Binnenland. UIT DE PROVINCIE. LANDBOUW. Gemengde Berichten. daad op liet feestmaal een eigenaardige verwarring geven. In ieder geval ia 't een voorbeeld dat na volging verdientvlak voor de verkiezin gen, in 't drukst, van de campagne, de can- didaten der verschillende partijen naast elkander te doen aanzitten aan een lekker maal. Het ware in sommige districten ook in ons land misschien niet kwaad hen nit één schot d te doen eten, gelijk de vogeltjes: Ziet, hoe lief zij elkaar hebben. Het zon een kalmeerendon invloed heb ben op sommige verkiezingsleiders, en een verheffenden invloed op de kiezers, wien nooit genoeg kan herinnerd worden, dat, altoos, de strijd gaat, niet om personen, maar om beginselen. Man zal 't ook straks in Amerika weer zien het eerste telegram dat Taft by zijn verkiezing tot president, of liever by de verkregen meerderheid vanrepublikeinsohe electoren, ontvangen zal, zal van Bryan wezen. Coöperatie van den Middenstand. Naar bereids met een enkel woord werd meegedneld zullen de heeren J.S. Meuwsen en dr. Nonwens, leden van de Staatscom missie voor den Middenstand, binnenkort naar Oostecryk-Eongarye vertrekken, om het Internationale Congres te Weenen by te wonen, en tevens, in opdracht der regee ring een onderzoek in te stellen naar de verschillende vormen der cc operatie daar te lande. In verband met de uitgebreidheid dezer opdracht het onderzoek zal loopen over; inkoop-coöperatie, verkoop-coöpe ratie, producten coöperatie, gezamenlijke bewerking en crediet coöperatie zal, zoo vernemen wij, het verblijf ruim een maand duren. Hier te lande is de coöperatie van den middenstand nog in haar kindsheid maar toch bestaan er sedert een>ge jaren hier te lande eenige instellingen op dit gebied, welke zich in frisschen bloei mogen ver heugen. In het laatste nummer van de Middenstandsbond, het officieele orgaan van den Ned. Bond van Vereeuigingen van den tUndeldryvenden en Industrieelen Middenstand, doet do heer toeuwsen be langrijke mededeelingen, omtrent de be drijfsresultaten van de eerste Nederland- sche Coöperatieve Inkoop-vrreeniging „Eendracht maakt Macht'', mededeelingen waaruit het welslagen duidelijk blijkt. De vereenigde vergadering van beide Kamers der Staten tieneraal, tot sluiting van de zitting namens de Koningin door den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Zaterdag plaats gehad. Voorzitter was baron Schimmelpsnninck de voorzitter der Eerste Kamer, die gelijk alle jaren de vergadering opende met te laten voorlezen het Kou. besluit waarbij de minister van binnenlandsche zaken wordt aangewezen de zitting in naam der Koningin te gaan sluiten. Tegenwoordig waren 7 leden der Eerste, en 21 der Tweede Kamer. Dc voorzitter benoemd de heeren v. Löben Seis en Bloembergen, van de Eerste, v. d. Berch v. Heemstede, Limburg, Jannink en Do Geer, van de Tweede Kamer, tot oommissie van in- en uitgeleide, De mi nister werd hierop door de oommissie bin nengeleid, en las al 't belangrijke voor dat in 't afgeioopen jaar, met medewerking der Kamers, was tot s'.aud gekomen. (Lengte en onbelangrijkheid van 't stuk beletten ons 't op te nemen). üoes. Met hartelijken dank ontvangen door de wijkzuster twee giften voor ver leende hulp, éen van f10 en éen van 1 2. Middelburg. Op de tuinbouwtentoon stelling,die deze week gehoulen wordt, zal een tuinbouwer, de heer C. Matthijsse, 470 soorten aardappelen inzenden. Breskens Het tjalkachip van den beurtschipper J. v. d. Bande, komende van Rotterdam, is Zondagmorgen hier zwaar lek binnengesleept. Niet minder dan vijf pompers moesten het schip boven water zien te honden. 