NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND No. 290. IÖ08. Woensdag 9 September. 22e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Philanthropic en de SacissSe vraagsUken, FEUILLETON1 Snippers uit de oude doos, Marokko. il iffiÉÉTffcïï TITTTT' IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 "ent. Wie zich met 1 October a s op ons blad abonneert, ontvangt de nog in September verschijnende nom- niers gratis. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. Allen die den voet zetten op het uitge strekte maatschappelijke arbeidsveld, ont moeten in meerdere of minder# mato do sporen van philanthropic. Gansch onderscheiden van armenzorg die den behoeftige steunt op zjjn levens weg, zoekt de philanthropie de sociale ellende op, en tracht de schrikkelijke toe standen door eigen schuld of door de ver wording der maatschappij ontstaan, bloot te leggen en zoo mogelijk genezing aan te brengen. Als zoodanig zij het ons vergund een oogenblik gehoor te vragen voor de phi lanthropie tot hare recommandatie. Niet om, ook zelfs maar vluchtig, eene geschiedenis van ck philanthropie te ont werpen, maar om one te bepalen tot een korte aanwijzing van den arbeid der phi lanthropie tegenover het socialisme in het Hoeveel in aantal zijn wel de vereeni- gingen sints 1848 ontstaan, welke bedoelen het lot van do arbeidende klasse te ver beteren Arbeiderswoningen zijn verrezen, spaar kassen gevestigd, bewaar- en naaischolen geopend, wijkzusters aangesteld, volka- logementen en gaarkeukens opengesteld, vereenigingen tot werkverschaffing plaats verleend. En waar zouden we eindigen, indien we een volledige lijst geven zouden van den arbeid der philanthropie, en opsommen zouden alles wat gedaan wordt om den werkman en zjjn gezin te hulp te komen Maar hoe goed en hoe veel ook geofferd worde door de philanthropie, en hoe koste lijk dat alles zjjn moge, de werkman kan op deze wjjze niet volledig geholpen worden en alzoo behoort 't ook niet te geschieden. God heeft gezegdin het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten. Dat is zoowel een belofte als een gebod, waardoor 300 door S C A L DIS. 'a-Heer Arendskerke. III. Het orgel 't welk wij, tegenover den predikstoel, voor ons zien, is in 1869 ge bouwd het is afkomstig uit de R. Kath. kerk te Zierikzee en werd gerestaureerd door de firma Franssett te Roermond. Boven het orgel staat het wapen der ge meente, vastgehouden door een arend. Ook het kerkameublement, afkomstig uit de 17e eeuw, is bijzonder mooi van ont werp en versierd met kunstig snijwerk in blank eikenhout. De fraaie kansel met het groote klank bord en het doophek dagteekenen van het jaar 1649 en de groote Heerenbank naast den predikstoel, met heerlijke détails in oud-Hollandsohen stijl, van 1650. Nadat wij alles gezien .hebben, maakt het geheele interieur, met zijne nieuwe, in lood gezette ramen, koperen kronen en gedecoreerd, plafond, een waarlijk arti- stieken indruk. Voor de bediening derH Sacrementen, zijn hier voorhanden twee zilveren Avond maalsbekers. Zij voeren het jaartal 1679 Naar dien arend verwijst ons ook het kerkelijk zegel, waarop we lezen„op vleuge len der arenden gedragen". het geven van aalmoezen voor dageljjksche, gewone behoeften wordt uitgesloten. De philanthropie is gebleken niet in staat te zijn om alle soriale ellende te koeren, en bovendien de werkman vraagt niet een aalmoes, maar recht door dagslijk- schen arbeid verworven. In naam van de philanthropie