NIEUWSBLAD ZEELAND. No. 295. 1908, Dinsdag 15 September 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes In afwachting'. DIT DE PERS« PRIJS DER ADVERTENTIËN Bilteiludsel Overzie!)!. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Wie zich met 1 October a.s. op ons blad abonneert, ontvangt de nog in September verschijnende notn- mers gratis. LLdcn, Dinsdag, opent het politieke jaar zich opnieuw. Dan komen onze beide Kamers der Staten-Generaal weder bijeen, eerst gezaruelijk om de openingsrede aan te hooren, ditmaal voor de eerste maal sinds de regeering onzer Koningin niet door H. M. uittespreken. Tooh zal daarom de openingsrede met niet minder belangstelling dan gewoonlijk door het Nederlandsohe volk ontvangen worden. Aan alles is het duidelijk merkbaar dat met zekere gerustheid door de groote meerderheid van ons volk, onze politieke toekomst tegemoet gezien wordt. Ondanks de wóndeplek die door Atjeh ia ons politiek gestel blijft voortwoekeren, ondanks de onrust die ons dreigt door het conflict met Venezuela en ondanks de zoo we hopen tijdelijke vermin dering der rijksinkomsten heersoht rust en kalmte. Geen wonder, de buitengewone opwin ding van 1905 liet niet na nog langen tijd sporen te vertoonen van hartstocht en overspanning. Het uit die actie geboren Kabinet, gaf geen bevrediging en bracht geen kalmte. Integendeel zijn zwakte verontrustte. Tot het eindelijk, na een paar jaar tob- bens, ineenzakte. Het Kabinet der rechterzijde dat, zonder de meerderheid in de Tweede Kamer te hebben, optrad, gaf ontspanning. Een handig opponent is nooit om ar gumenten verlegen, en velen waren dit ook nu niet, maar men gevoelde duidelijk die argumenten tot oppositie moesten uit de braamhagen gehaald worden en sloegen maar weinig in. Den lOen Maart trad 't kabinet-Heems kerk op en lokte weinig tegenstand, mis schien ook door gevoel van eigen zwakte der gefailleerde iirma uit en de zomerrust was kalmer misschien dan ooit, zeker dan in vele jaren. fiust en kalmte ward en wordt ongetwij feld gevoed door de wetenschap dat men voor algemeen stemrecht en voor onder mijning van gezag, vooral bij vloot en leger bij dit kabinet aan eens dooven mans deur klopt, en dat men zeer onschuldig manifes- teeren kan voor allerlei belangen en eischen zonder in afzienbaren tijd eenige hoop op vervulling te kunnen voeden. Daar is wat beters en wat anders voor de regeering te doen dan zich aan die onprac- tische theorieën de krachten te verslijten. En op dat andere en betere onze soci ale wetgeving wacht het Nederlandsche volk nitzicht bij de aanstaande openings rede. Dat de Regeering het woord spreken zal dat inslaat, den toon aangeven zal die 't verkiezingsjaar 1909 in poiitieken zin stem pelen zal, dat wacht hetNederlan 'sche volk iu al zijn groote meerderheid. Aan de voorbereiding voor de staatkun dige verkiezingen die ons in het volgend jaar wachten, zal het woord door de regee ring te spreken en de eerste daden door de regeering te doen, veerkracht en cachet geven. En het is naar dat woord, dat wij allen met belangstelling uitzien. En het is van dat woord, dat wjj hopen dat 'teen zoodanig zal zijn, dat daarbij alien die pry's stellen op de vaststelling en de ontwikkeling van de christelijke grond slagen van ons volksleven zich zullen kun nen véreenigen. Ons troost daarbij de gedachte, dat, nu de zwakheid der vrijzinnigen om teregeeren, zoo voor aller oog, klaar en duidelijk geble ken is, de stembus-actie van het volgend jaar een kalmer verloop belooft dan 4 jaren geleden. Riet heelemaal zal do les van toen, voor velen die zich toen door de vrijzinnige of socialistische zweep lieten dry ven, zonder goede gevolgen zyn en hen tot meerdere kalmte stemmen. 