NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 258. 1908 Maandag 3 Augustus. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bmtenlanfisch OvarzlebL VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. Zijn Naam is Wonderlijk. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. 1 Augustus 1908. Onze geliefde Koningin-Moeder mag D.V. Zondag 2 Augustus haar 50en ge boortedag herdenken. De natie, voorzoover zij het drievoudig snoer God,Nederland, Oranje in de geschiedenis erkent, en haar liefde voor ons Vorstenhuis bewaart, donkt God voor den zegen ons Land en Volk in Koningin Emma geschonken, en bidt Haar voorts een r;jk gezegend lang leven toe De bewerking der kiezers te Zierikzee laten wij in den regel over aan De Bruinis- ser Crtdie daar uitnemend mee op de hoogte is. Waarbij komt dat onze weinige vrienden te Zierikzee, die De Zeeuw lezen, zelfs zonder de uitnemende voorlichting van het Duivelandsche blad, onze voorlich ting niet zouden noodig hebben. Toch willen wjj er nog even wat van zeg gen. De stemming geschiedt Dinsdag. Het moet derhalve dien dag onherroepelijk be slist worden of een rechts- candidaat dat wil zeggen een candidaat voor wien het recht opkomt, in den Raad gekozen wordt, dan wel of men zoo linksch zal zijn in bet uitbrengen van zijn stem dat men 't recht weer ter zijde stelt en in plaats van den rechtschen, den linkschen candidaat zijn stem geeft. De Nieuwsbode begint haar aanbeveling van den liberalen candidaat met een „stemt linkss". En inderdaad, het zou wè! tamelijk links gehandeld zijn indien dergelijk linksch advies op dit oogenblik gevolgd werd. Want het onrecht dat zelfs een rechts geleerde geen lid van een klein-atedslijk gemei-nteraadje mag ziin, omdat hij don Christus belijdt, schreeuwt dezer dagen zoo luide dat menige eerlijke tegenstander er door is wakker gewordenen er een rechtsbeweging is ontstaan die zelfs De Nieuwsbode wel niet meer zal kunnen weg- schetteren. Het is niet onmogelijk dat mr. Engelberts er ook nu niet komt. Immers wij hangen nu af van den politieken tegenstander. Geso In De Veluwe Ohr. Weekblad voor Apel doorn, red. L. Penning, vinden wij onder staande treilende mededeelingen van een 84-jarigen man te Haarlem, door hera xel ven geschreven. De man leeft nog, en schrijft af en toe eenige zijner herinnerin gen in bovengenoemd blad. Ter gedachtenis aan de daden Gods, inzonderheid met het oog op mijne klein en achterkleinkinderen, gevoel ïk lust, op op bijna 84-jarigen ouderdom, te getuigen, dat da Heere mij niet alleenia Zijne goddelijke, onbegrijpelijke lankmoedigheid heeft gedragen en verdragen, maar mij van mijn vroegste jeugd af, telkens heeft ver- lest en gered, mij als terugvoerend van den rand desgrafs. Door vele krankheden en allerlei toestanden, die doorleefd moes ten, was mijn leven iu gevaar, maar 's Hee- ren macht redde keer op keer. Uit de menigvuldige gen4bewijzingen kies ik slechts één, met den wensch, dai mijn geheugen getrouw moge zijn, en ik tot bet neerschrijven bekwaamd moge worden. Ter zake: Op 28 Mei 1880 behaagde het den Heere, mijne echtgenoot© juichend uit dit strijdperk te doen heengaan en tot Zich in de eeuwige gelukzaligheid te nemeu, nadat zij vijf maanden lang met smarten bezocht, en aan haar leger gebonden was geweest. Twaalf jaren lang leed zij asn zenuwtoevallen", die zioh om dezes weken herhaalden, waarbij vlagen van waanzin voorafgingen. In zulk een toestand wist «ij steeds huis en stad te verlaten, zonder «enig spoor achter te