fiaitenlandsch Overzicht. ttiiiiieuiami. Uit Suriname. UIT DE PROVINCIE. Ke Uemer Engekoh meten kan en het zelfs in som mige gevallen verdringt. Wanneer nu, in de toekomst, in een verre toekomst misschien, het Afrikaaascb, gesteld dat het niet in den strijd mei het Engelsoh verkwijnt en verdwijnt, in Con- goland de hand reikt aan het Vlaanqsoh, xel het Nederlandsoh daar dan ook over- rnogen Dan zou een taal van Dietschen stam Klinken van de Kaap tot de Congo. Een stoute droom Misseh en niets meer dan een droom. Maar er zijn in de wereld wel vreemder dingen gebeurd. Marokko. Uit Tenger seint men Onder den druk van de naburige stammen, die de stad be dreigden als Haii.l daar niet tot sultan zou worden uitgeroepen, hebben de Marok- kaansohe notabelen van Tandzjpr een bij eenkom ,t gehouden in de moskee om te beraadslagen over de wijze waarop de uit roeping zou moeten geschieden. El Menebi, de vertegenwoordiger van Hafid en door dezen reels aangesteld als minister van buitenlandsche zaken, verzocht, op raad van het Eogekcha gezantschap, dat men enkele dagen zou wachten met de uitroe ping, opdat Azis den tyd zou hebben, af stand van den troon te doen, wat hy ver wachtte, De Marokkaansche grootwaar digheidsbekleeders verlangden echter de onmiddellijke uitroeping en er werd over een gekomen dat El Menebi on Ei Webbas, de vertegenwoordiger van Azis, naar den Kranschen gezant, Regnault, zonden gaan om teflateinonug te vragen tot de uitroeping van Moelai Hafid zonder verwijl. Regnault gaf dadelyk als zijn verlangen te kennen, dat alle oude ambtenaren van A d-ei-Azis zouden gehandhaafd blijven in hun betrek kingen. lu de moskee hebben ds liarokkaaosche grooten verder besloten, lo. dat zij alle pogingen tot verstoring der orde tegen zuilen gaan, 2o. dat er geerserlei wraak zal worden geoefend tegenover de tegenstan ders van gisteren, 3o. dat de ambtenaren van den sultan in dienst zuilen biijveu. Padiiio, de zaakgelastigde van Spanje, was tegenwoordig by het onderhoud van de afgevaardigden van Haiid's bestuur en Regnauld.Regnauid dankte de afgevaardig den voor hun komsthy verklaarde dat het niet op zyn weg lag tusschenbaiden te komen in zake de troonsbezetting, daar deze de binnenlandsche politiek des lands raakte. Hy nam de verzekeringen betref fende de veiligheid der buitenlanders en de handhaving der orde voor kennisgeving aan. Padilla dankte op zyn beurt de afge vaardigden, en sloot zich geheel aan by de verklaring van Regnanlt. Na het onderhond bogaven Webbas en Menebi zich weer naar de moskee, waar de uitroeping van Hafid plaats had, onder 't juichen der aanwezigen. De vreugde in de stad was algemeen. Driehonderd Mooren hielden een betooging voor het Doitsche gezantschapsgebouw. Een dertigtal Duitschera, vereenigd in een koffiehuis, dronken champagne. Het heeft de aandacht getrokken, dat de eerste daad, verricht door den vertegen woordiger des nieuwen Sultans, een daad van vriendschap voor den Franschsn ge zant was. Latere telegrammen melden 't volgende uit Tandzjar. Het vreugdebetoon dor in boorlingen over Moelai Hafid's overwin ning houdt aan. De winkels en koffiehuizen zyn met vlaggen versierd. Bewoners van 't gebergte zijn de stad binnengetrokken en vermengen zich met de ingezetenen om doel te nemen m het vreugdetoon. De orde wordt uitstekend gehandhaafd. In afwach ting van de benoeming hunner opvolgers door Moolai Hafid, worden de voornaamste bureaux nog bediend door de aanhangers van Abd-el Azis. Hun veiligheid wordt door den vertegenwoordiger van Moelai fiatid gewaarborgd. Volgens een bericht