M1EUWSBLAD VOOR ZEELAND 22e Jaargang. No. 265. 1908. Dinsdag 11 Augustus. in Spaarbank. sen Riet te koop GHRISTELIJK- HISTORISCH gsploeg. meclit Binnenland. 1'iddelburg ntstijfskl jÖB duijvis. 's Eggsmeal en mltry Meal OP Cel <3l >is5© VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. L E fi F TIJ D. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HIIIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN uit DE provincie. OOOOO0 die er mede be ans van nieuwheid. am, Plantageweg Jtie A. LOKKER, leen op zeer ge- oorwaarden, in be- daarboven. gatiën uit in sluk- f 500 en f1000. waring tegen de r Kippenhouders der V. P. N. kreeg van 12 jonge ge- eieren per dag. In ?an Ochtendvoeder an andere Kippen- JUitry Meal van en Meelfabriek rdamreeds met 8 en 9 eieren op aanraden dezer kip als Ochtend- i\) C 1908 van 12 kippen ren per dag. sten door leden der de Pluimgraaf van ber en 9 November idegedeeld dst met oeders en Och- rkregenvan kui- tn 4' a maand het deld 211 eieren psr winst van f 2,21 en iddelde winst van lar. 25 K°. 10 K°. 5 K°. f2,90 f 1,30 f 0,70 f4,f 1,30 f 0,90 den burg bij J. de en Axel Joh. de eekman Az.Drei- rapinge J. K. Ver- Cense, Fa. Wed. anuel, J. Droogers, üroede F. van der kt, J. van Wese- WeeleKloetinge plaat C. van der SaloméKoude- amswaarde J. Boo- reedveld, J. M. van ieuwdorp 3. Steke end P. de Groot en J. Cappon; Nisse sdorp M. de Reus ullu—de Bruijne; outRilland C. de Sas van Gent H. W. F. Versprille 'holen M. Laban in en J. B. v. d. Minderhoud JHz. nan, W. van Slrien zee M. de Rijke seStavenisse M. n Nienwenhuizen; v. d. Linde Mz. inHeinkenszand de Regt's-Heer irDriewegen bij 's-Heerenhoek M. kerke J. van Bel- M. de Goffau z.Biervliet Gebr. rs Sluis Wed. F. Terneuzen P. Lij- IJ, Bureau van urg. is m u i d e n. >er St. Laurens. er NELISSESe- jer ir, bij A. SINKE, -Verweet - Gom. -v IEDER EN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. Naar aanleiding van het wetsvoorstel- Nelissen om 70-jarige rechters te ontslaan, gelijk ook reeds de 70-jarige leeftijd van professoren, burgemeesters, dijkgraven en dergelijken als 't begin der seniele aftake ling wordt besohouwd, schreef De Neder- lander dezer dagen een lezenswaardig artikel, waarin zij wijst op kloeke grijs aards in onzen en vroegeren tijd. Kloeke grijsaards als Oldenbarnevelt, Vondel en De Ruyter, waren ook vroeger bij ons lang niet zeldzaam, en zij zouden weer even talrijk worden als voorheen, als wij maar weer even verstandig wilden worden als onze vaderen waren op onderwijs- en opvoedingsgebied. Zij stuurden hun kinderen niet zoo vroeg naar school als wij, en eischten dan niet zooveel van den geest dat de lichaamsoefening er wel bij inschieten moest. De eigenlijke gekunstelde gymnastiek hebben onze vaderen niet gekend, maar zij deden veel meer dan wij aan wandelen, paardrijden, zwem men, worstelen en spelen in de open lucht. De Ruyter leverde den vierdaagschen zeeslag op zijn 59e jaar. Nadat hij dus volgens prof. Winkler al negen jaar achteruitgaand was, gaf hij het hoogste, wat ooit eenig vlootvoogd gegeven heeft en ook lang daarna was geen daling bij hem te bespeuren. Wanneer hij evenwel reeds vroeg op school naar lichaam en geest was afgebeuld en half geknakt en gebroken het werkelijke leven was ingetreden, zooals. nu zoo dikwijls voorkomt, zou hij vermoedelijk reeds op zijn 50e jaar weinig meer waard zijn geweest. De zaak heeft ook een zedelijken kant. Reeds Van Alphen heeft daarop gewezen Wie in zijn jeugd Het pad der deugd. Heeft ingeslagen, En 't goede doet, Wacht welgemoed Zijn oude dagen, Aan dood en ouderdom is niet te ontkomen, maar menigeen heeft zijn leven moedwillig verkort en de gewone verschijnselen van den ouden dag ontijdig te voorschijn geroepen. Hoe meer iemand haast heeft om van het leven te genieten, des te eerder zal hij zich dat genot moeten ontzeggen. Een leeftijdsgrens op zich zelf is dus niet ongewenscht en overbodig, maar vooral in ons klimaat behoeft die niet zoo heel laag te worden genomen