14 September 1908. In ons Persoverzicht namen wij Zaterdag eenige beschouwingen over van dr. Brons veld uit diens jongste Kroniek. Natuurlijk niet, omdat wij 't er mee eens waren maar omdat de lezer recht heeft, af en toe ook het gevoelen van dezen bekwa men scribent over de coalitie, de Vrije school, de Godsdienstvrijheid, en de Vak organisatie, en dergelijke vragen van den dag te vernemen. Wij,die indertijd maar 't is al lang ge leden!met instemming de schoone hoofd artikelen lazen die dr. Bronsveld in De Standaard schreef, meenen gerechtigd te zyn tot den uitroep wat is die man ver anderd. Van dr. Kuyper heeft hij al zooveel kwaads gezegd, dat wel niemand onder ons daar meer notitie van neemt. Trouwens in den laatsten tijd schikt dat nog al. Maar nu krygt onder anderen dr. De Visser er telkens van langs. Sinds deze zich van den Chr. Hist. Kie- zersbond en zyn geestelijke vaders dr. Bronsveld en ds. v. Leeuwen losmaakte, doet hy in dr. Bronsvelds oog niet veel goeds meer. Van daar dat hij de krasse beschuldiging zich wel niet meer zal aantrekken, als zou hij zie ons Persoverzicht van Zaterdag politieke ambities hebben, een zetel in de Kamer boven de evangeliebediening be geerlijk achten". Wie weten hoe 'n moeite 't gekost heeft dr.;De Visser een candidatuur voor Leiden te doen aannemen, zullen dan ook Brons veld op dat punt in hun hart al dadelijk hebben tegengesproken. Het is echter goed, dat het ook van anti revolutionaire zijde nog eens in herinnering gebracht wordt. Overigens blijkt uit het geschrijf van dr. Bronsveld opnieuw, hoe weinig hy zicb weet gelyk te blijven. Tot vöor eenige jaren geleden was't in zyn Kronieken schering en inslag dat hy die (liberale) mannen wilde steunen, die de openbare school wilden bewaren, door haar zooveel mogelyk Christelijk te maken. Ook waarschuwde hij niet zelden tegen de op richters der Chr. scholen, door hen Kuype- riaansche scholen genoemd. En thans lezen wij dat hy steunen wil mannen „die 't bijzonder onderwijs in staat stellen willen de vleugelen uit te slaan". Schoon gezegdmaar is 't niet 'n beetje andersom Hij wil mannen die de koloniën willen bestuurd zien zooals ze thans bestuurd worden". Schoon gezegdmaar heeft hij in de dagen van Keuchenius, die tot dit bestuur den grond legde, niet hard tegen dezen be windsman geopponeerd Dat de vrije school de vleugelen steeds ruimer uitsla, dat is door de beide chr. ka binetten -Mackay en Kuyper bevorderd, en in die lyn gaat het tegenwoordige kabinet voort. Dat de Koloniën in Christelyken geest bestuurd worden, de Zending krachtig wordt gesteund, is door Keuchenius' optre den verkregen.En op dien grondslag bonwt Idenburg voort. Dr Bronsveld juicht toe, wat in den geest van Kuyper Keuchenius wordt voortgezet. Maar dat is toch menschelykerwys de vrucht der saamwerking tusschen Room- schen en Chr. Protestanten. Zonder deze waren we zoo ver nooit gekomen Hoe kan dan zijn oog boos zyn tegen die saamwerking, en tegen dr De Visser, die dit eindelijk ook is gaan inzien Dr Bronsveld gewaagt ook van „'t rijzen- van socialistische fondsen" door mrLoh- man bewerkt I Nota bene Nooit zat 't socialisme meer in de penarie dan onder het bewind van dr Kuyper. Nooit toornt het socialisme harder dan tegeu dan „conservatief Lohman. Nooit reed het karretje der soaialisten meer op een zandweg, dan onder het vrij zinnig bewind, met name van het zwakke kabinet-De Meester 1 D&t zijn feiten. Hoe kan dr Bronsveld als ware er niets gebeurd I het dan zoo heelemaal andersom voorstellen Afkoop van tienden. De belanghebbenden bij den afkoop van tienden, die met 1 Januari 1909 overeen komstig de