van inl&ndsche zyde is het Abd-el-Azis heofdzakelyk gelukt zich in veiligheid te stellen door het optreden van den Engel schen militairen onderwijzer en diens man schappen. Alle legaties hier ter stedo hebben hunne regeeringen telegrafisch gevraagd bevelen te geven ten aanzien van de ofRcieele er kenning van Moelai Hafid. Een draadloos telegram meldt, dat Mtoe- gui op weg is gegaan naar Marrakesj. Boecoeda met de mehalla van Azis heeft zich een weg gebaand dwars door de stam men om Arzila en zichiu de stad opgesloten. De brand aan boord vanjde n Amstelland". De Amstelland is gister te Amsterdam aangekomen. Het voorschip toonde duidelijk de sporen van den brand die aan boord heeft gewoed. Hoe uiterst sober dit beeld was dat ons tot nu toe vaa het voorgevallene is gegeven, moge blykoa uit de verhalen vau verschil lende ooggetuigen san een onzer rapporters gedaan, welke by, aldus samengevat, weer geeft in verband met eigen aanschouwing van deu stoomer. De Amste!!and« verliet Donderdag 30 Juli de haven van Rio cte Janeiro met 323 tusschendek- passagiers, 4 kajuitspassagiers en 70 man equi page. Onder de passagiers bevonden zich slechts een tiental Hollanders, de overigen waren Portu- geezen en Spanjolen. De passagiers agen ver deeld. Achteruit ongeveer 200, onder wie een veertig'al vrouwen en kinderen. En ongeveer j2o man lagen vooruit op 't spardek dat dadelijk onder het bovendek ligt. Dit spardek is verdeeld in spardek no. 1 en no. 2. Het geringe aantal pas sagiers lier toe, dat spardek no. I dat het meest vooruit ligt gebruikt werd voor lading, enz., zoodat hier balen wol, zakken melkmeel, 400 reservebedden, een 500 niet-benoodigde zwem vesten, enz., werden opgestouwd. 't Was Vrijdag 3I Juli des avonds te half zes. De »Amstelland« was in volle zee, had de Brazi- liaansche hoofdstad reeds 200 mijlen achter zich. Plotseling drongen zware rookwolken uit de luchtkokers van het voorschip. Brand IBrand I Een electrische schok, een rilling voer door het geheele schip. In een oogwenk was alles in rep en roer. De kapitein, stoere zeevaarder, gaf doelbewust van de brug zijn orders. De brend woedde iD de genoemde lading van spardek no. I, vond dus gretie voedsel en weldra sloegen de vlammen het bovendek uit hoog op de brug over, terwijl dikke rookwolken trokken over de geheele lengte van het schip, dat recht tegen den wind stoomde. De kapitein het de machines stoppen en ging zooda nig liggen dat de wind dwarsscheeps inkwam om het aanwakkeren van het vuur door den wind te voorkomen. De pompen werden te werken ge steld en alle beschikbare hens voor't blusschings- werk gerequireerd. Gemakkelijk ging het niet. Van voren of van het bovendek was het vuur niet te benaderen. Men bekroop het toen van spardek no. 2 uit, en een bijna verstikkenden rook trotseerende, wist de kloeke bemanning na twee uur z-vareu arbeid het vuur te overmeesteren. Met een zwaren straal en met brandputsen had men zooveel mogelijk water op de gloeiende w®l gegooid, en den brand zooveel mogelijk geïsoleerd om uitbreiding te voorkomen. Het schip was behouden. In de eerste plaats is dit aan de kranige houdirg van den commandant en zijn geheele verdere beman ning te danken, maar de uiterst solide beuw van de «Amstelland* heelt ook ontegenzeggelijk voorkemen, dat het onheil grooter afmetingen aannam. Door het bovenluik vonden de vlammen een uitweg over het bovendak. Daar werden zelfs twee, enkele meters boven dat luik hangende zware laadboomen nog gedeeltelijk verbrand. De luchtkokers, die als trekkanalen dienst deden, gloeiden en zien er nu