Rechtszaken* Gemengde Berichten. Ojtesbve Yerketpiagei. Itop Vrtaspinpn, hl Sarktprpen van Tarwe en Meel, F. 9-10-13; de ondersteuning van de. E- Th. P. v. A. De Synode besluit hierin dat hetgeeB bepaald is door de Synode van Utrecht ia 1905 bestendigd zal wor den. Vervolgens rapporteert dr. Schot omtrent punt 1, 3 en 4 van het agendum inhoudende het verzoek van de Particu liere Synode van Friesland (Z. G.) om de bijdrage uit de Generale Kas voor hulpbehoevende Kerken aan de Kerk van Kootwijk aanmerkelijk te verminderen en van de klasse Apeldoorn die verzoekt om tenaaozien van de kerk van Koot wijk de uitspraak der Generale Synode van Middelburg te bandhaven. De Generale Synode besluitom de opdraoht door de Synode te Utrecht art. 116 No 4, aan de deputaten volgens art. 11 verleend, te hernieuwen, opdat zij deze zaak bij de klasse van Apeldoorn en de provincie Gelderland behandelen en ver der regelen. Eindelijk wordt nog conform het prae- advies door dr. Sohot voorgesteld inzake het bezwaarsohrift van d». W. D. emer. dien. van Wyhe, besloten, dat hij geen wettelijk, maar wel een zedelijk reebt ter pensionneering kan laten gelden en dat hij daarom zioh zal wenden tot den kerkeraad van Wijhe, opdat die dan verder in deze zaak handelde. Het praeadvies omtrent de punten van het agendum ravan de kerk die hem riep, wordt in nadere overweging ge houden. Br. Brenner brengt rapport uit om trent de Generale Kas voor hulpbehoe- venke kerken. Dienaangaande worden deze oonolusiöu overeenkomstig het prae advies aangenomen -. lo. Deputaten dank te betuigen voor hunnen gewaardeerden arbeid. 2o. Hun de vrije kend te laten in het zoeken en ten uitvoerleggen van die middelen die kunnen strekken om de kerken tot een beter inzicht te doeu komen (iat de regeling van Groningen buptelijk dient te worden n&genomen. 3e. Hen inzake de Generale Kas te oontinueeren eu ook voort te gaan op den ingeslagen weg betreffende Kootwijk 4e. Bij da verdeeling der gelden bij zonder rekening te houden met de kerk van Helmond, oonforai het besluit van de Generale Synode te Utreoht. Prof. Lindeboom rapporteert over punt K. *2 van het agenda, rakende een ver zoek te riohten aan de overheid om ge vangenen in cellulaire opsluiting door ambtsdragers in hunne kwaliteit te laten bezo&ken. De Synode besluit conform het praeadvies: hare instemming te be tuigen mét dit voorstel van de Part. Synode van Zuid-Holland (N. g.) en aan de deputaten voor de correspondentie met de Hooge Regeering op te dragon indien kerkeraden onzer kerken bemoei lijkt worden in hun ambtelijke zorg voor gevangenen o. a. hun toegezonden des betreffende klachten van kerkeraden te brengen ter kennis van Z. Exo. den mi nister van Justitie, met verzoek namens de gereserveerde kerken, dat maatrege len worden genomen om bedoelde ker- ker&dea te vrijwaren voor belemmering in de uitoefening vsa hun ambtelijks zorg voor de leden hunner kerk die in tuchthuizen zijn opgesloten. Rapport wordt uitgebracht door prof. Lindeboom over punt K. 1 van 't agendum, rakende de oarrespondentie met de Hooge Overheid, waaruit o.a. blijkt, dat thaDS 693 kerken bij de Overheid bekend zijn en dat er nog 60 plaatsen zijn, waar meer dan ééne formatie bestaat. De conclusies van het rapport bieden stof voor disoue&ie, waaraan wordt deel genomen door prof. Biesterveld, ds. Breu kelaar, dr. Wagenaar, prof. Rutgers, prof. Kuyper, ds. Van Schelven en den rappor teur. Ten slotte wordt besloten a. Aan dit Rapport de gevraagde goed keuring te verieenen, en deputaten dank te zeggen voor hun arbeid in bet belang der kerken bij de Hooge Overheid, sedert de vorige synode. b. Overeenkomstig het voorstel der depu taten, hun op te dragen le. aan de Regeering kennis te geven van de gewijzigde Kerkenorde, naar art. 1 der wet van 10 Sept. 1853 Staatsblad no. 102), en het moderamen der synode te machtigen, aan deputaten een verklaring van deze opdraoht te verstrekken. 