Ümueuiuitii. LANDBOUW. Heikiiietms. 'Schooiiiieuws. Gemengde Berichten. niet d'e van 1815 vestigde de vrijheid en gelijkheid der godtdiensten. En juist tegen deze Grondwet ging toeumials het anti revolutionaire verzet ran de partij van Groen van Prinsterer, een staatsraaD, op wiens begins-ilen en politiek de leider der Chr.-Hist. Uoie zich bij voorkeur beroept." De Gelderlander komt dan tot de slotsom, dat io spijt van alle logisohe sprongen en oasuistieke evoluties men het katholieke volk nooit aan het verstand zat brengen, dat protestaDtseh en grondwettelijk eigen- li k dezelfde beteekenis hebben: dat zij bij die verklaring ziob niet kan neerleggen, in dat bij handhaving van hel verwar ring-stichtende «proiestactsch" in de be- teetenis van «grondwettelijk" aange nomen, dat het werkelijk zóó bedoeld is 1 slechts aforeuk gedaan zal worden aan de hartelijke en oprechte samenwerking rechts. Een pluimpje. Evenals meermalen Minister Kayper ia de Booiahstische bladen geprezen werd, krijgt tkaus Minister Talma een pluimpje en wel ia Het Volk De zaak is deze. Onze arbeids inspectie is nog niet wat zij wezen moet. Er is te weinig eenheid, te weinig lei ding in. Geoordeeld werd en terecht dat er een hoofdinspecteur van den arbeid moest wezen. Een hoogstaand, bekwaam inan, met helderen blik en vaste hand, die de ontbrekende eenheid en leiding zou kuunen scheppen en tevens den Minister als advi seur, m zake de bescherming der arbeiders, zou kunnen ter zjde staan. De moeilijkheid was zoo een man te vinden. Bet Volk schrijft daaromtrent: «Wist Minister Veegens op het heele geval geen raad, Minister Talma heeft althans de handigheid gehad, er een te vinden. Deze staat geheel buiten het korps en was tot heden onder-directeur van het bureau van gemeentewerken enz. te Rotterdam. Waar sohier alles aan kwam op de keuze van den persoon, daar met een onbekwaam ambtenaar het korps eenvoudig zou worden uitgebreid, doch teveos nog meer zou kun nen worden in de war gestuurd, is het begrijpelijk dat onze Kamerleden zioh be vonden in een moeilijke positie, vooral daar de Minister dezen naam opzettelijk verzweeg. Het lokte echter tijdig uit en het gevolg was, dat teilotterdam nog kon worden geïnformeerd. Deze informaties zijn alleszins gunstig. De bekwaamheid van den persoon in kwestie wordt door geen ter zake kundige betwijfeld en ook tegenover de arbeiders moet deze ambtenaar geen sleobt tiguur hebben gemaakt. Hopen wij, dat de keuze dus goed zal uitvallen en aan het pogen van Minister Talma alsnog geen struikelklokken zuilen worden in den weg gelegd''. Hier krijgt dus Minister Talma een pluimpje vau liet Volk. Een door hem genomen maatregel, een door hem gedane keuze wordt goedgekeurd en verdedigd. Het doet anders wel eenigszios vreemd aan, dat het hoofdorgaan der sociaal-demo craten hem een pluim op den hoed «leekt Had deze «klerikale'' bewindsman het niet verdiend, Bet Volk zou het waarlijk niet hebben gedaan. (Fr. Dagbl) Vaccine dwang. Dr. Weijl te Middelburg weerspreekt in de Mid.elb. Crt. de feiten zooais died or den heer A. D. Littooij in de Standaard zyn meegedeeld in betrekking tot de ziekte van den kleinen Soheijbeler. Het slot van zijD beloog luidt: Als feit toch staat vast le dai Piet S een pokkenbriefje heeft, gedateerd 9 April 1.1, en dus ten minste een week vroeger was ingeënt j 'ile dat ik bij Piet ben geroepen, toen hij acuut ziek werd, 14 Mei d.a.vdat is zes weken later. 