flerkiiieiaw s. bcftoolnieuws. Üechtszakeift. Gemengds berichten. s!»g verleend ale gouvernementskeurmees- ter van vee voor Vlissingen en als plaats vervanger van den districtsveearts, wien Dordrecht ale standplaats ia aangewezen en is aan J. C. Moors en H. Kubly, wonende te 's-Griavenhage, beiden oud-ouderofficie- rec by hat 3a reg. inf. ta Vlissingen, thans kamerdienaar by J3. M. de Koningin, verlof verleend tot het aannemen van het krnis van het Algemeen Eeretseken, hun door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Prui sen geschonken. CIT DE PROVINCIE. Middelburg. H den is het 25 jaar dat de heer W. J. Spienger onafgebroken de be trekking van Wethouder dezer gemeente vervalt. Hedenmiddag houdt Z.Ed. Achtb. een receptie voor Raadsleden en anderen, eo beden avond biedt de Raad ham in het Schuttershof een diré aan, waarby hem een geschenk wordt aangeboden- Middelburg Mr. Dyckmeester, com missaris der Koningin ver; rok heden met verlof naar het buitenland. Middelburg. Zaterdagavond j.l. is naar het huis van bawarÏDg alhier overgebracht J. d. V., 56 jaar, veldarbeider, wonende te 's-Heerenhoek, als verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een meisje van 7 jaren. Heden is te Ter Neuzen aangehou den eu naar het Ruis van Bewaring te Mid delburg overgebracht teneinde van daar naar Rotterdam te worden getransporteerd en ter beschikking van den heer Oilicier van Justitie aldaar te worden gesteld A. v. d. Evarensgezel, zonder bekende woon plaats, gesignaleerd in het Algemeen Politieblad. Vlissingen. De heer A. Meyer, teeke- naar op de werf der Kon. Maatschappij «De Schelde'', is tegen 1 Oct. benoemd tot chef der afd. werktuigkunde op het etablisse ment Feyenoord te Rotterdam. Koudekerke. Zondagmorgen werd in het kanaal VlissingenMiddelburg, onder de gemeente Koudekerke, een dry vend lyk gevonden. Nadat het was opgehaald, werd het door B. uit O.- en W.-Souburg berkend als te zijn diens zoon, reeds sedert 't begin der vorige week vermist. Na schouwing door dr Van der Harst en verkregen toe stemming van den burgemeester van Kou dekerke, werd het lyk naar de ouderlijke woning te Souburg vervoerd. Vrijdagavond is de groothertogin van Mecklenburg te Domburg aangekomen. Aan het station werd zy verwelkomd door den burgemeester, die in ambtscostuum was, waarna mevrouw Van Voorthuysen haar een bouquet, bijeengehouden door linten in de Mecalenburgsche kleuren, aan bood. Na aankomst reed het groothertoge lijk paar, de groothertog had zyn gemalin te Roosendaal opgewacht, naar het Strand- hotel. Het boudoir der groothertogin was rijk met bloe nen versierd. Eoor Koning Leopold der Belgen is de Burgermcd ille 2e klas toegekend aan J. A. E. Lttgaue, ontvanger en betaalmees ter, A. E. Vfcleyn, ldffdsschipper, E. B Bel liaert, J. B. Renier, Th. van Uutryne, J. E. Chaff art, B. V. Legein, allen loods ta Vlis singen, en C. J. Berwald, loods te Neuzen. Brulnlsse, Door vrij goed wêer begun stigd hield da schietvoreeniging „Chriëtiaan de Wet" Zaterdag haar jasrlijkttohen wed strijd. Voorat werden door de afdeeliug van Volksweerbaarheid ffPrics Hendrik der Nederlanden" volksspelen gegeven io den vorua van zakloepen en inastkiiuimen. Prijswiuners zijn, zakloopen: lepr., inkt- stel, M. Otte Ci.; 2-!, tabakspijp, dan Deurlio; 3?, kistje sigaren, J.h. Kiappe Wz.4e, sigarenkoker, Covert de Waal Joh».5e, knipmes, P. Verspoor Cz. Mastklimmer): le pr„ s'garenkoker, P. Verspoor Oz.2e, h irlognketting, Jao. "Westdorp Jr.; Be, sigarenpijp, G. de Waal Johz. Schietwedstrijd le pr., schrijfcassette, A. Boert, met 45 punten2e, sigareiiste', M. Oito Cz., met 43 