's Heerenhoek. In de gemeenteraads vergadering van Zaterdag werd door den voorzitter de gemeentebegrooting 1909 ter tafel gebracht, en behandeld, welke na toelichting door den voorzitter, ea eenige besprekingen onder de leden, werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op f8672.495, met een hoofdelijken omslag van f2800. In de vacature Roelofs, als lid der C. T. W. v. S. werd wegens het oiet aannemen van den in diens plaats benoemden heer L. C. Adriaanse, hoofd der bijzondere R. K. Par. Jongensschool, werd met alge- meene stemmen benoemd dhr. J. M. Joosse. Westkapelle Id de gemeenteraadsver- gadendg onder voorzitterschap van den burgemeester waren alle leden tegenwoor dig. Ouder de ingekomen stukken is een bericht van tied. Staten dat het beroep van A. K. Tbeune tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag ongegrond is en mitsdien zijn aanslag te handhaven en een verzoeksohrift van dhr. H. de Vos, nameD- de zangvereenigiog „Hosanna" alhier on> een lokaal in het sohoolgebouw voor hunne samenkomsten te mogen gebruiken. Vervolgens wordt door B. en W. voor gesteld om voor eene oproeping van een onderwjjzer aan de o. 1. school als jaar wedde te stellen f 600, wordt alzoo besloten zes stemmen vóór, dhr. de Visser tegen, die de jaarwedde op f550 wil stellen. Vet der stellen B. en W. nog voor om het verzoek vau dhr. H. de Vod te willen toestaan onder voorwaarde dat bij gebruik van vuur en licht f0.25 per vergadering zal moeten worden vergoed benevens het schoonmaken van het gebruikte lokaal, wordt alzoo met algemeene stemmen be sloten. Ter Neuzen. Alhier is aangehouden de Marokkaan M. v. R oud 20 jaar, gesigna leerd in het algemeen politieblad, verdacht van diefstal van juweel en te Alkmaar. Te Renesse is tot wethouder gekozen de heer A. Blom, die de benoeming heeft aangenomen. Da nieuwe wethouder, oud 77 jaar, zal wel een der oudste van ons lacd zijn. Benoemd lot officier van justitie bij de reohtbBnk te Middelburg mr J.Carsten, thans te Alkmaar. Door het bestuur van den Nederland- sohea Voetbal Bond is, ter vervanging vau den heer P. H. J. Sohuyleman, benoemd tot consul te Middelburg de heer A. deRijeke te Vlissingen. In den naeht van Donderdag op Vrij dag overleed te Koewacht op 65-jarigen ouderdom de heer H. D. Ysebaert, secretaris dier gemeente, welke betrekking bij, uitge zonderd het laatste anderhalf jaar, 81 jaar bekleedde. 0. en W. Souburg. In de Zaterdag gehouden Raadsvergadering onder voor zitterschap van dhr. burgem. waren alle leden tegenwoordig. Op een verzoek van A. van Male om met het schilderwerk, dat van wege de gemeente wordt verricht, te worden belast, werd gunstig beschikt. Voorlezing gesohiedde vau een schrijven van kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente, houdende mededeeliog dat zij de begraaf plaats niet zullen afstaan voor gemeente begraafplaats, en ze verdere besprekingen alzoo onouodig achten. De Raad besloot hierop aan tied. Staten dit antwoord te doen toekomen, en inmiddels deze zaak aan te houden. Tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd dhr. I. H Haartsen mat 4 stemmen tegen 3 op dhr F. Wisse. De gemeentebegrooting voor 1909 werd vastgesteld op een bedrag van f 13919,80, in ontvangst en uitgaaf met een post voor onvoorzien van f 865.71s. Ia behandeling kwam het verzoek van den heer Berokmans, gemachtigd bestuurslid der Trammaatsohappij VlissingenMiddel burg, tot verlenging der vroeger verleende concessie. B. on W. stallen voor de con cessie te verlengen tot 31 December 19 18 onder na te volgen bepalingen, terwijl de waarborgsom dezelfde blijft 1. Om bij de bestaande wissel de straat weg 2 M. te verbroeden en in behoorlijke toestand te onderhouden. 