NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 247. 1908 Dinsdag 21 Juli. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH uit m pers. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK S. J. DE JONGE-VERWEST, te PRIJS DER ADVERTENTIËN F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Bulleiltudsck Oïsrzieht. TIroÊnü)viN(iE7~ IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN 20 Juli 1908. Wat tr in de West-Indische wateren gebeurd is, is nog niet duidelijk. Doch zeker is dat de president van Venezuela zich weer eens ,'vorgrepen heeft aan de vrjjheid van een Nederlsndsch vaartuig om in Venezolaansche waters handel te drijven. Het reekta van de zaak zal wel spoedig bekend zijn. Doch met de Nieuwe Courant zijn wij 'teens: Nederland moet in de Westindi- sche wateren op besliste wijze stelling nemen. „Nu nog is het deel der Antillen, waar Curasao ligt, dat door Venezuela zuidelijk wordt begrensd, een uithoekje der wereld, waar weinigen belang in stellen. „Maar dit zal weldra anders worden. „Zoodra het Panamakanaal is geopend, zal dit doode hoekje der wereld levend en .tierend worden van handels- en ver- keersbelangen. Curasao, thans in veler oog ,een „uitgestorven nest", zal dan althans wanneer Nederland er zijn plicht tegenover doet een belangrijk en druk station op den algemeenen weg der scheep vaart kunnen worden. „Wat Nederland zou moetan doen om het voor die rol toe te rusten, bespreken wij than3 niet. Dit alleen willen wij zeg gen dat het op stellige en krachtige wijze in de wateren, welke het eiland op handelsgebied zal beheerschea, stelling behoort te nemen, opdat de omliggende republiekj es zonden kunnen weten wat zij aan Nederland hebben. „Dostjjds kon het er misschien nog moe door wanneer wij het slib, waar de Vene zolaansche straatjongen ons mede gegooid had, met een boos omkijken en een drei gend vingergebaar van onze jas afstreken es dooriiepen. Maar nu mag dat niet meer. „De beleedigiDg, door president Cnstro onze vlag aangedaan, mogen wjj niet langs ons laten heengaan. De volle genoegdoe ning moeten wij eischen waar wij recht op hebben, en zorgen moeten wjj dat wij die krijgen. „Doen wjj dit, dan zal onze stelling in de West-Indische wateren duidelijk staan af- geteekend hetgeen in de eerste plaats noodig ia, wil Nederland met Curasao ooit in de vruchten kunnen deelen v&n de te verwachten verplaatsing van het wereld verkeer". Wjj hebben nog al eens gezegd dat de sociaal-democratische pers onder meer on- gerechtigs ook herhaaldelijk moord vergoe lijkt, en politieke moorden als wettelijke terechtstellingen door het volk voorstelt. Maar dat schijnt de liberale pers nu ook tl te gaan doen. Tenminste/iet Handelsblad dat soms zulke lieve stukjes bevat, bfjv.van Van Dag tot Dag, zulke godsdienstige stuk jes zelfs, heeft af en toe wel eens wat van zijn buitanlandsche correspondenten dat er op ljjkt. Zoo bijv. heden een brief van zijn „ge wonen briefschrijver" to Zurich De man wijdt een schreienden brief aan een adellijken moordenaar, die een politie chef, een „tyran", die op last van de her vormingspartij te Petersburg moest worden „uit den weg geruimd", heeft „neerge strekt" en met zijn „bruid" die hem reeds „een zoon geboren had", het „benarde leven redden" ging in Genève, in het „vrije Zwitserland" waar zij saam een klein huis honden hadden opgezet. De man vertelt verder dat zijü „held" door spionnen verraden in zijn kleine wonicg gevangen genomen werd en het hof met 6 tegen 5 stemmen besloot dat het vergrijp" Diet een politieke misdaad maar een moord was geweest, en hij daarom moest worden uitgeleverd hoe hij hierop besloot wettig te trouwen, teneinde zijn adellijken naam aan zijn reeds geboren zoon na te laten, hetgeen echter niet werd toegestaan, en hij derhalve ongetrouwd de reis naar Rusland terug maakte. Dit alles wordt met blijkbare sympathie voor den moordenaar, in al zijn kleuren verteld maar de schrijver troost zich er mee dat er toch nog 5 rechters