NIEUWSBLAD VOGR ZEELAND No. 246, 1908 Maandag 20 Juli. 22e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wsd. S. J. DE JONGE-VERWEST, to Goes F, P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DS5 PEK,». Gemengds Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 18 Juli 1908. Vóór den Avondmaalsdisch. Kort vóór zijn terugreis naar Eogeland verzamelde zendeling Taylor alle doorzijne prediking geleovig geworden Nieuw-Zee- laoders. De, in de geheel gevulde kerk gehouden afsoheidsprediking, sloot met de gemeenschappelijke viering van het H. Avondmaal. Toen echter de eerste rij voor de tafel knielde, rees een man plotseling op, en ging de geheels kerk door, naar zijne plaats terug. Eer Taylor van zijne verwon dering daarover bekomen was, keerde de man weder, knielde op zijn vorige plaats, en ontving met de overigen het Sacrament. Na het Avondmaal vroeg de zendeling aan den eilander naar de reden van zijn zonder ling gedrag, en ontving het volgende ant woord „Toen ik aan de tafel kwam wist ik niet naast wien ik zoude knielenopeens zag ik aan mijne zijde den man, die voor eenige jaren mijn vader verslagen en zijn bloed gedronken had en wien ik toen den dood gezworen had,zoodra ik hem weerzag. Denk nu, wat ik gevoelde, toen ik mij plotseling nevens hem bevond Ik kon bet niet uithouden, en ging daarom naar mijne plaats terug. Maar toen ik daar was, zag ik in den geest het opperste heiligdom en het groote Avondmaal, en ik meende eene stem te hooren, die sprak -. Daaraan zal men er kennen, of gij Mijne discipelen zijt, dat gij liefde hebt onder elkander". Dat overwel digde mij, en meteen meende ik een ander gezicht te zien, een bruis eu een Man daar aan genageld, en hoorde Hem sproken „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen". Toen keerde ik aan tafel terug. O gij, die u gereedmaakt tot den heiligen Disoh te naderen, hebt gij evenzoo van harte vergeven aan allen, op wie gij toornig waart {Zondagsbod»j. Vaccine-dwang. De Standaard bevat het navolgende inge zonden stuk van den beer A. D. Littooij Az. te Middelburg Als lid van de afdeeling van den Bond tegen den vaccinedwang, acht ik het me een plicht het onderstaande ter algemeene kennis te brengen. Op het laatst van Maart dezes jaars is het vierjarig zoontje van H. L. R. Scheijbeler, wonende te Middelburg, in de animale Koepok inrichting te dezer stede gevaccineerd. Niet minder dan rO pokken werden op één armpje ingeënt. Kort na deze inenting zette het armpje on rustbarend op, en werd het ventje zwaar ziek, zoodat de huisdokter, die de inenting niet deed, geconsulteerd werd. Deze zag het ernstige van het geval aanstonds in en oordeelde het noodig een tweede geneesheer (een chirurg) te raad plegen. Er werd geconstateerd, dat het kind bloed vergiftiging had, en alleen eene operatie deed misschien het ventje het leven behóudeo, waar toe dan ook onverwijld werd overgegaan. Eene zeer groote wonde werd hem onde* het armpje toegebracht doch bleek niet de gewenschte uitwerking te hebben, daar wel zwart bloed kwam, maar geen etterafvoer plaats had, zoodat eene tweede operatie gebiedend noodzake lijk was. Gode zij dank, deze gaf eenigermate hoop op eene intrede van herstelvolgens verklaring van geneesheeren was voor het oogenblik het grootste gevaar geweken. Een woord van lof mag dezen geneesheeren niet onthouden wordenzij hebben Piet met medelijden behandeld en aan hun krachtig optreden is naast God het leven van Piet te danken. Er zijn thans 15 weken verloopen en nog kwijnt het jongske er onder. Geconstateerd kan worden. te dat het leven van onzen Piet tengevolge der vaccinatie aan een zijden draad heelt