UIT DE PROVINCIE. Axel. Maandagavond viel een jongen C. d. P. genaamd, boerenknecht bij D. v. C. van een kar klavers, doordat het paard vooruitschoot. De zeis viel ook naar be neden en de jongen greep in zijn val de zeis vast. Daardoor ontstond een diepe wonde in de palm der rechterhand, waar door al de pezen doorgesneden werden. Dadelijk werd geneeskundige hulp inge roepen. Da wonde werd zorgvuldig door twee geneesheeren verbonden. Waarschijn lijk zullen da drie laatste vingers stijf blijven. Schore. Heden morgen had de knecht J. K. van den landbouwer C. Boonman by het naar hnis halen der paarden het onge luk zoodanig met zyn hand beklemd te ra ken dat de ringvinger geheel sink was en onmiddellijk geneeskundige hulp moest verleend worden en waarschijnlijk de vin ger voorgoed zijn diensten zal weigeren. DBOÜW. herliHü'ti us. lleüiUszittai. Gemengde Berichten. verdedigen. Gisterenavond kruiste daar in de buurt een Veaezolaaosoh oorlogsschip. Wereldtentoonstelling in 1913. Naar het Centr. verneemt, bestaan er ernstige plannen, om in 1913, ter herinne ring aan onze onafhankelijkheidsverklaring in 1913, oen wereld tentoonstelling te orga nisatoren in de hoofdstad of in de residentie. Reels ia menj bezig commissies en sub commissies te formeeren. Uit Indië komt bericht dat de nieuw opgetreden gouverneur van Atjeh en On- derhoorigheden de luitenant-koIoDel Swart voor vermeerdering van troepensterkte in A tj'ïh heeft bedankten dat't gerucht van een ernstige rustverstoring op Nies erg overdreven is gewaest. Een oontroleur had zioh al te boangst gemaakt. Oorlogsichepen zijn onnoodig. Binnenkort gaat kapitein Kruisheer met 8 brigades marechaussee! derwaarts. Staatsenquête Middenstand. Binnenkort kan de instelling der enquête van Staaswege naar de verhoudingen van den Middenstand in de Staatscourant tege moet worden gezieD. Naar uit goede bron wordt vernomeD, zal deze enquête niet alleen mondeling geschieden, öoeh zullen ook schriftelijke onderzoekingen plaats vinden en voor be paalde rakken monographieën worden samengesteld, ten einde daarvan een goed beeld te verkrijgen. Voor het houden dezer enquête zal een afzonderlijke enquête-oommissie van 9 leden worden benoemd, waarvan 8 leden der Staats-com missie voor den Midden stand, benevens een lid, dat niet tot deze commissie behoort, n.l. dr. D. Bes,aan wien, behalve de leiding der Noordelijke sub commissie, de leiding der geheeie enquête zal worden opgedragen. Zooals reeds onder het vorige ministerie werd besloten, zal het land in drie deelen worden gesplitst, in ieder deel zal een sub-oommissie van 3 leden het onderzoek houden, terwijl daarna deze 3 suboommis- siën met het bureau der Staatscommissie de rapporten enz. zullen samenstellen. De leiding van het geheel zal, zooals wij hierboven mededeelden, opgedragen worden aan het bekende Kamerlid dr. D. Bos, terwijl prof. Anne Anema als alge meen secretaris zal optreden. De Noordelijke oommissie bestaat uit de h.h. dr. D. B >s (voorz.), prof. Noordtzij en Laseur; de Westel. uit do h.h. mr. baion Van Wijnbergen (voorz), M. H. G. Th. Fiefeldy Dop en A. den Held Jr.en de Zuidelijke commissie uit de h.h. dr. J. Nouwens (voorz.), Jules Sohaepkens en A. Huson. Staatscommissie Middenstand. Naar het Mbld. verneemt zullen deheeren J. 8. Meuwsen en dr. J. Nouwens, in op dracht van de Staatscommissie voor den Middenstand, legen het eind van-September a.s. io Oostenrijk een studiereis ondernemen in zake het