NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. No. 271. 1908 Dinsdag 18 Augustus. 22e Jaargang^ CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De dertigste Augustus- of Unie-Collecte, Binnenland, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. - De dertigste Collectedat wil wat zeggen Dat wil zeggen, dat er vele jaren lang ge- arbeid en geworsteld is om aan de jeugd scholen te verzekeren, waar zij kan onder- j wezen en opgevoed worden naar den eiseh van Gods "Woord. Dat wil zeggen,dat het straks de dertigste maal zal zijn, dat over de beele lengte en breedte van ons Vaderland duizenden zich opmaken om offers te vragen of te breDgen voor de Scholen met den Bijbel. Dat wil zeggen, dat er, behalve de vaste bijdragen aan die scholen verstrekt, heel dien langen tijd door in steden en dorpen ieder jaar een dag is gekomen, waaropeen vrijwillige gave werd geofferd. Dat wil zeggen, dat bijna dertig lange jaren door, ondanks alles wat veranderde of verdeelde, de liefde van ons Christenvolk voor de School met den Bijbel op peil ge bleven is. Er is in de negen-en-twintig jaren, die sedert de eerste Unie-oolleote verloopen zijn, veel veranderd. Zwarte wolken hadden zioh dreigend over de Christelijke School samengepakt, onheilspellend scheen de toekomst voor haar te zijn en in de eerste tijden was er van op klaring geen sprake. Het hart van allen, die de school met den Bijbel liefhadden, klopte vaak bang, als zij zagen op den ernst van het oogenblik en op de nog grooter moeilijkheden, diewellioht te wachten stonden. Maar de Augustusmaand was niet in 't land, oj de oogst was daar, het bewijs der liefde voor de School, het bewijs van dank baarheid voor haar behoud. Dat gaf dan weer voor een wijle verade ming in de bange worsteling, die op hope tegen hope moest worden volgehouden. Sedert kwam er groote verandering de erve onzer school breidde zich uitde be strijding werd minder scherp, of althans, hare tegenstanders moesten met haar reke ning beginnen te houden. Het aantal onzer scholen werd verdub beld, straks verdrievoudigd. Eu ondanks het klimmend aantal Scho len, waardoor de vaste bijdragen stegen, daalde de Unie-Colleote niet noemens waard. Jaarlijks mocht men op een inza meling van bijna een tonne gouds bogen. En waar wij thans U oproepen om weder het Oogstfeest te houden, daar verwachten wij van U denzelfden ijver, dezelfde toewij ding als de vorige malen. Uw liefde, wij zijn er van overtuigd, is nog onverflauwd de behoeften, gij weet bet, zijn door 't hooger aantal Scholen en de zware san haar gestelde eisohen steeds klimmendedaarom, Mannen Broeders, U aangegord voor de dertigste Unie-Colleote 1 Laat ue stroom der gaven blijven op het hooge peil, waartoe hij geklommen is. Helpt ens, opdat de Unie-Colleote blij ve getuige van de standvastige liefde van ons Christen volk voor de School met den Bijbel, en van onze dankbaarheid aan God,den Heere, Die onzen arbeid voor de jeugd zoo rijkelijk heeft gezegend. C RI TI E K. Van de hand van den heer A. Klooster man, rustend hoofd der chr. school te Din- teloord, is verschenen by de uitgevers Oosterbaan Le Cointre te Goes een vlug schrift„Critiek op „De Openbare School" van jhr mr A. F. de Savoruin Lohman". Men versta wel, de schrijver critiseert niet de openbare school, maar de vyf arti kelen in DeNederlander onlangs verschenen van de hand van (waarschijnlijk) jhr mr A. F. dp Savornin Lohman. Deze artikelen zyn geschreven onder den natuurlijken dwang van een compro mis dat dezer dagen getroffen is tusschen de C'hristelyk-Historische party, van welke de heer Lohman voor een groot deel de lei ding had, en die de leus „de Vrije school regel" vrij algemeen aanvaardde en de Friesch-Christelyk-Historische partydie „de gan8che kerk en gansch het volk" in haar vaandel schryft en daardoor ook be halve de Nod. Herv. Kerk, ook de openbare school aanvaardt als voertuig ter christia- niseering der massa. De mannen van de Vrye school en die der christelijke openbare school zyn één ge worden, en in dit licht beschouwe men dan ook,en beschouwt ook de heer Kloosterman, de vyf artikelen door den heer Lohman geschreven ter verklaring en uitbreiding van zyn in de jongste vergadering, nota bene van de Unie Een school met den Bijbel, verdedigden stelregel dat de overheid niet mag verbieden dat de By bel op de openbare school worde gebruikt, met andere woorden dat de Overheid niet mag ordonneeren dat onderwijs op eenige openbare school niet christelijk zy. Tegen die artikelen kwam de heer Kloos terman in bovengenoemd vlugschrift op met kracht, met talent, en wij meenen dat hy op menige plaats het gelijk aan zijn zyde heeft. Gelijk 'teen eerlijk opponent betaamt, heeft bij de artikelen van de Nederlander stuksgewijs opgenomen, en van tegenspraak voorzien. Die oritiek is over 't algemeen helder, en laat zich gemakkelijk volgen. Wjj durven verzekeren dal de voorstan ders der vrije Chr. school het wel geheel met hem eens sullen zijn dat de weg, nu door den hoer Lohman ingeslagen, niet is die waarop wij hem hebben te volgen. Integendeel wij gaan op dien weg be- 8Ü8telijk, om des gewetens wille, en ter wille der nagedachtenis der duizenden, die reeds zestig jaar geleden den strijd tegen de dusgenaamde neutrale „openbare" school hebben aangebonden, tegen het ad pies van dezen grooten leider van den schoolstrijd van vóór en na 1878 in. Dat absolute neutraliteit, ook in ons land, ook in de „openbare" school een onmoge lijkheid is, hebben wy altijd beweerddat de wet ze toch voorschrijft, staat evenzeer voor ons vast. Dat wij in de laatste jaren, vooral na de eerste „Pacificatie" van'89, ons tegen de betrekkelijke neutraliteit der openbare school, tegen 't gebruik van den Bijbel op een enkele openbare schooi in onze provincie ods niet meer zoo als vroe ger hebben verzet, is ook waar. Wy meen den dat de stryd nu voortaan lag in eene andere richting, in dia van positieve stich ting en verbetering van vrye ohristelyke scholen. Maar dat is heel iets anders dan dat wij aan de Overheid zoudeD gaan vragen dat zij nu datgene ga doen waar wij niet voor zijn, dooh waartegen wij om andere reden den strijd hebben gestaakt. Wij zijn 't niet met alle besohouwingeD van den sohrijver eensook tillen wij niet overal de zaak zoo zwaar. Maar onvoor waardelijk sohareti wij ons onder de banier met de leus de Vrye school voor heelde natie; de sohool aan de ouders; de vrije schooi regel, de openbare aanvulling. Wij bevelen de lezing van deze „oritiek" ernstig aan bij allen die de vrije school liefhebben, den bloei dier school in geen enkel opzioht willen zien belemmerd en de ehristianiseeriDg des volks van heel iets anders verwachten dan van eenige voorle zingen uit den Bijbel en het uitspreken van een gebed Emigratie naar Brazilië. Brazilië, de groote Zuid-Amerikaansehe Republiek, die 16 maal de oppervlakte van Frankrijk beslaat, is met zijn 25 millioen inwoners zeer sohaars bevolkt. Het land heeft dan ook een bijzonderen „bevolkings- dienst van het nationale grondgebied", waartoe de in de verschillende rijken ope- reerende emigratie-oommissies behooren. Aangezien vooral op landbouwgebied dikwijls werkkrachten te kort komen, heeft de Brazili- aansche regeering besloten de vestiging van landbouwers in Brazilië te bevorderen door hun verschillende voordeelen toe te staan. De Braziliaansche regeering verleent daarom, bij voorkeur aan landbouwersfamiliën, mits deze voldoende met den landbouw of met de veeteelt vertrouwd zijn, verschillende voorrech- ren en wel 1. Vrijdom van reiskosten, met Inbegrip van voeding, van af de inschepingsplaats te Am sterdam tot aan de plaats van bestemming. 