3e dat ik bij Piet oonetateerde een absces aan de linkerzijde van den borsi- wand onder en terzijde van de groote borstspier 4e dat de pokken, door mij dadelijk nagezien omdat de ouders daar de oorzaak van 'l lijden vermoedden, geheel genezen waren eu de gewone litteekeDS vertoonden. De eenig mogelijke oonolusie was dus: Piet was erus'.ig ziek tengevolge eetier plaatselijke infeotie van onbekendeoorzaak. Dat ik verklaard zou hebben, wat de heer Littooij mij srb 3o laat oonstateeren, is dus ten eenenmale onwaar. 't Is in de eerste plaats om dit uitdrukke lijk te zeggen, dat ik in't openbaar tegen het sohiijven van den heer Littooij opkom Wat de vierde oonolusie van den heer Littooij betreft, maakte de moeder zelfde opmerking „Als 't aan de stol gelegen zou hebben, zouden de andere kinderen, welke oiea Q»g ingeënt zijn, het toch ook ge kregen heoben". Dat de ingang waardoor de infeotie binnenkwam, niet de prikjes waren van de inenting, wordt dus bewezen door den tijd, die verliep tussohen de inenting en 'l uitbreken der inleetie, en ten tweede door de plaats vaa het aboes -. in armen oksel zijn door mij geen symptomen van ontsteking gezien. Dezer dagen meldden wij dat de heer G. J. C. A. Pop, directeur-generaal der poste rijen en telegrafie, ernstig overweegt als zóódanig ef te treden,daar hem niet do zelf standigheid wordt gelaten, welke h:' voor een goed bsheer van het bedrijf noou zake lijk acht. Wij vernemen uit volkomen ver trouwbare bron, dat van heengaan b:j den heer Pop vooreerst wel geen sprei e zal zijn, om verschillende redenen. V\ -t de reden betreft, die hem daartoe zou 1; iden, dat den heer Pop «niet de zelfsti a-iig- heid wordt gelaten, welke hij voor eer goed beheer van bet bedryf noodzakelyk cht", dit slaat waarschijnlijk op het f; j', dat Je legeewoordige minister van waterstaat, de heer Bevers, en de secretaris-ge' eraal hun gezag veel strenger handhaven dm bijv. minister Kr&us, onder wien de D. G. ook ai veel minder vrijheid had dan onder min. De llarez Oyens. De verhouding tus- schen deze autoriteiten en den D.-G moet vau allesbehalve vriendschappelijke^ aard wezen. Minder dan ooit moet men geneigd zijn, vau de afd. «Posterijen on Teleg; afie" eeu geheel zelfstandige afdeeling te u iken zooals indertijd de beer De Savornin Lohman min. Kraus in de Tweede i tuier verzocht, zij blyft een onderafd. eling van Waterstaat in elk opzicht, nog veel meer dan vroeger. Aep. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. De reserve-korporaals J. J. Koopmaus en F. W. Dormaar ven het 2e bat. 3e reg. inf., alhier ia gamuoen, ziju geslaagd bij hetalhiergehoudenex men voor den rang van reserve-sergeant. Vlissingen. Tot hoofdoonriucteur hij de Staatsspoor is bevorderd dhr. P. van Rijs, conducteur le klasse alhier. H. Roosenbeek, brievenbesteller te Rotterdam, leerling bij dei cursus te Utrecht, is met ingang van 16 Juli ben emd tot conducteur der brievenmalen 3e klasse op de lijn Vlissingen—Breda, standplaats Vlissingen. Op het verzoek van eenige timmer lieden te Oostkapelle, om met ingang van 20 Juli het uurloon van 12 op 14ocntte brengen, is door de patroons afwijzend beschikt. Omtrent de vechtpartij te Hoofd plaat, als gevolg waarvan een jongeman op sterven ligt en een ander te Middelburg in voorarrest zit verneemt men nader Bij het sluiten van de kermis gingen Zaterdag op Zondagnaoht eeoige personen in gezelschap naar hunne woningen, onder weg kregen een paar familieleden woorden die Anleiding gaven dat zij spoedig lagen te veohten, de overigen vervolgden hun weg en lieten de twee aokter. Onder het vechten schijnt de ecoe partij, zekere J. B. Cornelia, zijn