NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 275. 1908. Zaterdag 22 Augustus. 22e jaargang, HISTORISCH CHRISTELIJK- Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN BaiteiiMflSËSi OverzieM. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA FA' VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 --ent. 21 Augustus 1908. Nederland en Venezuela. lu 't geen De Maasbode hier schrijft, ligt, naar wij meenen, veel waars. Dooh ook een blokkade kan haar nut hebben,als middel om aan te stellen eisohen kracht bij te zetten. Venezuela heeft een niet onbelangrijken handel. Blijkens ons ten dienste staande opgaven telde zijn handelsvloot in 1905 twee en twintig zeil schepen en negen stoomschepen met een inhoud van resp. 3168 en 2096 ton. De invoer beliep in 1906 een waarde van om streeks 22,000.000 gld. en de uitvoer,hoofd zakelijk van koffie, caeao, goud, vee, hui den, koper, dividivi, bananen, tonkaboonen, verf- en ander hout, boomwol, indigo en tabak had in dat jaar een waarde van 39.720.000 gld. Zoo werd in dat jaar aan koffie uit de voornaamste haven een hoe veelheid verzonden van 52200000 kg. en aan oaoao 8600000 k.g. Uit deze cijfers is af te leiden welke groote belangen voor het land gemoeid zijn met den handel. Zou Nederland er in slagen dien handel stil te leggen, dan mag verwacht worden, dat in Venezuela zèlt voldoende stemming zal gemaakt wor den tegen president (Jastro om hem te dwingen voortaan onze vlag te eerbiedigen en hel te eischen eerherstel te geven. Zonder, twijfel zal het voor Venezuela ondoenlijk zijn, een blokkade onmogelijk te maken, wijl het, gelijk bekend is, met beschikt over de daartoe geéisohte mari tieme middelen. Echter is een moeilijkheid dat de handel voor een groot deel in handen is van in Venezuela gevestigde Duitsohers, die tooh niet helpen kunnen, dat president Gastro zioh aanstelt als een kwajongen. Met deze moeilijkheid zal vooral rekening dienen te worden gehou den, wijl wij ons hier een blokkade denken zonder voorafgaandeoorlogsverklaring(blo- ous paoifique) omtrent wier geoorloofdheid de meeningen bij kenners van het volken recht nog verdeeld zijn. Zoodat de kans aanwezig is, dat een onzijdige staat, wier onderdanen sterk bij den Venezolaansohen handel geïnteresseerd zijn, zioh tegen de doorvoering zou kunnen verzetten. En wat allereerst vaststaat is wel, dat Nederland in zijn optreden tegen Casiro zorgen moet geen nederlaag te leiden. Wat we beoogen te zeggen is dit: de Staat der Nederlanden als natuurlijk be schermer zijner onderdanen, is verplicht te waken voor de rechten der onderdanen, ook al wonen dezen op mijlen afstands aan de overzijde van den oceaan. En wijl de mogelijkheid van oplossing van het hangende geschil langs vredelievenden weg is uitgesloten, heeft Nederland het reeht van zjjn regeerders te eisohen, dat daden worden gesteld. Dooh bij het stelleD dier daden zijn zóóveel belangen gemoeid en moet met zóóveel mogelijkheden worden gehouden, dat wijze voorzichtig heid eiken schijn van overijling dient uit te sUiten. Bij mogelijke ontevredenheid,die het langzaam werken van ons Departement van Buitenlandsohe Zaken althans in het oog van buitenstaanden bij deze aangelegenheid, zou doen ontstaaD, houde men dit voor oogen. Uit het versterken van de zeemacht in de West-Indisohe wateren is geblekeD, dat naen in Den Haag niet stil zit. Men wachte roet zijn critiek, tot volledig verstrekte ge gevens in staat stellen tot vestiging van een juist oordeel. Zonder inbreuk op de Monroe-leer. Zoo stond er gisteren in ons eerste Bin- neniandsoh berioht omtrent «Nederland en Venezuela. Een korte verklaring moge hier volgen. James Monroe werd geboren 28 April 1758 te Monroes Creek in Virginia(N.