p.3e, vulpenhouder, A. Jumelet Adrz., met 51 p.4e. sigaren koker, Joh. v. d. Berg Kz„ met 47 p.; 5e, gouden dasspeld, H. Jumelet Andrz., met 43 p.6e, tabakspijp, Jan Haeek, Az., met 50 p.; 7e, zilveTen sigarenpijp, Jan Jumelet Wzme' 38 p.8e, zakportefeuille, P, v. Vessera, met 43 p.9e, portemonaie, A. Jumelet Hz., met 52 p.; 10e, horloge- koord, Gov. de Waal, met 40 p.11e, kistje sigaren, Joh. Jumelet lx met 38 p. 12e, sigarenpijp, W. D. v. d. Berg Dz., met 41 p.13e, knipmes, M. de Koning Tz., met 41 p.14e, tabaksdoos, M. K. Krepel, met 43 p. Eere-prijs, llobert buks, Jobs. Otte, voorz. van de vereereeniging, met 50 p. Eere prijs, brozen medaille, hoofd bestuur van Volksweerbaarheid, Adr. Ju melet Hz. met 52 punten. De schietwedstrijd werd opgeluisterd door het fanfarekorps »Nu met Hope", directeur de heer Joogmans van Zierikxee. Bergen op Zoom. Hedenmorgen arri - veerden alhier ciroa 10 uur voortn. het 2e en 4a bat. van het 3e reg. inf. De beide bata'jons werden door de atafmuziek van het 3e reg. inf. aan het station afgehaald en vandaar naar het kamp Kyk in de Pot ge leid. D weersgesteldheid belooft wel te zuilen medewerken om de oefening en de legering zooveel mogelijk te veraange namen. •-* r* I >Jb*OIU w. De nonvlinder. By de Wittewijvenfeuil te Lochein ia de lups vaa de nonviinder gevonden, De kantonrechter te fleerenveen beeft G. te Oldeholtwolde wegens het ter dekkiog bezigen van eenniet-goedgekeurdenber.gst veroordeeld tot f150 boete of 20 dagen hechtenis, terwyl V. te Oldebol'pade, de houder van de gedekte merrie, is veroor deeld tot f 10 boete of 8 dagen hechtenis. Nad. Herv. Kerk. Beroepen te Assendelft dr. H. J. Toxo- peüs, te Anna Paulowna. Aangenomen naar Reeuwyk door P. d. Kooy, cand. te Schipluiden naar Tar- kapie (toez) door W. J. Kan te Wiise- wierum. Bedankt voor Biankenham door R. E. v. d. Berg te Tiicht. Geref. Kerken. Drietal te Pernis K. van Anken te Hein- konszand, T. Gerber te Oldekerk en A. Scheele te Veere. Beroepen te Ierseke, A. v. Dyk te Oude- water. Aangenomen naar Feyenoord door J. v. d. Berg te Terneuzen. Rotterd Bedankt voor Kielwindeweer door H. Meulink te Meliskerke- N. R. C. In de Donderdag 3 September ge- honden 9de zitting der Generale Synode rapporteert ds Breukelaar namens de com missie, den vorigen dag benoemd, om voor stellen te doen voor die zaken, die voort vloeien nit de aangenomen regeling tot oefe ning van het verband tusschen de Geref. Kerken en de theol. facul. der Vrije Univ. De commissie stelt voor, dat de Synode besluite a. zeven deputaten te benoemen voor de oefening van 't verband tusschen de Geref. kerken en de theol. facult. der Vrye Univ. b. de aangeboden concept-instructie aan te nemen en deze instructie vast te stellen, welke instructie van kracht zal zijn, zoodra het voorstel tot regeling van het Verband van de zjjde der Vereeniging voor Hooger Onderwijs zal zijn aangenomen en het con tract dienovereenkomstig zal zijn gesloten c. eveneens Jvoorloopig aan te nemen het aangeboden concept-formulier voor onder- teekening voor Hoogleeren enDocsnten der Theol. Facul., welk formulier, zoodra het vernieuwde contract, conform het aangeno men voorstel, zal zyn gesloten, zal vastge steld worden, nadat hierover behoorlijk overleg met de directeuren en curatoren der Vrye Universiteit zal zyn gepleegd. Allereerst wordt volgens deze voorstellen de in b genoemde concept-instructie be handeld. Deze wordt na breede bespreking aange nomen, zooals zy door de commissie is inge diend. Daarna wordt vastgesteld het formulier van onderteekenicg voor hoogleeraren en docenten der theol. faculteit. Rierna wer den aangenomen de hierboven genoemde voorscellen der oommissie. Op voorstel van prof. Lindeboom wordt aan de deputaten voor de oorrespondentie met buiteulandsche kerken met het oog op een eventueel bezoek aan de Z.