Buitenlandse!) Overzicht. UIT DE PROVINCIE. Goes. Nu alle leerlingen van den com missaris van politie alhier te Arnhem ge slaagd zijn voor 't gewoon politie-diploma, een zelfs met aanteekening, voegt ons een woord van hulde aan den commissaris die belangeloos de agenten voor dit examen heeft opgeleid en aan den heer dr. v. d. Harst, die hun gratis onderricht verleende in het verbinden van gekwetsten, enz. Laten de geslaagden zich nu practisch zoo danig bekwamen dat zij een volgend jaar de acte met aanteekening kunnen halen. De nu behaalde acte bewast dat zij goed onderlegd zjjn in wettenkennis enz. en het const&teeren van overtredingen enz. Maar nu de acte met aanteekeniDg zegt nog iets meer. Zjj zegt dat de geslaagde zoo geheel in de practijk thuis is, dat hy zelfstandig kan optreden bjj 't constateeren en rappor teeren van misdrijven niet alleen, maar ook in de verschillende andere gevallen en ongevallen die zich in 't leven van den politieman voordoen. Gemeente en Rjjk mogen zich nu haasten om als blijk van waardeering deze heeren een gratificatie te verleenen. Werkelijk, zij hebben 'thard noodighet salaris is niet te hoog, de huis huur duur, de weekjes zijn kort en de be- noodigdheden velemaar bovenal een politieman die blijk geeft zijn bulletjes te kennen, en zich nog verder in zijn vak te willen bekwamen, verdient daarvoor wel eenige vergoeding of aanmoediging. Goes. De muziekuitvoering, die dooi Hosanna in den tuin van desocieceitV.O.V. gisteren avond alhier zou gegeven worden, is in verband met het ongunstige weder, uitgesteld tot Woensdagavond. $chooliiieiiwg. Gemengde Berichten. Diezelfde atbeidslust, dat waarlijk voortma ken en keurig-opleveren van het werk houdt verder ziel en lichaam in orde, daar de mensch nu eenmaal tot het gebruiken van ziel en lichaam ia geroepen De Schriftuur zegt dat de mensch gescha pen is tot den arbeidHoe rampzalig dan de man zonder arbeidslustalle zijne talenten van geest en van lichaam, zij liggen als in de aarde begraven, de zonde en de verveling slopen hem eerder dan de wormen een lijk. En hoe prijselijk dus alle eerlijke pogingen tot lots- en stands verbetering in den arbeider moeten heeten, hij zal toch, ook steeds het mooie, aloude versje in zijn vaandel blijven voeren Arbeid is de wet van 't leven Zonder arbeid geen genot, Maar die wet, den mensch gegeven, Voer door d'arbeid hoog tot God. P. M. BOTS, Leiden. R. K. Pr. De Christeltyk historische Unie. Dr. Bronsveld behandelt in zijne Kroniek in de Stemmen voor Waarheid en Vrede de tot stand koming van de Uhristelijk-histo- risehe Unie. Schrijver herinnert er aan, dat in 1888 op 24 Maart te Leeuwarden opgericht is eer. „Bond van kiesvereenigingonopChristelijk- historisohen grondslag*', van welks statuten het hervormd karakter van onze natie op den voorgrond werd geplaatst. De houding van den Bond by de verkiezingen was daarmee in overeenstemming. Roomsohen vonden by de Friezen geen genade, ook doleerendea niet. Het optreden van den Bond in en buiten Friesland heeft meer dan eeDS de verkiezing van een „Kuyperi- aan" verhinderd en de oandidatuur van een „liberaal" doen slagen. En du is de Bond op 9 Juli jl. samen gesmolten met de ohrislelijk-historisohe partij in „Holland" tot een „ohrist.