NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 269» !9Ö8 Zaterdag 15 Augustus. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ijit de provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Oer. Vereeniging voor drankbestrijding. De achtste jaarvergadering van ae Gere formeerde Vereeniging voor drankbestrij ding is te Utrecht gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter, ds. Gispen, van Zwolle, op den bloei der veree- nigirR, onder meer blijkende ait het toene men van het aantai afdeelingen,enherdaoht met eenige waardeerende woorden het gestorven hoofdbestuurslid, den heerJ.G. v. d. Hoogt. Vertegenwoordigd waren 23 afdeelingen. Volgens het jaarverslag telde de vereeniging in het geheel 1865 leden, waarvan 813 mannelijke en 215 vrouwe lijke, vereenigd in 88 afdeelingen en 274 mannelijke en 63 vrouwelijke verspreide ledeu. Het aantal donateurs verminderde met enkele. Het orgaan verschijnt in 4000 exemplaren. Door het hoofdbestuur werd een aanvang gemaakt met het nitgeven van traktaten. De rekening van den penning meester gaf een klein batig saldo aan. Besloten werd bij het bestuur van den bond van protestantseh christelijke drankbestrij- dersvereenigingen Enkrateia een versoek aan den Bond van architecten, om geen aanbestedingen meer te doen houden in koffiehuizen of andere dranklokalen, aan hangig te maken. Besloten werd een onder zoek in te stellen in hoeverre een verbod van drankverkoop in de oantines ten goede zou kunnen komen aan den drankstrijd. Aan het hoofdbestuur werd de wijze van uitvoering overgelaten. Bepaald werd, dat aan den secretaris een jaarlijksohe vergoe ding zal worden toegekend. Aan het hoofd bestuur werd opgedragen een onderzoek in se stellen of oase wetgeving wel genoeg tegen den dronkaard doet, waar hy zioh zelf en de zijnen geheel opoffert, om aan zijn ellendige gewoonte naar hartelust te kunnen voldoen. In de plaats van wijlen den heer Van de Hoogt en ter vervanging van den heer van Dale, die bedankt had, werden als be stuursleden gekozen de heerea A. Dijkster- fcuis, te Stadskanaal en C Lindeboom, te. Gorkum. Het voorstel van de afdeeling Scheve- ningen om in art. 1 der statuten te bepalen, dat de vereeniging ter bereiking van haar dool de geheelonthouding als middel aan vaardt, werd na bespreking ingetrokken. Men besloot by het tegenwoordige stand punt te blijven- Naar aanleiding van een voorstel om by de besturen der vereeniging voor christe lijke verzorging van krankzinnigen of der vereeniging tot christelijke verzorging van zennwlyders pogingon aan te wenden, om te komen tot het oprichten van een pavil joen voor drankzuchtigen, werd opgeme;kt dat dit in strijd zou zyn met de bedoeling dier stichtingen en werd de stichting Wij- he'mina t,e Breda voor 't beoogde doeleinde aanbevolen. Naar aanleidirg van een voorstel een gratis exemplaar van 't orgaan aan alle ge reformeerde predikanten te zenden, werd aanbevolen, dat de afdeelingen het orgaan zooveel mogelyk by de predikanten hsrer classes zullen verspreiden. In een openbare vergadering sprak ver der des middags ds. S. Huismans, predi kant by de gereformeerke kerk van Anjum, over „Voor welke personen kan in onzen tijd geheelonthouding eene roeping worden geaeht Chr. Letterkundig Verbond. In de gisteren te Zeist gehouden algem.vergade- ring van het Chr. Letterkundig Verbond heeft Mej.J. L. F. de Liefde, in haar voor dracht over //Kinderlectuur moet kunst zyn", deze vier stellingen verdedigd 1. Kinderlectuur moet kunst zyndaar door kweeken wy den mensch voor de kunst 2. Wie kunst wil geven voor het kind, moet het loven weten te voelen met een kin derhart; dat leven tegelijk beziende