NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 264. 1908, Maandag 10 Augustus. 22e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Egaaaagas 383E£3SïS8EaE3 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN vau 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 <-ent. De Kermis en de Kunst- Ongetwijfeld waren de markten en ker missen voorheen van groote beteekenis,wijl zij de voornaamste gelegenheid boden aan verkoopers en koopers om elkaar te ont moeten. In landen, waar de verbeteringen in het ruilverkeer nog niet zijn ingevoerd, beslaan de jaarmarkten nog eene voorname piaaittzoo doet in het Oostelijk deel van Europa de jaarmarkt van Nisjni-Novgorod nog voor 200 millioen gulden zaken en 2- k 300,000 personen komen er uit alle oorden van het oude vasteland bijeen. In Westelijk-Europa heeft de kermis door de uitbreiding van den handel, de spoorwegen en de beurzen deze beteekenis ingeboet. De eens zoo beroemde kermis van Beau- oaire, die de vervaldag was van haast alle gesloten oontraoten in het Zuiden van Frankrijk, ziet baar luister tanen ook de Leipziger missen lijden aan bloedarmoede, en de nog overgebleven Nederlandsehe ker missen zijn slechts volksvermaken en wel van de meest bedenkelijke soort. Onder de tallooze bezwaren, die tegen deze hedendsagsobe ruwe en laagstaande volksvermaken kunnen worden ingebracht, behoort ook deze, dat zij den kunstsmaak van ons volk bederven. Behalve dat op sommige kermissen tooneel- en andere voorstellingen gegeven worden, die terech! diaken" mogen genoemd worden, en de opluistering der Btoomoaroussels één schreeuwerige, lawaaiige wansmaak is, is 't vooral de smaak voor den zang, dien we hier op 'toog hebben. Ons volkt zingt en fluit. Sommigen doen dit een groot deel van den dag. Wat zingt en fluit men F Bijna altijd één en denzelfden deun en eenige daarbij geveegde inhoud- Icoze, onsamenhangende woorden, dikwpls met onzedelijke of zinnenprikkelende strek king. Waar leert men dit? Op de kermis meestal, en wel telken jare wat nieuws, dat dan een jaar in de mode blijft, 't Is gewoonweg ellendig, wat men ons volk hoort zingen, en dat terwijl we zulk een rijken liederenschat bezitten. Nu is 't waarvan Noord tot Zuid, in steden en dorpen, in ons goede land telt men vele zangvereenigingen, tot wier leden zeer goede krachten behooren, die echten kunstzin zoeken aan te kweeken. Edoch hoe gering is de invloed van deze in ver gelijking met dien van de kermis. Op de kermis leeren onze menseben zingen. Door liedjeszangers en orgeldraaiers wordt het moois er ingebracht. Van daar gaat 't naar de stiaten, de werkplaatsen en de huisge zinnen en wordt 't eindeloos gerepeteerd tot doorkinderen.grijsaardsenhuismoeders toe. Ook voor de reehtbank van de kunst ver schenen kan het vonnis over de kermis slechts een doodvonnis wezen. 't Valt duizenden in Nederland zwaar van de kermis te scheiden niettemin dood moet zij Carthago est delenda A. PEINS. De heer mr. J. A. de Wilde te's-Gra- venhage is gisteren beëedigd ais advocaat en procureur bij den Hoogen Raad. Bij kon. besl. is D. P. M. Graswinokel, te Utrecht, met al zijn wettige mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederiandsohen adel verheveD, met de praediosteo van jonkheer en jonkvrouw. (Ds. D. P, M, Graswinokel was van 1868 tot 1871 pred. te Zierikzee). Bij kon. beil. is de Oost-Indisohe ambtenaar met verlof W.F. Berman, laatste lijk gezaghebber bij de Gouvernements marine in Nederlandsoh-Indiö, op zijn ver zoek, wegens pbjsieke ongeschiktheid, ge rekend van en met 1 dezer, eervol uit 's lends dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Nederland en Venezuela, Nopens het belaDg der draadlooze tele grafie op deNederland en Heemskerok wordt het volgende medegedeeldHet stafion vaor draadlooze telegrafie