No. 293. 1908, Zaterdag 12 September. 22e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een onwelkome ongevallenpremie. BtiUeilaidssb OnrziekL erf de provincü: Beenzaken. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA -EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Wie zich met 1 October a s. op ons blad abonneert, ontvangt de nog in September verschijnende nom- mers gratis. Nu biinen enkele dagen in de Tweede K&tiidr door den heer Plate een interpel latie zal worden aangekondigd over den als uit de luoht gevallen maatregel der regeering om het Rijksverzekeringsbank- tarief voor lossen en laden aan de Bot- terdamsehe haven, en uitsluitend voor die, met 13 pOt. te verhoogeD, willen wij, na de korte aanstipping van het feit, in onze vorige nommers, ietwat breedvoeriger deze quaestie toelichten, welke door de ver schillende persorganen zo'o ganseh ver schillend wordt 'beoordeeld. Op het bedrijf van laden en lossen, werd, tengevolge vau een foutieve tariefindeeling, op Oostenrijksehe gegevens berustend, ge gevens die geen goeden maatstaf boden, door de Rijksverzekeringsbank een verlies geleden van 50 duizend gulden per maand. Het bestuur der Bank zag dit een paar jaar aan, doeh was ten slotte wel verplicht hierin te voorzienen dit geschiedde dan ook door verplaatsing van het bedrijf van de 10e naar de 14e klasse bij koninklijk besluit van 1 Mei 1907. Dat was onder minister Veegens. De ongevallenpremie werd dienvolgens van 3 pCt. op 8 A 9 pCt. van het Toon gebracht. De kwaal was hiernliee echter niet weg genomen er was nog verlies, en wel van 30 duizend gulden per maand, zoodat reeds eenige maanden later een wetsontwerp door minieter Veegens werd inge diend, om den premie nog meer te verhoo- gen. Het bedrag werd echter niet genoemd. En nu kwam 5 Aug. jl. het koninklijk besluit de Rotterdamsohe stuwadoors ver raseen dat de gevarenpremie verhoogd is tot 21 pCt. en dat nog wel met terug werkende kracht tot 28 Juli. Gevolg van dezen maatregel is algemeen gemopper onder de stuwadoors, dat zijn de patroons in het laad- en lossersbedrijf. En een algemeen gevraag aan minister Talma: Kon u geen anderen maatregel verzonnen hebben En zoo niet, hoe komt u dan toeh aan die premieverhooging liefst met 13 pCt. Immers de verhooging met 5 pCt. deed 't verlies van f 50000 tot f 80000 per maand slinken moest dan nu, om die f30000 verlies tot nul te redu- ceeren, nog een verhooging van 13 pCt. er bij Maar van den anderen kant mag aan de Rotterdamsohe stuwadoors gevraagdis uw toorn wel billijk ontstoken f Het is waar, de verhooging isaanzienlijk; en van bijzonderen aard. Zij geldt alleen voor Rotterdam, en niet voor de andere havensteden. Maar is het ook Diet waar dat te Rotterdam met de loonlijsten op groote sohaal werd geknoeid Niet alle stuwadoors, maar toch vele moeten zioh hieraan jarenlang hebben sohuldig! gemaakt. Wat is dan billijker dan dat zij 't tekort tengevolge dezer fraude ontstaan, aanzuiveren In 't vrjjzinnig-demooratisoh Land en Volk deelt rar. Van Drooge hieromtrent een paar treffende staaltjes mede. Een er van volge hier Een stuwadoorsfirma te Rotterdam was door de Rijksverzekeringsbank aangesproken om 'n hooger premiebedrag, dan door haar volgens de loonlijsten over i Januari 1906 tot 1 Juli 1906 verschuldigd zou zijn. Zij is tegen die beslissing in beroep gekomen. En wat is daardoor wereld kundig geworden f Dat deze firma alleen in het eerste halfjaar van 1906 het losloon van niet minder dan 51 schepen op de lijsten niet ver antwoord had tot een gezamenlijk bedrag van bijna 35 duizend guldenOnwillekeurig rijst dan ook