mes te hebben getrokken en dit zijn tegenstander F J. Cromheeoke, een 22-jarigen gehuwden landbcuwers- kneoht, in de bost te hebben gestoken. Eenigen tijd nadien passeerde op weg naar Ifzendijke een kermisreiziger de plaats en vond den jongeling daar zwaar gewond liggendehij keerde spoedig op zijn schreden terug en deed bij de politie aangifte. Deze bevond zich spoedig bij den getroffene en zond dadelijk naar Ilzendijke om Dr. van üelden die met zyn stoom- üets kort daarna op het terrein verscheen, op zijn raad werd hy voorzichtig naar de wonwg van Cornells gedragen en daar constateerde hij eene 3 c.M. lange en 5 c M. diepe wonde in de linkerborst, links vau het nart en ook dat de long geraakt was. De getroffene had veel bloedverlies geleden. Als vermoedelijke dader werd van zijn bed gehaald bovengenoemde J. B. C. ten wiens huize de gewonde was gebracht hij is thans naar Middelburg overgebracht ter beschikking van d8 justitie. Hij blyfi ontkennen te hebben gestoken. Het mes is ook LOg niet gevonden. Da torstand van de gewonde is hoogst gevaarlijk. Hansweert De zeilschepen „Sophie'', schipper D. C. Touw, geladen met tarwe ei Johanna", schipper A. de Pijper, geladen mot lijnzaad, kooiende van België, zijn aihier mot gescheurde zeilen door de sleep boot „Judo" binnengebracht. Scherpenisse In de Maandag gehouden gemeenteraadsvergadering, onaer voorzit terschap van den burgemeester, deelde de voorzitter mede, dat, naar aanleiding van het in eene vorige vergadering ter tafel gebrachte omtrent het doen planten eener heg bij den tuin van den gemeenteveld wachter, bij een door B. en W. gedaan onderzoek is gebleken, dat daarvoor geeo voldoende ruimte is, zoodat daartoe niet kan worden overgegaan. Hierna wordt mudedeeiing gedaan van de goedkeuring der suppletoire kohieren hoofdelijken omslag en hondenbelasting 1908. Betreffende eene missive van den heer Comm. der Koningin, houdende uit- noodigiog tot het opmaken eener voor dracht vaa zeiters voor 's Rijks directe belastingen, wordt besioten dit aan te houden tot eene volgende vergadering. Op een verzoek der weegbrugvereeniging „Eendracht m-akl mauhi" tot het doen metselen eener lij steeneu bij de wejgbrug, wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt, daar men algemeen van oordeel is dai als "au de paslage met rij- en voer tuigen en rijwielen in minder veilige oon ditiën zou verkeeren. De ingezonden reke ning van het burgerlijk armbestuur wordt goedgekeurd op een bedrag van f 1077.136, zoo in ontvang als in uitgaaf. Mede wordt goedkeuring verleend aan de begrooiing dier administratie voor 1909, opesneind cijfer van f 1005, zoo in ontvang als in uitgaaf, met ezn subsidie uit de gemeente fondsen van f950. De rekening over 1907 wordt vastgesteld in ontvang op f12218.30, in uitgaaf op f 11970.93®, alzoo met eeu batig slot van f247.365. Op voois.«I vau B. en W. wordt besloten aan Feijtel onderhands te verburen 15 M3 gemeente grond tegen eene jaarlijksehe huursom van fl Na nog eenige bespreking omtrent uit te voeren werkzaamheden aan de haven sluit de voorzitter de vergadering. Men schrijft van de Belgische grenzen Het slachtvee maakt in België tegen woordig hooge prezen. De veemarkten zyn slecht voorzien. Terwyl op de Rot- terdamsche markt de koeien en ossen genoteerd staan tegen 35 5 31 cent, wer den op de laatste markt te Anderlecht, de voornaamste veemarkt van België, de vette ossen betaald tot fr. 1.04 per kilo. Het gevolg biervan is, dat de invoer van Nederlandcch slachtvee buitengewoon groot is. In de eerste