2. Langs de straatweg van Abeele Souburg 1 M. breedte naest de lijn te onderhouden, dit is nu 75 oM. 3. In plaats van de bestaande koolasoh, dit door grint te laten vervangen en on derhouden tusschen de rails. 4. Het plaatsen van een degelijke wacht kamer te Souburg, evenais een behoorlijke verlichting in dezelve. 5. Het plaatsen van een 4-tal lantaarns l te souburg, 2 bij het wissel en een op de Abeele. 6. Het schoonhouden der lijn, bij sneeuw- massas, zoodat de dienst hierdoor verbe terd wordt. De Raad besloot met het voorstel van B. en W. aoooord te gaan, zoodat besloteD wordt deze bijbepalingen aan de oude eonoessie toe te voegen en daarop opnieuw oonoessie te verleenen. Door dhr. Arendse werd hierop gevraagd naar de rioleering O. VI. weg bij J. Baek, daar de goot is opgevuld en het water zijn vrije loop ontnomen is. De voorzitter ant A'ooidde dat spoedig hier werk van zal worden gemaakt. Zaterdag had te Kruiningen de fees telijke herdenking plaats van ae tienjarige regeering der Koningin. Er werd een schoolfeest gegeven, waarop volksspelen volgden. Des avonds werd een vuurwtrk afgestoken en gaf Eendracht maakt ilacht een muziekuitvoering. Bergen op Zoom. Heden, Maandag, is door het geheele 3o reg. inf. en de veld- art. een oorlogsmarsoh gemaaktom 7 uur v.m. waren alle troepen hiervoor op plein 13 opgesteld. De opleiding van milicien-korporaals tot milioien-sergeant vangt 1 October a.s. voor het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom aan. Aan deze opleiding, waarmede de kapitein Van Weeren is belast, zullen van het 2e bat. 3e reg. inf. uit Middelburg deelnemen de milicien korporaals Roose, van Loozen, Straub, de Meij, Coppoolse, van der Dces, Thieme, Flink, Leemans, Butijn, Mieras en Leaselink. Gedurende de a.s groote manoeuvres worden ais ordonnansen bij het 2e bat. 3e reg. inf. ingedeeld de korporaal wiel rijder Matthijseen de wielrijders Steketee, Tempelaars, Hopmans, Rademakers eu Toihoek. Sluipwesp en Koolrups. Om het belang der zaak nemen wy uit de Middelb. Crt. over het volgende, door dr De Buy ter de Wildt, directeur van het Land- bouw-Proefetation te Goes. Wie op het oogenblik in de natuur zyn oogen den kost geeft, kan thans wederom een der merkwaardige verschijnselen in het leven der insecten waarnemen waaraan de natuur zoo ryk is. De kool staat op het land en wy kunnen ook heiaas op vele plaatsen zien hoe van de groote mooie koolbladeren slechts een ge raamte te zien is. Bjj nadere beschouwing ziet men hoe de planten bedekt zijn met een heirleger van rupsen van de bekende vlinder het koolwitje. De rnps te beschrij ven komt my overbodig vooriedereen, zoude ik zeggen, kent deze plagers wel, al thans de verbouwers van kool, en dezen interresseert mijn schrijven, hoop ik, in de eerste plaats. Mijn buurman beeft op een stnkje grond van enkele aren kool staan, waarvan de ge- skeleteerde bladeren troostloos in de lucht kijken. Op de witte muren van mijn huis kruipen dagelijks rupsen langzaam naar boven om hier en daar stil te blijven zitten. Ook op de kool zelve en in nabijgelegen otrniken, op paaltjes, enz., zien we derge lijke loome rupsen. Maar we zien nog meer. Bet valt ons op dat deze dieren dikker zyn dan gewoonlijk en aan den kop woer wat dunner worden. Ook zien wy hier en daar doode en halfdoode rupsen zitten op een geel gekleurd hoopje, dat by nadere be schouwing uit allemaal kleine coconnetjes blijkt te bestaan. Hé, denkt