NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 259. 1908 Dinsdag 4 Augustus 22e Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- BnlteslaDdseh Oierzieai. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Binnenland. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 <-ent. Nederland en Venezuela. Aan een belangwekkend artikel in het heden versobenen nummer van Be Aarde en haar Volken over Venezuela is het vol gende ontleend Als het tot een landing van Europeesehe troepen komt, heeft Venezuela veel voor deel au het feit, dat de hoofdstad der Vèïecnigde Staten van Venezuela (het land is een federatieve republiek) zoo hoog en daardoor veilig is gelegen. De spoorweg, die Caracas met de havenstad La Guayra verbindt, stijgt over een leDgte van 48 kilometer niet minder dan 16 kilometer. Hij werd in 1883 onder president Guzman Blanco aangelegd. Ongenoegen met Vene zuela zal ter zee moeten worden beslecht. Cipriano Castro is sedert 1899 president, toen hij zijn voorganger d'Andrade ver joeg en zijn tegenstander, generaal Her nandez, overwon. Hij heeft zioh een wille keurig en inhalig bestuurder betoond en is in bet minst niet populair bij zijn onder danen. Het is een eigenaardige bonte be volking, die van Venezuela, allegaartje van Spaaneoh, Iudiaansoh en negerbloed, waaruit de zon der tropen, mensohen maakte, die in hun grillig wezen een vaster leiding noodig souden hebben, dan hun van den president en zijn satellieten te beurt valt. Van zee uit vertoont Venezuela een bergenkust, waarvan de hooge toppen in de wolken verdwijnen. Men bemerkt er weinig sporen van mensohelijke werkzaam heid. Waar aan het strand een rivier uit mondt, ziet men een paar schamele hutjes als verloren te midden der weelderige natuur. Lang behoudt de kust datzelfde voor komen van geslotenheid, waar Macuto en La Guayra eeuige afwisseling inbrengen. Kleine, gele, groene en rose huisjes liggen aan het strand en bedekken twee rood gekleurde heuvels, terwijl in de diepte van het dal de met pannen gedekte daken een aaneengesloten geheel vormen, waaruit de witte klokketoren der kathedraal statig oprijst. Op de hoogte Btaat aau het eind der groepen huizen een klein vervallen fort. Langs de steile straten van La Guayra bewegen zioh muilezels, zwoegend onder zware lasten en geleid door lange, taan- kleurige, stoffige kerels. Ofschoon de tweede sfad en haven van Venezuela en haven, waar acht stoomvaartlijnen aan komen, beteekent La Guarya niet veel, maakt ten minste een teleurstellenden in druk. Eén enkele straat is dragelijk met groote huizen en enkele goede winkels, en de Spaansehe wijk is nog al origineel met de kleine huizen van hoogstens één ver dieping, die er netjes uitzien en kleurige gevels vertoonen. Op de smalle trottoirs spriDgen de ramen der huizen vooruil en de grootoogige Spaansehe schoonen zien er de voorbijgangers reoht in het gezicht. Maar verder zijn de straten erbarmelijk vuilde buizen zijn van leem opgetrokken en staan op den hellenden grond, die ze vol spleten heeft getrokken. Daar woont de lagere volksklasse van zorgelooze, luie en arme mensoheD, waar toch miséohien meer van zou te maken zijn, als er voor de volksontwikkeling door onderwijs en leiding meer werd gedaan. Het bergachtige land vertoont op de hoogten maar een schralen plantengroei, maar in de daleD en langs de rivieren is de flora van overweldigende weelderig heid. Tot het gebied van de Orinoco be- hooren in Venezuela de groote Llanos of grasvlakten. Het klimaat is verbazend heet en een vaak terugkeerende kwelling zijn de zwermen sprinkhanen. Een ander ge vaar zijn de veelvuldige