-Am.). Hij bekleedde achtereenvolgens verschil lende betrekkingen, o.a. die van gezant te Parijs, later te Madrid en Londen. In 1811 werd hij staatssecretaris in 't ministerie van Oorlog j in 1814 nam hij het bevel over de strijdkrachten der Unie tegen de Eagelsohen op zioh. j Van 1816 tot 1825 was hij president der Vereenigde Staten, en maakte zioh als j zoodanig een onsterfelijken naam. Want uit dit tijdperk dagteekent de Monroe-leer of het Monroe-slelsel. Hij vaardigde namelijk in 1823 het gewichtige besluit uit, waarbij bepaald werd dat de Vereenigde Ststen van Noord Amerika geen inmenging van Europeesche mogend- beden in de Binnenlandsche aangelegen heden van het Amerikaaosoke vastland dus ook van Venezuela Red zouden dulden. De bedoeling van de in ons bericht in- gelasehte woorden was derhalve te doen uitkomen dat Nederland met Venezuela in verwikkeliugen tredende, acht te geven heeft op de nog van kraoht zijnde waar schuwing dat Amerika nooit zou mogen dulden dat Nederland zioh mengen zou iu de binnenlandsche aangelegenheden van Venezuela. Wel in de overige. Op een dorpje nabij Dresden woont een man die in de wereld van den landbouw door nieuwe onderzoekingen naam maakt. Het is professor Nobbe, direoteur van óe Koninklijke Boson- en Landbouwschool :e Tharandt. Onder de nieuwste theoriën van dezen landbouwgeleerde behoort de entdekking dat men ook landbouw drijven kan zonder land. Zonder water is geen plantengroei mo gelijk, maar professor Nobbe aoht water niet alleen noodzakelijk maar ook vol doende, in dien zin namelijk dat de plant geen water maar wel aarde missen kan, en hij bewijst deze stelling door in het water planten te kweeken waarvan de middellijn aan het onderst gedeelte van den stam 20 tot 25 oentimeters bedraagt en die welig tieren. Elk van die wonder planten hangt in een glazen vat, waarin alleen water en geen aarde aanwezig is, door het glas heen kan men de wortels zien, die geregeld grooter worden, en in de lente kan men waarnemen, hoe de biadknoppen en de bladeren ontstaan, ter wijl de plant blijft leven, als in den winter het water bevriest. Natuurlijk kweekt Nobbe zijn planten niet in zuiver water, hij vermengt het met de stoffen die de plant voor hare voeding noodig heeft. Van die stoffen maakt hij een mengsel in de verhouding die juist de geschikte is voor de plant, die hij fc weeken wil, lost dat mengsel op in het water, waarin ook net zaad geplaatst wordt ea vernieuwt elke vier weken zijn vloei baren voedingsbodem. Als curiositeit verdient deze theorie mis schien eenige aandacht. Voor de praoiijk zal het wel van weinig beteekenis zijn, want het blijft dan ook met deze proei tooh waar dat geeD plant van luoht ea water alleen leven aan, maar ook behoefte heeft aan opgeloste stoffen die alweder aan den bodem moeten ontleend worden. Servië en Montenegro. Een paar maanden geleden werd te Cet- tinje de hoofdstad van Montenegro, een samenzwering ontdekt tegen het leven van vorst Nikits. De bommen die daarbij in beslag genomen werden, waren vervaar digd in de Servische rijks geschutgieterij te Kragoejewatz met medeweten van den Ssrvisehen kroonprins. Te Belgrado, de hoofdstad van Servië, heeft men getracht deze mededesling te ontzenuwen door de bewering dat de man die haar deed een Oostenrijksche agent was die tot taak had de beide Servische Balkan- staten Servië en Montenegro togen elkaar op te zetten. De mededeelingen van dezen man Nasties genaamd luiden evenwel heelemaal anders. Te Budapest, de hoofdstad van Hongarije, gaf hij een boekje in 't licht, waarin h(j de