Binnenland» Sckoolnleuws. Rechtszaken. Dat valt tegsn, gelijk het in alle kringen tegenvalt. Zoo heeft de Amsrerdamsehe diamant- bewerkersbond Diet minder dan 8500 leden, die voor het overgroote deei sooiasl-derao- eraat zijn. En wat blijkt du omtrent hun lust tot geestelijke ontwikkeling? Daaromtrent wordt geschreven in hun Weekblad »Opvallend klein is het aantal personen die van de bibliotheken, Hilversum medegerekend, gebraik maken. Niet meer dan 944 iezers op een vereeniging van 8' 2 duizend leden. Dat is bitter weinig en inderdaad niet verblijdend, als men in andere landen geschriften leest van het verlangen der arbeiders elders om hunne kennis te vermeerderen, van hun groot verlangen naar geestelijke ontwikkeling. Ook kunnen de 944 lezers en lezeressen, die gezamenlijk in één jaar 22,547 boeken leenden, met hun leeslief- hebberij niet de onverschilligheid der «verige zeven en een halve duizend leden vergoeden. »Niet minder valt de keuze der lectuur tegen. Het is in hoofdzaak ontspanuings-litteratuur, die men wenscht, voor het overgroote deei romans. Belangrijke populaire wetenschappelijke en geschiedkundige werken, die een schat vau kennis bevatten, gaan zelden uit. Zooals de commissie opmerkt, is het een verschijnsel, dat zich bijna in alle arbeiders-boekerijen voordoet. Zeer verklaarbaar is het dat men na den vaak ingespannen arbeid geen zwaren kost verlangt. Men wil zich niet in- maar ontspannen. En in tijden Van werkeloosheid, zQn het slechts enke len, de uitzonderingen, die wat men noemt een of ander belangrijk werk gaan studeeren". Zóó is de werkelijkheid. Het is volgens de voorstelling van socia listische zijde altoos zoo, alsof de „bour geoisie", het kapitalisme", de arbeiders dom wii houdeu. Maar als de arbeiders, zooals de leden van den diamautbewerkersbond, volop in de gelegenheid zijn hun geest te ontwik kelen, blijken slechts weinigen daartGe aandrang te gevoelen, en leest men over het algemeen nog romannetjes. Zooais het precies eender gaat in andere kringen. Waarlijk ook in dezen opzichte doen de scoiaal-demooraten aan overdrijven. Lohman en Kuyper. Bij de uitgevers Oosterbaan k Le Cointre te Goes heeft een brochure het lioht gezien, getiteld „Critiek op „De openbare school" van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, door A. Kloosterman." Zij bevat een oritiek op een zestal artikelen van de hand van den heer Lohman, onder het opschrift 11 De openbare school" in Be Nederlander verschenen. Wij halen uit de brochure aan de tegen stelling, die de schrijver maakt tussohen mr. Lohman en dr. Kuyper. Na opgemerkt te heboen, dat mr. Loh man, hoewel hij het Unierapport vaa 1900 ocderteekend heeft, het daarmede niet eens is, maar nog altijd hangt aan dat van 1895, zegt de schrijver het volgende Het eerste Unierapport alzoo wil de Christelijke overheidssehool, wil dat de Overheid onderwijs geve. Het tweede brengt de school aan de ouders. Dit verschil karakteriseert geheel den strijd, die ontstaan is door den terug keer van den heer Lohman tot zijn vorig standpunt. Den strijd tussohen antirevo lutionairen en Christelijk Bistorisohen. Tussohen de twee groole leiders mr. Loh man en dr. Kuyper. Verwondering kan dit niet baren voor w'.e deze twee mannen kent in hun karak ter en denkwijze. In 1886 hebben beiden ongetwijfeld, om een woord van mr. Lohman te bezigen, de kerk willen ontdoen van den band, die de natuurlijke ontwikkeling der gerefor meerde kerk belemmert en de tijdens de republiek aanwezige ziektekiemen zorg vuldig bewaart. Toen afzetting volgde en de gereform. kerk (Ned. Herv.) bleef in de banden en zij beiden deze kerk voor zich gesloten zagen, moet dit voor mr Lohman