gestemd hebben tegen, 't onbillijke, tegen de vrijheid gerichte besluit tot diens uitlevering. Hij eindigt zijn t.agisoh verhaal met den jubel„Deze minderheid vertegenwoordigt in zekeren zin de nieuwere, breedere opvatliDg die baan begint te breken. Zij mag worden beschouwd de wachter, die ervoor waakt dat men „de Zwitsersehe vrijheid niet over de grenzen" voert. Wij vestigen op dezen brief de aandacht om te doen zien, hoe de nienwere be grippen omtrent deugd ea ondeugd ook in de vrijzinnige pers aan 't doorbreken zijn de begrippen omtrent goed en kwaad worden omgekeerd zoodat de zonde wordt toegejuicht en de misdadiger, die een mensch, een overheidspersoon neerschiet, als de deugdzame held wordtgeidealiseerd. 'tls de eerste keer niet dat dergelijke ongerechtigheden naar voren komen. De Chr. Hist. Fusie. Naar aanleiding van hetgeen bij de fusie werd gesproken, maakt de Nederlander de volgende kantteekeningen „io. De redenaar, die de vereenigde broeders leidde, had niet tot taak aan te geven, hoe men in het vervolg zou optreden, maar waarom beide partijen, zonder eigen beginsel prijs te geven, samenwerken konden, Een zeer beperkte taak dus. Staan de gronden van samenwerking vast, dan volgt de later te volgen gedragslijn vanzelf. ;.2o. De nadruk is gelegd op het eigenlijke doel der Christ.-Hist. Unie, n.l. het doen ingang vinden van het anti-revolutionair beginsel, dat de Christelijke godsdienst de grondslag is en blijven moet van onze staatsinstellingen en onze politieke gedragingen. De N. C r t. moge dat noemen „het theocratisch beginsel"; daartegen bestaat bij ons geen bezwaar, mits dan ook Engeland, ook Duitschland, om van andere lan den niet te spreken, als theocratieën worden aangeduid, of het artikel van het Indisch Reg. Reglement waarin den rechter gelast wordt de godsdienstige wetten, instellingen en gebruiken der inlanders toe te passen, een theocratisch voorschrift genoemd worde. 30. Daar de Staat slechts één fundament kan hebben, zoo ontstaat vanzelf de noodzakelijkheid om bovenbedoeld beginsel door allen te doen erkennen. Eerst als het fundament vaststaat, kan men bouwen, kan men ook in partijen uiteen gaan. De meening dat de spreker bedoeld kan hebben, dat die eenheid door andere middelen dan door overreding bij wege van woord en geschrift moet bereikt worden, verdient alleen vermelding ais curiositeit. 4o. In het Program wordt blijkbaar steeds van Kark in algemeenen zin, van Christelijke Kerk, niet van een bepaald kerkgenootschap gesproken. Ook de overheid zal met de Kerk te rekenen hebbennatuurlijk, zoolang de Kerk verdeeld is, ook met hare gedeeldheid. Dat van die gedeeldheid moeilijkheden in de praktijk het gevolg zijn, is niet de schuld der overheidmaar het is ook geen reden voor de overheid, om de Kerk als quantilé négligeable voorbij te gaan. 5o. Gaat het in de eerste plaats om het fun dament onzer staatsinstellingen, dan volgt daaruit van zelf de saamhoorigheid der rechtsche par tijen, als allen medewerkende tot hetzelfde doel. Voorts volgt daaruit dat do natie niet gesplitst mag worden in geloovigen en ongeloovigen, in Christenen en paganisten, maar inhendiewèl, en in hen die niet den Christelijken godsdienst als grondslag van onze staatsinstellingen willen behouden. 6o. Behooren alle partijen rechts, als samen werkende tot hetzelfde doel, bijeen, dan behoort men voor samenwerking ook met R.-Kath. niet terug te deinzen. Het is waar, dat de R.-Kath. een van de Protestantsehe beginselen sterk af wijkend staatsrecht verdedigen, en in andere landen soms toepassen, en dat dan ook indertijd het Belgische en Hollandsche episcopaat ver boden hebben den eed te doen tot handhaving eener Grondwet, die op verschillende punten met den geest en de grondregelen van den Katholieken godsdienst strijdt. Maar het is even waar dat bedoelde punten in onze Grondwet zijn vastgelegd en dat de R.