zwart uit. Het bovendek heeft geleden, de huid van het voorschip toont hier en daar sporen van gegloeid te hebben, de ijzeren manaen-waschplaats vooruit is zwart ge brand. Maar niets gaf 't vuur verder voedsel, ter wijl de constructie van het spardek van cement ijzer voorkwam, dat het vuur zich aan het daar onder liggend tusschendek mededeelde. In zoo'n geval het schip had ook lijnzaad, maïs en veel andere lading aan boord ware het ergste te vreezen geweest. Maar, zooals gezegd,de brand werd overmees terd en het schip bleef behouden. Helaas hadden zich intusschen treurige scènes afge speeld. Toen de passagiers de vlammen hoog zagen opslaan en het schip in rook werd gehuld, ontstond een paniek. Gillend en schreeuwend Hepen de menschen op het ach. terdek dooreen, en krankzinnig van angst als sommigen waren vielen zij de mannen der equipage om den hals hun biddend en smee- kend om redding. Vrouwen en mannen vielen op het dek neer bij de reddingbooten, sloegen kruisen, riepen met saamgewrongen, omhoog- geheven handen den Christus om hulpe aan. De verzekering der bemanning, dat er geen gevaar was, mocht in den aanvang zoolang de brand fel uitsloeg niets baten. De Span jolen en Portugeezen, die met hun bruischende naturen het hoofd totaal verloren hadden, wilden met geweld het schip in de booten verlaten, al trachtten leden der equlgage die natuurlijk niet sterk waren in aantal, omdat de brand de meeste hulp noodig had zulks te beletten. Toen moet een oogenblik de angst onder de passagiers het hoogst gestegen zijn. Een groep mannen overrompelde, onder bedreiging van de équipage, de achterste sloep aan bak boord. Wat precies op dat moment onder drie honderd zinnelooze menschen is gebeurd Niemand die het nauwkeurig wist. Maar ze waren niet tegen te houden en de vermees terde sloep werd gestreken. Er sprongen men schen in en er sprongen menschen naast, en het aanstekelijke voorbeeld volgend sprongen er tegelijkertijd menschen over boord, zee in. Zes mannen, Portugeezen en Spanjaarden, onder wie een kleine jongen van negen jaar, verdronken. De in de zenuwachtige haast ver- keetd omgegorde zwemvesten konden hen niet redden. De sloep met een twintigtal passa giers dreef op de niet ruwe zee weg. Gelukkig dat kort na dit treurig incident een schip ln zicht kwam. Het was het En- gelsche stoomschip «Imogen", op reis van New-York naar Montevideo. Op verzoek van den kapitein van de »Amstelland" bleef de «Imogen* bij. De nabijheid van een ander schip en het feit, dat op den brand terrein werd gewonnen, werkte kalmeerend op de ge moederen der passagiers. Toch durfde de equipage van de «Amstellandc geen tweede sloep strijken om de eerste te gaan terug halen, uit vrees dat de opgewonden passagiers ook nommer twee zouden overrompelen, waar bij allicht opnieuw menschenlevens zouden zijn verloren gegaan. De »lmogen" nam daarop de menschlie- vende taak over, streek een reddingsboot en deze wist de sloep van de «Amstelland" op te pikken en weer langs zij te brengen. Te acht uur ongeveer waren de doornat gewor den menschen op de «Amstelland" terug. Hun door angst geprovoceerd optreden had helaas zes menschen het leven gekost. De „Imogen" zette kort daarop de reis voort, evenals de „Amstelland". Men kan zich denken; dat aan boord van dit schip nog heel wat te koop is geweest, nog heel vrat te beredderen viel. En nu de oorzaak van dit alles Een stow away, die in Rio de Janeiro aan boord was geslopen, tusschen de balen wol had liggen rooken, en zoo brand had veroorzaakt 1 Een stowaway is iemand, die zonder toestemming bij