NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 254. S908. Woensdag 29 Juli. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Uï Dfl PKR8. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Oud-Wassenaar. Onder dit opschrift lezen wij in de N. Pr. Gr. Ci.- In de provincie Zuid-Holland ligt 1V« uur ten NNO. van 's-Gravenhage, 3/4 uur ZZO. van Wassenaar het bekende landgoed Oud- Wassenaar aan den Sohouwweg, den sohoonen straatweg van Den Haag naar Leiden e:> verder naar Haarlem. Dit landgoed beslaat een oppervlakte van bijna honderd hectaren, waarop men tegen woordig een der schoonste kasteelen van den nieuwen tijd aantreft, geheel in ouden stijl gebouwd. Het was de kunstminnende heer J. van der Oudermeulen, die in 1876 aan den architect C. Muysken opdroeg hier een buiten te bouwen, voldoende aan de eischen van smaak en comfort. Aan dit verlangen is op gelukkige wijze gevolg ge geven. In deze sohoone omgeving aan den duinkant paste geen moderns villa met ge pleisterde muren, ooqaet geschilderd met lichte kleurtjes en tintjesde natuur ver langde iets meer ernstigs, een gebouw met evenredige afmetingen. Vandaar dan ook, dat dit gebouw meer het karakter van een kasteel dan van een villa moest verkrijgen, maar tooh weer geheel afwijkend van de oude kasteelen, met wallen omgeven, met ophaalbruggen, slotpoorten enz. Aan den bekwamen architect is het gelukt, daar een modern gebouw in renaissanee-stiji te doen verrijzen, voldoende aan de eischen van het tegenwoordige leven en voorzien van hetgeen de hedendaagsche nijverheid aanbiedt. Een sohoone iilustratie van Oud-Wasse naar in onzen tijd kan men vinden in het werk van dr. H. Biink «Ons heerlijk Neder land". Veel jaren achtereen is dit heerlijk land goed Oud-Wassenaar in het bezit geweest van Mr. Groen van Prinsterer. Ia de negen tiende eeuw, waarin Groen leefde, van 1801 tot ,1876, is er geen eigenaar van Oud-Was- seDaar geweest zóó beroemd, als Mr. Groen van Prinsterer. Door hem juist heeft deze plek historische waarde gekregen, want op Oud-Wassenaar heeft Groen, geïnspireerd door het statig geboomte, dat men hier nog vindt, zijn Nederlandsohe Gedaohten go- sehreven. Hier is alzoo de grondslag gelegd door geschriften en gesprekken voor de anti-revolutionaire partij, waarvan Groen de geestelijke vader is. Op Oud-Wassenaar heeft Groen de lijnen getrokken, waarlangs nog altijd onze strijd tegen de revolutie gestreden wordt. De lijnen, die ons den weg van het anti revolutionaire staatsrecht aan wijzen. Merkwaardige plek dus op onzen vaderlandsohen bodem! Temerkwaardiger, wijl ook in de zeventiende eeuw, de eeuw onzer glorie, juist op diezelfde plek onze diplomatie zoo groote plaats innam in de Europeesohe staatkunde. Oud-Wassenaar tooh ligt niet ver van Den Haag, de hof stad, het middelpunt der diplomatieke ge schiedenis gedurende vele eeuwen, waar langs de draden van zoovele wereldge beurtenissen geleid werden. De nabijheid der hofstad had juist ten gevolge, dat de buitens als Oud-Wassenaar e.a. de verblijf plaatsen werden van geschiedkundige be kende persoonlijkheden, die hier in de stilte der natuur den loop der wereld historie bestudeerden of traohtten te be- heersohen. Hoe gaarne zou men dat niet willen zien een teekening van Oud-Wassenaar in de dagen van Groen van Prinsterer Daar stelt een goed anti-revolutionair veel meer belang in dan in een teekening van Oud- Wassenaar in onzen tijd. We willen onzen Groen ons zoo gaarne kunnen voorstellen, zooals hij daar op Oud-Wassenaar ver toefde, zinnend en peinzend op de begin selen, die hij