-Afrikaan- sctie kerken, toegestaan, des noodig f 1000 per jaar uit te geven. Ds v. Schelven disnt het volgende voor stel in „De Generale Synode draagt aan curato ren der theol school op,met de hoogleeraren te Kampen te overwegen of het wensohelyx en doenlyk zal zyn de theol. school te bren gen tsr plaatse waar de V. U. gevestigd is eu machtigt curatoren, byaidien deze vraag bavüsUgsnd beantwoord mocht worden,een advies met de noodige toelichting en uit werking aan de kerken toe te zenden." De huoglceraren van do tlical. school ver klaren, dat er geen bezwaar bestaat, om deze opdracht aan curatoren te verieenen. Daarna besluit de Synode conform ait voor stel met algemeene stemmen. Op voorstel vau do dd. L. Bouma, W. Breukelaar, G. Ge^rds, J. A. Gotdbioed, F. J. ten Hoor eu J. H. Landwehr besluit da Synode a. Aau de curatoren der theol. school op te dragen om, indien er voor 1 Jan. 19 i 1 één of meer vacatures ontstaan in 't college van hoogleeraren aan de theol. school, zoo spoedig mogelijk na het ontBtaan der vaca ture en ten minste binnen een maand, de kerk, die met de eamenroeping der Gen. Synode is belast, uit te noodigen,dat zy zoo spoedig als mogelijk is, en in elk geval bin nen zes maanden de kerken in Generale Sy node byeen roepe om over do zaak der be noeming te beslissen. b. Aan de roepende kerk voor de e.k. Ge nerale Synode op te dragen, aan een even tueels uitnoodigmg als sub a is genoemd, ts voldoen. De Synode was hiermede aan het einde van hare werkzaamheden gekomen. De praeses spreekt nu het slotwoord. Stand. Vlissingen. De opbrengst der Unie collecte alhier is f 121,99 Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens: straatschen derij L. G., G. T. v. C., W. d. N., C. j. L. S., eene l erispingnachtrumoer T. M. d. M., G. L. P. A., A. J. R. V., f i b. s. l d. h.het onbeheerd laten staan van een trekdier op den openbaren wegM. K., Serooskerke, f 1 b. s. i d. h.het loopen over eens anders grond waarvan de toegang is verbo den M. d. B. vr. v. P. H. K., Middelburg, D. J.L., K. G. B., fz b. s. i d. h.; het zonder jachtacte doen van een poging om wild te bemachtigen in het veldM. L., Serooskerke, f 2 b. s. I week tuchts. overtreding leerplichtwetM. H. vr. v. D.,Mid delburg, f 2 b. s. 2 d. h.overtreding arbeidswet W. C. T., Middelburg, i 3 b. s. I d. h.het ais be rijder van een rijwiel dit op de eerste vordering aiet doen stilhouden C. A., M'ddelburg, f 2 b. s. 2 d. h.het des nachts doen bevinden van een rij - tuig op een kunstweg niet voorzien-van ten min ste één helderlicht uitstralende lantaarn: A. W. S., f5 b. s. 2 d. h.het des nachts rijden met een rij- of voertuig niet voorzien van eene lichtuilstralen- de lantaarn I. R., Middelburg, 0.50 b. s. ld. b., A. C. F., Middelburg, J. H. K., M. B., i' 1 b. s. I d. h.het rijden met een rijwiel zonder lichlC. A., M. S. M., M. J. K., Middelburg, N. M., Koudeker ke, K. v. V., Oost- en West-Souburg, P. d. W., Serooskerke, J. C., J. L., Oostkapelle, F. A. K., Scheveningen, J. d. M., f 1 b. s. 1 d. h.het rijden met een middel van vervoer over eenwandelweg: J. B., Middelburg, f 0.5O b. s. 1 d. h.op een rij wiel meer personen vervoeren dan waarvoor het bestemd is D. d. V., P. C. v. Z., Middelburg, M. v. d. L., Koudekerke, 11 b. s. 1 d. h het als mars kramer zijnewaren ten verkoop aanbieden zonder hiervan kennis te geven C. J. H., Kerkwerve, f I b. s. I d. h.het niet wateren in de daartoe be stemde bakken