-hist. Unie" De ohristelijk-historieohe partij in Holland had tot hoofd en voornaamsten leider jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, die eerst aanhanger van de antirevolutie- onairen met dr. Kuyper, later van de antirevolutionairen zonder dr. Kuyper was. De Christelijk-historisohe Unie nu mist ten eenenmale het «hervormd" karakter van den FrieseD-Bond. Het Friesohe „her vormd" is verdwenen uit het program en is vervangen door„in protestantsohen zin." Dat woord protestant in het program is blijkbaar een oonoessie geweest aan de Friezen, maar de heer Lohman heeft de roomsohen, die er zioh aan gestooten had den, volkomen gerustgesteld. Na geciteerd te hebben wat de heer Lohman xeide,schrijft dr. Bronsveld Hij erkent, dat de roomschen een van het proteztaatsche verschillend staatsrecht hebben. Maar, zoo heet het, «zij zeggen, dat zij zich thans op protestantsch standpunt plaatsen". En daarom mogen wij hen als bondgenooten beschouwen, en hen helpen, om steeds mach tiger in ons land te worden, en direct en indirect de gewetensvrijheid te ondermijnen. Immers geschiedt zuiks. In onze zuidelijke provincies is 't voor hes, die niet zich ge dragen naar het bevel der geestelijken, geen leven. Men wordt er dan geboycot op allerlei manier. Onverpoosd wordt alle vrijheid van denken en beweging bij de roomschen aan banden gelegd. De Nederjandsche vakorganisaties zijn nu ook in dén hand, en pastoor Bult riep bun toe: »Vóór alle dingen, weest roomsch, goed roomsch Dat wil zeggenonderwerpt u in alles aan dtn priester. En die anti-protestantsche, anti-nationale macht wordt door den heer Lohman als bondgenoot gehuldigd. De Friezen zullen er toe meê moeten werken, dat die »christelijke partij", welke den paus stelt boven God (immers noemt zij hem »Allerheiligste Vader", terwijl God heet: heilige Vader) in ons goede land hoe langer hoe meer macht krijgt; in dit van oudsher protestantsche land, en ondeii ons volk, nakroost van martelaren, als bond genoot wordt geëerd en gesterkt. Eu verder Terecht zei dr. De Visser ia 1897, dat het een misdaad* is met de roomschen te coalizeeren dezelfde man, die bij zijn laatste verkiezing te Leiden door een roomsch muziekcorps is aige- haald van 't station, en die hulde blijmoedig aanvaardde. ik acht de zaak van het protestantisme nici veilig in de handen van zulke menschen. Over 't algemeen ben ik niet gerust ten aanzien van een partij, welker leidets politieke ambities hebben, een zetel in de Kamer begeerlijk ach ten boven de evangeliebediening, ol een andeie betrekking. Ik zou er iets onder durven vei- wedden, dat meer dan een eer onderteeke naren van 't Program de verkiezing van Juni 1909 voor oogen heeft, en hoopt lid der Kamer te worden ol te blijven met behulp der room schen en ook der antirevolutionairen. Ja, ook der laatstgenoemden I De rede van den heer Lohman is bijzonder stekelig ja vinnig tegen dr. Kuyper maai in 1909 wordt dat alles voorbij gezien, en zal de Chr. Hist. Unie, met de andere »christelijke« partijen samen optrekken, om er toe' meê te werken, dat Nederland wordt geregeerd in »protestantschen zin«. Zal dan menige Fries geen spijt hebben Ten aiotte vraagt dr Bronsveld„Maar wat moeten tcij doen". En hij antwoordt daarop Wij willen ons vertrouwea schenken aan eer lijke en bekwame mannen, die inderdaad ons land willen geregeerd zien »in protestsnt- schen zin*die w a a r 1 ij k voor gewetensvrij heid en godsdienstvrijheid zijn, voor vrijheid van de gedachte, van het woord, van vereeniging die de koloniën willen bestuurd zien, zooals ze thans bestuurd worden, en die 't bijzonder onder wijs in staat stellen willen d* vleugelen uit te slaan. Mannen begeeren wij, die in oprechtheid het huis van Orauje liefhebben en pal willen staan tegen de uitspattingen van het socialisme. Zulke mannen zijn er, en zulke mannen moest ook de heer De Savornin Lohman steunen, terwijl hij nu beu kis loot door zijn op den voorgrond schuiven van die mysterieuze ordening Gods Door met hen samen te werken zou de leider der Chr.