vertrek van een schip hier of daar ver stopt aan boord blijft, om zoo de reis gratis mee te maken. In volle zee komt zoo'n «pas sagier", als de honger hem drijft, dan voor den dag en men is genoodzaakt hem tot de eerstvolgende haven, in casu Lissabon, mede te nemen. Nadat men den brand meester was, vond men op den cementen vloer, ter plaatse waar de balen wol hadden gelegen, het totaal verbrande lijk van dezen stowa way. Er naast ontdekte men overblijfselen van een pijpje, 't Ligt dus voor de hand, dat deze man iookende in slaap is gevallen, roet het verhaalde onheil aJs gevolg. Het geraamte meer was niet over is 24 uur later overboord gezet. Afgescheiden van den brand vielen op de «Amstelland" nog twee dooden te betreuren. Gedurende de reis overleden namelijk twee passagiers, een Spanjaard en een Hollander, de heer Bartels. Beiden zijn, na den wette lijk voorgeschreven termijn, aan den bodem van den Oceaan toevertrouwd Na den brand hebben de pas sagiers verklaringen opgesteld, waarin den commandant vau het schip en de geheele bemanning Oank en hulde wor den gebracht voor htm energiek, ver standig en kundig optreden, waardour erger is voorkomen. Natuurlijk was de verslagenheid groot toen men tot de overtuiging kwam, dat louter bet verlies van tegenwoordigheid van geest bij zoo'n groot deel der passagiers oorzaak is ge worden van den noodlottigen afloop isu dezen scheepsbrand. Handelsblad. Nederland en Venezuela. Het schrijven van oen minister ven buitenlaDdsohe zaken van Venezuela aan de Nederlandsche Regeeriug, waarin de vriendschappelijke betrekkingen" tus- sohea Nederland en Venezuela worden afgebroken, is volledig in het Staatsblad van Venezuela en eenige Vtnezolaausohe couranten afgedrukt. De Veuezolaansohe regeering zegt daarin, dat zij in het licht vau oe later plaats gehad hebbende gebeurtenissen), niet laDger de verzekering inhaarvoiige schrijven gedaan, kan handhaven, ui. oat zij het incident met den heer De Reus als een persoonlijke quaestie tusschen haar en den heer De Reus beschouwde. Zij meent dat de handelingen van den oommandaut van da Gelderland wijzen op een onvriendelijke houding van de regeeriDg van Nederland zelve. Immers zoo luidt iu het kort het vertoog ouder de bestaande omstandigheden moet het a's een gewilde onbeleefdheid be schouwd worden, dat de commandant vaa ue Gelderland weigerde den Vene- zolaansohen havenmeester aan boord te nemen, terwijl tcoh, indien de haven meester besmet was, eveneens besmet wareu de beide consuls, die wöi ontvan gen zijn en nog wel mét de gebruikelijke eerbewijzen, die de Venezolaaasohe vlag onthouden werden, en evenzoo de gezant De Reus, welke laatste persoon niet al leen ontvangen doeh met het sohip ver voerd ia. Het Handelsblad laat hier het slot van het olüoieele schrijven volgen s De ernst van de voorvallen, die wij hier boven verhaald hebben, zal de Regeering van Uwe Excellentie doen inzien, dat de ko lonie Curacao te kort is geschoten jegens de Regeering van Venezuela en op welke wijze de goede betrekkingen van vriendschap tus schen beide Staten in gevaar zijn gebracht. Resumeerende deelen wij Uwe Excellentie mede, dat met het oog op iste de beleedigingen door den gezant De Rens aangedaan aan de Republiek ze. het niet salueeren van de Venezolaan- sche vlag door den kruiser Gelderland onder de bestaande bijzondere omstandigheden ie. den aanslag waarvan de consul van Ve nezuela en zijne familie in hel gebouw van het Venezolaansche Consulaat de slachtoffers zijn geweest in den nacht van 25 op 26 Julr j.l. de Regeering van Venezuela