NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 282. 1908 Maandag 31 Augustus. tje. HISTORISCH 22e Jaargang. ipaaid CHRISTELIJK- ird te SN Ét «d VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUiJ, te Mldcleiburg. UIT DEN COESCHEN RAAD. V. Binnenland, PRIJS DER ADVERTENTIËN DIT DE PROVINCIE. i vau een -7 jaar, LR Az., rge land- Mid'b. thine ft. ieuff« uQt, Jr., sdijk. Vi STEUR, mEEL, S, ïelande. loemeu- jvraagd in lijke he li or zien. soonlijk fg ING. |H e e r eli B- Land- BB, by e. (ioef. t 1 IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p, p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN 29 Augustus 1908. Maandag 81 Augustus, Koninginne- jaardag. Een dag van groote blijdschap en ver heuging bij 't overgroote deel van 't Neder- landsche Volk. Hoe ook in partijen en richtingen uit eengaand, of door kerkelijke indeelingen gescheiden, het Volk vereenigt zich in zijn geheel nog om den Troon van Wilhelmina van Oranje, de Beminde Nazaat van de edele Nassau's. Land ea Volk zij geluk gewenseht met dezen kostelijken gedenkdag, waarop men Gode dank brengen mag voor dit kostbare gespaarde leven. De Heere zij ook in Haar verderen levensloop de voor- en achtertocht onzer beminde Koningin en van Haar Huis Gaarne vestigen wij de aandacht van de Vlissingsohe vrienden van Chr. onder wijs op de advertentie, waarbij de Unie collecte tegen 1 Sept. a.s. wordt aange kondigd. Jarenlang was Vlissingen een model plaats, waar de collecte voor de scholen met den Bijbel in hartelijke saamwerking tussohen Hervormden en Gereformeerden geschiedde, en de Berv.predikanten daarbij den toon aangaven. Men herinnere zich maar den naam van ds. Montagne. Sn ook onder zijn opvolgers was er meer dan een die in dat opzicht zijn voet stappen drukte, onder anderen de tegen woordige minister van landbouwds. Talma. Laten de Vlissingers zich dit herinneren bjj den rondgang op 1 Sept., en zij er tussohen de broederen van verschillende kerkelijke indeeling, voorzoover zij nog op dit oude Unie-standpunt staan hetwelk men heiaas ook te Vlissingen in de laatste jaren is begonnen te verlaten een heilige wedyver om de Chr. soholen in de plaats hunner inwoning mildelijk te bedenken. Twee leden absentgeen publiekgeen redaoteur buiten het hek. Of de kermis- Ïiret hier sohuld heeft? Wat detweecol- ega's betreft, zeker niet. Maar overigens waren we oompleet met pers en al, en we hebben ons aan het kermislawaai niet gestoord, maar lekker gedebatteerd. Vooral de sohoolgeldheffing gaf aaslei ding tot warme en verwarde debatten. Buurman Hollmann (hij zit wel niet vlak naast me, maar 't verschilt toch ook geen mijl) wilde een eind gemaakt zien aan het recht dat B. en W. bezit ten om kinderen die geen schoolgeld betalen te plaatsen op eon school waar wél sohoolgeld moet worden betaald. Hij meende dat het zoo vast als een paal moest staan dat een sohool-C-kind niet kwam te zitten bij een sohool-B-kind. Maar B. en W. wilden daarvan niets weten. Vooral nu er een tweede christe- fehjke school komt, kon er een tinanoi- eele strop in zitten, zoo geen gelegenheid bestond tot het verpaatsea van school C. op school B. enz. enz. 