2. Kostelooze verstrekking van zaden en landbouwgereedschappen, zooals harken, spa den, bijlen, zeisen enz. 3. In geval dit gewenscht wordt, aan hen, die zich als grondeigenaar vestigen, gedurende de zes eerste maanden na hun aankomst op de plaats van bestemming de noodige middelen voor hun bestaan. 4. Verder staat zij, voor zooveel noodig, koste loos geneeskundige behandeling en kostelooze verstrekking van medicijnen toe, gedurende het eerste jaar der vestiging. Deze termijn va* «en jaar kan, zoo noodig, verlengd worden. 5. Iedere familie krijgt een stuk land van hoogstens 25 hectaren grond ter beschikking indien het land naast of in de buurt aan een spnorweg of riviersverkeerweg gelegen isin andere gevallen kan de grootte uitgebreid wor den tot 50 hectaren. 6. Als regel wordt daarop door de regeering een huis gezetindien de immigrant er echter de voorkeur aan geeft het huis naar zijn eigen smaak op zijn kosten te bouwen, wordt daarmee zooveel mogelijk rekening gehouden. Dadelijk bij de vestiging krijgt het hoofd der familie de voorloopige eigendomsbewijzen van den grond dien hij bewoontde definitieve eigendomsbewijzen krijgt hij,indien hij de waar de ten volle betaald heeft. 7. De betaling van het in bewerking gekregen land en van het eventueel gebouwde huis moet geschieden in 5 jaren, te rekenen van af den eersten dag van het derde jaar, hetwelk de immigrant in Brazilië vertoeft. Dit geldt speci aal voor de terreinen, welke gelegen zijn aan of bij een spoorweg, of aan een rivier met stoom- vaartverkeer. De betalingstermijn kan met goed vinden van de regeering verlengd worden tot 8 jaar, alleen echter indien het terrein ver van een spoprweg of rivier ligt. Famillies die vooruit betalen genieten een vergoeding van af 12 pGt. per jaar. 8. Immigranten hebben volledige vrijheid van werken, godsdienst, enz. Zij hebben dezelf de burgerrechten als de reeds in Brazilië geves tigde tburgers. 9. De immigrant is vrij in het kiezen zijner vestigingsplaats. 10. Het lager onderwijs in de landbouwkolo nies is kosteloos. Het Hbl. teekent bij de vermelding van deze voorwaarden aan Het komt intusschen wel eens voor, dat per sonen op deze gunstige voorwaarden trachten te emigreeren. die geen landbouwers zijn. Ten einde nu voor beide partijen teleurstellingen te voorkomen, heeft het Braziliaansche Consulaat te Amsterdam ons verzocht nog eens op een en ander te willen wijzen. Het spreekt vanzelf dat waar de Braziliaansche regeering zich zooveel zorgen en kosten getroost om de emigratie van gewenschte elementen te bevorderen, zij streng aan de voorwaarden wenscht vast te houden. De Koninklijke Hollandscbe Lloyd te Amsterdam, die voor de emigratie van Hollanders en Duit- schers zorg draagt, ziet trouwens scherp op de noodige papieren, waaruit o.m. beslist moet blij ken, dat de emigrant wil hij de bovenbe doelde voordeelen genieten landbouwer is en zijn gezin uit niet minder dan3 personen bestaat. Van ongehnwde personen heeft men te weinig zekerheid, dat ze zullen blijven, om veel kosten voor hen te maken. Wij wijzen er voorts op, dat het belang van den emigrant zelf meebrengt de voorwaarden niet te schenden. Geeft hij zich ten onrechte als landbouwer op, dan zal hij in het groote Rijk ginds weldra als een hulplooze staan en veel moeilijkheden ondervinden. Ook doe men niet of men van elkaar verwanten is om zoo als fami lie onder goede voorwaarden te kunnen emi greeren. Als straks dan in de quasie »familie" geschillen ontstaan, komen de zoogenaamde familie-leden van een gezinshoofd in het moei lijkste parket. Trouwens