-Hist. Unie ons land behoeden tegen het wassen van den ultramontaanschen invloed en overmoed, en het rijzen van de socialistische fondsen. Dit slaat op een uitdrukking in art 1 van het program der Christelijk-Hisiorische Unie, door dr Bronsveld in zijn Kroniek gecritiseerd. Duitschland. Het glanspunt van deze week is het Kei zerlijke bezoek aan de manoeuvres in deu Elzas. Overal wordt de Keizer geestdriftig ontvangen. Gisteren kwam hij even over vieren te Schlncht aangenoot van het schoone uitzicht en keerde 11a een opont houd van een haif uur naar het hotel Alten burg terug. De uituoodiging van de Fransche over heid om den Franschen Hohneck te bezoe ken kon wegsns het vergevorderde uur niet aangenomen worden. Vervolgens ging het op Colmar aan. De automobielrit door den Elzas werd tot een voortdurende huldebe tuiging van de zyde der bevolking. Overal werden de klokken geluid, waren eere dames aanwezig, en werden bloemen aan geboden. De Keizer was letterlijk met bloemen bedekt. De aankomst in Colmar had om kwart over zessen plaats. De Keizer werd daar door de hoogste overheidsper sonen ontvangen. De burgemeester hield een toespraak, waarop de Keizer in een redevoering zijn bartel ijken dank betuigde voor de uitingen van het land, waarmede de steden, die bij doorreed, uiting gegeven hebben aan de vreugde, die zijn bezoek daar heeft ver wekt. Hun lotgevallen ging de Keizer voort heeft ook deze stad evenals dit schoone land moeten doormaken; nu echter is het haar gegeven in vrede zich te kunnen uitbreiden en ontwikkelen. De vrede zal bewaard blijven en het land zal verder groeien en bloeien kunnen. Colmar, zoowel als de Elzas, kan er geheel zeker van zijn, dat zij in mijn hart een bijzonder vaste, zekere en warme plaats innemen, dat ik steeds aan hen zal denken en met vreugde hun ontwikkeling zal volgen. Deze ont wikkeling zal zich, Gode zij de dankonder de bescherming van het Duitsche rijkstand en onder mijn standaard voltrekken en zoo God wil nimmer verstoord worden. De Keizer eindigde zijn rede met een dronk op het heil van Colmar's burgerij. België. Na de aanneming door den Senaat van de Koloniale ontwerpen, las de minister van binnenlandsche zaken het koninklijk decreet voor tot sluiting dezer buitenge wone zitting. De rechterzijde en het oud-liberale deel der linkerzijde riep: „Leve de Koning!" waarop eenige radicalen antwoordden met „Leve België 1" en de zware stem van den heer Bastian (het eenige soc.-dem. Senaats- hdj met „Leve de Republiek De thans aangenomen voorstellen zijn naar men weet drieërlei lo. Verdrag van overdracht van den onafhankelijken Congostaat aan Belgie (28 November 1908) waarbij de Koning der Belgen verklaart, aan België af te staan de souvereiniteit over de territoriën, die den Onafhankelijken Congostaat samenstellen met alle reebten en verplichtingen daaraan verbonden. De Belgische Staat verklaart deze overdracht aan te nemen. 2e. De additioneele akte van 5 Maart 1908, dienende tot afschaffing van 't kroon domein en behelzende de bepalingen be- tit-Üanue de fondsen van 45,5u0,00ü frs. en Óü,c00,i>00 frs. die daarvoor in de plaats komende verplichtingen van België tot voltooiing der werken, door het kroondo mein in België ondernomen en de betaling van vijfaen annuïteiten (een v&u 3,8Ü0,UÜU, veertien van 8,800,000frs.) aan den Koning om daaruit verschillende uitgaven ten be noeve van den Congo en de inlanders te bestrijden, alsmede ten bate van blanken, die in Afrika goede diensten hebben be wezen. 