coöperatie wezen en wel voor namelijk over de volgende vormenIn koop-, verkoop-, productie- en orediet- ooöperatie. De bedoeling moet zijn om het internatio nale congres voor den Middenstand, geor ganiseerd door het //Internationaal Instituut tot S:udie van MiddenslandsvraagstukkeD, hetwelk van 8—7 Oetober e k. te Weenen wordt gehouden, te beaoeken en daarna het verdere onderzoek in Oostentijk voort te zetten. Op dit internationaal congres zullen ver schillende landen officieel vertegenwoor digd wordeD, ook de Nederlandsche Kegee- ring z&l zich daar doen vertegenwoordigen door de heeren mr. P. J. M Aalberse te Lei den, J. S. Meuwsen en R. P. J. Tutein Nol- thenius, beiden te Amsterdam. Bet programma van dit congres bevst de volgende vraagpunten le. De vakopleiding van den landbou wenden en industriëelen middenstand en het ter hunner beschikking stellen van werktuigen welke hun oonourrentie-vermo- gen kunnen vermeerderen. (Een tentoon stelling van nieuwere werktuigen wordt aan het congres verbonden). 2e. De organisatie en de werkzaamheid van coöperatieven aankoop- en verkoop- vereenigingen, voornamelijk met het oog op leverantiën aan het leger. 3e. De organisatie van het landbouw-, industrieel- en handelaorediet. 4e. De bescherming der regionale huis- industriën. 5e. Het woningvraagstuk van den mid denstand. 6e. De Rijksveriekering tegen de gevol gen van invaliditeit en ouderdom van alle burgers. 7e. Het vraagstuk der bouw-ambachten. Boaz. Het hoofdbestuur van de Christelijke patroons verseniging in Nederland //Boaz" heeft bepaald, dat do algemeene vergade ring op Donderdag 24 September te Am sterdam zal worden gehouden. Behalve de huishoudelijke werkzaamheden.zal als zeer belangijjk punt worden voorgesteldda oprichting van een centrale spaar- en voor schotbank //Boaz" in Nederland. Wordt tot d8 oprichting besloten, dan zullen er komen hospitant leden, d. w. z. menechen, die zich voreenigen met den inhoud esner algem. formule, maar die niet, zooal» de gewone leden, hunne instemming met de statuten behoeven te betuigen. Bij de boeren-leen- banken ia dit eveneens het geval. Middelburg. In de gisterenavond ge houden be&tuumvergadering der melkver- tcniging Samenwerking" werd mededee ling gedaan van 't onderzoek dat vanwege de vereeniging in het begin der maand Juli heeft plaats gehad. Van 35 aangesloten melkleveranoiers en eigen-melkverkoopers, werd een monster avond- en morgenmelk verkregen. Bet onderzoek wees over het algemeen een vrij hoog vetgehalte aan, terwijl enkelen bleven beneden het door de concept verordening geëisehte minimum. Besloten werd w deze maand een nieuw onderzoek te doen plaats hebben bij dezelfde personen, en van de resultaten der beide onderzoekingen (zoo zulks wen- scheüjk blijkt) mededeeling te doen aan d»n gemeenteraad bij de behandeling der komende verordening. Da namen van hen, die monsters ter onderzoek leverden, zullen door het Bestuur worden geheim gehouden. Dhr. P. Vader Hz die om gezonch ids- redenen als secretaris-penningmeester be danken moest, werd bij monde van den voorzitter hartelijk dank gebraoht voor de wijze waarop hij zijn functies heeft ver richt, niet het minst voor zijn fcrachiigen steun bij da oprichting der vereeniging verleend. Middelburg. In don nacht van Zaterdag op Zondag zyn op den Nieuwen Vlissing- sehen weg verschillende baldadigheden ge pleegd. Zoo werden meerdere ruiten inge gooid, damhekken stuk getrapt, enz. zeer waarschijnlijk