No. 281. 1908. Zaterdag 29 Augustus. 22e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, CHRISTELIJK- HISTORISCH Rechtszaken. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Marine en Leger, Gemengde Berichten, 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN GEMEENTERAAD. Goes. In de raadsvergadering vau Donderdag onder voorzitterschap van den heer Burgemeester waren de hoeren v. d. Leeuw en Pilaar met kennisgeving af wezig. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van den heer Holimann kwam aisnu in behandeling. Het strekt cm te laten vervallen de bepaling, dat op sehool E van ouders, die naar het oordeel van burgemeester en wethouders onvermogend zijn, geen schoolgeld zal worden geheven. De heer Holimann motiveerde dit voor stel o. a. met de bewering, dat door deze wijziging burgemeester en wethouders van een last en een moeilijke taak ont heven zonden worden. In hun (afwijzend) advies zeggen B. en W., dat die ontheffing van last en moeite vrijwel denkbeeldig is, terwijl het doen vervallen dier bepaling zeker niet in het belang der gemeente kan genoemd worden. Voor een regelmatige verdeeling van leerlingen in verband met de aanwezige leerkrachten, waarven er bij de oprich ting eener nieuwe Christelijke school, ^wellicht enkele gemist konden worden'', achten B. en W. het zeker gewensoht dat zij de bevoegdheid behouden om op sehool B onvermogende leerlingen loe te laten. Ook met het oog op de mogelijkheid, dat ouders van leerlingen vau sehool B financieel zoo achteruitgaan, dat zij het schoolgeld niet meer op kunnen brengen, adviseeren B. en W. het voorstel van den heer Holimann te verwerpen. De heer Donner acht de argumenten van B. en W. voor de verwerping van 't voorstel zeer zwak. B. en W. meenen dat de stichting eener 2e ohr, meer schade zal doen aan sehool B dan aan school C. Spr. echter meent dat alle scholen min of meer door die school zullen getroffen wor den. Het is onbillijk leerlingen van sehool C naar school B te breDgen en ze dan nog vry te stellen van betaling. Het schoolgeld is toch al laag genoeg 20 cent per maand. Op de ohr. school betaalt ook de arme 10 cent per week voor zijn kind. Evenals voor voedsel is de ouder verplicht voor onderwijs van zijn kind te zorgen. Hieraan wordt tekort gedaan door de verordening die toestaat de kinderen van C naar B te brengen, zonder den plioht om te betalen. Spr. vreest dat op den duur olassifioatie- oommissies en schoolhoofden in groote moeilijkheden zullen komen door de be staande bepaling. De voorzitter merkt op dat B en W. niet alleen school B maar ook school C in hun praeadvies op het oog hadden. Er is inderdaad gevaar voor overbevolkingde aanvragen om kosteloos onderwijs vermeer deren. Ia er geen ruimte meer dan zullen wij moeten bouwen, duren grond koopen, en aan school B komt steeds meer ruimte. De heer Donner waursehuwt tegen profe- teereo inzake toeneming van 't geial leer lingen op school E is dat ook gedaan en 't is glad anders uitgevallen. Er komt mis schien wel eens een R.-O. school en dan zal men ook daardoor ontvolking krijgen. De heer v. d. Bout zegt, dat bij B. en W. heeft voorgezeten 't bezwaar dat, waar op B en C 3 klassen voor elk leerjaar zijn, en er onder de tegenwoordige ver ordening kans bestaat die 3 twee te doen worden, men dan een onderwijzer kan missen; welke kans vervallen zou, wanneer 't voorstel-Hollmann werd aangenomen. De heer De Witt Hamer gelooft ook dat meerdere scholen meerdere leerlingen aan de bestaande zullen onttrekken. Men zal dan krijgen kleine klasjes en dure leer krachten. A De heer Dekker meent dat B. en W. het recht om leerlingen van 0 naar B over ten plaatsen alleen hebben bij onvenno- gendheid, dooh niet bij overbevolking, dus niet als er een onderwijzer door kan wor den uitgespaard. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '■ent. De heer Fransen v. d. Putte waardeert de goede bedoeling van den voorstelier te waken voor overmatige toepassing der vëtordening, doeh hij eerbiedige ook 't bezwaar van B. en W. op de practijk gegrond daarom tracht Spr. beide gevoe lens te vereenigen door den voorsteller in overweging te geven bij de 3e alinea deze clausule te voegen Bij uitzondering kun nen ook leerlingen van school C kosteloos op school B gorden toegelaten. Op die wijs blijft 't een uitzondering. De heer Temperman wil nog verder gsan dan de voorsteller. De drie scholen moeten blijven, gelijk het van den beginne was, A voor meer-, B voor min-, C voor onvermogenden. Dit is 't zuivere standpunt en hij stelt in dien geest een amende ment voor. De heer Holimann neemt dit over en ver dedigt nader zyn voorstel uit het oogpunt der billijkheid. Er gaan op school B kinde ren van niet-betalende minvermogenden. Hetgeen B. en W. verlangen gaat moeilijk, de commissie van classificatie kan moeilijk splitsende gemeente is ook geen philan tropischs inrichting; 59 niet-betalende leerlingen op school B is ook geen uitzon dering meer, gelijk B. en W. bedoelen- Het is geen kleinigheid. Het aantal leerlingen zal, naar spr. gelooft, by oprichting der Herv. school, niet verminderen. Kinderen van Chr. ouders gaan nu reeds ongeveer alle op de Chr. school. De Baad neme het voorstel aan,ook de strijd tusschen de hoef den der scholen, wie de meeste leerlingen heeft, zal er door ophouden. De heer De Witt Hamer laat de quaestie van beginsel er buiten, dooh plaatst zich op 't standpunt der wet. Deze laatste vor dert dat de overheid neutraal onderwijs geve. Zorgt nu de gemeente niet dat bij overbevolking aan school C de kinderen naar school B gaan, dan moet zij uitbrei den, en kan dat niet, dan drijft zij die kinderen indirect naar elders, en dan pro tegeert de overheid in strijd met de wet «Je ohr. school. Spr, staat lijnrecht tegen over den heer Donner hierin dat niet de oudera voor 't onderwijs hunner kinderen hebben te zorgen, maar de Staat en alle onderwijs in al zijn geledingen kosteloos worde gegeven. Na nog eenig gesehermutsel merkt de heer Dekker op dat als de heer Hollmaun 't voorstel-Temperman overneemt, spr. tegen dat voorstel zal moeten stemmen. De heer Holimann neemt na deze toe lichting de toevoegiog van 't voorstel- Temperman terug. Zyn voorstel wordt hierop verworpen met 7 tegen 4 stena- men. Voor Donner, Dekker, v. d, Ven en Holimann. Achtereenvolgens worden hierop goed gekeurd de voorstellen tot Wijziging der verordening betrekkelijk de straten enz. inwilliging op adressen van M. Buitendijk ter verkrijging van gemeen tegrond in erfpachten J. H. Jaeobs, om vaststelling van rooilijn en peil voor te bouwen woningen aan den 's Heer Hen- drikskinderendijk. De heer Donner vraagt bij de behande ling van de wijziging even genoemd, waar da jongelui die in de straten geen voet- bdfSjpei meer mogen uitoefenen, 'tdan wel mogen doen. De voorzitter wijst op 't Stoofweitje, dooh dit zou uit de paoht moeten komen en dan bij raadsbesluit aan den publieken dienst moeten worden onttrokken. De heer Donner wijst op 't terreintje bij den Ouden Singel. De voorzitter merkt op dat daar de be woners van Oostsingel en Bergpad passee- ren en er dan een afsluiting moet komen. De heer Dekker zegt dat voor de Oost- s:agel bewoners dat al heel onaangenaam zou zijn. De heer De Witt Hamer zegt dat do heer Dekker san 't 14e Raadslid moet zeggen er maar eens over te wandelen. De