aardbevingen, vooral in het bergland in het Noorden. De hoofdstad Caracas heeft nog in 1812 ge ledon onder een verwoestende schudding. Als men nu de stad bezoekt, die de allu res van een groote plaats met eere vertoont, moet men erkennen, dat er in de negen tiende eeuw veel gedaan is voor de verhef fing van CsrRcas. President Guzman Blanco heeft dsar ijverig voor gewerkt. In de stad is het wanhopig warm, vooral daar de huizen in de breede straten laag zijn en dus weinig schaduw gaven. De pleinen of paseo's worden gelukkig door lanen van forsche boomen ingesloten. Op het Bolivar plein prijkt het standbeeld van den bevrij der Simon Bolivar, die het land van onder het Spaansehe juk uithielp. Hij is in 1830 te Santa Marta gestorven na een leven, dat een voortdurende strijd is geweest ter wille van de vrijheid der verschillende doelen van Zuid-Amerika. In economisch opzicht gaat het land voor uit. De opbrengst van koffie, suiker en cacao neemt steeds toeook de veeteelt in de Llano's. Groote schepen kunnen echter de havens niet inkomen, vandaar de nood zakelijkheid van overlading in kleinere vaartuigen. Curspao vooral doet aan die vaart op Venezuela met goederen, die af komstig uit Europa, zoowel als uitdeVer- aanigdu Staten, daar in de vracht vaartuigen zijn overgebracht en 't zou doodend wezen voor den handel van ons kleine eiland, als de verwikkelingen tot een afbreken der be trekkingen leidden. Ia een Amsterdamsohen brief schrijft het Handelsbl. e. Antwerpen o. m. »De uitdagende houding van president Cas tro is te brutaler, daar de weermacht van zijn land niet opgewassen is tegen een zeemogend heid als Holland. Het staand legertje van Venezuela telt 7600 manzijn oorlogssterkte wijst op papier 50,000 man aan, maar dit is een soort schutterij van ongeoefende mulatten en Zambo's, die amper een geweer kunnen vast houden. De Venezolaansche vloot bestaat uit één kanonneerboot (twee Red. N. Ct.) met een half dozijn transpottvaartuigen, die hoogtens goed genoeg zijn voor trekschuiten. Eén van onze zestien pantserdekschepen kan de heele Venezolaansche vloot in den grond borende «Gelderland» en «Jacob vanHeemskerck»blok- keeren desnoods de smalle kuststrook en zou den de havenstad La Guyara plat kunnen schieten. Slechts in het bergachtige gedeelte van zijn land zou Castro dan nog een vlucht- plaats vinden. Maar mogelijk vertrouwt de aartsavonturier, dat Holland zich zoo laf gedragen zal als een dertig jaar geleden. Ook toen werd een Neder- landsch gezant (Rolandus), uit het land gezet na de inbeslagneming van Curagaosche sche pen en ook toen ging een Hollandsch oorlogs fregat naar Venezuela, maar onze regeering stelde zich tevreden met de teruggave der aan gehouden vaartuigen. Rolandus keerde niet op zijn post weder. »Castro schijnt thans ditzelfde spelletje te willen herhalen, om zijn aanzien in 't oog zijner mulatten te verhoogen. Maar alle teekenen wijzen erop, dat Holland ditmaal niet met zich zal laten sollen. Toen onze minister van Bui- tenlandsche Zaken onlangs in de Ferste Kamer met sobere, maar waardige zeggingskracht ver klaarde, dat de regeering de vaderlandsche eer boven handelsbelangen zon stellen in dit confliet, sprak hij naar het hart des volks. En zoo inderdaad een oorlog onvermijdelijk blijkt, kan het ministerie Heemskerk zich sterk ge voelen, wetend dat het mag rekenen op den geestclriftigen steun der natie, die de Neder- landsche vlag niet straffeloas wil laten belee- digen". Uit vertrouwelijke bron zegt het blad voorts vernomen te hebben „dat Holland zijn verantwoordelijkheid in deze bij voor baat heeft gedekt door samenspreking met de