NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Mo. 267. 1908 Donderdag 13 Augustus, 22è Jaargang, GHR1STEL1JK- HisTORisen Binnenland. BP VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. w W. STERK. Snippers uit de oude doos. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN LIT DB PROVINCIE. Middelburg. By het gehouden bevorde ringsexamen voor den rang van milicien korporaal slaagden van het 2e bat. 3e reg. inf. de miliciens Coppoolse, Leemans, Straub, Roose, Mieras, Meeusen, Ruisaard, Van Loozen, De Mei], Nederhand, Flink, Van der Does, Butijn, Lenselink, Thieme, Maartense, Dane, Battes, Van der Borght, Buys, Roth, Reijerse, Koetse, Ravia en De Noojjer. Goes. W. schoot hedennacht op den West wal een paar eendjes, dooh had geen gelegenheid de beestjes tot zioh te halen, want de politie kwam op 't schot af, en vond aan den grachtkant 's mans stok, waarmee hij de diertjes naar zioh toe had willen halen. Met behulp van dien stok haalde de agent M. de beestjes naar zich toe en nam ze tegelijk met den stok mee. De eigenaar van den stok zat aan (ten overkant te foeteren op den agent en 't mislukte strooptoohtje. De politie nuttigde daardoor van daag een paar lekkere eenboutjes. Goes. Tegen V. is proces verbaal op gemaakt wegens mishandeling van zijn buurman A. in de Voorstad. plii Mi IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. 12 Augustus 1908. Schore. Vrijdag a. s. moet er te Schore gestemd worden voor een lid van den gemeenteraad. Van de 4 candidaten zijn er twee (de ove rigen kannen wij niet) ons van nabjj als zeer flinke, eerlijke mannen bekend, doch daar er slechts éèn zetel te vervullen valt, kunnen wij er slechts een aanbevelen. Wij gaan daarom ditmaal mee met de candidatuur van W. Sterk. Deze candidaat verdient dien steun om dat hij als bouwkundige zijn sporen heeft verdiend, de blijken hèeft gegeven van groote bekwaamheid in't bouwvak. Menig gebouw in onze omgeving is daarvan een sprekend getuige. Daarbjj is hij een man, die met nog meer deren in den Schoorschen Raad zal mee werken tot een zninig beheer eenerzijds en niet schroomen zal, waar 't gemeentebelang het vordert, aan de invoering van nood zakelijke verbeteringen mede te werken. Nauwgezet en eerlijk als hjj in zijn parti culiere leven is, zal hij zeker, wordt hij tot den post van raadslid geroepen, van deze deugden, ook in de raadsvergaderingen doen blijken. Wy bevelen daarom sterk aan den heer Verzekering tegen werkloosheid. De gemeenteraad van Groningen heeft 't voorbeeld van dien van 'sGravenhage ge volgd en een gemeentefonds in het leven geroepen tot steun bij werkloosheid. Voorwaarde voor toetreding tot dit fonds is dat zij is een vakvereeniging. De commissie had gewild een werklie- denvereeniging van vakgenooten. Dit be- teekende dat de gemeente de arbeiders zon opwekken vereenigingen te vormen, die eigenlijk niets anders zouden zijn dan ver- zekeringsvereenigingen. Dit standpunt verwierp de Raad, zoodat nu vaststaat dat het .fonds der gemeente zich zal aansluiten by de organisatie op arbeidsterrein zooals zjj nu bestaat en bezig is zich te ontwikkelen. Het bezwaar dat er onder de vakvereeni- gingen zijn die aan een bepaalde politieke 290 FEUILLETOÏT DOOR S C A L DIS. ST. MAARTENSDIJK. II. Onze schreden naar de kerk richtende, welk gebouw, in den Roomschen tijd gewijd was aan den H. Maarten, bisschop van Tours, zien wij al van buiten af, dat het een ruim, groot gebouw is, en door geen platte lands-kerk in Zeeland overtroflen wordt. Binnengetreden valt