samenzwe ring teekent als een poging om een alge- meene revolutie te verwekken in het ge- heele gebied, dat door Zuid-Slaven wordt bewoond. Maar de berg heeft eene muis gebaarder is niets anders uit voortge komen dan de mislukte poging van een bomaanslag tegen den vorst van Montene gro. Nasties, die zelf eene rol in deze samen- zweriDg heeft gespeeld, treedt nu op alsaan- gever van zijne vroegere makkers. Hij verhaalt, dat hij in December 1906 uit Bosnië naar Servië is gegaan en in Belgrado is opgenomen in de club Slovenski Jug (het Slavische zuiden). De eigenlijke leider van dit gezelschap was de artillerie kapitein Jaseha Nenadowitsoh, een bloedverwant van den Koning en vriend van den Kroon prins. In deze club, die vele relation had aange knoopt met aanzienlijke staatslieden van het Slavische zuiden, werd veel verhaald van de geestdrift van den Servischen Kroonprins voor den revolutionairen arbeid van deze lieden. Er zou sen terroristische actie op touw gezet worden in Bosnië, Ber- zegowina, Novibazar en Kroatië. In Bel grado werd een conferentie gehouden, waarop ook uit Kroatië sen professor ver scheen. Bovengenoemde kapitein bracht Nasties b(j diens bezoek aan 'tiqjks arse naal te Kragoejewatz op de hoogte van de vervaardiging van bommen en gaf hun er oen aantal over, verklaarde dat de Kroon prins iustemde met zjjn beschikkingen en koning Peter van alles kennis droeg. Den 18en Augustus zou met da terroristische eefie in de hierboven genoemde landen be gonnen worden. Ia brieven san allo Euro peesche regeeringen en dagbladen zouden de oorzaken van 't revolutionaire optreden der Zuid-Slaven uiteengezet worden. Nasties beweert nu, dat tegen zijn wil en tot zijn groote verrassing de bommen ge bruikt zjjn tot een onderneming tegen Mon tenegro. Hjj bevond zich in Serajewo, de hoofdstad van Bosnië, toen te Belgrado en Cettinj9 de bommen in beslag genomen werden. De onthullingen van dezen Nasties heb ben tot een uitgebreid gerechtelijk onder zoek geleid. In Servische hofkringen wordt natuurlijk alles voor laster verklaard. Maar dat Koning Peter blank onschuldig zou zijn schijnt onmogelijk voor wie weet hoe hii ook in den moordop z'n voorganger de hand moet gehad hebben. Althans een Serviër, met name Ranko Milits, die van den moord op Koning Alexander en Koningin Draga getuige is geweest en nu te Boedapest woont, heeft, volgens een bericht van daar, aan het Hongaarsch nationale museum een verzegeld pak met 45 bescheiden geschon ken, onder verbod het voor Koning Peter's dood te openen. De stukken hebben betrek king, zegt men, op den strijd van Koning Peter om den troon van Servië. Frankrijk. Dezer dagen is een lid van den Senaat overleden, wiens naam wij in het.buiten- iandsoh overzicht wensohen te vereeuwigen. Hij heet Aiène. Een groot staatsman is hij niet geweestmaar 't Bchijnt ai groot te zijn in een staatsman, wanneer hij geen kwaad doet. En dit kan men met recht van Emanuel Arèae, zeggen. Hij was een zonderling politicus. Een bepaalde kleur had hij eigenlijk niet, hij stemde altijd met de regeeriüg. Dat bezorgde hem een goeden naam bij de ministers en daardoor kon hij zijn familie en kennissen altijd vette postjes bezorgen, waarvoor zij niet veel behoefden uit te voeren. Een blad berekent dat zijne bloed- en aanverwanten gezamenlijk uit sinecures, die Arène hun bezorgd had, een «komen van 128,099 francs uit de Fransehe schatkist trokken. Oost-Soemba. In Massoe (OoBt-Soemba) is 'n patrouille ioor kwaadwilligen in het bosch van W a- toeahoe beschoten, waarbij een inlandsch militair zwaar gewond werd. De verliezen vaü de kwaadwilligen zjjn onbekend. CIT DE PROVINCIE. Goes. Door