2e. Deputaten te machtigen, bijtijds zich te wonden tot de regeering, alsmede tot de kerkeraden, in het belang van meer juiste resultaten van de aanstaande volks telling wat betreft de leden van „de Gere formeerden Kerken". c. Aan de instmetie van dc deputaten eenige uitbreiding te geven, hiertoe strek kende, dat zjj ook eenig antwoord mogen en kunren geven aan de regeering op eventueele vragen over het gevoelen der kerken aangaande bepaalde zuken, zonder evenwel verder te gaan dan betaamt aan deputaten der kerken. In verband met conclusie «lade in structie der deputaten op te nemen de volgende bepaling aan de Hoogere Overheid op even tueele vragen naar het gevoelen der kerken over bepaalde zaken antwoord te geven, voorzoover onze kerken zieh (na 1892) over deze en dergelijke zaaen en vragen hebben uitgesproken in Generale Synode, en aan de te benoemen deputaten op te dragen, van de eventueele vragen der Regeering en de daarop gegeven antwoorden mede- deeling te doen in het Kerkblad. Eveneens wordt overeenkomstig 't prae advies door prof. Lindeboom uitgebracht, wederom aan de classe 's-Gravenhage op gedragen, een bededag of bedestond uit te schrijven, indien dit noodig mocht blijken. Ds Renkema rapporteert over punt L 3 van 't agendum, handelend over de buiten kerken van de claese 's-Gravenhage te Soe- rabaja en Batavia. De volgende voorstellen worden aange nomen I. dat de clssse Den Haag nogmaals aan genoemde kerken om antwoord in zake do visitatie schrijve, onder de bijvoeging a. dat de Gen. Synode haar dit opdroeg b. dat zij niet twijfelt, of dat antwoord ja door onopzettelijk verzuim tot nu toe niet toegezonden, of, indien wèl toegezonden, nog niet ingekomen. II. In zake de kerk van Batavia a. f 100 per maand uit de Generale kas te keeren aan de kerk van Batavia in de komende drie jaien zoo noodig te verhoo- gen tot een maximum van i 260 b. in zake het verlof en het emeritaats- traktement van den predikant van Batavia, waarover deze kerk advies, en waarvoor zij steun heeft gevraagd, niets te besluiten, aangezien de kerk van Batavia deze zaak zelve heeft te regelen. III. In zake de kerk van Soerabaja a. Vaa 1 Januari 1909 af worde uit de Generale kas hoogstens f 3000 per jaar uitgekeerd, ten behoeve van het traktement van ds. W. Pera. b. Indien de kerk van Soerabaja zich dan Diet redden kau, drage de Synode aan de deputaten voor de Zending op te trachten de betrekkingen mat Soerabaja in de e. k. «trie jaren af te wiskeien Dr. Wagenaar doet verslag van ws.1 mee gedeeld wordt in het rapport, dat de ker keraad van Amsterdam indiende inzake den midischen dienst. De commissie van preadvies stelt voor De Synode, erkentelijk vcor het Rapport van den Kerkeraad, I. verklaart met greoie waardeeriog van den ender leiding der Kerk van Amster dam verrichten, onvermoeiden, energieken en hoogstbelanorijken arbeid der Medische Zending te hebben kenDis gsnonieD, II. zij draagt baren deputaten voor de Zending op