Tiendwet 1907 in werking treedt, zullen in hun belang wel doen zioh van de bepalingen dier wet tijdig op de hoogte te stellen. De Nederlander herinnert er daarom aan, dat met dien datum alle tiendpliohtigheid vervalt. Wegens alle tienden, welke niet vóór dien tijd zijn afgekocht, zal den eige naar 'n schadeloosstelling worden toegekend en den tiendpliohtige een tiendrente worden opgelegd, welke hij gedurende dertig jaren tegelijk met de grondbelasting zal hebben te betalen. Zoowel omtrent de geldigheid, den aard en den omvang van alle tiendrechten als omtrent het bedrag van de schadeloosstelling en van de tiendrente zal door bijzonder daarvoor aange wezen commissies worden beslist. De belang hebbenden kunnen zich daarbij doen hooren, maar de eindbeslissing valt buiten hen om. Wat de een krijgt en de ander te betalen heeft, zal geheel afhangen van de uitkomst eener schat ting van de tegenwoordige waarde van het Tiendrecht over de verschillende perceelen.Wie met de uitspraken van de commlssiën niet te vreden is, kan voor den burgerlijken rechter gaan procedeeren. Maar procedeeren kost geld. Hij, die geheel of gedeeltelijk in het ongelijk wordt gesteld, kan zoodoepde heel wat aan kosten te betaler hebben. Bovendien heeft het tengevolge, dat, zoolang niet de zaak onherroe pelijk vaststaat, de voormalige tiendheffer op zijn geld kan wachten. Met het oog op een en ander is bij de be handeling van het ontwerp Tiendwet in de Ka mer algomeen erkend, dat het zeer wenschelijk zou zijn, zoowel voor den Tiendheffer als voor den Tiendplichtige. indien zij vóór i Januari 1909 vrijwillig tot overeenstemming kwamen omtrent afkoop van het Tiendrecht. Zij ont- loopen dan de gevaren eener altijd onzekere schatting en tevens die eener altijd onmogelijke procedure. Ook voor het Rijk is afkoop vóór 1 Januari a.s. wenschelijkde schatkist heeft dan minder uitgaven voor de verschillende commis- siën en de bemoeiingen van de ambtenaren worden er door beperkt. Daarom heeft de wet bepaald,dat uit de schatkist nog een premie van 4 pCt.van den afkoopprijs zal worden toegekend aan den tiendheffer die vóór 1 Januari zijn tiend recht laat afkoopen. De tiendplichtige zal met het oog op die premie allicht voor een lager bedrag kunnen afkoopen dan hij anders als billijk zou moeten erkennen; immers voor den tiendheffer is het volkomen hetzelfde of hij het geld krijgt van den tiendplichtige of voor een deel van het Rijk. Maar dan heeft de tiendplichtige die vóór 1 Januari afkoopt nog een voordeel, n.I. dat het Rijk hem desverlangd tegen de matige rente van 3'/2 pCt. de voor den afkoop be- noodigde gelaen voorschiet. Zoowel voor tiendplichtige als voor tiend heffer is het dus een zeer wezenlijk voordeel het vóór 1 Januari 1909 met elkaar over den afkoop eens te worden. Het bezwaar dat tot dusver tegen vrijwilligen afkoop bestond en daarin gelegen was, dat slechts een geheel blok tegelijk kon worden afgekocht, is door deze wet ook opgeheven. Het belang van den tiend heffer bij afkoop van het geheele blok is ver vallen en de tiendpllchtigheid van elk in het blok gelegen perceel kan thans afzonderlijk worden afgekocht. In het algemeen vestigen wij er nog de aan dacht op, dat voor vrijwilligen aikoop de tus- schenkomst van een notaris niet wordt ver- eischt. Een gewone onderhandsche akte is voldoendeeen model daarvan Is bij kon. be sluit vastgesteld en afgedrukt op blz. 23 van evengenoemde brochure. Alles is vrij van zegel en wordt gratis geregistreerd. Alles is dus zoo voordeelig mogelijk geregeld om den vrijwilligen afkoop te bevorderen. Maar men heeft nog slechts ruim drie maan den om die voordeelen deelachtig te worden. vaff 