NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Binnenland* No. 289. 1908. Din:dag 8 September. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een toenemende leemte in het huisgezin. iiSjitoSnHaiafiI 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02r'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Wie zich met 1 October a s op ons blad abonneert, ontvangt de nog in September verschijnende notn- mers gratis. Zou hot overdreven zijn als we er oens op wijzen dat piano- en orgelspel in onze huisgezinnen in dezelfde mate toeneemt als de verzorging en verpleging van kren ken afneemt. De ziekenverplegirg neemt de taak van het huisgezin over. Niet zelden worden de besten uit onze huisgezinnen aangetrokken door zieken huizen, hospitalen, wijkverpleging of wat dies meer zjj en alzoo het gezinsleven verarmd. Zonder twijfel, verzorging en verpleging buitenshuis is onmisbaar voor krankzinni gen of eenloopende personen, of besmette lijke ziekten of by belangrijke operation. Van ouds was het regel-dat het huisgezin deelde in het leed zoowel als in de vreugde van het gezinsleren, dat wie in een huis gezin levende en krank werd, ook verzor ging in het gezin vond en wie leefde buiten het gezin verpleging in gestichten, veel tijds gasthuizen vond. De hedendaagsche leer is, dat een zieke in het gezin verpleegd niet die accurate, die frissohe, ontwikkelde verpleging ge nieten kan die inrichtingen van allerlei aard den patient aanbieden. Toch geldt datzelfde voor de opvoeding Menig misschien de groote meerder- derheid der kinderen zal op een kost school preoieter, acourater en meer ont wikkeld opgevoed worden als door vader en moeder. En toch wie zou zich niet verzetten tegen eeoe ontbinding van het gezinsleven op deze wijze. Ziekenverple ging breidt het terrein van haren arbeid jaar op jaar uit, maar ontstaat daardoor niet een leemte in het gezinsleven Nu is het wel bekend dat men tegen gezinsverpleging aanroert de onkunde der huisgenooten, de dikwijls zeer bekrompen wonig, de hindeelijke drukte van het gezin en zoo veel meer en vóór de gestiehtsver- pleging de kennis en bedrevenheid der verplegers of verpleegsters,de gehoorzaam heid der patiënten en de rust en doelma tigheid der omgeving. Maar men ziet voorbij dat de gezonde methode die begint met de van God ge stelde ordinantiën te eerbiedigen op die wijze ter zijde gesteld wordt, en alzoo een kapitaal van geld, maar ook van liefde en toewijding op non-aotiviteit gesteld wordt. Dat merkt ge aan zoorelen die optre den op publiek terrein en er tooh schier nooit toe te brengen zijn een familielid, zelfs niet in eigen huis ook maar tijdelijk te verplegen. Het denkbeeld van toewijding sohijat In eigen gewone levensomstandigheden minder te rijpen dan onder vreemde, bui tengewone omstandigheden. Menigeen die er niet aan denken zou in eigen huis een kranke te verplegen, gevoelt roeping, toont toewijding, ontwikkeld lust en ii ver in vreemden kring. Dit nu is o. i een toenemende leemte in ons gezinsleven. Gjj zult uwen naaste liefhebben als u zei ven, maar daarom niet juist hen die u in uw gezin het naaste zijn, voorbjjloopen, om te zoeken wie u minder na bestaan. Geheiligd kan een roeping niet zijn die eerst opwaakt bij het bijzondere, tegenover den vreemde, in het buitengewone, maar die zich niet aangetrokken gevoelt door ge wone zorgen en door het dagelijksck leven. Beginnende van Jeruzalem, van uit eigen kring,'om zich als er tijd en kracht over is, te wijden aan hen die buiten zijn. Zoo leert het de Heilige Schrift en zóó heeft de erva ring de practijk als de beste aangewezen. En niet omgekeerd, loopen uit den kring waarin God ons geplaatst heeft om de beko ring te genieten van het buitengewone.Wie in buis poogt te arbeiden en zijn zieken tracht te verplegen, wordt