven. Utrechtsch Dagblad). Van eenige „uitdaging", of wat de Lin kerzijde als zoodanig zou willen aandui den, is in de Openingsrede geen spoor te vinden. De regeering wil zooveel mogelijk praetisohen arbeid leveren. (Centrum.) Geen specifiek Christelijke wet wordt er in aangekondigd. Geen geloofsovertui ging er in uitgedrnkt. Zelfs de schijn van een Christelijke woordenkeus ontbreekt. En de, ook onder liberale Ministeries ge bruikelijke aanroeping van hooger bijstand op het werk der Staten-Generaal, luidt zoo kil en kleurloos als zelden te voren. Vaderland Sober van inhoud en droog van toon. Eane algemeene lijn, .waarlangs het re- geeringsbeleid zioh in de laatste toekomst zal voortbewegen, valt er niet in te ont dekken. (N. Bott. Crt.) Het zwijgen dezer Regeerirg over de groote sooiale en politieke eischeD der arbeidersmassa's getuigt meer dan iets anders van de crisis van inpotentie, waarin onze heersohende klasse verkeert. Volk.) Ten slotte ontleenen wij het volgende aan De Standaard-. 't Artikel begint met aan het feit te her inneren, dat H. M. niet heeft gesproken iets, waar men niet bedroefd over hoeft te zijo, evenmin als het geschil met Ve nezuela tragisch moet opgevat. De regee ring is bedacht op vreedzame oplossiDg van de storing.gelijk beel ons volk wenscht. Misschien had aan Curasao eenige steun beloofd kunnen zijn. Het land overziende, bemerkt Bestevaer, dat hei'.hapert in de negotie. Onze toch reeds zoo kleine salgeineene vrachtvaart" gaf nog minder bevredigende uit komsten, dan in d» jaren die achter ons liggen. En het eindje moet den last dragen: In tal van gemeenten liep 't op zeer te betreuren werk loosheid uit. Dat doelt dan op den arbeiders stand. Veilig had men er den Winkelstand bij kunnen voegen. Het vertier leed niet minder dan 't verkeer. Reeds herhaaldelijk drongen we op een Staats commissie voor de werkloosheid aan. Misschien dat de thans officieel geconstateerde werkloos heid er ods nu mee begiftigd. Altoos in goeden zin bedoeld, schoten de Staatscommissies de laatste jaren als paddestoelen uit den grond, maar die ééne kwam altoos nog niet. Verstaande dat 't hemd nader is dan de rok, is de Regeering daarentegen wel bedacht op het neutraliseeren van de schade, die 's Lands kas van de algemeene malaise lijdt. Reeds nu wordt een zeer besnoeid budget van uitgaven in uitzicht gesteld. Maar ook zóó komt men er nog niet. Er moet meer geld bij. Geld onder drieërlei hoofd: le. geld om dit jaar het tekort te dekken2e. geld om, ook afgezien van dit tekort, het evenwicht te herstellenen 3e. geld voor de sociale wetten. De minister van finan ciën speelt open kaart. Hij mint het naakt- reëele, en I zoo naakt mogelijk teekent hij ons den noodstand, die voorziening eischt. Tegen wil en dank natuurlijk. Maar hij kan, hij mag niet anders. De financieele logica gedoogt het nu eenmaal niet anders. In de vette jaren kan de fiscus u desnoods ontlasten, maar komen de magere jaren, dan wordt het magere lam dubbel scherp in de vacht geschoren. En met dit scheermes in de hand had hij weinig keus. Zoo ongeveer als zijn voorganger het aanlei, wil ook hij 't aanleggen. Opcenten en hooger accijns om 't tekort te dekken. Suc cessie- en inkomstenbelasting moeten meer geven om 't evenwicht te herstellen. En voor de sociale hervormingen krijgen we de rekening pas later. Een ver van prettig vooruitzicht, nu er algemeene kwijning van zaken Is. Maar te meer moet het geloofd, dat de minister er geen doekjes om windt. Onze huishouding van staat is duur en er moet betaald. Verder wordt er veel beloofd, meest klein goed, maar tooh ook twee groote ontwerpen, over het Zeerecht en de Bank van Leening. Al te druk maakt De Stan daard zioh hierover niet. Men weet vooruit, hoe dit loopen zal. Vóór de begrooting zal men nog allerlei uit de oude doos pogen af te doen, dat in staat van wij zen is te brengen. Dan komen de begrootingen, die in een jaar vóór de 'stembus gemeenlijk de spreekmanie gaande maken. En dan komt men einde Januari weer bijeen, om in 'i begin van Mei te sluiten. Drie goede maanden, waar dan nog de Paaschvacantie afgaat. Een paar interpellaties zullen er ook nog wel tusschen geschoven wor den. Meer dan één bulletin er