uit Gods Woord en de historie afleidde voor ons tegenwoordig leven op elk gebied. We willen zoo gaarne de plek kennen, waarop onze wieg eens stond, nietwaar P Welnu, die plek is Oud-Wassenaar, zoo- als het er nitzag in de dagen van Mr. Groen van Prinsterer. Daar heeft het Calvinistisch staatsrecht, herboren naar bet bewustzijn onzer eeuw, zijn levenslicht aanschouwd. En die historische piek is thans in teekeniDg gebracht en zal binnen enkele maanden verkrijgbaar gesteid wor den in den boekhandel, niet afzonderlijk, maar in een weikje over Groen en zijn omgeving. Als men straks die teekening ziet, kan men niet vermoeden, welk een moeite er aangewend is om deae te ver krijgen. We willen hier mededeeleD, hoe de fohrijver van Groen en zijn omgeving in staat gesteld is om Oud-Wassenaar ten tijde van Groen in teekening te laten brengen. Hij ging te dien einde de archie ven van de stad 's-Gravenhage doorsnuffe len en vond daar meer dan duizend tee- keningen van Den Haag en de omgeving, maar Oud-Wassenaar was er niet bij. Daarna onderzocht dr. Van Gelder voor den schrijver het Rijksprentenkabinet te Amsterdam, dooh vruchteloos, Veel hoop bestond er nu al niet meer voor hel op sporen van het verlangde. De schrijver begaf zich naar de tegenwoordige eigenaars van Oud-Wassenaar, dooh ook dezen be zaten geen teekening van hun landgoed uit de dagen van Groen. De eigenaars van voorheen evenmin. Zelfs verklaarden dezen er ook naar gezocht te hsbben, maar zonder resultaat. Nu werd er een or derzoek ingesteld, of ook nog ergens iemand woonde, die vroe ger wellicht bij Groen gediend bad, mis schien dat zoo iemand er iets van wist. Te iacge leste kwam mea iemand op het spoor, die dertig jaren lang bij Mr. Groen vau Prinsterer gewerkt had zijn naam was Bart van den Berg. Deze grijsaard wist ziek nog te herinneren, dat hij een teekening van Oud -Wassenaar uit Green's dagen gezien had bij een ouden tuinman, •fammer, dat die tuinier al jaren deod was, en dat Bart zich ook niets van de kinderen van dezen tuinier herinteren kon. Na lang peinzen, ja, ging er Bari een licht op: ergens op een „hofje" in Den Haag moest nog een dochter van dien tuinier in een kamertje wonen. In dat kamertje, als hij zich wel herinnerde, moest aan den wand een teekening zijn van Oud-Wassenaar. En zoo was het. Na lang zoeken, en nog eens weer zoeken, werd dan eindelijk dat kamertje in dat «ho'je" gevonden, en daar hing de lang gezochte teekening. En zoo was het dan nu, dat ook wij straks Oud-Wassenaar zuilen kunnen zien, zooais het er uit zag in Groen's tijd, toen bij daar zijn pen hanteerde, toen hij daar samensprak met Van der Brugghen e.a. 28 Juli 1908. Iu ons overzicht van gister is niet. genoeg uitgekomen dat 't niet een verbeterde maar de ongewijzigde Grondwet is die in Turkije weer van kracht wordt. De Sultan toch had in de laatste jaren maar zonder grondwet geregeerd.De grondwet bestonder derhalve wèl, doch slechts op papier. Wij verhaalden reeds van de blijdschap der bevolking, zoo op het platte land als in de steden, over deze uitkomst. Konstantinopel was met vlaggen als be dekt, de straten waren vol van een vroolyke menigte, die met vlaggen zwaaide en jubi leerde. Van het rijtuig van den groot-vizier werden de paarden afgespannen, en de menschen trokken het verder. Ook de sjeich-oel-Islam en de commissaris van politie kregen huldebetuigingen. Voor de gevangenis wachtte het volk op de bevrij ding van de politieke gevangenen. Met sterk gejuich werden deze ontvangen, 's Avonds was de stad feestelijk verlicht. Altegaar bewijs, hoe