op Hr. Ms. Gel derland is geheel nieuw en was bestemd voor het in het oajaar naar Oost-Indiö ver- trekkende pantserfchip De Rjjjter, aooh spoedshalve wordt het thans aan de Gel derland verstrekt. Evenals het station aan boord van Br. Ms. Heemskerok heeft ook het station bestemd voor de Nederland een capaciteit van 500 K.M. Tegen bedrog in den boierhandel. Da St -Ct. no. 185 bevat de wet Stbl 227) tot aanvulling en wijziging van de wet van 9 Juli 1900 (Stbl. 112), houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. In deze wet wordt o.m. het volgende voorgeschreven »Het is verboden boter te leveren, in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaats voorhanden te heb ben, uit te stallen in het openbaar rond te brengen, rond te venten, te vervoeren, in of uit te voeren, of ten verroer of uitvoer in op slag te hebben, welke een vetgehalte bezit be neden een bij algemeenen maatregel van be stuur vast te stellen en in de >Nederlandsche Staatscourant" bekend te maken grens. Het is verboden margarine te leveren, in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaats voorhanden te heb ben, uit te stallen in het openbaar, rond te brengen, rond te venten, te vervoeren, in of uit te voeren of ten vervoer of uitvoer in opslag te hebben, welke bij onderzoek op het verzadi- gingscijfer der vluchtige vetzuren in 5 gram van het uitgesmolten en gefiltreerde vet een Reichert- Wollnygetal aanwijst hooger dan 10. Het 5de lid van art. 7 der Boterwet wordt gelezen als volgt: >De in dit artikel bedoelde bewaar-, bereid- of verkoopplaatsen moeten toegankelijk zijn, zonder dat eene woning be hoeft te worden binnengetreden. In bijzondere gevallen kan door den Minister ontheffing van dit voorschrift worden verleend". Voorafgaande aan laatstbedoeld lid worden vier nieuwe leden tusschengevoegd, luidende »Die inspecteurs, adjunct-inspecteurs en vi siteurs hebben de bevoegdheid om, daartoe ge machtigd door of in opdracht van Onzen voor noemden minister, bereidplaatsen voor marga rine en andere vetten en de bij de betrokken bereiders in gebruik zijnde bewaarplaatsen en ruimte binnen te treden. Genoemde ambtenaren, alsook de overige ambtenaren, bedoeld in artikel 6 hebben de be voegdheid om ten allen tijde bereidplaatsen voor boter en de bij de betrokken bereiders in gebruik zijnde bewaarplaatsen en ruimten binnen te treden. Deze bevoegdheid geldt ook ten aanzien der winkels of dergelijke verkooplokalen, alsmede ten aanzien der bewaarplaatsen en andere ruimten, in gebruik bij boterbereiders, winke liers en handelaren, waar boter, margarine of andere vetten voorhanden zijn. De bevoegdheid, omschreven in de twee vorige leden, geldt, ten aanzien der bereid plaatsen voor boter, nrede, na deswege door den Minister gedane opdracht of verstrekte machtiging, voor de in artikel io bedoelde scheikundigen. Het bovenbepaalde met opzicht tot bereid-, bewaar- en verkoopplaatsen voor boter, mar garine en andere vetten geldt ook voor die plaatsen, welke vermoed worden tot een dier doeleinden te strekken". De Rijkszuivelvisiteurs, bedoeld in het leen 2e lid van artikel 6, zijn bevoegd monsters te nemen van boter, magarine of andere vetten a. welke in het openbaar zijn uitgestald b. welke worden geleverd, rondgebracht, rondgevent, vervoerd, in- of uitgevoerd often vervoer of uitvoer in opslag liggen. Bedoelde ambtenaren hebben mede de be voegdheid monsters te nemen van voorzegde stoffen, aanwezig in de gebouwen of op de plaatsen, waar zij krachtens deze wet toegang hebben. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorschriften gegeven ten aanzien van a. den invoer van boter en margarine b. de voorwaarden, waaraan die in te voeren boter en margarine zujlen hebben re voldoen c. de wijze, waarop met die boter en mar garine, voldeen zij niet aan de gestelde voor waarden, zal worden gehandeld". De wet treedt in werking op een nader door de Koningin te bepalen tijdstip. Vrederust. De voorzitter ds. Donner, van Breda, schrijft ons het volgende Dezer dagen bezocht ik het terrein, waar vele handen druk bezig zijn, om onze stich ting te doen verrijzen. Wandelende van't station, langs den straatweg, ongeveer een half uur, ontmoet men de af- en aanrijdende wagens, om de steenen en ander materiaal aan te voeren. Het anders zoo stille en rus tige landgoed biedt 't oog thans een drukte en bazigheid, die we met bewondering en oprecht genoegen aanschouwden. Een draagbaar spoor van 3100 M. strekt zich over het gausche terrein uit, waarover de zoogenaamde kipkarretjes loopen, die het noodige zand van de eene plaatsnaar de andere voeren. Het terrein opwandelend, stonden we eerst stil,waar de directeurswoning zal ver rijzen. Men was met het graafwerk reeds klaar, en druk bezig voor den toekomstigen bewoner den kelder te maken. Verder vond ik op de middellijn van het terrein, de eerste beginselen van het keukengebouw, ook daar werd een kelder, maar natuurlijk van veel grooter afmeting, gemetseld. Daarna bezochten we de plaatsen voor de beide observatie paviljoens, en die voor de twee onrustigen-paviljoens. In twee van die was men reeds klaar met in te wellenen het zand in te rijden, waarop straks de funda menten moeten gebouwd. En eindelijk kwamen we langs de middellijn gaande, aan't waschhuis,vervolgens den watertoren en 't machinegebouw. Men was juist bezig een van de beide putten te boren die 60 M. diep moeten worden. Men had reeds tot 40 M. ingeboord. Zeker is in die enkele weken roeds veel gedaan. Dank zij den vlijtigen arbeid van meer dan 120 mannen. Moge 't werk, begunstigd gelijk tot hiertoe, door het schoone zomerweder,voorspoedig voort gaan. UIT DE PKOVINCIE. De soldaat J. Brienen, thans geplaatst in het algemeen Depót van Discipline, wordt op 11 Augustus a.s. wegens verbeterd gedrag daaruit ontslagen en overgeplaatst hii het 2e bat. 3e reg. inf. in garnizoen te Middelburg. Iu verbaud met een door ons aan Oe Scheepvaart ontleend bericht, meldt men uit VHssingeti dat niet alleen de Engeland van de maatschappij Zeeland voorzien is van het z.g. sobietkanon, maar dat de geheele vloot der Zeeland reeds sedert eenigen tijd het sohietkanon heeft.(N. R. C.) Scherpenisse. Een weduwe kreeg deze week een bezoek van een antiquair die van haar een oud kerkboek met zilveren haken wilde koopen. Ze konden het eehter over den koop niet eenSx_worden. Toeo de koopman vertrokken was werd door de weduwe onwillekeurig iu het boek gebladerd en vond er toen tot hare ver wondering en niet minder tot hare blijd- schap een bankbiljet van f 100 in. Er wordt berekend dat het kerkboek met zijn inhoud 40 jaar in rust heeft gelegen en het bankbiljet door wijlen baren vader daarin is gelegd. Poortvliet. Door den heer Th. Aertssen is de thans door hem als pachter bewoonde hofstede, van zijne eigenares, onderhands met ruim 100 gemeten bouw- en weiland gekocht. Terneuzen. Maandag 10 Aug. zal de huisvlijttentoonstelling alhier geopend wor den door den Commissaris der Koningin. Deze eerste tentoonstelling, alhier te hon den belooft heel wat schoons op het gebied van huisvlijt. Het Comité, dat het initiatief nam, mag dan ook reeds met voldoening op zijne poging neerzien. Immers ook het aantal inzendingen overtreft de stoutste verwaohting. Meer dan 900 nummers zijn ingezonden, behalve Floralia, dat meer dan 200 nummers telt. De plaats zelve, een ioods, weleer een bergplaats van kanonnen enz., is voor een gedeelte voor de ten toonstelling bestemd, smaakvol versierd en keurig geëtaleerd met de ingezonden voor werpen, volgens ontwerp van den heer H. Baaijes alhier. Dat ook bij velen alhier