veel pijnlijker geweest zyn, dan voor dr Kuyper. De eerste hield van de volkskerk, (zooaio hy ook houdt van een volksschool) waarin de gereformeerde belijdenisschriften band van gemeenschap waren en men modernen en ethischenden kansel zoukunnenontzeggen. Dr Kuyper bekoorde ook wel dit nega tieve, maar bij ziju dieper inzicht in den aard der gereformeerde beginselen, zag hy meer op den rijken schat voor de geloovi- gen als dia beginselen zich vrjjelyk ont wikkelen kondeu. Mr Lohman was de rechtsgeleerde, de staatsman, die de Ned. Herv. Kerk in haar vorigen staat wilde herstellen dr Knyper was de gereformeerde theoloog, die weg nemen wilde wat de prediking der waar- beid, de rijke ontwikkeling der ideeën be lemmerde. Dat was het groote verschil. Lohman wacht op 't herstel der Kerk om terug te koeren tot haar Kuyper wenscht dat zij zich als de gereformeerde kerk zal openbaren en zal dan weer met haar zich trachten te vereenigen. Lohman de wet, Kuyper de leer. Het hoofd en het hart, de man van de balie en de redenaar in de volksvergadering, de aristocraat en de democraat. Beiden hoog in aanzien by het Christen volk, beiden geroepen weleer om te arbei den aan eenzelfde universiteit en hun kracht te wijden aan land en volk in de hoogste regeeringscolleges. Maar Kuyper bemind oin zijn persoon, rijn woord, zijn arbeid Lohman geliefd mdat hij, man van hooge geboorte, zich bij ons voegde. Dr. Kuyper werd en wordt begrepen Mr. Lohman beeft men gezegd te begrijpen, door te vergeten, waarin hij {.iet begrepen werd, Lohman mag zeggen„de overheid is aangewezen om voor de school te zorgen" en „ik verlang, dal de overheid Christelijk zij" en een jaar later, doelende op deze woorden»niet de Chrigtianiseeriog, van de volksschool werd toen bepleit".Niemand toont zich daarover verontwaardigd. Een enkele schijnbare tegenstrijdigheid in de geschriften van Dr. Kuyper is vol doende om hem een vervolging te bezorgen, die maanden aanhoudt. Omdat men hem meer lief heeft. Dat deze twee niet konden samenwerken is duidelijk. „Seinpost bewees er iets van. Ik kan 111e voorsteilen Lohman in de Eerste, Kuyper in de Tweede Kamer; Kuyper miuister en Lohman in den Baad van State. Zoo Lohman maar in hooger positie stond, dan mocht Kuyper leiden het gansohe volk. Maar was Dr. Kuyper overwinnaar in de match, die deze twee onopzettelijk te zien gaven, dan zou het tot botsiDg komen. Niet alleen omdat Mr. Lohman nu juist de eerste moet zijn, maar meer nog omdat hij uit den aard der zaak tegenstander is van de beginselen van Dr. Kuyper. Reeds de invloed van dezen in de Deputatec-vergadering maakte hem tegen stander van organisatie. Wara Lobman de leider geweest, de maD van den invloed, hij zou de organir atie voorgestaan hebben ais nu dr. Kuyper. Merkwaardig is de bekentenis, dat een partij niet zonder organisatie kan, ver kondigd op de eerste vergadering der Chr.- flistorisohe Unie. Tot het aan de orde stellen van „De Overheidssohool" was niet de minste aan leiding voor de voorstanders van de bij zondere school. Dit erkent Mr. Loh aan thans zelf. Dat hij het evenwel deed op de Unie-vergadering was een onvoorzich tigheid, op z'n zachtst. Reeds is gewezen op het verschil tus sohen onze beide groole voormannen. Vast staat bij mr. Lohman, dat de in vloed van dr. Kuyper moet tegengestaan. Hij is voor Christelijk onderwijs, voorde vrije school voor heel de natie. Van den Chrislelijken onderwijzer wel, maar van onze Christelijke onderwijzers is Lohman evenwel geen vriend. Ze zijn hem te demo cratisch, wat hij al weer wijt aan de door werking der anti-revoiutionaire (Kuype- riaaosche) beginselen. De meeste besturen onzer scholen zijn vaD 't zelfde nat over goten, daarom is 't beter dat de overheids sohool Christelijk worde, dan wordt de bijzondere school overbodig en voor de propageeriag van zekere beginselen is geen gelegenheid meer. 