men, ik wist niet dat rupsen eieren leggen of jongsn ter wereld brengen. Dit is ook zoo niet, maar ik zal u vertellen wat dan dit verschijnsel is. Laat ik u maar dadelijk zeggen dat deze, in een tij a licht geel tot donkergeel gekleurd weefsel ge hulde diertjes, indirect door de rups wor den voortgebrachthet zyn, om het zoo maar uit te drukken, stiefkindertjes. De genoemde wezeutjss zjjn larven van een sluipwesp MicrogasterIk moet u daarom eerst iets heel kort van de sluipwesp ver tellen De sluipwespsoorten zyn erg sluiperig. Zy leggen n.l. hare eieren door middel van een scherpe legboor m andere insec ten of insectenlarven (ook wel er op) on laten dan deze verder voor de ontwikke ling zorgen. Zoo kiest b v. de Microgaster- siuipwesp daarvoor rupsen en in ons geval de rups van het koolwitje. De larven, die zich uit de eitjes ontwik kelen, grooieu nu in het rupsenlyf natuur lijk op kosten van hun gastheer, doordat zij 't voedsel, dat de rups verteerbaar gemaakt heeft, opnemenuitwerpselen hebben ze daardoor niet en ze ademen met behulp der ademsorganen van de rups, die iu groote getale aan weerszijden van het rupsen- iichaaui als kleine openingen voorkome i. Wanneer het oogenblik gekomen isdat de larven ontwikkeld zijn, wat b.v. thans reeds eenige dagen het geval is, dan komen zij te voorsohiju. ik hob dit heel mooi kunneu waarnemen eu hoewel het een griezelig gezicht is, zal ik ii het vertellen. Ik bad een rups, die door den omvang van zijn lichaam deed vermoeden dat de „geboorte" der sluipwesplarven op handeu was, voor mij op mijn sohnjitalol gezet en nad het geluk juist tegenwoordig te zijn toen het gewiobüge oogenblik gekomen was. Met een vergioolgias gewapend, kon ik zien hoe op het rupseniiouaaui teikens kleine verhevenheden ontstonden also! binnenin iets was dat telkens tegen de huia stootte om er uit te breken. Opeens zag uien langzaam zioh eene kleine larve door de gemaakte opening naar buiten draaien en wringen en in zeer korten tijd was het geheele lichaam der arme rups bedekt met eene krioelende massa van kleine larven, die langzaam maar zeker de vrijheid her- wonnen. De larven, die ongeveer 3 a 5 mm. groot zijn, hadden zich eenvoudig door ae rupsenhuid heen gevreten en de arme rups, die ze zoo lang, al was het ook legen wil en dank, gastvrijheid en voedsel verleend had, bleef ais slachloiLr en al» dank daarvoor als een geperforeerd uitge teerd lichaampje achter, zoodat zij binnen zeer korten tijd, men kan gerust zeggen een akeligen dood gestorven is. Dat het aantal dezer larven, welke in één rupb huizen, groot is, kan ik u toonea door te zeggeD dat ik bij twee rupsen telde reep 88 en 101 stuks dezer larven. De kleine „geboren" larven beginner, zioh direct in te spinnen, elk in een afzon derlijk huisje, en in een tiental minuien zijn ze reeds met een geel zydeauhtig weefsel omhuld. Zij verpoppen zioh en daaruit komen nieuwe sluipwespen te voorschijn, die weer op hun beurt in een rupsenliohaam inbraak plegen. Uit het medegedeelde, zeer merkwaar dige, verschijnsel in het dierenleven blijkt reeas dat wij, om zoo te zeggen, hier te maken hebben met een natuurlijke bestrij ding van de zoo gevreesde en schadelijke koolrups. Immers, de rups gaat te gronde zoodat geen vlinder meer kan ontstaan en dus geen vlindereieren meer gelegd kunnen worden, waaruit een jongere rupsengene ratie te voorschijn komt. Iu ons geval produceerde een gestorven rups 101 nieuwe sluipwespen, die, wanneer zij allen m het leven blijven, weder heel wat nieuwe rupsen laler ie niet kuDnen doen, terwiji het aantal kleinkinderen der