Amerikaansohe regeering". Naar men verneemt, wordt op de „Gel derland" draadlooze telegrafie aangebracht. Zooals bekend, heeft de „Heemskerok" reeds een station voor draadlooze telegrafie. Er gaan cu met de ,/Heemskerok'' naonteuTS ets werklieden mede om draadlooze telegra fie op de „Gelderland" aan te brengen. Engeland. Een leelijke tegenvaller is de verkiezing voor het Lagerhuis in de Haggevston- divisie van Londen Zaterdag voor de libe ralen geweest. Ter vervanging van den dezer dagen overleden liberalen Sir Cremer die sinds jaren 't district vertegenwoordigde is gekozen een unionist met 2867 stemraeD, terwijl de liberaal slechts 1724 stemmen verkreeg. Wel was er ook nog een derde candidaat, een socialist, die 986 stemmen, meerendeels aan de liberalen onttrokken, op zioh vereenigde. Doch met al die stem men er bij zou de liberaal nog gevallen zijn. Wat bij de meerderheid van 4600 stemmen, het vorige jaar nog door Cremer op den unionist behaald, een verpletterende nederlaag voor nu en voor 't vervolg mag genoemd worden. Sohoon oppermachtig nog in het Lager huis wegens haar sterke meerderheid, mag de liberale partij zioh tegen een volgende periodieke verkiezing wel op een verplet terende nederlaag voorbereiden. En dat, ODdanks haar liebiingeln met de socialisten. Noorwegen. De afgeloopen week is de reizende presi dent der Fransehe Republiek Fallières de gast geweest van den Koning. Hij is ook te Christiania met groote geestdrift ontvangen. Men zou gezegd hebben, schrijft een berichtgever, dat heel de bevolking van 250,000 zielen der hoofdstad op straat was. Hij werd getroffen door de volkomen afwezigheid van militairen, 's Middags reden de Koning en de President zonder geleide en als eenvoudige burgers gekleed, ait in een viotoria, niettemin herkend en hartelijk door jedereen gegroet. Het is de eerste maai in Noorwegens geschiedenis, dat de President der Fransehe Republiek dat land bezoekt. De minister-president Knudsen noemde in een interview de geestdrift, door de bevolking getoond, spontaan en opreeht. Voor geen volk van Europa voelen de Noren meer sympathie dan voor de Fransohen. Do heer Knudsen ging zelfs in zijn be wondering zoo ver, het Fransehe volk te noemen ,/het meest vooruitstrevende, het vrijste en edelmoedigste volk van onzen tijd". Vooruitstrevend ook in het kwade dat had deze minister er wel bij mogen zeggen 1 Frankrijk. De begrootingseommissie der Kamer heeft besloten de krijgshavens Roohefort en Lorient op te heffen. Lorient blijft alleen bouwhaven. Wat Roohefort betreft wordt voorgesteld, de arbeiders gaandeweg te ontslaan en een tijd lang daar nog kleine schepen te doen bouwen. Later zai vastgesteld worden wat daardoor bespaard kan worden. Verder werd tot een bedrag van 700,000 frs. aan uitgaven gesobrapt. Doch de uit gaven worden onvoorzien verhoogd met 1,273,000 frs. voor de vermeerdering en de toekenning van pensioenen aan dein- sorits maritime;!. De reden tot dit besluit? De beide havens zijn niet belangrijk genoeg voor een geheel afzonderlijk beheerde haven van Lorient kan door den marine-prefect van Biest worden beheerd, die van Roohefort is voor moderne oorlogsschepen te klein en on bruikbaar. De beide havens worden alleen als steunpunten en bouwwerven voor de marine behouden. Deskundigen keuren de beslissing der oommissie algemeen goed en velen drin gen aan dat ook de oorlogshaven van Cherbourg zal worden opgeheven en Brest voor het Atlantische, Toulon voor het Middell. Zee-eskader de eenige concentra tiepunten zullen zijn. Turkije. De Sultan heeft zich in een paar dagen zoo populair gemaakt als een Karei de Groote. Bnitenlandsche