Gemengde Berichten. Am een persoon buiten deze gemeente. Er wtts sprake o.a. van 'tin brand steken van een schuur, ais de landbouwer niet aan een bepaald verzoek voldeed. Kapel;e. In do Vrijdag gehouden ge- meeoteraads vergadering werd bet voorstel vso Ft. en W. ouj af te wijzen hut verzoek van hot fanfarecorps cm oefeningen t« mogen houden in de openbare school met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor do lieeren Wisse en v d. Maudere. Het ver ok (waarover ij een vorige vergadering de steramen had-Jen ges a.ki) is dus toe gestaan. De gemeentrtb^grooting over 1909 werd gesteld in handen eoner commissie be staande uit de heeren Zegers, Wisse en Rottier. De rekeuing over 1907 werd vast gesteld ruoi een bedrag aan ontvangst van f 19910,05®, uitgaven f 19107.96, en dus met een batig slot van f 102.09®. Goedge keurd werd ook de rekening van hei Burg. Armbestuur over 1907 en ,wel met een bodrag aan ontvangsten van f8811,30®, uitgaven f0891 29®, en dus met een batig saldo van f 1920,01. De rekening onder houd armenhuizen werd vastgesteld met een bedrag aan ontvangsten van 1118,48, u'tgaven f0823 en dus een batig saldo van f55,25. Ingediend werd een voorstel om op 15 September reeds te beginnen met het ontsteken der straatverlichting en desnoods de straatverlichting te handhaven tot 15 Mei. Het geld kan dit jaar gevonden wor den, door voor de meerdere verlichting te gebruiken het geld. dat op de begrooting voor 1908 is gebracht voor de aanschaf fing van een nieuwe lantaarn. Voortaan zouden de lantaars in plaats van gedurende 7 maanden, 8 maanden per jaar branden. De kosten, die per lantaarn tot nn toe waren f 4.50 per jaar, zullen nu worden f4.75. In behandeling kwam een verzoek van een aantal inwoners van Biezelinge, waar bij werd verzocht intrekking der veror dening, die voor werkgevers strafbaar stelt het gedurende schooltijd in dienst hebben van leerpliohtige kinderen. De voorzitter betcagde het ongewensohte van zoodanige intrekking, ook in verband met de waardigheid van den Raad. Bij de disoussie zeide de heer Zegers, dal hij desnoods bereid was de verorde ning te wijzigen. Hij was niet bang daar mede te kennen te geveD, dat men een vorigen keer niet juist de gevolgen van een verordening had ingezien. De voorzitter meende, dat men de ver ordening niet kon wijzigen, dan kan men haar net zoo goed intrekken. Spr. zegt, dat men bij de vaststelling der verorde ning alle gevolgen heeft ingezien. Er is niet de minste reden de eeumaal aange nomen verordening nu krachteloos te ma ken of in te trekken. Besloten werd het adres af te wijzen. De eenige, die voor het adres stemde was de heer Rottier. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. Qoesche Courant, Wanneer men in een vroege vraag, een goed seizoen in de toekomst mag zien, dan mogen do verwachtingen bemoedigend zijn. Van Belgisehe zijde al thans werd reeds van hier en daar gevraagd naar oesters, dus zou men zop zeggeu, dat onze Belgische naburen in het aanstaande seizoen als voorheen geregeld sullen afne men. Ais vanzelf spelen ons de zoogft- wtinsohtü goede verwachtingen parten en zien wij voorloop);? do verschillende hin derpalen over het hoofd, doch waar ia deze alles in de toekomst hgt aa het ooit or-s uiel gegeven is, om te prufeieeren anders dan 'n gewoon sterveling, moeten wij cc. tot gis BJogou bepalen in do hoop natuui lijk, aai de goede verwachtingen bewaarheid mogen wuiden. De k walitt ii is puik, al is nog te vroeg, om daaromtrent gerust te gaan, alles toch hang! <*i van eene ai of niet wanne Septem bermaand. Ned Her?. Kerk. Beroepen