door personen, die van do Middelburgsche kermis terugkeerden. Daar deze baldadigheden ieder jaar op den laataten dag dor Middelburgsche kermis worden gepleegd zou het zeker gewenscht zijn dat de rijkspolitie daar eens een wakend oog hield. Goes. Tegen G. H. is proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap, en tegen N. H. te Kloetinge wegens fi tsen zonder lioht. Kruiningen. In deze gemeente zijn door den veearts reeds verschillende ge vallen van vlekziekte geconstateerd. Bij de land bouwers J. P. en M. K. zijn er reeds dieren aan bezweken. Andere wer den in tijds afgemaakt. Rilland Bath. Zondagavond overleed aihier dhr. G. Bras, oud 67 jaren. De overledene was 27 jaar voorganger of oefenaar bij de Oud Geref. gemeente (wijlen ds. v. Dijke). Biervliet De landbouwer Quistvielby het mennen van een voer vruchten achter over van den wagen en brak den schouder. Axel. De heer D. J. Oggel, burgemees ter dezer gemeente sedert 1890 heeft naar de W. R. U. verneemt als zoodanig eorvol ontslag gevraagd. Bg den landbouwer J. de P. onder Axel zyn Zondagnacht ruim 120 bcomeu afgepeld. Er was ook een briefje achter ge ister», waarop stondeJ(an) L(ampen) aan den kant of de boel iu brand 1" De politie doet onderzoek. Ziei ikzee. Op 25 Aug. a. candidaatstel- ling voor een lid van den gemeenteraad, vacature mr. H. C. Maolenburgh (burge meester). Ter Neuzen. Omtrent de Hulsvlijt- tentoonsteiling meldt de Midd. Crt. Zij werd door den Commissaris der Koningin mr. H. J. Dijokmeester geopend, die daartoe, vergezeld van mevrouw Djjek- ineester, was overgekomen. Des middags werd hem een dejeuner dinatoire aange boden, waaraan mede aanzaten een 30-iat feden van het uitvoerend en het eereoomiié. Gedurende dit dejeuaer gaf het muziek gezelschap //De vereenigde werklieden" een uitvceriug. Te 3 uur had de opening der tentoonstelling plaats. Bij het binnen treden van den Commissaris speelde de ork'stvereeniging De Volharding het oude Wilhelmus waarvan oek 2 coupletten wer den gezongen door een koor van 70 jonge dame Na een welkomstwoord van den voorzitter opende de Commissaris de ten toonstelling. De commissaris en mevrouw Dijokmeester werden de tentoonstelling doorgeleid, met belangstelling werd door hen een en ander bezichtigd. Hierna weid de tentoonstelling voor hel publiek toe gankelijk gesteld. Blijkens hedenmorgen door ons zelf ont vangen bericht sprak do voorzitter, de heer Van Borssum W aalkes het volgende rede Mijnheer de Commissaris, Mevrouw DijkmeesterLeden van het Eere- Comité, Leden van het Uitvoerend- Comité en Genoodigden Dames en Heeren l Ik moet beginnen met myne verontschul digingen aan te bieden voor de kleine ruimte, die voor deze ontvangst beschik baar is veel plaats is door de tentoonstel ling ingenomen en aangezien we hier op geheel vreemd terrein ons begaven en niet hadden kunnen vermoeden, dat deze ten toonstelling zoo'n omvaDg zou nemen, had den wij gemeend geen groot terrein noodig te hebben. En nu, dames en heeren, heet ik u als voorzitter van het Uitv.