de vraag, of die firma ook niet had ge knoeid met de losloonen der overige door haar behandelde schepen. Zij had daarvoar opgege ven 290 duizend gulden, terwijl het bestuur der Rijksverzekeringsbank meende, dat het 341 duizend moest zijn. pe schrijver laat hierop volgen Maar als dat zoo gaat op groote schaal in de Rotterdamsche haven, is het geen wonder, dat volgens de statistiek de algemeene kosten der verzekering zulk een schrikbarend hoog percen tage van het totaal der loonen bedragen. Im mers die loonen zijn door sommigen blijkbaar veel te laag opgegeven. Feitelijk is dat percen tage dus niet zoo hoog, misschien lang niet zoo hoog. Ook de Nieuwe Courant, hoewel den door de regeeringgenomen maatregel afkeurende geeft als een der oorzaken, die het stuwa doors-bedrijf voor de Rijksverzekerings bank duur maken, op, dat de loonopgaven van verscheidene stuwadoors te laag schij nen te zijn. De Bank betaalt derhalve aan rentebedrag te veel, veel te veel zelfs, naar verhouding der ontvangen premie, en Rot terdam werd daardoor in zijn stuwadoors- bedrijf een schadepost, die niet weinig bijdroeg tot het steeds aangroeiend tekort. Nu komt genoemd oud-liberaal blad tot de slotsom „dat de ongevallenwet, wat er overigens zy van haar deugdelijkheid, voor het stuwadoorsbedrijf gelijk het is, niet deugt." Wij zouden nog verder durven gaan. De Ongevallenwet met haar oentrali- seerend karakter had nooit ingevoerd moe ten worden. Wel werken zij minder oen- traliseerend, dan het eerste, door de Eerste Kamer verworpen, ontwerp, indien dit wet geworden ware, zou gedaan hebben. Maar de centralisatie, dat wil zeggen de behan deling van elk ongeval, hoe klein ook, over 't gansohe land, door een in 't midden des lands gevestigd centraal bestuur, moet op den duur nadeelig en omslachtig werker. Natuurlijk ligt de fout dan niet bij dat centraal bestuur, maar bij de wet die 't in 't leven riep. De ervaring heeft geleerd, gelijk de heer Treub, het vrjjzinnig demo cratisch Kamerlid, herinnert een „ver zekering, welke ook het kleinste letsel vergoedt, op te dragen aan eene centrale over heel het land werkende instelling, is gebleken een «failure" (mislukking) te wezen. Zelfs al was de organisatie dier instelling onberispelijk, de leiding daarvan in allen deele deskundig, het ambtenaars corps geheel berekend voor zijn taak, dan zou de oeutralisatie in de uitvoering der Ongevallenwet toch tot onhoudbare uit komsten hebben geleid. Vandaar dat de Rijksverzekeringsbank en haar bestuur te hard worden gevallen, nu de uitkomsten inderdaad onhoudbaar zijn en wetswijzi ging gebiedend noodzakelijk maken." Nu, tegen die centralisatie is van anti- revolutieonaire zijde van den beginne ge waarschuwd. Zij is echter door de vrij zinnig democraten en hunne naaste buren doorgedreven. Wie er tegen opkwam, was conservatief, in dienst van werkgeversbe- langen, en dergelijke. Intusschen, over deze dingen napleiten, heeft geen nutevenmin als een onderzoek of de minister niet een andere maatregel had kunnen verzinnen. Bij een overstrooming, als 't water stijgt, en met iederen golfslag het land dreigt te verzwelgen, is lang redekavelen niet raad zaam, zelfs onvoegzaam. In ieder geval staat onder alle partyen nu vastde ongevallenwet moet herzien; en de veiligheidswet moet aangevuld. Indien het stuwadoorsbedryf in de Rot terdamsche havens zoo gevaarlijk is, als de uitkomsten schynen aan te wyzen, dan moet er raad geschaft, hoe de ongevallen te verminderen. Dan moeten de stuwadoors en cargadoors gedwongen worden tot het nemen van veiligheidsmaatregelen voor de havenarbeiders. Indien het