trad niet alleen de positieve, maar ook do negatieve handeling op don voorgrond. Het openbaren van sociale ellende en het steunen op velerlei gebied ging ook ge paard met de toepassing van Malthus' stel sel en met coöperatie. En, nadat alle deze slechts hulp maar geen redmiddelen waren gebleken te zijn, stelde het socialisme zijn ideaal, dat alleen door den Staat kan ver wezenlijkt worden. Arbeidsorgasisafie van staatswege en niet meer overgelaten aan de vrije mede dinging, dat is het ideaal van het socialisme dat zich, afgedacht van zyn godsdienstige, of wilt ge liever, niet godsdienstige ziens wijze, openbaart als een streven naar betere maatschappelijke organisatie. De socialistische strooming, waarin ons leven zich voortbeweegt, valt evenmin te keeren als te loochenen en de philanthropie heeft, daarbij pionierswerk gedaan. Zij heeft ove'r de ellende, die ze vond in holen en stegen, bij haar bezoek van woningen en gevangenissen, bij haar ontmoetingen met ouden van dagen en lijdenden,stroomen van liefdadigheid uitgegoten. Da millioenen door Vincentus-vereeni- girgen en Leger das Heiis en Werkver schaffing en zooveel meer bijeengebracht en weder uitgegeven zjjn misschien niet zooveel minder, wellicht meer nog dan die dooi' allerlei armbesturen voor armenzorg uitgegeven. Maar onder dit alles roept de maat schappij en blijft roepen help, help, aanzie mjjn noodsn en mijne ellenden, en nu komt het socialisme algeheele hulp aanbieden op zjjno wijze. Zal deze do sociale vraagstukken op een voor allen gawenschte wijze oplossen Gaarne zij erkend dat volledige oplossing der philanthropie niet gelukt is, indien men maar erkent dat een zoodanige oplossing in deze onvolmaakte wereld ooknog door geen enkel stelsel gelukt is au waarschijnlijk wel niet gelukken zal ook. De Staat.de Staat is't ideaal waarheen de blik zich wendt tot op- tot opschrift; het blijkt echter nietofzjj toen geschonken of aangekocht zijn. Door een onbekende zuster der gemeente ontving de kerk den 31 Aug. 1874 nog ten ge schenke, tan gebruike bjj het Avondmaal, een stel fijn damast linnen, bestaande uit, een tafellaken en twee servetten en werd er door den afgetreden secretaris dezer ge meente, dhr Marinus Steveninck, aan do diaconie vereerd op den 4 Jan. 1767 een zilveren doopbekkon met deksel, om dit te gebruiken bij de bediening van den H. doop waartoe het nog hedon in gebruik is. Buiten het kerkgebouw komende valt ons oog nog op den hoegen massieven, vierkant opgetrokken toren. Hij is met zijn zware opgaande steunbeeren tegen den westelij- lijken kerkmuur aangebouwd, is in vier af deelingen van verschillend formaat opge bouwd en met een lage spits afgedekt. Ook de mooie predikantswoning trekt onze aandacht. Ten jare 1863 is de oude pastorie, tot dusver aan de diaconie behoo- rende en door deze aan kerkvoogden over gedaan, door een geheel nieuw gebouw vervangen, waarvan het bouwen by aanbe steding op 6 Maart van genoemd jaar werd opgedragen aan de gezamenlijke ambachts lieden alhier voor V 200 gld. met het recht de bruikbare materialen van het oude ge bouw te verwerken. Met plechtigheid is hiervan op 23 Mei d. a. v. de eerste steen gelegd door Caspar van Ciltersoudste zoon van mr G. van Citters burgemeester der gemeente. Voor den nieuwen bouw werden kerkvoogden ge machtigd eene geldleening aan to gaan groot 6800 gld. met j aarlij ksche aflossing van 400 gld. lossing van de sociale vraagstukken, en alzoo komt men van den