sluipwesp reeds ontzaglijk groot is. Ret is dus van 't meeste belang deze geel gekleurde huisjes, waarin de sluipwesp- larven voorkomen, niet te vernietigen en ook reeds de rupsen, die ziohtbaar en dit is heel gemakkelijk te zien mei larven gevuld ziju, niet te dooden. Aan mijn buurman beb ik daa ook dezen raad gegeven, en mogen ook vele lezers met het gesohrevene hun voordeel doen. ilerkiiieuws. Ned.Herv. Kerk. Eervol emeritaat verleend aan da H. Bax te Doornspijk tegen 1 Decembera.s. Z.Eerw, heeft 55 dienstjaren. Geref. Kerken. Aangenomen naar Zaamslag B door W. Uyttenhoudt, cand. te Qorinchem. Bedankt voor Rijswijk door O. F. Kerk hof te O. en W. Souburg. Sciiooliiieuwg. De Unie-Collecte bedroeg dit jaar te Arnemuideu met Kleverskerke f 27,i5 te Driewege by Terneuzen (iyst) f 122,40 te Kamperland f 130en te Biggekerke f 43,33'. Te Arnhem geslaagd voor het poli- tiediploma (gewoon) de heer Chr. v. Hoorn te Middelburg. Bij het examen voor hoofdonderwijzer te 's Gravenhage slaagde o. a. de heer J. J. Bastmeyer te Bruinisse. If. It. C. Rechtszaken. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens strooperij en het opgeven van een valschen naam: A. v. S., fi b. s. i d. h. en £3 b. s. 2 d. h.straatschenderijF. H. v. H., eene berispingnachtrumoer A. v. d. M., tot f 2 b. s. 2 d. h.het onbeheerd laten staan van een trekdier op den openbaren wegL. M., Grijps- kerke, f2 b. s. 2 d. h.het loopen over eens anders grond waarvan de toegang is verboden J. M., C. J. S., fa b. s. 1 d. h. j het bevisschen van de Zeeuwsche stroomen zonder consent: E. M., Wemeldinge, f 1 b. s. 1 d. h.over treding drankwetJ. M. A., wed. C. J. v. O., f 12 b. s. 5 d. h.het een hondenkar doen geleiden door een persoon beneden de I4jaar oud J. C. S., f 1 b. s. 1 d. h.het een zieken hond als trekhond gebruikenC. F., Koude- kerke, f 2 b. s. 2 d. h.het des nachts rijden met een voertuig niet voorzien van eene licht- uitstralende lantaarn: C. M., f0.50 b. s. 1 d. h.het rijden met een rijwiel zonder licht J. M., P. Q., vr. v. J. M„ P. B., W. H. H., Middelburg, fo.50 b. s. 1 d, h.. M. S. W., Middelburg, j. A., Oost- en West-Souburg, J. J., Koudekerke, P. R., P. M. K., Nieuw- en St. Joosland., I. P. B., F. V., Arnemuiden, B. W„ Oostkapelle, R. d., Amsterdam, A. C. H., P. C., f 1 b, s. x d, h.het als ondernemer van eene openbare muziekuitvoering kinderen medevoeren beneden de 13 jaren oud D. R., Middelburg, f 2 b. s. 1 d. h.het niet wateren in de daartoe bestemde bakkenM, P., Mid delburg, f O.50 b. s. 1 d. h.het als volle melk rondventen van melk met een gehalte minder 11% aan vaste stof: A. M., fo.50 b. s. 1 d. h.; het als volle melk rondventen van melk met een gehalte minder dan il°/0 aan vaste stof en minder dan 2.7°'0 aan vet: L. V., f 10 b. s. 3 d. h.het spelen met dobbelsteenen op den openbaren wegJ. d. R., W. H., f 1 b. s. 1 d. h.het uitslaan van een mal op den openbaren weg: C. A. B., Middelburg, fo.50 b. s. 1 d. h.het met een rijwiel meer personen vervoeren dan waarvoor het bestemd isf 1 b. s. 1 d. h.het zwemmen en baden op eene andere dan door den burgemeester aangewezen plaatsJ. d. N., eene berispingJ. A. A. P., f 1 b. s. 1 week tuchtschool en wegens dron kenschap J. F. B., f 2 b. s. 1 w. tuchtschool, K. v. d. G., Arnemuiden, f 2 b. s. 8 d. tucht school, W. K., Middelburg, P. C. P. O., f 2 b. s. 2 d. h.; P. de N., f 5 b. s. 3 d. h.P. C. B., Middelburg, 2 d. h., A. J. M., Vlissin gen, j. d. K., Arnemuideu, 5 d. h. Bekrachtigd is het vonnis gewezen den 11 Juli 1908 tegen C. d. K., Middelburg, tegen welk vonnis de beklaagde was gekomen in