'tls het aristooratisehe tegenover het democratischede refieotie tegenover het instinctieve. De heer Lohmaa aanvaardt de vrije school tot weer de openbare school Chris telijk is. Nederland en Venezuela. Art. 17 van het Reglement op de eerbe- wyzen en ealuten (eerste hoofdstuk tweede deel van de Verordeningen van de Konink lijks Marine) zegt: „Binnen het jaar by herhaling dezelfde reede bezoekende,werdt de vlag der natie, waartoe de reede behoort door hetzelfde euhip of door dezelfde sche pen niet andermaal gesalueerd". Ret Vader land herinnert er aan dat de Gelderland hetzelfde j aar reeds een bezoek aan Vene zuela had gebracht, en dat 't dus volkomen terecht was dat de Gelderland de Venezue- iaansche vlag niet salueerde. Gelijk men weet, is het niet-salueeren van de Veneznelaansche vlag door de Gel derland een der offlcieele grieven van de regeering te Caracas. Door bovenstaande verklaring wordt daaraan alle beteekenis ontnomen, bovendien verduidelijkt die verklaring den slotzin van het telegram, Maandag j 1. van wege het dep. vanKoloniën alhier openbiar gemaakt, luidende„Het bezoek van de Gelderland had plaats binnen óen jaar sedert het vorige bezoek. De opmerkzaam heid der autoriteiten is hierop gevestigd". Zooals het daar stond, scheen het alsof deze zinsnede mede een grief weergaf van de Veneznelaansche regeering en als zoo danig was zy niet wel begrypelyk. Het blykt nu, dat deze zin als een toelichtende opmerking van den Gouverneur van Cara- 9*0 aan onze Regeering moet worden opge vat en dat daarmede bedoeld werd aan te toonen, dat door de Gelderland niet aan de gebruiken en voorschriften betreffende de eet bewijzen en saluten was te kort gedaan en de opmerkzaamheid der Venezuelaan- sche autoriteiten hierop was gevestigd. Met dit vorig bezoek wordt waarschijn lijk bedoeld het aandoen der haven van Guanta op den 28aten Sept. 1907, bij welke gelegenheid de gouverneur der provincie, te Barcelona woonachtig, den commandant der Gelderland een bezoek bracht en een muziekkorps medebracht, dat gedurende het bezoek aan boord een uitvoering gsf. De verhouding was toen dus zeer goed. Tot herstelling van een kleine machine averij, na het vertrek van Guanta ontslaan, stoomde de Gelderland toen Daar de reede van Puerto Cabello, waar het ech'.p 30 S»pt» d.a.v. ankerde. Te Puerto Cabelio ligt n.i. sedert enkele jaren een drijvend dok met een lichtvermogen van ruim 4000 ton,waar bij eene in de nabijheid gelegen, goed ge outilleerde reparatie-inrichting behoort. Teekenend voor de toestanden in Vene zuela is wel, dat men zich voorstelde met deze gon vernementswerkplaatsen te kun nen concnrreeren tegen Martinique, omdat man, door dwangarbeiders en politieke ge vangenen als weinig kostbare werkkrach ten te gebruiken, goedkooper zou kannen werken dan op Martinique Oeneraal Van Baaien. VaD generaal Van Daalen, wien de hoofd-redacteur van het Soerab. Hbld. in verband met hst ver schenen Afjeh-rapport om een onderhoud had gevraagd, heeft de journalist het vol gend schrijven ontvangen Soekaboemi, 24 Juni 1908. In antwoord op u-v schrijven van den i9en j.l. zij medegedeeld, dat het mij thans nut teloos voorkomt, uitvoerig aan te toonen aan w i e n het is te wijten, dat het Nederlanasche volk niet tevreden gesteld is kunnen worden met den loop van zaken in Atjeh. Dat Z.Exc. de gouverneur-generaal blijkens het te publiceeren rapport op mij de schuld werpt, is zijn zaakde geschiedenis zal leeren, w i e van ons tweeën het bij het rechte