zich gedwon gen voelt, der Regeering van Uwe Excellen tie mede te deelen, dat zoolang geen vol doende genoegdoening en herstel van grieven zijn gegeven aangaande de punten opgenoemd in deze nota, de vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide landen met langer kunnen voortbestaan. J. A. J. PAUL. Het Handelsblad merkt hierbij opDe indruk die het sohrgveu, waant» ecu zwakke zaak met goeden tonijn verde digd wordt op ons maakt is, dat door den president van Venezuela een open lijke strijd, en oorlog, gewenscht wordt. Dit komt overeen met wat velen, die Venezuela beter kennen dan uit reisbe schrijvingen alleen, vermoeden. De bin nenlandsche toestand van Venezuela laat, niet het minst van het standpunt van president Gastro, veel te wensohen over. Men mompelde reeds sedert geruimen tijd dat de kans niet gering was, vóór net geschil uit den weg was geruimd een auder president aan het hoofd van de republiek te zien. Een openlijke strijd tegen een buitenlandsche vijand, zou echter waarschijolijk naar de meening van generaal Cipnano Castro aanleiding voor vele Venezolanen kunnen zijn zich om den president te scharen, die a.s krijgsman het vertrouwen van zijn volk heeft. Tiendwet 1907. Staatsblad no. 282 bevat een kon be sluit vau den 4en Augustus 1908, waarbij is vastgesteld het vragenformulier, bedoeld in ariikel 29 der Tiendwet 1907. De vragen zijn de volgende 1. Welke zijn de naam, Voornamen, beroep en woonplaats van den aangever ot ieder der aangevers en van lederen door hem vertegen woordigden natuurlijken persoon en in welke hoedanigheid wordt namens dezen persoon gehandeld Zoo de aangifte geschiedt voor een rechts persoon, welke zijn ee naam en de zetel van dit lichaam en in welke hoedanigheid wordt het door den aangever of de aangevers ver tegenwoordig Welk was ieders recht 2. Welke woonplaats wordt gekozen binnen het Rijk 3. Welke bescheiden en tiendkaarten wor den bij de aangifte overgelegd Wordt beroep gedaan op bescheiden en •.ieudkaarten, welke niet bij de aangifte worden overgelegd, zoo ja, welke zijn deze stukken? 4. Was er tusschen heffer en plichtige een overeenkomst tot delging der tiendplichtlgheld aangegaan als bedoeld in artikel 8 der wet, zoo ja bij welken titel 5. Welke was de soort der tiendplichtige vrucht, welke evenredige hoeveelheid daarvan was als tiend verschuldigd, en ingeval daarvoor een geldelijk bedrag in de plaats kwam, welk was dit bedrag voor iedere soort per eenheid 6. Welke waren de benaming en de begren zing van het tiendrecht 7. Zoo het tiendrecht in blokken of complexen was verdeeld, welke waren de henaming en de begrenzing daarvan Welke zijn de kadastrale perceelen of gedeel ten van perceelen, waarvan be tiendplichtigheid door het in werking treden der wet is vervallen Benoemd tot commies der posterijen en telegrafie le klas de commies 2e klas K. A. v. Laugerazd Jr. te Rotterdam. Omtrent de plannen van generaal Van Daalen wordt aan de N. C. liet volgende medegedeeld ln de volgende maand ver trekt by van Java, den 1L September om- barkeert hy te Batavia, om zich direct Daar Nederland te begeven. Vermoedelijk zal hy zich niet vestigen in Den Haag maar te Arnhem. Hot bericht, dat hy na het voor gevallene zyn pensioen denkt te nemen, schijnt geheel onjuist t,e zijn de generaal denkt er niet aan den Indischen militairen dienst te verlaten. Waarschijnlijk zal hij dus tegen half October in het land zijn. Uitvoer van sinaasappelen. Ome Wist schrijft dato 7 Aug. Er heerschte heden op het proefstation een zekere bedrijvigheid, die deed denkan aan een