voor deed in de pers reeds de ronde. Men komt dus op geen voe len of vaam na klaar. Doch het kabinet wil niette min zijn goeden wil en de activiteit van de departementen doen waardeeren. Een kabinet dat timmert, moet wel timmeren aan den publieken weg. Edoch, en dat loven we, kabinet blijft daarbij in zijn rol. Het poseert niet voor..maar tot aan de stembus. Eerst als de stembus gesproken heeft, zal men verder zien. Nog dit. Eugène Aubin in zijn Le Maroc d'aujourd- hui verhaalt, hoe de Maghzen nooit een stuk laat uitgaan, of 't is keurig, en tot ia de kleinste détails, met ongemeene zorg gestyleerd. Deze Openingsrede toont, dat we op dit punt althans, heusch, niet Marokkaansch zijn. Het zal wel onnoodig zyn de chr. school besturen en de hoofden en onderwijzers aan chr. scholen in onze provincie op te wekken tot trouwe opkomst op a s. Vrijdag ter vergadering van den Scheolraad, 12e district te Middelburg. De heer De Koning zal eenige praotisohe vraagpunten inleiden, met name over de Opleiding; de Rijksnormaallessen; het Schooltoezicht. Het schoolbestuur van Souburg zal de quaestie school vergaderingen aan de orde stellen. Do referaten hierover zie men de advertentie in dit no. Ons dnnkt, voor een uitstapje niet alleen, maar ook ter opfrissohing en ter kennisma king, ter versterking van den broederband, ook tusschen de versohillende Zeeuwso'ne schoolbesturen bovenal ter verkrijging van eenheid en helderheid van inzicht in menig vraagstuk, waarover ook laatstgenoemden zich hebben uit te spreken, is bijwoning van deze vergadering hoogst gewenscht- Vooral z\j, die belang stellen in't Chr. Onderwijs, en niet behooren tot de rubriek onderwijzers of schoolbesturen, worden er in grooten getale verwacht, niet het minst de dames. Zegt dat voort l Tweede Kamer. - Na onze telegrammen van gisteren ver melden wij alleen dat tot voorzitters der afdeelingen gekozen werden de heeren Lohman en v. Bylandt (chr.-hist.), Loeff en v. Vljjmen (k.) en Eland (L)en tot onder voorzitters de heeren Malefijt en v. Vliet (a.-r v. Dedem (c.-h.), v. Sasse v. IJsselt (ken v. Gijn (1.). Derde candidaat voor het voorzitterschap werd met 61 van de 76 stemmen dhr Loeff. Eerste Kamer. Tot leden der gemengde commissie voor de stenografie werden herbenoemd dhrn Woltjer, Vening Meinesz en Rahusenen van de huishoudelijke commissis de heersn Rengevs en Reekers Nederland en Venezuela. Een telegram uit Willemstad meldt, dat de Venezolaansche regeering, volgens een particulieren brief uit Venezuela, 't verbod op het vertrek van reizigers uit Venezuela naar Curacao heeft opgeheven. Door den minister van bnitenlandsche zaken zjin aan den voorzitter der Tweede Kamer 100 exemplaren toegezonden van eene verzameling bescheiden, betreffende de tusschen Nederland en Venezuela gere zen moeilijkheden, om deze aan deleden der Tweede Kamer uit te reiken, met ver zoek den inhoud voorloopig als geheim en als voor hunne persoonlijke kennisneming bestemd, te willen beschouwen. Defensie-quaestie. De minister van Oorlog heeft aan den Raad van Defensie een Kabinetsnotagerioht betreffende belangrijke onderwerpen, die in het ontwerp-hoofdstuk VIII der Staatsbe groting voor 1909 zijn opgenomen, en waaromtrent door den minister 'tad vies,van dien Raad is gevraagd. Van die nota en van bet door den Raad van Defensie uitgebracht advies heeft de minister van Oorlog afschrif ten aan de Tweede Kamer, ter inzage van de leden, doen toekomen. Wat kost een Meester in de Bechten of een Geneesheer onze gemeenschap Onder dit opschrift schrijft Het Handelsblad in zijn rubriek „Onder de Streep": 't Zijn niet alleen de ouders, wier geld ver- studeerd wordt ook de gemeenschap betaalt mee. En geen klein beetje. Wat heeft de studie van een jongmensch, mr. in de rechten of dokter, staat en stad wel gekost? We moeten beginnen met te zeggen, dat een nauwkeurig antwoord op deze vraag niet te geven is. Maar benaderende komen we tot de volgende rekening. We laten onzen jongeling te Amsterdam wonen. Een leerliog eener 4e klasseschool kostte der gemeente in 1904 gemiddeld f 106.75, waarbij rekening is gehouden met het betaalde school geld en niet gerekend zijn kosten van den bouw der school, de rente en aflossing