NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 244. 1906. Vrijdag 17 Juli. 22e Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN miCHTIHGISN, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van I5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. tn zake de te houden Augustus- of Unie-Collecte. 1. De Correspondent of het Bestuur is bij zijn Locsal-Comité met de hoofd leiding der Augustus- of Unie-Collecta belast. Ia Let 29ste Jaarverslag van de Unie zjjn de plaatsen opgegeven, die tot het Locaal- Comité van den geadresseerde be- hooren. Voor meiedeeling van onjuist heden houdt de Secretarie der Unie zich ten zeerste aanbevelen. 2. De Collecte voor „de School met den Bijbel'' worde bij voorkeur gehouden in de week van 3 Augustus a.s. 3. Da Collecte geschiede aan delhul zen jof indien dit niet k&n, in de kerk of andere vergaderplaatsen. Zoomogelijk worde zij voorafgegaan door een ure des gebeds. 4. Exx. van het Unieblaadje No. 42, om te voren aan de huizen te bezor gen, alsmede van het Verzoekschrift" zijn op aanvrage van den Correspon dent kosteloos verkrijgbaar bij den Se cretaris der Unie, den heer R. Der keen, Heerenstraat 38, te Zeiat. 5. Wijl de Augustus- of Unie-Collecte voor de Scholen met den Bijbel niet valt onder No. 2 van het K. B. van 22 Sept. 1823 (Stbl. No. 41) en [ook niet onder Art. 13 der Armenwet, bahoeffc voor deze Collecte, om haar aan de hulzen te hou den, de toestemming van den Burge meester niet gevraagd te worden. Voor de go8de orde is het evenwel aan te be velen, dat de Correspondenten een week of vier van te voren den Burgemeester kennis geven, op welke dagen zij zal gehouden worden. Wordt de Correspondent bij het houden der Augustus of Unie-Collecte op de eena of andere wijze bemoeilijkt, dan deelt hij dit den Secretaris der Unie medo, gaat voorloopig niet met collecteeren voort, maar wacht nader bericht af. Bestaat er echter in eene Gemeente eene Verordenining op het houden van Collec ten, waardoor het vragen van toestem ming aan Burgemeester en Wethou ders geëisoht wordt, dan moet de Corres pondent vooraf de toestemming vragen en het antwoord afwachten. 6. De opbrengst dar Augustus- of Unie- oolleote kan, behoudens een jaarlijks vast te stellen bijdrage aan de kas der Unie, besteed worden, zoowel tot onder steuning als tot stichting van Seholen met den Bijbel, van suppletiefondsen, voor die scholen en van kweekscholen tot oplei ding van onderwijzers en onderwijzeressen ▼oor Scholen met den Bijbel, mits de instel lingen, waarvoorde gelden besteed worden, gevestigd zijn binnen de grenzen van het Locaal-Comité. Alle inkomsten, niet aangewend voor de in het vorig lid omschreven doeleinden, worden in de kas der Unie gestort. Giften met door de gevers zelve aangewe zen bestemming zijn hiervan uitgezonderd en worden terstond door den Correspon dent overeenkomstig de aanwijzing uitge keerd. 7. Het Bestuur dar Unie stort alle gelden, die aan het einde van het boekjaar beschik baar zijn, in de kas der Vereenigiogen voor Christelijk-Nationaal Schoolonderwijs en Gereformeerd Schoolonderwijs, naar ver houding van hare uitgaven volgens het laatste Jaarverslag. 8. Gelden, die afgezonderd worden ▼oor de stichting van een school met den Bijbel, kunnen ter bewaring gestort wor den in de door de Unie opgerichte kas, waarvan het Reglement op aanvrage bij den secretaris, R. Derksen, verkrijgbaar is. 9. Gelden voor de kas der Unie be stemd, worden door den Correspondent, liefst terstond, gezonden aan den Penning meester, Mr. T. P. Baron MACKAY, Nieuwe Uitleg 28, te 's Cravenhage. Zeer aangenaam zal het ons wezen, altl «we biidrage aan de Uniekas zoo mogelijk op ten minste vijf procent (in verband met het aantal benoodigde Unie blaadjes) van de opbrengst uwer col lecte zal gesteld worden. 