NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND GHRISTELIJK- HISTORISCH No. 251. 1906. Zaterdag 25 Juli. 22e Jaargang, i n m mm. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. Binnenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. <V Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. -v 24 Juli 1908. Groot-Ammers. In deze gemeente heeft, als men weet,een adres den Raad bereikt, om tooh op de Openb. School het Bijbellezen weer in te voeren. Daarover sehrijft O. G. Het verzoek schijnt toegestaan. De A!bl., ons antir. districtsblad in de streek, meldde .bet. Er werd te Groot-Ammers op de openbare school al een gebed gedaan. Ook werd er een psalm gezongen. Thans zal er ook uit den Bijbel worden verteld. En waarom dit alles In Zwolle, op de vergadering van Volksonder wijs, werd het dezer dagen gezegd, door den af gevaardigde van het tegenover gelegen Schoon hoven, die het dus wel weten kan. Deze getuige zei, volgens 't verslag .Daar wordt op de school al gebeden en zoo nu en dan een psalm gezongen. En nu is een adres aan den raad, om er ook het Bijbellezen in te voeren, geteekend door allevrij- zinnigen. Men doet dat, om de stichting van een Christel ij ke school te voorkomen". Grooter lofspraak is de chr. school nooit gegeven Om haar te weren, vraagt de vrijzin nigheid om 'n gebed, 'n psalm en 'n bijbelles op de openbare school I Terecht was Volksonderwijs veront waardigd over die vrijzinnigheid van den kouden grond. Maar de orthodoxie van .Aramers", feliciteeren we niet met zulk een Bijbelschooi. En de kleine groep, die er al jaren werkelijk een .School met den Bijbel" wil, roepen we toe Laat u niet ontmoedigen, maar ga door op den éénig goeden weg Kunt ge door de onthouding uwer broederen 't niet alléén klaarspelen., doe dan in overleg met den Schoolraad eens een be roep op het land I 't Wordt nu voor al ons christenvolk een eerezaak, dat Groot-Ammers een christelijke school krijgt Een school, waar de onderwijzers den Bijbel gebruiken, omdat ze er zelf het leven hunner ziel in vonden en niet, omdat de Raad het hun met meerderheid van stemmen gebood De gemeenteraad van Delft nam met algemeene stemmen een motie aan van den heer Groot (a.-r.) waarin wordt uit gesproken dat gehuwde onderwijzeressen worden ontslagen ingaande op den dag van hare huwelijksvoltrekking. 286 FEUILLETON DOOR S 0 A L DIS. De bedel-orden en hare kloosters In Zeeland. II. Naast de Franciscaner-orde, ontwikkelde zich die der Dominicaners. Haar stichter, de H. Dominicus, die in 1170 geboren werd, werd van zijne jeugd af voor den priestersstand bestemd, en nauwelijks was hij daarin getreden, of zijne welsprekend heid, inzonderheid wanneer hij tot boete vermaande, deed den Bissohop van Osma in hem een geschikt werktuig zien, om de kanunikken van zijn diocees aan meer gestrenge tueht te gewennen, waarin hij niet ongelukkig slaagde. De Paus gaf in 1216 toestemming tot het oprichten der orde en reeds in 1220 waren op het eerste algemeene Kapittel uit acht Provinciën der orde zestig kloosters vertegenwoordigd. Op die vergadering werd beBlolen «dat de de broeders, die tot hiertoe de kan- nunniken-kleeding droegen, tegen 'n witten rok en een wit scapulier, waarover bij het uitgaan een zwarte mantel, met zwarteu kap, geslagen moest worden, dit kleed verruilen zouden. Aan onafgebroken stilzwijgen, gestreng vasten, onthouding van vlessoh, het gebruik van wollen kleedingstukken en armoede, waren zij reeds vroeger onderworpen. Groot waren de voorrechten door de Pausen aan deze orde verleend. Zoo stond Honorarius haar o.a. toe, de godsdienstige plechtigheden, té wögep verrichten Op Be heer Van Aggelen (vrijz.