heer Dekker antwoordt dat hij niet in dienstbetrekking van den heer Hamer staat, en hij zioh derhalve met de over brenging van zijn boodschap niet kan belasten. Benoemd wordt tot assistent bij het onderwijs in het hand teekenen aan de avondschool voor ambachtslieden, cursus 1908—19C19 de heer P. G. C. Rothuizen. Aanvragen inzake afschrijving van belas tingen worden ingewilligd. Daarna worden vastgesteldde gemeenterekeuirg over 1907 in ontvang f 127397,21uitgaaf f 125042,39; goed slotf2354,825bereke ning van het Burgerlijk Armbestuur over 1907, in ontvang f78705,145, uitgaaf f71657, goed slot f 7107,76®, en de reke ning van bet Gasthuisbestuur over 1907 in ontvang f 16249,555, in uitgaaf f 15555,07®, goed slot f694,48- Aanbieding geschiedt van de gemeentebegrooting voor 1909 be dragende in ontvang en uitgaat f115186,16®. Afwijzend wordt besehikt op het verzoek vau de Hoofden der scholen A, B en C om verhooging van jaarwedde. Aan C. Schrijver wordt toegestaan pach ting van het Ravelijn ad f 125 's jaars. Bij de. rondvraag vestigt de heer Holi mann de aandacht op het gevaar voor ver drinken in de Kade, by afwezighsid van zwemgordels, voor eventueele redders van jeugdige drenkelingen en klaagt d6 heer Donner over willekeurige toepassing van ait. 47 der Brandweer verordening,dat vrij stelling van boete na brand belooft aan hen die vertoefden buiten het gehoor van het klokgeluiterwijl toch een spuitgast die van Zaterdag tot Maandag buiten de stad ver toeft,reeds eenmaal wegens afwezigheid bij brand beboet werd. De aandacht van B. en W. op beide quaestiën wordt door den voorzitter toege zegd Daarna gaat de vergadering uiteen. DIT DB PSOVINCIE. Middelburg, In de Raadsvergadering van Dinsdag I Sept. a.s. te 2 uur worden be handeld ie. Notulen. 2e. Stukken. 3e. Eervol ontslag aan M. Eyke, als onderwijzer aan school K. 4e., 5e. en 6e. Benoeming wethouder (af treding-Den Bouwmeester)leeraar Hoog- duitsch Gymnasium (vac. F. G. de Liefde) leeraren en tijdelijke leeraren aan de B. A. S. en Avondschool voor handwerkslieden. 7e. Vaststelling opgaaf voor benoeming zetter. (B. en W. dragen voorJ. C. Frederiks, M. P. v. d. Harst, W. J. J. Koole, M. G. Boasson, J. C. A. v. d. Harst en A. Heuogs). 8e. Vast stelling der gemeente rekening 1907. 9e. Her stemming reclame inkomstenbelasting. 10e. Bezwaarschriften tegen aanslagen in die belas ting. ne. Beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven, dienst I908. 12e. en i3e. Begrooting van Godshuizen- en Burgerlijk Armbestuur voor 1909. 14e. en 15e. Supple- toire kohieren, schoolgeld scholen G en J en scholen A en C, schooljaar 1907/8 en honden- en inkomstenbelasting 1908. 16e. Voorstel B. en W. tot aansluiting van de woning van H. Janse te Vrouwepolder (Oranjezon) aan de duinwaterleiding. 17e, Voortzetting behandeling voorstel om de gymnastiek verplicht te stellen aan het gymnasium. (Daarna voorstel tot het eventueel bouwen van een nieuw lokaal). Middelburg. Op den 29en Augustus a. s. worden de navolgende milicien-sol daten van het 2e bat. 3e reg. inf. in garnizoen alhier aangesteld tot milicien- korporaal bij dit bataljon L. Reijerse, A. Battes, A. J. Koetse, A. A. Nederhand, !v. K. Maartense, J. Ruieaard, M. de Nooijer, M. van der Borgt, J. Dane, M. Meeuse, J. Roth en A. Buijs. Serooskerke. Het echtpaar Adriaan ilinderhoud en Adrian» Micderhoud vierde gisteren hun gouden huwelijksfeest te mid- ten hunner talrijke kinderen en klein kinderen. Zij ontvingen vele blijken van belangstelling in den vorm van felicitaties •o geschenken. Beiden genieten nog een goede gezondheid, de man doet met lust zijn dagelijksch werk. Mogen zij beiden, ude