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Alle Tienden die op 1 Januari 1909 nog niet zijn afgekocht, worden overeenkomstig de wet behandeld en kunnen zoowel voor de heffers als voor de tiendplichtigen zeer onaangename verrassingen opleveren. Laten dus tiendplichtigen en tiendheffers zich haasten om het over den afkoop eens te worden. Voor meerdere bijzonderheden zij ver wezen naar de betreffende deze zaak door de Directie van den Landbouw uitgegeven brochure, welke gratis bij de ontvangers der registratie te verkrijgen is. Duitschland. Het is inderdaad een aantrekkelijk feit, waarop wij verleien week de aandaoht vestigden die manoeuvres der Duitsohe troepen ia den Elzas en dat keizerlijk be zoek aan den uitersten hoek van dit vroe gere Fransohe grondgebied, waar Fransohe en Duitsohe douanen elkaar vriendschappe lijk groeten, eerst de Duitsohers en toen de Fransohen, en malkaar de broederhand reikten. Die uiterste hoek van den Boven Elzas Sohluoht had, juist een halve eeuw geleden, ook nog eens bezoek gehad van zijn vorst, toen niet een Duitsoher, maar een Franschman.toen niet een Hohenzollern maar een Bonaparte. De toenmalige keizer Napoleon III was in 1858 te Plombières om er de baden te gebruiken, toen de Groothertogin-weduwe Stephanie I, hem haar verlangen, om hem een bezoek te brengen, kenbaar maakte. De Keizer liet haar door middel van zijn kamerheer Zore von Bulach weten, dat hij haar tot Sohluoht tegemoet zou gaan. De Keizer was het eerst tor plaatse. Op het oogenblik, dat de Grooi - hertogin aankwam, brak er een zwaar onweer los en de Keizer werd doornat. Bij nam daarom de uitnoodiging van Barl- mann, een vroegeren pair van Frankrijk san, om te Munster te blijven logeeren. Den volgenden dag vertrok de Keizer door de Sohluoht weer naar Plombières, en kort daarna begon men met den aanleg van een moeien weg, om Sohluoht gemakkelijker bereikbaar te maken, dien de Keizer ook kwam inwijden. Nu is de Duitsohe Keizer Vrijdag te Schluoht geweest, in gezelschap van den zoon van den vroegeren kamerheer van Napoleon III, Zorn v. Bulach, dia zooals men weet, bestemd is, om met Nieuwejaar staatssecretaris in hetRijksland te worden. In één opzicht is dit bezoek een teleur stelling geweestde Keizer is de.Fransoh", grens niet overgegaan. Het paviljoen van de familie Hartmann, dat een halve eeuw geleden was opgericht voor de ontvangst van Napoleon III bij de inwijding van den nieuwen bergweg, was met Fransohe en Duitsohe vlaggen, samengeknoopt met een lint in de Elzassisohe kleuren, versierd: De keizer was opgetogen over de ontvangst. Het gezelschap dat over zes automobielen verdeeld was, genoot korten tijd van het prachlige gezicht op de Vogeezen. De plaats waar men stilhield, ligt een kilometer van de grens. Toen de Keizer hoorde, dat de Fransohe regeering maatregelen had ge nomen met het oog op een bezoek van den Keizer aan Franseh gebied, liet hij Cochet, den bijzonderen commissaris die uit Epinal naar de Fransohe grens was gezon den, bij zioh ontbieden en droeg hem op, zijn dank daarvoor aan de Fransohe regee ring over te brengen. Het was een treffend gezioht voor 't eerst sinds 1870 weer eens een Fransohe vlag iu dcD Elzas,en thans uit 't gebouw der familie Hartman waaide een Fransohe en een Duitsohe vlag samengebonden met een roset van de Elzaseohe kleuren. In ons vorig overzicht meldden wij reeds hoe de Keizer met huldeblijken overstelpt en onder bloemen bedolven werd. Ook groote trossen druiven werden hem door de Elzassers aangeboden, 's Keizers antwoord aan den burgemeester van Colmar getuigde ervan hoe gelukkig het hem maakte. En het deed meer. Dat antwoord behelsde een verzekering, die