waar is, wat in de pers be weerd werd, dat de toestand van het laad- en losmateria&l van verscheidene schepen, die Rotterdam aandoen, te wensehen laat, dan is hier al vast één oorzaak van meer dere ongevallen aangewezen, welke kan worden weggenomen. Voor de ongevallenwet dat „stuk toege past socialisme midden in 't vrije bedrijfs leven gezet'' de qualiicatie is van de Nieuwe Courant is de maatregel der 13 pCt, verhooging veel zwaarder slag nog dan voor de Rotterdamsche stuwadoors. Voor bat stelsel der wet toch is het een zedelijke elag die zij niet meer te boven komtvcor de verwerpers van het «groote amendement-Kuyper en voor de vaders der wet do (oud-)ministers Lely en Goeman Borgesius zal het nu gebeurde ook geen al te aangename herinneringen opwekken. Met belangstelling zien wij de interpel latie-Plate tegemoet. Denemarken. Het radieale ministerie Ghristensen heeft, naar aanleiding van de quaestie Aiberti, ontslag genomen, gelijk te verwachten was. Omtrent de slot-seène van het ministrieel leven van dezen uit de demooratie voort gekomen staatsman meldt men nog het volgende Aiberti zag geen uitweg meer om een bedrag van anderhalf miljoen kronen die het ministerie van financiën aan zijn Spaarbank (de Seelandsche Landbouwers Spaarbank) geleend had, op den vervaldag te betalen. Daarom ging hij naar het politiebureau en meldde zioh als de schul dige aan van verduistering en valsehheid in geschrifte. Den plaatsvervangenden chef overhan digde hij een depositobewijs voor een be drag van negen millioen kronen, onder- teokend door de directeuren der Privat- bank te Kopenhagen.„Dit papier is valsoh", zeide hij daarbij, «de handteekeningen der directeuren heb ik zelf gemaakt". Voorts bekende hij zijn verduisteringen, te begin nen met 1895 en dat de Seelandsche Land- bouwersspaarbaDk het zwaarst getrofien is, wier aandeelen en die van de Zuivel- exportvereeniging hij verspeouleerde. Na gefouilleerd te zijn, werd hij naar een cel overgebracht, waarvoor een wacht geposteerd werd. Hier ontving hij 's na middags bezoek van zijn eohtgenoote, die, evenals zijn andere betrekkingen, er niet het geringste vermoeden van had, dat hij zich vrijwillig in hechtenis zou gaan be geven. Bij het faillissement der Seeland sche Landbouwersspaarbank zijn oiroa 1500 boeren met 2 k 3 millioen kronen geïnteresseerd. Bij Alberti's tweede hoofdonderneming, de Zuivelexport vereeniging, die eveneens haar bedrijf gestaakt heeft, zijn 15,000 Seelandsohe boeren en 52 zuivelfabrieken betrokken. Behalve de genoemde 9 millioen kronen drukt hem nog een andere schuldenlast van 15 millioen. Engeland. Veel nieuws omtrent het Eucharistisch congres dat aenmaal 's jaar in een der sta te* op het vasteland, doch deze week te Londen gehouden wordt, is nog niet be kend. Eucharistie, be toekent in de liturgie der Oude Kerk, het dankgebed dat vóér de wijding van brood en wijn by het Avond maal werd uitgesprokenbij de Roomschen beteekent bet 't geheels avondmaal, den monstrans met de hostie, het Allerheiligste, Uit alle streken ;der wereld kwamen geestelijken om aan 't congres deel te ne men, dat hoofdzakelijk propaganda voor de leer derf ranssubstantiatie (verandering van ouwel en wyn in het lichaam van Christus) bedoelt. De Paus zond zijn vertegenwoordiger Kardinaal Vincenzo Vanutelli er heen. Het oongres is eergisteren geopend in tegenwoordigheid van 7 kardinaals, (14 aartsbisschoppen en 70 bisschoppen Vanu telli, die Dinsdagavond aan Charinh Gross station door een talrijke menigte van aan zienlijke geestelijken en leeken werd verwelkomd,zal zelf Zondag den monstraus met de hostie onder 