NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 250. 1908, Vrijdag 24 juli. 22e Jaargang. HISTORISCH Buitegl&edseb Ovgrzlebl. CHRISTELIJK- Vaan 9e Eckeal met den Bijbel? VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onder dit opschrift schrijft het Unie- blaadje No. 42 //Waarom een School met den Bijbel voor onze kinderen?" Omdat uw kinderen gedoopt zijn en door U de belofte is afgelegd, dat gij uw kinderen zoudt onderwijzen, doen of hel pen onderwijzen in de leer, die door D beleden wordt. „Maar is het dan niet genoeg, als wij tehuis aan onze kinderen een Christelijke opvoeding geven Kan Zondagsschool en Catechisatie niet, zoo noodig, aanvullen, wat aan de huiselijke opvoeding mocht ontbreken P" Wie hierop bevestigend antwoordt, geeft zich niet volledig rekenschap van de geestelijke behoeften van het kind en de beteekenis en den omvang eener Chris telijke opvoeding. Gij zijt overtuigd, dat het uw dure plicht is, de belofte, by den doop van uw kind afgelegd, zooveel in uw vermo gen is na te komen. Welnu, als gij een oogenblik tot uzelven inkeert, zult gij moeten bekennen, dat uw werk, als alle arbeid van menschen, onvolkomen is. Zult gij dan niet gaarne de hulp inroepen van mannen, die hun leven gewijd hebben aan de opvoeding der jeugd, aan de on derwijzers ZoolaDg gij uw kind nog thuis hebt, zijt gij voor hom de eerste persoon. Tot U ziet het op, tot U richt het al de me nigte van vragen, die in zijn ontwikke lend bewustzijn opkomen. Maar als het kind de school binnentreedt, komt daarin verandering, dan is nw kind voor een groot deel onder uw gezag uit. Dan kan de meester ook grooten invloed uitoefenen op den gedachtengang van uw kind, En mocht het geval zich voordoen, iat,deze hem iets leerde, dat met uw zeggen in strijd was, dan is het niet onmogelijk, dat de meening van den meester meer ingang vindt dan de uwe. De meester vertelt hem zooveel nieuws, leert hem zooveel, dat hem nog onbe kend was; toont hem zooveel wonderlijks, waarover het kind nooit van U hoorde- In de school wordt het kind als ingeleid in een nieuwe wereld, waarin zooveel schoons en heerlijks hem aantrekt en treft. En kunt gij het nu goedvinden, dat uw kind die wonderwereld betreedt, zon der da») in te vinden wat het in uw huis als het heiligste en htt hoogste aanvan kelijk leerde kennen? Immers in het Christelijk gezin is het gebed, is Gods Woord in hooge eere. Daarvoor heeft het kind eerbiedaan vankelijk meest nog, omdat het weet, dat zjjn ouders er voor buigen. Wat zal het kind nu denkeD, wat zal het U vragen, als het ziet, dat in die andere wereld, die hem in de school ontsloten word, van dat Hoogste geen sprake is? Het schoonste, dat uw kind dan leert kennenwat bijna alles op zijn spel na terugdringt op den achtergrond en waarmede hij jaren lang bezig is, dat hij in zich opneemt en waarmede hij één wordtdat alles zou voor hem bestaan... zonder God Dat mag toch niet? Er moet eenheid zyn in de opvoeding in hnis en in de school. Gebed in huis, gebed in de schoolde Bijbel de eereplaats in huis en evenzoo in de school. Gij hebt uw kind soms op zijn vragen gezegd, Wie die schoono bloemen en tintelende sterren maakte en de meester in de School met den Bijbel leert hem ook, dat alles door God geschapen is en onderhouden wordt. Heeft uw kind straf verdiend gy spaart de roede niet, maar tevens hebt gy hem te wijzen op de Wet des Heerenen is hy in de school ongehoorzaam, dan heeft de onderwijzer in het Woord Gods een tuchtmiddel en