'k Had al lang gezien dat collega Donner 't woord zon nemen over dit voorstel, en 't was ook voor hem als oud-bestuurslid der Christelijke school een mooi puntje. In uitvoerig betoog onderwierp hij het advies van B. en W. aan scherpe beoordeeling, en stelde o.a. tegenover de bewaring van mr. Hamer dat tal van Christelijke ouders ook niets betalen aan schoolgeld, in het licht, dat ook door ouders die genieten van het suppletiefonds nog 40 ct. per maand zelf wordt bijbetaald. Dat leek collega Hamer onmogelijk. Kun je nagaao, arme ouders, die zelf willen betalen voor schoolgeld, 't Was onzen wet houder al te kras, en hij riep collega Don ner toe dat het dan de vraag was hoe ze aan die 40 cent komenof sij die weer niet van anderen ontvingen 1 Maar 't werd intussohen een debat zoo verward dat collega von Schmidt aufAl- tecstadt me eens aankeek of ie zeggen wou snap jij er nog wat van En, eerlijk gezegd, ik raakte ook de kluts kwijt. En zoo verging het ook anderen. Meneer Putte kwam met een ander voorstel,meneer Temperman kwam met een ander voorstel, meneer Holimacn vereenigde zich met het andere voorstel van meneer Tempermaa meneer Dekker zei, ais meneer Hollmann met het voorstel Temperman meeging, dat hij dan tegen zou stemmen meneer Holl mann maakte zioh toen weer los van het voorstel van meneer Tempermaa En 't slot van de historie Dat het voorstel-Fransen v. d. Putte ver viel, en dat het voorstel-Hollmann met 7 tegen 4 stemmen verworpen werd. Alleen de voorsteller, ik en de drie rechtsche leden stemden ervoor. Waarom de heeren Tem perman en Putte nu niet Toen kregen wij voetbalspelen en vuil nisbakken ledigen. En onder het voetbal spel vond collega Hamer ook gelegenheid mij te raken. Hy gelastte collega Dekker inij te verzoeken te gaan wandelen langs het plantsoen als er voetbalspel werd ge speeld. Maar die zei, blijkbaar uit zyn humeur, als ja wat te belasten hebt, doe het dan aan iemand die in je dienst isl 'k Was eerst van plan den voorzitter te verzoeken me neer Hamer tot de orde te laten roepen. Wel foei, moet ik 'n voetbal tegen myn hoofd krijgen? Zou collega Hamer dat willen Hy wou toch niet zeggen '114e raadslid est delend», hetgeen dan volgens de redactie van de Gosscli» Courant, die nog veel minder weet van Latijn dan ik (en ik weet er totaal niets van I) wil zeggen 't 14e raadslid is verwoest Daarna wezen we een verzoek af om ie bouwen en een verzoek van de hoofden v»D scholen A, B en C om verhooging van salaris. Daar werd geen woord over gesproken ook niet ever een stuk of zes andere pun ten, zoodat we aan het slot der agenda waren. De voorzitter vroeg nog of iemand 't woord wensohte, en ik dacht dat wij nsar huis konden, toen plotseling de heer Holl mann vertelde dat bij bijna in het water was gesprongenMaar omdat hij zijn beste jas aan had, had ie 't nog niet gedaaD, of neen, omdat hij vraesde in den modder te zullen blijven steken. 't Was by gelegenheid dat men vergeefs probeerde met ladders een kind uit de haven te halen, dat meneer üollmann die heldendaad zou verricht hebben, maar wat schiet je er nu mee op als je een kind wil gaan redden en je blyft zelf in den modder steken. Dan krijg je twee ongelukken (en eau vacature in den Raad) en daarom had hij 't niet gedaan. 'tKind is gelukkig gered, en nu wilde mijn coliega zwemgordels hebben. Dat wou ik nou ook net, zei de voorzitter, en ik heb al onderzocht wat die dingen kosten. Maar die zijn nog al duur. Neg al duur? zei mijnheer Hollmann,voor een rijksdaalder ben je klaar bij de firma Massee. Ja maar, zei de voorzitter, ik bedoel met een kastje er om, met glas. En dan sia je die ruit in en dan haal je die boei er uit en dan ben je klaar. O zoo, zei mijn buurman. (De zwemgordels zullen er komen.) Van het eene water kwamen we in het andere. Want nauwelijks was meneer Hollmann klaar ef collega Donner begon over de spuit. Hy vertelde van iemand die op reis was teen er brand kwam en toch esn pro cesverbaal kreeg,en by den