-dem.) wenfoht den maatregel gestreng te hand- hayeD, ook ten opzichte der nu in functie zijnde gehuwde onderwijzeressen. Hij ver dedigde het ontslag van de gehuwde onder wijzeres op grond van het streven om de vrouw uit de fabriek te halen, waaruit hij concludeerdedus ook uit de school. De motie was mede onderteekend door twee liberalen, de haeren Nienhuis en Fischer. Zoo breidt derhalve de beweging tegen de gehuwde onderwijzeressen op school zich uit. In gemeenten waar men er evenzoo over denkt als te Rotterdam, Delft, Hilversum en andere plaatsen, handde de gemeente raad ook alzoo. Geen voorstel doen om 't in de veror dening op te nemen dat gehuwde onder wijzeressen terstond na 't huwelijk of later worden ontslagen. Een dergelijke bepaling wordt door Gedep. Staten afgewezen. Maar bij motie uitspreken dat de onder wijzeres die in 't huwelijk treedt moot worden ontslagen dat mag en dan voert de Raad die motie de eerste gelegenheid de beste maar uit. Doch wij herhalen niet doen wat da burgemeester van Hilversum het raadslid Rutgers wilde laten doen, in welke fuik deze rechtsgeleerde echter niet verkoos te zwemmen, namelijk een voorstel doen dergelijke bepaling in de verordening op te nemen dat nooit Hoe men van een lagen staat tot de positie van een grooi man opklimmen kac, zonder reehtstreeksohen steun van Kapitaal en Wetenschap, heeft de man die deze week te Londen gestorven is Sir Wil liam Randal Cremer bewezen. Een paar jaar geleden gaven wij van dergelijke opklimming en eigen energie natuurlijk de leiding en hulpe Gods hier niet buiten gedacht een staaltje in George Williams, den kantoorklerk die tot den hoogsten rang onder Engelands grooten geraakte. Thans is 't Cremer, wiens figuur in nog ernstiger mate de aandacht trekt, want ook hij stierf in eere, geridderd door zijn draagbare altaren. Zijn opvolger Gregorius IX beval haar aan al de booge prelaten der kerk aan hij stond haar het bezit van kerkhoven toe, voor allen, die er eene begraafplaats zouden kiezen kortom de jaarboeken der orde zijn vol vaa dergelijke gunstige beschikkingen. Op Zeeuwschen bodem ontmoeten wij te Zierïkzee een klooster der Predikheeren mede tot de Dominicaner-orde behoo- rende. Men noemt het jaar 1250 als dat der stichtingalthans op dit jaar bad betrekking het versje, vroeger op den kerkmuur aanwezig, 't welk luidde „Nae duysent twee honderd ende vyftich mede, Quamen die Preeckheeren binnen die Steede". Dit klooster was een telg van het Ant- werpsche Predikheeren-oonvent, dat in 1245 gesticht werd. Als stichtster er van vinden wij vernoemd Machteld, de moeder van Graaf Willem II, of ook wel Margaretha van Konstantinopel, en als begunstigers de burgers der stad, die hun aanzienlijke ge bouwen ter vestiging schonken,en vooral de wed. Vertielt, die bij testament vele geeste lijke gestiohten in Zeeland bedacht en ook voor ditkloostereeniggeld besprak „toteden ornamente" en ook „tote haeren gestigte". Bij al den voorspoed, dien het klooster ten deel viel, was het ook niet uitgesloten van de rampen, die andere gestiohten trof fen, want wij hooren o.a. dat het niet onaangetast bleef, tijdens den strijd in het begiD der 14a eeuw, tusschen de Hollanders en Vlamingen gevoerd .Melis Stoke zegt in z'n rijmkroniek, dat, tijdens de belegering door de laatstgenoemden de aanvaller had „gheworpen met sinen werke Enen steen tot op de kerke Ter