to Zuidhcrn, J. F. I'aDge te Hengeloo te S.tuis (toez.), M. J. Beuken horst te Leren. Aangenomen naar Culemborg (vacature- Viseer) door L. Pletto te KJeverskerke. Geref. Kerken. Generale Synode. Woensdag en Donderdag 5ejea 6e zitting. Daarna komt aan de oroe het verzoen van de Particuliere Synode van Zeeland, om verlenging van den tijd,datZeolaud mag inzamelen voor eigen Zending. Het verzoek van Zeeland wordt door de Gen. Synode in zooverre iDgewilligd, dal nu als uiterste termijn wordt gesteld 1 September 1910. Mocht raen ra Zeeland dan nog niet tot het beroepen van eec oiissiooairen Dienaai Ges Woords zijn overgegaan, dan zullen al de tot op dien dag verzamelde gelden in ae generale kas moeten vloeien. Prof. Honig rapporteert over zaken van het zendingsrapport. luzake de vertaling van de Ned. Geloofs belijdenis enz. in het Javaanseh wordt besloten Jo. goed te keuren de handelingen der depotalen voor de zonding in zake de ver taling van de drie Formulieren van Eenig- kad en van sommige der Liturgisobe For mulieren in het Javaansoh 2o. de nieuw te benoemen deputaten voor de zending te machtigen, namens de Gene- tale Synode aan de afzonderlijke vergade ring van missionaire predikanten op te dragen, de vertaling van de Confessie te gelegener tijd ter hand te nemen 3o. wat de in het Javaansoh vertaalde Liturgische Formuliereu betreft, vercenigt du Syaode zioh met het oordeel van de Deputaten in dezen 4o. den nieuw te benoemen Deputaten vuur de Zending op te dragen san de afzonderlijke vergadering van Missionaire predikanten den daük der Synode te bren gen voor den aibeid, san de vertaling van doo catechismus en sommige der Litur- .-i-che Formulieren besteed. Ds. Breukelaar rapporteert over punt D -.n het ageodaio, rakende de regeling van hei verband met de Theol. faculteit. Hierbij komt <:e gewijzigde Couoept- r gelicg in bespreking, gelijk die door de Commissie der Synode wordt voorgesteld, Prof. Bavinek voert hot eerst hierover het woord. Hij vindt de quintessens hierin gelegen, dat naar deze concept-regeling ten slotte bij benoeming, schorsing of ontslag van hoogleeraren in de Theologie de eindbe slissing ligt bij de generale Synode, al zal zulk een eindbeslissing in de praktijk wel hooge uitzondering blijven. De vraag, of dit mag, beantwoordt Prov. Bavinek toe stemmend; ten le omdat de belijdenis, die de theol. faaulteit als basis nam, eigendom is der Ger. Kerken en derhalve bij eeD conflict ten slotte bij niemand anders dan bij de kerken de eindbeslissing daarover moet zijn ten 2e omdat de theol. fao. ook opleiding g6eft voor de Dienaren des Woords ten 8e omdat er bij een eventueel ver schil tusschen Directeuren en ouratoren of ook met de Deputaten een derde macht moet zijn, die beslist, welke uit den aard der zaak vpor de theologie der Synode is ten 4e omdat er voor een aangeklaag den professor geen veiliger ooi lege is om te beslissen over hem dan eene Synode, en de vrijheid van onderwijs dus daarmee op het best is gewaarborgd. Om deze redenen raadt bij de Synode ten zecsfe aan de voorgestelde conclusies aan te nemen. Daarop spreekt Prof. Bavinek een woord van afscheid bij zijn aanstaand vertrek naar Amerika en wordt hem op zijn reis door den praescs den zegen des Heeren toegewensoht. De vergadering werd hierop door den praeses gesloten. Daarna stelt de praeses aan de orde de Co - cept regeling van het Verband tus schen de Gereformeerde kerken in Neder land en de Theologische Faculteit der Vrje Universiteii, De algemeeno beraadslaging wordt geopend. Prof. Noordtzj spreekt zijn sympathie uit voor het gewijzigd