'n prachtig baldakijn door Londen's straten ronddragen. Voor deze demonstratie heeft de regee ring toestemming verleend. Het protest van het Protestantseh Verbond bij den Koning kan dus niet meer baten. Het Roomsoh-Katholioisme gaat dus wel vooruit in Engeland, Eerst in 1830 onder het kabinet-Wellington, verkregen de Roomschen 't recht op benoembaar heid voor staats- en gemeenteambten. In 1833 gingen hierop veie aanzienlijken over tot de roomsohe kerk, waarop de Paus in 1850 Engeland als «zijn" land opeischte en zijn heerschappij over de Eugelsohe roomsoh-katholieken niet meer door Vioars Apostolic liet uitoefenen, maar door een hiërarchie, evenals in zuiver roomsohe landen, nl. door een aartsbis schop van Westminster met 1214 bis schoppen, die Daar Britsohe diocessen worden genoemd (dus niet meer in paa- tibus infidelium waren aangesteld). (Wegens plaatsgebrek hier afgebroken). H. M. de Koningin. Met diep leedwezen vernemen wij, dat de blijde verwachting, waarin H. M. de Koningin sinds eenigen tijd verkeerde, dezer dagen is teleurgesteld. H. M. moet zeer kalm zijD. Behalve de hoogleeraar, vertoefde jl. Dinsdag ook de Hofarts Pot geruimen tijd ten Paleize. (Vad.) Naar men verneemt, begeeft Z. K. H. Prins Hendrik zioh binnenkort vooreenigen tijd naar Dobbin, in Mecklenburg. H. M. de Koningin-Moeder komt dan op Het Loo. Nederland en Venezuela. Wij hebben reeds kortelijks melding gemaakt van het telegram, dat de New York Herald uit Washington heeft ontvan gen, naar luid waarvan er bij het Ameri- kaansehe ministerie van oorlog wapenen zijn gekocht, hetgeen men in verband brengt met het plan om in Venezuela een om wenteling te bewerken. Als koopers worden genoemd de heer Francis Bannerman uit New-York en de Hirsoh Iron and Rail Company in St. Louis. «De leiders van dat plan tegen president Castro men zegt dat zij zioh te New-York ophouden hebben onlaogs te kennen gegeven veel geld aan het koopen van wapenen uit te willen geven. De Hirsoh-maatsohappij koeht 175,000 Springtield-geweren, 13,000 Cadette-geweren en 14,300 karabijnen voor 94,148 dollar. De heer Bannerman kocht een grodt aantal Hotohkiss-kanonnen en Lowell kaliber 45 Gatling-kanonnen voor 81,033 dollar. De koopers zeiden niet wat zij met de wapenen voor hadden." Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant- serdekschip «Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart, 9 dezer van Ponta Delgada vertrokken ter voortzetting van de reis naar Curasao. Sedert eenigen tijd worden de wegen van Middelburg naar Arnemuiden en Nieuw en St. Joosland en van laatstge noemde gemeente naar Arnemuiden onvei lig gemaakt door een persoon, die, ver moedelijk vermomd, het vrouwen en meisjes lastig maakt. Kloetlnge. Door den storm werd Woens dagavond een voer hooi, van den land bouwer Van Dijke, hetwelk op de weeg brug te Kattendijke gewogen werd, van den zeedijk geslingerd. Het onderstel van den wagen met de paarden bleet op den dijk. De knecht die zioh op het voer hooi bevond kwam met den schrik vrij. Borsselen. Het oeverwerk tussehen de peilraaien Ylbis a en 48&«'s is afgeloopen. Ia het geheel zijn 52 steenschepen aan het werk gelost, inhoudende ongeveer 3500 soheepston zware steen en ruim 5390 afval van steen. Op de Zaaigranen tentoonstelling der Hoiiandsohe Maatschappij van Landbouw, deze week te Amsterdam gehouden, werd de firma Van den Bosoh Co. te Qoes met drie prijzen bekroond, n.l. voor Royal Jubilee Tarwe, Veredelde Zeeuwsohe Win- tergerst en Pettküsser Reuzenrogge. Op de Internationale Rijks-tentoon- stelling afdeeling voedingsmiddelen te 's Gravenhage verwierf