10. De Correspondenten worden drin gend uitgennodied ooi na afloop der Augustus- of Unie Collecte de „in te vullen" eiroulaire zoo spoedig mogelijk en nauwkeurig ingevuld op te zenden aan den secretaris, R. Derksen, opdat het bedrag der Collecte offioiëel kan worden genoteerd en wij geheel op de hoogte kunnen komen van hetgeen wij omtrent uw Locaal-Comité wensohen te weten. Deze „in te vullen" eiroulaire, waarvan Bladz 1 wel nauwkeurig mag gelezen en herlezen worden, hopen wij den Correspondenten op 1 Augustus a s. toe te zenden. 16 Juli 1908. De ineensraelting der beide ehristelijk- historisube partijen de vrij-antirevolu- tionaire en de Friesohe is dus een feit. Het inleidend woord van den heer Loh- man was in menig opzicht een acte van besehuldiging tegen de antirevolutionaire partij en haar leiderdooh list nog genoeg ruimte over voor de hoop dat 't bij ver kiezingen nog wol op een broederlijke, eerlijke saam werking tassohen de groepen der rechterzijde zal uitloopen. Van de nieuwe Unie verwachten wij, zoolang de leiding bij mannen als Lohman en De Visser berust, in 1909 een hechter aaaoiwerking dan in 1905 al vreezen wij dat, wat 't ledental der antirevolutionaire Kamerclub aangaat, op weinig versterking zal kunnen gerekend worden. Er zal groot beleid noodig zijn om die saamwerking, met name door onderlinge ruiling der districten, te bewerkstelligen. De fusie moet een aansporing zijn voor de antirevolutionaire partij om zieb, door meerdere bestudeeriDg en propageering der beginselen, te sterken en uit te breiden. De maDDen der Chr.-Hist. Un.e zijn onze naaste broeders. Waar wij mettertijd tegen enkele voorstellingen die zioh in den loop der jaren bij hen hebben vastgezet, zullen moeten opkomen, daar hopen wij dit dan ook te doen in broederlijken geest, niemand vleiende, maar ook niets prijs gevende van hetgeen wij als eiach der beginselen en der tijdsomstandigheden ais ideaal voor osze partij ons hadden voorgesteld. De fuaie der Chr. Historischen is door den heer Lohman gemotiveerd met een historisch overzicht dat van Groen over Kuyper naar Gratama loopt, een drietal waarbij, wat 't antirevolutionaire stand punt aangaat, naar luid van hetgeen de heer Lohman zooal tegen dezen te berde brengt, de deugd niet in het midden staat. Groen poneerde de stelling „De autoriteit Gods, dus recht boven macht". Kuyper „was misschien daar minder voor". Van 1891 zocht Kuyper meer steun by de kleine luyden, „een woord uiterst ge schikt om zand in de oogen te strooien". De partijorganisatie werd geklonken aan een bindend program, waarvan hij zelf de ontwerper was, terwijl zijn blad den toon aangaf. Kuyper stelde het Calvinis me op den voorgrond, maakte van zijn partij een kerkelijke, en dergelijke. De lezer heeft ze in 't door ons letterlijk aan De Nederlander ontleende, en dus zoo juist mogelijke verslag kunnen lezen. Dit zjjn beschuldigingen, die, voorzoo ver zij onjuist zijn, al zoo herhaaldelijk zijn weersproken dat 't ons onnoodig schijnt zo een voor een te beschouwen terwijl andere fouten dr. Kuyper en onze organisatie ten laste gelegd, in ons oog geen fouten maar deugden zijn. In de op-den-voorgrond-stelling van het Calvinisme sprak zioh de poging uit om te voorkomen dat onze partij zou zijn