timmermanswerkplaats. Men zag er een timmerman met zaag en hamer in de weer. Planken en kisten, en andere getim merde voorwerpen. De heer Williams de vertegenwoordiger der Fruit CompaEy aan 't meten en passen. De inspecteur van den landbouw die met belangstelling dit alles volgde. Wat dit beduidde f Men was bezig een proefzending met sinaasappelen voor te bereiden, naar Europa. Dit laatste klinkt misschien vreemd- Men zou geneigd ziin, eerder aan de Ver- eenigde Staten van N. Amerika te denken, wy nu een snelle verbinding hebben. Men deelde ons echter mede, dat de hooge in voerrechten in de Vereenigde Staten den invoer van sinaasappelen en tal van andere vruchten, uit den vreemde vrywel afslui ten. De invoerrechten, en de preferentieele rechten voor bepaalde landen, sluiten op dit gebied de mededinging van andere lan den vrywel nit. Daarom tfracht men nu sinaasappelen Daar Nederland to zenden, per Kon. W. Maildienst. De vorige boot nam reeds 1200 stuks made. De volgende boot hoopt men 2- a 3000 te kunnen zenden. De uit te voeren sinaasappelen zyn af komstig van pl. Vredenburg, de eenige tot dusverre waar een behoorlijke aanplanting van sinaasappelbommen bestaat in de kolo nie. Devruohten blijven voor de verpakking, eenige dagen liggen, waardoor de schil cenigszins slap wordt. Dit geschiedt om het later bersten van de oiieoellen te voorko men. Een firma te Amsterdam zal zich met den verkoop der vruchten belasten, indien deze goed overkomen. Of dit laatste het geval zal zijn met de eerste bezending, is niet zeker, daar de vruchten feitelijk iets te rijp geplukt zijn. Overigens behoeft de mo gelijkheid om sinaasappelen naer Neder land uittevoeren, niet betwijfeld te worden. Goe*. In de Raadsvergadering van a.'s. Donderdagavond 8 uur komen de volgende pun ten aan de orde; I. Ingekomen stukken. 2. Ad vies op het voorstel van den heer C. H. Holl- mann tot wijziging der heffiagsverordening van schoolgeld voor school B. 3. Wijziging der verordening betrekkelijk de straten enz. 4. Adres van M. Buitendijk ter verkrijging van gemeente grond in erfpacht. 5. Adres vanJ. H.Jacobs, houdende verzoek om vaststelling van rooilijn en peil voor te bouwen woningen aan den's HeeP' Hendrikskinderendijk. 6. Benoeming assistent bij het onderwijs in het handteekenen aan de avondschool voor ambachtslieden, curs us 19081909. Voorgedragen wordt de heer F. G. C. Rothuizen. 7. Aanvragen inzake afschrijving van belastingen.8. VaststeUinggemeenterekening over 1907. 9. Vaststelling rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1907. 10. Vaststelling rekening van het Gasthuisbestuur over I907. li. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1909. 12. Verzoek van de Hoofden der scholen A, B en C om verhooging van jaarwedde. 13. Behandeling van de reclames hoofdelijken omslag primitief kahier 1908. Middelburg. De ysclub „Middelburg" heeft in de gisterenavond in het Schutters hof gehouden vergadering goedkeuring verleend aan een door het bestuur voorge stelde wijziging in de statuteD en het reglement. Het aantal bestuursleden werd gebracht van vyf op zeven. Het vereeni- gingsjaar zal in h9t vervolg loopen van 1 Januari tot 31 December. Verder is bepaald dat er voortaan zullen zyn eere-leden, laden-donateurs en donatrices, aanmoedi gende leden, gezinsleden en persoonlijke laden. Middelburg. Gedurende den tyd wel ken het 2e bat. 3e reg. inf. alhier in garni zoen, aan de najaarsoefeuingen bij Bergen op Zoom en de eventueel te houden groote manoeuvres zal deelnemen, zullen in het garnizoen alhier achterblijven de sergean ten Sinke, Van Dranen, Hoekstra, Kamer- rnans en de korporaal Bravenboer, teneinde in den wachtdienst te voorzien. De eerste luitenant-kwartiermeester Nijenhuis van het 4e bat. 3e reg. inf. te Vlissingen zal, gedurende den tijd welken het 2e en 4e bat. 3e reg. inf. 