Binnenland. tverkuseuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Kennelijk beginnen de Boereuvoormanneh zich alweer bewust te worden van de toene mende kracht hunner positie. Zij hebben thans in de huishouding kunnen inzien. Ze hebben terdege ervaren, dat de ftnanciëele uitputting van den Staat veroorzaakt was door het allertreurigst, schadelijk verkwis tend beleid van dien onverzoenlijk Boerenhater. Hij had gepoogd Zuid-Afrika met Engelschen te overstroomen, al verslond het ook schatten, al werd het gefcoren Afrikanerdom ook tot armoede gebracht. En hij deed dat niet slechts met ver krachting van alle natuurlijke menschenrechten, maar hij schond ook da bepalingen, waaronder de Vrede te Vereeniging gesloten was, welker eerbiediging en uitvoering tot zijn ambt behoor den. Zoo zijn de Boeren bedrogen geworden. En dat Botha dat nu heeft uitgasproken en deze beschuldiging van bedrog den hoogen onverlaat in het gelaat heeft geslingerd, dat dunkt ons een heuglijk bewijs van een krachtig verwakkerd zelfgevoel. Die Milner behoort nu wel tot de geteekenden. Wij verheugen ons daarin. Ook omdat het herleefde zelfgevoel uitkomt ten op- ziote van de taal. De Boeren vragen weer volle ruimte voor het Bollandsoh. Ep voor Hollandsohe onderwijzers komt er weer plaats. Hierop ziende, mogen we zeggen er is nog een goede toekomst voor het veelgeplaagd Zuid-Afrika. Och zoo Wy schreven, dat de soc.-democraten o zoo bang zijn voor dr. Kuyperdat zy liever den starsten conservatief steunen dan dezen Christen-staatsman. Het Volk noemt dat een domme opmerking. Als wij even nadaohten, dan zonden wij begrijpen, dat de reden voor de soc.-demom mede te helpen tot den val van het Ministerie- Kuyper, lag in zyn „verwoed reactionair drijven". Wij vreezen Dr. Kuyper niet meer dan de ergste konservatief, wij willen hem niet juist om zijn star konservatisme. Dat hij dat voorheen hulde in watdemokratische woordenkraam,maakt 't niet beter, eer erger. Och zoo 1 Het Volk neme ons niet kwalijk, dat wij nog wat verder nadenken dan zij het ver kiest. Eer dr. Kuyper nog een «reactio naire" daad als minister kon doen, riep mr. Troelstra reeds uit Veendam, dat hij de „Kuyperiaansche huichelarij" zou ontmas keren. De grief wae dus al ouder. Zij ligt in het beginsel, dat deze staatsman belijdt. N. Prov. Gtron. Crt. Bolteolandscli Overzicht. Wij beginnen ons overzicht met een «Allerlei". Van een voorgenomen bezoek van den Koning en Koningin van Engeland aan het Hof te Berlijn is nog niets bekend. Van de sociaal democratische af deelingen in Bejjeren en Baden hebben zich 95 pCt. ver klaard tegen het hoofdbestuur te Berlijn en voor 't aannemen der begrooting. Prins Ernst August, jongste zoon van den hertog van Cumberland, pretendent op de kroon van Handover, het in 1856 doorPruisen ge annexeerde koninkrijk, gaat als officier in Beijersohen dienst de manoeurresin Lotha ringen bijwonen en zich aan den Keizer laten voorstellen. Wel ean bewijs van ver zoening en vooruitgang 1 Manoeuvres in Lotharingen en een Hannoverache prins ann 's Keizers zijde De aandacht dient ook gevestigd op den goed geslaagden jaarlykschen Arbetda"- dag (Labour-day) in de Vereeaigde Staten van Noord Amerika gevierd. De eerste Maandag in Saptamber wordt in tal van Staten der Unie beschouwd ais een feestdag, en als «labour day" gevierd door de werklieden. In 33 staten is deze «dag van den arbeid" wettelijk erkend en wordt de viering gewaarborgd. Dezen Maandag is in den staat New York „labour day" met mser geestdrift en grooter alge meenheid gevierd