gehangen Ze dat Piet nog steeds, als gevolg van de vacci natie ziekelijk is 3e dat de medici hebben toegestemd, dat er eene bloedvergiftiging door de vaccinatie plaats haden 4e dat de geneesheer, die Piet inentte, het armpje niet voldoende vóór de vaccinatie heeft Iptuiverd, of aan de instrumenten, voor de vacci natie gebruikt, niet de noodige accuratesse is go wijd, of dat de koepokstof niet goed was. Mijnheer de Redacteur, ik wil me alleen bepa len tot de vermelding van dit feit, zooals het zich in waarheid heeft toegedragen, en niet over den dwang tot vaccinatie uitweiden. Bevreemdend is het voorzeker niet, dat vele ouders met weerzin en niet zonder vrees deze kunstbewerking hunnen kinderen laten onder gaan, en steeds luider en luider roepen omaf- schaffing van den vaccinedwang. A. D. Littooij Az. Middelburg. UIT DS PROVINCIE Goes Het eoblpaar Vos, die met hun kindje en huisraad 2 weken geleden in de Voorstad uit de woning werd gezet heeft gedurende 9 dagen huisvesting in 't politie bureau gehad en is Donderdag-Avond, toen 't ongelukkige drietal dakloos onder plas regen bij da politie nachtverblijf kwam vrageD, met goedvinden van 't gemeente bestuur onder 't stadhuis gehuisvest ge worden. Wie ontfermt zioh nu verder over deze ongelukkigen t O.- en W--Souburg. Ia de gister ge houden raadsvergadering onder voorzitter- sohap vau dhr. burgemeester, waren alia leden tegenwoordig. Notulen werden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Voor lesing geschiedt van een afwijzende be schikking van Ged. Staten op een reclame van dr. Plugge tegen zijn aanslag in den H. O. Een schrijven van den Raad van State in betrekking jaarwedde van het h. d. s. deelt mededat wanneer nog andere stukken zijn op te geven, deze aan voor noemden Raad moeten worden ingediend. De Raad besluit dat geen nadere bewijs stukken moer zij a op ta geven voor een hoogar beroep in deze zaak. Vervolgens wordt meegedeeld de inkom sten der H. O. over 1907, waaruit blijkt dat door enkele personen niet .8 betaald gemeend wordt daar waar blijkt onwil in 't spel te zijn dat tdeze per deurwaarder zuilen worden aangemaand. Hierop wordt de staat der oninbare posten van dien omslag vastgesteld op f 109,68, nadat de gemeenterekening over dat jaar met f 588,61 als batig slot in handen gesteld was van een oommissie bestaande uit do heeren De Pagter, Jobse en Polderman. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur, nagezien door een commissie be staande uit de heeren Arendse en Joziasse wordt vastgesteld in ontvang f 345,81 uit geef f 173,22s, batig slot f 171,985. Van den heer S. de Pagter is berieht gekomen dat deze bedankt als iid der commissie van schoolverzuim. Behandeld wordt het voorstel van B. en W. tot wij ziging van het reglement van orde voor de Raadsvergaderingen. Vereehiliendo be- bep&lingen worden geschrapt, en andere gewijzigd. Hierop gaat da vergadering over in geheime zitting ter behandeling van een ingekomen schrijven van dr. Sohonta te Middelburg, alsook eenige reclames F. O. Heropend zijnde niets meer aan de orde sluit de voorzitter de vergadering. Oud-Vossetneer. Door verbeterde suatie is langzamerhand in ons eiland veel water en drassig weiland verdwenen op plaatsen, waar het in vroeger dagen in dit opzioht alles behalve rooskleurig uitzag en dat voornamelijk in do zoogenaamde Weihoek, in het midden van het. ei!ai>d ge legen, oisohocn erkend moet worden dat in sommige tijden een stoomgemaal aldaar geen weeldeartikel zou genoemd mogen worden. Voorheen was dat oord een,para dijs voor watervogels, maar het wild ver minderde sterk met het verdwijnen van het water. Opvallend is het evenwel