en wij kunnen moeilijk ge- looven, dat menschen met eene normale ge zondheid, die verstandig leven, reeds op hun 50ste jaar de gebreken van den ouden dag beginnen te gevoelen. Onze schilder Israels werkt nog steeds met on verzwakte kracht, ofschoon hij reeds een zeer hoogen leeftijd heeft bereikt. Adolf Thiers schreef reeds in 1848, dat zijne carrière zoo goed als afgeloopen was en hij van het leven niets meer te hopen had, en toch werd hij 22 jaar later Presidant van de Fransche Republiek. Blücher was bij Waterloo reeds 73 jaar en Gladstone werd na zijne 80e jaar nog minister. Toen in den laatsten oorlog tegen Japan de Rus sische opperbevelhebber Koeropatkine, die nog in de krachr van zijn leven was, lang niet aan de verwachtingen "had beantwoord, werd de 70- jarige generaal Linewitz zijn opvolger, en deze wist verdere nederlagen ten minste te voor komen. In 1848 was Radetzky, de Oostenrijksche op perbevelhebber, reeds 80 jaar en Hohenlohe werd op zijn 75e jaar nog kanselier van Duitsch- land. Lebrun werd op zijn 72e jaar door Napo leon I hierheen gezonden, om ons land te bestu ren en ook de oude Keizer Wilhelm, de Lesseps, Mommsen, Menzel en zooveel anderen zijn voor beelden geweest van krachtige grijsaards. Wie vroeg schittert, zooals Napoleon I, is ook vroeg op. Hij stierf reeds op 51 jaar en had reeds lang vóór dien tijd zijn carrière geëindigd gezien, maar meer dan één groot man heeft eerst na zijn 50e jaar getoond, wie hij eigenlijk was. Het is dus voorzichtiger elk geval op zich zelf te behandelen. Niet de leeftijd maakt iemand ongeschikt, maar de toestand van lichaam en geest. De een is op zijn zeventigste jaar nog vol komen bruikbaar, en de ander heeft reeds op zijn vijftigste jaar afgedaan. In Frankrijk is een leeftijdsgrens voor offi cieren, maar bijzondere kloeke figuren kunnen ook daarna nog in dienst blijven en indien zoo iets mogelijk is op militair gebied, terwijl toch juist de oorlog frissche krachten eischt, kan het op ander gebied niet per sé onmogelijk zijn. 6 Augustus 1908. In Friesland maakt men zich op tot de herdenking, Woensdag 12 Aug. a. van Gjjs- bert Japiks, „in leeven Schooldienaer bin nen de oude Hanzastadt van Bolsward, die de Friesche taal in dicht en rijm in eere bracht, en zuiverde van bastaardwoorden", en in 1666 in zijn vaderstad aan de pest stierf. Van zyn knappen vader Japik Gjjsbertsz, burgemeester van Bolsward, talentvol bouwmeester en houtsnijder, die eens het sierlijke stadhuis van Bolsward had ge bouwd, erfde hij diens zin voor de kunst en liefde tot de letteren. Hij schreef zelfs ver handelingen over de Friesche grammatica in vloeiend latyn Men moet geboren Fries zijn om do ver zen te genieten van dezen dichter-Calvi nist, die zijn land liefhad, en menig moment uit dan 80 jarigen oorlog met bijzondere voorliefde voor zijn land en volk zoo bezie lend wist te bezingen. Kenners verzekeren dat menig gedicht van dezen echten Fries niet voor die van Hnygens behoeft onder te doen. Schoon eenvoudig schoolmeester, heeft hij de verzen van Hooft en Bredero, van Vondel en Starter bestudeerd en genoten en de liefde voor de Friesche taal in zijn gewestgenooten gewekt, en voor goed ge vestigd. Hij was onder deNederlandsche dichters een sieraad van de //gouden eeuw" van Fre- derik Henderik. Friesland is terecht trotaeh op dezen //grondvester van Frieslands schrijftaal". Daar wordt heel wat gesohreven over Venezuela, de republiek die ons land in den laatsten tijd alles behalve genoegen bezorgt. Gelijk in alle weinig ontwikkelde staten wordt de houding van deze republiek be- heersebt door zijn president. En van dien president geeft de heer Van Kol, een ooggetuige, die in 1908 de West bezoeht, het volgende signalement, President Castro is een eoht Indiaan. Taaie volharding, militaire dapperheid, en grenzelooze brutaliteit zijn in hem ver- eenigd. Hij deinst voor niets terug 01a zijn doel te bereiken en zijn hebzucht en lusten bot te vieren. Gelukkig, overwinnend in vele veld slagen tegen