aan ooit tevoren. In New York (stad) kwamen Maandagmorgen 30,000 leden van vakvereenigingen bijeen ia bet Centrale Park, dicht bij de Avenue die in den volksmond den naam draagt van „Millionaire Row." Daar formeerden zij 'n stoet en marcheerden door Fifth Aenue naar het Washington Plein. Hier werd een soort parade gehouden. Keir Bardie, het Engelsahe parlementslid,was onder de aan wezige vakbonders en leiders van den arbeid. Volgens de opgaven in de Amerikaansche couranten hebben over heel de Vereenigde Staten 2,000,000 leden van vakverenigin gen (van de ca. 7,000,000 werklieden in den lande) op de een of andere wijze deelgeno men aan de optochten en betoogingen op „den dag van den arbeid." De viering te Chicago werd bjjgewoond door Bryan. In een ander deel der wereld, te Not tingham in Engeland, had op dezen zelf- den dag 't jaarlykach congres van vakver- eenigingen (Trade* Unions) plaats. Er waren 518 afgevaardigden, vertegen woordigende 213 vereeDtgingen met circa 2 miljoen leden. De voorzitter (Shaekleton) bepleitte verlaging van den leeftijd, waarop het staatspensioen wordt uitbetaaldbe groette met vreugde de drankwetnoemde bet vraagstuk der werkeloosheid nu moei lijker dan ooit en aohtte het geneesmiddel slechts te vinden in vermindering van den werktyd van wie wel werk hebben pleitte voor vereeniging van alle afge- gevaardigden der arbeiders in het Lager huis; stelde voor, dat er, evenals te Berlijn 17 jaar geleden op uitnoodiging van keizer Wuijelm, nu te Londen een internationaal coDgres bijeen zou komen om arbeiders belangen te behandelen mooht de Engel- sohe regeering de regeeringen van Europa, ook die van de Vereeuigde Staten er toe uitnoodigen. Ten slotte sprak Shaekleton over het alarm (nu onlangs onder revolu tionaire sooiaüsten geslagen), abof Duitseh- land zioh tot een inval in Engeland voor bereidt. Bij bespotte die alarmisten. Da internationale coöperatieve vereenigingen, de internationale congressen van vakver- eenigingen en de internationale socialis tische congressen werpen een vasten en onwrikbaren dam op tegen den oorlog, zei hij. Er spraken nogal S. D. A. P.-sympa- thieën in het openingswoord. Toch was bet oongres niet op de hand der S. D. A. P. Daartoe is de Engelsohe werkman over 't algemeen te weinig man van de bespiege ling, te veel man van de praktijk. Zoo heeft onder anderen het oongres een voor stel om stappen te nemen tot samensmel ting met de Arbeiderspartij en het Alge- meene Verbond van Vakvereenigingen met groote meerderheid verworpen. Men aoht dit een nederlaag voor de socialisten. Een andere opzienwekkende daad is de afwijzing door het Congres van 't protest van sommige drivers tegen de «honger- loonen" die het Leger des Heils aan werklieden betaalt. Die «dry vers" verko zen niet te begrijpen dat hier geen werk lieden maar over het algemeen werkloozen, waaronder vele non-valeurs, niet in 't werk gesteld, maar aan bezigheid geholpen of gewend gemaakt worden, wat heel iets anders is. Het is slechts tijdelijke werkver schaffing. Wy zonden denken dat 't Leger deze mensches gaarne aan den Arbeid en aan de Werklieden zou teruggeven, als die maar meer loon gaven en als zy ze hebben wilden of gebruiken konden. Voer- zoover de loonen gedrukt worden, wil het Legerbestuur nog wel met de Afgevaardig den van het Congres praten. Maar op andere punten vonden de sprekers, die in scherpe woorden het Leger aanvielen, het een bedriegery noemden onder het mom van vroomheid, enz., by het congres weinig instemming, en de scherpe moties, door twee man ingediend,werden