ons oog onmiddellijk op het, in 1852, nieuw gebouwde orgel't is een fraai stuk werk en van voldoende kracht voor het groote bedehuis. Het voormalige koor is door een houten beschot van het ruim afgescheiden. In dit koor vinden wij het praalgraf, of de tombe van den Drost en rentmeester Corn. Liensis 1636 overleden, en op eene zerk tegen of in den muur; een Latijnschop- sohrift, ter eere van diens vader Johan Liens den bedevaartganger naar Spanje zooaïs we hoorden, gestorven 5 Jan 1594. In de Z - "Westhoek van het koor ontmoeten wij nog de verwaarloosde overblijfsels van de graf naald van hei geslaoht der van Borselens. Wat de beeldenstorm, hier niet in 1566, maar in 1572 geschied, aanving,werd voort gezet door de gravensohenners van 1798, en door verzuim voltooid. Vermoedelijk is deze graftombe opgericht, door Frank van Bor- sele, zoon van Floris en Oda van Bergen Behalve de overblijfsels zijner ouders, werden ook die van hem er in bijgezet, behalve „hart en ingewand, dat begraven werd binnen der stede van den Briel in actie doen, werd niet gewichtig gsnceg geacht. In hoever steun van niet-goorganiseerden mogelijk is, op die vraag werd niet inge gaan zoodat niet georganiseerden zich bij 'n organisatie zullen hebben aan te sluiten. Dat meerdere gemeenten ook de zorg voor werkloozen in het vizier nemen, is een goed teeken. Het voorbeeld verdient na volging. Bidden en danken. Wy vonden in de Alblasserw., anti-rev. weekblad voor Sliedrecht, een stuksken van een inzender, die uit eigen ervaring waarschuwt tegen het „christelijke tintje''. Wij weten, dat zijn ervaring niet alléén staat. Maar laten we hem even aan het woord «Ik ben er getuige van geweest, dat op een openbare school in onze Waard de hoofdonderwijzer, met de pet voor den mond, een dankzegging «aframmelde", des morgens als de school begon, ook, dat hij een gebed deed, 's avonds als de school uit ging. «Hij deed dit staande voor twee lokalen, immers in het 2e lokaal stond een onderwij zer die socialist was en eerlijk genoeg, om in 'n neutrale inrichting ook niet te bidden. Was het hoofd afwezig, dan werd er ook niet gebeden VrageLeert de jeugd zoo niet spotten met het heilige Immers ja P b. ook was ik er getuige van, dat de Bijbel gelezen werd, maar hoe 't Gebeurde gewoonlijk eens per week. 's Morgens, zoodra er gebeden (of bij vergissing gedankt) was, zei de hoofdonderwijzer«boekjes voor «Jan, begin „En terwijl de onderwijzer dan andere werkzaamheden verrichtte,dreunde elk der leerlingen een tekst nauwelijks hoorbaar of schreeuwend voor. Wie geen bijbeltje had, deed niet mee. „Binnen een kwartier tijde was 't bijbel lezen (P) afgeloopen. 't Luide dan: „boekjes weg". In de klasse van den sccialistiscken onderwijzer werd natuurlijk de Bijbel niet gelezen. Kwam de schoolopziener, dan werd er nog gelezen, noch gebeden. Een der oudBte Ste Pieters-paroohiekeroke van Maerlandt in 't Heilighe Cruce ohoer voir't autaer" hij stierf m den Briel den 19 Nov. 1470. Zijn huwelijk met Jacoba van Beieren werd in deze zijne heerlijkheid, in 1433, voltrokken. Ons oog op den vloer slaande, ontwaren wij tal van grafzerken, waaronder 't stol der vaderen rustze hier allen na te gaan en te bezichtigen laat ons bestek niet toe. lu de bibliotheek van t Zeeuwsch Gen. der Wetensch. kunnen wij de afbeeldingen met opschriften vinden van niet minder dan 19 grafsteenen en 17 wapenborden, vroeger en nu a&nvrezig in dit kerkgebouw. In de Roomsche tijden was er ook eene Vicarie aan St. Jacob in gevestigd, gesticht door Frank