niet opgemerkt, arbeidt in het verborgen, draagt geen uni form, trekt de aandacht niet. Maar voor hem of haar geldt dan toch ook het bijbelwoord Wat gjj in het verborgen dost, dat ziet uw vader die in het verborgen is en Hij zal het u in het openbaar vergelden. Tot de aansporing om buitensbuis te ar beiden draagt niet weinig bij het begrip dat men te breeder kring zich vormt van chris telijke werkzaamheid. Tot de christelijke werkzaamheid sehijnt in menigen kring alleen gerekend te wor den wat buiten het huisgezin gesohiedt. Het werk iu huis is, naar veler begrip, burger lijke plichtsbetrachting. Eerst buiten het huis ligt het terrein van christelijken arbeid. Tegenover dit begrip staat lijnrecht over het woord des Apostels dat die zijn huis niet wel regeert erger is dan een ongeloovige, en dus ook dat wie zijn gezin in lief en leed niet verzorgt zijn plicht verzaakt. Ongetwijfeld, ook op het hreede terrein buitenshuis ligt voor menigeen een roeping. Wie in eigen hui» geen arbeid vinden kan en ziet dat elders hulp te bieden is, die volge de roeping die tot haar bomt. Maar niemand late een leemte in eigen kring of eigen huis, met de overweging dat eerst de christelijke werkzaamheid begint als men zich houdt buiteD dien eigen kring en gaat zoeken wat hulp behoeft of verloren sehijnt. 7 September 1908. „Torenwachter" in de Midcl. Courant, is het met de Rech'sche bladen en met do vrijzinnige Nieuwe Arnhemsche Courant eens. Hjj schrijft Nog altijd spijt het mij, en ik vermoed velen niet-partijgenooten van dr. Kuyper met mij, dat het vorig Kabinet dr. Kuyper verleden jaar, toen hij zijn 7osten verjaardag herdacht, niet op een of andere wijze beeft gehuldigd. Dat had niets gekost en ware een afdoend blijk geweest van «onpartijdigheid", welke 't Kabinet-De Meester zou geëerd hebben. Dit woord was fe verwachten van een man die zich pas zoo gebelgd had getoond over de //mishandeling" van den ex-premier door de tegenwoordige ministers. In ieder geval, de opmerking eert hem. Heel de wereld van haven- en scheep vaartbedrijf verkeert in de grootste span ning. Natuurlijk Rotterdam in de eerste plaats, omdat daar het centrum van handel en scheepvaartbedrijf zich bevindt. Wat er gebeurd is j.Het bestuur van de Rijksverzekerings bank heeft het bedrijf van laden en lossen in de gevarenklasse der ongevallenwet plotseling met 13 pCt. verhoogd. Dat beteekent een enorme verhooging van onkosten. Dat beteekent, om een enkel voorbeeld te noemen, dat als er f 120,000 werkloon in het havenbedrijf wordt uitbetaald, daar voor 8i pCt. aan premie moest betaald worden of f 10,0uü en nu met de nieuwe bepaling 211 pCt. of f 25800. Geen klein verschil voorzeker. Onhoudbaar, zegt men te Rotterdam, g.Op die wijze wordt de concurrentie voor onze haven met die van Antwerpen en Hamburg onmogelijk. Een kleine haven als Embden b.v. waar men niet zoo hooge eischen stelt zullen bloeien ten boste van de onze. Indien men daarbij in aanmerking neemt dat de toestand van de Rotterdamsehe haven toch al niet rooskleurig is, dan zal men te meer d9 noodkreet die van uit dit bedrijf opkomt begrijpen. Tot op heden, dat is dus in 8 maanden, kwamen te Rotterdam 909 schepen minder binnen dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De tonneninhoud verminderde met 860,014. Acht honderd zestig duizend ton minder. Spitsbergen. De eilandengroep in de Poolzee wint in het oog der mogendheden aan belangrijk heid. Vooral de aanwezigheid van steen kolen maakt haar zeer begeeronswaardig en met de onbeperkte bewegingsvrijheid der Noren, dia haar tot voor korten tijd slechts bezochten voor de vogfl vangst, is het uit, sedert twee maatschappijen, de een met EDgelseh-Noorsoh en de ander met Amerikaausoh-Noorsoh kapitaal arbeidend, er steenkolenmijnen exploiteeren en er groote terreinen geoooupeerd hebben. De mineralenrijkdom van de eilandengroep, de groote hoeveelheid pelsdieren en de aanwezigheid van ertsen, die in de toe komst verschillende industrieën in hc-t leven kunnen roepen maken een bei-preking der mogendheden over de volkenrechtelijke positie van Spitsbergen zeer gewensebt. De groote waarde van een natuurlijk kolenstation in het hooge noorden is niet van problematische waarde, waar een toe komstige slagvloot bijv. ter hoogte van Noorwegens noordkust varende in een dag c.