laten, waardoor ik in onbeschrijfelijke vrees en angst, dagen en nachten doorbracht, totdat zij bewuste loos en verwond tehuis gebracht werd. nood, een volgenden keer slaagt hij beter. De gestadige drop doorboort zelfs den hardsten steen. Laat men daarom onzerzijds Dinsdag gsan stemmen, alsof deze drop de laatste ware. Wij roepen allen die er voor vatbaar zijn toe -. Stemt in de richting des rechts Het is alweder de tyd dat onze Holland- sche visschers zich tot de haringvangst ge durende enkele maanden aan de kusten van Schotland bevinden. Bekend is het dat van Ned. Hervormde zoowel als van Gereformeerde zijde geeste lijke leiding en hulp aan die visschers ge bracht wordt. Daar wordt in onze moedertaal gepreekt, maar ook wordt raad gegeven of hulp ge boden bij zeer uiteenloopende belangen. Daar wordt gezorgd voor zieken en zoo noodig hulp geboden bij de correspondentie met de achter geblevenen in het vaderland. Het is ons bekend dat door den arbeid van ds Hijmans van Kcudekerke ia Ned. Herv. kringen en door het ten vorigen jaren optreden van ds Goslinga in sommige Geref. kerken in onze omgeving ook voor dezen arbeid in Zeeland sympathie is gewekt. En het is daarom dat we allen die het voorrecht genieten hunne belangstelling ook buiten eigen kring door bijdragen te kunnen toonen eeno herinnering aan dazen arbeid in deze dagen weneehen te brengen. Niet voor eigen kring, maar dan toch voor land- en geloofsgeuooten, voor ons na tionaal bestaan en ons nationaal leven ga onze bede om steun uit en blij ve niet on verhoord Zoogenaamd neutraal Welke indrukken uwe kinderen uit de zoogenaamd neutrale lectuur ontvangen en wat daarvan voor hunne zielen en voor hun volk, dus ook voor uw geslacht, o ouders de diep treurige gevelgen zjjn, kan Frank rijk ons leeren,zooals blijkt uit de volgende citaten en handelingen «Laat ons niet zeggenWe willen den godsdienst niet uitroeien. Noen, laat ons Soms was zij vijf uur van hieren eenmaal werd zij zwaar verwond en door bloed verlies uitgeput, schijnbaar dood, per rij tuig lot onze woning vervoerd. Door deze omstandigheden werd ik plot seling zelf zoo zenuwachtig, dat ik begon te weeneD, te beven on te gillen. De slsap ontvlood mijen mijn geneesheer wist geen raad, hij drong er op aan, dat ik eene reis naar Duitschland maken zou. De slapeloosheid verminderde allengs- kens, maar de zenuwaandoeningen bleven mij van tijd tot tijd ernstig kwellen, tot in 1883 een broerte mij trof, waarbij ik niet slechts buiten kennis geraakte, maar in de ergste mate krankzinnig werd. Drie maal daags werd ik gereinigd en ver schoond, en werden do wondeu, door het liggen verkregen, met zalf bestreken. Maar van al de moeite, die ik mijnen kinderen, die mij dag en nacht verpleegden, ver oorzaakte, wist .ik nietsik kende hen nietik verkeerde in den waan, dat mijn huis een moord en aarshol was, waarin ik verraderlijk ingebracht was; mijne kin deren en allen, die mij kwamen bezoeken, zag ik voor moordenaars aan, die mij wil den öooden en mijn lieve, eu zoo geliefde dochter, wier eigeD leven gevaar liep door het langdurig waken, ter mijner verple ging, zag ik san voor een gifmengster, die mij zocht om te brengen, door gif ia mijne spijze te mengeD. De angst, die, naar ik veronderstel, den misdadiger aangrijpt, waar hij elk oogen blik dc voltrekking van zijn doodvonnis wacht, kan niet grooter zijn dan de vreeze van vermoord te zullen worden, die snij dag en naoht aangreepzij was onbe schrijfelijk zij overheerschte mij ik gilde zoo luid mogelijk