eind had, Z.Exc. of ik. Mijn verleden en mijn naam zullen het volk Wel voldoende borgen zijn, dat* ik steeds met inzetting van mijn geheele persoonlijkheid, heb gedaan en zal blijven doen, wat ik mij tot plicht heb gesteld. Ambtelijke en militaire verhoudingen verzet ten zich er tegen, dat een actief dienend staats dienaar openlijk tegen de regeering optreedt, zoodat het u ook al in verband met 't voren- gaande, wel duidelijk zal zijn, het mij nóch noodig nóch passend voorkomt, u een onder houd over bedoelde aangelegenheid toe te staan. Van Daalen. De nationale betooging voor algein. kiesrecht zal dit jaar den 13 Sept. in Den Haag worden gebonden. De minister van financiën maakt in de St.ct. (no. 183) bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist van een onbekende uit Rotterdam is ontvangen f 2700 aan bank biljetten, ter voldoening van bedrijfsbelas ting 1908/1909. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van hen, die naar Canada zouden willen emigreeren, dat aldaar op dit oogenblik slechts behoefte is aan ervaren landbouwers, die eene hofstede kunnen be talen of ,land koopen, alsmede aan vrouwe lijke dienstboden. Naar spoorwegarbeiders is gedurende dit seizoen geen vraag meer. De minister van buitenl. zaken brengt, voor zooveel noodig, ter aigemeene kennis, dat geen Nederlandersche onderdanen wer den gedood of gewond tydens den op 2 dezer in het Duitsche gedeelte van do ge- zantschapswyk te Peking gwoed hebben den brand of ten gevolge van da daarmede gepaard gegaan zijnde ontploffing. crFl) i^Piiovi ISCLEL Middelburg. Naar we vernemen is als officieële datum voor de opening van de christelijke school voor M. U. L. O. op de Heerengracht vastgesteld 19 Augustus. Het gebouw zal op dien Woensdag voor ge- noodigdsn ter bezichtiging worden open gesteld van 11 tot 1 ure, en de officieële opening zal ten 2 ure plaats hebben in het Schuttershof. Tot de gecoodigden zuilen bshooren B. enW. van Middel burg, districts- en arrondissements - schoolopziener, de plaatselijke schoolcommissie, de Raad van Beroep voor de scholen mat den Bijbel in Walcheren, de leden der Vereeniging voor Geref. Onderwijs te Middelburg, de ouders der schoolgaande kinderen, de onderwij zers en onderwijzeressen van de beide scholen der vereeniging en de besturen der christelijke scholen in Walcheren. Deles sen ia de nieuwe school zullen aanvangen op Maandag 24 Augustus. Schore. Bij de verkiezing voor ein lid van den gemeenteraad zijn heden candi- datenlijsten ingeleverd voor O. Boonman, A. Bruinshoold, Chr. Glerum en W. Sterk. Renesse. Gekozen tot lid van den ge meenteraad de heer A. J. Padmos met 54 stemmen tegen 34 op den heer K, Steur Janzn., die ook een vorige inaal niet was herkozen, doch vervangen werd door dhr. K. Steur Jbzn die echter bedankte. Kruinlngen. Woensdag had het doch tertje van J. B., tij het klimmen over oen schutting het ongeluk met haar arm aan een prikkeldraad te blijven hangen. Arm en pols waren erg bezeerd, zoodat dadelijk de hulp van ar. Koiff van Ooster wij k moest worden ingeroepen. Kruiningen. Bij den smid M. B. waren eenige knapen aau het spelen, liij onge luk viel toen het zoontje van H. v. H. in een put met water waarin gloeiend ijzer afgekoeld was. Het ventje had zich deer lijk verbrand, zoodat dadelijk geneeskun dige hulp ingeroepen werd. Kruidingen. Hedenmorgen /omstreeks zeven uur klonk eensklaps het geluid der brandbek Bij den landbouwer F. C. wae brand ontstaan in 't achterhuis. De dienst meid had n.l. het ongeluk een pan met spek die op de kachel stond te braden, om te werpen. In een oogenblik stond heel het vertrekje in brand. Doch wijl men er spoe dig by was, kon het nog