officieele bewijzen van verwantschap aan 't emigreerend familiehoofd worden mede geëischt. In het algemeen drukken we landgenooten, die eventueel aan emigratie denken, dus op het hart in alle opzichten aan de gestelde voorwaar den te voidoen of anders tehuis te blijven. Zoo als gezegd, de Koninklijke Flollandsche Llojrd te Amsterdam verschaft alle voorlichting. ÜIT DE PROVINCIE. Middelburg. Ook buiten Middelburg hoorde men den gansohen dagmooi weer voor het Festival, en in de feestelijk aan- gekleede stad «elf genoot man wel 't meest. Er was een groote menigte volk, ook van elders, op de baen, toen de muziekgezel schappen aan het station werden opge steld. Te oirea half 11 stelde de stoet zioh in beweging. Het korps kleine Tambours voorop, met het vaandel van Uit het volk- Voor het volk, met den tamboer-msitre, den sohelleboomdrager, en da beide aardige marketenstertjes. Daarachter volgden de muziekkorpsen, en wel na -Het Middel- burgsch Muziekkorps, de vereenigiDgen Excelsior van 's-Heer Arendskerke, Con- stantia van Laur, Wolf erts Fanfare van Wolphaartsdijk, Con Amove van Hoede- kenskerke, Excelsior van Middelburg, Eu terpe van HeinkeDszand, Eendracht maakt macht van Serooskerke, Scheldegahn van Qansweerd, Voorwaarts van Koudekerke en Euphonia van Goes, alle met hare vaandels. De muziekkorpsen Kunstmin van 's-Gra- venzande, De Verecnigde Vrienden van Sas van Gent, Vlijt en Volharding van Etten en St. Caecilia van Vlissingen, arriveerden pas in den loop van den morgen. Van het Stationsplein werd gemarcheerd naar de Markt, die met volle muziek rondgetrokken werd.Daarna werden de be sturen der muziekkorpsen in De Vergenoe ging door 't bestuur van Uit het volkVoor het volk bij monde van den voorzitter, den heer L. K. v. d. Harst, verwelkomd, waarna hun de eerewjjn werd aangeboden. Ver volgens begaf zioh de stoet naardeSlads Rijschool waar de generale repetitie van het Ensemble-no. plaats had. Hierop trok men naar de Markt waar de uitvoerins van de Marche des Petits Tambours plaats had onder leiding van den heer Morks. Zij slaagde uitstekend en werd na afloop dankbaar toegejuicht. Daarna had de Banieren-wedstrijd plaats. De le prijs, zilveren medaille, werd toe gekend aan De Vereenigde Vriendenvan Sas van Gentde 2e prijs aan Euphonia, van Goes, bij loting met Constantiavan Leur, en Vljfi en Volharding, van Etten. Na 12 uur werd het eigenlijk Festival", volgens programma gehouden. Tijdens de openbare muziekuitvoeringen had de marsoh-wedstrijd plaats tussohen de ver schillende corpsen. De volgende prijzen werden toegekend I (afdeeling Harmo- niëu)lo, verguld zilveren medaille met diploma, aan Vlijt en Volharding te Etten 2o, groote zilv. medaille met diploma, aan Euphonia te Goes 3o, kleine zilv. medaille met diploma, aaD Kunstmin, te's-Graven- zande4o, bronzen medaille met diptoma, aan Constantia, te Leur5e pr., diploma, aan St. Caecilia, te Vlissingen. II (afdeeling Fanfaren)lo, verguld zilv. medaille met diploma, aan Voorwaarts te Koudekerke en Scheldehalm te Hansweert 2o, groote zilv. medaille met diploma, aan Eendracht maakt macht, te Serooskerke; 3o, klein zilv. medaille met diploma, aan Euterpe, te Heinkenszand 4o, bronzen medaille met diploma, aan Excelsior te Middelburg en Bxcelsior te 's-Heer Arends kerke 5e, diploma, aan De Vereenigde Vriendente Sas van Gent. De groote bronzen medaille voor de Vereeniging met het grootst aantal leden verkreeg het Middelburgsch Muziekkorps. De prijzen in geld vielen ten deel a voor vereenigingen met 30 of meer werkende ledeD, die van f 100 aan Euphonia van f 60 aan Vijjt en Volharding van f 40 aan De Vereenigde Vrienden en van f 10 aan het Middelburgsch Muziek- korps b. voor vereenigingen met minder dan 30 leden, die van