-Comité, welkom op deze plaats. Allereerst weusch ik dank te brengen aan den heer en mevrouw Dijok meester voor hun besluit om tot ons te komen. U, mijnheer de Commissaris, zeg ik dank voor de gur.st ons bstoond deze tentoon stelling te willen openen. Bet was voor ons een blijde boodschap toen wij uw besluit vernamen. Wij verheugden ons dat 't aan het hoofd van ons provinciaal bestuur be haagde deze plechtigheid met zfjne tegen woordigheid te vereeren. Uwe belangstel ling in deze zaak deed ons goed en wjj gevoelden boe u meeleeft met uwe gewest- genootsn. Wij z(ju u grooten dank ver schuldigd en spreken de hoop uit dat het u gegeven moge worden nog lange jaren ean het hoofd van onze provincie te staan, daarbj gesteund door mevrouw uwe echt- genoote en nwe getrouwe Zeeuwen. Welkom mijnheer de Commissaris en mevrouw Djjckmesat&r te dezer plaatse. En nu staan wy voor bet feit van de opening der tentoonstelling, de dag van hedetr is door velen onzer met hoop en vreeze tegemoet gezien- Wat zou bet wor den? Wat zou het zijn? Dit is straks ter beoordeeling van een ieder, mur Lat dat oordeel zacht zijn, ik heb h"t reeds gezegd, wit bewogen ons op ean vreemd terrein. Zeker zuilen er fouten en tekortkom'n- gen zijn, maar vergeef ons zulks ca ver oordeel niet; want veel is er gewerkt en wiiwillend werd er geholpen, en voor die hulp breng ik dank aan u mijne heeren van bet eere- en het uitvoerend oomitéook dank aan die dames die ons zoo welwillend hielpen. Van deze plaats breng ik dank aan H. M. onze geëerbiedi- gende Koningin, san Z. K. H. Piins Hendrik, aan u, mijnheer de Commissaris en verder aan allen die ons medailles schonken. Onze tentoonstelling neemt een zeer bescheiden plaats in ik hoorde het iemand elders bij dergetijke gelegenheid zeggen als een vergeet-mij-nietje oader de bloe men. Tooh zijn dergelijke tec toonstellingen overal geslaagd wat ons dan toe gebraohi heeft te beproeven wat in aadere plaaisen was gelukt. Wat in de huiskamer gedaan wordt is hier weergegeven. Leeftijd noch geslaont is een hinderpaal voor huisvlijt. Oud en jong, man en vrouw kunnen meedoen. Moge de aanstonds te openen tentoon stelling opwekken tot kunstzin en ijver, opdat velen door het behartigen yan huis vlijt hun eigen huis gezellig weten te m*keu en door hunne ledige uren nuttig te besteden afgehouden worden van zaken, iie soms de huiselijkheid bedreigen en leiden tot luiheid en verwaarloozing. Vele menschen kunnen nu laten ziea wat in ledige uren vervaardigd kaa worden. Van daar deze tentoonstelling. Nu verzoekt hij aan de Commissaris cm de tentoonstelling te openan. De Commissaris der Koningin sprak daarna het volgende: Dames en Heeren «Gaarne voldoe ik aan da tot mij ge richte uiinoodiging. Bet zal mij eeae i*er wezen deze tentoonstelling te openen. Vooraf een kort openingswoord. Kort, want er zullen er velc-n onder U zijn, die Diet liever zullen zien dan da! ik de daad bij het woord voeg. Een woord van hartelijken gelukweusch aan U, mijne heeren van het Uitvoerend Comité die drukke dsgen, oa dagea van bijzondere inspanning de vluchten van Uwen arbeid gaat oogsten >eze tentoonstelling sonenke U wat ?e er van verwacht. Maar in bet bijzonder een woord tot de inzenders, tot de dj ve ren en werkzamer», waarvoor deze feesten van dan huisvlijt in het leven zijn geroe pen. Daaronder zal menigeeo worden nan- getroftea, die een bescheiden voorwerp san de beoordeeling van het publiek prijs g. eftdie arbeid, vrijen tijd, toewijding, k kan wel zeggen liefde hebben gegeven aan de produeien van hun vlijt. Mogeo deze vooral in de algemeene waawieerirg hunne belooning vinden. Mognn er bij oedenken dat wat zij in ledigheid en ge makkelijk ais voor het nemen hebben, in den regel weiDig vruchten nalaat, da daarentegen hetgeen wij met moeite ver krijgen veelal nuttig is. Zulke huisvlijt verjaagt de armoede en stelt er stoffelijke welvaart voor in