oever in de sloot terecht. De eerlijke en trouwe arbeider heeft ge lijk als hy geen aalmoes wonscht, maar be hoeft hy daarom alles van den Staat te wachten Zijn woning en zijn arbeid, zijn geeste lijke leiding en zijn loon Zal de Sïaat voor alles en allen inspec teurs en icspeotrioes benoemen Philanthropic en staatszorg. Het eerste heeft geen volledige oplos sing gebracht. Zal 'tlaatste dit wel kunnen? De staat, onpersoonlijk a's hij is, kan ftdminiatreeren en organiseeren, onberispe lijk juist, maar zonder hart. Met inkt maar niet met olie. Verdring, zoo ge kunt, de philanthropic en zet een onberispelijke organisatie in de plaats en uw leven zal zooveel armer ziju, want de liefde is het meeste. Zoo ge kuat, maar go kunt het niet, naast de srmen die aiiijd niet u zijn zullen naar het woord des Heeren zullen in odzc maatschappij, hoe volmaakt georganiseerd ook, altijd voorwerpen van tijdelijke hulp en zorg overblijven welke de philanthro pie, voornamelijk de christelijke philan thropie iets te brengen heeft wat de slaat niet vermag en dat is iets hartelijks, iets feeders, iets moederlijks. 8 September 1908. Te oordeelen near officieuse tijdingen, gegrond op velerlei waarnemingen mag ons de hoop verheugen dat wij eenmaal de band, de eeuwenoude band, die Neder land eu Oranje verbindt opnieuw besten digd worden zal. Met ons heele volk hoopt ook ons chris tenvolk die toekomst, en bidt den Heero God dat Hij het Oranjehuis opbouwe uil «ie laatste vertegenwoordigster van dit ge slacht, ons vaderland tot blijdschap en zegen, tot bestendiging van het Koninkrijk der Nederlanden en Gods Koninkrijk tot eere. - $1 Hetj is best mogelijk en te hopen ook dat de verhooging van de ongevallen premie voor hat bedrijf van laden en lossen, goede gevolgen heeft. Plotseling is dia prem.e zooals we de vorige week meedeelden met 13 pOt. Voor 't eerst hooren wij van geestelijken van de St. Pieterskerk spreken in 1361, toen in Nov. van dat jaar /,keer Hugo ran Ri- singhe paroc'niepaap (pastoor) te 's-Ileer Arendskerkeal zijne tienden en leenland in Borsele opdroeg aan zijne neven heer Headrik en Flor is van Borsele. In 1510 was hier pastoor Willem Wissen, die den 27 Aug. 1518, bij testament bepaal de dat op eiken Donderdag eene hoogmis, ter eere van het Allerheiligste sacrament moest gezongen worden, en zoo dikwijls zulks nagelaten werd, zonden de inkomsten aan arme huisgezinnen uitgekeerd worden. Ook stichtte deze geestelijke een jaargetij voor zijn broeder Rogier Wissen en stelde ook Zondagsohe gebeden in voor zijne ou ders Wissen Rogiers en Dorotheamitsga ders voor Hugo, Cornells en Adriaan Wis sen. Verder heelt hij nog een drietal stich tingen gemaakt en daarenboven verschei dene aalmoezen voor de armen bestemd, waartoe hij bij testament de vereisohte ge meten lands heeft aangewezen en nagelaten. Niet lang nadat Luther zijn strijd tegen de oude kerkleer had aangebonden, ver toonden zich daarvan de sporen ook hier ter plaatse. Zoo werd in 1544, de pastoor van deze plaats Matthijs Bujsmans van //heresie" verdacht, waarom nit kracht van 's Keizers plakkaten, te dier zaks in ge noemd jaar, door den stedehouder van den rentmeester-generaal bew- Schelde //alle de boecken, papieren, munimenten ende het fauysraet deaselfs heer MatthijsPastoor tot tserarenskereke geïnventariseert ende in bewaerder handen gestelt werden", en deze zich in datzelfde jaar nog door verhoogd en daardoor komt een haven als die van Rotterdam, waar