uit zulk een mond en op zulk een plaats als een blijde belofte klonk. „De vrede zal behouden blijvende ontwikkeling van Colmar en van den Elzas zal, zoo God wil, nooit gestoord worden". Bezwaarlijk had de Keizer een betere gele genheid kunnen vinden om de laatste spo ren van ODrust weg te nemen, die een paar ongewild oorlogzuchtig klinkende, rede voeringen van den laatsten tijd konden hebben achtergelaten. Zaterdagavond verliet de Keizer 't Rijks- land weer, na aan den stadhouder zijn dank te hebben gezonden voor de ontvangst. Engeland. Gelijk 't Keizerlijk bezoek aan Schlucht in Duitschland, zoo is het Eucharistisch congres in Engeland 't onderwerp der ge sprekken. Vrijdag begon 't en Zondag bereikte het zyn glanspunt. Omtrent de vergadering van Vrydag vernam men nog niets anders dan dat zy geopend werd door den voorzit ter, kardinaal Vannutelli, en met de voor lezing door Lord Llandsff van een betoog over de koninklijke verklaring tegen de Transsubstantiatie, welke naar men ,weet door den Koning in diens eed bij de troons beklimming uitdrukkely k wordt verworpen. Hij noemde die verklaring, welke ty'dens de regeering van Karei 11(16601685) in zwang kwam, een beleodigende formule, welke zoo spoedig mogelyk behoort te ver vallen. Gelyk men weet is de Koning van Engeland, behalve wereldlijk vorst, tevens hoofd der Anglicaansche kerk, welke, oor spronkelijk Roomscb, ODder 't willekeurig bestuur van Koning Hendrik VIII, zich van de Moederkerk afscheidde, doch thuis lang zamerhand, in eeredienst en ceremonieel gebruik, weer tot haar begint terug te koe ren. Zoodat die vrome wensch om vernieti ging vaa 't gebruik dier formule by de aan vaarding der koninklijke waardigheid wel eens betrekkelijk spoedig kunnen worden verwezenlijkt. En dat in een land, dat onder onzen grooten Willem III vooraan gestaan heeft in den strijd voor de Reformatie op den grondslag van het Calvinisme. De processie op Zondag liep zonder be trekkelijk veel stoornis af. De politie had flinke maatregelen tegen mogelijke versto ring, hoofdzakelijk in verband met betoo- giDgen van algemeen-stemrecht (suffraget tes) in Trafalgar-squave genomen. Ook de optocht van 15000 Roomsche schoolkinde ren Zaterdag van de Theemskade naar de Westminster-kathedraal gaf geen aanlei ding tot tussehentreding. In dit verband zij gemeld dat Fater Hen- drichs in De Nieuive Courant een verbeterde definitie geeft van „Eucharistie" Het be- teekent niet „het geheele Avondmaal, den monstrans met de hostie,'t „Allerheiligste", maar „het Goddelijk Lichaam en Bloed van Jezus Christus wezenlijk en zelfstandig tegenwoordig onder de gedaanten van Brood en Wijn", natuurlijk naar de ïtoom- sche opvattingen het „Echaristische Con gres is een openbare hulde aan den wettig openbaren Koning der Volken, Jezus Chris tus", wien de hoogste eer te brengen dit Congres beoogt. Vereenigde Staten. Omtrent Taft en Bryan wordt't volgende vfrteïl De Handelsvereeniging te Chicago zal Taft en Bryan op 7 October op een feest maal tezamen brengen. Dit is de eerste maal dat de candidaten voor het president schap der beide groote partyen nog tijdens den veldtocht in een openbare bijeenkomst elkaar ontmoeten. Ze zullen beiden spreken echter alleen over niet-politieke onder werpen. Heel verstandig 1 De New-York- sche Herald beeldt, niet ten onrechte, de beide mededingers af als hengelaars, die tegelijk hebben opgehaald, en aan wier, hopeloos in elkaar verwarde, snoeren één visch hangt. Tegelijk roepen ze „my fish 1" De treffende overeenkomst van vele pun ten van het republikeinsche prc-gram met vroegere democratische leuzen kon inder^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1