gezanten hebben zich Zaterdag gehaast hem den dank hun ner vorsten te brengen voor het herstel der Grondwet en het verleenen van vrijheden. En het volk verdrong zich om hem hulde te brengen. Het Selamlik was zeer druk be zocht. De menigte waj doorgedrongen in 't binnenste paleis, en de boomen in den tnin kraakten onder kijklustigen. Tweemalen groette de Sultan, die in zijn rytuig stond, de omstanders die hem toejuichten. Tot teleurstelling van velen ging de Sul tan echter niet naar de Aya Sofia. Vooral de Duitsche pers heeft zich ge haast den nieuwen toestand toe te juichen. Een anti-Duitsch betoog in den Gemeente- tuin te Konstantinopel uitgelokt, had dan ook geen uitwerking, Den bewerker had men bijna gelyncht. Toch maakt de geheele vreugdebeweging niet den indruk van een spontaan verbond tusschen vorst en volk, zooals zij behoorde te zijn. Wèl ingelichten beweren dat de sultan zeer terneer geslagen is. De paleis ambtenaren schrijven zijn toegeven aan de omwenteling toe aan zijn zenuwuitputting, het gevolg van de ziekte die hij al drie jaar heeft. Verder noemen zjj voor het gelukken van de beweging een aantal andere redenen o. a dat de Turken zich schames, dat de Perzen, op wie zij neerzien, eerder hun vrij heid hebben gekregen. Wü lezen verder, dat men in de laatste paar dagen hier en daar ongerust wordt. Het vrijlaten van gewone misdadigers on't aanblijven van Paleisgunstelingen baart hun zorg. Dan is er 't stijgen van de eischen uit de bevolking, en de anti-dynastieke houding van de troepen van het 2e leger korps. Den 24en Juli verboden de officieren den priesters, gebeden voor den sultan op te zenden. Men zegt, dat zij nu Abdul Ha mid weg willen jagen. Nu zal dit laatste wel overdreven zijn want de Jong-Turken, die te Saloniki hun zetel hebben, behesrschen den toestand en zijn op 't oogenblik zeer Sultansgezind. Hun comité te Smyrna, waarin vyf militai ren en vior burgers zitting hebben, werkt met de overheid samen. Een 100tal staat kundige gevangenen, door bemiddeling" van dat comitélosgelaten, trokken jubelend door de stad. In ieder geval mag men tevreden zjjn, dat alles zoo afliep en mag men hopen dat het zoo blijft. Bij de directe belasting, invoerrechten en accijnen zijn benoemd te Zundert A. C. A. de Blinde; te Rijebergen J.M.Hubregtse; te Huibergen H. Mulderte Goirle L. Boot. Bevorderd tot kommies le klasse J. F. Eckebus 2e klasse te Rotterdam. De jaarlijks terugkeerende Nationale Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 12 Aug. a.s. op het Landgoed Velserbeek nabij station Velsen, voor dit doel welwil lend afgestaan door den Hoogwelgeboren Heer Baron v. Tuyll v. Serooskerke. Duizenden nemen ieder jaar deel aan deze Velddagen en extra-treinen met goed koop tarief zijn door de Hollandsohe Spoor wegmaatschappij en door de Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij voor dien dag uit verBohillende deelen van het land gearran geerd. Vanal 5 Aug. tot en met 10 Aug. 's middags 5 uur zijn goedkoope kaartjes met programma's aan de stations dier Maatschappijen verkrijgbaar. De Velddag zal dit jaar geleid worden door Kommaridant en Mevr. Ridsdel, de leiders van het Leger des Heils in Neder land, terwijl ook Kolonel Bullard, die lot voor korten t\jd de leider van het Leper des Heils in Japan was,tegenwoordigzalzijD. Behalve de gewone samenkomsten zal er o.a. ook een Maatschappelijke Demon stratie gehouden worden, waardoor ieder van meer nabij zal kunnen kennismaken met den welslagenden arbeid van hetLeger des Heils op maatschappelijk gebied. Ver der zal er een Muzikale Sluitingsdemon stratie gehouden wordeD, waaraan 200 Muzikanten en 200 Zangers zullen deel nemen. Te Overveenis plotseling overleden mevr. de wed. van wijlen prof. dr. W. H. Bakhuis Roozeboom, geboren Wins. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Zaterdag herdeoht de heer P. Keg Czn., direoteur van het postkantoor alhier, dtn d8g waarop hij vóór 40 jaar als surnumerair in 's rijks dienst trad, De heer Keg werd, na de verschillende rangen te hebben doorloopen, op 1 Junil898benoemd tot direoteur vau het postkantoor te Goes en is sedert 1902 als zoodanig te Middelburg werkzaam. De heer Keg is eerelid van de Broeder schap van commiezen. Reeds enkele jaren geleden werd hij ter belooning zijner dien sten benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Om 10 uur waren op Let kantoor aanwe zig het onder zijn bevelen staand personeel, de brievengaarders uit het ressort Middel burg en do inspecteur met de op zijn bureel werkzaam zijnde ambtenaren. Na geluk- wensoh door den heer van Dieren, inspec teur der posterijen en telegrafie nam de heer Van Galen, oommies le klasse het woord en herdacht de werkzaamheden van den heer Keg als direoteur en mensob. Daar hij als surnumerair met den heer Keg werk te, noemde spreker het een heugelijk feit hem nu na 25 jaar te mogen huldigen en bood hem ook namens de andere ambtena ren een fraai bloemstuk aan. Na een „Leve de Direoteur" uit aller mond, nam de adsis- tent Verstelle het woord en sprak namens het personeel van adsistenten, hoofdbestel ler, kantoorknechts, bestellers en postboden en bood den heer Keg een fraai uitgevoerde photo aan, waarop in groep het kantoorper soneel voorkwam. Hierna nam de heer Kesteloo, brievengaarder te Domburg het woord en huldigde den heer Keg namecs do overige brievengaarders en het daaronder ressorteerende personeel en bood den direo teur eveneens een fraaie groepphoto aan. Hierna werd nog gesproken door den besteller Overduin, die den heer Keg na mens de afdeeling Walcheren van den bond „de Post" onder het spreken van gevoelvolle woorden een fraai bloemstuk in den vorm van een posthoorn aanbood ook namens de bureel ambtenaren ter inspectie werd de heer Keg gecomplimenteerd. Middelburg. De militairen van het garnizoen alhier, worden in de gelegenheid gesteld om gedurende de kermisdagen de bijeenkomsten in bet Militair Tehuis, waar aan ook een wedstrijd in het voordragen verbonden is, aldaar bij te wonen. Heden kwamen onder de wapenen bij het 2e Bat. 3e Reg. Inf. alhier in garnizoen, de landweer-luitenant H. C. Dek en de milioiens der liohting van 1905, Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand Juli 1908 999 Telegrammen, ontving er 1067, opge nomen en verder geseind werden 1346, totaal 3412. Gesprekken. Uitgaande 389, inkomende 504, overgenomen 1127, totaal 2020. Ver- Ont- Kantoren. zonden, vangen. Totaal. Baarland 16 23 39 Borsselen 34 42 76 Driewegen 25 23 48 Ellewoutsdijk 63 50 118 's-Gravenpolder 41 43 84 's-Heer Arendskerke. 26 31 57 's-Heerenhoek30 31 61 s-H. Hendrikskinderen 8 7 15 Heinkenszand 41 36 77 Hoedekenskerke 13 36 49 Kapelle 177 249 426*) Kloetinge 43 47 90 Kruiningen 45 54 99 Kwadendamme. 35 16 31 Nieuwdorp 15 20 35 Nisse14 20 34 Oudelande 22 25 47 Ovezande. 18 13 31 Rilland89 78 167 Schore25 29 54 Waarde3 8 13 31 Wolphaartsdijk 55 84 139 Benevens 76 interc. gesprekken. Goes. Bij v. d. Reit in de Voorstad zijn door een hond negen jonge kippen gedood. Voorts werd hier een (de C.) bekeurd we gens nachtgerucht en eon (Bwegers open- J bare dronkenschap. Goes Zekere L., van hier, werd heden Maandagmorgen door de marechaussee uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1