en in de omgeving het plan instemming heeft ondervonden, blijkt wel uit het aantal inzendingen ingezonden ter opluistering, das geheel ba ten mededinging naar de prijzen. Daaronder mag zeker in de eerste plaats wel genoemd worden de inzendin gen van de maatseh. De Sohelde en van dhr. Lensen, reeder, alhier met de model len hunner sohepen. Alierlei vindt men er natuurlijkborduurwerk, snijwerk, stoommachines, schilderijen, hand-, tim mer- en smidswerk enz. Het is niet mo gelijk reeds een verslag van een en ander te geven, aangesien men nog druk bezig is aan alles de laatste band te leggeD, om morgen de jury in de gelegenheid te stellen te beslissen wie de sohoonste in zendingen heeft. Over de verschillende af- deeliDgen hopen wij nader iets mede te deelen. Moge het comité nu ook verblijd worden door een druk bezoek, niemand zal hot ziek beklageD, want behalve al hel het schoone, dat men er ziet, zal het comité ook ailes doen om het den bezoe kers aantrekkelijk te maken 0. a. door het geven van concerten. Tholen, In de raadsvergadering van Vrijdag onder voorzitterschap van dhr. burgemeester waren tegenwoordig 7 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren Hollestelle, VanElsaoker, Wage- maker en Moelker. De voorzitter spreekt 'n woord van dank tot de wethouders en den Raad, inzonderheid de heer Hollestelle die tijdens sprekers afwezigheid wegens ziekte de vergaderingen uitnemend bad geleid en veel werk heeft ter voorbereiding van nu reeds genomen besluiten in 't belang der ge meente. Spr. dankte den Raad voor diens trouws medewerking in dezen. Onder de ingekomen stukken is o.a. een missive van Ged. Staten houdende goed keuring van 't Raadsbesluit van 9 Juli tot 't aar gaan eener geldleening van f 2600 ter voorziening in kasgeld en van dat van 14 Jnli betreffende geldleening in zake het auto-proces, idem het besluit tot onder- handsche aanbesteding van 't onderhoud der stadswallen. De voorzitter deelt mede dat de zaak van de gemeente contra Uitdewilligen is afge handeld. De heer Overman vraagt of het kostenbe- 4rag is gebleven zooals aanvankelijk was bepaald. Do voorzitter antwoordt toestemmend 't bedrag van het proces is totaal f 2499,963 Aan dhr. A. Avé wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der commis sie tot wering van schoolverzuim. De commissie, belast met het nazien der gemeenterekening en die der armbesturen voor 1907 brengt by monde van den heer Overman rapport uit en adviseert tot goed keuring, en tot vaststelling der gemeente- rekening ontvang f36623,75; uitgaaf f 36549,935. Aldus besloten. Hierop bieden B. en W. de begroo ting aan over 1909. De voorzitter stelt die met goedvinden van den Raad in handen eener Commissie, en benoemt daartoe de heeren Overman, Moelker, Kegge, Wage- maker en Van Els&eker. Ter toelichting zegt de Voorzitter dat de commissie in die begrooting zullen zien opgenomen, reques- ten van de ambtenaren ter secretarie, en rapporten van de opnichters van de wande ling en van den gemeente-opzichter. Verder zegt de Voorzitter dat aan de beurt van aftreding als zetters zijn de heeren Jacob Lindhout en C. C. M. Geluk. De voorzitter vraagt machtiging om ter benoeming voor te dragen de beide aftre dende heeren en als dubbeltal aan hen toe te voegen de heeren J. van der Hel en J. M. C. Pot. Met algemeene stemmen goedge keurd. Hiermede de agenda afgehandeld zijnde doet de voorzitter de gebruikelijke rondvraag. De heer Noske zegt tot zyn groote ver wondering en mede-leden van den Raad, dat er met de bestrating zoo roekeloos ge handeld wordt. Er zijn nu gedeelten in de stad, waar het gas vernieuwd is, die nu al 3 weken open liggen, en vooral met de nu donkere avonden, of by andere ongevalleD, ook voor de kinderen is het niet van belaag ontbloot hierop te wyzen, was er nu