moord moord zoodat inen mij op straat hooren kon, en de politie-agenten een onderzoek kwamen instellen, waarbij zij van mijne verstands- integendeel zeggenons doel is den gods dienst te vernietige". Aulard „Annales de la jeu- nesse lsïque Aug. 1904. „Geen God meerl 't Is niet de kerk alleen die we moetan neerhalenGod moet ge dood worden". „Oatechisme republican" vanwege de Vereen, van Frau- sche onderwijzers 1905. „Zij die aan God gelooven zijn stomme rikken. De wormen, die men in het fruit aantreft, zijn pastoors''. In 'n leerboek op de Fraascfce school te Viévigee. Alle jaren, en soms onderscheidens ma len per jaar, worden er in Frankrijk onder wijzers-congressen gebonden, waar dan ge delegeerden in last krijgen om op te treden als „Commissiën van den Index", die aan de regeering de schoolboeken aanwijzen, waarin nog eenige verdachte (godsdienstige) uitspraak of zinsnede voorkomt. Zoo wordt de openbare school in Frank rijk, onder de leus van volstrekte neutrali teit, het werktuig dar vijanden van den godsdienst. In Maart 1904 schreven d© hoofden der Vrijmetselaars-Loges o. m. het volgende „We kunnen volstaan met te wijzen op de jongste werken van Hervé Aulard en Bsyat, om aan te toonen, dat de sehoolbloeken zijn opgesteld in wetenschapelijken, ration zlis- tisohen geest." Door den minister van onderwijs is nu als Btuitsteen daaraan toegevoegd een wets ontwerp,waarbij iedere vader of voogd ver antwoordelijk persoon, die z'n kinderen aan dit onderwijs onttrekt, strafbaar zal zijn voor 't gericht,zelfs tot gevangenisstraf toe. Wee het volk, dat aan zulke neutraliteit is overgeleverd wee de christen, dia daar tegen bij zijn kinderen niet waakt. Geref Kerkbode. Ander licht. In »The Vaccination Inquirer" vaa April 1.1. vonden we het volgende schrijven van Prof. Ruara te Perugia verbijstering overtuigd werden. Bovendien werd ik ten deele lam mijn rechterarm en been waren het ergste deze lichaamsleden hingen geheel slap, zonder eenige veerkracht. Als de geneesheer vroeg^waar is uw arm gaf ik ten antwoord „die is afge sneden". Ook verloor ik geheel mijne spraak, zoodat niemand mij verstaan kon. Ik was ontzettend vermagerd, uitgeteerd. Mijn herder en leeraar, schier alle leden der kerk, waartoe ik behoorde en nog behoor, vele personen ven elders, en mijne elders wonende kinderen bezochten mij en aanschouwden mijne ellende, maar ik kende niemand hunner: allen waren moor denaars en moordenaressen in mijne ver beelding 1 Die toestand duurde voort tot Donder dag v(5ór het Kerstfeest 1813, Toen kwam de leeraar, die mij dikwerf bezocht had, mij opnieuw bezoeken onder des Heeren aanbiddelijk bestuur, en voor de eerste maal herkende ik hem. Op zijne vraag»hoe gast het u ant woordde ik „Naar Naar I" Doeh, alvorens bij deze ontmoeting ver der stil te staan, moet ik meedeelen, dat ik in de laatste dagen dermate achteruit gegaan, vermagerd en krachteloos gewor den was, dat de dokter aan mijne kinde ren beval, niemand meer bij mij te laten, wijl ik in levensgevaar verkeerde; waarbij de goede msn, die mij maanden lang da gelijks bezocht, ea alles wat tot herstel dienen kon, maar vruchteloos, aangewend had, verklaarde, dat de laatste hoop op red ding vervlogen was, ea ieder oogenblik mijn sterven verwacht kon worden. Een lijkbezorger kwam reeds aan mijne kinderen verzoeken, zieh met mijne ter aarde bestelling te mogen belasten. Dit geschiedde dus in December 1883ea nog heden leven èa de geneesheer,wiens weten- Ik wensoh nwe aandacht te vestigen op de