a t b ji i n e n in de port". Koning, dooh hij was nog minder begonnen dan Williams. Zijn eerste betrekking was die van krullejongen. In 1838 te Faiehaua bij Portsmouth ge boren, ontving hij zijn eerste en eenige lager onderwijs van zijn moeder. Zijn vader had hem verlaten. Vervolgens kwam hij bij een scheepstimmermanen toen heeft hij zich verder ontwikkeld dooh altjid in één richtingdie van den vrede, waarvoor hij leefde en streed. Driemaal is hij naar Noord-Amerika ge togen om den president en de volksver tegenwoordigers der groote Republiek voor ziju denkbeelden to wiunen en in 1893 namen de Etigelsehe regeering en bet En- geisohe parlement eenstemmig de door hem voorgestelde motie aan, ten gunste van hei arbitrage-verdrag met de Vereenigde Slaton. In 1893 werd hij vereerd met den Nobel prijs. Inderdaad dubbel verdiend. De zaak waarvoor hij streed, was 't waard. En hij zelf had een no >el karakter. Hij toonde dit ook teen weer, door de 8000 pond sterling, aan den prijs verbonden, terstond aan de armen te geven. Hij zelf is dan ook arm gestorven j doch door mil joenen vereerd. Hoe de quaestie met Venezuela is aan komen President Castro van Venezuela weet dat een groot deel der bewoners onzer West Indische bezittingen (Curasao, Aruba en Bonaire) leven moet van zijn land. Nu werd in Mei een Venezolaanseh sohip op Curs^o in quarantaire gesteld, dat uit Quanta (Venezuela) kwam. Nu is Guanta geen besmette plaats. Men weet dat de laatste maanden Venezuela's havenplaat sen door velerlei besmettelijke ziekten, o.a. de pest, bezocht werden. Maar de gezond heidstoestand op bedoeld sehip was van dien aard dat de gouverneur van Cursijao quarantaire noodig aohtie. Castro was hier over zoo verbitterd dat hij de overscheping van goederen voor en van Venezuela op Curasao verbood, hetgeen voor deze kolo nie een zware slag is. De AmerikaaDsehe schepen met bestemming naar Venezuela zullen dientengevolge Curscao niet meer Het klooster werd, bij cïqn noodlottigen brand ven 1458 een prooi der vlammen. Tot herstel gaf Adriaan van Borsele den Jacopijnen te Sieriksee tot hare timmerazie eenig geld en werd door de regeering der stad hun het huis der Tempelieren, nog bestaande aan het eio.de der St Jans straat, tot woning gegeven. Volgens Reigersberg nam die gaeve Godts van dar Festelenciën, in 1532, van de broeders, eens zeventig in getale, zoovele weg, dat de overgeblevenen bij andere kloosters moesten gaan bedelen. Een der broeders stierf in 1566, als het offer van den ontvlamden godsdiensthaat; de overi gen ontweken het dreigende gevaar. Nadat Hondragon do stad vaor Spanje herwonnen had keerden zjj terug, maar moesten opnieuw vluchten toen jze aan den Prins van Oranje kwam, en betreur den in den vreemde het verlies van hunne kostbaarheden en geschriften, de verwoes ting hunner kerk en den verkoop van de kloostergebouwen die overbleven. Van het Dominicaner klooster te Vlts- singen is weinig bekend. Volgens Boxhorn moet het gestaan hebben op den grond, waarop later het stadhuis werd gesticht. De Carmelieters nemen de derde [plaats onder de Bede/orde in, zij mogen Elia en diens opvolger niet als hare stichters kunnen aanmerken, zjj waren toch afkom stig uit het land, door hunne voeten be treden. Eene gelofte, in het uur des gevaars door Bertkold, een der kruisridders, aan wien de verdediging van Antiochië was toevertrouwd, gedaan, was de aanleiding tot haar ontstaan. Het vijandelijk leger trok af en Berthold betaalde zijne gelofte door de stichting van eea kapel en eenige