dat dit jaar, Daar ons werd verzekerd, in die streek verbazend veel wildo eenden voor komen, zoodst de jaehtgereehtigden Maan dag a.s., wanneer de jaoht op geDoemd wild, volgens besluit van Heeren Gede puteerde Staten, wordt geopend, hun hart zullen kunnen ophaleD. Misschien dat ook volgende jarea meer zulk wild voorkomt en dat byzondere omstandigheden mede werken om hier broed- of verblijfplaats (e zoeken. Zoo'n eendeboutje smaakt wel. Het is wel opmerkelijk, dat nog voortdurend in de slooten en waterleidingen op som mige plaatsen een s~ort slib zich afzet, dat veel gelijkt op het ebslib, dat steeds buiten dijks valt waar te nemen en waarvan het ontstaan natuurlijk te wijten is aan de over- strooming. Er werden reeds groote hoeveel heden uitgebaggerd, en, naar het sohijnt, houdt 'de vorming ervau niet op. Eervol ontslagen op verzoek als ge zworene van den Westerlandpolder H. van Strien te Wolphaartsdijk. Koude kerke Omtrent het kinderfeest op „Der Boede" zie ons no. van gister schrijft men ons neg het volgende Verlangden de groote mensehen naar 14 dezer, den dag der installatie vaa onzen burgemeester, niet minder de schoolgaande kinderen naar 17 d.a.v,, den dag, waarop verschillende kinderspelen en fraetaties zouden plaats hebben op bovengenoemde buitenplaats. Reeds lang voor het uur van vertrek bewoog zich een bonte mengeling van kinderen, waarvan enkele gewapend met een grauwen zak om daarin straks naar de uitgeloofde prijzen te dingen. Ten l'/2 ura vertrokken de schoolkinde ren onder geleide van hun o iderwijzars en onderwijzeres'en. De stoet werd gevolgd door den grooten wagen van bode Ver- hage welke gevuld was met de bevolking van de bewaarschool. In zeer opgewekte stemming bereikte men het zoo keurig ingerichte feestterrein waaraan geen kosten en moeiten gespaard wvren, om het aangenaam te maken, wat dan ook oorzaak was dat de kleinen onmid dellijk bij het zien een daverend hoera aanhieven. Het eerst werd de stoet opgesteld op de trappen van de aohterstoep, om van al die kinderen en den Heer en Mevrouw Gerlseh en hun zoontje een kiekje te nemen. Daarna werden ze weer in het gelid gezet en zongen zij de volgende door den heer Ten Brink voor dat doel opgestelde versjes. Wij Koudekerksche kinderen 1 Wij komen op deez' stond Den Burgemeester eeren, Dien God nu tot ons zond. Leef lang nog Burgemeester! Zoo klink' onz' aller beê Op dezen blijden feestdag. En elk juich' met ons mee. Zij God U tot een Leidsman, Hij schenke U hulp en kracht. God zendt nooit ledig henen, Die wijsheid van Hem wacht. Hij doe U tal van jaren, Tot eer van 's Heeren Naam Nog Burgemeester wezen, Zoo bidden we al te zaam. t Is feest nu vandaag en dat maakt ons zoo blij, Zoo prettig en vroolijk van zin. Want werken en leeren, geloof het maar vrij Daar komt nu eens heel niets van in. 'tls enkel plezier wat ge nu aan ons ziet, En boeken en leien we zien ze nu niet, Geen mensch zoo verheugd thans als wij. (bis.) Laat klinken de liederen, laat wapperen de vlag Het hoofd der gemeente ter eer; Ja 't is nu voor U een gelukkige dag, Voor ons, 't kleine volkje evenzeer. God schenke U steeds voorspoed, gezondheid [en vreê. Hij deele Zijn gunst u nog rijkelijk mee, Zijn zegen daal steeds op U neer. (bis.) Een exemplaar der versjes werd den Burgemeester door M. Aarnoutse over handigd, ea door P. v. d. Heijden werd aan mevr. een prachtig bouquet; namens alle sohoolkinderen aangeboden.. Zeer werd de feestvreugde verhoogd doordien de zwarte wolken en de regen, die nog pas gevallen was, plaats maakten voor een heldere lueht eu zonneschijn. Te ongeveer 3 ure kwamen ook de kind eren v an d e beide scholen op 't