met een blik van volwassen wijsheid, zal er op voedende kracht in zijn werk liggen 3. Wie studies naar het leren maakt, vindt het zielkundig onderscheidingsver mogen en de opmerkingsgave bij het kind veel grooter, dan algemeen van z4ó weinig levenf jaren verwacht wordt. Ook de vorm de taal zij kunst 4. Niet al wat met kinderen voorvalt, 6n treft, is de geschikte stof voor een kinder hart. Des middags hield het lid derTweede Kamer.de heer A.Brummelkamp een lezing over //De Middeneeuwen". Nederland en Venezuela. Aan hot te Caracas verschijnende dag blad El Constitutionaldat beschouwd wordt als het orgaan van president Castro, ontleent Het Hbl. den tekst van de brie ven, aan den heer De B,9us gericht. Het blad gesft er de volgende vertaling van Aan Z Excell. J. H. de Reus, Min.-Resident van Nederland. Ver. St. v. Venezuela, Ministerie van Buitenl. Zaken nr. 829. Caracas, 20 Juli 1908. 98 en 50. Mijnheer de Min.-Resident, De Generaal Cipriano Castro, Grondwettig President van de Republiek, kennis genomen hebbende, van den inhoud van Uw schrijven onder dagteekening van 9 April dezes jaars, gericht aan de Handels-Vereeniging H o u en Trouw, en verschenen in het Tijdschrift der Vereeniging Hou en Trou nr. 5, van Am sterdam in Mei dezes jaars, vervult met het oog op de nationale eer zijn meest duidelijken plicht, door U onbekwaam te verklaren om ianger als bevriend tusschenpersoon dienst te doen in de betrekkingen, welke Venezuela on derhoudt met het Nederlandsche Volk, en heeft mij, als gevolg hiervan, opgedragen Uw Excel lentie Uw paspoort toe te zenden, hetwelk ik hierbij insluit, opdat Uwe Excellentie zich uit dit land kunne verwijderen. Eveneens sluit ik hierbij in, opdat Uwe Ex cellentie het kan doen toekomen in de handen van Zijne Excell. den Min. van Buitenl. Zaken in Nederland, een nota, waarin mijn Regee ring aan de Uwe dit besluit mededeelt. J. DE J. PAUL. Z. Excell. den Min v. Buitenl. Zaken van H. M. de Koningin der Nederlanden, Den Haag. Ver. Staten van Venezuela. Ministerie van Buitenl, Zaken. Caracas, 2o Juli 1908. Nr. 930, 98 en 50. Excellentie, Met verbazing kennis genomen hebbende van den inhoud van een brief, gericht door Z. Exc. J. H. de Reus aan de Handels Ver. Hou en Trou, onder dagteekening Cara cas 9 April dezes jaars en verschenen in het Tijdschrift der Vereeniging Hou en Trou nr. s in Mei dezes jaars, onder de rubriek -Informatiebureau" heeft de «-Supremo Ma- gistrado de la Repüblica" zich genoodzaakt gezien den heer De Reus onbekwaam te ver klaren om langer als bevriend tusschenpersoon te dienen in de betrekkingen die de Regeering van Venezuela onderhoudt met de Regeering van Uwe Excellentie, en heeft mij, als gevolg hiervan, bevolen den heer De Reus zijn pas poort te zenden, opdat hij zich kunne verwij deren uit dit land. Deze maatregel, dien een gebiedende plicht tegenover de nationale eer voorschrijft, treft slechts den persoon van den heer De Reus in zijn betrekking met de Regeering van Vene zuela, doch wijzigt in geenen deele de goede verstandhouding, welke gelukkig bestaat tus- schen beide landen en welke Venezuela wenscht te behouden in alle eensgezindheid, en aan te kweeken door een ander tusschen persoon, die dezen goeden wil naar waarde weet te schatten en de juiste middelen ge bruikt als boodschapper van goede vriendschap en overeenstemming, voor het welzijn van beide landen. J. DE J. PAUL. De Tel. deelt mede, dat, indien Hr. Ms. „Friesland" in West-Indië sal zijn aange komen ongeveer 1000 man marine-perso neel aldaar aanwezig is. De kapitein ter zee van Heoking Ooien brander, welke zijn ranggenoot baron Van Asbeck als commandant van Hr. Ms. pant- sersehip „Gelderland" zal vervangen, is reeds per particuliere aangelegenheid naar West-Indië vertrokken. Bet nieuwe postwetje. In de St.