80. De Grondwet voor de nieuwe kolonie omschrijvende de afzonderlijke rechtsper- s^onlyisueid van Belgisch Congo, de zelf siaudigheid van het financieels beheer, de rscinen en plichten der inwoners; de macht vau den Koning, de instelling van een Kolonialen Raad. Voor België een blijde dag, spijt het meesmuilen der Buciaiisten. Oostenrijk Hongarije. De vredestoestand houdt aan niet alleen, doen hij wordt vaster. Gisteren kwam te Boedapest de gemeenschappelijke minuter- raad bijten, waarin AehrentUal mededte- iiugen deed over zijn samenkomst te Saix- uurg en Berohtesgaden met Tittoni en Von üoqöq en de onderhandelingen over het handelsverdrag met Roemeniëen de gemeenschappelijke minister van Financiën Von Burian over zijn inspectiereis door Bosnië en Herzegowina, waarvan hij juist te Pest is teruggekeerd. Von Aehrenthal is zeer tevreden over het resultaat der samenkomsten en wat Bosnië betreft kan Oostenrijk-Hongartje het heuge lijke nieuws boeken, dat het conservatieve MohammedaaDsche element aldaar 'n eigen orgaan gesticht heeftde Mohammedaansche Ster, waarin het zijn standpunt: geleidelijke grondwettelijke ontwikkeling en vasthou den aan de Donau-monarohie uiteenzet. Bovendien heeft de aanvoerder der Servi- sobe boerenpartij Lasar Dimitriewitsj met de groot-Servisohe propaganda gebroken en Oostenrijk-Hongarije's zijde gekozen. Welonderrichte kringen teWeenen hech ten groote beteekenis aan de aanwezigheid van keizer Frans Josef te Boedapest. Er zou n 1. niet alleen een beslissing vallen ten opzichte ran de Uongaarsche kiesrechther vorming, maar ook in de militaire qusestie. De Bongaarsche minister van binnenland sche zaken, graaf Andrasey, heeft n. 1. eist één voorstel tot hervorming van het kies recht, maar een geheele reeks ontwerpen aan den keizer voorgelegd De Kossuth- partij id er bijzonder op gesteld, dat de Kroon aan het eerste hervormingsplan hare voorloopige goedkeuring hechtgeschiedt zulks, dan is de party bereid zich zeer tegemoetkomend te betoonen ten opzichte van de wenschen van de Kroon in de mili taire quaestie. Engeland. Aangaande het eucharistische congres te Londen vinden wij nog het volgende vermeld De zaal der Albert Hall was gisteren avond overvol. De aartsbisschop van Montreal heeft op het congres bekend gemaakt, dat het vol gende congres in 1910 te Montreal zal wazen. Pater Cooksey, een Engelsch R.-K. gees telijke, heeft aan de Westminster Gazette gezegd, dat de prooessie, Zondag te Londen te houden, stellig doorgaat. „Wij zullen, zeide hij, den weg van begin tot einde afzetten met een lijfwacht van mannen. Er zullen er tussohen de 15,000 en 20,000 zijn, schouder aan schouder zullen zij staan, langs den heeleD weg. Natuurlijk zal de politie verantwoordelijk zijn voor het hand haven van de ordeonze mannen weten datzij hebben eenvoudig last gekregen, zioh op de hun aangewezen plaatsen op te stellen". Ook behoort het oprichten van cursussen gelijk die waartoe de commissaris van politie 't initiatief nam, bevorderd te wor den van Rijks- en gemeentewege, hetzij door subsidies, hetzij door belooning bij wél slagen van de leerlingen, die bedoelde cursussen hebben gevolgd. Vlissingen. De le luitenant L. A. C. Duuring van net 3e reg. iuf keen 0 Octo ber van zijn detacheeriug bij het regiment genietroepen to Utrecht naar zijn garnizoen alhier terng. Bjj deu landbouwer J. de Putter onder Axel z^n Donderdagavond weder eenige boomen gepeld. De daders zijn onbekend. Met ingang van 1 October ia tot brie ven- en telegrambesteller te Axel benoemd de heer A. F. Slijpen, aldaar. Donderdagnamiddag trof een zestien jarige mcienmakersleeriing uit Wouw (N.