oonoept-voorstel, dat s. i. nog meer dan het oorspronke lijke voorstel de idéé van //toezicht" laat uitkomen. Niettemin aoht hy de forinu- leering van de artikelen 3 en 8 niet helder. Ook zon hij gaarne wensohen mede te werken tot eenvoudiger voor- stalling hier en daar. Prof. Rutgers merkt op, dat er twee ërlei standpunt is; het standpunt der kerken en dat der Vereeniging voor li. O. Hij wil zioh op dit oogenblik alleen plaatsen op bet eerste standpunt. En dan raadt hij de kerken aan om niet te zeg gen hoe kunnen wij als kerken nu den inee8ien invloed verkrijgen over de The ologische Faculteit. Evenzeer raadt hij af de vraag.- hoe kunnen we een ver band leggen zóó, dat de eigen inrichting overbodig geacht zou kunnen wordeB. Het eonig goede stand pont aoht bij k Uit geval de vraag: hos behoort geheel objectief de verhouding te zijn tusscheo ■1*. keken en een Theologische Faculteit, ra mede beoogt de opleiding van Die- u <rei des Woords voor die kerken, v'tvn uit dat standpunt de zaak be- ode, heeft ook ce school, zoowel al? k rken, soevereiniteit in eigrni kring, e dieut het oordeel over het paadago- g hou gedeelte der school aan aa schooi «i f te verblijven. Wel mag de sofcoot i. noangaande de kerken hooren, masr beslissing over* het paedagogisch ele- uioDt kan niet bij de kerker, zelf, maar moet bij de school berusten. Zoo toen ïs hoi ook bij elke lagere school, en dient het ook te zijn bij een Theologische Faculteit. De kerken zelf kunnen 'bij n«ar eigene examens de resultaten van het onderwijs beoordeelen. Maar te oor- dee'.eu ovei de geschiktheid van een hoogleeraar om onderwijs te geven, be hoort, uiet tot het terrein der kerken eu dies moeten de kerken zulk een oordeel ook niet willen. Met de Theologische school als eigen in richting slaat het anders. Daargelaten nu de vraag of dit juist is, oordeeleu in elk ge- Tal dan de kerken over allerlei schoolzaken beslissende. Maar dat doen de kerken dan niet in de qusliieit van kerken maar in die van schoolbestuur. Gaan dus de kerken tegenover de Theo logische Faculteit doen, wat des schoolbe stuur» is, dan kan metterdaad de Theol. School verdwijnen. Prof. Lindeboomboewei met veel in het nieuwe concept i.utemmende, wil opmerken, dat hij daarin iets dualistisch meent te vin den, en wel ditdat, indien de deputater een college van toezicht vormen, aan de ker ken dan te veel macht wordt toegekend. Indien dit contract het toesicht wil regelen, dan moet het daarbij ook blijven en moet uit artikel 3 elke bepaling verdwijnen om trent den invloed der kerken bij dc benoe ming van hoogleeraren. Prof. H. R. Ruyper brengt hulde aan de broederen, die na veel arbeid, deze con- eepcregeling indienden. Er bestaat eohter onder de Hoogleeraren geen eenstemmig heid. Hij deelt tiet het gevoelen van prof. Rutgers, die z. i in zijne beschouwingen afwijkt van de historische lijn In zake de lagere school heeft Prof Rutgers gelijk maar in zake de Theologische Fxcuiteit staan we in een andere verhouding tiet doel toch van die Faculteit is, behalve de beoefening der wetenschap, de opleiding van Dienaren des Woords voor de kerken. En dus komt de vraag van zelfin hoeverre ook asm de berken zeggenschap most wor den toegekend. Nu werd ter Syaode van Dordrecht indertijd de eisc.h geateid, dat aan de Theologische Faculteit ook Ethiek zou gedoceerd worden. Dus hebben de kerken toen ook ingegre pen in hot leerplan der Universiteit. Voorts zeide de Synode van DordrechtNiemand worde benoemd tot Hoogloerazr in de The ologie dan met consent van de Syaode. En eindelijk nam ook de Senaat der Vrije Uni