Westkapellaars, hun naam duidt het -.aeds aan, nog lang gespaard blijven. Des avonds bracht het fanfaienkops „Eendracht «makt macht" hun eene serenade, 'tgeen iet weinig de feeststemming verhoogde. Nadat de muzikanten onthaald waren, 0eden zij nog een omgang door het dorp. Blijkens 't verslag der provincie over 1907 zijn in dit jaar met de booten op de Westersohelde vervoerd 162.138 personen, tegenover 163.834 ia 1606; 141.248 in 1905; 156.857 in 1904 en 137.753 in 1903. Dit Viissingen werden in 1907 overge bracht 74.407 passagiersuit Breskeos 42.242; uit Neuzen 38.812; uit Borsselen 6355 en uit Hoedekenskerke 322, samen 162.138. In de week van 19 tot en met 25 Au gustus 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van diphtheritic te Middelburg en 1 van roodvonk te IJzendijke. Veere. In de Woensdagvooriniddag ge houden raadszitting werd de begrooting van 't burgerlijk armbestuur van 1909 in handen gesteld van eene oommissie van onderzoek de rekening van het Godshuis en die van genoemd bestuur over 1907 goedgekeurd, de rekening der gemeente over dat jaar voorloopig vastgesteld in ontvang op 1,0.663.65', in uitgaaf op f 10.727,05, mits dien met een nadeelig slot van f 63.39®. Naar aanleiding van een adres van den binnenvader en moeder in het Godshuis, werd hunne personeele toelage voer ieder van f 25 op f 50 's jaara gebracht, ingaande den 1 Januari 1909. Ton slotte werd de oegrooting voor 1909 aangeboden, in ont- vaog en uitgaaf bedragende f 11.760.91, Prins Hendrik te Domburg, prins Hendrik is te 6 uur van Domburg naur Middelburg vertrokken. Ei werd gereden over het kasteel Weslhoye, alwaar de Prins door de daar verpleegd wordende kinderen werd toegejuioht. Ook verder langs den weg werd Z. K. H. door de plattelandsbevolking herhaaldelijk begroet, en bij de buitenplaats Vrederust, onder Serooskerke, werden opnieuw bloemen ■a het rijtuig geworpen. Bij aankomst te Middelburg waren aan het station weer veel belangstellenden. Den Prins werd uitgeleide gedaan door den ooramis^aris der Koningin en den burgemeester. A\ Ji. C. Gisteren zijn A. D., 28 jaren, vroe ger keliner en 0. v. P., 51 jareo, be hangersknecht, beiden te Middelburg, wegens het zonder middelen van bestaan in die gemeente rondzwerven, naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. Men schrijft uit Z.-Vlaanderen Op verzoek van den heer Soudan, onderzoeksrechter te Gent, die belast is met het onderzoek omtrent de zooge naamde Klampersbende, is te Antwerpen weer een lid dier bende ia heohtenis genomen, namelijk de 32-jarige W. P., herbergier. Deze wordt verdacht als lid ier bende deelgenomen te hebben aan de inbraken met diefstal en mishandeling ïe Axel, Moerbeke en Stekene bij Hulst. Op het oogenblik zitten nu 5 man der oende aohter slot on grehdel, namelijk de kapitein August d. B., de «luitenant" Peer B., bijgenaamd, „menheer Peer", E. T., A. en en W.^P. Uit het onderzoek is geblekeD, dat de bende uit 15 perso nen bestond, zoodat er nog 10 op vrije voeten zijn, omdat hunne namen nog niet bekend zijn of omdat ze voort vluchtig zijn. Viissingen. In de Noordzee zijn drijvende gezien kisten, bevattende oar- bouid en behoord hebbende tot de lading vaa een Hollandsoh vaartuig, dat schip breuk heeft geleden. Arrondissements-Rechtba- k te Middelburg. Hedeo, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens bedreiging met brandstichtingE. V., 18 j., veldarbeider, IJzendijke, thans te Mid delburg in hechtenis, 6 m. gev. straf met mindering van het voor-arrest; landlooperijS. S., 38 j., bootwerker, zonder vaste woonplaats, te Middelburg gedetineerd, 3 d. heohtenis diefstal: P. V., 19 j., koopman, Kiel- dreoht (België), 7 d. gev. straf vernieling E. Th., 24 j., arbeider, Hon- tanis86, f10 b, s. 10 d. h. mishandeling van een ambtenaarP. V., 22 j., arbeider, Borssele, 3 w. gev. straf; mishandelingS. H., 39 j., werkman, Goes, 14 d. gev. straf, en C. v. d. K., 30 j., varensgezel, en W. A. B., 41 j., boot- roeier, beiden Neuzen, ieder tot f 15 b. s. 15 d. h., en H. P G13 jzonder be roep, Neuzen, tot f 15 b. s. 10 d. h.. Ontslagen van rechtsvervolging A. H. M., 52 jslager, IJzendijke, beklaagd van be- leedigiog van een ambtenaar. VrijgesprokenJ. D. M, 19 j-, voer mansknecht, Neuzen, beklaagd van mis handeling. By bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzit ting verwezen A. F., oud 88 jaar, arbeider, geboren en wonende te Honteniese, be klaagd van mishandeling met doodelyken afloop. Bij beschikking dierzelfde reohtbank is P. J. Roud 38 jaar, koopman, geboren te St. Philipsland en verblijvende te Vlie ringen, beklaagd van verduistering buiten vervolging gesteld. Van deze beschikking is de officier van Justitie in verzet gekomen. Heden is naar het huis van bewaring ie Middelburg overgebracht M. O. de C., varensgezel, wonende te Viissingen, ver lacht van valschheid in geeohrifte en ver duistering van een rywiel. Overeenkomstig den eisch van 't O. M. veroordeelde de rechtbank te Amsterdam gister dea directeur-uitgever van De Echo tot f .100 boete subs. 10 dagen heohtenis, wegens opname ia zijn blad van 31 Sept. 1907 van een artikel, beleedigend voor den anarchist Samson. Op 29 Augustus worden aangesteld to' "lilioien-korporaal bij het 3e bataljon inf. te Bergen op Zoom de milioien-soldaten Bouvet, Labeur, Van der Wai, de Jonge, Van der Grsaff, AUaarf, Akkerman, Van Ier Linde!3tokoi*v1D,>ni8sen)Jarisen en Pas. Benoemd 'ot kapiiein bij het 3e reg. iaf. de eerste iniu-uant J. Dumont van dcu hoofdcursus. De eerg-a t-c.det L., tyclelyk inge deeld bij het 3.1 rog. vel dart. te Breda reed met zijn paard u-gen een boom en stortte ter aarde onder hst paard, waarby hij eenige ribben br&k Per brancard werd h(j naar het hospitaal vervoerd. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Te Leeuwarden ia een 3-jarig knaapje spelende te water ge raakt en verdronken,of liever in de modder gestikt. Niemand schrt opgemerkt te hebben, dat het kind te wa'er geraakte. De moeder had al eenigen tij a in do buurt ge zocht, maar kon het kind niet vinden. Iemand, die met een schouw voorbij voer, ontdekte den knaap met het hoofd naar be reden in het elijk. Dinsdagavond zon te Loosdrecht de 64-jarige vrouw van den werkman in een roeibootje de Vecht over steken, om haar man van de overzijde af te haien. Varende bemerkte zij niet de komst van een stoomboot, hoewel haar man door hard te schreeuwen en de boot door eigaa- lan haar aandacht daarop trachtten te ves tigen. De boot kon niet tydig meer omhalen of stoppen, het bootje werd aangevaren en de vrouw viel te water. Zij werd onmiddel lijk opgehaald,de levensgeesten waren toen oog niet geheel geweken, maar spoedig trad de dood in.' Te Amsterdam is gisterenmorgen in do vroegte op een winkelier in kruide nierswaren m de Marnixetraat een moord aanslag gepleegd. Terwijl de oude usan bukte om een bezoeker te helpen, wierp daze zioh op hem en trachtte hem met een scherp mes den hals af te snijden. De aangevallene had eohter genoeg kracht om den stoot halverwege af te wenden, zoodat de hein toegebrachte wond niet doodelijk is. Op zijn geschreeuw en het geluid der worsteling Kwam 's mans vrouw opdagen en bleken ook van buiten mensohen het hulpgeroep te hebben gehoord, zoodat de moordenaar afhield en het op een lgopeq

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1