-B.), d.e mede werkzaam w»s op den korenmolen van de wed. L. Polderman te St. Maartensdijk een ernstig ongeval. Terwyi hy zya hoofd door een kleine ope ning in de kap even naar buiten stak, kwam dit lichaamsdeel zoodanig met 'n draaiende wiek in aanraking, dat er een schedelbreuk ontstond, die het ergste doet vreezen. De heer A. Uyterschout, wachtmees ter commandant der brigade marechaussee te Oostburg, is als zoodanig, met 27 Sept. a. s., overgeplaatst naar de brigade te Vlis- singen en wordt in zijn functie te Oostburg opgevolgd door den heer De Bruyn, wacht meester te Sprundei. Wjj vernomen, dat de burgemeester van Domburg, de heer L. J. v. Voorthuy- sen, en de kapitein van de marechaussee G. J. P. A. Thomson door den groothertog van Mecklenburg Schwerin zijn benoemd tot ridder in de Oritlioen-orde. Bjj kon. besluit is aan dr. H. Haers, geneesheer te Bouchaute (België), tot wederopzeggens vergunning verleend tot het uitoefenen der geneeskunde in haren geheelen omvang in de tot de gemeente Hoek bshoorende polders Kleine Stelle en Mossel, onder voorwaarde dat hy de wette lijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland en de verplich tingen, welke bij wet of wettelijk voor schrift aan de geneeskundigen zyn opge legd, stiptelijk nakome. Middelburg. Het Middelburgseh Mu ziekkorps geelt muziekuitvoeringen op de Markt Dinsdag 15 en Vrijdag 18 Sept a s. ten 71 uur. De Geschied- en Letterkundige ver eeniging heeft besloten in het aanstaande winterseizoen van 1908 -1909 vier voor drachten te doen houden en wel twee ge schiedkundige, óene letterkundige en éene over kunstgeschiedenis. De spreekbeurten worden sueoess:eveljjk vervuld door: Dr. J. C. Hooykaae, oorreotor aan 't gymnasium te ZutpheD, over: (Klassiek en modern Athene", op Vrijdag 30 Oct.; Di. G. F. Haspels, uit Rotterdam, over een letterkundig onderwerp nader op te geveB, op Vrijdag 11 Deoember; Dr. H. T. Colenbrander over„Vesti ging der derde republiek in Frankrijk 1870-1880"; Mr. R. Fiuin, op een Vrijdag iD Maart. Zij, die wensohen lid der vereeniging te worden, gelieven zioh op te geven bij mr. J. J, Heyse, St.-Pieterstraat. Kijk In de Pot. Vrijdagmorgen 9 uur hield generaal-majoor Vetter, oom- mandant der 3e divisie infanterie, eene inspeotie over het kamp „Kijk in de Pot" om daarna de oefeDiDgen van het 3e reg. inf. bij te wonen. Alhier blyven gedurende de a.s. groote manoeuvres in het kamp aohter de 2e luitenant Van den Benden, 5 onderoifioieren en korporaals en 20 sol daten om het kamp op te ruimen. Op 12 dezer wordt de korporaal Van der Aa, van het 3e bat. overgeplaatst bij het 2e bat. 3e reg. inf. te Middelburg. Het bestuur van Sobuttevaer heeft aan deD gemeenteraad van Wolfertsdijk het verzoek gericht de scherpe voorwer pen, welke zioh aan het remmingswerk ter plaatse bevinden, te willen doen ver wijderen. Op het verzoek, om in den Hollandschen lJsel het dubbel slepen van vaartuigen weder toe te lateD, werd van den minister van waterstaat een afwijzende beschikking ontvangen. Mede werd door dien minister afgewe zen het verzoek te verbieden, dat elkaar achterop varende vaartuigen binnen de handwijzers van sluizen en bruggen voorbij varen. Van den betrokken inspecteur werd in zake het verzoek om uitleg van een kogel- ton bij den inloop van het zoogenaamde Stoombootengat bij Stavenisse, de mede deeling ontvangeD, dat ter gelegener tijd ter plaatse een persoonlijk