laden en lossen een zoo belangrijk bedrijf uitmaakt in de verdrukking. De goede gevolgen van deze enorme verhooging kunnen ontsiaau doordien de bevoegden, wien het aangaat, geroepen worden, tot een onderzoek naar de schade lijke uitkomsten en de daarvoor ontstane verhooging. De publieke opinie zegt eenparig de Ongevallen-verzekering ten onzent ia te duur. Een premie van f 21 op f 100 arbeidsloon is in Europa ongekend. In Duitsobiaud komen er met 3 pCl., in Engeland zelfs met I'/a i Ct »f. Dat versehil is al te groot. Er moet aao da( R iksongevallen ver- zekerpo zooals dat bij ons gast tcoh wel iets haperen. Oei eerst te geraken tot zoo enorm tekort en nu tot zoo buitengewone verhooging der prem'ën Wat er aan zou kunne? haperen Slechts zij dit. voldoende gegevens ter hunner beschikking hebben, kunnen, des noods ook door vergelijking fis oorzaak ontdekken van da buiten alle verhouding staande verschillen lussohen de kosten hier en in het buitenland. BnitealMilseti Overzieiu. Dr. L-jwrence Wilkinson, een Engelscb dokter, schrijft uit Pes, dd. 25 Augustus, dat hij dien dag Moeiai Hafii was, toen deze de tijding van de nederlaag van Abd-el-Azis kreeg. Zij waron aan 't spreken over de ongesteldheid van een van Hafli's geliefde vrouwen. Een koe rier bracht eon pak brieven. Hefld ver- Orak snel het zegel van den bovensten, las, en tset een van vreugde stralend gezicht deride bij aan den dokter zijn overwinning mee, eindigende met de woorden: Abd-el-Az;s is 't laatst gezien onder n troep vluchtelingen enen ge looft, dat hij dood is. Gaen teehen van deernis mét den broeder, dien hij dood moest wanen 1 zegt de dokter. Deze schrijft verder, dat hij overtuigd is, da Moeiai Hifi 1, als hij zijn gezag over Marokko stevig heeft gevestigd, het hoofd gaat bieden aan heel Europa, en Frank- voornoemden stedehouder Floris van Damnis gevangene naar 's-Hage overge bracht zag, gefi'k cofe dezen van Damden 24 April 1545 uit Middolburg herwaarts kwam, om iuformaoie te nemen tot laste van heer Matthijs Bussenes, Pastoor van Sera- rentskereke, die befaemt was van lutherie." Bij een streng handhaven van do uitge vaardigde ordonnantiën en plakkaten tegen de nieuwe leer,welke van 27 Juli tet 4 Sepc. 1550 //hlomme ten platten lande binnen de quartiere van bewesterschelt ende aldaar in alle prochien door een deurwaarder ge- publiceert werden,mitsgaders die cataloghe van de verboden ende geaprobeerde bau- cken daorop dienende", waarbij- de stede houder ook niet verzuimde, van tyd tot tijd onderzoekingen in te stellen, of er in Z.-Be- land »geen congregatiën gehouden werden van ketteriën" gelijk h\j daartoe in 1566 be paaldelijk vier dagen vaceerde om „hem daer tgeheele piattelandt van Zuijtbeveland tinfonaeeren otter ergens eenigge predican- ten sectarissen hem onthielden''. zoo word de Hervorming dan ook hier niet wei nig tegengehouden, daar byna niemand het wagen durfde da leerin gen der voormalige kerk tegen te spreken. En toen in het laatstgenoemde jaar de be ruchte beeldstormerij in Vlaanderen plotse ling uitbrak en deze als een loopend vuur al de Nederl. gewesten doortrok zoodat in Walcheren, waar zulks den 22 Aug. 1566 te Middelburg een aanvang nam „geen eene kereke in haer geheel ble et" verdiont 'tal zoo ook wel een bijzondere opinorking dat er destjjds in geheel Zuid-Beveland geen sporen werden waargenomen van het verbreken van beelden en altaren, uit rijk in het bizonder. De,dokter had van Hafii opdracht