't kamp «Kijk in de Pot" bjj Bergen op Zoom zullen be trekken, optreden als verplegingsotficier y*s de aldaar kampeerende troepen en deze functie op 1 September e.k. overnemen vaa den luitenant-kwartiermeester De Roy van Zuidewyn, welke mot de voorbereiding is belast. Middelburg. Het gerucht gaat dat Prins Hendrik Doudardag iuoognito te Middel- bu g komt om een bezoek te brengen aan den regeerenden Groothertog v. Mecklen burg Schwerin te Domburg. Vlissingen. In een gisterenavond ge houden vergadering van de vereeniging //Vlissingen Vooruit" is besloten de 10- jarige troonbestijging van H. M. de Ko ningin feestelijk te herdenken en werd ue feestviering bepaald op Maandag 14 Sept. Zoutelande. Zaterdagmiddag had de landbouwerszoon S. L. alhier by 't mennen van tarwe het ongeluk van den wagen te glijden, waardoor hy op den grond viel. De paarden gingen toen met den geladen wagen door, waardoor een voor- en achter wiel der wagen over zyn beide beer en reed en zyn linkerscheenbeen werd ge broken. Daar de paarden verder geen be stuurder hadden, kapte de met tarwe gela den wagen om, waarbij geen verdere onheilen voorkwamen. Onmiddellijk is geneeskundige hulp ingeroepen van dr. Camper, arts te Westkapelle, die het been inzette. Vorige week stond in ons blad een bericht omtrent een ongeluk met paarden van dhr. Leendertse te Wemeldinge, dit bericht blykt totaal uit de lucht gegrepen. Er heeft niets van dien aard plaats gehad. Ter Neuzen. Maandagavond ongeveer 11 uur werden de inwoners opgeschrikt door het luiden der brandklok. Er was brand uitgebroken in de Visserstraat in den timmermanswinkel van dhr Vermast. Ook de bewoners werden er door verrast, want vrouw en kinderen lagen reeds te bed op de verdieping boven den brandenden winkel, maar konden ongedeerd buiten komen. Hoewel de brand een dreigend aanzien had, daar 'n oogenblik de vlammen de ramen uitsloegen, was door vereende krachten van gemeente en vrijwillige brandweer de brand betrekkelijk spoedig gebluscht, zoodat te 12 uur de spuiten kon den inrukken. Oorzaak alsnog onbekend. Ttaolen. De aangekondigde vergade ring tot het stichten van een Varkenshond namens het bestuur der afd. Landbouw belang", heeft Zaterdag jl. plaats gehad. Er was een groote opkomst van belangstel lenden. Tot het stichten van den bond is men evenwel niet kunnen gerakeD, hetwelk zich voornamelijk grondde op de verplichte inenting van varkens van toetredende le den. Met dit gevoelen konden naar het scheen eenigen der opgekomen zich niet vereenigen, zoodat ten slotte de vergade ring verliep zonder tot oprichting te zyn overgegaan. Te biervliet is door dan raad de verlangde trameubsidie van f650 per jaar aan het I.Jzendijkache tramcomité toege staan, mits de ontworpen zytzk naar Hoofdplaat niet vervalt. St. Maartensdijk. Terwijl de zoon van ien timmerman Van Iwaarden Maandag middag bezig was hout te zagen op een zaagmachine, gleed zijn voet vandetrse- piank af en kwam in aanraking met het drijf wiel waarover de zaag loopt, tenge volge waarvan drie teenen aan dien voet ernstig verwond werden. De tweede teen werd zoo goed als geheel afgesneden, ter wijl van de derde teen 't voorste lid geheel werd doorgezaagd. Geneeskundige hulp moest natuurlijk ingeroepen worden. Waarde. Onlangs meldde men als een bijzonderheid uit