versiteit hetzelfde standpunt in als deze conoept-regeling, door in de Stellingen, in dertijd door de Faculteit uitgegeven, uit te spreken, dat aan de kerken toekomt een oordeel over het confessioneel karakter van het onderwijs en de geschiktheid voor het ambt. Alleen het oordeel over het weten schappelijk karakter van het onderwijs zal niet aan de kerken kunnen worden toege kend. Prof Biesterveld spreekt in gelijken geest, Hij acht dat het standpunt van Prof. Rut gers teruggaat zelfs achter da tegenwoordig nog bestaando regeling. In de huidige in structie toch van deputaten voor de oefe ning van het verband staar, dat deputaten zullen oordeelen over het onderwijs, en dat wel in verband met de geschiktheid tot op leiding tot den Drenst des Woords. Van 't standpunt der kerken, beveelt ook hij der halve deze nieuwe concept-regeling bij de Synode aan. Ds. Fernhout, zioh veieeuigende met het gevcelen van Prof. Rutgers, wil in één punt nog iets verder gaan. Deze coneept-rege- ling beantwoordt niet aan de beginselen door Prof. Rutgers uiteengezet. Zij geeft veel meer, dan zij geven mag. Zeggenschap tooh i.z, benoeming, sohor- singen ontslag van Hoogleeraren wordtruet sneer nog, aan de kerken toegekend. Dc iiaale beslissing der kerken in al die zaken aoht hij niet in overeenstemming met de goede beginselen. Er is eohter nog iets. Z.i. mag alleen geëisoht de getronwheid der Hoogleerareo aan de Gerei'. Belijdenis. Men kan eohier tweeërlei standpunt innemen óf dat de kerken uitsprekeu hetgeen iu dezen wen- schel jk is, óf dat men zegtde kerken hebben recht om inzake het verband dit of dat te doen. Dit laatste standpunt aoht bij te veroordeeleo. Een bepaalden rechts grond voor benoeming, schorsing en ontslag der hoogleeraren door de kerken aoht hy niet aanwezig. Verder dan het formuleereu van zekere wenscheo, gericht aan het adres van de Vereenigiog, moeten we niet gaan We moeten de veiligheid der kerken in dezen niet zoeken in zeker verband want dan zijn de kerken wegmaar we moeten die veiligheid zoeken in eigen kerkelijke exsrainaüe. We moeten niet door anderer maar door eigen oogen zien. Dr. Wagenaar gelooft, dal we ons uiei op het ideiele maar op het actueele stand punt moeten plaatsen. Daarom wil hij op iwee dingen wyzen. Ten eerste op hei huidig verband. Dat verband is niet maar voorloopig, noch doelt het alleen op het toezicht op het onderwijs, maar ook op de gesohiktheid van het onderwijs voor dc opleiding. Ook nu hebben wc dus een zeker toezicht te oefenen met het oog op de praotische vorming. Nu moeten de «erken daarop tooh niet teiugkomen. Prot. Rutgers en Dsl Fernli >ut willen z. dat autdig verband nog verzwakken. Dat mag niet. Ten tweede hebben we allen behoefte lac innige samenwerking voor de Theolo gische Faculteit. We heöben gedankt vooi de gave ons door God m on*e Vuje Univer siteit geschonken. Er bestaat een mystieke liefde tusschen velen en oio Vrije Uni versiteit. Maar ook vele broederen, die eenzelfde liefde gevoelen voordeThsologisoheScuoo), werken met de eersten sa&tn. Nu gelooid hij, dat beiden zich in deze oonoept-rege- ting als een soort compromis kunnen ont moeten. Hij vraagt daarom Prof. Rutgers, of het hem niet mogelijk is, om van hei ideëele standpunt tot het actueele over te gaan. Prof. Rutgers is het eens met hetgeen zijn collega's zeiden. Maar het gaat niet over de kwestie of de kerken een oordeel mogen hebben. Zeer zeker mogen ze dat. Maar het gaat over dejj vraag: Wie heeft ten slotte 't recht om te beslissen over paedagogische zaken En dan blijft hij zeggen laat de school school en do kerk