zelfs in de meest achterlijke landen de nieuwere denkbeel den zich baanbreken. Als er nu maar wijze regeeringen zijn om deze te leiden iu de gewenschte banen. Saloniki leert hoe er tusschen valsche vrijheid en losbandigheid maar één schrede is. Ons vooruit l Wij hebben al meermalen gezien dat do Engelsche liberalen in menig opzicht wat ware vrijzinnigheid en liberaliteit van denkbeelden, onder anderen iu zake de plichten der overheid, aangaat, de Neder- iandsche vrijzinnigen ér vooruit zijn. Nu weer heeft liet Engelsche Lagerhuis, met zoo goed als aigemeene stemmen eon 19-tal afgevaardigden slechts waren er niet voor aangenomen een voorstel tot invoering van twee nieuwe universiteiten iu Ierland, en wel te Dublin en te Belfast, onder bepaling dat aan die te Dublin onder wijs zal gegeven worden uitsluitend in Roomschen geest. Een openbare Roomsche universiteit voor 't overwegend Roomsche Ierland, dat noe men wij nu eens rekening houden met de godsdienstige gevoelens der bevolking, en een gezond opvatten van de taak der Overheid. De Overheid zorgt voor goed onderwijs, ook hooger onderwijs, en geeft aan de be volking het recht den geest van dat onder was vast te stellen. Dus niet neutraal, zooals do lagere school ten onzent abusievelijk genoemd wordt niet protestantsek zooals.de oud-liberaal dit •:pvatmaar overeenkomstig de behoeften. Dat men in Nederland nog zoo ver niet i-s. behoeft, niet te worden aangetoond. De eeniga universiteit op gereformeerden grondslag in ons land is een vrije school, die tot op heden door 't liberalisme van alle kieur en kerk en kem-af is tegengewerkt geworden, ean welke pas in 1905 en dan onder tegenwerking van ahvat vrijzinnig ■vns, in Tweede en Eerste Kamer, een ge- irge concessie van overheidswege ten deel viel. Vaccinedwang. In ons nummer 246 van 20 Juli namen wij onder dit opschrift uit De Standaard over een ingezonden stuk van den heer A. D. Littooy te Middelburg. Billijkheidshalve namen wij toen ook uit •ie Af dd. Crt. over in ons no. van 22 Juli ao. 248 het zakelijk deel van 't verweer an dr Weylen zijn wij nu ook weer ver plicht over te Demen uit De Standaard nog oen andere tegenspraak, welke voorzoo var zij geen herhaling bevat hieronder volgt Geachte Redactie Het doel van mijn schrijven echter is - noral gericht tegen de sub. 4 door dhr Littooij getrokken conclusie. Evenals col lega Weiii stel ik er prijs op te verzekeren, dat ik dhr Littooij volkomen ter goeder trouw acht, maar hij spreekt ernstige en onbewezen beschuldigingen uit, als hij zegt: «dat do geneesheer die Piet inentte, 't armpje niet voldoende vóér de vaccinatie heeft gezuiverd, of aan de instrumenten voor de vaccinatie gebruikt niet de noodige accuratesse is gewijd, of dat de koepokstof aiet goed was". Aan ons bureau wordt het kalf door een veearts gekeurd direct na aankomst,daarna vlak vóór de afname der pokken en ten slotte wordt het dier onder controle van denzelfden veearts geslacht en gekeurd. De stof wordt verwerkt met de nieuwste toestellen en volgens de strengste eischen der aseptiek. De stof wordt ingeënt nadat de arm is gereinigd met petroleumaether, met uitge kookte pennetjes,voor ieder kind 'n nieuwe pen. Ter geruststelling memoreer ik hier tevens dat ons bureau staat onder de directe controle van uw partijgenoot, en ik mag zeggen mijn vriend dr Th. G. den Kou ter, inspecteur der volksgezondheid, die door trouwe bezoeken ten volle op de hoogte is van onze wijze van werken. Geachte Redactie, 'twas niet mijn be doeling te trachten ook maar éen enkelen anti-vaecinedwang-bonder