gekregen in Fes en in Marakesj een gasthuis in te richten. Uit Tandzjer verneemt men, dat dr. Vassel, de Duitsohe consul, op weg naar Fes te Alcazar aankomende, een gehoor aanvroeg bij Moeiai Abbas, Hafids broe der een onderkoning van hot distriet. Het verzoek werd dadelijk ingewilligd. De consul vertelde hem, hoeveel Duilsoh- land Hafii had geholpen en wensehte Abbas geluk met Bafids overwinningen. Abbas liet daarna allo aanvoerders en ambtenaren bij zich komen en bracht hun over wat de consul had gezegd. Volgens berieht uit Marakesj is Mtoegi, de getrouwe krijgsoverste van Aod-el-Azis, «iet nog sleobis een kleinen aanhang op de vlucht, naar het Atlasgebergte. Hij wordt vervolgd. UIT DË1?RÖvi[NCli~ O-zo Middelburgpohe Correspondent schrijft In vrij brecden kring wekt een zeldzaam jubilé, dat een onzer geachte ingezetenen dezer dogen viert, de aandacht. Het gebeurt zeldzaam dat een wethouder zijn zilveren arobtsjubilé viert. Redenen daartoe liggen voor do hsnd. De heer W. J. Sprenger herdenkt als wethouder van Middelburg dezer dagen dien langen diensttijd. En in den kring van bet bestuur der gemeente raoga de wethouder iu ziju positie en arbeid op den voorgrond tred en, gel :k Maandagplaats had, vandaag, Dinsdag, is het woord aan de burgerij, en ia dien kring treedt de bestuur der der gemeente minder op den voorgrond, maar meer da men, die zonder ophef of ver toon, altijd bereid is op de meest royale wijze hulp en steun te verkenen daar waar bahoefte be taat. En daar niet alken maai* drar waar iefs te doen is om onze stad aan trekkelijk te maken of haar fraaie oude ge- bonwen ons stadhuis getuige er van met iniddeleeuwschen luister te doen her rijzen. t In de kwarteeuw die voorbijging is het eanzien van Middelburg in aaeaig opzicht vernieuwd en onder de velen die daartoe hebben medegewerkt nam ook dhr. W. J. Sprenger een plaats in. Middelburg'^ bïstuur en Middelburg's burgerij gaven blijk dat 't de eenig overge- hoofde van hot germg getal dergeuen die in dit eiland de Horv. leer waren toegedaan. Iniusschen werden door de Overheid hier toch aanstonds maatregelen genomen, om die kerk vernieling zoo noodig te voor komen, weshalve „de stadthouwder Jan Turck met twee dienders van Walcheren reeds den 6, 7en Sept., hem in Zujtbe- velant heeft ghevonden, ende op de dorpen aldaer do «hem-rijnten vcorghehouden ende gesd verteert van een placcaet, beroerende 't verbot van demolitie van de beelden 6D de guturen, deeelve annunoeerende sorghvuldighe toesioht te nemen, ende vrijeliok met a'te man sulke desordre te registeren, daartoe met olookgsslach ver- gaderiDghe van volok ts maecken ende malcanderen tassisteren"terwijl nog in diezelfde maand de stadhouder van Z. Be veland J. Sehaeu-j k „met vier dienders den tijt van driedaegeu'ghevaoheert heeft orame te rijden duer alle tplattelandt van Zujtbevelandt, aen de lan'zaeten waer- sohouwirge ende iolerdietie doende, op seker groote peijue grene seotarissen, pre- aicanten aen te houden, noeh favoriseren, noch hem in haere vefgaderioghe to vin den, deselve voorhoudende dangicr ende evident perickel". Aldus alle pogingen aanwende, om den voortgang der Hervorming bier te keer fe saaD, ia de voorn. „"tadth >uder Schaewijdt metten diensers ende twee assistenten op den 5 en 6 Jan. 1569 duer 't gobeele landt van Zujtbevelandt ghetoghen ornaae ncch- rnaals tondersoueken ende achfervolgh< n de herefyeke persoenen". Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1