ten slotte teruggenomen. Men is in Engeland wel vooruitstrevend, doch men verliest er z(jn verstand en zyn fatsoen niet by. Overigens mag het wel de aandacht trek ken dat terwyl de Arbeiders in beide ge noemde landen (Amerika en Engeland) hun Labour-day en Congres «vierden", de toe stand van den Arbeid aldaar zeer gedrukt is en blyft. Uit Amerika keerden duizenden werk lieden wegens gebrek aan werk naar de Oude Wereld terug. En in Engeland wordt nog steeds gevoeld dat de koopkracht van de bevolking vermindert, en daarmede de vraag naar arbeid. Er zyn streken in Enge land, waar er drnk werk is, maar aan de Noordoostkust, te Glasgow en te Birming ham is bat vooruitzicht voor den winter zeer somber. Vooral Glasgow, waar het een tydlang ongeveer voorspoedig is geweest, maakt een slechten tyd door. Naar een grove schatting telt Liverpool ruitn 12,000 werkloozen,Manchester metSalford 15,000, Loeds 1500, Sheffield 11,000, Tyneside 12,'j00, Sunderland 10,000 enz. Van Glas gow en Londen worden geen getallen ge noemd. Het Congo-vraagstuk in België nadert zijn oplossing. Gisteren heeft de Senaat het verdrag tot overdr&oh» van den Kongo aan België met <33 tegen 24 stem men aan genomen. De Koloniale Wet werd ver volgens met <5C tegen 22 stemmen aan genomen. Nu nog de Koninklijke bekraohtiging en België heeft zijn intree als koloniale mo gendheid in de rij der volken gedaan. Voor minister Sohollaert, die 't sohip door de branding hceD, in veilige haven «vist te sturen, een prachtige dagEd voor den Koning niet minder, die dit ailes op touw had gezet 1 Terwijl de Belgische minister een pluim op den hoed krijgt, zal een Deensohe minister met de gevangenis moeten kennis maken. De bladen deelen mede, dat de sinds korten tijd afgetreden Deensohe minister van justitie Alberti ziob in handen der politie heeft gesteld en verklaard zioh sobuldig te hebben gemaakt aan bedrie gerijen op groote schaal. Het is begrijpelijk, dat dit bericht te Kopenhagen buitengewonen indruk heeft gemaakt, te meer daar niemand op zoo iets verdaoht was. De onderdirecteur van politie reed onmiddellijk, nadat Alberti zioh had aangegeven, Daar de haven, om den minister-president, die zioh daar be vond voor de ontvangst van de koningin van Engeland en de Tsarttza-weduwe, van het gebeurde in kennis te stellen. Heel Denemarken is in opwinding over het inoident. Men spreekt reeds van het heengaan van het ministerie Christensen. Ohrisienseu en de aanvoerder der sociaal democratische Kamerfractie hebben in het Fulketiug de onkreukbaarheid van Alberti volgehouden, doch dat is moeilijk te rijmen met diens bekentenis 9 millioen kronen ver duisterd te hebben. Hij begon daarmede in 1893, aoht jaren voor hij minister werd. Zijn grootste verliezen leed hij door te epeculee- ren in goudmijnwaarden. Door zijn fraude worden voornamelijk de Seelandsohe boeren getroffen die bij de Seelandsohe landbouwersspaarbank (thans failliet) aangesloten waren. Men staat ver baasd over zyn oynisme. Hoe stil Alberti zijn bedriegelijke ma nipulaties had weten te houden, blijkt wel uit het feit, dat de koning hem bij zijn aftreden als minister lot geheimraad met den titel van Excellentie benoemde en dat hij eenige dageu geleden bij een feestmaal nog naast den koning zat. Uit Marokko geen nieuws. Abd-el-Azis is bereid, Marokko te verlaten als zyn broe der hom een maandgeld van vyitigduizend gulden verschaft Moelai Hafid vindt dat te veel, en zal hem een bod doen. Zoo gaat 't onder Moslemen. Ook in den handel, bjj het doen vau inkoopen op de markt of