-Ct. no. 190 wordt afgekondigd de wet van den 23sten Juli 1908 (Stbl. no. 238) houdende wijziging en aanvulling der wet van den 15den April 1891 tot regeling der brievenposterij. Het bepaalde bij artikel 1, sub b, c, d en e, van voormelde wet, wordt gelezen als volgt »b. onder gedrukte stukken: alle op papier, perkament of andere soort gelijke stoffen, door middel van boek-, plaat-, steen-, of lichtdruk vermenigvuldigde stukken en die welke, hoewel op andere wqze vermenig vuldigd,, door Ons met gedrukte stukken zullen worden gelijkgesteld c. onder nieuwsbladen: de gedrukte stukken, welke ten minste een maal per maand verschijnen als courant of tijdschrift d. onder b ij voegsel: het vervolg van een nieuwsblad, namelijk dat gedeelte, waarvoor het hoofdblad geen genoeg zame ruimte aanbiedt, doch dat overigens, hoewel op een alzonderlijk vel gedrukt, in strekking met dat blad overeenstemt of dit op eenigerlei gebied aanvult, daarvan kennelijk een wezenlijk deel uitmaakt en niet afzonderlijk verkrijgbaar wordt gesteld of voor afzonder lijke verspreiding bestemd is; c. onder monsters: monsters of stalen van koopwaren en mo dellen, op zichzelf geen handelswaarde bezit tende en uitsluitend moetende dienen om over de waar of de soort te kunnen oordeelen". »Het port der brieven bedraagt, bij vooruit betaling voor elke briefkaart 26 cent; voor eiken anderen brief: van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent, boven 20 tot en met 200 gram10 boven 200 tot en met 500 gram15 en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram, 5 cent daarbovenbehoudens dat het port van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram, te bestellen binnen den kring van het post- of hulppostkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart i'/j cent; voor eiken anderen brief van niet meer dan 20 gram3 cent, boven 20 tot en met 200 gram5 „Het port der gedrukte stukken bedraagt Voor gewicht tot en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte van 5o gram boven 500 tot en met 750 gram 12'/2 cent, boven 750 tot en met iooo gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van jooo gram of gedeelte van xOOO gram 2s cent daarboven. „Het port van nieuwsbladen, met ol zonder bijvoegsels, bedraagt per nommer of exemplaar voor een gewicht van niet meer dan 55 gram'V'/2 cent, boven 55 tot en met 150 gram 1 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram "2 cent daarboven". Onze Middelburgsohe corresp. schrijft Wie dezer dagen ven het station Bergen op Zoom de breede, goed geplaveide iMoerstraatsohe baan opgaat, ontmoet tal van karren die den oogst tehuis rijden, maar ook tal van karren met bouwmate rialen beladen. Vast en secuur stapt het groote Brabactsehe werkpaard voor de ratelende kar. Straks wijst u een vlaggetje op hoogen staak het einddoel van dien karrecoptoeht. Dat vlaggetje wijst de as van den hoofdtoegang tot Vrederust aan. Over het terrein loopt een spoorlijn van 3100 meter die de materialen verder op het terrein brengt. En als ge dien spoorweg volgt dan wijst weldra een tweede vlaggetje n het centrum van hot werk. Eerst ziet ge de onderbouw van de woning van den ge- ceesheer-direeteur, op eenige honderde meters afstand in breeden kring geschaard de plaats voor het observatie-paviljoen, het keukengebouw, welks onderbouw Teeds voltooid is en verder aan weerszijden van den hoofdweg de paviljoenen voor rustige patiënten. Voeg daarby de karren die aanvoeren langs de spoorlijn en de talrijke kipkarren voor grondvervoer, de