omringende vijandeD staat Castro op het toppunt van zijn maeht. Hij is een Nero in miniatuur, allen vreezee hein en alle dreigementen der Groote Mogendheden laten hem koud. Zijn gunste lingen worden met sohatten overladen die hij voornamelijk in het leger zoekt. Dit kleins, nietige kereltje gelooft zien voorbestemd te zijn tot stichter eener Zuid-Amerikaansohe Unie waarin hij opper machtig heersohen zal. Generaal Castro, nooit overwonnen,altijd overwinnaar, dat is zijn devies en 's volks vertrouwen. Niet dat er in het hartje van Frankrijk alweder eens een opstand uitgebroken is tegen het gezag, verwondert ons. Veel meer dat het niet meermalen en vroeger ge beurt of gebeurde. Onze lezers kennen het gebeurde. Maatregelen van orde te Villeneuve ge nomen, werden beantwoord met een extra stakingsdag, om het gezag eeni goed te laten gevoelen dat gehoorzamen, alleen dierenplioht was. Gij hebt te administree- ren, daarvoor wordt gij lieden betaald en verder niet te oommandeeren was ook nu weder de leus. Wie is heer over onsf Wij buigen voor God nooh meester. De lichten des kemels zijn gebluseht en wij wandelen door het leven bij eigen lioht. De bevelvoerende Generaal die zieh ge noodzaakt zag door den voortdringeuden opstand schieten te bevelen werd het lijk van een der twee gesneuvelden voorgehou den en hij salueerde ridderlijk. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ^ent. Wal toestanden Wie begrijpt wat er van zoo'n maat schappij tereobt komen moet F Uit Griekenland zijn de Olympische spelen afkomstig, gelijk men weet. Het loopen in de loopbaan om den prijs wordt reeds door het Nieuwe Testament als in Paulus' dagen voorgesteld. Nu de sport zieh zoozeer verbreidt ko men als van zelf de open-lucht- spelen der ouden weder voor den dag. En het was in Londen dat men een der vorige weeken heeft gepoogd een compleete uitvoering van die oud-Grieksehe spelen te geven. Ook uit Nederland gingen de meest be kende en meest ervaren sportbeoefenaars daarheen om te loopen in de loopbaan en zoo mogelijk een prijs te winnen. Maar niemand heeft in dien wedloop tegen het buitenland kunnen bestaan. Alle verwachtingen dat ook maar een der Hollanders in welken tak van sport ook, als overwinnaar uit den strijd zou komen is ijdel gebleken. De beoefening van sport eisoht zegt men een nagenoeg Spartaansche leef wijze, waarbij onthouding en harding in 't bijzonder op den voorgrond treedt. Fout van de deelnemers aan de wedstrijd schijnt te zijn dat men dit heeft over 't hoofd gezien. De roekelooze staking te Stettin, door een groote uitsluiting gevolgd, betiteld de Nieuwe Courant met den naam van Vul kan''-ische uitbarsting. Het blad gaat dan voort Geen spot is 't die ons de reusachtige uitsluiting, de monsterachtige loonstrijd die te Stettin is uitgebarsten aldus doet be titelen. De 400 klinkers, die van te voren wis ten wai bet gevolg hunner hardnekkigheid zou zijn, die even zorgeloos zijn geweest als menschen die „dansen op een vulkaan" en die door hun handelwijze deze inder daad vulkanische uitbarsting hebben ver oorzaakt, hebben, volgens een officieuze uiteenzetting van den strijd in Köln. Ztg., echter loon naar werken gekregen. De vroeger met goeden uitslag bekroonde snciaal-democratieehe taktiek, had ten doel, deverschillende werven onrustig te hou- deD, door telkens kleine gedeeltelijke sta kingen te organiseeren de ontevredenheid bleef er dan iD bij de werklieden en de onrust bij de patroons. Op den duur leer den deze laatsten echter van hun arbeiders het onvolprezen middel van //zieh vereeni- geu" in praktijk te brengen en stelden zoo weer een aaneengesloten macht tegen de solidariteit der arbeiders. Eindelijk het gaageer moede, besloten zij het strijdmiddel //gedeeltelijke staking" met een uitsluiting in het groot te beant woorden zoo keert zieh dus nu het wapen der arbeiders tegen henzelf. Een hard middel, zekervooral hier, waar de vakvereenigingen die thans door de uitsluiting getroffen worden, de staking hebben