jongsten brand ook op reis was, en weer die kans beloopt. Hij wou wel ereis weten of dat in orde ie. Mis man, zei de voorzitter, van dezen keer is er geen enkel procesverbaal opge maakt Toen hebben we daarover een beetje ver ordeningen nagezocht; de bode kwam er aan te pas om ze te halen. Maar wijzer wer den we niet. De voorzitter hengelde in die pauze nog esn beetje naar sprekers, maar geen mensch kwam uit. En toen ben ik weggegaan, want 't was regenachtig buiten en er was al zooveel nattigheid in den Raad gevallen, dat ik thans voor de bui thuis wou zijn. Toen 'k de trap afging zei net de burge meester ik sluit de vergadering. 't lie Raadslid. NASCHRIFT. Een dag later. Nou heb ik me daar die nabetrachting gelezen in de Goesehe Courant over de Raadszitting 1 Daar staat wat in over het 14e Raadslid. Ia keurigen stijl, en zoo heelemaal alsof ze 't heusoh wèi weet, laat de Goesehe weer eens zien, wat ze niet weet. 't Ia tooh akelig als je toch letterlijk altijd mis bent. Ofschoonje raakt zeif aan zoo iets ook gewend, en je lezers ook wei. 't 14 R. Nederland en Vmemela. De heer De Reus, de door Castro uitge zette Ned. minister-resident ziet in zijn uitzetting geen schending van het volken recht. De N. Crt. toont aan dat 't dit wel is; immers de wegzending kan geschieden le. by het uitbreken van een oorlog tusschen de twee betrokken staten. 2e. by hooggaande diplomatieks ge schillen tusschen de twee betrokken staten- Hieronder is het Portugeesch-Braziliaan- sche geval, door den heer De Reus ver meld, te rekenenimmer3 het asyl-ver- ieenen op de Portugsesche oorlogsschepen bad een langdurige diplomatieke brief wisseling tusschen Portugal en Brazilië ten gevolge. Ook het wegzenden van den Öpaanschen gezant uit Washington mag men hieronder rekenenimmers de toe stand was toen zeer gespannen en deed een oorlog verwachten, die inderdaad kort na dien is nitgebroken. 3e. wanneer de gezant zich aan grove politieke of andere misdry ven heeft schul dig gemaakt of zich bemoeid heeft met de binnenlandsche politiek van den Staat waarbij hij is geaccrediteerd. Het geval van Lord Saekville W est, den Engelschen gezant bij de Vereenigde Staten (1888) valt hieronderdeze toch had zich met de Amerikaansche presidente-verkiezing be moeid en daarby zyn invloed trachten te doen gelden. Aan den heer De Reus is iets dergelijks echter nimmer verweten, ijjüe ruwe wegzending van den heerEe Reus most dus o.i. ongetwijfeld als een schending van het volkenrecht worden be schouwd. Wel bestond or voor die weg zending reeds 'n zekere spanning tusschen Venezuela en Curasao, maar een diploma tieke gedachtenwisseling met de Neder- landsche Regeering had niet plaats gehad sn de wegzending geschiedde zonder eenig nader onderzoek, ja zonder demogelijkheid voor den heer De Reus om eenige ophelde ring te verstrekken. Naar het blad verneemt is het esn hier te lande gevestigde Venezuelan scha consul geweest, die, gewaarschuwd door een bij zijn consulaat werkzamen beambte, presi dent Gastro op het artikel van den heer De Reus in Hou en Trouw opmerkzaam heeft gemaakt. Het pantserschip Jacob van Heemskerk is te Willemstad (Curasao) aangekomen. Het onderstaande bericht is eveneens door het Ilbl. uit de op Curasao verschij nende courant Amigoe di Curacao overge nomen Donderdag verspreidde zich in de stad het groote nieuws, dat in de St. Michielsbaai een V'enezolaansche bark ten anker was komen liggen. Dr. Ferguson begaf er zich heen en bevond, dat het de Amalia was, van Coro naar Pto. Cabello vertrokken, doch door den sterken