gravers en metse laars en opperlieden, en ge zult u kunnen voorstallen dat dit oord waar altijd Zon- dagrust heersohte, thans een beeld vertoont van ongekende bedrijvigheid. Marcheert ge verder op dit uitgestrekte terrein dan ontmoet gs den zeer iogewik- kelden arbeid benoodigd tot het slaan van fwee Norton-pompen, de toebereidselen tot het bouwen vqd watertoren ea machine- gebouw en eindelijk, als ge den hoogsten heuvel van het terrein opgeklommen zijt dan ziet ge de begraafplaats afgepaald, de plaatsen voor de onrustige patiënten, diep in bet bosoh verscholen, rondom u den donkeren bosohrand, voor u de hocge toren van Steenbergen, achter u de rcokende fabriekschoorsteenen van Bargen-op-Zoom, en ter zijde de molen en de huizen van Halsteren. De ïeeuwsohe stichting in een Bra- bantsche omlijsting. Helaas, dat uw correspondent bij wijze ^an curiositeit een exemplaar van de non- vlinder kon getoond worden, ook reeds te Bergen aangekomen en de omgeving ver schrikkend, Een der vele interessante gevels te Middelburg, die van het buis De Gouden Zonne in de Langedelft, heeft een belang rijke restauratie ondergaan. De gevel, dateerende van 1635, kunstvol an prachtig versierd met basreliëfs uit gehouwen steen en de wapens van den vQormaligen eigenaar Guilelmus Q-uryns ,en, koopman en burgemeester van Mid delburg in 1629 en 1633, en van diens achfgenoole Marguerite de la Vaizquiere, is wat het bovendeel betreft geheel iu den mrspronkelijken toestand teruggebracht. De topgevel met het Minervabeeld, steu oende op een schild met een Medusahoofd, vu de Aanteelen, versierd raet prachtige (eeuwen- en menschanbustas, zijn hersteld, ie baksteen en de witte zandsteen is van de dikke verflagen ontdaan, zoodat de oude vormen weer geheel tot hun recht komen. De gevel vertoont nu zeer duidelijk, be ha) ve de basreliëfs, de afbeelding der ele menten de bovenste frieslijst son, maan eD iierren, de volgende de vogels, een derde de dieren, de vierde de visschen en de laat ste het vuur, belichaamd door do gouden zon. Het werk werd verricht door de firma M. K. Jerss Zonen te Middelburg. M.Ct Middelburg- Heden werd onder mili tair geleide naar zijn garnizoen, Roermond, teruggebracht de milicien R. van het 2e rrg. inf. die, na sedert 27 Juli j.l. uit zijn garnisoen te zijn gedeserteerd, op 7 Augus tus j.l. door de politie te Middelburg werd gearresteerd en tot nu toe, weger.8 bij eene veohtpartij bekomen wonden, werd ver pleegd in het militair hospitaal alhier. Vlissingen. Gisteren is het Ryks- vaartuig (stoomschip) Ooertsen uitgevaren om aan het lichtschip Noordhinder de be manning af te lossen, en dat ging zoo moei lijk door den wind dat een zoo goed als nieuwe sloep geheel stuk is geslagen,'t pro viand, steenkool, enz. heeft men mede teruggebracht, omdat men het niet kon overbrengen. Men wacht nu op beter weer. Vlissingen. Dinsdagavond zijn alhier aan het station een gedeelte der reizigers die van Engeland met de dagmailboot mede waren gekomen en met Duitsohe mailtrein moesten vertrekken, aan het station achter gebleven, omdat de waarnemende chef den trein liet vertrekken zonder dat de passa giers gewaarschuwd werden. Dat er vreese- lijk werd gemopperd laat zioh begrijpen. De meeste huneer hebben des nachts in het hotel Zeeland gelogeerd. Vlissingen. Gisteren waren alhier met een plezierboot van Ostendeeen aantal bad gasten aaagebraoht, om natuurlijk gisteren avond nadat zij ook de weekmarkt ie Mid delburg bezocht haddenweer te vertrekken, maar door het onstuimige weer durfden zij niet met genoemde boot terug gaan. Ook de kapitein zag er bezwaar in, zoodat men be sloot met de Provinciale boot naar Bres- kees te