eigen! NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND envleesch, No. 285. 1908. Donderdag 3 September. GHRISTELUK- op Uitpe ienst 22e Jaargang. n Klavers de Zaai, rtikelen, udster HISTORISCH P EN delburg traat, kilo. onmisbare j bellezer. Th. F. verklaringen aar©» ber, a n d a. HUUR E, Zuidvrerf, sinds tal van P trkeus ID VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. Wie zich met 1 October a s op ons blad abonneert, ontvangt de nog In September verschijnende nom- mers gratis BinnenlaotL GEMEENTERAAD. Middelburg. Zitting van Dinsdagmid dag 2 nur. Voorzitter jhr, M. v. d.Brandeler, burgemeester. Afwezig de heeren Serines, Snouck Hurgronje, Boogaert en Den Bouw meester, wegens sterfgeval. Do notulen worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat hjj namens den raad een telegram «au gelukwensching heeft gezonden aan de Koningin-Moeder by gelegenheid van Haar 50en jaardag. Daarcp ia een telegrafische dankbetuiging ontvangen. De raad geeft van zijne instemming bljjk. PRIJS DER ADVERTENTIËN O.- en W.-Souburg. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering onder voorzit terschap van dhr. Burgemeester waren alle loden tegenwoordig. Notulen worden ge- lezeD en goedgekeurd, een reclame H. O. Ierseke. In de Dinsdag gehouden raads vergadering, waarbij do hoerea Van der Burght en Mulkr afwezig waren, werd de heer M. v. Harmeien met 7 van de 9 stem men herbenoemd ais wethouder. Hy nam dia benoemiïg aan. De gemeente-rekening werd voorloopig vastgesteld als volgtont vangen f37970,74, uitgaven f35232,10, goed slot f 2748,64. De gemeentebogrooting werd den raai aangaboden met L 33277,565 als eindcijfers, en 'n post voor onvoorziene uitgaven groot f 164,455. Een der leden vond het niet goed dat daarop weer drie veldwachters voorkomen. Be verordenin gen tot heffing en invordering van a. haven en liggelden, kaairechten en weegloonen en b. begrafenisrtchten, werden opnienw en ongewijzigd vastgesteld. By de laatste rondvraag werdteleurstelling uitgesproken over de afwijzende beschikking van de Breede Watering op een verzoek tot be- grinding van een gedeelte van den Zwee- dykschen Weg en werd het denkbeeld aan de hand gedaan de verhooging der dijken le Op den Dam wawschuwiogsbordjes te plaatsen met „stapvoets rijden", en 2e om op den buitendijk bij Puien een heining of staketsel aan to brengen, beide oin onge vallen te voorkomeu. Een paar leden wil den door de Schipperstraat van den Dam naar de Damstraat een tweeden rijweg ma ken. Omtrent een en ander werd evenwel nog geen beslissing genomen. Do hser Schipper bracht in herinnering dat door de sterke ronding der paden op de begraaf plaats het dragen van lij keu bemoeilijkt wordt als er dragers zijn dia wat kort van persoon zyn. Door dsn voorzitter werd voorziening toegezegd. Misschien kan het bezwaar verholpen worden door de pooten der berrie wat in te korten. i schijnt in* 48 127a cents. e inteekening flevering ter Rotterdam. er verzoekt mij *or een pakje oode ratten stkapdle. opleverende. chenpersonen J. J. FANOY, ragen by M. burg, ang R 236a. r., Oude Vlis- r8- Grijpskerke, •45 4 oj T3 r* O O W u aj O 6.55 7-4 17.22 7-57 8.to 8-37 •54 - i°.43 11.45 9.29 I0.03 12.19 11.12 7-3o 746 7-53 8.1 8.8 8.17 8.25 8.32 8.37 847 8-54 9-7 9.20 9.29 940 10.56 11.36 €7 ;rr g, Z. Duitschi, sendaalLage dan 150 KM, 81 2.6 16 17 8 1.296.3 oj 3.0517.16 8 j3.387.47 —l!3.54j8.oi oj i4.08l8.15 IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE Dt'R FIRMA" EN VAN 2 September 1908. Dat dachten wij wel. De Middelb. Crl., het oordeel van Het li wdelsblado ver de koninklijke onderschei ding van dr. Kuyper overnemende, zegt er van Wij zijn het met deze beschouwing meer eens dan met die van Het Vaderland, in ons vo rig nommer