van Borseleen aan welke vicarie in eigendom behoorden 13 gem. 127 roed. lands. Deze goederen zjjn met de andere vioariën en kapelleriën, bij de invoering der Hervorming onder de goede ren van den Ambs. Heer gekomen, die eaateetegen weder zorgde voor de bezol diging der kerkelijke beambten. Genoemde Frank van Borsele en zijn gemalin stichtten c-r oók, in 'tjaar 1400, een kapittel van kanunniken in, 't welk Frederik van Bor sele, in 1450, door het stichten van eenige nieuwe, vermeerderd heeft. Onderscheidene brieven op die stichtin gen betrekking hebbende, zijn naar het gemeente-archief van Middelburg ver dwaald. Zoo vinden wjj er o.a. eene acte, waarbij Jacoba van Beieren, te Middelburg den 16 Juli 1431, verklaart, dat deken en kanunniken voortaan 300 gemeten lands ia Zeeland zonder heervaart, zouden mogen bezitten. Ook nog een brief, waarbij Frank van Borsele de rechten en verplichtingen van 't Kapittel, uit deken en tien kanunniken UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. leerlingen merkte bij zoo'n gelegenheid op «'t is er vandaag zeker doorgebakken". Vrage Leert zoo de jeugd eerbied voor Gods Woord te hebben? Immers, neen 1" Schrijver dezes heeft in diezelfde waard meermalen ouders gesproken, die als knaap en meisje haddeu «gezeten" bij een bijbel- vertellend meester en heeft zich vaak ver ontwaardigd, hoorende wét den kinderen van de bijbelsohe verhalen werd wijsge maakt, inzonderheid van de wonderen Zij, die tu de openb. school willen gaan ohristianiseeren in de meeste geval len weten niet, wat ze doen. Nederland en Venezuela. Reuter seint heden uit Willemstad Als voorbereidende maatregel voor een mogelijke botsing tussohen Nederland en Venezuela wordt er te Willemstad een dradelooze telegrafie ingericht. De kruiser Gelderland is gisteren naar het naburige eiland Aruba vertrokken, met geweren en schietvoorraad voor de be woners, die feitelijk zonder bescherming zijn. Bij ditzelfde bataljon worden op 15 Aug. a.s. de nieuwbenoemde tweede-luitenants Reeser en Hollert ingedeeld. Goes. Het fanfaregezelsohap „Hosanna" gaf gisterenavond voor begunstigers en huiegenooten een concert in den tuin der sociëteit V. O. V. Het dreigend weder en de sterke aikoeling in aanmerking genomen is de opkomst tot deze soiree redelijk te noemen. Velen, die uit bezorgdheid voor 't weêr wegbleven mogen zioh beklagen bestaande, regelt op den 10 Augs. 1435, met de confirmatie door den Bisschop van Utrecht. Eindelijk de belofte van genoemden edelman om jaarlijks honderd gouden pietermans voor zielmissen te zullen geveD. Den 7 Mei 1478 beloofde zijne zuster Eleonora aan het Kapittel honderd Rijnsche gulden 'sjaars, mede voor zielemissen. Vroeger sehijnt hier ook nog een klooster te zijn geweest, daar volgens van Mieris, op 30 April 1411, graaf Willem, in de gift bewilligd van vijftig pond swarten 's-jaars door Floris van Borsele, aan de Regulieren vaD St. Maartenskapelle, in het land van St. Maartensdijk gedaan. Omtrent de overgang tot de Hervorming te dezer plaatse vinden wij niet veel ge boekt. Het eerste Class. Aoteboek van Beoosterschelt is verloren gegaan, terwijl die van de Classis Tholen c. a. eerst aan vangen den 23 Maart 1584, en de kerke- raads-notulen sluier klimmen niet hooger op dan tot 1629. Uit de «Sententiën van Alva", uigegeven door Jacob Marcus, blijkt ons, dat de Reformatie, zoowel in de stad, als in de verschillende gemeenten van het eiland, reeds in 1566 was begonnen door te brekeD. Zoo werd o.a. te St. Maartensdijk, en in den omtrek in