volgende otïiciëele cijfers van den „Ma- riioa! Officer" te Milaan van verleden jaar Gedurende vijf jaren 1901'05 waren er in Milaan 93 gevallen van pokken, waarvan 91 met goed gevolg ingeënt, 57 met gevolg gevaccineerd en slechts twee oningeëat, en wel om deze reden, dat zjj te jong zuige lingen waren. Van deze 93 gevallen stierven er 15, allen gevaccineerd en 10 ge- revaooineerd de twee oningeënte zuige lingen stierven niet. Deze medcdeeling is wel van belang. Het sterfte-percentage ia 16 pCt., dus geheel overkomstig den tijd, toen er van inënting nog geen sprake was. Men dient ock in het oog te houden,dat Italië zioh gewillig onder Jenners j*k boog. Eau ieder gelooft er in de inënting, behalve deze Professor, die, door de ondervinding wijs geworden, is bekeerd. Bamin Turkije. Nu de Sultan recht deed ea da Grondwet weer invoerde, begint het volk weer tot zijn gewone werk terug te keeren. De Jong Turken hebben hun partijgsnooten hiertoe aangemaand en ook de Siltan bad per manifest bekend gemaakt dst het nu met al dst gedemonstreer al wel was. Het verzoek van den Sultan o?n door meerdere manifestaties den gang van zaken niet te belemmeren wordt evenwel niet op gevolgd, Gisternacht nog- duurden te Koc- stantinopel de betoogingen voort. In Pera werden redevoeringen gehouden o. a door officieren tegen gunstelingen en politie spionnen. In het Odeon-fheater werd tot het stichten van een patriottisohen bond besloten waar toe reeds 7000 personen toetraden. Deze en dergelijke momenten zijn mis schien niet noodig om Sultan en Porte de ernst der tijden indachtig te doen blijven, doeh in elk geval kunnen zij een stimulans zijn tot sneller overgang naar het nieuwe regime. sehsp als alle mensohelijke wetenschappen beperkt bleek, èn de voorbarige lijkbe zorger, èn mag ik, en dat op zoo'n hoo- gen leeftijd, hoe gebrekkig ook, zelf de pen gebruiken Ea nu keer ik terug tot het antwoord, dat ik mijn leeraar gaf op zijne belang stellende vraagik riep„Naar I naar want ik kan niet gelooven, zalig te kun nen worden". Hij antwoordde mij„ik. ken u nu reeds eenige jaren, dikwerf hebben wij van hart tot hart gesproken, gij hebt mij meermalen de zalige bevinding verhaald, die gij van den Heere genieten mocht, hoe kunt gij nu u door satan zoo laten plagen Ik antwoordde er mij niets, hoegenaamd niets van te knnnen herinnerennn niet te kunnen bidden geen vijf woorden tot God te kunnen sprekenverschrikkelijk bevreesd te zijn in dien toestand te zullen sterven „En danriep ik uit, „wat dan 1" Daarbij ontdekte ik mijne lichamelijke lamheid, en gaf de vrees te kennen, mijn beroep niet meer te zullen kunnen uit oefenen. Vele en deelnemende, vertroostende woorden overeenkomstig mijn toestand sprak Z.E-iiw. tot mij. Hij wees mjj naar Jezus, mijn Hoogepriester, die voor mij bad. En op mijne tegenwerping, dat ik geen geloof had, slechts vrees, vroeg hij, of bij voor mij zou bidden, wat ik gaarne toestond. En nu droeg hij mijn ellendig-en staat zoo juist en zoo hartelijk den Heere op, dat ik werkelijk vertroost werd, en weecen moest van stille blijdschap. Wijl een predikbeurt moest vervuld, verliet de leeraar mij diep getroffen en vol medelijden met den toestand, waarin hij mij aangetroffen had, droeg hij mij in het midden der gemeente bij vernieuwing Aan verschijnselen van goeden wil ont breekt het aan keizerlijke zijde niet. Aan alle legerkorpsen is een irsdé gezonden, volgens hetwelk alle officieren, die sedert meer dan 5 jaar niet bevorderd zijo, in rang zullen opklimmen. Alle