enkel negatiefantirevolutionair zegt wel wat men niet, niet wat men wil wil. Dat dit bij de massa heizelfde beteekent als gereformeerd, noemen wij juist, wan neer de heer Lohman de Christelijk Histo rische massa bedoelt. Die acht antirevolutionair en gerefor meerd synoniem, en staat dan ook ver baasd, wanneer zij boort dat de Chr. historische heer Lohman gereformeerd is. Wel een bewijs dat 't gevaar voor een kerkelijken schijn groot is bij deze partij. Maar dat feitelijk dr. Kuyper van onze partij een kerkelijke heeft gemaakt, is een onjuiste bewering. Niemand meer dan bij, heeft steeds getraoht uit alle mogelijke „kerken", zonder naar 't lidmaatschap eener kerk te vragen, staatkundige belijders in engen zin te reoruteeren. Maar juist aan Ned. Hervormde zijde was wantrouwen en gereserveerdheid,straks (FriesohChristelijk- Historisohe) apathie en antipathie. De verdeeldheid der Nederl. Christenen heeft 't liberalisme jarenlang een ongereohtige Kamermeerderheid en de oppermaoht in 'tland verschaft. En 'tis de groote ver dienste van dr. Kuyper geweest om door 't ruime Program van'78 tot staatkundige eenheid te brengen wat kerkelijk zoo hopeloos verdeeld scheen en van mannen als Lohman en De Geer dat zij daartoe krachtig hebben meegewerkt. Dat zij later, met Gratama, zijn „afge sneden", is evenzeer onjuist. Zelfs na 1894, na da bekende fout-Tak, was er voor hen nog plaats in de party - wij herinneren slechts aan de „engere en rui mere opvattingen" 1 doch genoemde heeren hadden immers „in de bootjes" schuilplaats gezocht, en waren ten slotte weggevaren. Wij meenden uit de fusie-rede van den heer Lohman dit gedeelte even te moeten releveeren. Wat 't overige aangaat, dit raakt onze partij minder, en waar het de beginselen raakt, is er zeer veel in dat wij met geheele of gedeeltelijke instemming lazen. Waar hij echter naar 't Fusie-program verwijst en om de beteekenis dezer Unie te begrijpen moet men toch bij dit program wezen 1 daar sta ocae voorloopige ver klaring dat de antirevolntionaire partij, tegen wie artikel 8 gericht schijnt, zioh nimmer aan een groepeering des volks in twee deelen heeft schuldig gemaakt, en daarom dan ook de lasterlijke aan tijging der liberalen, dat dr. Kuyper de antithese heeft in het leven geroepen, verre van zioh werpt. Dat wij ïo zake de sohoo'quaestie, op grond van ons vasthouden aan Lohmans »de vrije school voor heel de natie", sterker nog, Groens „de vrije school regel, de staats school aanvulling", en zoolang de rechtsge lijkheid tussohen „openbare"en vrije school niet volkomen is, ons verzetten tegen de terugroeping van de gedienstigheden der praktijk, waartoe 't streven der Chr. Hist. Unie op schoolgebied leiden zal, behoeven wij hier niet te herinneren. Wij staan op dit punt aan de zijde van ds. Buijtendijk. Moorden. Het is weer in den tijd van het jaar, dat het ryke leven, zoowel in de planten- als dierenwereld, zich ,in zijn volle kracht vertoont; dat tal van dieren, die niet of haast niet worden opgemerkt, in het oog vallen en worden gedood. Gedood P Zeker En niet alleen gedood, omdat ze nu eenmaal den mensch schade brengen, maar omdat Waarom de spin in uw stal te ver nietigen, waar zy opruiming houdt onder de vliegen, die u en uw vee zooveel last aandoen f Waarom de heikrekel in uw tuin te vertreden, waar hy oorlog voert tegen rupsen, slakken, meikevers enz. Waarom den niet-venynigen adder te dooden, die zich mot muizen voedt en u niet byten zalf Waarom de koekoek te verjagen, wiens liefste voedsel de langharige