de plaats. Moge deze de ervaring te Tereeuzen zijn. Ik verklaar de huisvlijt-tentoonstelling geopend 1" Deze woorden werden geestdriftig toe gejuicht en door het dochtertje van den voorzitter werd nu aan mevr. Dijokmees ter een bouquet aangeboden, waarna door hen, begeleid door Com mis ieleden, eene wandeling door de tentoonstelling werd gemaakt om er een kijkje te nemen. Na afloop hiervan werd de muziek dor Ver eenigde Werklieden de kleppermarsch uit gevoerd, die door haar direoteur was ver vaardigd en opgedragen aan Z.Ex. den Commissaris der Koningin, diedaarcahet terrein verliet, om met de boot van 4.45 □aar Middelburg te vertrekken. Otidertus- sehen werd de tentoonstelling reeds door velen bezocht om het schoone in oogen- chouw te nemen, waarover Dader id een volgend nummer. Hst Stsbl. no. 247 bevat een wet van den 24en Juli, houdende toekenning van 'n renteloos voorschot uit 's R-jka schatkist tea behoeve van den aanlegen het in ex ploitatie brengen van een spoorweg vau Honteni se naar de Belgiscue gre-s ia de rio iting van Selzaete. By kon. besluit zijn benoemd in het bestuur van: a. het waterschap O.s'er Zwake, tot di.kgruaf S. Paul, en tot plaats- vervangetd dijkgraaf A. van Dyke, beiden te 's-Gravenpolderh den Claiapolaer, tot dijfgrasf E. Cuclonaere te Philippine, eu tot gezworene C. Haverbeke te llzendijfe c. den Hertogin Hedwigepolder, tot dijk graaf A. A M. Rottier te St.Jsnstean en tot gezworene D. Ph. F. Vercauteren en P. L. Miurichij, beiden te Clinge tot plaatsver vangend dijkgraaf van der» Nieuwen Veer- polder V. M. Krepel te Nieuwerkerk -, tot gezworene vanden Völckeipolder J. F. Neve te Rilland-Bathden polder den Oosterenban te Schouwen M. Steur te Re- nesse den Dreischorpolder, N. Vo-jaal te Dreischorden Noord-Kraaijertpoldor G. de Jager te's-Heer Arendskerke den Zuid Kraayertpolder N Remijn Az. te's-Heer Arendskerke; den Wilholminapolder (Zuid Beveland) J. Minderhout te Wilhelmina- dorp den Koninginnenpolder A B Tiio maes te Biervlietden Paulinapolder Th. J. Buysse en A Bliek, beiden te Biervliet den Kruispolder Th. C. Vereecken te Hon- tenisse. Holtandsch fokvee naar het buitenland. Als een bewijs, dat het Bullanrfsch fok vee meer en meer ia het buitenland de aan dacht trekt, kan dienen het bezoek, dat eenige heeren uit GaUoië dezer dagen aan ons land brachten. Op initiatief van een groot grondbezitter hebben die heeren ons land doorgereisd om gedeeltelijk voor par ticuliere rekening, gedeeltelijk voor reke ningvan het gouvernement, eerste qualileit fokvee aan te koopen. Hiertoe hebhen zij bezocht deprovinciën Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Het grootste gedeelte van hunne bezending hebben zij uit Noord-Holland betrokken, waaronder vier stieren. Van de een-en-twintig dieren, welke uit deze provincie met tubetculine werden in gespoten, reageerde geen enkele. De regeering, die reeds veel had gedaan om vrijen doorvoer voor het vee te verkrij gen, verleende ook verder haren steun door deinspuiting met rijkssernm te doen plaats hebben en de dieren door ambtenaren van het rijksserum-instituut te laten obser- veeren. Waar slechts vee van bekende pro ductie en afstamming door het buitenland wordt verlangd, is het alleen mogelijk daor een rationeele fokkerij, dus door te fokken onder toezicht eeoer fokvereeniging,die tot het stamboek is toegetreden, aan huine eischeo te voldoen. Fokkers, die hun belang begrijpen eu de medewerking van de regeering aanschou