in een winkel, houden zy van lo ven en bieden. De Europeesche manier van een vasten prijs, het stelsel van nemen of niet nemen, staat hnn niet aan. Nederland en Venezuela. W y lezen in de Üaihj Mail In officieele kringen te Londen wordt de overtniging sterker, dat de EngelBche, Fransche en Amerikaansche regeering bin nenkort stappen zullen nemen om de Vene- zolaansche regeering in te prenten, dat het noodig is, overeenkomsten te eerbiedigen. Nadat de Londensche correspondent v.n de Birmingham Daily Post gelooft,zyn er op dat stuk tusschen Washington, Londeu en Darys reeds nota's gewisseld. W aarschyn- Jyk zal de Nederlandsche regeering in ver band met de ervaring van de laatste weken, deelen in wat de grooiere mogendheden misschien te Caracas gaan doen. In elk ge val staat het vast, dat men spoedig een be sluit zal nemen over wat men aoen zal. N. B. C. In een hoofdartikel over Venezuela, zegt de Bete York Herald (Amerikaansche uitgave), dat de Duitsche gezant te Caracas nagenoeg de eeuige gezant is die nog by president Castro in de gunst staat. En dat zal wel niet lang meer biy ven, nu hem de Nederlandsche belangen zyn toevertrouwd en presideut Gastro nem niet toelaat (vry uit) met de Nederlandsche regeering van gedachten te wisselen. Den Braziliaacschen gezant geeft hy geen verlof, de Turksche belangen te behartigen. De wolken pakken zich boven Venezuela samen, meent de N. Y. Herald. Loonlijsten. Men sohrjjft aan De Avondpost Het bericht in Land en Volk omtrent bet «beestachtig geknoei" inzake het bij houden van loonlijsten bedoeld in artikel 45 der Ongevallenwet 1901, is niet over dreven. Alleen moet worden geconstateerd, dat bedoeld geval met alleen staat. Ens b.v. een geval bekend, dat een werkgever twee stel loonlijsten aanhield, en wel een stel om te dienen als er personeel van de Bijksverzekeiingsbank kwam om te oon- troleeren (wat ueel erg sporadisch voor komt) en liet tweede stel om het na atloop der betalings-perioden naar het bestuur der R. V. 13. op te zenden. Nu vraagt men zioh af hoe hot mogelijk kan zijn, dat een werkgever er twee stel loonlijsten op na kan houden, daar hem deze toch verstrekt moeten worden door hei bestuur oer R. V. B. f Weiau, dat geschiedt b.v. op de vol gende wijze Bij een schriftelijke aanvraag om een buitenvel loonlijst, voorgevende datditdoor een of andere omstandigheid zoek, ver loren ol' onbruikbaar geworden is, wordt dit den werkgever toegezonden, die op vertoon d aar van ten postk an tot ezou veel bin- nenvetlea aan krijgen ais bij noodig heeft. De beide loonlijsten worden aangehouden en de nmust iiadeeiige voor den werkgever wordt ingezonden, en klaar is Kees UIT DE PROVINCIE. Middelburg.De leden van 't Congres van Belgische onderwyzers heeft dezer dagen verschillende uitstapjes gemaakt, onder anderen naar Heijst en Zee-Bruggemet de stoomboot La Reine des Plages bezocht hot gezelschap heuen naar de XXe Siecle meldt Vlissingen en Middelburg waar verschillende bezienswaardigheden wer den bezichtigd. Te Middelburg werd in 8t. Joris («Samt-George") gedineerd. Middelburg. De milicien-soldaat M. Vermue van net 2e bat. 3 reg. infanterie wordt op 1 Oct. a. a. by het 5e reg. inf. te Amersfoort gedetacheerd tot het volgen van een cursus voor opleiding tot voor ganger in de gymnastiek. Dit onderwijs dient cm de leerlingen ge schikt te maken om, met behulp van de «Beknopte Handleiding voor 't onderricht in de Gymnastiek," jongelieden in hunne gemeente op te leiden, dat zy kunnen vol doen aan de eischen van lichamelyke ge oefendheid (o. m. ver