buitenlandsnhe bladen worden zonder censuur toegelaten. Ook revolutionaire bladen als o.a. van den verbannen jong-Turk Moerad Bey laat men weer ongehinderd verschijnen. De Jong Turken, bij wie zich de Christe nen, Bulgaren en Grieken hebben aange sloten, gaan nu de verkiezingen voorberei den. Hun leider, Enver, moet gezegd heb ben „wij streven er naar aan Europa te toonen dat wij Turken ons zeiven kunnen hervormen en geen buitenlandsche mo gendheden noodig hebben". Hetgeen de mogendheden, die weldra te Constantinopel zullen bijeenkomen, ter regeling van de Macedonische aangelegen heden, zich zeker wel in het oor zullen knoopen. Juist te rechter tijd schijnt Abdul Hamid zijn kloeke woord te hebben gesproken „Dertig jasr ben ik een gevangene geweest; nu door mijn volk de vrijheid te geven, heb ik mijzc-lf vrij gemaakt". Vele Albaneezen hebben blijkbaar met de hervormingen niet veel op. Zjj achten ze in strijd met den Mohamedaaaschen gods dienst. Maar de Grieksehe Kerk heeft in 'n adres den Sultan dank betuigd. Donderdag hebben de Jong Turken in hun eerste volks vergadering te Pera zich op geestdriftige wpze uitgesproken. Ailen juichten luide de herkregen vrijheden toe,en er werd besloten tot het houden van een nog grootere volks vergadering, een soort voorpsrlement tegen de verkiezingen, en het vormen van een „Vaderlandschen Bond". Gelijk de ratten het zinkend schip, zoo veriatan de geweld hebbers van het oude regime het vaderland. Selim Posja Melhame heeft, zoodra h(j de inhechtenisneming van zijn broeder Habib te Saloniid vernam, aan boord van een Ita- llaansch schip het land verlaten. Zijn andere broeder, Rsdsjid P. eja, wordt voor- loopig in zijn villa te Jenikeui bewaakt en Izzet Pasja, de gehate geheimsecretaris in zijn gebed aan den troon der genade op, wat mij natuurlijk onbekend was. De godsdienstoefening duurde van 8 tot 10 uur, en in dien tijd lag ik op mijn bed te overdenken, wat de voorganger mij gezegd had van Jezus, mijn Hoogepriester, die voor rnjj bad, wat mij eenige hope gaf vervolgens overdacht ik, welke wonder werken de Heiland, toen Hij op aarde verkeerde, had verricht, zooals ons in de Evangeliën beschreven is hoe Hij, door Zijne goddelijke macht, almacht, kwalen had genezen, die geen geneesheer ter wereld genezen kon, of ooit zal kunnen genezenmij kwamen voor de aandacht zoovele ongelukkigen, als door Hem ge holpen waren; biodgeborenen, doofstom men, lammer, melaatsahen, ran den duivel bezetenen, maanzieken, kreupelen van hunne geboorte af, de bloed vloeiende vrouw enz.ja, ik werd er bij bepaald, hoe Hij doodeD, zelfs waar de ontbinding was ingetreden,tot het leven had teruggebracht; hce Hij terwijl aardsche medicijnmeesters dikwerf moesten bekennen, geen raad te weten, in geen enkel geval verlegen had gesieaD ik werd herinnerd (en hoe goed was mij dat) aan zijn medelijden, boe Hij met innerlijke .ontferming bewog' n werd over ellendigan en soms geweend had in teederheid des harten, en nooit iemand had afgewezen met teleursteüf nrie en ver wijtende woorden, neen, dit deed Hij nooit, gij kunt het zien in de Schrift; o letten wij er op, er staat geschreven, en ïk mccht het overdenken, „en Hij genas allen, die kwalijk gesteld waren 1" Zoo peizende en mediteererde, bedacht ik, dat de meoht van den Besre Jezus niet verminderd geworden was, toen Hij ten hemel voer, integendeel, dat Hij de zelfde was, nu en toen, en ook mij helpen kon, als Hij dat wilde. (Sief volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1