af te brengen van het eenmaal aangenomen verband tus- schen Piet's vaccinatie en zijn ziekte; maar wel teeken ik verzet aan togen de nog vrij j wat verder gaande en totaal onbewezen conclusie als zou hst Middelburgsche bu reau door nalatigheid schuld dragen. Mot den meesten dank voor de opname, Uw dw. Dr D. Schoute. Middelburg, 24 Juli 1908. Intusschen zijn wij ook nog verplicht aan de Midd. Crt. de navolgende corresponden tie over dezelfde zaak te ontleenen Door uitstedigheid ben ik eerst nu in de gelegenheid dr. Weijl van antwoord te dienen. Allereerst de vermelding, dat ik mij door mijn ijver tegen den vaooinedwang niet heb laten vervoeren. Wij zijn nog van meening, dat de ongesteldheid van Piet een gevolg is van de vaccinatiealleen punt 4 diene een correctie. Hit bevreemde mij wel eenigermate in iiw nummer van Dinsdag een schrijven van de hand des heeren Weijl over deze aangelegenheid te vinden, omdat ZEd. zoowel als zijn collega, die de operatie een- en andermaal deed, Zaterdag den vader van het gevaccineerde kind heett verzekerd, dat door mij zeer juist de toe dracht van dit geval was weergegeven, en zij dan ook niet voornemens waren op zijn schrijven in te gaaD. Met volkomene instemming van den vader, die van mijn schrijven vóór de plaatsing kennis nam, schreef ik het door dr. Weijl gewraakte stukje, ja de ouders waren zeer sterk voor de plaatsing, omdat ouk zij evenals alien die Piet's ernstige ongesteldheid hebben gadegeslagen de vaste raeeniog zijn toegedaan, dat de ziekte van Plet tengevolge van do vaccinatie is ontstaan. Waaraan de plotselinge verandering van dr. Weijl is toe te schrijven, kan niet gezegd, wel gedacht worden. Opmerkelijk tooh is hef, dat ZEL Za terdagmorgen niet één enkele aBucaerking op mjja stukje had, ja, nog eens zij het gezegd, daarin „zeer getrouw" het gebeurde weergegeven vond sterker no?, dank zeide voor den lof, welken ik IIH. doctoren, die Piet onder behandeling hadden, bad toegezwaaid en den spijt uit drukte, dat ik den naam van ZEd. in verband met dien lof niet genoemd had. Dr. Weijl schrijft, dat als feit vaststaat «le. dat Piet S. een pokkenbriefje heeft, gedateerd 9 April 11., en dus tenminste een week vroeger was ingeënt". Dat is volkomen waar. 2e. dat ik by Piet ben geroepen, toen hij acuut ziek werd, 14 Mei d. a. v-, dat is zes weken later. De ouders weten de juiste data niet, maar gaarne willen we gelooven, dat dit zoo is, doch zij leggen er den nadruk op, dat Piet ca de inenting aldoor ongesteld is geweest, alhoewel zij hun geneesheer, dr. Weijl, niet direct riepon. 3e. dat ik bij Piet constateerde een abces aan de linkerzijde van den borst- wand onder en terzijde van de groote borstspier". Dat hooren de ouders nu voor het eerst. Op hun uitdrukkelijk vragen, of de onge steldheid van hun jongen het gevolg is van de inenting, werd telkens een ont wijkend antwoord gegevenhet tegen deel is nooit uitgesproken. Den ouders is wel gezegd, dat het by Piet bloedvergiftiging, een soort bloed vergiftiging was. Hebben beide geneesheeren ruim zes we ken na de inentingopdiendroevenZaterdag dat Piet geopereerdmoest worden, niet veel- beteekenend den ouders een tweetal vragen gedaan, waarvan ik slechts één vraag weer geef, om reden de andere te persoonlijk is Deze vraag dus dit is (wijzend op de pok ken) het werk van de animale koepok inenting En direct daarop werden tusschen de ge neesheeren een paar woorden in een vreemde taal, voor de ouders onverstaaabaar, gewis seld, Ieder onbevooroordeelde zal moeten toestemmen, dat deze vraag veelzeggend is. Ligt