aangehaald. Ja, dat daohten wij wel. w Te Amsterdam is tot wethouder herkozen mr. Z. v. d. flergh (vrijz. dem.j met 19 stemmen tegen IS op den heer Soheltema (1.). De herbenoemde nam zijn herbenoeming aan en verklaarde als lid der Tweede Kamer voor Den Helder te zullen bedanken. Te s Gravenhage werd gekozen in plaats van den heer De Wijs, die bedankt had, de heer J. C. Jansen, oud-minister van marine. Proclamatie. liet 11 Angustus verschenen Publicatie- Blad van Curasao bevat jde volgende pro clamatie, waarbij ter kennis van de ingeze tenen wordt gebracht eene mededeeling van Hare Majesteit de Koningin der Neder- landen betreffendedeheerschenden toestand in de kolonie Curasao -. De gouverneur van Curasao, met bijzon dere dankbaarheid zonder verwijl gevolg gevende aan de hoogst vereerende telegra- pbisoh van Zijne Excellentie den Minister van Koloniën ontvangen opdracht, brengt hierbij ter kennis van de bevolking der kolonie Curasao, dat Hare Majesteit de Ko ningin der Nederlanden, volledig bekend met den toestand der kolonie, dien toestand met diep leedwezen gadeslaat en dat Hare Majesteit Hoogstderzelver aandacht en die van Hare Raadslieden aan de verbetering daarvan wijdt. Gedaan te Willemstad, den llden Augus tus 1908. J. O. DE JONG V. B. D. Het blad De Vrijmoedige teekent hierbij aan „Deze proclamatie vestige bij ieder onzer de overtuiging, dat de Ned. regeering niet met onverschilligheid den toestand gade slaat, waarin onze geliefde koionie door on verdienden haat en kleinzielige wraakzucht gebracht is en dat de gewensohte uitkomst wellicht niet lang meer op zioh zal laten wachten. Daarna geschiedt mededeeling van de ingekomen stukken, w. o. behooren Van Ged. Staten bericht.dat aan de avondschool voor Handwerkslieden door de Staten van Zeeland, in hare vergadering van 17 Juli eene subsidie is verleend van f500. Een verzoek van C. v. Langeraad, J. Minder hout, J. Kronenberg en A. H. J. Peek Jr. de eerste koffiehuishouders, en de laatste als leveranciers van grammafoone, om vergun ning tot het doen spelen van gramm&foons, evenals andere deze vergunning hebben, wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Adres Middelb. bestuurdersbond met verzoek om spoedige behandeling van het werkeloozenfonds,waartoe in beginsel door den Raad is besloten. Van H. Janse en J. Geervliet, eigenaars van woningen in den Stijfsel weg, verzoe kende aansluiting aan de waterleiding en doortrekking der buizen ongeveer 100 M. Da gemeen tebegreoting over 1909 wordt overgelegd, bedragende in ontvang en uit gaaf met een post voor onvoorzien van f 16*8,725, in bet geheel f 723860,85. Zy wordt gesteld in handen der commissie van financiën. Aan dhr M. Eijke, onderwijzer aan school K, wordt met ingang van 1 Oct. a.s. eervol ontslag verleend, wegens zyna benoeming tot hoofd een er school te Breskens. Aan de orde zyn nu de benoemingen. Tot wethouder wegens aftreding van dhr H. P. den Bouwmeester, wordt deze herbe noemd met algem. stemmen, 1 was blanco. Tot leeraar in de Boogdnitsche taal aan 't gymnasium (vac. T. (4. de Liefde) wordt benoemd de heer A. Petermejjer, leeraar aan 't gymnasium en H. B. S. te Dordrecht met 13 stemmen. De he8r De Veer vraagt thans een ge sloten zitting met 't oog op een benoeming van een leeraar. De zitting wordt eecige enkele oogen- blikkeu geschorst. Na heropening worden benoemd de tijde lyke en vaste leeraren overeenkomstig de aanbeveling van B. en W., reeds te voren door ons meegedeeld. Voor de benoeming van zetters wordeo voorgedragen de heeren J. C. Frederika M. P.v.d. Harst; W. J. J. Koole, M. G Boasson, J. C. A. v. d. Harst en A. Hertogs, wolke voordracht wordt goedgekeurd. De gemeenterekening over 1907 wordt met algemeens stemmen vastgesteld. Zij bedraagt in ontvang f 