wen, zuilen dus goed doen, zooveel moge lijk in die richting te werken, daar prijzen tot f400 voor éénjarig vrouwelijk fokvee vrij wat meer dan marktwaarde is. Schager Ct. Te Maastricht wordt op 18 en 19 Ocjober een fruitteatoonstelling gehouden met daaraan verbonden fruitmarkt, waarop ook aardappelen en honig mogen worden ingezonden. Een teeken des tijds. Men sohri»R uit Siberië dat aldaar eene krachtige beweging ontstaat tegen den toe- nemonden boteruitvoer. Iu het laatste jaar was in West-Siberië noodig de melk van 1,300,000 koeien ter vervaardiging van de uitgevoerde boter. Nu telt de geheeie vee stapel 1,430,0( 0 melkkoeien,deexportboter vroeg dus 90% van de geheeie melkop- brengst. De zuoht om klinkende munt te ontvangen verleidt de bevolking om zioh het belangrijkste voedingsmiddel zelf te ontzeggen. De Semstwo heelt in het district Perm kunnen vaststellen dat tengevolge dea vermeerderden boteruitvoer de kinder sterfte van 50 tot op 75% is gestegen. Deze omstandigheid wordt geheel toegeschreven aan het gemis van melk bij de kindervoe- ding. Nog een tweede gevaar is verbonden aaD de meiktoename van oen boterexpovt en welde teruggang van de veeteelt. De kal veren kunnen zich niet tot krachtige koeien ontwikkelen als de inelkvoeding geheel wordt vervangen door minderwaardig voedsel. Bij de Semslwo-besturen bestaat het voornemen om bij de Regeering aan tedrin- gen op het nemen van maatregelen tegen den overdreven boteruitvoer. Zuivelcourant. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Oud-Vossemeer door T. >le Gidts te Goedereedevoor Oude sohilü door A. Kramer te Oosterend (Tex^l), Ter aanvulling van een zeer onvol ledig bericht uit Ellewoutisdijk dat wij bovendien te laat ontvingeu voor de ge heeie oplaag van ons blad, melden wij dat de verkiezing van ten notabele aldaar geschiedde bij herstemming en de nu be noemde gekozen verklaard werd als zijnde oudste ia jaren, dewijl hij en de heer C. v. Baren, elk 22 stemmen hadden bekomen. Geref, Kerken. Beroepen te O/demarkt L. P. Krijger cand. te Steenwijk. Bedankt voor Dirkshorn door C. W. de Vries te Oldeboorn. Wolfertsdijk. Daj geref. kerk alhier heelt in hare Maandag gehouden vergade ring besloten tot het bouwen eener nieuwe pastorie. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen te Wageningen A. J. v. Log- hum S./»i6fus te Dordrechtte Witmar- sum J. v. Brakel, prop. te Haarlem. &c£ioolnie«i?ws. De toestand van den iiecr P. Louwerse is fl'ok vooruitgaande. Geslaagd te 's-Gravenhage o.a. voor aote Fraueoh 1. o. waj M. S. S. Leupen te Hillegom. De gemeenteraad ven Berkenwoude heeft de wensohelijkheid uitgesproken dat bu eu dan op de openbare school iets uit deu Bijbel zal worden voorgelezen. Met ingang vac 1 September is be noemd tot ouderwijzer aan de o. 1. school te Denekump de heer A. J. Steppe te Axel. Ds. Gunning te Rtyssen heeft indertijd een aanklacht ingediend tegen den uitgever van //Het Nieuwsblad voor Almeloo", blijkbaar een schendblad in den trant van de vroegere Zierikzeesche Nieuwsbode, Ek ster, Argus, Asmodeé en andere. Bij beschikking der arrondissements rechtbank te Almelo is de zaak naar de terechtzitting verwezen, voor zoover be- '.relt zes regels uit Ador's en twee regels uit Dora's versje, mat zijn buitenvervolging- stelling ter zake vau het meerdere door den liffuier van justitie ten laate gelegde. De zes regels van Ador luiden Gij zaaidet tweedracht hier en doet dit nog [om 't zeerste. Gij