N. P. B., W. C. d. V., Middel burg, f 1 b. s. 1 d. h.het uitslaan van een vloer mat op de openbare straatM. C. P. J. vr. v. J. d. M., Middelburg, f 0.50 b. s. I d. h.het des nachts laten verblijven van een voertuig op den openba ren weg J. J. P., f 1 b. s. 1 d. h.het plaats nemen op een met honden bespannen voertuig M. F. v. A., Koudekerke, eene berisping, M. B., f 1 b. s. 1 d. h.het zijn trekhond niet voorzien van een muilkorf: M. B., f 1 b. s. I d. h.en wegens dron kenschap L. J. B., f 2 b. s. 2 d. h., J. S., Arneraui- den, 3 d. h.,J. M., Nieuw- en St. Joosland, 10 d. h. Bekrachtigd zijn de vonnissen den 4 April en 25 Juli I90X gewezen tegen W. F. v. d. P., Mid delburg, en J. K. A. Az., Sliedrecht, tegen welke vonnissen de beklaagden waren gekomen in vewe». (M. C.) Hier en daar weggelaten plaatsnaam is Vlis singen. By bevelschrift der arrondissemente rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot instructie der z»ak tegen A. v. C oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Axel, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, als ver dacht van brandstichting op 30 Aug. 1.1. te Axel in een schuur in gebruik bij A. M. en toebshooreade aan P. d. B aldaar. Te Gouda is door een tiein een petroleuaaventer overreden. Het hoofd was van de romp gescheiden, zoodat de dood onmiddellijk is ingetreden. De man was gehuwd. Te Zaandam is bij het op stoken der vuren aau de artillerie-inrioh- tiugen de vlam met kraoht uit den vuur haard geslagen, waardoor een stoker ern stige brandwonden opliep aan beide handen eu aangezicht. Eon 35-jarige sialhou- derskneoht uit 's Gravenbage, die eeu trans port uaar Amsterdam moest brengen, reed op de Liebrug onder Haarlemmeriiedc met zijn wagen vast en viel bij het afgaan vau zijn voertuig te water. Zijn metgezel kon hem niet redden. Te Oudchaske is een kind verdronken, dat, een oogeublik zonder toezicht, nabij de woning te water was geraakt. Ia het kanaal bij Apel doorn is drijvende gevonden het lijk van een 4b-jarigen ongehuwden opperman. Rij werd sedert den avond van 31 Augustus vermist. Vermoedelijk is hij door de duis ternis misleid te water geraakt. Te Andel is verdronken v. a. Veen mau, die in den laatsten tijd kindsoh was. Donderdagvoormiddag vervoegde zioh te Schaesberg (Limb.) aan verschillende huizen een vrouwspersoon, behoorende tot bet gezelschap van een aldaar staanden cirou3. Zij wilde geld wisselen en natuur lijk zelf uitzoeken. Op verschillende plaatsen werd zij afgewezen, maar bij vrouw C. had zij succes. Deze legde 270 mark voor de vrouw neer, waarin gre'ig g -zoeht werd. Toen de vreeindelingeeehter de deur uit was miste vrouw C eea 20 mark stuk. Zij liep de vrouw na en kreeg werkelijk haar 20 maik terug. Miarthuis opnieuw tellende merkte vrouw C. dat de diefegge cog 5 stukken van 5 mark ont vreemd had. Toen riep zij de hulp vau den veldwaohter.Deze trof da vreemdelinge bij het station en wilde haar naar den burgemeester brengen. Iutusscheu trok het gebeele circuspersoneelde baas, een acro baat cn nog twee dochters achter den veldwachter aan. Op den weg naar liet laadhuie weigerde de vreemdelinge eens klaps verder te gaan. Dat was het ieeken tot den aanval. De acrobaat greep den veldwachter onverhoeds aan en een formeel gevecht ontstond, terwijl de veldwachter door de drie vrouwen in den rug bespron gen werd. Ret viertal trachtte in een gezamenlijken aanval den veldwachter zijn stek te ontrukken en een hevige worsteling ontstond, toen gelukkig eenige voorbijgangers den veldwachter te hulp kwamen en hem van de vrouwen verlos ten. Na een hevige worsteling, waarbij geduchte klappen vielen, bleef