kerk blijven. Dit standpunt is tot nu toe nog niet bestredeu. Aan dr Wagenaar antwoordt hij, dat ook hij getoond heeft een compromis te willen. Daartoe gaf hij in dit concept reeds veei toe; zoo o.a. zal in zake belijdenis en leer de beslissing aan de kerken blijven. Zijn standpunt echter is: In schoolzaken blyve de beslissing aan de school, en in leerkwes- ties blijva de beslissing aan de kerken. Dr Wagenaar echter wil ook de beslissing in zake de zaken der school aan de kerken geven. Maar dat is geen compromis. Dr Schot acht dat hier twee georgani seerde terreinen elkander naderen, zoodat er noodzakelijk punten van aanraking zijn. Hy oordeelt, dat de waakzaamheid niet pas moet beginnen bij de examinatie, maar reeds bij het onderwijs dat gegeven wordt en de personen,dia dat onderwas geven. En dus moet ook in zekere gevallen 't oordeel over de geschiktheid van 't onderwijs ver blijven aan de Generale Synode. Ds Van Schelven zegt o. a. we hebben geen tabula rasadan zonden we geheel principieel kunnen vragen: boe moet het zyn? Maar zoo is het niet. Nu erkent bij niet,dat de kerken door de Generale Synode steeds moeten optreden als publieke wacbt- sters voor de z iverheid der belijdenis. School en kerken moeten op elkander in vloed uitoefenen. Beiden moeten gecombi neerd mst eerbiediging van ieders rechten. De vraag is z. i. kunnen we met het uit gangspunt van het concept mergaan En dan is zijn oordeel, ziende op art. 1, dat hij gerust aan de discussie kan deelnemen, af gedacht van de formuleeringen den inhoud van meerdere artikelen. Ds Breukelaar (rapporteur der Commis sie) voreenigt. zich met het door prof. Kuy- per gesprokene. Üok dat is hot standpunt van de commissie. Voorts beantwoordt hij prof. Noordtzjj. De commissie oordeelt, dat deze materie op deze Synode dient afge daan te worden, zoo, dut deze zaak voor de toekomst afdoende is geregeld. Hij verde digt het ingediende nieuwe concept. Hij weascht de sjuvereiniteit der schooi in eigen kring streng te eerbiedigen. Over het wetenschappeljke moeten de kerken niet oordeelen. Dat moet aan de school zelf blij ven. Doch iets anders is de vraag of nu dat wetenschappelijk onderwijs geschikt is inet het oog op de vorming van aanslaande Die naren des Woords. Dan hebben de Kerken zeer zeker weer recht van spreken. Ds. W. H. Gispen Jr. mede-lid der com missie) acht na de tol dusver gehouden dis cussie de commissie gezuiverd van den blaam op haar gelegd ra de pers, alsof do oom missie met de beginselen gesold zou hebben. Voorts heeft hij 't woord van br.Fernhout met leedwezen aangehoord. Volgens dezen zouden we kunnen volstaan met enkele ar tikelen maar dan zouden we onze eere ais kerken wegwerpen. Nauwkeurige lezing bewijst z. i. dat de oomutissie getracht heet, zooveel mogelijk aan alle theoretische be zwaren te gemoet te komen. Ds. Doorn zegtEr is verband tnssohen de kerken en de Tneol. fao. Dat verband kan z. i. nauwer gelegd. Sommigen uu acn~ tcn dan men bezig is dat verband te nauw te leggen. Hij ziet dat nog niet in. Ook hij oordeelt, dat niet alleen bij de examens, maar ook reeds bij de opleiding dient ge waakt. Ds. v. Schelven oordeelt, dat at wat geld. van de kerk van Christus, niet kan worden overgebracht op de kerk als iustituut. Het kan gebeuren dat een kerk als instituut di- leugen wil handhaven. Tusschen die twe< dient dus nauwkeurig onderscheiden te worden. Prof. Lindeboom legt er nadruk op, da', afdoening van de ver band skweslie met ce Theol. Fao. niet beteekeniafdoening vat. de Opleiding8kwestie. Voor hem schuilt de beteekenis van het rapport in dat wooru