cellen op dén berg Car- aandoen. Waarbij komt dat Curscaosche kleinere schepen de Venezolaansohe havens in het geheel niet meer mogeu aandoen, en de Cursqaosohe werklieden in de havens aan de Venezolaansohs kust op de ver schillende booten geen sjouwerswerk metr mogen verrichten. De Nederlar.dsohe L":euw zal de tanden moeten laten zien, en den grilligen presi dent van Venezuela aan 't verstand hebben te brengen dat hij wel tiranniek mag zijn jegens zijn onderdanen, bij voorbeeld door een dokter in de gevangenis te werpen, die hot eerste geval van pest te La Guyara dorst oonstateeren, maar dat hij van de Nederlandsehe onderdanen in de West moet afblijven. Kuyper en Lobman. Over de veelbesproken rede van den beer Lohman bjj de tot standkoming der Christelijke Hist, fusie, schrijft de Chr Hist. Gooisohe Courant. De voorz., de heer Lohman, opende de mid dagbijeenkomst met een vrij lange en zeer be langrijke rede, waarin hij beknopt de geschie denis van 't ontstaan der Chr Hist Unie schetste, vanaf Groen van Prinsterer tot op heden. Eén bemerking, mogen wij 't zeggen, hebben wij hierop, nl. dat Dr. Kuyper niet de eer weilt gegeven, die hem toch werkelijk toekomt. De oorzaak der scheiding is bekend en laat ons, wat onaangenaam geweest is, als Christenen met den mantel der liefde bedekken. Dat mag evenwel geen reden zijn diens groote verdiensten te vergeten. Kuyper niet de eere die hem toekwam. Met genoegen zagen w\j dit zelfs van Chr.- Historische zijde erkend. St.ichtsche Crt. Chr. Zangersfeest. Eergisferen gaf de Bond van Christelijke Zangvereenigiugea in Nederland een zangersfeest op het buiten goed „Oranjewoud'', daarvoor welwillend door graaf Van Limburg Stirum afgestaan. In zijn openingswoord wees de bondsveor- zitter, mr. H. graaf van Hogendorp, erop, dat dit het eerste zangersfeest in Friesland is hetwelk door den Bond gehouden wordt, mei, welke laataten hij met eenige gezellen betrok. Weldra nam het getal dezer Eremieten toe, zoodat de man, die ui Berthold aan het hoofd stond, in 1209, van oordeel was, den Patriarch van Jeruzalem om 'n regel te moe ten vragen. Dit verzoek werd ingewilligd. De voorgeschraven regel legde o. a. de verplichting op, tot gehoorzaamheid aan den Priortot derving van allen eigendom en tot onthouding van vleesch. De cellen der broeders moesten van elkander ge scheiden zijn en in haar midden een orato rium hebben, opdat daar eiken morgen el de broeders bijeen konden komen. Zonder verlof mocht geen monnik zijn cel verlaten, integendeel moest hij daar dag 6n nacht zich bezig houden met gebed. Niet lang genoten de Carmelieters in hunne eerste woonplaats rust, maar zagen zich' gedrongen om naar Europa to verhui zen. Eerst vestigden zij zich op Cyprus en Sicilië, later in Frankrijk en vervolgens in de andere landen. By deze verandering van woonplaats, was, om zich naar Wester- sche gewoonten te schikken, de wijziging van den regel noodzakelijk,welke wijziging in 1247 door Innocentius IV werd goed gekeurd. Da gelofte der kuischhaid werd er aan de vroegere voorschriften toegevoegd, even zoo het verlof tot het eten van vleesch in sommige gevallen en tot het gebruiken van paarden en andere middelen van vervoer op reis. Te Zierïkzee werd een Carmelieter-klooB- ter gevonden. Dit werd, na de Spaansche omkeer van zaken, door Prins Willem 1, met toestemming van den Magistraat der stad, ter bewoning gegeven aan den Vice- Admiraal Sollaer, ter vergoeding van 't ver lies, hem veroorzaakt door 't vernielen van Het aantal zangeressen en