de veld wachter den acrobaat toch dej baas. Hij sloeg hem tegen den grond, waar hij bleef liggen. Maar de baas en de drie vrouwen zetten den strijd voort en wierpen met steenen. Intuesoheu waren ook de burge meester en eenige burgers ter plaatse gekomen, maar de drie furiën gaven geen krimp, tot de veldwachter eindelijk een van het drietal neersloeg. Deze juffer bleef liggen en nu begonnen de overigen te jammeren, dat hooren en zien verging. Het einde was, dat drie hunner, waar onder ook de schijndooden, waren opge sprongen en in arrest werden gebracht, ungeveer een uur had het spektakel geduurd en de straat was zwart van .-OieDschen. De burgemeester had ondertusschen de marechaussees uit Nieuwenhagen laten waarsohuweo, die spoedig ter plaatse waren en een onderzoek instelden naar den gepleegden diefstal. Zij moesten wegens gebrek aan bewijs bedoelde vrouw in vrijheid stellen. Eveneens wer den de overige personen, die lot kalmte waren gekomen, in vrijheid gesteld en tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling en verzet. (L. K.) Men meldt ons omtrent de opening van het Geref. Gymnasium te Arnhem. Vrijdagmiddag 2 uur werd de cursus op plecbtigo wyze door den hoogedel gestren- gen heer curator Bruminelkamp, lid der Tweede Kamer, in het gebouw aan de ver lengde Kastanjelaan no. 40 geopend met 't lezen van Spreuken 5, en gebed, waarna hij allen te Arnhem't welkom toeriep, de oor zaken noemde en enkele voordaelen op somde van de verplaasing van het gymna sium van Zetten naar Gelderland's Hoofd stad. Het bezwaar dat zij maakten dia gehecht waren aan de spreuk «Beatus iile qui proeul ab urbe" werd gedeeltelijk uit den weg geruimd door de fraaie en gezonde ligging en de heerljjke omstreken der stad. Nadat spr. nog de omstandigheden van het begin van het bestaan van Zetten's gymna sium uitvoerig geschilderd had, gaf bij het woord aan den hooggeleerden heer Prof. Biesterveld, die in de welsprekendste be woordingen het nut der humanistische of klassieke propaedeuse schetste Vervolgens betrad de rector de zeergeleerde heer dr. F. F. C. Fischer het spreekgestoelte. Spreker besprak de volgenke punten lo. de nood zakelijkheid van chr. gymnasia, 2o. de noodzakelijkheid van de overplaatsing van het gymnasium uit het stille landleven in de luxe stad Arnhem uit paedagogisch oog punt, 3o. eeu slotwoord, waarin spr. zyn dank bracht aan alle de aanwezigen, o. a. ook aan het curatorium, den rector en leeraren van het stedelijk gymnasium, die in dezen hunne belangstelling hadden be toond. Prof Biesterveld eindigde de verga dering met gebed, waarna voor belangstel lenden het gebouw ter bezichtiging werd gesteld. De cursus werd geopend met plm 40 leerlingen, waaronder één vrouwelijke. Aan de Tel. hebben we dezer dagen een beriobt ontieend, waarin gemeld werd, üat een gezelschap, waaronder eeu Amster- fiamsche advocaat en een leeraar aan een hoogere burgeischool, bij den officier van justitie een klacht hadden ingediend wegens vrijheidsberooving en bedreiging tegen caféhouder te Biaricum. Deze, de heer J. Verver, schrijft aan de Tel., dat de zaak zich als volgt heeft toege dragen. Een gezelschap van 5 dames en 4 heerun b'izochteD het Paviljoen Biariou (niet Hotel Verver), hadden consumptie bij zich en bestelden een gedekte tafel met servies. Eenige vertering tot een bedrag van f 1.60 werd bovendien gemaakt. Men vroeg de rekening, en nu verwonderde men zioh, dat voor servies 50 oent per persoon inrekening was gebracht. Men meende, dat men op eene der mooiste plekjes van Nederland, in een eersten rang zaak met 9 personen kon lunchen voor... f 1.60, daarbij