iu deze vraag niet opgesloten, waar ook door de medici de oorzaak van deoage- steldheid gezocht werd „4e dat de pokken, door mij dadelijk uagezien omdat de ouders daar de oorzaak van 't lijden vermoedden, geheel genezsn waren en degewonalitteekensvertoonden." Hier vergist zich dr Weijl. Wat men graag wil, is men spoedig ge neigd te denken. Wel driemaal, by herhaald bezoek, is den ouders na mijn schrijven gevraagd, of de pokken geheel genezen waren. Deze verklaring had dr Weijl gaarne willen heb ben, maar die konden de ouders niet geven, omdat de pokken volstrekt nog niet gene zen waren. Zij zweerden volgens verklaring der ouders, zes weken na de inenting nog. En nu een enkel woord over hot door mü in 4e genoemde. Ik erken gaarne de schuld enkel en alleen gelegd te hebben op den ge- aeesheer, die de inenting deed. Demogelijk heid is, ja dat wil ik zeifi aannemen, niet uitgesloten, dat aau ZEI. niet het minste verwijt is toe le schrijven, maar dat Piet «(■er vatbaar is. Hoe dit zij, het staat by de ouders eu bij velen die op de hoogte van dit ziektegeval zijn vast, dat het aboes achter wege ware gebleven ais da inenting niet geschied was. En hierover loopt heel de zaak. Hoe meD, mijnheer de Redacteur, ook over de inenting of over den dwang tot inenting denkt, laat men, als de vaccinatie eene ernstige ongesteldheid doet ontstaan, dit eerlijk erkennen. Het is mij heusoh niet te dorn een genees heer te trdïen, integendeel; maar alleen om op het gevaarlijke van het inenten te wijzen, om aan te toonen, dat men een ge zond k nd door de inenting ziek kan maken. Ür. Joh. P. SohouteD, van Apeldoorn, deelt in het nummer vau deze maand in hei Orgaan ean den bond tegen vaccinedwang nog mede, den dood tengevolge van besmetting met vaccine van een anderhalfjarig meisje, dat niet gevaccineerd was, maar de besmet ting heeft gekregen van twee in dat huisge zin gevaccineerde kinderen. Dr. S. vangt zijn artikel aan: «Dat het inenten van koepokstof gevaren kan op leveren voor de gezondheid en zelfs voor het leven van het ingeente kind, wordt in onzen tijd nu wel nagenoeg door ieder een toegestemd". Zelfs vele voorstanders van dc vaccinatie, die de koepokstof altijd en van alle schuld vrijpleiten, zeggen met Prof. Saltet, alleen een onrein instrumentarium, een onvol doende reiniging van de annen en een sieohte verzorging né de kunstbewerking kunnen oorzaak zijn van eventueele onge lukken". Mijnheer de Redacteur, dat ik als folk van den vader, die ook aan dit schrijven zijne volkomene instemming betuigt, op treed, zit 'm hierin, dat hij zich de pen niet toevertrouwt. Nog dezen morgen zei hij nik zou wel eens willen schrijven". Met dank voor de verleende plaatsing, en u de verzekering gevend, dat ik over deze quaestie niet meer hoop te schrijven, mijnheer de Redaeteur, hoogachtend, A. D. LITTOOIJ Az. Middelburg, 25 Juli 1908. Een wederwoord. Mijnheer de Redacteur t We zullen dus nog eens ie kwestie, waar 't om gaat stellen Heeft de heer L. 't recht, afgaande op een hem door een leek meegedeeld ziektegeval, conclusies en beschuldigingen neer te schrijven als door hem zyn ge daan a fortiori waar zijn bron geheel onbetrouwbaar blijkt. Zoo is door my bijv. niet getracht den ouders de verklaring te ontlokken, dat de pokken genezen waren; mijn herinnerings vermogen is sterk genoeg om dit zeker to weten ook dr. Schoute, die de opsratie verrichtte, weet dit beslist. Ik heb hun aiieen gevraagd, of zy zich dat niet her innerden. Waarop ik een ontkennend antwoord kreeg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1