zangers bedroeg pl.m. 800, het meest uit de 4 noordelijke irovinciëo, ook nog uit Gelderland en Utrecht, terwijl men verder ook nog een enkel Zeeuwinnetje, kenbaar aan haar coz- tuum, opmerkte. Voor aardige schikking was gezorgdde zangers waren op den Brink opgesteld, daar buiten opdehellende, ruime gazons was het publiek gezeten, allen omringd door hooge linden en forscheeiken. Onder leiding van den heer Zalsman ta Kampen en onder begeleiding van de nsu- ziak van het Instruotiebatailjon, ook te Kampen, werden tal van stichtelijke liede ren op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Als sprekers traden op ds. Peter sen te Veendam, ds. J. Rauws, directeur» seoretaris van het Ned. Zend .-Genootschap te Rotterdam, ds A. H. van Aodel te Hee- renveeo, ds, J. de Zwaan te Heerenveen. Het slotwoord werd gesproken door dr. L. Wagacsar, predikant bij de Ger. Kerk te Middelburg. Prachtig weder begunstigde deze groote openlucht samenkomst,diedoor pl.m. 5000 personen bezocht werd. Bij kon. besluit is pensioen verleend ingevolge de weduwenwet voor de Ambte naren aan S. C. Rijser weduwe H. M. Wierts van Coehoom, directeur van 't postkantoor o. a. te Goes. UIT DS PROVINCIE. Goes. Uit een koffer per spoor afge zonden door mej. G. J. E. Jansen nit Buik sloot naar hier, is ontvreemd een zilveren broche, zijnde een oude munt waarop het jaar 1652 of 1653, aan den voorkanteen wapen en aan den achterkant een paard een gouden broche met oaméetwee paar zwarte kousen;- twee elastieken banden mot koperen gespjes voor handschoenen en eenig schrijfpapier, enveloppen en brief kaarten. De politie doet onderzoek. Goes. Donderdag j.I. hield de werk- liedenvereeDiging „E'gen Hulp" haar drie- maaudelijksohe vergadering. Van de 355 leden waren 35 aanwezig. De rekening over het 2e kwartaal werd overlegd deze bevatte in ontvangst f 487,37, in uitgaaf f 441,15, zoodat meer is ontvangen f 46,22. Het saldo op 31 Maart bedroeg f2808,42, zoodat het bezit thans is f2854,64. Onder vier zijner huizen in de stad, door de Spaan sche soldaten. Waar dit klooster, met het daarbij be- hoorende Mar ia-Ooi gestaan heeft, is onbe kend, vermoedelijk het eene ten noorden en het andere ten zuiden van de St.Lievenekerk. Het weinige wat wij van de Carmelieter- geatiohten in ons gewest uit de historie hoo ren laat een gunstigen indruk achter, wat betreft het leven der kloosterlingen. Wij zijn er van overtuigd, dat wij den Carmelie ters onrecht zouden doen, indien wij hun in onze schatting eene niet hoogere plaats aan wezen dan aan die der Predikheeren. Ook behoorden tot de Bedel-orden de Augustijner-Eremieten. Deze dagteekenen uit den tijd van Alexander IV. Wij zonden ons vergissen, indien wij meenden, dat deze ordegeestelijken voortaan als eremieten leefden, bloot als eene herinnering aan het geen zij vroeger waren, droegen zij dien naam. De gewone regel van den H. Augustinu», met eenige voorschriften vermeerderd, was de hunne. Wollen, gaen linnen onder kleederen mochten zij dragen. Dagen van onthouding van vleesch en van vasten waren hun voorgeschreven. Snel nam deze orde in omvang toe, maar ook in verbastering en om deze reden ontstonden ook de hervormde Augustijner- Eremieten. Slechts weinig wetenswaardigs vinden wij omtrent 'i Middelburgsche Augustijner- klooster. Met zekerheid hooren we dat het vóér het einde der 13e eeuw bestond. Immers werd het bij den grooten brand, die toen een groot gedeelte der stad ver nielde, in de asoh gelegd. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1