799.142.13 en in uit gaaf f 701.981.75 en levert dus een goed slot op van f 7142.38. Wordt overgegaan tot herstemming wegens het staken der stemmen in de vorige vergadering over de reclames in de belasting naar het geschatte inkomen voor H A. Snouck Hurgronje waarvoor de com missie voorstelt terugbrenging naar de 39e klasse, dit wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen, die der hoeren Sprenger, Heyse de Veer, de Rycke en Verhage. Aan de orde is nu de behandeling van in gekomen bezwaarschriften tegen aanslagen in de inkomstenbelasting 1908. Voorgesteld wordt het verzoek in te wil ligen van H. van de Velde en J. Hanegraaf om ontheffing; den aanslag te behouden vanW. C. Geertsen van Baarskamp, J. Pasveer, A. D. Littooy, M. I. de Groot, D- C. Knegt, A. P. Reyers, J. Gabrielse, mej. A. P. Ogterop, J. A. Joppe, A. Beugelink. D. A. Steketee, A. Schouten, C. C. Mantz, G. van Otten, P. J. F. van Leeuwen, I. Ga brielse, G.van Boven, J. Bosdyk, I. Katdel, F. B. den Boer, J. Baatiaanse, G.M.Vermue, A. Verhulst, N. Verhulst, J. E. Denevers, G. T. Denevers, A. Vos, wed. C. H. de Kan, P. J. van Puffelen, J. P. J. de Groot, J. O. v. Laere, P. C.van Dijk Tr„ K. J. van Hensden, L. van Heusden, F. Flink en J. C, van Hou- tum terug te brengen den aanslag van I. de Wolff van de 33 naar de 27e kl., van de wed. C. Staal van de 17e naar de 7e, J. Cas- teleijn van do 15 naar de 14e kl., Jsc. Boas son van de 10 naar de 7e, J. Goote van de 18e naar de 15e ki. Het voorstel ten opzichte van I. de Wolff wordt verworpen met algemeene stemmen, uitgezonderd die van den heer Van Duncé. C e aanslag in de 33e klasse wordt dus be houden. Het voorstel ten opzichte van A. Beuge link wordt verworpen met 8 stemmen tegen 5, die van de heeren Frnin, Sprenger, De Veer, Schorer en VanDunné. De aanslag wordt teruggebracht naar de 14e klasse. Het voorstel om Jac. Böasson terug te brengen van de 10e naar de 7e klasse wordt verworpen met,algemeens stemmen behalve die van de heeren Gratama, Ermerinsen Van Dunné Ook wordt verworpen het voorstel ten van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '•ent. opzichte van J. Goote. Voor stemmen de heeren Gratama en Ermcrins. De aanslag in de 18e kl. wordt behouden. Beschikt wordt over de post voor on voorziene, dienst 1908, ten behoeve van J. C. Klaasse f9 aan de Nieuwe eerste Nederlandsohe f 14 voor verzekering tegen ongevallen 1907. Goedgekeurd wordt de begrooting van het Bestuur der Godshuizen over 1909 ad f 57611,321. en van het Burgerlijk Arm bestuur 1909 ad f42698.65. Vastgesteld worden de 2e suppletoire kohieren voor lohoolgeld op de scholen G en J ad f 121.661 en A en C ad f 13.71, beiden voor het sehooljaar 1907 '8, het le suppletoir kohier voor de belasting naar het geschatte inkomen ad f 1021.61. en dat op de honden ad f87 50, beiden voor den dienst 1908. Het voorstel van B. en W. tot aar slui ting van de woning ven H. Janse te Vrouwepolder (Oranjezon) aan de duin waterleiding wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Nog is ingekomen een dergelijk verzoek van A. Maljasm op Zeedam. B. ea W. hebben geen bezwaar ook dit in te willigen, mits de kosten dooi den aanvrager betaald worden. De heer Tak wijst er op aat dit een ander geval geldt dan bij Janse. De heer Sprenger deelt mede dat inder tijd ook aan mevr. Tak en den neer Hao ken berg hetzelfde is vergund. Op een opmerking van den heer Gratama hoe er gehandeld moet worden ais er ge brek aan water komt, stelt de voorzitter voor de vergunning tot wederopzeggens te gevendit wordt goëdgevonden. Alsuu is aan de orde de voortzetting van de behandeling van het voorstel om de gymnastiek verplicht te stellen aan het gymnasium. De heer Fruin kan zich hier niet mede vereecigen. Hjj heeft geen enkel argument