van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '-ent. stroom naar hier afgedreven. Aan boord be vonden zich 15 personen, geheel zonder voedsel water en geld. Van gouvernementswege wer den zij ruimschoots van water en voedings middelen, brandhout en lucifers, en zelfs een flesch rum voor de zwakke personen, voorzien. Door den commandant der brigade werd een visschersboot gehuurd om al die zaken naar St. Michielsbaai te brengen. Zoo weet Curafao kwaad met goed te ver gelden. Oost-Soemba. Blykens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram werd op 7 dezer in Masaoe (Oost-Soemba) een colonne uit een onbe kende, door den mist onzichtbare versterkte bosohstelling beschoten. Deze werd ge nomen en geslecht, waarbij zwaar gewond werd een inlandsoh militair en onbeduidend een luitenant en een Europeesoh sergeant. De verliezen van den vijand zijn onbekend. Middelburg. Wegens te weinig kazer neruimte zal de 3e eomp. van het 2e bat. 3e reg. inf. alhier in garnizoen, van 1 tot 26 September a. s. het kamp „Kijk in de Pot" bij Bergen op Zoom betrekken en daar toe ter sterkte van 8 officieren en 150 min deren, onder commando van den kapitein K. G. A. Muller, op Dinsdag 1 September a. s. van hier met den trein no. 346 om 7.46 nam. G.T. naar B. o. Zoom vertrekken en om 9.15 nam. G-T. aldaar aankomen. De rest van het bataljon vertrekt op 7 Septem ber naar genoemd kamp. De Sultan van Asahan te Vlissingen. Men meldt ons uil Vlissingen: Met de gewone sneltrein van 11.49, waarin enkele coupés gereserveerd waren, kwam hedenmiddag hier aan Z. M. de Sultan van Asahan. De vorst was verge zeld van een gevolg, bestaande uit 8 per sonen. Aan het station werd de Sultan ontvangen door een der directeuren van de stoomvaart-maatschappij „Nederland" en de directie der Kon. Maatseh. „De Schelde". Na begroeiing begaven de gasten zioh ia gereedstaande rijtuigen naar het Grand Hotel des Bains, alwaar geluncht werd. Tegen 3 uur begaf de Sultan met gevolg zich naar de werf der Kon. Maatseh. „De Sjcbe! ie", alwaar door Z. H. het stoom- «éhip „Biiiiton" voorde maatschappij „Ne- ierland" werd te water gelaten. Hedenmiddag (Zaterdag) 3 uur werd op de werf der Kon. Maatseh. „De Schelde" alhier te water gelaten het voor rekening van da stoomvaart-maatschappij „Neder land" te Amsterdam in aanbouw zijnd stoomschip „Billiton", waarvan de kiel werd gelegd op 19 Maart jl. door Z. K. H. Prins Hendrik. De laaiste beletselen werden weggeno men door Z. H. den Sultan van Asahan. De hoofdafmetingen van de „Billiton" zijn lengte 393*6" breedte 51'3" holte tot shelterdek 37'0»diepgang 73'0" wa ter verplaatsing 10140 tonlaadvermogen 7800 ton. Het schip is van het shelterdektype, hoofdzakelijk bestemd voor vrachtboot en voorzien van een deeptank is het tevens ingericht voor het vervoeren van een groot aantal tusechendek-passagiers. De officieren habben hunne hut ten en verblijven op het shelterdek. Boven die bulten bevindt zioh het sloependek, waarop het verbljjf van den kapitein en de ksartenkassen zijn aangebracht. Het logies voor de bemanning is vooruit onderden bak. Aan boord zijn opgesteld 14 stoomlieren, die de lading kunnen verwerken door middel van 8 laadboomen aan twee paar paalmasten en zes laadboomen, die be vestigd zijn aan speciaal daarvoor aange brachte stalen kokers, die tevens als lucht kokers dienst doeD. Bovendien is er een zware laadboom tot het hijaohen van lasten iOt 25 ton. Het schip is voorzien van een itrand- biusoh- en desinfeotie-inriohting, systeem Clayton en wordt geheel eleotrisoh verlicht De