van geldleeningen voor den scholenbouw en de pensioenen. De bouw van een school voor 600 leerlingen nu kost der gemeente pl.m. f 60,000rente en aflossing gerekend tegen 7 en aannemende dat de aflossing der leening gelijk afloopt met het in stand blijven der school, kost dus iedere leerling wat dit betreft f 7 per jaar. Hierbij is nog niet gerekend de gederfde rente van het kapitaal, dat de grond vertegenwoordigt. We moeten met ge middelden werken. Nu, f2 per leerling en per jaar is zeker niet te hoog begroot. Dan nog de pensioenen van hoofden, onderwijzers en verder personeel. Wanneer we 8/j nemen van de kosten per leerling aan een ie klasse-school, d.i. twee derde van f43.40, dus pl.m. f29 en daarvan 7 berekenen, d.l. f2, schijnt ons dit een zeker niet te hooge becijfering voor pensioenbijdrage per leerling aan een school der 4e klasse. We zien dus, dat onze leerling jaarlijk aan de gemeenschap kost f106.75 f 7 H- 12 -F f 2 f 117.75. Gaat hij ieder jaar over, dan kost hij dus in 6 jaar f 706.50. Nu komt hij op het Gymnasium. Daar kostte hij per jaar (in 1904) f405.48. Daarbij ge makshalve dezelfde zeker niet te hooge cij fers nemende als voor de lagere school, voor bouw- en grondkostenen 7 van het twee derde der kosten per leeriing, voor pensioenen, krijgen we per jaar f405.58 f7 f2 ('t getal der leerlingen op 200 begroot) f 1.35 f4.15.83. In 6 jaar f2494.98. Hierbij de f 706.50 van het lager onderwijs, samen f 3206.38. Nu gaan de valvae Academicae voor hem oeen waar gemeente en staat met volharding voort gaan een zéér belangrijk deel van zijn opleiding te bekostigen. In Amsterdam kost een student gemiddeld f 426.04. Natuurlijk is een student in de natuur-weten- schappen of in de medicijnen veel duurder dan een tot een andere faculteit behoorend. We laten dus,waar we een jur. stud, op het oog hebben, het gemiddelde bedrag van f 426.04 gel den als eindbedrag zonder verhooging voor grond en bouwkosten. We berekenen den studietijd op 4 jaarkosten dns f 1694.16. En totaal f3201.38 f 1694.16 f 4895.54. Ongeveer f 4900 dus. En rente op rente Minstens f 5000. Een geneesheer kost ons natuurlijk weereenige duizende guldens meerduurdere studie en veel langere studie. En domme of luie schooljongens kosten ook meer i Wel merkwaardigde knappe jongens, die vlug leeren en naderhand de ge meenschap de grootste diensten bewijzen kosten ons het minste geld. Daarom dringt de vraag zich op is het billijk dat zonder eenige selectie, ieder die het eind examen gymnasium kan doen tot de universi teit wordt toegelaten Heeft de staat niet het recht uit te kiezen wie zc een toelage vaneen 5000 gulden in de opvoedingskosten zal geven Zoo oppervlakkig zal men zeggen, ja zeker. En ongetwijfeld heeft de staat dat recht ook maar verstandig zou de Staat er nog niet aan doen. Immers, hoewel de Staat ook f5000 be taalt, betalen de ouders van den studeerende nog meer. Alleen rekenende met de jaren na de lagere school, zes gymnasium en 9 academie jaren, kost hij dan gemiddeld f 100O per jaar. En niet alle ouders kunnen dat deel dragen. Werd dus de toeloop van de minst geschiksten verhinderd, dan zou niet een contigent intel lectueel sterkeren klaar staan hen te vervangen. En nog een vraagis de gemeenschap wijs door onbeperkt toe te laten, dat die f 50oo of f 6000 of f 7000 gegeven worden aan vrouwe lijke doctoren,waarvan de ondervinding leert, dat zulk een reusachtig percentage alleen de voor deden van de academische opleiding in den huiselijken kring, in het gezin, laten genieten Maar hier begeven wij ons in de vrouwen kwestie en zóó ernstig mag deze beschouwing niet worden. Want de dames zouden kunnen zeggenhoe veel afgestudeerde heeren geven niet eveneens der gemeenschap geen drie stuiver waarde en laten het licht van hun kennis slechts in de sociëteit schijnen? DIT DE PROVINCIE. Middelburg. Bij een familie te dezer stede werd verleden week bericht ontvan gen, dat een Belgische dame met een jongetje wilde komen logeeren. Daar het bezoek niet welkom was, werd alles gedaan om het te voorkomen. Toch arriveerden de bezoekers en wisten zich tegen den wil der bewoners toegang tot 't huis te verschaffen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1