om do Kerk van Amsterdam voor haren Me.iisohen diénst op baar ge motiveerd verzoek desnoodig ie steunen met een jaarlijksohe subsidie tot eea maxi mum van f 2000 tot de e.v. Synode. Conform deze voorstellen besluit de Synode, Dezelfde rapporteert in zake het toe staan van gelden ten behoeve van een By- belsche Geschiedenis in het Javaansch. De Synode besluit conform hrt advies van de commissie van praeadvies. om deze zaak te stallen in handen van de XII Depu taten met, opdracht om te beproeven, zon der te groote kosten, een uitnemende ea zuivere Bybelsche Geschiedenis in het Ja vaansch te bekomen. Voorts besluit de Synode als plaatsen, die door hare Depp, voor de zending als Zendingsterreinen kunnen worden toege kend, te noemen Solo, Bandjirnegara en Temanggoeng dit laatste op voorwaarde, dat ds Zendende Kerk zoo noodig de zorg aanvaarde omtrent hét aldaar bestaande instituut van den heer R. J. Horstman. Prof. Geesink rapporteert inzake het op treden tan studenten in de gemeente. Na breeds discussie wordt het volgende be sloten lo. Terug te komen op hetgeen bepa&lct is in Art. 52 sub 6 van de Acta der Synode te Groningen gehouden, en te basluiten.dat aan studonten in de Theologie,die nog geen praeparatoii examen voor de Ciasse deden, het optreden voor de gemeente niet meer zal werden toegestaan 2o. om de kerken, die met studenten, welke preekconsent hebben, reeds afspra ken hebben gemaakt, niet in moeilijkheden te brengen, een dergelijk besiuit voor wie thans preekcontent hebben, niet voor 1 .Januari 1909 vsn kracht te doen zijn. 3o. de kerken vsn deze besluiten opzet telijk in kennis te stellen en op de naleving er van bij haar aan te dringen. Tenslotte komt behalve een tweetal be zwaarschriften aan de orde een verzoek van de Classe Orootegast, om óf terug te komen op de indeeliug van Friesland en Zmd-Uoi- Itsnd in twee Particuliere Synoden, óf eene indeeiing te ontwerpen, die met het oog op de andere provincies meer billijk is. Da commissie van praeadvies overwe gende, dat bij een dusdanige vertegenwoor diging der kerkeu ter Generale Synode, waarbij het ge,tal der kleinste „provincies tot maatstaf wordi genomen", datgene wat historisch geworden is, geheel wordt omver geworpen en tai van moeilijkheden in de praotijk worden geschapen overwegende, dat geea termen bestaan en ook geen gronden worden aangevoerd om op de splitsing van Friesland en Zuid- Holland in 2 particuliere Synoden terug te komen ad viseert aan de Gynerale Synode 't ver zoek van de elasse Grootegast niet in te wil ligen. Conform dit voorstel wordt door de Sy node besloten. Geslaagd voor het 2e gedeelte van bet notarieel staatsexamen de heer W. v. d Linde Wzn. te Goes. De heer L. G. v. d. d. Eijk te Ylissin- gen staat no. 2 op de voordracht voor lee- r&ar aan de teekenschool te Edam. Tot onderwijzer aan de school der vereeniging voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerden grond slag te Amsterdam, Keizersgracht 41, is benoemd de heer L, J. Allaa.