tevens een tafellaken, servetten, messen, vorken, eeo tafel met servies enz. kon gebruiken en een paar uur doorbrengen. Zij weigerden te betaleD, waarop ik telefonisch werd oot- boden. Dadelijk heb ik toen uiteengezet, dat niets te veel in rekening was gebracht, dat het regel was, dat voor tervies voor een iuüoh 50 cent per persoon wordt gerekend eu dat ook zij daaraan hadden te voldoen. Hierop boden zij aan 10 cent per persoon, erbij zeggende, dit ook bij Mansdi iÜ' en Craillo te Laren te hebbea betaald. Ik ableel bij den eisoh en beduidde hun, dat zij had den te betalen. Een hunner maakte aan stalten om mij, ik stond ïu de deuropening, aau te tasteu, waarop ik waarschuwend zeide„Mijnheer, wees gewaarschuwd, r.iak me niet aan, want ik ben gewapend eo de gevolgen komen voor uw ïekening. Vau het neuten van eeu vuurwapen, op wisn dan ook, was geen sprake. Hierna volgde betaling. Vannacht is te Lisse aangehouden, in het bezit van een revolver en inbrekers werktuigen, een inbreker uit Haarlem, die op een gisteravond ontvreemd rijwiel reed. In den Dollard zijn Donderdag en Vrijdag eeu 200-tal doode ganzen aange dreven. Men denkt dat ze door den storm den dood hebben gevonden. De gemeentepolitie te Beverwijk heeft drie knapen uit Haarlem, van 13, 11 en 10 jaar, aangehouden. Zij waren naar de Aikmaarsohé kermis gewandeld enterug, dooh zochten nu in het Raadhuis te Bever wijk eene schuilplaats voor den regen. Zij zijn door de rijkspolitie naar Haarlem ver voerd. Predikant-brandwacht. In de raads vergadering van Hindelopen kwam, naar aanleiding van de voorgelezen notulen der vorige vergadering, allereerst de zaak- Norel ter sprake. Als vervolg op de in ver schillende bladen geplaatste berichten omtrent den predikant-brandwacht kan worden gemeld, dat in overeenstemming met den wensch der meeste raadsleden ds. Norel als brandwacht zal worden ont slagen. De bakkersknecht te Amsterdam die in verzekerde bewaring werd gehouden verdacht van den moordaanslag op den heer Kruyger in de Marnixstraat aldaar, beeft Zaterdagbekend.By het getuigenver hoor voor den rechter-commissaris hebben alie getuigen den verdachte herkend ook de aangerande, hetgeen den beklaagde zoo aangreep dat hij door de mand viel. Een viertal g6tuigen die nog moesten ge noord worden, behoefden geen verklarin gen meer af te leggen, en keerden mot de overigen huiswaarts. Schipper KL, van Naaldwyk en zyn knecht, van wie vermoed werd dat zij deze week op het Haringvliet zouden zijn ver dronken, hebben met levensgevaar den wal weten te bereiken en aan het Sas onder de gemeente Dirksland een onderkomen gevonden. Uit een handelsaanbieding. 1 Wy laaten Gij weeten met onzeGheehr- de vau hedendaagsch, dat onze Ketten- Artikel van dezen Daag in een Ex ra- Hoogglad Polys afgemaken woorden; welke uit alie Mededinging is". Er komen dagelyksch berichten dat Frans Rosier is gearresteerd. Viydag- avond is bij volgens verzinners van fabel tjes gearresteerd te Middelburgen Zater- ciag te Westerblobker, terwijl hy Vrydag en Zaterdag is gezien te De Bilt, lJmuiden en Nieuwerkerk a'd IJsel. In laatstge noemde plaats werd by zelfs opgepakt en zwaar geboeid naar Rotterdam gebracht, maar hjj bleek 't niet te zijn. Het was eeu uit Veenhuizen weggeloopen verpleegde die op hem geleek en Dirk Gozen heet. De vangst was derhalve toch nog goed. Op het terugvinden van Frnna is inmid dels eeu premie van t 350 geste'd. Op de geruchtmakende tijding, dal Frans Rosier naar alle waarsohijnlijfcheid zichin de directeurswoning heeft sohuil gehouden, zijn wij weer eensnaar het stille stedeke aan de Zuiderzee ge trokken. Het was ev nu allesbehalve