geblueeht worden zonder brandspuit. De meid beliep ernstige brandwondon. kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Goïngarijp door W. A. v. Brsggen, cand. te EDgwierum. Bedankt voor Benthuizen door F. Kijf- tenbeltte Wilnis. Schore. Voor notabele, vacature A. Rottier, werden uitgebracht 18 stemmen. Daarvan verkregen J.van Maldegem 8 en 3. de Visser 6 stemmen. Voorts op H. van Koeveringe Az. 2, J. M. Hage en D. van Koeverige elk 1 stam. Heratemtning tus- schen v. Maldegem en De Visser. Uit Grijpskerke schrijft men ons dat het bericht in ons nummer van Woens dag als zou aldaar beroepen (tova.) zijr, ge heel voorbarig is. Er is geen beroap of toe zegging van beroep gedaan. Alg. Synode. 19e zitting. Een zeer belangrijk puot vormdedadelijk den aanvang der zitting. Sedert weinige jaren is er verschil opgekomen oter iels,dal vroeger vast siond, 'n.i. dat ierusud, die tot de Ned. Herv. Kerk. wil behooren, moet ge doopt wezen is 't hena niet geschied als kind, dan bij zijne toetreding ale lidmaat der ketk. De Syaode van 1907 hoeft in dit verrohil positie genomen en zieh verkl»a> d voor den verplichten doop. Wie tot de Heiv Kerk wi! behooren moet dit zinnebeeld aan vaarden wil hij dat niet, bij blijft vrij, maar slaat buiten baren kring. 15 Januari 11. ia deze bepaling van kracht geworden. Desniettemin deed prof. Cannegieter hc-t voorstel, gelijk hij verzekerde door zijn ge weten gedwongen de pas ingevoerde bepa ling weder af te sahsffen. Hij acht daardoor eene verkeerde beschouwing van den doop begunstigd en de vrijheid van heD, die lid maat der kerk wensohen te worden, terwijl zij aan dit zinnebeeld nietheohten,tot hunne geestelijke schade verkort. Breed gaf hij van deze overtuiging rekenschap. De drie leden der oommissie van rapport oordeel den het in het algemeen ongewensoht eene zoo kort geleden ingevoerde bepaling we der te schrap; en daarom adviseerden twee tot verwerping, hoewel één er van principieel met prof. Cannegieter samen- stemde, gelijk ook prof. Knappert. Het derde lid ried desniettemin tot aanneming. Tot deze formeele quaestie beperkte zieh voornamelijk hat debatalleen de rappor teur van het vorige jaar, de heer Schrieke beantwoordde den voorsteller, wat aangaat het wezen der zaak. Het voorstel der meer derheid werd aangenomen, met één praead- ries en ééne stem tegen. Onder de fouten, die predikanten en ge meenteleden Winnen het bereik der tucht brengen, wordt in het reglement genoemd het handelen „in strijd met den geest en de beginselen der Ned. Herv. Kerk". Hierbij is eene verwijzing gevoegd naar de propo nentsformule, door de predikanten na hun examen onderteekend, die das als 't ware tot toetssteen gesteld wordt. Hiertegen was het bezwaar ingebracht, dat zy dit alleen kon zy'n voor predikanten, niet voor ge meenteleden, die haar niet onderteekenden. Ten vorigen jare werd daarom een tweede toetssteen er naast gesteld, geldend voor alle gemeenteleden, ni. eene verwijzing naar de belydenis-vragen, door ieder lid maat beantwoord. Hierover waren nu de oordeelvellingen der Provincie. Kerkbe sturen en der cl&ssicale vergaderingen in gewonnen, die zich gunstiger en minder gunstig verklaard hadden. Ee heer Ellens beval in een belangrijk rapport, namens de commissie voor dit ontwerp aan, dat de Sy node verklare, dat de invoeging behoort te worden vastgesteld. Het rapport wordt aanstonds in behandeling genomen en de conclusie na vrij breede discussie goedge keurd. Enkele stukken worden voor ken nisgeving aangenomen, o a. het bekende manifest van den Neo-Malthusiaanschen Bond, ook aan de Synode toegezonden. Eén lid der vergadering spreekt daarby zyn leedwezen uit, dat de Synode des