-t, aldaar. Bij het examen, uitgeschreven door de Maatsohappij ter bevordering der Bouwkunst slaagde voor gezel de heer J. Brandenburg van Vlisslngen. Wolfaartsdijk. Heden slaagde te 's-Gravenhage voor acte A Middelbaar Duitsch dhr. W. J. Noordhoek, alhier. Geen gehuwde Onderwijzeressen. Wy lezen in het Friesch Dagblad De heerlijke, gezegende beweging, die de ge huwde onderwijzeres uit de school houdt en haar schenkt aan haar gezin en zoo zij moeder is aan haar eigen kinderen, die gebenedijde beweging heeft thans ook haar intrede in Friesland gedaan De gemeenteraad van Bolsward heeft bepaald, dat aan onderwijzeressen,die in 't huwe lijk treden, zal verzocht worden om ontslag aan te vragenen dat dit haar anders zal worden ge geven. Alle raadsleden stemden er vóórbehalve één, eea socialist. Het gerechtshof te 's Gravenhage ver oordeelde A. M., varensgezel te Brul- nisse, door de teehlbanfc te Zierikzee veroordeeld tot éen maand wegens mis handeling, tot f 30 boete, subs. 14 dagen hechtenis. Naar het Huis ven Bewaring te Haarlem is een jongmeosoh van goeden huize overgebracht, die zieh als „direc teur" van een koffie en theehandel aan opliohterij heeft schuldig gemaakt. Moord. Te Steenbergen is een zwervende vrouw badende in tiaar bloed gevonden op den Stoofdijk en bij een arbei der binnengebracht. Het menseh had eenige diepe sneden in het lichaam ontvangen. De dader wordt ijverig gezoeht. Als een bijzonderheid kau worden medegedeeld dat te Haarlem peren aan de groentenmarkt zijn gebracht die per H. L. 1 60 hebben opgebracht. De ^Gemeenteraad van Winschoten heeft Maandagavond met 7 tegen ^4 stem men besloten, zoolang niet algemeen of ongeveer algemeen de vereenvoudig» spel ling wordt onderwezen, op de openbare lagere scholen te Wiasohoten ae Koile- wijnsohe spelling niet in ie voeren. - De ongunstige geruchten,die er liepen over den gezondheidstoestand van H. M. tte Koningin, vinden gelukkig geen beves tiging. De oorsproug van die geruchten ligt vermoedelijk in het feit, dat H.M. inden laaïsten tijd niet als gewoonlijk zioh in het openbaar vertoont. Inderdaad volgt H.M. sedert 't begin van deze maand 'o rustkuur. Te Rijssen wordt sedert eer,igen tijd de Zondagswet toegepast, die bepaalt, dat des Zondags voor winkelramen da gordij nen moeten zijn neergelaten. Tegen een winkelier aldaar, die na aanzegging van den burgemeester daaraan niet wensohie te voldoen, omdat op algemeen erkende christelijke lesstdagen de winkels wei mo gen geopend zijn,is deswege proees-vorbaal opgemaakt. Met belangstelling wordt naar de uitspraak van den kantonrechter uitge zien. N. Crt. Hedenmorgen halfnegen waren eenige bezoekers der badinrichtingen ean het Zsvariewater te Zwolle getuige van een eigenaardige plechtigheid. Drie mannen en twee vrouwen vervoegden zioh aan de kos- telooze badinrichting. De vrouwen gingen in een kamertje en kwamen oen voor een in een blauwen mastel gehuld te voot schijn, waarop zij zich successievelijk te water be gaven. Een der mannen plaatste zieh op het trapje en doopte ze na onderdompeling met het uitspreken der woorden »Üp Jast v&d den Verlosser doop ik u, enz Nadat 't geval bij de autoriteiten bekend was geworden, is den badmeester aanzeg ging gedaan te zorgen, dat zulks niet meer in of nabij de gemeentelijke badinrichtin gen plaats vtnde. (Zw. Ct Ta Brandwijk zyn twee dochtertjes van een heer te Rotterdam, die by hua grootoudera gelogeerd waren, al spelende in den diepen Graaf-t.room geraakt en ver dronken. Men vond hun klompjes drij vende, en dit deed aan een ongeluk denken wat maar al te zeer waar bleek te zijn. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, bleven vruchteloos. Een 12- jarig meisje te Amsterdam, dat zich dezer d»«en bezig hiold met het afsteken van klein vuurwerk en daarby vrij ernstige brandwonden bekwam is in het Wiihei- ininagasthuie alwaar zji ter verpleging was overleden. Ta Eist kwam een land bouwer met zyn dogcart do Oosterstoom tram tegen. Door het schrikken vau het paard kwam het voertuig in aanraking mat de machine, waardoor de man viel en er onder raakte. Hij werd deerlijk gewoud opgenomen en gaf weldra den geest. Hij laat een vrouw na met drie jonge kinderen. Te Breda ging een 12jarigo knaap met twee makkertjes aan't Verlaat zwemmen. Het jongentje verdween vermoedelijk door kramp bevangen, in de diepte en kwam niet meer boven. Predikant en brandwacht. Gelijk wij vroeger mededeelden, was dr. Norel, predi kant te Hindeioopen, door B. en W. dier gemeente aangesteld tot brandwacht. Daar hij meende te beboeren tot de categorie van personen die, volgens de Hindelooper brand weer verordening, van persoonlijke diensten voor de brandweer zijn vrijgesteld, t. w. zij die plichten in het openbaar belang hebben te vervullen welke hen verhinderen de ge noemde persoonlijke diensten te verieenen, vroeg ij,na zioh zonder succes tot B. en W. te hebben gericht 'n verzonk om ontheffing, aan Ged. Staten van Friesland of hij inder daad niet tot die categorie van personen be hoorde. Ged. Staten hebben daarop aan ds. N. medegedeeld, dat 't niet behoort tot hun be voegdheden om offioieele uitleggingen te geven van bepalingen van door Gemeente raden vastgestelde strafverordeningen en dat die taak wel in de eerste plaats aan de met de uitvoering dier verordeningen be laste autoriteit burgemeester en wethou ders en den burgemeester en vervolgens aan de rechterlijke macht is opgedragen, zoodat zij geen termen konden vinden om de tot hen gerichte vraag te beantwoorden. Ged. Stagen hebben echter de aandacht van den adressant er op gevestigd, dat de Regeering bij de beoordeoücg van verorde ningen op het brand wezan steeds aannam, dat de vrijstellingen van de verplichting om bij de brandweer dienst te doea zich niet verder mogen uitstrekken dan tot die ambtenaren die krachtens hun ambt, bij verstoring der openbare orde of bij brand, andere plichten in 't open baar belang hebben te vervullen, welke ben verhinderen zioh van de gevorderde per soonlijke diensten te kwijten, en o. a. op dien grond vernietigde gemeentevorderin- gen, waarbij werden vrijgesteld de leden van den Raad, de gemeente-secretaris en ontvanger, de rijks- en gemeente-ambte naren, de leeraren van godsdienstige gezind heden, de onderwijzers der openbare en bij zondere soiio!en,de geneeskundigen en apo thekers, ds spoorwegbeambten aan de stati ons werkzaam, de baan- en brugwachters bij den spoorweg, de personen beiast met 't ophalen der bruggen over publieke vaarten en de sluiswachters. Leeuw Ct (Wij herinneren er aan dat indertijd ook de gemeenteraad vanGoes 'n brandweerver ordening vaststelde, waarin 'n artikel voor kwam dat gemeenteraadsleden waren vrij gesteld en dat dit artikel werd aangeno men onder protest van het toenmalig raads lid Buijse, die er op wees dat de Grondwet deze vrijstelling verbood. Bedoelde bepa ling is dan ook, op verzoek van gedepu teerde staten door den Raad uit de verorde ning uitgelicht, dewijl anders de verorde- mug aan de Koningin ter vernietiging zou zijn voorgedragen. De heer dr. Ooeneo nam na die beslissing tot veler leed wezen ontslag als lid van den gemeenteraad). China en de bedwelmende middelen Een ta Londen verschijnend blad ontvangt een telegram uit Peking waarin gemeld wordt, dst China aan zijn anti-opium- poliliek met kracht vasthoudt. Maar nu dreigt er een