stoomstnurinrichting is van het systeem ESffl Hasfie en wordt van de brug af behandeld door middel van een telemeter. De machine van het triplo expansie- systeem, met cylinders vau 264, 43 en 72 Engelsohe duim en 48 Eng. duim slag is ontworpen om 2800 I. P. K. te ontwik kelen, by ongeveer 70 omwentelingen per minuut. Tot de hulpwerktuigen in de machine kamer behooreneen oentifugaal circula tie-pomp een 150 tons ballastpomp twee Weir's voedingspompen voor hoofdketels met voorwarraer; een duplex zoetwater- pomp een 20 tons verdamper met toe- behoorende distilleer; een groote hulp- condensor met toebehoorende luohteircu- latie- en voedingspompeen 84 duims fan met twee machines voor geforceerde trek. De benoodigde stoom wordt geleverd door drie enkelvoudige stoompijpketels, werkeude onder een stoomdruk van 180 Eng. pd. en met een gezamenlijk verwar mend oppervlak van 1670 vierkante Eng. voet, ingericht met Howdens geforoeerde trek. Machines en ketels staan in de werk plaatsen gereed om in het sohip te wor den opgesteld. Vlissingen. Door de loodskweekelingen der 2e klasse R. Meijer, W. Arents en J. J. van der Eijk is met gunstig gevolg xamen afgelegd voor zeeloods in de vaar waters naar de Ooster-en Wester Schelde. De directeur-generaal der SS. heeft bij dienstorder 0. m. eervol doen vermelden •len leerling-machinist L. J. van der Burg te Vlissingen, wegens betoonde oplettend heid, door te voorkomen dat iemand werd overreden. Goes. By gunstig weder hoopt „Eupho- oia" a.s. Maandagavond, bij gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin te 8 uren eene muzikale promonade te maken mot fakkellicht, beginnende ven sf het station. Koudekerks. In da Vrij dsg «e houden vergadering vau ds landbouwvereeniging, fie door dhr. P. Maas werd gepresideerd ea door 20 leden bezocht., werden ver schillende ingekomen prijscouranten van kusstmeststcfien en landbouwwerktuigen voor kennisgeving aangenomen, eveneens een schrijven om mede te werken tot op richting van een eupsrplioahaat-fabriek in Zeeland. Een schrijven van de afdeeling „Patrimonium" albi r om maatregelen te nemen tot het oprichten van een boeren leenbank werd aangehouden tot een vol gende vergadering. Het bestuur zal tegen die vergadering inlichtingen inwinnen. Als afgevaardigden naar de provinciale ver gaderingen worden gekozen de heeren P. Maas en C. Boone, en tot plaatsvervangers P. de Witte en FBrasser. De hoer Ter- woert Jr., die aan de beurt van aftreding is als bestuurslid, wordt met algeineene stemmen op één na herkozen en neemt die benoeming aan. Besloten wordt dezen winter een tuinbouwoursus te geven, en haar f25 subsidie te verkenen. Uit Domburg schrijft men nog dat toen Prins Hendrik eergisteren even op het strand vertoefde de 78-jarige badman J. Sinke door den Prins werd aaagesprokeu dat voor dat de Prias uit Domburg ve.r- trok de burgemeester Dog bij Z. K. H. ontboden werd in het Strand hotelalsmede dat bij aankoopt van den Prins op de villa Semmerhoff, saluutschoten werden gelost. 'sHeer Arendskerke. Op de voor dracht voor secretaris en ontvanger van bet Burgerlijk Armbestuur alhier zijn ge plaatst de heeren J. Nijsse Ms., alhier, en G. de Jager Jz. te Nieuwdorp. Tot stationchef aibier is met iDgang van 1 September benoemd de heer A. Polak, thans stationchef te Moerdijk. lerseke. De h 11! ptelegrambesteller M. Zandee is benoemd tct hulpbesteller te Helmond. Oud Vossetneer. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon verdacht van een dreigbrief te hebben geschreven

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1