de laatste week maarvoor eenige lantaarns ge zorgd op die plaatsen, dan kon spreker het toegeven. De voorzitter zegt dat de oorzaak hierin ligt, dat de gasfabriek heeft verzocht om den gemeente werkman voor de bestra ting. Die man is maar alleen voor het steen- leggen en een weinige hulp daarby voor het materiaal te halen. Moest er dus meer spoed betracht worden, zoo moesten we vreemde strsatmakers laten komen, en dat gaat niet gemakkelijk, bovendien is de gas fabriek verplicht de straten waar de buizen vernieuwd zyn,tweemaal te bestraten, zoo dat er toch maar voorloopig spoedig wordt gewerkt om het voor ditmaal overal klaar te krygen, terwijl de tweede maal direct zal wordan opgebroken en toegemaakt. Bovendien zegt de voorzitter is het eene zaak die tijdens mijne ziekte beeft plaats gehad, maar zegt de voorzitter we zullen zien zoo spoedig mogelijk het verzoek tege moet te komen. De heer C. A. Wagtho vraagt, hoe het komt,dat er bij gelegenheidvan den verjaar dag van Hl. de Koningin-Moeder niet is gevlagd in de gemeente. De voorzitter zegt, dat het vlaggen in den regel van hem uitgaat, en zegt dat hy niet burgemeester is over een gedeelte der bur gers, maar over alle burgers. En nu meent de voorz- in het belang en naar de meening van het grootste gedeelte der burgers ge handeld te hebben door in dezen niet voor te gaan. Ik neem zegt de voorzitter daar geen woord van terug. De heer Wagtho zsgt, dat het hem van den voorzitter spijt deze woorden te moeten hooren, hy had die niet verwacht. Ook jhr. Van Vredenburg protesteert tegen deze opvatting, de kamerheeren en alle ambtenaren hebben wel degelijk ge vlagd. Spreker heeft nog geinformeerd of er ook van H. M. een verbod was uitgegaan, maar het is spreker gebleken onwaar te wezen. Hy betreurt 't verzuim te meer, met het oog op de groote diensten door kt. M. den lande bewezen. Verder heeft spreker nog eenige kleine opmerkingen, le. over de houten beschoeiing aan de vest, wanneer die zal worden opgeruimd. De wethouder Christiaanse antwoordt dat op heden gebleken is dat de uitgebag gerde modder nog niet voldoende is opge droogd, en dat zoodra dit het geval wel is, onmiddellijk een dijkje of welletje zal wor den gemaakt tot opruimingder beschoeiing. Verder vraagt de heer Van Vrtdenburgh of het bord aan het Nieuwe Paadje niet kan worden veranderd, in een bord zooals de Motorwet aangeeft, want zelfs de rijkspoli tie rydt daar met ds fiets over, omdat hst bord geen bindende kracht heeft. De voorzitter zegt er met den Gemeente bouwmeester over te zullen spreken, ter wijl da heer Noske meent dat de politie verordening eerst op dat punt moet gewy - zigd worden, eer men daar tot plaatsing voor zoo'n bord meg overgaan. Nog zegt jhr. Van Vredenburg, dat het hem opvalt hoe de pers geregeld de verga deringen bijwoont, waarop hij prijs stelt, maar de meubileering voor de pers is onge lukkig. Hy geeft daarom in overweging voor de persmannen een tafel of meer zoo noodig aan te schaffen, wat door den voor zitter wordt toegezegd. Hierna werdt de vergadering gesloten. Kloosterzande. Vrijdagmorgen vond men den arbeider N. alhier dood bij de schuur liggen. Hij was bezig geweest met dorschen; wellicht heeft hy nog hulp willen halen, hij was althans tot op het erf ge komen, waar men hem dood vond liggen. Goes Heden morgen 8 uur brachten drie mannen een koe van Kole van Kloe- tinge naar den (rein. Op eenmaal begon 't dier zioh te verzetten en werd ten laatste zoo wild dat 't zieh van zijn geleiders los brak, op den loop ging en van de steilte af de leiding in liep. Toen 't er weer uit gekomen was en men 't wilde grijpen, sprong 't er weer in en geraakte met zij a kop tnssohen de palen. De heer Masses kwam spoedig met zijn geweer, waarop

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1