-f vijf stoomens de Adventsbaai bereiken kaD, zij het slechts gedurende enkele maan den van het jaar, ais de Spitsbergsehe wa teren ijsviij zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zuilen thans Engeland, Frankrijk, Rusland, Zweden, Noorwegen en de Vereenigde Sta'en van Noord-Amerika op een conferentie deze aangelegenheid bespreken. De Kö'.n. Ztg. gaat na welke aanspraken verschillende mogendheden op de eilanden groep kunnen doen gelden en ongetwijfeld heeft Zweden zioh in dit opzicht bet ver dienstelijkst gemaakt. Ook heden ten dage vertoeft een Z weed sohe expeditie op Spitsbergen onder lei ding vau den Zweedsehea Staats-geoloog prof. De Geer. Reeds in 1871 kwaai de Spitsbergen- quaestie te berde toen het nog verecnigde Zweden eu Noorwegen haar i&ngs diplo- matieken weg poogde te regelen. Rusland verzette er zicb toen ter tijde tegen. Het initiatief tot de ophanden zijnde conferen tie is van Noorwegen uitgegaan. Fritbjoh Nansen gaf er in 1907 den stoot toe, toen hij de Engelsche pers voor een annexatie van Spitsbergen poogde te winnen. Hot belang, dat vele mogendheden, o.a. Engeland zelf, bij de eilandengroep hebbeD, deed zulks falen. Nederlands naam wordt niet bij de be langhebbende mogendheden genoemd, hoe wel de verdienste van Barentz, Heemskerok en de Rijp het tooh wel op zekere waar deering aanspraak kan doen maken. Zoo er ooits iets goeds van Spitsbergen gekomen is, dan zijn zij daar tooh de vaders van. (Nieuwe Courant). Hoed u voorden hoed. Uit Londen schrijft men aan de Nieuwe Crt. Men kent de tegenwoordige dames hoeden, door hun omvang ar op berekend, dat de Marsbewoners nu met het bioote oog kunnen zien dat de aarde bewoond is. Twee lieftallige draagsters van zulke raodeuitwassen staan op het trottoirde eene heeft een Merry Widow, de andere een uit zijn kraoht gegroeiden Gainsbo- rough-hoed op. Zij roepen een hansom aan en de Merry Widow klautert het rijtuig op men weet die dingen zijD geweldig lastig de beleefde //Osbby'' staat overeind, houdt de teugels zoo hoog mogelijk op, doeh het helpt niet, de Merry Widow kan de hansom niet binnen draaien. Zij stapt weer van de trede af en „oabby" legt nu de teugels heelemaai naast den kap. En ziet, de Widow komt heelhoeds binnen. Nu is 't de beurt van Gainsborough. Haast is ze er, dcch «haast is nog niet half" zegt 't spreekwoord. Ze diaait zus en draait zoo, draait links, draait rechts, haar Gainsborough blijft huiten, tegengehouden door den rand der Merry Widow en den rand van den rij- tuigkap. Er help niets aan en ten slotte kruipt het deel van haar lichaam dat reeds binnen was, met de rest weer naar buiten, ze stapt weer van de trede op 't trottoir en neemt een tweeden han som. Belasting wegens motorrijtuigen. Een wetsvoorstel is bij de Tweede Kamer ingediend om in de bestaande wet op de per- soneele belasting een nieuwen grondslag op te nemen en wel voor de motorrijtuigen en auto mobielen. Voorgesteld wordt de belasting jaarlijks te doen bedragen a. wegens de motorrijwielen 1. voor ieder rijtuig ingericht tot het vervoer van een persoon f 6 2. voor ieder rijtuig, ingericht tot 't vervoer van meer dan één per soon, of dat door middel van een voorspan-, zijspan- of aanhang wagen gebezigd wordt lot 't ver voer van meer dan één persoon f 8 b. wegens alle