nieuw gevaar u.l. de mo; fine- oedweltning. Dat deel van het Chinseschc volk dat gedwongen werd de opiumpijp opzij te leggen, greep naar het «r.orfiae- spuitje en de invoer van morfine cara met den dag toe. Echter hebben nagenoeg alle mogendheden nu toegestemd iu eert verbod van invoer van morti re, behalve nog Japan, welks toestemming evenwel «Iken dag kan verwacht worden. Een keizerlijk edict bedreigt iederen Chinees die moiliae of.andere middelen, die ondet- de huid worden ingespoten te koop aan biedt of verkoopt, zonder daartoe verlof te hebben bekomen, «set verbanning naar het barre Westen van het Hemelseis!» Rijk. Het verjongde China wil het hoofd helder houden en voortarbeiden aan zijn verdere ontwikkeling tot een modernen Staat. Goethe's geboorteakte is gestolen. Toen men laatst op den Burgerlijken Stand in Frankfort toevallig eens de ouÖb geboorteregisters doorkeek, kwam men tot de ontdekking dat de geboorteakte van Frankfort's grootsten zoon er uit was ge sneden. Niemand weet wanneer 't gebeurd ie, zoodat het heel moeilijk zal zijn te weten te komen, wie het gedaan heeft, te meer, daar een ieder tegen een kleine betaling de registers kan inzien. De kuststeden Rabat, Sale en Larrasj in Marokko hebben Moelaï Hafid tot sultan uitgeroepenhetgeen zeggen wil dat het rjjk van Abdul Aziz voor goed uit is. Berichten van Spitsbergen zeggen, dat het eigendomsrecht op dat land van niemand spoedig last zal geven. De Ameri- kaansche Kolenmijn-Maatschappij heeft een uitgestrekt gebied in bezit genomen en laat aanspraak geldon op Groene Baai. Die maatschappij drijft nu een warenhuis. Zij heeft 106 arbeiders in dienst. De steenkool is, zegt men, uitstekend en zij is er in enorme hoeveelheid. Te Hedaye heeft een schipper de ouders en een zuster van zijn beminde doodgeschoten, omdat die zich tegen zyn huwelijk met het meisje verzetten, en daarna zich zelf. De reizigers, die Maandag in het be roemde Yellowstone Park, in denAmeri- kaanschen staat Wyoming, een stuk woeste natuur gingen zien, hebben ook kennis gemaakt met een eohlen struikioover, Negentien postkoetsen beeft de schelm, volgens een later berioht, opgehouden ec voor een waarde van 20,000 dollar heeft hij de 125 reizigers uitgeschud. Men zegt dat ook de postkoets tussohen Cody en Meeteetse, niet ver van het nationale park, aangehouden is en de reizigers voor 1500 dollar aan geld en goed hebben moeten afslaantaissohiea wel aan deozelfden bandiet. Legitimus, de neger die op Gua deloupe tot lid van de Fransche Kamer is gekozen maar wegens knoeierij, voor zijn verkiezing bedreveD, tot een paar jaar «*«vana;ê?sii><fraf vrroowWtd ip, beeft iu oen dorp bij da M.-.hault-o..»'. ;ta wijk genomen. Da burgemeester tn dc politie beschermen h*w da*r. E.-n andere bur gemeester, medestander van Legitimus, is gevangen genomen. De politie vond hem boven in een klapperboom ver scholen. Iu verschillende bladen ven Guadeloupe wordt Legitimus met vuur verdedigd. Heel de kolonie is in vuur en vlam. Vrijdag 28 Aug. Zand, in P&x Intrantibus door not. v. Nimwegen een hofstede onder Grypskerke 16,6430 in huur bij M. Vorhage. Woensdag 2 Sept. Nieuwdorp, voor erven de Leenw bij Moaderkreeke door not, v. Dissel 10 uur een huis met erfpacht 37 cA. Ea aan het sterfhuis meabelen en 25 roeden aard appelen. Sint Laurens, 2 uur in café Blce- mendaal door cot.Verhulot een winkelhuis, pakhuis, schuurtj o oa tuin te Brigdamme B 77. Oud-V ossemeer 3 nur inzet