helft van [deze maand werden in de slaohthnizen van Brussel, Luik, Antwerpen, Gent eu Brugge geslacht 2079 Nederlandsche runderen en wel te Luik 739, te Antwerpen 754, te Gent 226, te Brussel 330 en te Brugge slechts 30. Ook naar Nederlandsche schapen be stemd voor de slachtbank is tegenwoordig veel vraag, vandaar dat door den Bel gischen minister van lannbouw eenige grenskaDtoren opengesteld zyn voor den invoer van Nederlandsche schapee bestemd voor Oostende, iets wat nog nimmer toe gestaan is. De zware gewassen in de vruchtbare streek van het noordea van Groningen lyden geducht van den regen. De haver vooral ligt plat aan den grond en begint sterk door te groeien, d. i. er komen eene menigte nieuwe halmen even boven den worten uitschieten, die niets opleveren en de voedingsstoffen onnut verbruiken waardoor de opbrengst aanmerkelijk ver mindert. Evenzoo bij de dit voorjaar veel vuldig uitgezaaide zemertarwe. Het vlas heeft het tot dusver goed uitgehouden en wordt thans druk geoogst. Hierop is de regen, vooral als die gepaard gaat met warm weer, mede uiterst nadeelig. Dergelijke klachten kwamen ons ook reeds uit onze omgeving ter ooren 1 Yoghurtkaas. Het Ned. Landb. Weekbl cntleeni het volgeDéo over dit voedings artikel aun een Ojstecrijfesch vakblad Zooals bekend, heeft de Bulgaarsohe Yoghurtkaas een speoilieke werking tegen verschillende spijsverteringstoornissen. Id verband daarmede heeft do bereiding van Yoghnrtmelk in de laatste jareD een hoogo vlucht genomen, dikwijls meer zeer goed suoces. Verschillende melkinrichtingen in Duitsehland verkoopen voor een bedrag van 100. tot 200 Murk per dag van deze melk. Nu eohijut echter de verkoop dezer melk in flessohen zekere moeilijkheden op te leveren en men kwam daardoor op de gedachte Yoghurtkaas te bereiden. Deze kaas wordt bereid uit gesteriliseerde volle melk, waaraan het Bulgasrsohe Mayar- ferment wordt toegevoegd. Dit bevat in hoofdzaak dr.e soorten bacteriej, welke aan de Yoghurt de speoilieke werking ver- leenen. Op deze wijze bereide kaarsjes, wegende 99 gram per siuk, worden thans verkoöhl door de bekende firma Gebr. Groh ie Berlijn voor 18 oeuis per stuk. Het sobijut, dat deze kaarsjes veel afzet vinden. De Yoghurtkaas wordt in den vorm van Gervaiskaas in perkatnenipapier verpakt in den haudei gebracht en hseit een aangenomen licht zuren smaak. Nod. Herv. Kerk. Bedankt voor Otterloo door W. R. Kals- hovcn te Elspeet; voor West-Zazndam door W. D. vau Leeuwen Boomkamp te Lochemvoor Kombuizen door J Gro6newold te üorredytt. Na des morgeus bevestigd te zyn door ds. J. Ossawaarde van Mappsl met een een leerrede over 1 Cor. 3:11 deed Zon dagavond ds G. K rning, van Grijpskerke, intrede te Enkhuizen met de woorden uit Galaten 1:11. Geref. Kerken. Beroepen te Rhynsburg E. H Broekstra te Axel (A). De Classis Amsterdam der Geref. Kerken heeft op hare jongste vergadering twee candidaten iu de Godgeleerdheid, die zich bij haar aanmeldden om praeparatoir onderzocht te worden ten einde te kunnen staan naar den dienst des Wooras, afge wezen en hun te kennen gegeven, dat zij zich na respectievelijk zes eu drie maanden aan hernieuwd onderzoek hadden te onder werpen. lloliandia voegt aan deze mededeeling toe„Hoe pijnlyk dit besluit ook was voor de betrokken porsonen en hoe ongaarne do Classis dit beaiuit ook nam, wy houden dit er voor, dat de nood haar opgelegd was oui het peil Van het examen te verhoogen". Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Zwolle en voor Boskoop door P. de Groot te Noordeloos. Aan klasse tl (hzadalsklaazs) der Neder landsche school voor Nijverheid en Handel te Enschedé is o.a- het diploma behaald door J. G. Denevers te Middelburg. Gisterenmiddag gingen de jongste z on van den burgemeester van Hattern, baron Van Heemstra, en zijn neefje, de oudste zoon van het lid der Tweede Kamer, baron Vau Wassenaer van Catwijck, zeileö op het Apeldoornsohe kanaal bij Hattem. Er was veel wind, het schuitje sloeg om, de jongens konden niet zwemmen. De jonge van Heemstra werd spo.xdig uit het water gehaald, maar hoewel twee uren lang al het mogelijke werd gedaan, de levensgeesten kondeD niet meer worden opgewekt. Na een paar uur visschen is eerst het Ijjk vau zijn néef gevonden. De laatste was voor een dagje met zijn ouders over, om een familiefeestje bij te wonen, namelijk den verjaardag van me vrouw v. Heemstra. De jonge v. eins tra was 17, de jonge v. Wassenaer 19 jaar oud. Een arbeider te Dinteloord is in een onbewaakt oogeublik in een sloot achter de woning verdronken. üisterennamiddag is alweder een vijfjarig meisje in het Galeewater te Leiden in het water geraakt. Het gat, terwijl het werd opgehaald nog eenig teeken van leven, doch gaf spoedig daarop den geest. Era dame te Den Dungen, die zich met liefs- rijden aan 't vermaken was, reed op eeu zesjarig meisje, met 't droevig gevolg, dat het kind een uur later overleed. Era 6 jarig knaapje te Broekpolder is op weg naar school in een sloot geraakt en ver dronken. Omtrent de ontvluohttng vanVeltman uit Medemblik deelt man aan De Telegraaf ter verbetering het volgende mede Wilhelmus Coonradus Veltman mo83t, als hersteld,- op Maandag 13 dezer worden teruggebracht naar de bjjzonderestrafge vangenis te Leeuwarden, en dit werd Velt man Zondag 11 dezer gewaarhoe dat doet er niet toe. Daar zag Veltman zeker tegen op, althans, toen hij Z xndagavond, 11 dezer voormeld, op zaal 2 (ziekenzaal) was, welke zaal gelykvloersch is, (de algemeene slaap zalen zijn hoven), heeft Veltman, terwijl daar geen bewaking was, zijn kleeding, een blauwlaken jas en zwartgrijze broek, welke kleodingstukken oud waren,verwisseld met die van een mede-patiënt, die beter waren. Uij heeft omstreeks 10 nur een glasruit van een raam van die ziekenzaal stukgeslagen is daar door gegaan, in den tuin en van daar over een aldaar omheensfaand hoog ijzeren hek, waarbovenop nog een meter vlecht et&al, is vervolgens door den buitentuiu ge- loopen en aan het eind van dien tuin op een aldaar liggendo schuit van het gesticht ge sprongen, die juist met het eene eind buiten langs de schutting lag, zoodat hy gemak kol ijk daarvan op 't terrein kon springen, vanwaar hij op den openbaren weg kon komen. Niemand heeft Veltman na zjjne ontvluchting meer gezien; misschien heef; het korenveld hem wel diensten bewezen, om onzichtbaar te kunnen wegsluipen. Het foppen van de politie alhier zou ten eenemale onmogelijk zijn, want Veltman die hier al laag vertoeft, was bij hen persoonlijk te goed bekend, om hen te kunnen foppen, want dagelijks liep Velt man buiten, in de tuinen bianen en buiten de afsluitingen, en Zondags liep hy onder geleide te wandelen door Medemblik zelfs Zondag, 11 dezer, den dag van zync ontvluchting, heeft hij met meer andere patiënten, onder geleide van ééu verple ger, nog eeu wandeling gemaakt, naar Opperdoes ea Twisk. Bovendien kent dr politie ten plattelands b'jna alle menschat. daar, zoodat oen vreemdeling, die aldaar eenig landwerk zou verrichten, direct in de gaten zou loopen, daar juist hier in deze omgeving nimmer vreemde iandwor kers komen. Een