f 50 aan Excelsior van 's-Heer Arendskerke van f 25 aan Woljerta Fanfare van 15 aan Constantiaen ven f 10 aan Excelsior van Middelburg en Scheldegalm. Te half 8 werd in het Schuttershof een oonoert gegeven door bet stedelijk Muziek korps gevolgd door een vuurwerk. Op de Markt gaf te 9 uur het Vlissingsoh muziek korps St Caecilia een uitvoering. Er heersohte den ganschen dag een aangename drukte, Uit het volkVoor het volk en haar talentvolle voorzitter kunnen met voldoening op dezen goed geslaagden dag terugzien. Middelburg. De Commissaris der Ko ningin en mevrouw Dijokmeester zullen ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin op Maandag 31 Angustus des namiddags ontvangen van drie uur af. De 2e luit. op Eonaotiviteit M. J. Barst, is met ingang van 25 dezer weer in aotieven dienst geplaatst en we) bij het 3e reg. inf. Goes. Door J. Voois werd een vosharig paard, losloopend op deD weg gevonden en gestald bij wed. Molhoek alhier. De eigenaar, een landbouwer van Kapelle, haalde 't dier terug, dat zijn stal ontloo- pen was, blijkbaar om zijn oud stal het was afkomstig van Borseleweer op te zoeken. Goes. Toen de veedrijver R., Zaterdag een paard naar de weide bracht, gaf het dier hem een trap, waardoor hem een voet verbrijzeld werd. Op een sleeper werd hij bij dhr. R. ingebracht, en later per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Goes. Door dhr. L. de Beste Wz. werd aan de stedelijke oudheidkamer in bruik leen afgestaan een zilveren medaille der Goesche teekenschool. Een mooie aanwinst kan dit zeker genoemd worden, daar by het stedelijk archief het geheele archief der voormalige teekenschool berust, maar tot heden nog geen enkele medaille bewaarde die de teekenschool zooveel had nitgereikt. Deze teekenschool werd opgericht door het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 15 November 1819. 3 Oct. 1828 ging ze over in handen van het stede lijk bestuur, en werd toen Stadsteeken- school. Jaarlijks hield deze school een wedstryd in het teekenen, hieraan waren voor de leerlingen prijzen verbonden. Z. M. de Koning schonk jaarlijks een zilveren medaille en het bestuur gaf ook een kleine medaille en boekwerken als geschenk. In 1844 was het wylen dhr. W. de Beste, wien de hoogste prys ten deel viel, voor de mooiste bouwkundige teekening. De schooi was gevestigd in het tegenwoordige lokaal school B. Ze bezat ook buiten Goes een goeden naam, haar teekeningen werden on derworpen ter goedkeuring aan de Acade- demie van beeldende kunsten te Antwerpen naar welker modellen de leerlingen leerden teekenen. Deze modellen worden allen nog bewaard op het stedelijk archief. In 1853 werd ze gesloten wegens 't weinig gebruik dat men er meer van maakte, particuliere inrichtingen deden haar ten onder gaan, later voorzagen de Burgeravondschool en de Ambachtsschool in de behoefte. Goes. Heden Maandagmorgen half 8 kwam de landbouwer M. van 's-Graven- polder met 2 ossen doordeWyngaardstraat. Een dezer dieren bracht een bezoek in het magazijn van vensterglas van dhr. Wattez en richtte daar nogal schade aan door een partijtje vensterglas te breken. Door een t chterdeur werd de bezoeker uitgelateD, z'nbaas betaalde de aangerichte schade, zynde f 40. Goes. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur brak hier een ta melijk hevige brand uit in de schuur van den heer Pe6man op den Stationsweg. In korten tyd stond de schuur in lichte laaie. De brandklok riep de bewoners uit hun eersten slaapde schrik was echter voor velen niet zoo grootin den laatsten tyd raakte men aan dit sinister nachtelykge- bom wel eenigszins gewend. De brand weer, moedig als altyd, was nu ook weer vlug op haar post. De motorBpnit, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1