die in stilte werkt nog ia deez' eigea stond, Gij die geroepen zijt, Gods woord hier te [verkonden, Waar is de liefde Gods, die u bezielen moet Verkondig Christus' leer, daarvoor zijt gij [gezonden, Maar zaai geen haat en nijd, zooals gij daaglijks [doet. En de twee regels uit den tegenzang van Dora Doomnee had om hulp en wijsheid gebeden Hij kreeg een som gelds en floot's-GravendeeL- Dit laatste heeft betrekking op 't be danken voor een beroep naar 's Gravendeel. Ds. Gunning is een ijverig herder, die tijdens de staking te Rijssen de zijde der werklieden koos, en gelden voor hen in- .'.amelde en ijvert voor de Chr. praktijk, ook in zake het onderwijs. De uitgever weigert den naam van den prulpoëet te noemen, die dat beleedigend gerijmel drukken liet. Daarom wordt hij zelf vervolgd. Naar wij vernemen zal dezer dagen de grootste Rijuaak, die ooit te Amsterdam gebouwd ie, van stapel loopen. In het be gin van dit jaar werd voor rekening der BteenkolenhandelsvereenigiDg te Rotter dam dit sohip op stapel gezet. Het meet 1009 last of 2000 ton en is geheel van staal opgebouwd. De lengte is 96 meter, de breedte 11 meter, de hoogte van den bodem tot gangboord - midscheeps 2,71 meter. N., de moordenaar van de weduwe Van Dam te Amsterdam is uit het Binnen gasthuis als hersteld ontslagen. Heden zou de commissaris van politie zijn reeds een maal in het Binnengasthuis begonnen maar toen in verband met N-'s toestand gestaakt verhoor aanvangen. N. weigert eohter ant woord te geven op eenige vraag en sohijet zeer onder den indruk van zijn misdaad le zijn. Bij zal thans ter besohikkicg oer justitie gesteld worden. Men Bohrijft uit Dlnxperlo We houden er bier ceu plaaiselijken tijd op na, die van dien in andere plaatsen in jds land afwijkt. Deze plaatselijke lijd is ;en halt uur later dau spoortijd en een ealf uur vroeger den de D jitsehe tijd. I)e .egelmg in voor eenige jaren door den ge meenteraad ingevoerd wegens de vele arbeiders die van h er cp da Pruisische fabrieken werken. Men vindt bij vele arbei ders twee klokken waarvan de eene den piaatselijken, de andere den Duitsoheu tijd aanwijst. Gisterennacht is te Lonneker, een onbewoond bo.renhuis van J. WissiDk, dat gevuld was niet hooi, uitgebrand. Lven voor den brand uitbrak zijn een auotal ongansiig bekend staande personen uit hluBöhede binnen geweest. Er wordt aan brandstichting gedacht. G sterenuaeiit is de boerderij van T. Burger te Reeuwijk, bij Gouda, totaal afgeorand. Do bewoners konden nog juist bijtijds het brandende gebouw veri&teD, dea; m-n wakker werd door de hitte en net kuetieren der vlammen. Aan redden van het een of ander kon niet worden ge jacht. Do geheeie boerderij met alles wat er in eu bij behoorde, gingiu vlammen op. Vier varkens en een aantal kippen kwamen om. Omirent de reeds door one vermelde ontvluchting van den ook reeds vroeger out- maar toen weer ge-scapten W. H. S. ait de Tielsche gevangenis, weidt het „Centr.'' nader Zaterdagmorgen, omstreeks 10 uur, is u^i by hv t z g. luchten op de binnenplaats ier gevangenis over een aiuur geklommen, pl.ni. 6 nieter hoog, en zoo, op zyn kousen »a blootshoofd, ontsnapt. Zyu vryhtid is nu echter van korten duur geweest. Door de rijks- en gemeente politie werd terstond getracht hem weer in hauden te krijgen en jacht op hem gemaakt, natuurlijk eerst in ■ie richting der ouderlyke woning. VVorke- ryk werd de ontvluchte daar in die omge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2