stilin groepjes stonden de burgers op straat dit belangwekkende geval te bespreken. Men verdiepte zich in gissiDgen, terwijl brigadier en veldwachters buitengewoon in aotie kwamen. Het sensatie-Dieuws had zioh zelfs ver buiten de Medembliksobe grenspalen verbreid. Te Hoorn, waar wij ongeveer twee uur op de aansluiting moesten wachten, bleek men reeds goed ingelicht. We mochten uit onze informaties daar ervaren, dat buitengewone politie-maat regelen waren genomen en een extra- aantal rechercheurs als spoedbestelling uit Arasterdam is ontboden, om het nieu we spoor te voigeu en ook toi de omlig gende pleatsen haar goede zorgen uit te strekken. Dooh in Medemblik zelf was het al buitengewoon woelig. Vooral by het huis van den directeur-geneesheer van het rijkskrankzinuigengestioht was het een ware volksoploop. In den vroegen morgen, 't was even over vieren en het eerste ochtendgloren i.ou zioh niet lang meer laten waohten, ontdekte een vooroijgaande boer, dat uit list kapraam van de villa van den di rt eteur-geneesheer van het rijkskiank- /.lunigengestioht, dr. Frjlinok, een touw hing, waaraau een ladder was bevestigd. Onmiddellijk braoht hij dit voorval in verband met de ontsnapping van Frans Rosier. Hij klopte de bejaaroe huishoud ster van dr. Fiylinok op, die den direo- tmr waarschuwde. Zooals men zich zal acrinneren, was tijdens de ontsnappiug van FiaDs Roiier de directeur met verlof, tig arriveerde eerst Vrijdagmorgen weer in zijne woning. Deze directeurswoning is geheel afgescheiden vaa het geslicht, gelegen op het zoogenaamde eiland, en iieefl alleen laDgs den openbaren weg CciniDunicaiie met bet gesticht. Het is ten vrijsiaande villa, vlak bij de haven, die gemakkelijk te bereiken is. Er werd terstond een nauwkeurig on derzoek iDgesteld met de revolver inde iiund ging men hel huis vaa onder tot .i./ven aoor, terwijl ook voor den omtrek .•en bijzondere arijij&cbt werd georgani- st erd. Tenslotte ontdekte mou, d*t de meiden- s*aier, die met gebruikt werd, wyl dr Fry- iiuck alleen met zijn huishoudster woont, tot verblyf had gediend aan dengene.die op da genoemde eigeuaaidige wyze het huis heeft verlaten. De tijdelijke bewoner had daar ook op een vreemde manier aan zyne uatuurlyke behoefien voldaan, hetgeen op sen storiqg in de verstandelijke vermogens wijst. Op het oogenblik wordt er in huis nog niets vermist. Dr Ftylinck heeft echter een uitgebreide garderobe, zoodat het best mogelyh is, dat Frans zien daaruit een stol kiteren heeft uitgezocht. Dat de in den afgeloopeu nacht ont snapte logé niemand anders is dan Frai.8 Rosier, ngt vrijwel voor de hand. Men vermoedt, dat hij onmiddellijk na zijne ontsnapping zich naar de gastvrije woning van den directeur heeft begeven, wel we- leud, dat deze met verlof was en hij zijn huis onbewoond had achtergelaten. Toen echter de directeur Vrijdagmorgen thuis Kwam, achtte Frans het geraden, zich niet aau zijn gastheer te vertooneu, waarom nij de wijk nam naar de onbewoonde meidenkamer. Ooti is het niet onmogelijk, dat hij vau de toiletkamer vau dr. Frvliuck gebruik ueaft gemaakt, om z'n uiterlijk te veran deren. Een en ander maakt de taak der leoherche met gemakkelijker. Aanstonds na de ontdekking vau het touw eu de ladder, klom men in den oubijgelegen toren cn werd de omtrek met verrekijkers verkend, echter tever geefs. Het is wel een ironie van het noodlot, dat juist dit huis hem zulk een veilige schuilplaats heelt geboden Op oen avond vau de ontsnappiug heeft men wel alle .tiappels en schuren onderzocht, doch niet net onbewoonde huis van den direcl.ur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2