gevonden dat zyn vroeger bezwaar kan wegnemen. Men krijgt eene splitsing van onderwijs, de gymnastiek is daar nergens goed voor, de otde wordt er niet door ge handhaafd. Er is nog geen lokaal vcor en de ruimte is zoo klein, dat er geen geschikt lokaal kan verryzen. De heer Ilejse zegt dat de zaak moet worden gesplitst, of men de gymnastiek verplicht wil stellen, en of er een lokaal zal komon en waar. De heer Schorer heeft de zaak bekeken ais curator en als lid van den Raad, en dan is zijn advies verschillend. De curatoren wenschen de gymnastiek wel en als Raads lid ziet hy dat er groote kosten aan verbon den zijn, hy zal dus tegen stemmen. De voorzitter zegt dat er geen sprake is van bouwen van een lokaal. Er is een lokaal, dat nog kan worden gebruikt, doch dit is niet zeker, maar gebruiken kan de gemeente het nog, en misschien nog jaren, dus direct bouwen is niet noodig. De heer Fruin zegt dat er geen enkele zekerheid is hoe lang we het kunnen ge bruiken en daarbij moet er eene nieuwe vloer in, wat de gemeente niet behoeft te doen, splitsen is moeilijk in deze. De voorzitter gelooft niet dat de kosten zoo groot zijn, hij zou willen dat de raad besloot het gymnastiekonderwijs verplich tend te stellen voor den tijd van een jaar els proef. De heer Hejse stelt voor eerst nit te maken of gymnastiek een verplioht vak zal zijn, ja of neen. Het voorstei van B. en W. wordt in stemming gebracht en wordt verworpen met 11 tegen 2 stemmen, die der heeren v. d. Harst en Sprenger. Thans vervalt het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een nieuw gymnastiek lokaal in den tuin van het gymnasium. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. van J. Dorleijn wordt door Ged. St. ter beschikking gesteld en dezelve naar de 4e klas teruggebracht. Een verzoek voor ver lichting ylissingsohe weg, Abeele bij de halte der tram, wordt met het oog op de te geven nieuwe concessie voor da tram voorloopig aangehouden. Hierop koint in behandeling een schrijven van Ged. Staten, waarin deze mededeelt dat op de beide begraafplaatsen behoorende aan de Herv. kerk de wijze van begraven volgens nadere gegevens van den hoofdinspecteur veel te wensohen overlaat, en deze aizoo noodig oordeelen om een algemeene of gemeente begraafplaats aan te schaffen. B. en W. vragen alsnu machtiging om overleg te plegen ter overname der Weste lijke begraafplaats met de kerkvoogdij der Herv. kerk. Dhr. De Pagter antwoordt hierop het bevreemdend te vinden dat hier toob nog begraven kan worden daar vroeger nooit begraven is vanwege de fondamenten ec steenlagen welke hier verborgen zijn. Spr zou willen zien dat dit terrein door de kerkvoogdij eerst hiervoor in gereedheid werd gebracht, om het daarna te koop te presenteeren. De voorzitter antwoordt dat dit wel zei aihangen van de billijke eisohen hieraan verbonden. Ook dhr. Jobse meent dat he< wel opmerkelijk is, nu juist nog steenlagen en kelGers verborgen zijn men dit zou wiilan overdoen, eo er nog kan begravei worden, waarop dhr. Arendse vooisteii uit tot de volgende vergadering aan t» houden en nader een en ander te onder zoeken. Besloten wordt eohter het dage! bestuur te machtigen om in overleg mei de kerkvoogdij te treden, en oen volgend', vergadering rapport aan den Raad over t* leggen. Overgegaan wordt nu tot benoe ming van een wethouder, uitgebr&oht wor den 7 stemmen waarvan 4 op dhr. Dt Pagter tegen 8 op dhr. Gelner, aftredend, zoodat dhr. De Pagter als zoodanig ge kozen zijnde zich deze laat welgevallen. De vergadering gaat hierop over in ge heime zitting. Rilland Bath. In de Dinsdag gehouden gemeenteraadszitting waren alle zeven leden aanwezig. Ingekomen was een ver zoek van A. Blok Ms. ter verkrijging van een gedeelte grond op het nieuwe bouwterrein. Op