Zand aan Nadat ook die door onzen burgemeester vriendelijk waren ontvangen, kwamen 46 vrouwelijke bediendes in beweging en verschaften aan eik der kinderen krente- koeken en limonade, wat de jeugd op smakelijke wijze verorberde. Iatussohen waren vele toeschouwers op j het terrein gekomen, welke allen op aangebrachte banken konden plaatsnemen, en alzoo op gemakkelijke wijze getuige konden siin van de kinderspelen die we zouden volgen. Allereerst het koekhappen door de meis jes, wat zeer dr-n lachlust van bet publiek opwekte. De prijswinners werden beloond, en de niet-wincers werden in de gelegen- li aid gesteld eenen kleinen of grooteren prijs uit den grabbelton weg te halen. Het fanfarecorps w Voorwaarts' liet zich. van tijd tot tijd hooren door het spelen van vaderlandsohe en andere liederen. Van dan achterkant ging het nu naar da voorzijde van het gebouw, daar zou plaats hebben do wedstrijd in het vlug loopen, alleraardigst was het te zien hoe eik dar deelnemers zieh beijverde het eerst op het aangegeven punt te zijD. De vlugste loopers mochten een prijs uitzoeken, terwiji de anderen weer naar de gruiston moesten om daaruit met vaardige hand te halen waarnaar het oog begeerig uitzag. Nieuwsgierig werd de inhoud van het pakje bezichtigd en blijde tevredenheid was op aller gelaat te lezen. In de veronderstelling, dat de kleinen wel weer iets konden gebruiken werd nu weer keurig eten en drinken rondgedeeld. Na weer verkwikt te zijn spanden de jongens, die zak zouden loopen zioh in ten einde hun vaardigheid ie beproeven. De felle drift waar allen mee bezieid waren wa3 oorzaak dat velen eeo buiteling in het groen maakten tot groot vermaak der toeschouwers. De prijswinner3 mochten weer uitzieken en de overigen naar da ton. 0ndertus3chen hadden een 50 tal dames een kring gevormd rendom onzen Burge meester en zijn Ecktgenooto, Professor Holwerda eu Mevrouw Holwerda, en begon de muziek een marsch te spelen, en allen dansten samen. Verrukkelijk was het te zien, hoe rijkan en armen, hoogen en legen met elkander vroolyk in het ronde sproDgen. Zoo kregen we weer opnieuw het bewys dat we een Bargemeester heb ben, die niet naast maar in de gemeente leven wil. Door dit heerlijk schouwspel zou haast onze aandacht ontgaan zijn het zeer ver makelijk blokjes rapen door de meisjes, een ieder deed haar best en allen kregen ook wat. Weer werden de Martha's gecomman deerd en zag men opnieuw de manden met koeken en ijswafels, en de flosschen limonade rondgaan. Zoo zachtjes aan naderde het uur van vertrek, en worden alle kinderen bijeen verzameld rondom den bargemeester en mevrouw Gerlach en was dhr. G. ten Brink aller tolk om den Burgemeester hartelijk dank te zeggen voor het vele goede dat er was genoten en te verzekeren dat deze dag ook voor de schoolkinderen een onvergetelijke zou zyn. Hij wenschte hem en zjjn vrouw een lang en gelukkig leven toe en verzocht dat alle kinderen een driewerf hoera zouden aan heffen voor den burgemeester en z'n vrouw. Nadat dit onder hartelijke bewoordingen was beantwoord door dhr Gerlach zongen allen bem Ps. 1343 toe. Opdat niemand der kleinen ontevreden huiswaarts keeren zon werd de vraag ge daan door mavr. Gerlach of er soms nog iemand was die niets had ontvangen. Met voldoening konden dan ook zij,die zao veel moeite en kosten haddon gemaakt, al de kleinen te ruim 7 ure weer van het feest terrein zien vertrekken opdat een ieder weer tijdig in de ouderlijke woning kon terugkeeren. De kinderen van het Zand zouden te 7,45 van hier vertrekken. Nog lang zal deze dag voor kleinen en grooten in herinnering blijven. Men hoorde ook niets anders dan: „Wat een heerlijke