de huizen van bijzondere personen gepredikt en den doop toege diend door Erasinus de Wever, evenals tp Scherpenissewerwaarts hij van Steenbergen geleend was om te prediken, en door mr. Jasper Erasmusz-, eertijds schoolmeester te Scherpenisse, die daarom met hem nit het land werd gebannen. Nadat intueschen de stad Tholen den 17 April 1577 bij satisfactie aan den Prins van Oranje was overgegaan, kwam daar, 6n zoo ook vervolgens in alle gemeenten, de Her- dit goedgeslaagde concert niet te hebben gehoord. Hosanna is in de weinige maanden nadat de groote „herboring" (tooals onze Zuidelijke buren zouden zeggen) plaats vond, wezenlijk en innerlijk vooruitgegaan, 'tls te bemerken dat üiet alléén het pro gramma «er in" zit. De keuze der nummers is zeer gelukkig geweest en getuigt van fijn gevoel. Het rijke program, waarvan we de nummers niet afzonderlijk zullen bespreken, werd zonder stoornis (behoudens 't babbelen van eenige dames, die daarvoor zeker thuis lijd te kort komen) afgewerkt. De oompositie van den directeur die zoo versoholen onder no. 76 stond aangekon digd, mag gerust wat voorop komen en heusoh als een der weinige >mooie" heden- daageohe fanfare muzieknummers meege teld worden. Hosanna is dan ook geluk te wenschen met zulk een direoteur. Het worde H. gegeven hem lang als leider te mogen bezitten. Voor wie dit concert niet bijwoonde, zij gemeld, dat deze week nog (Donderdagavond) een volksconcert op de markt gegeven wordt. Het brenge ons gewaardeerd oorps neg menigen begunstiger bij, opdat het met lust en zonder zorgen op den ingeslagen weg voortga. De Si.Crt. no. 187 bevat de koninklijk goedgekeurde ontwerp-akte, houdende na dere wijziging in de akte van oprichting van de N. V. De Kanter en Hordijk's Bank, ge vestigd te Goes. vorming van lieverlede tot stand en ont stonden er gemeenten, door leeraars be diend. Als eersten predikant te St Maartensdijk vinden wij vernoemd BARTHOLOMEUS DE HOUCK. Het sch(jnt dat hij reeds in 1579 hier in dienst kwam. Over hem zien wy het eerst gehandeld in de acte der particuliere Sy nodale vergadering van Zeeland te Vlissin- gen gehouden den 21 Febr. 1581wij iezen n.l. daarin «in dier voege, dat hy aan die van St Maartensdijk ontnomen zijnde, en niet ter goeder trouw in zyn vertrek van daar gehandeld hebbende, aan deze ge meente, door schriftelijke schuldbekentenis genoegen zou geven zonder gehouden te zyn, tot haar weder te keeren. naardien hem, na langdurige snpplicatie, geen be hoorlijk onderhoud was gegeven". Indien hij dezelfde geweest is, die als Bartholomeus van der Houcke vermeld staat, dan was hij,.volgens Te Water, in 1583 pred. te Zoutelande. Wij vinden omtrent dezen leeraar verder niets meer aangeteekend. Na hem is de gemeente niet aanstonds vervuld, wat blijkbaar veroorzaakt is door onvoldoende bezoldiging van den predikant zoowel in deze als in de nabuiige gemeente van Scherpenisse, weike door bijzondere omstandigheden voor hare predikanten geen tractemsnt konden genieten uit het Provinciaal Geestelijk kantoor, zooals alle overige gemeenten in Zeeland. De geestelijke goederen van St. Maar tensdijk in Scherpenisse, aldaar liggende, behoorden tot de Domeinen van hel Vor stelijk huis van Oranje-Nassau en ten gevolge van een verschil tussohen de ge committeerden van dat Stamhuis en de Staten van Zeelandzijn die goederen niet In de St. Crt. no. 187 is opgenomen de wet van den 24sten Juli 1908, houdende toekenning van een renteloos voorschot ten bedrage van eeo derde der kosten, dooh tot geen hooger bedrag