ontraden. Maar kau met het den werkgevers euvel duiden, dat zij het wapen waarmede zij zoo dikwijls zelf werden bestreden, thans zelf hebben toe gepast f De grotten van Han en van Rochefort Sedert de ontdekking van de Grot te Han en te Roohefort, zijn telken jare, duizenden en duizenden bezoekers uit verschillende landen derwaarts getrokken om een bezoek te brengen aan deze wereldbekende grot ten. Dank zij de verbeteringen welke in 1906/1907 door de direotie zijn aange bracht, hebben de grotten een nog grootere vermaardheid bekomen, en de aantrekke lijkheid voor den tourist verdubbeld. Sinds eenigen tijd is ook een spoorlijn aangelegd van Roohefort naar den ingang van de Grot te Han. Uitgaande van het station Roohefort roert de trein den tourist door de schil derachtige vallei «la Lomme", waar sioh grootsohe panorama's aan het oog ver- toonen. Bij de verschillende krommingen van den Epoorweg, welke geleidelijk stijgt, doemen de heerlijkste gezichten telkens voor onzen blik als cm strijd op nu eens zijn het vergezichten vol van bekoring en liefelijkheid, dsn is men in een wereld van bergen en ravijnen, waar de gescheurde spitsen en tinnen der rotspartijen van de z/Roobers de Faule" overal in de grilligste vormen tussohen de kronen van eiken en dennen uitsteken. Langs de steile foppen van de //Roehers de Faule" nadert de trein zijn bestemming bij de »Gouff.e da Belvaux", vanwaar een bezoek aan de Grot van Han word aan gevangen. De tourist treedt de Grot binnen en aanschouwt een reeks van zalen, gaan derijen en gewelven, die hem met ont zetting en verbazing vervullen. Die zalen maken een grootsoben indruk, zoowel door de reusachtige afmetingen, als door de bewondering, welke zij afdwingen. Een der zalen, genoemd //la Salie du Döme" is het meest interessaut, heeft een lengte van 154 meter, een breedte van 140 meter en haar gewelf verheft zioh 120 meter boven de boorden van de rivier de „Lesse". In de zalen zijn verschillende bruggen en hangbruggetjes, waaronder de onderaard- sohe rivier „le Styx" stroomt, en welke toegang geven tot de fantastische onder wereld. Men gevoelt zioh nietig tegenover zoo veel schoons, en ge behoeft waarlijk geen enthousiast te zijn om hier in geestdrift te ontsteken en een kreet van bewondering te slaken. Op al dit grootsohe rustte iets als een sluier, die den glans van het majestueuze verzwakte. Elke touriet die het voorrecht genoot de grot te bezichtigen, wees op dien sluier, cmdat hij onvolmaakt vond, wat volmaakt had kunnen zijn. Voorheen tooh waren de gidsen voorzieD van eenige lantaarns en bengaaiseh vuur, hetwelk op sommige plaatsen werd ontsto ken om eenige merkwaardigheden in het volle lioh te stellen. De slechte verlichting was dikwijls de oorzaak dat de bezoeker soms de fantastische gedeelten, onbezocht moest laten. De Direotie der grotten heeft echter den sluier opgetrokken en in het groote bezwaar van slechte, geheel onvoldoende verlichting voorzien, door in den winter van hel jaar 1906 1907 een groote eleofrisohe verlich ting in beide grotten te doen aanbrengen, welke in het voorjaar van 1968 is voltooid en boven verwachting is geslaagd. De Grot van Han, die zioh over een oppervlakte van 5 K.M. uitbreidt, is thans geheel eleotrisch verlicht. De kunst van deze unique instal latie ligt hierin, dat het licht zioh verspreidt in de duizenden en duizenden bochten der grot. Het aanleggen der geleidingen kan dan ook een waar meesterwerk genoemd worden. Te midden der indrukwekkende Datuur, bestraalt een glans van kunstlicht de schoonste en fantastische gewelven. Een huivering van bewondering houdt den tou rist staande in de //Salie du T ome", waar een zee van licht een 60.000 tal kaarsen overtreft. De bezoeker wordt tot diepe droefgeestigheid gestemd door het majes tueuss en de grootsche stoutheid der too- neelen, die hij aanschouwt. Nu eerst leert hij de reusachtige kracht kennen, die in de aarde werkt en zooveel schoons kan tot stand brengen. Een aanblik, zooals hjj dien droomde in zijn