lastige logê. Dr. Meen fo Amsterdam gevestigd arts, dis aldaar de laatste jaren uitsluitend in hotels woont, had laatstelyk, gedurende e-raige maan den, zyn intrek genomen in PalaisRiyal Ia dat hotel wilde men hem echter om zijn zonderlinge wyze van doen en zijn buitengewone lastigheid niet langer logies verleenen. Daarom was den dokter reed- sedert eenige weken ds verdere huisves ting ontzegd. Toen Zondagavond eau der directeuren, de heer Meijer, zich op zyn kamer begaf, haalde de dokter een revol ver voor den dag zeggende«Ziezoo, nu zulleu wy eens afrekenen". De heer Meijer, bukte zich en greep den doktsr by de hand, waarin deze het gevaarlijke wapen hield. Toen ontstond een worsteling, waar- bij de dokter moet gepoogd hebben het wapen op de borst van den hotelier tt richten. Hij werd hierin echter verhinderd door eenige hotelknechts on meegsnomeu naar eeu politiepost waar de geladen revolver W3rd ia beslag genomen. Kort daarna vervoegde de dokter zich begeleid door een agent van politie weer aan hei hotel om zyn goed en zijn «vergiften" te halen. Begrijpelijker wys werd hem evenwel de toegang geweigerd met de boodschap dat men bereid was zyn iu het hotel aanwezige bezittingen onmiddel lijk af te geven. De kamer, waarin de grootste wanorde heerschte, was door de directie van «Palais Royal" afgesloten. Dr M- is terstond in vrijheid gesteld. Een brutaal stukje. Te 's Gravenhage moest 30 Draembei 1905 een kantoorlooper eener Hypotheek bank zekere T. een bedrag van ruim f20.000 van deze bankinstelling naar et n bank op de Heerengracht brengen, maar hij beweerde 't verloren te hebben. Eeu aanzienlijke premie werd uitgeloofd voor dengeen, die aanwijzingen kon geven welke zouden leiden tot opsporing van deu vinder; en T. werd ontslagen en door zijn chefs en de politie meermalen aan een gestreng verhoor onderworpen. Men kon echter niet meer nit hem kijjgen dan dat hij het geld verloren had, hoe eu wanneer wist hij niet, en ook langs anderen weg scheen hef, niettegenstaande de ijverigste nasporingen, niet mogelijk e?nig licht op deze zaak te werpen. De Baagsobe re cherche heeft echter deD moed niet opge geven en in alle stilte het onderzoek voort gezet. Na twee-en-een-fcalf jaar heeft zij thans al haar moeite glansrijk bekroond gezien. De 24 jarige T. is namelijk giste ren gearresteerd. Bij had het heele verhaal verzonnen en zich van het geldera lijfrente gekocht 1 (N. Crt) Het fluitende Raadslid. Uit Rozendaal worlt gemeld, ia' da ofli xier vaa jurcitis b ,j da Bredascne recht bank eene strafvervolging heeft ingesteld tegen het bekende raadslid E. v. W. 4 Aug. zal deze zaak voor de rechtbank dienen. Als getuigen zyn gedagvaard een wethouder, een raadslid, de gemeente secretaris en de gemeente-bode. Men schrijft dato 19 deier uit Warf- fum aan het Nieuwsblad van het Noorden Hedenmiddag geraak e het rijtuig van M. Sijpkens in de vrij diepe gracht nabij het station. Het paard, dat onder den loop door een aanval van beroerte getroffen werd, kwam in de gracht terecht en sleepte in zijn val het rijtuig mee. Achterin zalen mej. Sijpkens en de heer C. B Sijpkens; voorin de bestuurder H. Zuidema eu diens beide zoontjes. Het rijtuig sloeg op den kant, zoo- dat de zijramen boven kwamen. Sijpkens sloeg direct het bovenraam stuk tn heesoh zioh er door zijn moeder alleen te redden ging niet, maar het geluktehem, haar zoover op te hijsohen, dat gevaar voor verdrinken geweken was. Door de zwaarte was het vooreind van het rijtuig geheel onderwater, zoodat Zuidema en de kinderen een