vorigen jaars zich heeft laten bewegen een weinig oeteekenende circulaire overditondei werp uit te vaardigen, waardoor dit manifest ie uitgelokt; waartegenover wordt opgemerkt, dat de circulaire in zoover vrucht heeft ge- drages, d&t daardoor op sommige plaatsen actie tegen het Neo-MaltbnsiaDisme is ge wekt. Hierna wordt de zitting gesloten. Geref. Kerken. Tweetal te Feyenoord J. J. Berends te Maasland en J. v. d. Berg te Ter Neuzen. Aangenomen naar Reijnsburg door E. H. Broekstra te Axsl. Ontslag gehuwde Onderwijzeressen, De Vereeniging ter Behartiging van de Belangen der Vrouw heeft aan de Koningin het verzoek gericht, te willen vernietigen rist besluit van den Gemeenteraad van Rotterdam, bekrachtigd door God. Staten van Zuid-Holland, waarbij aan drie onder wijzeressen eervol omslag werd verleend wegens huwelijk. Naar aanleiding van deze argumentatie schrijft het Chr. Schoolblad Wat eene belachelijke argumentatie Ontslag wegens zoodanige verandering van staat, waarbij de vrouw eenen verzorger krijgt, die op zich neemt haar te onderhouden, terwijl zij de huishoudelijke zorg aanvaardt en dubbel belast zou zijn, als zij nu nog eene betrekking moet vervullen, die de krachten van lichaam en ziel ten volle opvordert, durft zulk eene vereeni ging eene straf noemen En met verkrachting van alle feitelijkheid komt ze met de wa gelijke, wreede opmerking voor den dag, dat zulk eene vrouw, moeder geworden, beter den weg tot de zielen van der tig. veertig vreemde kinderen kan vinden en betere opvoedster zal zijn dan de engehuwde onderwijzeres 1 Ach ja, zij zal de traantjes van die kindertjes beter kunnen drogen, als zij dan denkt aan haar eigen kraamkind, aan de hoede eener vreemde toebettouwd, dat thuis wellicht ook schreit en krijt wegens gemis aan moeder zorg 1 Zal zij het misschien naar een crèche moeten brengen Met recht zucht men over maatschappelijke toestanden, welke arbeidersvrouwen, die moe ders zijn, noodzaakt om in fabrieken te wei ken, waarin ze nochtans, zonder schade voor het werk, voor iangeren of korteren tijd gemist kunnen worden. Maar in 't belang der school, om die «hoogere waarde» van de onderwijzeres-moeder, begeert men haar boven de andere in de school 1 Wat eene brutale onteigening 1 Hoe durft men zulk een offer eiscben I Maar die vermeende grootere verkieselijkheid is ook zoo leugenachtig mogelijk. Die ze hier voorwenden, liegen wel niet- ze spreken hier slechts uit onbewuste onkunde, ziekelijk be- kiompen fanatisme. Ons huidig geslacht lijdt reeds onder ner veuze verzwakking, anaemie enz. Welke levens krachtige kinderen zal zulk eene onderwijzeres moeder wel ter wereld brengen, die daar maanden lang vóór de geboorte er van den hoogst zenuwvermoeienden schoolarbeid ver richt! En dan hare niet ongewone prikkelbaar heid in die petiodel Denkt die Vereeniging daar aan niet t Liegen zij dan, die den schoolarbeid voor vrouwen zeer inspannend noemen en verklaren, dat slechts de sterksten onder haar dien arbeid lang volhouden, zonder zeer merkbare sporen hetzij van verzwakking hetzij van professioneele bitsheid, te vertoonen We hebben hier nog niet eens van de ont wrichting der geboden verhoudingen gespro ken. Slechts wezen we op, wat natuur en ervaring leeren. Vreemd genoeg, schijnt die Vereeniging niet veel voor de belangen der ongehuwde onder wijzeressen te voelen. Zij zou anders overwegen, dat als de gehuwde haar natuurlijk eervol ont slag krijgen, er plaats komt voor de vele onge- hnwde die op plaatsing wachten. Voorwaar, Hare Majesteit ontving ditmaal een zeer onvrouwelijk adres! Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte Fraoisch 1. 