geschiktheid"En als hij zioh du voorstelt, dat die gesohiktheid niet anders beteek-rat aan, rechtzinnig, vroom, karaktervormenu, dan hebben de kerken toch niet genoeg in die geschiktheid ligt z.i. alles wat at kerken noodig hebben voor de opleiding En dus behoort daartoe ook hel weten schappelijke want ook die wetenfchappe ajke opleiding wordt door de kei ken ge- (Sischt voor haai: Dienaren. Er dient eohter z. ook in het oontrno; opgenomen te worden, dat de candidate! der V. U. het reoht hebben lot de kerke lijke examens te worden toegelaten. &€ÜOOÉIlieS£Wg. Vlissingen. De voordraoht voor onder wijzer niet verplichte hoofdacte aan schooi D alhier bestaat uit de heeren F. Blom u tiariingen,,C. de Koeyer te Kloet lege on W. H. Vrancken te Posterhoit. Geslaagd op het examen van de Ver eeniging ter Veredeling van het Ambacht ais gezel-timmerman J. N. Brandenburg, Vjissiiigen en J- Lindhout, Tooien. En ai., gezel in het huissciuideren K. Bluover u Middelburg. PiiluDlliBEUltTEN Zoudag 30 Augustus. Goes, voorin, half 10 ds. Boersma, nam. geen dienst, avond 6 uur ds. Muller, van Heinkenszand. Marine en Leger. Door den M. v. O. is het gevoelen vac de korpsoommaudauten gevraagd nopen: de invoering van eene andere dan de tol nn toe gevolgde nuinuierwijze met inkt oei lijf- en werkgoederen enz. van onderofficie ren en soldaten. De minister wii bedoelde goederen doer den man doen merken me. linnen merkletters, zooats m den handel verkrijgDaar ziju en veelvuldig worde-n ge bruikt. Het H'old. verneemt, dat de minislet van oorlog in 'n bijzonder schrijven aan ae inspecteurs van de verschillende wapens, ernstig aandringt op het nemen van maat regelen die kunnen leiden tot het bete: brengen van den militairen groet in het openbaar, dan dit in den laatsteu tijd zou geschieden. —5 In aet dezer dagen verschenen 2t gedeelte van het //regiement op de exerci tiën der infanterie" is, in verband met hei verliezen in 't vorige jaar van een vaandei, de bepaling opgenomen, dat de vaandeldra ger door een patrouille zal vergezeld wor den, wanneer hij zich bij het in gevecht komen van de voorste linie van het regi ment naar een der lafalions der achterste linie begeeft. Bij den landbouwer Poelman te Wolfaartsdgk is heden een paard door den biiksem gedood. Twee broeders te Breda kregen twist welke zoo hoog Lep dat de een den ander met een byl leveLSgovaarljjke slagen op het hoofd toebracht. De dader, een pas uit lüdië teruggekeerde soldaat,is in arrest. Uit de Leideche vaart te Utrecht is het in reeds verren staat ven ontbinding ver- keerende lijk van een onbekend vrouws persoon opgehaald. Een 7-jarig knaapje is te Maastricht al spelende in de Zaid- Willemsvaart geraakt en verdronken. Te Oosterbierum kroop een 1-jarig kind tydens de afwezigheid der moeder, over de kamer. Er stond een theeketel met kokend water,; het kind haalde dien omver, kreeg vreegelyke brandwonder., en is aan do ge volgen bezweken. Te Zutfen is de be diende eener petroleummsatsshappij van 'n vrachtwagen gevallen.Demanwasoogen- blikkeljjk een lijk. By laat oen vrouw met drie nogionge kinderen onverzorgd achter. Te Zuidlaren is iu het Zuiilaarder- meer de meesterknecht eener houtzagerij hout vervoerende op een vlot, verdronken. Gedurende een paar avonden heer- schen er in Hoorn groote ongeregeldhe den. Hst is n.l. de gewoonte van de Hoorn- sche jeugd iu de laatste Augustus-week bet St. Maartensfeest te vieren, daarbij met lichtjes langs de straten loopende. Ook wordt dan wel een enkel rotje afgestoken. Langzamerhand verminderen de lichtjes en vermeerderen de rotjis en