oogen- blik in groot gevaar verkeerden. Den vader gelukte het eindelijk zijn hoofd en armen vrij te krijgen en daarna de kinderen op te heffen; nadat hij vruohtelooze pogingen had aangewend om ook hel bovenraara stuk te slaau. Dit alles gebeurde in een minimum van tijd en weldra was G. Boerma, die on middellijk daarbij woont, op de plaats van het ongeluk, 4>uDevens diens doohterde kinderen waren nu weldra gered en de va der redde zich zelf. Mej. Sijpkens was ook spoedig door vereende krachten van meer der toegesohoten hulp uit haar benarde po sitie verlost. Het hooggerechtshof te Leipzig heeft vonnis geweien in ecu zaak, waarin het reizend publiek zal belang stellen. Exn vrouw was komen te vallen bij het uit stappen uit een waggon, die voorbij het perron was doorgereden en dus niet op de gewone plaats stil stoud. De vrouw brak baar euke), waardoor ze voor haar leven invalide werd. Zij dieode bij de spoorweg maatschappij een eisoh^tot toekenning van een lijfrente. De maatschappij weigerde, zeggende, dat de vrouw zelf de schuld was van haar ongeluk, daar zij bij het nitstappen niet voorzichtig genoeg was geweest. Deze zaak diende achtereenvol gens ia alle instanties. Ten laatste besliste liet hooggerechtshof ten gunste van eische- rea. Het hof was van oordeel, dat de maat schappij verplicht was alle mogelijke maat regelen te nemen waardoor een ongeluk kon worden voorkomen. In het onderhavigs gsvai war»n geen voldoende maatregelen genomen. De vrouw had n.l. van een hoogte van 70 centimeter boven den be- gaanbaren grond moeten afstappen en die afstand w.s veel te groot. Als de waggon ten gevolge van esn verzuim in den dienst of anderzins te ver was doorgereden, dan hal men de reizi gers moeten waarschuwen eu hun den noodigen tijd voor uitstappen moeten ge ven. Eischeres werd dus iu 't gelijk gu- 8teld en de maatschappij word veroordeeld tot toekenning eener lijfrente en in de kosten van het pre ces. Wij babben gemeld, hoe Woensdag eeu afd-eling van dea hongeroptocht te Londen een welwillend en gastvrij onthaal vond in den City Temple van dan Rev. Campbell. Maar Campbell is slechts voor ganger van een vrije gemeente, en den zelf socialist. Zondagmiddag zonden veertig werkloozen onder aanvoering van Stewart Gray, den voorman uit Manchester, nair een Anglikaansehe k<rk gaat, en wel naar de kathedraal van St Paul. Aartsdeken Sinclair zou preken, fljj begon met over de aanwezige werkloozen te gewagen, en aan het eind van ziju preek sprak hy weer over l.en. De werzlo.sheid, zeide hy, is een vraagstuk, dat da aandacht van een be schaafde maatschappij moet bezig houden tot zij haar heeft opgelost. Het Leger des Heils en het Leger van de Kerk (vau Enge- laad) konden eenige mennen helpen en er moest vercler uitgevonden worden, wat er voor de anderen te doen viel. Het slot was, dat. 6r voor de «hongerige wandelaars" een inzameling werd gehou den. Dat bracht nagenoeg f 400 op. Gray zei dat van dat geld alleen gebruikt zou worden wat noodig was. Het overige zou in de kerk bly ven. Voor den dienst had hy den aartsdeken gevraagd of hy degsmeent» mocht toespreken, maar de aartsdeken ant woordde, dat hij 't zelf over de werkloozen zon hebben. Te Bad Nauheim is do Russ sjUj admiraal Roazjeotwenski overleden. Een hartkwaal, gevolg van een bekomen ver wonding io den zeeslag bij Tnoe«jima, ver oorzaakte zijn dood. Sinowi Pelrowitsj Rodzjeslwenski werd in 1843 geboren. In 1893 werd hij admiraal, in 1902 kwam hij a la suite van den Tsaar, ia

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2