macht voor ïndeeiing tot korte oefening!) Bruinisse. Woensdagmiddag. Harde wind uit het Zuid-WesteD. Twee studenten gaan met een roeiboot de haven uit om den nier voor anker liggenden monitor «Mata dor" van naderbij te bezien. Eer zij het doel van hun tooht hebben bereikt breekt er een roeidalkje uit het bootje, en drijven zij voor den wind en voor stroom af. Het gelukt hun de gasboei van het Krammer ie bereiken waaraan zij het bootje vast maken. Er staat een hooge zee en hnn positie is niet van de aangenaamste. Ze worden opgemerkt door den kapitein van <le korstoomboot «Voorwaarts" die in de nabijheid bezig is met het vissohen van mosselzaad. De «Voorwaarts" neemt het bootje op sleeptouw en brengt de heereD behouden terug naar Bruinisse, Vlissingen. Met ingang van 16 dezer wordt de machinist S. de Jong overge plaatst van Hr. Ms. «Bever" alhier op de „Zeehond" te Nieuwediep en de machinist J. Walrave van de„Marnix"op de„Bever". Souburg. Als een zeldzaamheid kan zeker wel worden gemeld, dat door den hovenier P.A. te Abeele, nog gedurig fram bozen aan de veiling te Middelburg worden gebracht. Barsselen. Maandag word door den aannemer lioeloffs uit Papendrecht met goed gevolg het tweede zinkstuk gezonken in de nabyheid van de Noordnol. By dit werk deden dienst een stoomboot, drie groote tjalken, zeven hoogaartsen en ruim honderd manschappen. Het stuk was lang 85 M. en breed 20 M. uitmakende eene op pervlakte van 1700 M2. Wemeldinge. Door den hevigen wind woei Woensdagmiddag een wagen geladen met klaverhooi van uhr. Lindenbergh van den dijk af, geheel onderste boven, de twee opzittenden kwamen er betrekkelyk nog goed af, ofschoon voor één toch nog ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Da paarden liepen met het onderstel van den wagen naar huis toe. Zekere v. M. te Kruispolder, gem. Hontenisse is Dinsdag by het zwemmen in de Schelde verdronken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nnmansdorp S. G. J. James te Lage Zwaluwete Otterloo Ph. S. Niemeyer te Vuursche. Aangenomen naar St. Jacobaparochie door S. C. Kijlstra te Olerleek. Bedankt voor Balk door Jac. Eringa te Woerden. Naar de N. B. C. verneemt zyn te Dordrecht by de verkiezing van 19 ge machtigden in het Kiescollege de candi- daten der vrijzinnigen en „zear gematigde orthodoxen' {Het Handelsblad noemt ze «ethische richting"), gekozen met 'n meer derheid van ongeveer 225 stemmen en ba- staat nu de mogelijkheid dat in de be staande vacature Keiler v. Hoorn een modern predikant wordt beroepen. Volgens Het Handelsblad beBt&at er een afspraak dat nu in de vacature-Loeff een predikant van de ethische richting, en in de vacature-Keiler v- Hoorn een moderne predikant zal worden beroepen. Gelukkig dat de oude Gunning, die in 't laatst van zyn leven nog zoo krachtig tegen de moderne richting opkwam en voor haar verwydering uit de kerk pleitte, dit onzalig gekonkel, deze beginsel verlooche ning zyner geestverwanten niet meer be leefd heeft. Hoe het hem zou bedroefd hebben Geref. Kerken. Beroepen te Zevenhoven L. P. Kryger, cand. te Öteenwyk. Politie-examen. Te Arnhem slaagde gister en heden voor 't gewoon examen de heeren C. Drover en B. de Korte, agenten van poli tie to Goes, zoodat thans al de leerlingen van den Goeschen cursus zyn geslaagd. De unie-coliecte bracht te 't Zand, gem. Koudekerke, f 49,05 op en te Oost- burg f 89,10s. Tot onderwijzer met verpliohte hoofd- acte aan de openbare school te Nieuw- Beierland is benoemd de heer A. J. van de Putte te Oostburg. Te Utrecht geraakte een tramry tuig iu