dhr. L. A. Cijsouw, stoomkorenmolenaar te Qroede (kruisdijk) de hooge onderscheiding dat zijne inzen ding, bestaande uit diverse voederartikelen en zuiver Zeeuwseh tarwemeel met de gouden Medaille en het eerekruie werd bekroond. Tholen. Heden Vrijdag omstreeks half zes in den morgen is de landbouwschuur van de wed. V. de Wijngaard afgebrand. Door de inmiddels toegesnelde brandweer vau Oud Vosmeer konden huis en belen dende gebouwen gespaard blijven. In de schuur zijn verbrand een 4 jarig paard, benevens de voorraad hooi en graan. Als oorzaak wordt opgegeven het warm loopen van de motor van G. Uitdenwilgen, die dorsehende was op don doisobvloer in ge melde sohuur. De motor en machine zijn ook beide in de vlammen opgegaan, en zijn niet verzekerd, terwijl de schuur wel is verzekerd. Een woord van lof voorde kranige wijze van optreden voor de Oud Vosmeersobe brandweer mag in dezen niet onthouden worden, want toen de spuiten eenmaal gearriveerd waren stonden in een minimum van tijd 4 stralen op het huis en belendende gebouwen, die daardoor groo- tendeels gespaard bleven. Bergen op Zoom, Kijk In de Pot. Heden nacht om 11 uur klonken door de kampstraten van 't kamp de schrille toonen der reveille om de zonen van Mars op te roepen voor een nachtelyke oefening. Aan gezien deze oefening reeds overdag was be kend gemaakt, had ze niet die drukte ten gevolge, die 's nachts bij een alarmoefening heerscht. Na warme koiïia te hebben ge nuttigd werd om 12 uur onder mooi weer en maneschyn uitgerukt. Bij deze oefening werden ook de cantinewagens medege voerd en werd op de Woensdrechtsche heide na afloop der manouvre om 6 uur in den morgen koffie uit de cantine verstrekt. Na een rust werd teruggekeerd naar het kamp, waar men om half 9 terugkeerde om dan tot 12 uur de onderbroken nachtrust te horstellen. Dank zij het goede weder en het volhardingsvermogen onzer Zeeuwsche jon gens, iaat de opgewektheid in den troep niets te wensehen over, terwijl van het 2e bat. Be reg. inf. nog niemand in 't hospitaal is opgenomen. Gisterenmiddag werd door den Officier van Gezondheid een algemeene voetenin- epectie gehouden, waarby eventueel pijn lijke apostelpaarden werden ingesmeerd. Het adres gedurende de van 17 —24 Sept. a s. te houden groote manoeuvres moet b.v. zijn milicien-soldaat JansenComp., 2e Bat., 3e Regiment Infanterie, „op groote manoeuvre in westelijk Noord-Brabant". Op het adres geene plaats van bestemming te vermelden, aangazien alle postkantoren in de streek waar de manoeuvres worden gehouden voldoende op de hoogte zyn met de plaatsen waar de verschillende onder- deelen zich bevinden. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: J. J. P. L., 18 j, schippers knecht, Goes, en H. J, G., 19 jkoopman, Brugge, beiden te Middelburg in hechtenis, eerstgenoemde 3 m. en laatstgenoemde 2 m. gev. straf, beiden met mindering van het voor-arrest; mishandelingJ. B. C., 19 j., veldarbei- der, Oostburg, 6 w. gev. straf; beleediging van een ambtenaarPh. S 53 j., poelierster, hvr. van C. M. S., Koe wacht, f 10 b. s. 10 d. h. bedelarij: I. T., 6t j., werkman. Oost- burg, te Middelburg in hechtenis, 3 d. h. overtreding der jachtwetC. de K., 41 j., zonder beroep, Middelburg, tot 2 maal 7 d. h., niet bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, en liet niet voldoen van de wettelijke verplich ting tot aangifte aan den ambtenaar vin den burgerleken stand voor de registers van geboortenC. P. S., 25 j., handelsagent, Middelburg, tot f0.50 b. s. 1 d b., met vernietiging van het voDnis vao dec kan tonrechter te Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1