jeugd, toen zijn fantasie toovergezichten borduurde op de behang sels zijner in schemerdonker gehnlde slaap kamer, wanneer hij in ademlooze stilte had zitten luisteren, naar da wonderlijke ver telsels uit de sproken van «Duizend en een Nacht 1" Onder den indruk van dit hartverheffend tooneel nadert hjj den uitgang, welken hij door middel van een bootje over een meer, gevormd door de rivier de «Lesse" bereikt. Een betooverend gezicht levert deze don kere waterplas op. Langzaam het daglicht tegemoet gaande, genist de bezoeker van de schoonste lichtverschijnselen, die de natuur te zien geeft en waarbij de fantasti sche luchtspiegeling van de „Grotte d'Azur" vergeleken nog slechts een gewoon verschijnsel is. Goen pea is in staat dezen onvergeetlyken indruk weer te geven, vol gens getuigenis van allen die de lichtver schijnselen waarnamen. Ten slotte schiet met een klein kanon een schot af, waarna men den indruk krijgt of alles dreigt in te storten en waarvan de echo zich gedurende 30 secouden herhaalt. Een bezoek aan deze grot duurt ongeveer 2'/3 uur. Een bezoek aan de grot te Rochefort is evenzeer aanbevelenswaardig en is een aanvulling van hetgeen men in die te Ham heeft gszien. De fantastische onderwereld geeft een geheel anderen aanblik. Langs een laan eeuwenoude lindeboo- men, welke veelal te Rochefort voorkomen, treedt men de Grot binnen door een reus achtige spleet. Eensklaps wordt men nu toeschouwer van de gevolgen van een ont zaglijken onderaardschen ommekeer. De hemelhooge gewelven, de peillooze afgron den en de enorme rotsblokken, geven u een denkbeeld van de reusachtige worken des Scheppers. De aantrekkelijkheid van de Grot te Rochefort bestaat vooral in een be zoek aan de «Cattclysmes" en de luister rijke zaal „du Sabbat" welke kleiner van afmeting zjjn dan van de Grot te Han en eveneens electrisch verlicht. Ter opmer king diene nog, dat het niet aanbevelings waardig is den tocht van Rochefort naar Han-sur-Lesse per rjituig te maken, daar de weg bestemd voor rijtuigen, ni8t over de Rotsen van de „Faule" loopt en men als ga- volg de schoonste panorama's niet te zien krijgt, waardoor een gedeelte van de aan trekkelijkheid verloren gaat. De trein biedt 8 maal per dag de gelegenheid van Roche fort naar Han-sur-Lesse te sporen, vanwaar men 6 maal per dag kan terugkeeren naar genoemde plaats. Centrum. Bjj Kon. be8l. is G. H. Bolier, te Cal- lantsoog, met ingang van 1 Augustus, benoemd tot opzichter van den rijkswater staat 4e klasse. Nederland en Venezuela. Naar aanleiding van berichten over eene interventie van Duitsohland inhetgesohil tussohen Nederland en Venezuela, wordt ons van particuliere zijde gemeld dat van Duitsohe tussohenkomst geen sprake zal zijn. Daar de Nederlandsehe regeering d e besoherming van hare in Venezuela wo nende onderdanen den Duitsohen zaak gelastigde heeft overgedragen, is 't moge lijk dat deze in hun belang een actie moet en ook zal op het getouw zetten, maar een politieke interventie van Duitsohland is onder de tegenwoordige omstandigheden niet te verwaohten. (N.v.d.D.) De Ned. minister-resident te Caraoas, dhr. De Reus, is 6 dezer naar Nederland scheep gegaan. Vllssingen. De heer W. Sijbrandt se dert 1 Juli j.l. eervol ontslagen brieven besteller alhier, is bij ministrieele beschik king een jaarlijks pensioen toegekend van f425. Vlissingen. Zaterdagavond teï=n 7 uur voer het Nederlandsehe ss. „Oharlois" met behulp vau een sleepboot naar de groote sluis om uitesohut te worden, daar zij te veel gang had en en niet gauw ge noeg gestopt kon worken (hoewel zij met kracht achteruit draaide) voer zij met kracht tegen de duodalf aan die voor de sluis staat met gevolg dat de zware palen afkraakten als zwavelstokken zoo dat dit zeker wel een sohade postje zal zijn voor de maatschappij. Genoemd sehip had hier petroleum gelost. IGoes. Wij herinneren er aan dat het mu ziekgezelschap „Hosanna" morgen (Dins dag) avond te 8 uur ip den tuin van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1