gaan en alzoo over land de terugreis naar Ostende te nemen. Vlissingen. De gepensioneerde adju dant-onderofficier W. Lemmes, van het Se reg. inf., is benoemd tot administrateur van het garnizoens naehtlegevmagazijn te'sHer togenbosch. De soldaat S., sedert 6 Augustus j.l. vermist, heeft zioh Woensdag bij zijne compagnie aangemeld. Dezer dagen overleed te Rozenburg op 89-jwigen leeftijd de laatste mannelijke afstammeling van het in Zeeland eenmaal beroemde geslacht Yan Vrijberghe; jhr. mr. P. P. van Gelre van Vrijberghe, thans overleden, en zijo voor eenige jaren mede op hoogen leeftijd overleden broeder jhr. mr. J. F. van Vrij bei ghe, beiden ongehuwd, zijn afkomstig van voorouders, welke oor spronkelijk tot woonplaats hadden de onge lukkige stad Reijmerswale. Wij vinden daaromtrent vermeld, dat Jacob Willemse de Bout in 1550 voor een „seer vile prise" het ambaeht Vrijberghe onder Oud-Vosse- meer kocht, dat, naar het schijnt reeds in 1485 aan zijn Grootvader David de Bout toekwam. Zooals tal van Reijmerswalers, die zioh als vissohers na het te gronde gaan van die ongelukkige stad te Tholen vestig den en aldaar, tot miseohien voor een eeuw, nog als een afzonderlijk deel der bevolking zioh van de eigenlijke Tholenaars onder scheidden, begaf zioh Willem Jaoobse de Bout van Vrijberghe (1550—1625) naar Tholen en was aldaar in 1570 burgemeester, -vaar hij zich als een kloe^ voorstander der Hervorming deed kennen. Vele, vele leden van dit geslacht maakten zioh naam en be kleedden hooge betrekkingen zoowel inden (ando en als burgemeesters van Tholen. Jan Francois van Vrijbergho, geboortig uit den tijd cat nog het oude rijmpje gold„drie Tholenaas, twee soldaten" ging in krijgs dienst ia 1700 en overleed als luitenant- generaal der ruiterij in 1750. Zyn zoon J. >an Vrijberghe werd burgemeester van Zierikzee en diens zoon Jan Francois van Vrijberghe (1776—1844) werd als zeer ver mogend taan bij een bezoek van koning Willem II te Zierikzee in 1842 in den Ne- derlandsehen adelstand verheven. Zijn beide zonen hierboven genoemd zijn thans overleden en zijne dochters huwden in de bekende Zeeuwsohe familiën Sehuurbeque Boeije en De Crane. De laatste overledene was ook gerechtigd tot het dragen van den naam Van Westen Schouwen, aangekomen van de Zierikzeesohe familie DeHuybert. Hbld Met nummer 189 van de „Stct." zijn afdrukken verzonden der gewijzigde statu ten van de VereenigiDg Christelijke Be- waa: school, te Biervliet. Tholen. Was het tot heden voorspoe dig gegaan met het werk van heer W. Walpot aan de haven, hedenmorgen is de tegenslag gekomen doordat de dam die de groote van de kleine haven scheidt, heden morgen om 4 uurj met hoog water is weg geslagen. In een oogenblik stond de kleine haven gelijk met de Eendracht, waarin het met laag water weer gedeeltellijk terug loopt, Het zal geea voordeelige zaak zijn voor den aannemer daar hy juist bezig is met betonstortingen te doen, en deze nu op het getij moesten plaats hebben. Met de vlekziekte is het treurig ge steld, ruim 50 varkens zijn hier reeds gestorven. LANDBOUW."" Ter Overweging. II Van meer belang dan de proefnemingen op zand - en duin grond, aohten wij voor het uaeerendeel onzer lezers, die, welke geno men zijn op zavelgronden. De heer E. Mastenbroek te Ouddorp nam een bemestingsproef op mangels, geteeld op goeden, liehten zavelgrond, welke grond in een goeden bemestingstoestand verkeerde en die het vorige jaar bepoot was met nien. Het proefveld bestond uit 3 pereeelen. Het geheel werd bemest tegen 150 K G. superphospbaat en 100 K.G. ohiJisalpeter per gemel (0,4592 H A.)perceel I kreeg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1