overige motorrijtuigen, behalve de onder c genoemde 1. voor ieder rijtuig van niet meer dan zeven paardekrachten f 30 2. voor ieder rijtuig van meer dan zeven en niet meer dan veertien paardekrachten f 70 3. voor ieder rijtuig van meer dan veertien en niet meer dan vier en twintig paardekrachten f 120 4. voor ieder lijtuig van meer dan vier en twintig en niet meer dan veertig paardekrachten f 180 5. voor ieder rijtuig van meer dan veertig paardekrachten f 250 c. wegens de motorrijtuigen, voorzien van een electromotor voor ieder rijtuig f 180 Vcor de toepassing dezer paragraaf wordi het aantal paardekrachten berekend volgens een formule, die bij algemeenen maatregel van bestuur wordt vastgesteld. De belasting wordt verminderd a. voor de motorrijtuigen, die uitslui'end of hoofdzakelijk voor het beroep of bedrijf van den belastingplichtige worden gebezigd, tot de helft der genoemde bedragen b. voor de motorrijtuigen, die uitsluitend o hoofdzakelijk worden gebezigd in het bedriji van verhuurder van motorrijtuigen of onder nemer van personenvervoer, en voor de motor rijtuigen die tevens in een dier bediijven, doch hoofdzakelijk in het bedrijf van fabiikant van of handelaar in die voorwerpen, worden ge bezigd, tot een vierde der genoemde bedragen. Voor motorrijtuigen, die niet zijn opgege ven, wordt het bedrag der belasting met 50 ten honderd vermeerderd. Wanneer voor een motorrijtuig de belasting volgens den werkelijken toestand meer bedraagt dan volgens de gedane aangifte, wordt zij ver hoogd met 50 ten honderd van het verschil. De minister meent da opbreDgst; dezer belasting in hoofdsom te kunnen schatten op f 80,000 hiervan af de vermindering van den grondslag, itobiiair wegens het daaruit wegvallen van de automobielen, geschat op i 30,000, geeft een netto opbrengst van f50,000. Drankwet. Naar het Hbl. verneemt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken de volgende mis sive gericht aan de Gedeputeerde Staten in de verschillende provincies De vraag, mij door een der inspecteurs voor het toezicht op de nalevering van de Drankwet gedaan, of een gemeenteraadslid geacht moet worden een openbaar ambt te bekleeden, heb ik gemeend bevestigend te moeten beantwoorden. Ik heb de eer, uw college te verzoeken, de gemeentebesturen in uw gewest hiermede in kennis te stellen, opdat zij er in het vervolg bij het verleenen van nieuwe vergunningen, met het oog op het bepaalde bij artikel 8, utelid, 16e, der Drankwet, rekening mede te houden. Uitdrukkelijk zij echter opgemerkt, dat hier in geen aandrang behoeft te worden gezien om in de bestaande toestanden in te grijpen door intrekking van de tot op dit oogénblik aan raadsleden verleende vergunningen. Evenmin is het de bedoeling, dat deze voor vernietiging in aanmerking zullen worden gebracht. Bakkersivet. Het door den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel aan meerdere Kamers van Ar beid om advies toegezonden «Overzicht van de voornaamste bepalingen eener ontworpen wette lijke regeling betreftende den Zondagsarbeid en den nachtarbeid in het broodbakkersbedrijl" verbiedt des Zondags en des nachtc bakkersar- beid te verrichten ,woidendeonder bakkersaibeid verstaanalle werkzaamheden, of in ten be hoeve van een onderneming verricht tot het bereiden van brood, onder nacht: de tijd ruimte tusschen 9 uren des namiddags en 5 uren des voormiddags. Het ligt niet in de bedoeling van den minis ter voorschriften betreffende de beperking van den arbeidsduur der bakkersgezellen in d« rege ling op te nemen. Later, wanneer het brood- bakkersbedrijf zich aan de eischen der regeling zal hebben aangepast, zal wordeH overwogen of en zoo ja in hoeverre en langs welken weg maatregelen met betrekking tot den arbeidsduur behooren te worden overwogen. Het verbod van Zondags-en