onderzoek zal worden ingesteld. Een aardig plan waarvan de verwezen lijking evenwel nog ver in 't verschiet ligt. Door de heeren Ph. Ahlstrand ét Zoon, Bouwkundigen, Egmontgtraat 35 te Ant werpen, is de navolgende circulaire ver zonden „Ontwerp voor het bouwen van eene stoomboot voor het vervoer van Reizigers en Koopwaren. V oordracht. Niettegenstaande de groote en snelle uit breiding aller steden en dorpen, zyn er nog plaatsen, en dit in de omstreken van Ant werpen, die by gebrek aan rechtstreeksche betrekking met onze atcd, hunne voort brengselen en ny verheid ons schier onbe kend zijn en by gevolg genieten de inwo- nets dezer plaatsen niet, van dezelfde voorrechten van ontwikkeling, versprei ding en wisseling hunner koopwaren ec voortbrengsels. Wy bedoelen de verschillende gemeenten en dorpen, die aan onzen stroom paleD, zoo als Calico, Fort Philip, Doel, Sillo, Bath, Walsoorden, Hans weert en meer andere merkwaardige plaatsen. Ooi daar verbetering in te brengen zoude er eene loeomotiovo beweging moeten aan geschaft worden, die terzei ver tijd, volk en koopwaren aan een billijken prye zouden vervoeren op de spoedigste wijze. Wy stellen dus voor hei bouwen van "ec allerlaatst verbeterd systeem van stoom- booten, die in vlugheid en veiligheid alle andere te boven gaan en daar by ook in een der volkrykete kwartiers van het Zuid eene openbare markt te stichten, waar men dzgelyks zyne koopwaren zoude kunnen gaan verkoopen. Daar dit alles van alge meen nut en belang is, zoude dit ook van algemeenen interest moeten zyn. Wij stelleu dus voor het stichten eener Naamlooze Maatschappij, met een kapitaal van ongeveer twee honderd en vijftig dui zend franken in aandeelen van vijf en twintig franken ieder. Elkeen zal kunnen inschrijven en dus ook aandeelhouder of deelgenoot worden. Te dien einde zal er een oommissie aan gesteld worden, welke de inschrijving zal inzamelen. Voor alle inliohtiDgeD en inschrijving kan men zioh riohten tot de stichters der zaak de heeren Pa. Ahlstrand en Zoon". De heer Van den Brink, expediteur te Bath verschaft eveneeus inlichtingen al waar ook de teekening der boot te be zichtigen is üerkmeutts. Ned. Herv. Kerk. 's-Heerenhock. De cand. tot den B. Dienst A. Kortleve heeft het voornemen Zondag 4 Oct. nam. 2 uur a.s. intrede te doen. De bevestiging zal plaats hebben des voormfddag8 ten 9 ure door ds F. M. Muller van Heinkonszand. Geref. Kerken. Drietal te Zwolle J. H. Donner te Bred*, G. Wieiinga te Delft, en G. Elshove te Bodegraven. Bedankt voor Lacgerak door Ds. J. B. Netelenbos te Oostkapelle. De Unie collecte bedroeg dit jaar te Baarland met Oudelande en Ellewoutsdyk (collecte Geref. Kerk) f 11. De secretaris van de Unie teekent onder de 7e lyst aan dat te Franekeradeel de col lecte niet langs de huizen mocht gehouden worden, en toen in de kamers van de voor standers der Unie is gehouden en f9,45 meer bedroeg dau in 1907. By het laa'st gehouden examen voor surnumerair der posteryen en telegtalle slaagde dhr. A. J. Salomé te Kortgene. PKKDIKKEUHTEN Zoudag 13 September. Goes, voorm. half 10 en nam. 2 uur ds. Sehuller, van 's-Gravenhage, avond 6 uur ds. Steinz. VISSCHERIJ. Oester». Het ia in België weer de gewone wedloop van prysnoteeringen. Men is schynbaar bang, dat men den voorraad niet verzonden kan krygen. Maar elk jaar hteft nog bewezen, dat die vreesachtigen wel degelijk door hun meestal kleinen voorraad been komen, en nog erger, half in 't seizoen uitverkocht zyn. Op zichzelf beteekent dat niet veel zou men zoo zeggen, dat is ook waar, maar de gevolgen zyn