weet vaak in het gebed het hart van het kind te treffen om het tot schuldbesef te brengen. I In huis en in de school met den Bjjbel leert het kind, dat alle gezag komt van j Bovenvoorwaar niet overbodig in een j tijd, waarin allerwegen over tuchteloosheid wordt geklaagd 1 j En, ten Blotte: zoudt gy het kunnen verantwoorden, uw kind hij het verlaten der school de wereld in te zenden, zonder het, zooveel gij vermocht, te hebben toegerust voor den strijd, die het wacht tegen allerlei verleiding die hier op aarde maar bovenal voor hetgeen noodig is op zyn reis naar de eeuwigheid Het zyn toch zulke gewichtige jaren voor zyn zedel.öke en geestelijke vorming de schooljaren Welnu: ddarom is de School met den Bijbel zoo noodig voor uw bind. DéArom hebben dan ook, gedurende meer dan een halve eeuw, mannen van Christeljjken huize, niet geschroomd te kampen voor de School met den Bybel. Ddarom worden ook thans nog uw krachten en gaven gevraagd om die School te steunen en te onderhouden, om haar gebied steeds meer uit te breiden, opdat straks niemand zelfs niet de armste tevergeefs voor zyn bind een plaats be hoeve te vragen op de School met den Bijhei Canada Canada viert feest. Weldra zal het 300 jaar geleden zijn, dat Q lebeo werd ge sticht, en de Prins van Wales is op weg om de feesten mee te vieren. Voor Frankrijk is de herinnering minder vroolijk. Had Lodewijk XV met meer ernst ge regeerd en wat minder aan zijn genoegrn gedacht, vermoedelijk zou Canada nu nog eeae bloeiende Fransohe kolonie zijn. In die dagen heeft Frankrijk, ook in Eagelsoh-Indië voor goed zijn kansen ver speeld, om eene groots koloniale mogend heid te worden. Nooh Dupleix in Indië, noch Montoalm in Canada zijn behoorlijk gesteund en het einde was, dat zij be sweken. Tooh heeft Engeland aan Canada niet zoo heel veel gewonnen. Bij den vrede van Parijs, die een einde maakte aan den zeven-jarigen oorlog, werd Canada in 1763, door Frankrijk aan Engeland afgestaan en met hun gewone luchthartigheid troostten zich toen de Fransehen over dat feit door Canada te betitelen alsveenige bunders sneeuw." Zulk een verlies had niets te beteekenen, maar dat kwam anders uit. Canada is een reusachtig land, bijna even groot als de Vereenigde 8taten van Noord-Amerika, met een grootsohe toekomst. De sneeuw velden bleken vruchtbare terreinen te zijn. Het klimaat van Canada is vooral in het Zuiden zacht en gezond. Canada kan de koornschuur worden van heel Europa. Het zyn slechts de handen, die nog ontbreken, want de bevolking is nog schaarsch, maar is die leemte aangevuld, dan zal Canada onder de groote mogendhedon plaats ne men. Het Engelsche imperialisme evenwel heeft van die opkomst niet veel te hopen, Reeds tijdens den opstand der Amerikanen, op het einde der 18e eeuw, toonde Canada neiging tot afzondering. Het heeft toen niet j veel gescheeld, of ook Canada was in de beweging meegesleept. Slechts door bijtijds j meer vrijheid toe te staan, dsn het ooit aan de Amerikanen had gegund, ken Enge- j land toen nog den toestand reddeD, maar I steeds heeft Canada sterke neigingen ge- j toond tot afscheiding en onafhankelijkheid I Meer dan eens hebben de Engelsehen op i standen moeten onderdrukken, vooral van het Fransohe element, dat zij aanvankelijk, i evenais het Boeren-element in Zuid-Afrika, I ruw en onrechtvaardig behandeld hebben, i en nu nog willen de Fransohen, die onge- j veer de helft van de bevolking vormen, van j imperialisme niets weten. Hunne sympa- thieën zyn voor