-Kath. de eenmaal ingevoerde Grondwet even nauwgezet hand haven als de Protestanten. Dat de vrijheid van godsdienst en rechtsgelijkheid van alle Kerken uit de Protestantsehe, de Evangelische, niet uit de rationalistische beginselen zijn voortgekomen, is door vele deskundigen als een historisch vaststaand feit erkend. Waarom een Protestant daarop niet zou mogen wijzen, is niet in te zien. Hebben de Protestanten er bezwaar tegen, als de R.-Kath. aantoonen welke voorrechten zij bezitten of" meenen te bezitten hoven de Prote stanten Of moet een Protestant zich zijn naam schamen 70. Het niet samenverbonden zijn met de «antirevolutionaire pattij" vindt zijn oorzaak niet in verschil van beginsel, maar in de lei ding der genoemde partij. Daar de Chr.-Hist. partijen zich aan die leiding hebben ontrokken, wordt het samenwerken met die partij gemak kelijker, mits dan ook de pretentie alsof de leider dier partij tevens leider ware of behoorde te zijn van de rechterzijde, wordt prijs gegeven zij is trouwens met de ofïiciëele feiten in tegenspraak. Eigenlijk moest het overbodig zijn dit te zeg gen zoolang echter het volk in den waan ge bracht wordt, dat de Chr.-Hist. partijen afge weken zijn van de antirevolutionaire beginselen, moet onzerzijds handhaving van de waarheid daartegenover staan. Zij die meenen, dat herin nering aan vroegere feiten lichtelijk tot oneenig- heid aanleiding kan geven noodzakelijk is dat niet zouden wellicht goed doen zich tot diegenen te adresseeren, die voortdurend den valschen waan trachten in stand te houden. Om des lieven vredes wille mag de waarheid niet worden verdonkeremaand. 80. Er is bij de fusie geen woord gesproken tegen het bekende woord »de vrije school voor heel de natie". Wel het tegendeel is geschied. Maar tevens is uitgesproken, dat de Christ.-Hist. Unie niet wil medewerken om de openbare school te verlagen tot de school voor de onge loovigen, waar Bijbel en gebed krachtens de wet worden buitengesloten". Aan het slot maakt De Nederl. de opmer king, dat 't haar wil voorkomen, „dat deze commentaar" op de bökende fusierede juis ter is, dan de commentaren van sommige bladen, die trouwens blijkbaar een onvol ledigst! tekst voor zich hebben gehad". Engeland. Door de benoeming van den heer Philips, den afgevaardigde voor Pembroke, tot peer was in dat district aaa nieuwe verkiezing voor 't Lagerhuis noodig. Deze verkiezing had eergisteren plaats. De liberale candi- daat werd gekozen met eeu meerderheid van 2172 stemmen tegenover den naionis- tischen candidaat. In 1906 hadden de libe ralen een een meerderheid van 3280 stemmen. D* guillotine, In het Eugtlsche Lagerhuis werd giste ren een voorstel behandeld van minister Asquith om de verdere bespreking van de drankwet het z. g. guillotisestelsel toe te passen, d. w- z. om deze bespreking tot 25 dagen te beperken, van welke er slechts twee zullen komen in den tijd voor't zoiner- rccès. De minister deelde mede, dat men wel aldus moest handelen, indien men tot een beslissing wilde komen, daar niet min der dan duizend amendementen door ver schillende leden waren ingediend. Tegen de toepassing van de guillotine kwam ernstig protest van de zijde der op positie, in de eerste plaats van den heer Balfour, die echter door den heer Asquith werd beantwoord met de voorlezing van 'n rode, door hein in 1904 gehouden, toen hij als minister zelf de guillotine had aanbe volen, op ongeveer dezelfde gronden als thans door den "heer Asquith was geschied. Aardig was de opmerking van Heir Hardie, die zeide, dat men te kiezen had tusschen do beperking van de vrijheid van spreken of de beperking van den noodzakelijken wetgevenden arbeid, en dat hij en zijne vrienden van deia twee kwaden dan maar de beperking van de vrijheid van spreken kozen. Het slot van de uitvoerige, warme, dis cussie was, dat hst voorstel van de reg6e- riDg met 209 fegen 89 stemmen werd aan genomen. Frankrijk. Ia de Nederlandsohe liberale pers wordt de liberale, of liever radico-sonialistisohe volksvertegenwoordiging van Frankrijk van wege haar onbeduidendheid over den hekel gehaald. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het Handelsblad zegtAllo partijen slaksa een zuoht van verlichting wanneer deze heeren weer voor een maand of drie naar huis gaan, waut men voelt dat zij dan nog het minste kwaad doen. Hoe komen tooh die 265 seDatoreD en 591 Hamleden zoo impopulair P Omdat hun traktement pas van 9000 op 15000 francs is gebracht en zoo hun eereambt tot een vet baantje is verlaagd? Omdat zij inde ziftingen zich somwijlen zoo kwajongens achtig aanstellen P Omdat zij geen kom-af maken met de oebandeling der wetsont werpen Omdat zij geen waar leveren voor de 14 miljoen francs 'sjaars, die zij kosten Dit allee, en nog meer, heeft de kiezers ontevreden gemaakt. Het laatste zittingjaar was dan ook el heel mager. Uitgezonderd de wet op den eigendom der kerkelijke goederen is er geen enkele wet tot stand gekomen van alle voorgespiegelde Het Wosterspoorwegnst, do doodstraf militaire rechtspraak, inkomstenbelasting, vak- en handelsonderwijs, evenredige ver tegenwoordiging, de Kamer is er nog niet aan toe; en de kiezer twijfelt of zij er ooit aan toe bomt. Voor de ministers is dit al heel gemakkelijk. Zij wasschen hunne handen in onschuld. De ontwerpen zijn er. België. Er is tot nu toe tussehen de Engelsohe en Belgische regeering geen overeenstem ming verkregen betreffande de vraag, hoe de Congostast zijne verplichtingen zou moeten nakomen. De bepalingen van het verdrag van ovèrnemÏDg zouden noch de zekerheid noch het vertrouwen sohenken, dat de verlangde hervormingen zouden tot stand komen, voor het geval de Congo slaat door België werd overgenomen. Ia- tegendeel legt het verdrag, zooals het nn luidt, aan BsJgië de verplichting op, om bet monopoliestelsel te handhaven. Het desEogelsohen vertegenwoordiger gegeven antwoord der Belgische regeering zou on bevredigend zijn geweest. Perzië. De Shah kan, na zyn staatsgreep, nog niet zeggen dat hij ar klaar voor is. Daartoe kan hij veel te weinig op zijn leger aan en op 't volk nog minder. Te Tabriz is de toestand plotseling ge heel veranderd. Donderdagavond kwamen da voornaamste ingezetenen der stad met uitzondering van één getrouwe van den Sjah overeen, gezamenlijk de troepen der regeering te bestrijden. Den volgenden ochtend heerechte groote opwinding in de stad. Een ontzaglijke menigte begaf zich naar het hoofdwartier van Rakim bhan, den bevelhebber der re- geeringstroepen. Zonder pogingen tot onderhandelen te doen, gaf Rakim khan aan zijn ruiters bevel terug te gaan naar de parken in den omtrek die zjj vijf dagen geleden bezet hielden, al vorens de stad binnen te komen. De menigte wierp zich terstond op de huizen der rijkste aanhangers van den Sjah en plunderde er zes of zeven, waaronder de woning van den directeur van Financiën. Een aantal ruiters van Rakim werden ge dood. De meeste infanteristen van den Sjah trokken toen hun uniformen uit en staken zich in burgerkleeding. Misschien keeft Rakim thans een bijzon dere bedoeling gehad met zijn onverwachte manoeuvres, maar smders moet men zeggen dat het gezag van den Sjah te Tabriz niet groot te zijn. Middelburg. In de Lasgedelft hebben Gebr. Wagenaar eer. prachtige zaak geopend in perceel B no. 120. De nieuwe firma is rijk gesorteerd in allerlei muziek instrumenten en muziekboeken, en heeft eeu reparatieinrichting, terwijl zjj zich be last met het stemmen van orgeL en piano's, op welk gebied zij een reeds geveetigden naam moet hebben meegebracht. Gaarne geven wij hierbij plaats aan de ToeliohtiBg behoorend bjj het adres van Wet bestuur van „Handelsbelang" aan den Raad der gemeente Middelburg in zake de eonoept-verordening op de Burger avondschool en de Avondhool voor hand werkslieden. Waar in meerdere kringen waardeering ge vonden wordt voor boekhouden, verheugt het zich dat beoogd wordt ook op de Avondschool voor handwerkslieden daarin onderwijs te doen verstrekken. Het zou echter gaarne zien, dat nog een stap verder wordt gegaan. Waar in den laatsten tijd ook