botsiug met eeu defect geraakten motor oener automobiel, waardoor de motor in werking ging en iiet voertuig zonder be stuurder over de straat gleed, nu eens links, dan weer rechts zwenkende. De botsing bezorgde den eigenaar der auto een schade van f 2000. Een paai werd nog omver gereden. Dinsdag j.l. vertrokken van Amster dam weer 177 landverhuizers naar Bra zilië. Dat ia voorloopig de laatste groep, die voor rekening van den Braziliaanschen Staat den overtocht doet. Landverhuizers die voortaan naar Zuid-Amerika willen emigreeren, zullen dus zelf de kosten der passage hebben te dragen, maar kunnen overigens op de bekende voordeelen blijven aanspraak maken. Hbl. Door een val. Een werkvrouw te Groningen had als «huizen een zaak in gebreide en tricot- oudergoederen en het bovenhuis. Toen ze nu onlangs ziek was en te haror vervan ging haar doohter bij de bovenburen werkte, kwam deze te vallen op de binnen plaats. Ze liep daarbij een paar schrammen aan hoofd en beenen op. Bij het verbinden bleek, dat het meisje ondergoed uit den winkel aan had van het fijnste soort. Dit wekte argwaan. Bij de moeder werd huis zoeking gedaan en toen bleek, dat de vrouw in vier weken tijds voor ongeveer f150 aan ondergoed gestolen had. Te Opmeer is een vrouw in een sloot verdronken. Een bierenbesteller te 's Heerenberg zyn door den trein beide beenen afgereden, de man overleed spoedig en laat een weduwe achter. '1 oen een 17jarige stoker van een te Amsterdam liggend stoomschip iemand met de vlet aan wal had gebracht, en nsar bootd terug roeide werd hy overboord geslagen en ver dronk. Ook raakte daar een 15jarige knaap by het spelen met een voetbal in de Hout mankade en verdronk. Nabij deVene- siuis te Hooge veen is in een moddersloot het lyk gevonden van een marskramer. Het te Haarlem verdwenen I9jarig meisje is tereaht. Helaas men heeft haar lyk opge haald uit de Leiieche Vaart naby Heem stede. De twee personen die verdacht wer den van diefstal met braak, gepleegd in den nacht vau 18 op 19 Mei in de marga- rinefabriek voorh. firma Hendriks, Bron- gers Bos te Groningen, hebben bekend. Tengevolge daarvan heeft eergisternamid- dag op een stuk weiland aan deu kant van eeu sloot, gelegen aan den oostelyken dyk van het Noord willemskanaal,in tegenwoor digheid der justitie, een opgraving plaats gehad, waarbij de gestolen goederen, een groote hoeveelheid horloges, kettingeD, zakmesjes en dergelijke artikelen zyn ge vonden. Uit Oosterhout meldt men Maandagnacht heeft zich alhier aange meld en is gearresteerd de sedert een paar weken voortvluchtige klerk der poeteryen, H. Van Parys, waarheen hy zich had be geven, is hy, met nog slechts enkele centen op zak, te voet alhier aangekomen. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur brak er, bij harden wind, brand uit in de graan schuur van H. J. Vlaming te Dinteloord. Deze schuur en het daaraan grenzende huis van den burgemeester zijn geheel afgebrand Bij het afzenden vaa het bericht was men den brand nog niet meestermen vreesde, dat hij nog meer huizen zou aantasten. Ook voor het postkantoor dreigde er gevaar. Een gepasporteerd koloniaal van het O.