by Ampt en toewijzing 17 by Rampaert door not. v. d. Velde voor gebr. v. Trijen de tienivrije hofspede Hoogkamer 20 H. 29 A. 60 e.A. Notitiën na 10 Aug. bij not. v. Steenbergen. Hulst 2 uur Graanbeuvs door not. Neervoort instel 19 Aug. voor Wed. de Visser de hofstede te Hontenisse, Molen hoek 47,8950 H. Donderdag 3 Sept. Kruiningen, 2 uur iu de Korenbeurs door not. Schram verhuren voor 7 jaren 35,2111 HA. bouw- en weiland. Donderdag 8 Sept. Goes,l uur bij wed. M. Rijk door deurw. Hoffmann Verhoek 18 Belgische merrie veulens. Veere. Dinsdag werd door den bouw kundige C. J. L. v. d. Harst aanbesteed het bouwen van een pand op de Markt. Inschrijvers H. J. Hubreohtse, Wissen- kerke, f 1499, J. J. Verton, Veere, f 1495, P. Dekker, Veere, f 1470, J. C. Watlez, Middelburg, f 1375, H. J. Keulemans, idem, f 1140, C. Bakker, Veerr, f 997.58, S. do Jonge, Domburg, f 994, M. K. Jcras, Middelburg, f 930 en J. v. Loo, idem, f 685, wien het werk gegund is. Brsrinisse. Door not. J. Franse werd publiek verkocht hei café-restaurant „Storm" mat tuin, stallingen en landbouw- schuur. Koopster mej. wed. Storm, alhier, v oor f 6100 plus f 600 toebeding voor inventaris. Biervliet. Door het bestuur van den Qlisabethpoldor werd Woensdag aaobe- atced Het maken en zinken van 600 M2. kraagstuk. Maken van 480 M2. rijsbesiag, Lsyeren en verwerken van 120 sehs. afval "an Lessin. sleen en van 265 sohs. puin. Ingesoareven door J. Janssen, Terneusec, /oor f2750; J. Wolfert, Hoek, f2390; J. PijpeiinCK, ui., 12344; J. Maas, Bier vliet, t 2620 A. Thoiens.Terceuzen, f2300 J. van Drongclea, Hoek, f2280; J. de Breo FzTerneuzen, f2252; Abr. van ilale, Sehoomiijke, f 2250J. de Ruijssoher, Biervliet, f2227. G-guad aan den mu-s.en inschrijver. MIDDELBURG, 27 Aug. 1908. Vrij iuitnen aanvoer. Kroonerwteu 60 cent iager. Verder als noteering. Kar wei zaad met getoond. Men besteedde voorjarige tarwe f 7,50 a f7,75; nieuwe tarwe f 7,f>0 a f8,per H.L.nieuwe rogge f 6,— a f 6,50nieuwe zomorgerst f5,10 a f5,30; haver f af,paardeboonen f a f tuinboouen f af,witteboonen gelezen f af bruine boonen ronde f af,idem lange f af,kroonerwten nieuwe £11,a f 11,25; koolzaad f 11,a f 11,25 karwei- saad f a f per 50 K G. Waar 't niet by staat is de prijs por H.L. Op de veiling waren kipeieren f' 3.n f 4.Eeudeueieren f 4.20 a f Ganzeneieren f af Kalkoen- eieren f Opgaaf v. d. marktzettershandelaren. Boter f 0,67s a f 0,625per '/a kilo. Voor particulieren f 0.65. Eieren f3,90 per 100 stuks. Voor partioulieren f 4.00 Woensdag 26 Aug. PARIJS.} Tarwe kalm. Per Aug. Ir. 22,50 a fr. 22,45. BERLIJN. Granen. De vaste Amérlkaan- sc'ne markten gaven de tarwemarkt hier aan vankelijk een vaster aanzien. De vaste stemming nam nog toe aangezien er tamelijk veel uitge voerd was en daarentegen op levering werd ge dekt. Hoewel later, doordat men afgaf, de stemming verflauwde, bleven er toch verbete ringen bestaan. Rogge fluctueerde, doch de grondtoon was vast. Er werd weer tamelijk veel uitgevoerd, o.a. ook naar Noord-Rusland, waartegen hier groote dekkingen waren uit te voeren, die den prijs soms krachtig deden oploopen. Tegen het slot ging het grootste gedeelte der verbetering weder verloren, aan gezien er meer buitenlandsch aanbod kwam. Haver was iets beter gestemd; op levering weinig veranderd. Slot- Openings- Vorige koers. koers. slotkoers. Sept.; I97.50 197-25 195-5° ^ec.198.50 198.50 196.59

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 3