Frankrijk. Hun taal, hun zeden, hun ras en hun godsdienst hebben zij i zuiver bewaard. Terwijl in Frankrijk zelf do bevolking eerder achteruit gaat dan vooruit, blijkt het Fransohe ras in Canada /.eer vruohtbaar te zijn, en sterker aan te wassen dan het Eogelsohe. Het is vooral onderden invloed van hetFransoheeietaent dat Canada steeds weigert om voor de En- gelsehe vloot bij te dragen en ook tegeD het zenden van hulptroepen naar Zuid-Afrika hebben de Fransohen heftig geprotesteerd. Toen de Engelsehen in Canada de over winningen vierden van het Eogelsohe leger, hebben de Fransohen krachtig ge- cëEhifesteerd ten gunste van de Boeren, en de kloof lussohen Ecgelsohen en Fransohen wordt voortdurend wijder. Dat Frankrijk ton minste het Fransohe deel van Canada zal herwinnen is nauwe lijks denkbaar. Noeh Engeland, nooh Ame rika zouden dat dulden, maar nu reeds drei gen de Fransohe Canadeezen, dat zij zioh in de armen van Noord-Amerika zullen werpen, als Canada den weg van hetEngel- sche imperialisme opgaat. Voorloopig zal Canada wel zelfstandig blijven, en zich steeds meer van Engeland los makeD, maar op den duur is het vol strekt niet onwaarschijnlijk dat heel Ca nada zich bij de Vereenigde Staten voegt. Nu reeds stroomen de Amerikanen by tienduizenden het land binnen, en zoo eenmaal die vereeniging tot stand komt, zal de Noord-Amerikamsche Unie de machtigste staat der wereld zyn. In Canada en Amerika is nog plaats voor honderden millioenen, en zij, die bevreesd zyn voor de ontwaking van Azië en voor het geele ras, mogen wel eeDg opletteD, hoe Azië tu3sehen Europa en Amerika ligt ingeklemd, en zich ten slotte, noch naar links, nooh naar rechts zal kunnen uitbreiden. In het Noorden boven dien is Russisch Siberië en in het zuiden kan mettertyd Australië een dam worden. De opkomst van Canada is dus niet minder belangwekkend dan de opkomst van Japan. Het laatste land heeft zich eerst militair ontwikkeld, en moot nu trachten met zyn economische ontwikkeling op gely ke hoog te te komen, maar Canada ontwikkelt zich eerst economisch en dan komt de militairs kracht vanzelf. Japan is inwendig voos en zwak. Het is ook reeds overbevolkt, terwijl Canada nog tot in het oneindige nieuwe bewoners kan opneman en al de flinkheid toont en cl de kracht der jeugd. Het is ook zeer goed mogelijk, dat juist bet gevaar, dat van de zydë van Azië dreigt, Canada des te eer tot aansluiting by Amerika zal bewegen, want Canada heeft geen eigen vloot en aan de zijde van den Stillen Oceaan ook geen geschikte oorlogshavens. Het zal thans merkwaardig zyn, na te gaan, hoe de Prins van Wales in Fransch Canada zal worden ontvangen. By een vorig bezoek heeft hij velen geërgerd door alleen Engelsch te spreken. De Fransche Canadeezen zijn loyale staats burgers. Worden zy goed en rechtvaar dig bejegond, dan is er geen oproer van hunne zijde te vreezen, maar zy zyn, evenals de "Vlamingen, zeer op eigen taal en eigen nationaliteit gesteld en doen dat by elke gelegenheid krachtig gevoelen. Er is du3 in Canada veel overeetkomst met Zuid-Afrika. in beide landen hebben de Anglo-Saxors een minstens gelijkwaardig blank ras naast zich gekregen, dat zij niet kannen onder drukken en evenmin ver-Engelsehen. In beide landen moeten twee rassen met twee talen vreedzaam naast en met elkander leven. In beide landen trekt Etjgëland zich steeds meer terug en beide landen toonen «teeds meer neiging tot afscheiding en on afhankelijkheid. In Canada evenwel heeft het Fransohe ras als zoodanig geen toekomst door de nabijheid van de Amerikanen, terwijl het Boerenras van Zuid-Afrika sieh thans vrij kan ontwikkelen om eenmaal zijn stempel op heel Zuid-Afrika te drukken. {Nederl.) 