op onze huidige Burger- 1 vondschool de bedoeling voorzit zoo prac- tisch mogelijk te werk te gaan, en een werke lijke voorbereieing te geven voor het leven, daar mag er zeker wel aan herinnerd dat be kendheid met velerlei eischen in het maat- schappelijk leven gesteld, voor velen zeer noodig is.Ook voorden komenden ambachtsman. Vandaar dat het begeeren zou, dat naast ver schillende andere vakken, ook aandacht gewijd werd aan de eerste beginselen die op handels en burgerlijk terrein gelden. Zonder ook maar eenigszinsdentoekomstigen ambachtsman met allerlei geleerdheid te willen lastig vallen, acht het bestuur het dringend noodig, dat hem onderwezen worde datgene wat hem in de practijk des levens uitnemend testade zal komen. Uit dien hoofde wordt het van groot belang geacht dat hem eenige kennis worde verstrekt omtrent de bepalingen van koop en verkoop, van het faillissement, van de hypotheek, van de vennootschap, van wissel en zegelrecht, en wat dies meer zij. Waar voorts onze wetgeving bezig is zich te ontwikkelen op sociaal gebied, wordt een terrein betreden van den ambachtsman van groote be- teekenis, en zal het zeker niet overbodig zijn als omtrent karakter, doel en werking der verschil lende sociale wetten eenig onderricht wordt verstrekt. Hieraan zou kunnen worden toege voegd eenig onderwijs in handelsreken'en, zooals nu reeds op verschillende plaatsen des lands op de herhalingscholen wordt gegeven. Dat mits op eenvoudige "v»-ïja:e ge geven zulk onderwijs zou gewaardeerd worden, blijkt uit de belangstelling die dit on derricht opwekte bij jongelieden van i724 jaar, die de cursus uitgaande van «Handelsbe lang" hebben bezocht. Een tweede opmerking geldt art. 10, waarbij bepaald wordt dat slechts bij uitzondering «niet leerlingen" der Burgeravondschool, en ouderen dan 18 en 31 jaar, tot de lessen zullen worden toegelaten. Het nadruk leggen op deze toelating als uitzondering, acht het Bestuur niet gewenscht. Waar naast de R. H. B. School zoover ons bekend geen geiegenheid bestaat die zich speciaal belast met het onderwijs voor den toekomstigen kleinen ambachtspatroon en neringdoende, zou het niet ondienstig zijn zoo de Overheid onzer stad van de gelegenheid die de Burgeravondschool biedt, gebruik maakte om in bedoelde behoefte te voorzien. Mits zich een goede gelegenheid biedt, willen velen op gevorderden leeftijd onderwezen worden in boekhouden en handelsrecht. Sedert enkele jaren heeft »HandeIsbelang" een cursus geor ganiseerd in boekhouden en handelsrecht, van welke cursus telken reize een dertigtal deelnemers gebruik maakten. De deelname was beperkt tot de leden der vereenigin gen hunne haisgenooten en stond zoo er voldoende ruime was ook open voor leden van andere patroons vakvereenigingen. De helft van de deelnemers waren hoofden van bedrijven, terwijl de andere helft bestond uit jongelui van 1724 jaar. Onder deze laatsten waren er, die door den aard van hun beroep, zich niet laten vinden op de Burgeravondschool, waar deze met haar over wegend teekenonderwijs voor dezulken nu niet van zoo groot belang is. Om die reden zou het door het bestuur zeer gewaardeerd worden, zoo in de nieuwe ver ordening een ruime gelegenheid gegeven werd niet-ieerlingen, de lessen in boekhou den en handelsrecht enz. te doen volgen. «Han delsbelang" toch is door zijn beperkte inkom sten niet in staat, aan hen, die niet met zijn kring in verband staan, dit onderwijs te ver schaffen. Nu reeds wordt een vierde van zijn jaarlijksch inkomen door de cursus verslonden, niettegenstaande dhr. W. Kosten op zeer billijke voorwaarden ter beschikking heeft gesteld, en het is zeer de vraag of op den duur deze cursus zonder overheidssteun kan blijven bestaan. Bovendien zijn verscheidene aanvragen om toelating geweigerd moeten worden. Wanneer echter aan de Avondschool voor handwerks lieden gelegenheid gegeven werd een cursus te volgen in de bedoelde vakken aan siet-leïf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1