-I. leger heeft te Enschede bij de politie aangifte gedaan van het vermissen van een biljet van 100 mark, toen hij wegeDS dron kenschap door de politie werd opgebracht. In verband hiermee is de poiitieagent-briga- dier-titulair M., die zoo'n biljet moet hebben gewisseld, door den officier van justitie ge hoord, na onder geleide naar Almelo te zijn gebracht, vanwaar hij tot heden nog niet is teruggekeerd naar zijne woonplaats. Tijdens de feesten eergisterenavond in het Ginneken heeft een individu, wiens signalement alleen hieruit bestaat, dat hij een deukhoed diep over de oogen had, getraoht zijn slag te slaan, door op vijf plaatsen liefst in te breken en hier en daar, wat van zijn gading was, mede te nemen. O.a. worden horloges, zilverwelk en geld vermist. De marechaussee heeft het onderzoek in handen. Br. Ct. Vrijdagavond vervoegden zioh aan het hotel Funekler te Haarlem een heer en een dame-, do heer liet zich inschrijven als C. J. Bestr.y de Geier, courier uit Antwerpen. Zij hadden geen bagage bij zioh, die was achtergebleven. Zaterdag werd de rekening Diet betaald, dooh de man wist bij een stalhouder f 50 los te krijgen, betaalde en verdween uit het hotel, om zioh nu te vestigen in een ander, aan het Stationsplein te Haarlem. Waar de vrouw bleef, is onbekend. De politie heeft nu de hand op hem gelegd, omdat hij verdacht wordt van tal van verduisterin gen, in België gepleegd. Een nagebootste Rosier. Zaterdagavond bracht te Baarn een grappenmaker heel wat opschudding te weeg. Een bediende uit een bekend hotel deed een rooden zakdoek om den hals en kleedde zioh zoo dat hij Frans Rosier zou voorstellen. Vervolgens ging hij naar een bierhal, bestelde een broodje en vroeg naar den wog, waarna hij onder verdachte ge baren aan den haal ging. De hulp der politie werd ingeroepen en na begon een alge- meene jaoht. Naeenigen tijd werd de vluch tende gevat en naar het politiebureau gebracht. Spoedig was nu de grappen maker ontmaskerd, waarna deze onder groote hilariteit op vrije voeten gesteld werd. Slecht nieuws voor Zee-Brugge. De spoorweg Lanoashire- York, die een lijn Hull-Zee-Brugge laat loopen, zal den dienst uiet 16 October staken. Het verkeer was te gering en het havengeld te duur. Nu deze eenige lijn ophoudt, heeft men het werken aan den spoorweg van Zee-Brugge voorloo pig ook maar gestaakt. De Vlaamsche Gazet schrijft, in 't midden latende of het bericht van het ophouden van den dienst op Huil waar is Voorjhet bedrijvige Brugge, waarvan velen hadden gedroomd, is dit een gevoelige slag. Brugsche dagbladen hebben schaamteloos beweerd dat wij den voorspoed der haven van Brugge niet zouden betrachten. De beweging voor die haven, de oorspronkelijke gedachte van een J. Sabbe en een de Maere vonden in ons steeds warme voorstanders. Minder dan ooit wenschen wij voor de tegenstrevers van Zee- Brugge wapens te smeden, maar het is in het belang van Brugge en van gansch West-Vlaan- deren dat de toestand opgehelderd worde. De haven werd op l September door den slaat overgenomen. Ten aanzien van andere buiten- tandsche .havens, is het noodzakelijk dat de toestand van Zee-Brugge met omzichtigheid besproken worde. Zijn er nog millioenen noodig om Zee-Brugge aan de vereischten van 'n groote zeehaven te doen beantwoorden,zoo zal niemand in het land aan Brugge niet gunnen, wat den voorspoed van andere steden heeft verzekerd. Maar vooraleer verder te gaan dient de verant woordelijkheid van den huldigen toestand vastgesteld. Gisteren seinde men uit Duluth in Minnesota, aat de bosohbranden nog aan eten gang zijn. Behalve Chisholm is er geen stad iu de asch gelegd, maar er sohijDt groot gevaar te zyn voor de boeren, die verspreid in die streek wonen. Er is in sommige bladen met heel wat ophef gewag gemaakt van een zoogenaam- oeo aanslag op president Roosevelt. Blij kens de jongste berichten echter is er niets anders gebeurd,dan dat de presideut voorbij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2