verzet. M. C. Veroordeelden zonder bijgenoemde plaats naam wonen te Vlissingen. Middelburg. De Raad van Beroep voot de Ongevalleu verzekering heeft iu zijn heden gehouden openbare terechtzitting uitspraak gedaan inzake M. P. te Middel burg, tegen beslissingen van het bestuut der Rijksverzekeringsbank. Klager were in zijn vorderingen ongegrond verklaard ooi zooveel die genees- en heelkundige behandeling en toekenning van een voor- loopige rente van 70 pet. van zijn op f2.50 te bepalen dagloon betroffen en mitsdien die vorderingen ontzegd, terwijl hij in hei meer gevorderde niet-outvankelijk wordt verklaard. Niet-ontvankelijk in hun beroep werden verklaard P. en G. R. te Burgh. Klagers hadden de termijn van beroep laten voorbijgaan. Vernietigd werd de beslissing der Rijks verzekeringsbank inzake J. 6. te Vlissingen au aan klager met ingang van 18 Mei 1908 voorloopig een rente toegekend, waar van hot bedrag wordt bepaald op f 1 40 per werkdag. De Raad was van oordeel dat klager op 18 Mei 11. geheel ongesohikt was tot werken, zoodat hem van dien dag af een rente moest worden toegekend vaa 70 pot. van zijn dagloon. Voorts werd nog vernietigd de beslissing der Rijksverzekeringsbank en aan Th. J. K. V. te Amsterdam, met ingang van 30 Mei een voorloopige rente toegekend, waarna het bedrag wordt bepaald op f0.945 per werkdag. Het fabrikaat Orion limonade van den heer B. van Asperen VerveDne te T;el (onzen vroegeren stadgenoot), werd op de internationale tentoonstelling te Den Haag bekroond en wel met een zeer hooge onder scheiding, nl. een gouden medaille met eere-kruis. Wel een bewijs dat deze limo nade den 8lrengsten toets van soiaak, zui verheid en qualiteit kan doorstaan en mei vele andere fabrikaten kan wedijveren. Nog zij gemeld dat deze Orion limonade in Februari jl. te Antwerpeu een zelfde hooge bekroning te beurt viel. Te Reuzel zijn twee huizen afge brand, inboedels en vee kenden gered worden, dooh een der bewoners, een 60- jarige arbeider die alleen woonde, is waar schijnlijk na het ontstaan van den brand naar den stal geloopen en door den rook bewusteloos geworden, neergevallen en verbrand. Men vond slechts hel verkoolde liohaam. Spoot uegavontuur. De volgende ver- makelijko ervaring deden de reizigers op van den BrusselsoliCB trein, die Zaterdag middag te 2 uur 5 aan het Centra; lstatio.x te Amsterdam moest arriveeren. De reis was zonder vertraging geschied tut de Weesperpcort, en na de verwisseling van locomotief zette de trein zioh rusug in bewegiDg naar het Centraalstation. Plotseling, midden op den weg, woidt de luchtrem aangezet en de tri in staat stil. Reizigers kijken nieuwsgie:<g wat er aan de hand mag wezen. Gééu onveilig sein. Maar de stoker loopt vau de machine af, den trein langs en raapt verder op de spoorbaan.... de pet van den machinist op, die was afgewaaid. Als de stoker weer rustig, met de pet, de machine heeft bereikt, en de machinist zijn hoofddeksel nu vaster op de ooreu heeft gedrukt, gaat de trein weer snel in beweging De ürusselsohe trein, die 2.05 aan het Centraal-Station moet arriveeren, was er op de minuut af om 2 uur 17. Het sehijnt, dat 't voorbeeld van den Amsterdamsohen «inktwerper" navolging vindt. Men meldt dat Vrijdagavond een dame te Leiden door zulk een „inkt werper" is lastig gevallen, die haar gansohen lichten mantel, door ver een roode vloeistof op te werpen, bedorven heeft. De Culiinan. Het Handelsblad ver telt eeu eu ander over dezen diamaut, gesehenk der Transvalers aan Koriing Edward. Ejrst is de Cuüinan van 3027 karaat gekloofd in twee groote deeien. De beroemde