dag17 Juli zal voor ons allen eon onver getelijke zijn In de bladen gast een verhaal dat de vermoorde zwerfster te Oudewater die door haar man vennoord werd en voor «de vrouw van Jut" gehouden werd, van deze nasmsverwarring zslve de schuld was, omdat zij, twee dagen vcor den moord, aan een boer die haar naar haar naam vroeg, Dog had opgegeven Oatharina Goed volk te heeten. In ieder geval de moorde nares van mevr. v. d. Kouwen is niet dood, die woont te Haarlem, gelijk wij reeds meldden. Bovendien heet zij niet Catha- rina naar Christina. Toen de knecht van een bakker te Kaatsheuvel gisternacht wakker werd, werd hij een hevige brandlucht gevaar. Hij stond op en zag de bakkerij in brand. De inmiddels toegeschoten huisgenooten konden het vuur verder bcperkeD. De schade is nogal beduidend. Een wraakneming. Uit Salatiga sehreef men aan de Locomotiefdat vijf melkkoeien van den heer Swaving, die te Getassan een boerderij houdt, door kwaad willigen op beestachtige wijze werden ver minkt. Buik en flanken werden met messen opengereten, zoodat de ingewanden er uit puilden. Drie der arme dieren stiervea nog denzelfden nacht. Drie verdaohten zijn door de politie in verzekerde bewaring geooraen. Eenigen tijd geleden werkte de heer S wa ving mede aan het uitvinden van booswich ten die een pasangrahan in brand hadden gestoken. De officier van justitie te 's-Herto- genbosch verziekt opsporing van de verblijfplaats van Adriana Mag talen» van de Velde, ge'boren 21 November 1867 te Middelburg. In het begin van 1889 heeft zij te 's Hertogenb isch vertoef 1 en sedert ia men haar spoor bijster. Hot is ook mogelijk dat zjj overleden is, waarom wordt verzocht na te gaan of zjj sedert in de bavoikisigaregifcieia voorkomt als afge schreven of overleden en daarvan mede- dueling te doen. Ie. een gezin te Lekkerkerk beeft zieh een geval ven ruggereergs hersenvlies- ontsteking met doodelijken afloop voorge daan. Een der soldaten van het Naar- deriSCh garnizoen is ala gevolg van de vechtpartij met burgers te Laren, ter ge legenheid der kermis aldaar, overleden. Toen eon 6 jarig jongetje ta Enschede in eeu weide een vlieger wilde oplaten, wilde een vrouw dat beletten en gooide eau steen in de riohting van den knaap die dermate aan het hoofd getroffen werd dat het kind aan zijn sohedelwoDd over leed. Vijf st.aatwerkers sliepen to Oldebroek in een hooibergeen hunner, vader van zeven kinderen, bleek den vol genden morgen gestikt. Te Rotterdam viel een 19-jarige dienstbode in de Wijn straat door eeu glazen lantaarn der tweede verdieping. Met gebroken ruggegraat en ernstige hoofdverwondingen opgenomen,be zweek de ongelukkige aan de gevolgen. Te Hoogwoud werd een ietwat doove 88 jaar oude heer door de stoomtram over reden en gedood. Io hst armhuis der gemeente Opsterland ontstond herige ruzie onder de vrouwen, waarby één zioh zóó driftig maakte, dat ze op den grond neerviel en op de- plants dood bleef. Te Goedereede kwam gisteren een blazerscbuit binnen m§t de droeve tijding dat de knecht van deD schipper der blazer voor den waterweg over boord geslagen en verdronken was. Te Varseveldis een vrouw te water geraakt en verdronken. Toen oen landbouwer nabij Zwarte- waat den overweg van den tramweg wilde passeeren kwam hij met paard en kar in botsing met den sneltrein dien hij niet had opgemerkt. De man werd van zijn wagen geslingerd, en de kar versplinterdhet paard, dat losbrak, e>ng er vandoor. Hij werd bewusteloos opgenomen en is iD dien toestand overleden. De statioiisohef te Nijkerk wildo bij een dokter aldaar zijn zoontje van 11 jaar doen caroerso, doft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1