dhr. J. C. de Beste Az- werd aan de oudheidskamer ten geschenke aan geboden een zilveren medaille der vroegere te6kenschool te Does door wijlen zijn vader dhr. A. de Beate, verworven bij het prijs teekenen in 1845, en een zilveren draag- teeken der voormalige dienstdoende schut terfj te Goes, ontvangen door wijlen dhr. A. de Beste voor 15-jarigen trouwen dienst bij bovengenoemde schutterij (dit is het eerste stuk dat de Oudheidskamer ontving van de voormalige dienstdoende schutterij.) Jammer dat er zoo weinig bewaard is van de schutterij. Wij hadden zoo gaarno haar geschiedenis voor het nageslacht bewaard. Want als uien bijv. het vertrek leest der zgn. mobiele schutters op 27 Nov. 1820 dan verlangt men meer te weten. Dit was 27 Nov. 1830 's morgens 8 uur. Ganech Gooi was in rep en roer, want de opmarsch van bet mobiel gedeelte der ste deljika dienstdoende schutterij naar de hoofdstad zou plaats hebben. Om 8 uur ver zamelden zich el de schutters op da Markt, om hunne wapenbroeders uitgeleide te doen. De gemeen ters ad trad voor het froöt, om aan de vertrekkende schutters een af scheidsgroet te brengen. De burgemeester sprak den vertrek kenden een hartelijk woord toe namens de ingezetenen, hetwelk werd beantwoord door de schutters met 'r luid hoerah. Dhr. J. P. Bosdijk had een af scheidslied vervaardigd, hetwelk aan de schutters werd uitgereikt. Men vertrok te voet naar Middelburg. De Zuid-Beveland- sche jagers onder bevel van hun commas dant Toutenhoofd en 't vrijwillige burger korps, hadden zich bij de grens der gemeente opgesteld. Hier werd nogmaals halt gebonden, en een vaarwel toegeroepen. Het gedeelte der schutters naar Middelburg op reis werd een eind weegs vergezeld door net corps jagers, en de overige schuttere keerden naar Goes terug. De Goesche schutters werden geplaatst te Schoondijke tot bewaking der grenzen. Goes. Voor het stedelijk archief werd ontvangen van den heer J. Fransen van de Putte de archiefstukken van het vorige Departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen afd. Goes, eu van den heer J. M. Kabebeeke de archiefstukken der voor malige meestoof de Zon te Goes- Goes. De Commissaris van Politie 'gaf Woensdagavond nog een repetitie-avond aan zijn leerlingen, de heer wethouder v. d. Bout woonde dien bij en drukte zijn ingenomenheid uit. A. s. Dinsdag zal de Commissaris nog een avond geven, welken de burgemeester hoopt bij te wonen. Goes. De heer Rothpletz vroeger volon tair b(j de politie alhier is benoemd tot ad- j unot-inspecteur bij de politie te Den Haag, en wordt met Jan. aldaar benoemd tot inspecteur. VHssingen. De Nederlandsphe loods- sohoener no. 4, schipper Loesberg, is heden met averij op de haven gekomen, opge- loopen in de onweersstorm van hedennacht. Middelburg. Benoemd tot brievenbe steller alhier G. A.Schefier te Zevenbergen. Het berioht in ons vorig no. omtrent een voorgenomen verblijf te Domburg van de groothertogin van Mecklenburg blijkt onjuist te zijn. In de week van 12—13 Aug. zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van rood vonk te Heinkenszand en 1 van diphte- ritis te St.