Cuüinan bleef in zijn ruwen staat na deze eerste kunstbewerking e n gewicht behouden van ongeveer 1700 karaat, de tweede afgekloofde steen woog ruim 1000 karaat, terwijl de andere ei- gekloofde kleine stukken een gezamenlijk gewicht vau ruim 300 karaat behieldeu. In de bijzonder daartoe ingerichte kamer, waarin twee molens van buitengewone afmetingen werden opgesteld, viDg de heer Koe, kunstdiamantslijper der juwe- tiersürma I. J. Asseher, op 3 Maart jl. met het slijpen en verder bewerken van den CulliDan aan. Ongeveer een maand later zette hij den anderen (afgekloofdcn) steen op de schijf van den tweeden molen. Deze tweede steen nu is gisteren gereed gekomen. Hij heeft een gewicht overge houden van ongeveer 330 karaat. Zoolaug de Culiinan nog niet gereed is, is hij de grootste gesiepen steen ter wereld. Zju opvolger, de „Imperial", weegt „slechts" 240 karaat. De „Excelsior" woog 900 karaat in ruwen toestand, maar is voor het slijpen in verschillende stukken ge splitst. De steen die nu gereed is, is een ju weel van millioenen guldens waarde, en van een schoonheid, welke vakmenschen ten eenenmale in verrukking brengt. Van wit-blauwe kleur en van een ongekende reinheid en zuiver water, schittert de Culiinan II in een heerlijkeH stralen glans. Zijn waarde, zeggen de deskundi gen, is nu alle verwachtingen zoo zijn overtroffen, niet te schatten. Op een vei ling onder Amerikaansohe miilionairs zou het juweel, zegt men, wel 40 millioen gulden kunnen opbrengen. Zeker is, dat de Culiinan en de Culiinan II thans als geslepen steenen een miliioenen-waarde vertegenwoordigen, welke de eerste schattingen ver overtreft. Koning Edward zal zijn Culiinan, den Culiinan 11 en de andere afgekloofde kleinere brillanten zoo goeds als zeker vóór de a. s. Kerst mis ontvangen. Onder die kleinere stuk ken bevindt zioh 0. rn. een brillant van 100 karaat, waarvan de waarde op 25,000 pond sterling wordt geschatDe waarde der andere „splinters" is nave nant. De Koning wordt getrouw van alles op de hoogte gehouden en nu en dan komt zijn commissaris op de fabriek der lirma Asseher een kijkje nemen. De belangstelling voor de zeldzame kroon- juweelen neemt ook in het buitenland voortdurend toe, en o.m. door verschil lende gezanten en oonsuls van vreemde mogendheden wordt de fabriek bezocht. Van de verschillende stadia der kunst bewerking van den Culiinan en den Culiinan II zijn foto's vervaardigd, die in een album bijeengevoegd En geland 's koning later een getrouw beeld er van zullen geven- Voorts wordt van tijd tot tijd door den notaris, den heer R. Weitheim, met twee getuigen een officieel protocol voor Z. M. opgemaakt nopens den stand van zaken, de vordering van het slijpen, het gewicht van den Cnllinan enz. De bewaking is zeer scherp. Als des avonds te 9 uur het werk eindigt, draagt de heer Henri Koe, van de heeren As seher e.a. vergezeld, den schat naar de kluis. De groote deur zucht open en dan wordt de steen weer in de brandkast geborgen, 's Morgens heeft dezeltde aieine optocht plaats om den steen uit zijn eel te halen. Voor de kluis en voor het gebouw staat steeds een politieagent geposteerd en twee nachtwakers doen door de fabriek telkens de ronde. Lord Milner is naar Canada. Hij gaat daar eens kijken en lezingen houdeu, Een financieel schandaal dreigt te Parys. Het handelt over een krach van by de 20 millioeD,die vooral de Amerikaansohe kolonie zou treffen. Een bankier, wiens ini- ïalen men opgeeft als H. C. K., zou zich geheel geruïneerd hebben voor eene demi- aondaine.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2