0. da heer J. Siotem* te Colynspiaat. N. R. C. W. J. A. Jungtnann, P. P. Martrou en L. M. Burg, zijn gesteld ter beschik king van den gouverneur-geDeraal van Nederlandsoh-Indië, om te worden be noemd tot onderwijzer derde klasse bij bet openbaar Europeesoh lager onderwjjs daar te lande. (St.-Ct.) Men meldt uit Den Haag Daar de gemeenteraad op 3 Juni in be ginsel besloot, de gelegenheid tot het toe laten van onvermogende leerlingen tot de hoogere burgerscholen te verruimen en ook minvermogenden tegen betaling van verminderd schoolgeld toe te laten en door dit raadsbesluit rechtmatige verwachtingen zijn opgewekt, stellen B. en W. den ge meenteraad voor ofschoon de krap toe gemeten tijd tussohen den datum van bovengenoemd raadsbesluit en den len September oorzaak zal zijn, dat de nieuwe regeiiag eerst van invloed zal zijn op de ioelatiDg tot de in 1909 aanvangende cur sussen met afwijking van de bestaande regeling bij wijze van uitzondering een grooter aantal kostelooze leerlingen tot de verschillende klassen der H. B. soholen met 5 en 3 j. cursus toe te laten en dit aantal voor dit jaar te bepalen op 28. De raad der gemeente Alkmaar be noemde heden tot leeraar in de Neder- iandsohe taal aan het gymnasium dr. J. A. Vor der Hake aldaar en aan dezelide inrichting gedurende den cursus 1908/9 tot leeraar in de Fransehe taal den heer 0. R. C. Herckenrathtot leeraar in de lloogduitsehe taal den heer L. L -ydesdorff en tot leeraar in het Hebreeuwsoh den heer P. J. Glasz. Men meldt uit Amsterdam. j&JMen herinnert zich de nachtelijke inval len door de Amsterdamsche poliiie, onder leiding van den inspecteur H. Pijpergedaan op 23 Juui eii 23 Juli jl. in perceel 9 aan •>en Biunen-Amstel ('s Gravelandsohe Veer) ■vlwaar overtreding werd geconstateerd van art. 456 Strafrecht, het gelegenheid geven tot hazardspel in een voor het publiek toe gankelijk huis en drankwetovertreding. Heden diende de zaak voor het le kan tongerecht te Amsterdam tegen J. van Buren als houder vsn dat huis en L. Vet als oprichter bij het spel. Behalve de genoemde inspecteur werden cog 7 getuigen gehoord. Het spel bestond in het werpen van dobbelsteenen en weddenschappen op het spel, De houder genoot 10 prooeat van het saldo wicst telkens door twee spelers be haald. Beklaagde deed het voorkomen dat het uitsluitend vrienden waren die hij op visite ontving, voor gezelligheid, tegenover welke verklaring van gastvrijheid de kan tonrechter mr. Boaa wel zijn verwondering te kennen gaf, dat dan toch zeker geid ("er oentage) door de gasten moest worden geofierd. Maar dat diende volgens bekl. ter bestrij ding vaa de onkosten, of als fooi van de gasten Tegenstrijdig waren de verklaringen vut rent de bediening van sterkedrank. Sommigen verklaarden dat daarvoor geen geld werd ge6 sohf, maar men den keilner een fooi gal. De itiuuienaar van het O. M., bewezen achtende dat hier was een voor het publiek toegankelijk huis van hazard, requireerde tegen den houder 6 maanden en tegen den opzichter 4 maanden hechtenis. Da eerste beklaagde, zelf zij a verdediging voordragende, ontkende zijn huis voor het publiek te hebben opengesteld, want velen werden geweigerd, niet uit vrees voor on raad (beweerde hij) want politie werd zon der bezwaar toegelaten, en met betrek king tot het spel ontkende hij dat hier hazard was, want evenals voor het balletje oij de roulette heerschen ook hier de natuurwet en statistieke gegevens, krach tens welke voor de kenners vaststaat dat de si eenen op een bepaalden lijd op hetzelfde vlakje moeten vallen. Een zeer talrijk publiek woonde deze zitting bij. Bij kon. besluit is benoemd tot sub stituut-griffier bjj de arrondissement!).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2