-Philipsland. Rilland. De vorige week lieten twee dames in een dames-ooupé gezeten en uit stappende in Woensdreoht een paar nieuwe klompen in den trein liggen. Aanstonds werden de laatste vermist en van de ver missing aan den waarnemend elief te Woensdreoht kennis gegeven. Deze stelde direct telegrafisch onderzoek in aan het station te Rilland en te VlissingeD. Bij onderzoek werd in de ooupé noch te Ril land noch te Vlissingen de vermiste voor werpen gevonden. Zij moesten 'ussohen Woensdreoht en Rilland verdwenen zijn. Werkelijk blijkt dit ook het geval te zijn. Bij gehouden onderzoek door de politie blijkt dat er in diezelfde coupé nog twee dames hebben gezeten die te Rilland zijn uitgestapt en waarvan een de klompen nabij wachtpost 20 uit den trein heeft ge worden. Des avonds werden ze door een aangehuwde zuster gehaald. Tegen de da- deres J. F. K., alhier verblijvend, is pro ces verbaal opgemaakt. Borsele. Woensdag werd bij de Noord nol door den aannemer Roeloffs met aan vankelijk goed gevolg gezonken het eerste zinkstok, groot 1000 M2. Een stoomboot, 2 tjalken, 3 hoogaertsen en 60 manschap pen deden daarbij dienst. De weersgesteld heid leende zioh uitstekend voor het werk. Serooskerk*. In den naoht van Donder dag cp Vrijdag werd de schuur van M. k. alhier door hei onweer getroffen. Spoe- iig «as de brandspuit aanwezig om te bluesehen, doch er was in de buurt geen water genoeg, zoodat het belendende woon huis mede een prooi der vlammen werd. Het huishouden is voor een deel gered kunnen worden. Huis, schuur, benevens den inboedel zijn verzekerd. Kortgene. Donderdagavond om half 11, tijdoEB een hevig onweder dat zich bovers Noord- en Zuid Beveland ontlastte, Joeg de bliksem in een schuur van het Kroondomein aan den Pri&sendqk alhier, pachter dhr. J, J. van Arenthals. De brand spuit was spoedig ter plaatse en wist het woonhuis, enz. te behouden de schuur en z(jn inhoud, groot.ondeels vlas, en versssu- reerd, ging verloren. Marine en Leger. Soldij-verhooging Door de Regeering is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot ver- «ooging van de Oorlogsbegrooting voor 1908 met een bedrag van f109.350, ten einde te kunnen overgaan tot een alge- meene herziening der soldijen van de mili tairen beneden den rang van officier. Het wetsontwerp heeft onder meer ten doel, de positie van het kader te verbeteren ten einde daardoor zoowel tegemoet te ko men aan grootendeels billijke klachten als ie geraken tot een behoorlijke aanvulling der onderofficiersrangen. De Minister is beslist van meening, dat de kraoht van een leger als het onze voor een groot deel schuilt in de hoedanigheid on de toewijding van bet kader. Dit kader beeft echter, z. i., ook het recht, dat de natie blijken geeft de diensten, die het bewijst, naar behooren op prijs testellen. Daar komt nog bij, dat, indien men er niet op bedacht is om de goede elementen door een aan hun bruikbaarheid evenre dige positie- en inkomstenverbetering meer blijvend aan het leger te binden, zij er te gereeder toe zullen overgaan in andere lakken van den dienst, waar in den loop der jaren een verbeterde salarisregeling niet ii uitgebleven, plaatsing te zoeken, waardoor het kaderverloop, hetwelk toch reeds bedenkelijke afmetingen heeft aange nomen, nog tot ongunstiger verhoudingen zou worden opgevoerd. Militaire oefeningen. Behalve de militaire oefeningen tuSGoken Breda en Roosendaal zullen in September ook oefeningen worden gehouden in de groep Woudriohem van de Nieuwe Holl. W aterlinie, ws-arbjj iu de streek in en om Heusden als aanvallers zullen optreden het 2e regiment infanterie en eene eerste afd. van het 4e reg. veldartillerie. Wegens moeilijkheden van dislocatie is afgezien van hel voornemen om het 3e en het 6e regiment infanterie aan die manoeu vres te doen deelnemen. Het 3e en het 4e bataljon van het 2e reg. inf. uit 'e Hertogenbosch en het 2e en het 4e bataljon van het 3e reg. inf., rasp. uit Middelburg en VHssingen, ver- irokken gisteren naar de legerplaats bij Harskamp tot het houden van schietoefe ningen onder leiding van den luit. kolonel M. J. vRiilé,vaa lastsl^cacejgd k^ns.B.C.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1