23 Juli 1908. Grappig „Protest'. Te Rotterdam is gisteren een vergadering belegd, om te proteateeren tegen het ongevraagd eervol ontslag, asn een drietal onderwijzeressen door den gemeenteraad verleend, wegeEs huwelijk. Gedeputeerde Staten hebben aan dat raadsbesluit hun goedkeuring verleend, en men achtte het thans tijd om te pro teateeren. Eerst sprak de liberale heer mr. Levy, duarna de sociaal-democratische heer Wibsut, en veavolgons mevrouw Haver. Aan gemeenplaatsee geen gebrek. Da heer Wibaut beweerde, dat het ont slag ingaat tegen den mastschappelyken vooruitgangmevrouw Haver oreerde, dat het streven om de gehuwde vrouw van de „arbeidsmarkt" te houden niets anders ia dan de zuch^, om het prestige van den man hoog te houden en de vrouw het gevoel van de onderhoudena voort durend op te dringen. En de heer Levy, ja de heer Levy, zocht behalve in het juridische, wat ook naar zijn meeningin dit geval niet voldoende schynt te wezen, zyn kracht in het grappige. Hij was grappig de heer Levy. En op de vergadering is gelachen en nog eens gelachen. Heel erg tragisch nam men over en weer de zaak blijkbaar niet op, wat dan ook wel begrijpelijk is. En het aardigste was dat, terwyl de heer Levy sprak over een „soort motie ziekte", die z i. langzamerhand in ons land heersehen gaat, de vergadering be sloten werd met het aannemen eener motie l Het was de klap op de vuurpijl, die wel hevig sissend naar boven ging, maar ook voor de naaste omstanders vermoe delijk niet gevaarlijk is geweest. (Centrum Italië. De landbouwstaking om Parma, die in de laatste weken schijnbaar dood bloedt, is, zegt nu ook een corr. ven het Hbl., een gebeurtenis van het hoogste gewicht in de sooiale geschiedenis van onze dagen, misschien wel het eerste feit-, dat aanduidt, hoe de strijd tussehen arbeid en kapitaal zich in de toekomst ontwikkelen zal. Want hier is werkelijk iets nieuws ver toond. De daglooners, voor zoover zy deel uitmaakten van de syndicalistische «bon den» zyn tegen de boeren eigenaars of pachters opgetreden zonder eisch. Geen lotsverbetering, korteren werkdag of kooger loon vroegen zeze vroegen niets, maar ze staakten. De Ambris had hun gezegd, dat, als ze volhielden en geen hand uitstaken naar het rype graan, waarvan de ombuigende aren al nu en dan 'n korrel lieten vallen, dat dan na 'n paar maanden de eigenaars van het land hun bezit zouden moeten opgeven en zij den grond zouden kunnen over nemen, den grond, waarop zs recht hadden, omdat za hem bewerkten. En De Ambris is hun apostel. Jong en mooi, van een schitterende welsprekendheid jen prachtig leiderstalent betoovert hij de harten der werkers in de Po vlakte, zooals weleer Domela Nieuwenhuis dia van de Amster- damsche havecarbeiders. 'n Liberaal Ka merlid vertelt schrijvend over de staking een paar anecdoten. In 'n tabakswinkel houdt men 'n staker voor den mal en vertelt hem, zeker te weten, dat by de aanstaande verdeeling van den grond de secretaris van den Bond d. i. Ambris voor zich de hofstee der Malenohini bjj Coriguano nemen zal. Het bsertje antwoordt: «Ja, de secretaris heeft ons veel goed gedaan, maar die plaats is een raillioen waard, dat is misschien wel wat te veel." En dan deze op de markt afgeluisterde ontboezeming: «Kijk, 'k ben toch voor ongeluksvogel in de wieg