erger. Wat toch is het geval f Door deze lage notee ringen wordt de markt gedrukt, anderen die den prys nog wat willen ophouden, worden op den duur gedwongen die lage aanbiedingen te volgen, willen zy niet aan het eind van het seizoen wellicht eenige duizenden of tienduizenden oesters terng moeten zaaien. De bovenbedoelde vrees achtigen komen wel is waar door hnn voor raad heen, maar maken geen geld van hnn oesters en berokkenen zoodoende hunne collega-oesterhandelaars groote schade. Het ware toch te wenschen, dat men elkaar in dien zin verstond, want wie in België profiteert van dezen wedstrijd? De con sumenten, d i. het oester-etend publiek be taalt evenveel voor een dozyn oesters of de en-gros prys laag of hoog is, dus ten slotte strijkt de Belgische vischhandelaar het voordeel op en de Zeeuwsche kweekers dupeeren elkaar. En nu is men in België alleen nog maar bezig, als straks ook Dnitschland begint, wordt het terrein van den wedstryd uitgebreid naar Duitschland. Het vorige jaar heeft een syndicaat van oesterhandelaren getracht samenwerking te verkrygen, doch het is niet mogen ge lukken. Ier8. en Thoolsche Crt. Volgens bericht uit 's-üravenhage is J. H. de Reus eervol ontheven vau de be trekking van oonsul-generaal, met den per soonlijken titel van Minister-resident, van Caracas en. in verband daarmede, gesteld op non-aetiviteit. Te Sappemeer is een weduwe in een regenbak gevallen en verdronken. Te Nederweertis by een vechtpartij een der Btrydërs door een messteek in den schouder zjodanig getroffen dat hy aan de gevolgen overleed. Te Middelstum is een knaapje van 3 jaar overleden ten ge volge van het eten van pruimen met de pitten. Te Schoonebcek is een 3jarig knaapje in 'n sloot by de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Een 5 jarig knaapje is onder Nieuwehornc in de Compagnon vaart gevallen en ver dronken. Een kind van zeven weken stond te Luinjebert in een kinderwagen buiten. De wagen word door den wind aan het rollen gebracht en reed in de vaart. Kort daarna werd het lijkje van het kind dry veilde gevonden. Door het dicht slaan van een zwaar weidehek te Stedum is van een 9jarig kind 't hoofd verbrijzeld. Het ventje was byna oogcnblikkelyk dood. Frans Rosier. De laatste berichten uit Medemblik aau de Tel. luiden, dat Fraus Rosier aan het eten is gegaan. Hij heeft er zelf om gevraagd en nuttigde 0. a. een schoteltje snijboontjes. Frans zal du wel den gewoneD kost blijven mee eten. Met de geklutste eitjes iB het uit. De bedoeling van Frans is klaarblijke lijk, de geueesheeren te overtuigen, dat hij niet krankzinnig is. Op die wijze hoopt hij dan naar Leeuwarden te komen. Tegenover de gebroeders Bos heeft hij dan ook na zijn aanhouding gezegd „Ik hoor niet thuis in Medemblik. Ik moet naar Leeuwarden. Daar kan ik mijn tijd uitzitten." Men weet, dat de tijd, in Me demblik doorgebracht, den misdadigers niet in korting wordt gebracht op hun straftijd. In Leeuwarden worden de hee ren, met andere woorden, spoediger aan de maatschappijteruggegeven. Men herinnert zich de geruchtma kende ontsnapping van Veltniao, een tweetal maanden geledeD, uit het krank zinnigengesticht te Medemblik. Destijds had het allen schijD, alsoi Veltman de wijk had genomen Daar het buitenland. Thans zijn er echter duidelijke aanwij zingen, dat Veltman zioh te Amsterdam bevindt. Verschillende personen hebben gemeend, hem te herkennen. De rooher- ohe heeft dan ook uitgebreide voorzorgs maatregelen genomeo, om den ODtviueh- len krankzinnige op het spoor te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2