zevenklappers. Gewoonlyk echter is de drukte reeds in 2 dagen afgeloopen. Dit jaar heeft de politie dadelijk strenge maatregelen getroffen, door menige charge te maken, en de onge regeldheden duren langer dan anders. Zoo erg als gisterenavond evenwel is het nooit geweest. Hot geleek wel of de stad in staat van beleg vetkeerde.Gcheele straten waren tot groote ontevredenheid van de nering doenden afgezet voor het verkeer. Den bewoners werd zelfs belet op hun stoepen te staan. De rijkspolitie had zich by de ge meentepolitie aangesloten en gezamenlijk werd menige charge met den blanken sabel gemaakt. Zelfs heeft de politie nog met losse patronen geschoten. Gevoelige slagen zijn er gevallen. Verschillende personen zyn gewond, een soldaat, rustig zittende voor de kazerne zelfs zoo erg, dat de hulp van twse doctoren werd ingeroepen. De burgemeester heeft samenscholingen van meer dsn 5 personen verboden. Gisternacht is er ingebroken op den huize «Hof de Laer" van de familie Pillot, wijnhandel, te Zundert. De dieven zyn in den kelder gedrongen, hebben een bua sardiineu geopend en ten deele geledigd, een tlesch bier geledigd, een stuk rook- vleesch en kaas ontvreemd eu zyn, gewa pend met een staaf ijzer van da centrale verwarming, naar het kastoor der firma ge gaan, waar men door verbrijzeling van een luit is binnengeklommen. Daar zyn voor eenige guldens postzegels en een partijtje sigaren ontvreemd, alsmede is een tiesoh wyn ten deele uitgedronken. De brandkast heeft men geforceerd, maar niet kunnen openen. Doordat de dieven de werking der lamp niet kenden, hebben ze deze geheel uit eikander genomen en om lichtte hebben eenige papieren verbrand. Alle kasten en taadjes waren geopendea doorzocht, 's- Il.Ct. Gisterennacht is op den Bredaschen weg, ongeveer ter plaaise waar de vorige week mevr. VV., uit Teteringen, werd aan gerand, de landbouwer N., loopende naast z jn kar, die met andere groenteboeren, die >p hun kar lagen te slapen, de Tilburgsche markt bezocht, door twee personen aange grepen, die hem, k aarblijkelijk om hem daarna te berooven, begonnen te mishande len. Up zijn hulpgeschrei, ontwaakteu de anderen en snelden toe, waarop de onver laten op de vlucht sloegen. N. is zoodanig mishandeld, dat hy het bed moet houden. Een zijner beenen in gekneusd. L., een beruchte dief, die uit het krankzinnigengesticht te Venray in den nacht van 22 op 28 dezer is ontvlucht, is door de politie te Maastricht in een volks logement aangehouden. By de marechaussee te Maastricht heeft zich aangemeld S. uit Eys-Wittem, de moordenaar van Jan Eymael, aldaar. Iemand te Oudega schrijft uitüeetster- /.waag aan L. en V. Dezer dagen in den veenpolder Beets nurveilleerend, zag ik opeens een groot getal ooievaars, die het zoo druk hadden, dat ik besloot eens ta probeeren zoo kort mogelijk bij ken te komen. Dit gelukte niet geheel, daar een groote plas ons bleef scheiden tooh was 't voldoende om den gang van zaken gade te slaan, ik telde er ;27 ter vergadering aanwezig. Het leven dat dit volkje maekte, was verbazend't ocheen dat ernstige zaken werden behan deld en verwoede discussie werd gehouden. Na eenigen tijd vlogen 26 hunner op eu beschreven tot driemaal in de lucht een cirkel om de plek, waar de vergadering gehouden was en waar een hunner stil bleef staan kijken. Daarna kwaaien een 10-tal, die, naar mij later duidelijk werd, blijkbaar als beulen waren aangewezen, om het zoo pas uitgesproken vonnis te voltrekken, op onzen achtergeblevene aan en pikten dezen in een oogwenk dood. Ze lieten hun slacht-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2