nachtarbeid zal niet alleen gelden voor de eigenlijke broodbak- kerïjen, maar voor alle ondernemingen, waarin brood wordt bereid, dus ook bijv. voor hotels, die een bakkerij mochten oprichten. Het ver bod zal niet gelden voor de bezorging en den verkoop van brood. Des Maandags en des Zaterdags zal bakkers- arbeid mogen worden verricht tusschen 3 en 5 uren des voormiddags, welke bepaling noodig schijnt in verband met den Zondag en om 's Maandags spoedige aanvulling van den broodvoorraad mogelijk te maken. Aan Israëlictische bakkerijen wordt toegestaan op Zondag bakkersarbeid te verrichten, mits dan op den rustdag der Israëlieten niet gebakken wordt. Mede zal in den geheelen nacht (dus tus schen 9 uren nam. en 5 uren v.m.), welke aan dezen rustdag voorafgaat, arbeid in de bakkerij verricht mogen worden. Het verlof tot bakken aan israëlictische bakkerijen, gedurende den geheelen nacht, voorafgaande aan den Israë- lietischen rustdag, is daarom zoo ruim gesteld, omdat het aanvar.gsuur van den sabbath sterk wisselt. Met het oog echter op deze zeer ruime uitzondering, wordt geen afwijking van het ver bod van nac'ntaibeid toegestaan voor den nacht, welke op den sabbath volgt, Een, door het hoofd eener lsraëlietische bak kerij af te leggen verklaring zal moeten voorko men, dat van verschillende bevoegdheden mis bruik wordt gemaakt. Bovendien zal in elke onderneming in ten hoogste acht etmalen in een kalenderj ar, met afwijking van het verbod van nachtarbeid, bak kersarbeid mogen worden verricht tusschen 3 en 5 uren v.m., echter nooit in een zelfde onderne ming in twee achtereenvolgende nachten. Met deze vergunning wordt bedoeld den arbeid op feestdagen, welke niet met den wekelijkschen rustdag samenvallen, te voorkomen of, bij ver wachten grooten toevloed van vreemdelingen in eenige plaats, den broodvoorraad naar verwachte behoefte te regelen. In elke provincie, of in elk deel ee»er provin cie, wordt ingesteld een arbeidsraad voor het broodbakkersbedrijf, waarin werkgevers en werklieden, in het bedrijf werkzaam, zullen zit ting hebber. De samenstelling dezer raden, hun werkkring, enz. zullen bij nadere wet worden geregeld. De leden dezer raden worden onderscheiden lijk door en uit de werkgevers en de werklieden, elk tot een gelijk aantal, benoemd. De voorzitter, die niet in het bedrijf werkzaam zal mogen zijn, zal door de leden van den raad met algemeene stemmen, of wanneer de leden het over de benoeming niet allen eens zijn, door de Koningin worden benoemd. Telkens voor ten hoogste een jaar zal de arbeidsraad kunnen toestaan aan een hoofd of bestuurder van een bedrijf, waarin deze in den regel alleen arbeidt, op andere tijden te werken. De gemeenteraad zal het venten met brood, alsmede het vervoer van brood, ten behoeve van ondernemingen, waarin bakkersarbeid wordt verricht, gedurende den Zondag kunnen verbie den.' met dit verbod voorkomende, dat de lsraëlietische bakkerijen op Zondag brood afle veren ten nadeele van andere bakkerijen. Het hoofd van eenig bedrijf wordt stralrech- telijk aansprakelijk gesteld voor overtreding der verschillende bepalingen.Het lig! in de bedoeling van den minister de wet niet eeider in werking te doen treden, dan een jaar ca haar afkondiging. Naar Het Voik verneemt, is door Let bestuur van den Komtnuniatonbond onder de leden een referendum uitgeschreven, be treffende 't deelnemen aan de vergadering op 13 Sept. waar de „nieuwe partij van Havers c. s." zal worden gesticht. De lei ders van den Kommuuiatenbond, onder wie I, I. Samson, z\jn in beginsel voor aanslui ting en zullen er dan ook voor ijveren om tot samensmelting te komen. Bij kon. besluit is tnet ingang van 4 September 1908 aan E. L. van Mervencéa te Middelburg op zijn verzoek eervol ont-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1