gelegd. Nu 't er om gaat, de landerijen te verdeelen, nu krijg ik die op den berg woon, 'n stuk wat twee dubbeltjes waard is, maar jij, die in de vlakte woont, wie weet wat voor mooi stuk jij krygt." Op een vergadering klopten ze als dol in de handen, toen diefstal en beschadi ging van werktuigen (sabotage) als strijd middelen werden aangeprezen (in dorsch- machines worden dan ook nog al eens steen en gevonden en hooimijten branden opmerkelyk vaak af) en ze verwierpen iederen vorm van sociale wetgeving als nutteloos. De Ambris sprak toen de veel belovende woorden. «De patroons moeten geen korrel graan kryigen van het graan, dat ze meehielpen voortbrengen, wy zullen ons van den oogst meester maken en dien in onze huizen bergen." Tot zooi.er de correspondent die ook dost zien op hoo schandelijke wijze door do roede leiders de bewuste arbeiders worden bedrogen. De Ambris is thans wegens oprniïcg tot negen maanden veroordeeld, maar by is bijtijds per auto een proletarische auto natuurlijk naar Zwitserland ver trokken. Engeland. Op 80-jarigen leeftijd is (wij meldden het gister reeds onder onze Telegrammen de arbeidersafgevaardigde William Randal een man met heroiseh karakter heengegaan. Uit eenvoudige ouders geboren begon hij den strijd om bet bestaan als timmer man. Veel heeft hij vooral voor de vredes beweging gedaan en aan hem is het te danken dat de Interparlementaire Unie tot stand werd gebracht, In 189-3 overtuigde hij het Huis van Afgevaardigden van de wensohelijkheid van een Engelsohe-Amerikaansob Arbitrage verdrag en werkte tot het welslagen daar van mede. Veel heeft hij te dien einde gepubliceerd. In 1903 verwierf hij den Nobelprijs, dien hij echter, hoewel zelf onbemiddeld, geheel ten bate der vredesbeweging aan wendde. Denemarken. President Falliè-es begaf zich eergisleren naar Roskilde, waar Denemarkeos konin gen begraven liggen en legde in de Dom kerk een krans neer op de sarkofaag van koning Christiaan IX, den vader van den tegenwoordigen monarch. Te Kopenhagen terug gekomen gaf hij in het Fransehe aez&ntsohapsgebouw een dejeuner, waaraan Koning en Koningin deelnamen. In den namiddag bezocht de President 't Raadhuis. In den ochtend had hij de beroemde Glyptotheek bezocht onder leiding van den heer Jaoobston, die daaraan 30 millioen kronen ten koste heeft gelegd. De President schonk hem het commandeurslint van het Legioen van Eer. Gisteren vertrok de President naar Zweden. Straks komt de Czaar naar Denemarken. Er ligt in die vorstelijke bezoeken en ont moetingen een oorzeak van groote gerust stelling in betrekking tot den Europeeschen vrede. Denemarken als klein land, tussohen de grooten ïb gelegeD, verheugt zioh over de vriendschap welke 't eau weerskanten te beurt valt. Het heeft aliijd een politiek van praetisohe neutraliteit gevoerd t n 's dsariy met Rusland, Engeland en Fiankiijk i.p goeden voet gebleven. Het dubbele contact mot S'. Petersburg, Londen en Parijs aan den eeeen kant en Berlijn aan de andere zijde heeft onlangs uitdrukkicggevonden in de overeenkomsten betreffende Oostzee en Noordzee, conventies welke, door het be houd van den bestaanden toestand ti waar borgen, wel Denemarkens nederlagen vau 1864 hebben bezegeld maar voor zijn toe komst een waarborg van veiligheid zijn. China. In China worden groote toebereidselen gemaakt tot ontvangst van de Amerikaas- aohe vloot, die in October te Aiaoy wordt verw&oht. Eea krediet van f 684^00 jj$

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1