dan van 1 231 667, ten behoeve van den aanleg en het in exploita tie brengen van een spoorweg van Bonte- nisse naar de Belgische grens in de richting van Selzaete. Het genoemde voorschot wordt, onder te stellen voorwaarden, toege kend aan den concessionaris voor den aan leg en de exploitatie van geaoemden spoor weg, dooh niet, dan nadat door belangheb benden bij dien aanleg daarvoor, ten ge- noege van den Minister van Waterstaat, voldoende steun zal zijn vérleend, onder geene andere voorwaarden, dan waarop de goedkeuring van genoemden Minister zal zijn verkregen en nadat de tijdige aanleg en de exploitatie van eene zijlijn tot Sas van Gent ten genoege van genoemden Minister verzekerd is. Schore. In de gemeenteraadsvergade ring vanDinsdagavond waren tegenwoordig 5 leden. Afwezig de heeren Ryn en Glernm. Onder de ingekomen stokken was bericht van Ged. Staten van de benoeming tot lid voorzitter der gezondheidscommissie zetel Kruiningen van dr. Kruysse Voorburg Voorts goedkenringvan het le en 2e kohier hondenbelasting. Medegedeeld wordt dat M- Karelse is benoemd tot zetter, en dat kas en boeken van den gemeente-ontvanger in orde zyn bevonden. In kas moest zyn f 88,01®. Dhr. A. Brninhoofd werd benoemd tot lid der commissie tot wering van school verzuim. Op de voordracht voor zetters werden benoemd "W. Rijn en A. Rottier, plaatsvervangers A. Bruinshoofd en W. in 't Anker. In het stembureau werden be noemd totplaatsvervangend voorzitterW. Ryn, leden A. Rottier, W. in 't Anker. De heeren M. Karelse en Verhaagen werden als hunne plaatsvervangers aangawezen. Van Ged. Staten was terug ontvangen de verordening, regelende het salaris van de onderwijzers met verzoek het in overeen stemming te brengen met het besluit van den raad van 15 Febr. 1.1. B. en W. stellen voor in dien geest te besluiten, waarbij was bepaald dat 't salaris van de onderwijzeres gelijk moet gesteld worden met dat van de geseculariseerd kunnen worden, en afzon derlijk beheerd gebleven, door rentmeesters van wege de Vorsten van Oranje-Nassau daartoe gesteld, zoodat, totaan het einde der Stadhouderlijke regeering in 1795, de predikanten en andere kerkdienaars van deze beide gemeenten uit die bijzondere fondsen bezoldigd zijn geworden. Uit de class, aote van Tholen c a. blijkt ODS, dat de sinds 1581 vacant gebleven gemeente in 1584 tijdelijk bediend werd door Gerardus Paulidie in 1577 de eerste leeraar van Brouwershaven was, en nu sinds 1583 te Bergen op Zoom stond, van welke gemeente hij geleend werd om de kerkelijke zaken te Scherpenisse te regelen, en daarbij ook zooveel mogelijk de vacante gemeente alhier waar te nemen. Dooh ook deze diende bij de Cl. aldra eene klacht in over zijne sobere bezoldiging. De Cl. besioot nu, den 4 Maart 1585, de Raads- heeren van Maria van Nassau aan te sohrij- ven, dat men toeh behoorlijk zou zorgen voor het onderhoud van den pred. Gerardus Pauli, alsmede dat er maatregelen mochten genomen worden, de beide gemeenten van een vasten leeraar te voorzien. Tot aandrang daarvan, zond de Cl. den 3 Juli d.a.v. ook nog eene commissie van twee leden uit, om bij den Rentmeester, te verzoeken, dat bij mocht medewerken tot de vervulling der beide plaatsen. En dat zulks van gewenschte invloed geweest zij, blijkt hieruit dat op den 25 April 1586 tot pred. te Scherpenisse beroepen werd Gy'sbertus Samuels en te Sint Maartensdijk nog aan het einde van 1585 in dienst, trad ds. JOHANNES DE PRINCE, afkomstig van Vilvoorden. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1