en venijnige rups is, die men zonder gevaar niet kan aan raken f Waarom de nesten uit te halen van gras- mussohen en pimpelmeezen, die gestadig jacht maken op wespen en duizendpooten P Waarom de musschen den oorlog aan te doeD, die, voor het enkele korreltje koren, dat zii u kosten, uw akkers zuiveren van de insecten, welke uw graan verwoesten Waarom uw kruit te verschieten naar spreeuwen, die z'oh met inseoten-eieren voeden, zelfs nw runderen van ongedierte zuiveren P Da koe en het schaap zijn hierin verstandiger dan de mensnhen, zij laten de spreeuw ongehinderd plaats nemen op hun rug. Waarom strikken te spannen voor de mees, die jaarlijks driemaal nestelt en voor de opkweeking van elk broedsel 120.000 wormen cn insecten gebruikt Waarom den zonnekever te dooden, die zioh met boomluizen spijst? Waarom de pad om het leven te bren gen, die uw tuin vau slakken en mieren zuivert P Waarom strikkeo te spannen voor tal van vogels, die u van de stekende muggen bevrijden P Waarord de vledermuis te vervolgen, die vlinders en kevers verdelgt, gelijk de zwaluw vliegen en muggen P Waarom de nachtuilen en steenuilen uit te roeien, die uw duiven en kuikens on gedeerd laten en als muizenvangers elk afzonderlijk het werk verrichten van een dozijn katten. Waarom al die moorden Omdat zoovelen te weinig bekend zijn met de huishouding der natuur en te onverschillig, om op te merken, wat hun belang vordert. Het is reeds vele jaren geleden, dat ons als knaap in onze schoolboeken zulke vra gen ouder de oogen kwamen en elk jaar zien we nog steeds onveranderd, al is sedert een kwarteeuw verloopan, dezelfde dwa lingen herhalen. Dwalingen, die door ons in het groote rjjk der Natuur soms opzetfelijk, soms onbewust in de hand worden gewerkt, maar die in elk geval de wereld uit moeten Handelsblad Gemeenteraad van Middelburg. Voorzitter jhr. M. v. d, Brandeler, burge meester. Tegenwoordig 14 leden, afwezig de beeren Sohorer, Tak en Gratema. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. Ingekomen stukken Verslag der vereeniging Kindervoeding over 1907/08, welker ontvangsten bedragen f2866,525, uitgaven f2575,44, goed slot f291,08'; verslag oommissie voor de eind examens der Burgeravondschool over 1908, wordt voor kennisgeving aangenomen. Dat Ged. Staten geen genoegen hebben genomen, met het besluit van den Raad om jaarlijks f 2000 af ie lossen voor de buislei- ding, waarom B. en W. voorstellen f 4000 jaarlijks af te lossen. Dit wordt aangenomen. Het adres van Handelsbelang, inzake een cursus in 't boekhouden op de avondsohool voor handwerkslieden, en deze zoo ruim mogelijk te stellen. De voorzitter stelt voor dit aan te houden tot het punt der agenda zal worden behan delt, inzake die school. B. en W. stellen voor opnieuw vast stelling der verordeningen op de Heffing en invordering van keurloonen, van vee en vleesoh en visoh en schaaldieren, en deze geheel overeenkomstig de thans nog gel dende, behoudens de gewijzigde bepaling van de data van inwerkingtreding 1 Jan. 1909 in plaats van 1904. Wordt zonder stemming aangenomen. Voorstel van B. en W. lot wijzigiDg der rang en jaarwedde van den Inspecteur van Politie en wel als volgt In de plaats van 2 adjunct-inspecteurs op een aanvangsaiaris van f450, aan te stellen een Inspecteur 2e klasse op een aanvangsaiaris van f800 met 2 eenjaar- lijksohe verhoogingen van f50 tot een maximum van f900, en een sohrijver-In- speoteur-titulair op een aauvang-salaris van f 45Q, met 2 eenjaarljjksohe verhoogingen van f50 tot een maximum van