dit verzoek werd met algemeene stemmen gunstig beschikt on de voorwaarden nader vastgesteld. Tot wethouder werd de aftredende heer Burijn herkozen met 6 stemmen tegen 1 op den heer Blok. De aftredende leden der alge meene bouwcommissie de heeren v. der Werf, Griep en Boot werden herkozen respectievelijk met 7, 6 en 6 stemmen tegen 1 op dhr. J. Blok. Eveneens de drie leden der wegeneommissie de heeren Butijn, De Jager en Blok alle met zes stemmen tegen 1 op dhr. v. der Werf!' en 2 op dhr. Griep. Na afloop hiervan werd voorgelezen een oonoept-adres van Burg. en Weth. tot aanvrage verbetering station zulks in verband met een verzoek gedaau in de vorige vergadering door dhr. Griep. De raad hechtte met alge meene stemmen zyn goedkeuring aan dit adres. Schore. In de gemeenteraadsvergade ring van Dinsdagavond onder voorzitter schap van dhr. bmrgemeeBter waB dhr. J. Gierum afwezig. Onder de ingekomen stukken bomen voor verzoeken van 't hoofd der school, den gemeenteveldwachter en den wegwerker om verhooging van salaris, welke verzoeken bij de begrooting zullen worden behandeld. De aftredende wethou der de heer Ryn wordt met 5 stemmen regen 1 in blanco herkozen. De commissie tot het nazien der rekening krijgt alsnu het woord om haar bevinding keu baar te maken. De heer Verhaagen brengt rapport uit. Over 5 punten had de commissie bedenkin gen en vrseg zij inlichtingen aan B. en W. De eerste post betrof ontvangen school geld, het bleok de commissie dat in Aug. 1907 de helft minder schoolgeld was ont vangen dan in de andere maanden van dat jaar, de commissie vra-gt waaraan dat is toe to schryven. Hot 2s punt geldleening de commissie gaf iu overweging om voor taan pas dan het bedrag definitief vast te stellen als hat juiste cyfer bekond is. 3e punt om de gelden die uitgegeven worden voor verschillen do couranten be stemd voor het archief product ief te maken en deze couranten bij de leden van den raad to circuleeren. 4e punt festiviteiten. Da commissie geeft in overweging om gelden benoodigd voor feesten, deze eerst aan den raad te vragen en niet te doen golyk thans is geschied, namely k eerst de geldon ge bruiken en 15 maanden daarna een raads besluit by verrassing uit te lokken, n. 1. slechts by de hoofdet., afd. en art. te roe men zonder mede te deelen waarvoor die wyzigingen noodig zyn. 5e punt. De com missie vraagt inlichtingen aangaande f 14,69 voor den heer Sterk als architect aan den keiweg, z(j vermeent dat die post daar niet voor uitgetrokken had mogen worden aangezien dhr. le Clercq van Krui- ningen door B. en W. als architect was be noemd en deze het gevraagde werk had moeten doen. Verder vraagt de commissie nog inlichtingen over denzelfden post voor den keiweg over het geleende geld. n. 1. waarom de rest van de geleende f 1550 niet direct aan den geldschieter is teruggegeven om betaling van rente te voorkomen en verder waarom of er geen post op de reke ning staat voor d9 rente van het geleende kapitaal Die rente gaat volgens de mee- ciog der commissie in cp 1 Juli 1907 en had derhalve een half jaar op de rekening moeten voorkomen, zynde f 31. De voorzitter vraagt de leden der com missie of de door dhr.Verhaf.gen gevraagde inlichtingen ook namens hen geschiedt, waarop dhr. Karelse en In t Anker beves tigend antwoordden. De voorzitter zegt aangaande het weinig schoolgeld innen dat dit ie toe te schryven aan een genomen besluit van den Raad. Wel is waar is da wijziging niet Kon. goedge keurd, doch B. en W. meenden in den geest van den raad te handelen indien zy 's raads besluit direct in toepassing brachten. Dhr. Verhaagen zegt dat art. 232, 283 en 234 der gemeentewet 't verbiedt en de ver ordening pas dan in toepassing mocht ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1