Hoedekenskerke dat men aldaar begonnen was met het leggen van een betoDglooiing systeem De Muralt. Ook tn deze gemeente wordt over een lengte ran 190 meter zoodanige glooiing gelegd. leeds pl.m. 160 meter is hiervan voltooid. Waarde. Vv'as het andere jaren in deze gemeente 's Zaterdags van de Goesche kermis eeD duodsche kalmte, Zaterdag a.s. belooft daarom het een dag van wat meer drukte te zyn. Des middags n.l. heeft de tentoonstelling plaats vanwege de „Eorste Zeeuwsche Gcitrn-fokvereeniging" de eerste tentoonstelling van dien aard in Zeeland, terwijl denzelfden middag een schietwedstrijd plaats heeft door de deel nemers aan do sinds 16 Mei j.l. op eiken Zaterdagmiddag gehouden schietoefenin gen tot verhooging van 's lands weer kracht. De duim. Zijn specialiteit is [de massage. Zijn roem de duim. Die duim vau dr. Mezger Wie hebben al niet onder dien duim gezetenook gezucht, gekermd om daarna dien duim dankbaar te herdenken. Het zou een grootsohe stoet geweest zijn, wanneer zij op zijn zsventigntcn verjaardag, 4 oorbij hun ouden wrijfdokter hadden gedeiileerd. Heel Amsterdam kende den duim van Slezg°r, heel Amsterdam prees dien daim, omdat hij van alle hoeken van de wereld Oe patiënten hier heen lokteen al die jiohtigen en rheumatieken in het Amstel- hrtel neerstreken en door Amsterdam alt aanzienlijke burgers werden gehuisvest, f>olavg zij onder Mezgers behandeling hieven. Behalve dan Keizerin Eugènie, die door straatjongens op het Rembrandt- j tein met vuil was gegooid ea toen nooit meer in Amsterdam terug wilde komen. Tal van andere gekroonde hooiden vau Europa bleef de duim echter lokken. Het ia een pagina uit de Alm. de Golha, "vaa neer men van Mezgers patiënten spreekt Bijna alle Du de vader van de vorige groo dan het Z«ve< woordigc kon Amsterdam vertrok, zijn Mezger liet. men Sylva, in ODze hoofde Al deze ho dien genezing had de naam kreeg de stijfs lenig. En zijn ten hem zijn Een eigena gaf' nooit rekei den zioli zelf De duim v sterdam. Dr. geleden Amsti missie werd ht hem een aan: vertrok Mezge: Braakeusiek, „De Groene leekende P De laatste j zomermaanden heet om te rus niet, wrijft too Hij is wain sedert hij hier Hó lel pralu met onbehouwen vertrouwenwtk voudig weg, ol of een gewoot onder den noi ht-ii brengenden N» «p Beroepen te •and. te Kamps Aangenomen i te Ernst. Bedankt vooi te Arnhem. Algemeen In de 35e zi dames studente volledig kon w niet tot een eint besloten, dat n de inschrijving der kerkelijke stryd met den het voorstel, om reglementswyzi van dames-stui ly* maakt, staal omdat een lid opnieuw gestea king, dan is ln echter een dee moet vertrekke wei een feit zyn Behandeld w tin-voorstel van Gelderland. He r\ van 1906, de led laten benoemen ringen, in plaatÉ de provinciale k betere vertegei iedere classis kozen worden ii getal wel wat vergadering is en vruchtbaar d drie jaar de kelf en dus een syn men. Hiertegen Alleen ds. v. met algemeene 1 pen. Ais gehe noch behoorlyk voorstel uit au strekkende tot kerkelyk congre ter zyne gelegd, grond van we, Üynode zulk samenroepen. Ten slotte wc die naar aanleid; pert (de graad voor de loelatir ning) in vereei hoogleeraren za en ja,, welke vt gebracht in de het propouents- oommissie word Pioard en dr. W G Aangenomen rner te Roodesct Bedankt voor Eromen voc Oussoren te Baai Gin Bedankt voor te Utrecht. De 40jari, Amsterdam z 21 jarig meisje diensttyd at daar weer vader van maker te Barre deur uit wilde hem aan, sloeg ging met de k zoodat hem het Do half verlam. Baar het Gasth en hij mei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2