f550, be nevens voor ieder f 100 vergoeding voor Weeding. De betrekking van agent-bode welke vacant is niet meer te vervullen. De heer Fruin zegt dat de oom missie van financiën zioh hiermee vereenigt, dooh dat B. en W. geen rekening hebben ge houden met het pensioen van den agent- bode Den Boer." De voorzitter zegt dat dit niet tot de zaak doet, daar dit f82 bedraagt en geen ge wicht in de schaal ligt. Wordt aldus aan genomen zonder stemming. Op verzoek van den heer v. Dunnê wordt de zitting gesloten. Deze heropend zijnde wordt de agenda voortgezet. De bezwaarschriften tegen aanslagen der belastingen naar 't ges< hitte inkomen over 1908 worden behandeld. Behouden worden de aanslagen van J. A. v. Page, A. R. H. v. Steenhuijzen, A. Jeronimus Jz., W. Wolf, G. K. A. Nonhebei, M. Snoek, J. A. Rott, A. Kryger, M. Schipper, J. P. Maartense, P. J. Remyn, F. doMunck, A. S. de Valk P. J. Maartense, P. H. Pouleyn, W. Hubregtse, P. J. Hubregtse, A. Schuit, Alb. Jeronimus op het kohier 1908 en M. J. v. Ditmars op het suppl. kohier 1907. Op het kohier 1908 wordt teruggebracht van de 2 naar de le klasse J. Steendam van de 22e tot de 14e L. W. A. Lizocderen aangehouden die van H. A. Snonck Hurgronje, wyl over het voorstel om hem van da 40o naar de 39a klasse terug te brengen, de stemmen staak ten 7 tegen 7 (Voor stemden Sannes, Boo- gaert, Ermerins, v. d. Harst, v. Teylingen Fruin en Snouck Hurgronje). Voorstel van B. en VV. tot het vaststellen van verordeningen op de burgeravond school en avondschool voor handwerkslie den en op de heffing en invoering van schoolgeld aan die inrichtingen. Art. 1. Het schoolgeld op de avondschool voor handwerkslieden bedraagt voor iede- ran leading f 4 's jaars. Art. 2. Alleen van leerlingen wier ouders of voogden nsar het oordeel van B. en W. minvermogend zyn om het geheele school geld te betalen zal slechts f 2 schoolgeld worden geheven. Art. 3. De leerlingen wier oudera of voogden naar het oordeel van B. en W. onvermogend zyn om schoolgeld te batalen zullen van de geheele heffing worden vry- gesteld. Art. 4. Deze verordening treadt in wer king op den dag, waarop de avondschool geopend wordt. De directeur der burgeravondschool geeft in zyn adyies op het adres van Handelsbe langen in aake den cursus in 't boekhouden den wenk om dit niet te doen plaats hebben omdat het een andere richting is. Wat deze vereeniging wil hoort niet thuis by het program. De voorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen der schoolcommissie om advies en dan naar B. en W. te renvoyeeren. Dit wordt goedgekeurd. De heer Fruin stelt voor om in art. 1 te doen vervallen f 4 's jaars en te plaatsen f3 's jaars. Spreker lioht dit voorstel toe daar dit altijd zoo is geweest, hij aoht de verhooging niet noodig. De heer Snouck Èurgronje steunt dit en vraagt wat de reden van B. en W. is geweest om te verhoogen. De voorzitter zegt, dat dit is met het oog op de finanoieele kwestie der gemeente. De heer de Veer is tegen het voorstei- Fruin, omdat B. en W. vrijstelling knuen geven aan wie hun goeddunkt. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 11 tegen 3 stemmen die der heeren Sannes, Fruin en v. d. Harst. Hierna wordt de verordening aangeno men zonder stemming. Voorstel van B. en W. tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers bij het lager onderwijs. Van mr Sannes zijn ingekomen enkele amendementen op het voorstel, luidende Art. 5 worden gelezen De jaarwedden der onderwaters be«

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1