NIEUWSBLAD VÖOR ZEELAND No. 243. 1908. Donderdag 16 Juli. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT m I» KUS. tfinuenlaud. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA E.\' VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cenl, iedere regel meer 10 cent. 15 Juli 1908. De rijksmiddelen vloeiden in de afgeloo- pen maand Juni iets beter dan in Mei. Er werd 121 duizend guides meer ontvangeD dan in Juni 1907. Hierdoor wordt 'f nadee- lig verschil in ontvangsten tussohendeeerste helft van dit en die vbd't vorige jaar, van ruim een miljoen tol 895 duizend gulden terugg' brrr hl. E>n verrassing die evenwel slechts geringe opluchting brengt, dewijl de meerdere ontvangst van Juni grootendeels op rekening komt van 'n hoogere opbrengst der successierechten, zeker een dar meest wisselvallige rijksmiddelen. Bovendien werd op velerlei middelen nog belangrijk tuinder ontvangen, tegen over 't meerdere dat met name successie rechten, grondbelasting, personeel, gedistil leerd en posterijen opbrachten. Dat meer dere bedroeg respectievelijk 400 210-, 122-, 53- en 43 duizend. Waartegenover staat een mindere opbrenget van f356000 op den suikeraceijns f 83000 op de Staats loterij f82000 op de registratierechten; f 48000 op de invoerrechten f 34000 op de bedrijfsbelastingf 33000 op de loodsgel den 32000 op de zegelrechten f 28000 op de wijuacoijnsf21000 op de zoutaeoijns en zoovoort. In het eerste halfjaar van 1908 werd slechts op de volgende middelen meer ont vangen dan in hetzelfde tijdperk van ver leden jaar grondbelasting i' 154,000, perso neel f 123,000, suceessiereohten f 1,142,000, posterijen f 122,000. Alle overige middelen brachten minder op. Daar zijn er echter twee bij over welker vermindering wij ons verheugen de staats loterij i 83G00 minder en de acoijns op 't gedistilleerd f 279000. Al heefc de Calvinist, ook bij de waar- deeriug zyner gestorven greoten, genoeg aan de vereering van zijn God, uit Wien en door Wien en tot Wien alle gaven zyn, die H|j in de groote mannen, aan d' eeuwen ge schonken, had gelegd, toch staat hij er niet koel b\j, wanneer de nagedachtenis dier mannen ook in't koude marnier vereeuwigd wordt. En daarom gewagen ook wy m8t in genomenheid van de onthulling van 't mo nument, door dankbare Roomsche tydga- nooten aan den grooten doctor gewijd in den namiddag van den 13en dezer. Schrepman was als zoovele groote man nen, die niet alleen aan zijn kerk, aan zijn partij, maar aan het gansche volk behoorde. Wie heeft by da tjjding van zijn, naar onze berekening, vroegen dood, niet mede ingestemd met de korte veelzeggende klacht van dan toenmaligen minister Kuy- per, aangehaald uit de Stabat Mater Dolo rosa Wie zou niet weenen" Daarom verheugt 't ons dat bij 't monu ment te Rysenburg aan dr. Schaepman ge wijd, ook andersdenkenden waren, om naast den priester, ook den staatsman, den dichter, den man van kunst en wetenschap, den christen-optimist, die zich altijd in de stralen van Gods vrije zon te verheugen wist, te eeren. Het is zoo waar, wat De Amsterdammer het radicale weekblad, eenige dagen voor de onthulling schreef„De studie kan be ginnen van het probleem: hoe één man tegelijk priester, redenaar, staatsman, pro fessor en dichter kon wezen, een wonder als nooit door de wereldhistorie werd ver toond." Nog is 't de tijd niet om bij de beschou wing van zijn beeld de beteekenis van dien man, dien held in 't licht van zijn tijd te be grijpen. „Velen blijven er nog maar altijd te dioht bij staan en zien daardoor enkele onderdee- len relatief èn absoluut te groot; anderen kunnen nog maar niet rustig kijken naar wat er werkelijk moois aan is te zien eo da gewone nuchtere toeschouwer wordt op zij geduwd", zoo merktstraksgenoemd blad op. Maar de tijd zal komen, dat door alle par tijen, overal waar ridderdeugd, diohtersvuur en staatsmanswijsheid, vrijheidszin, geloofs moed en karakter in eere zijn, onder de weinigen door God in zijn gemeene gratie aldus de naensohheid ais een exempel be schikt, ook dr. Schaepman mot eere zal ge noemd worden; eu 'hem een monument zal j worden gesticht, hechter vog dan insteen of i metea', in da harten van een nakoraelicg- schap, dlo nog oog heeft voor de werkelijk heid vau het Ideaal. Eo daarom, ook van antirevolutionaire zijde, schoon op één belangrijk punt, onher roepelijk van dezen grooten doode verschil lend, een woord van zwakke hulde aan zijn nagedachtenis bij de onthulling van dit vraagstuk in steenen monument". Jaarrekeningen. In de Prov. Gr. Cl. klaagt een winkelier, dat hij, aan het station zijnde om eenige brieven te posten, tal van stadgenooten voor plezier naar buiten zag gaan om te profieeren van de genietingen, die binnen- en buitenland den toeristen aanbieden, hem ea zijne mede-winkeliers achterlatende, en a's ware medelijdend op hem neer ziende, zooals hij de stad, de plaats zijner dage- iijksohe beslommeringen, weer introk. En thuis zijne boeken ter hand nemende, zag hij de jaarrekeningen van verschillende dier plezierreizigers, die zijnen groet zoo vroolijk hadden teruggeboDjourd, nog openstaan. Hij hoopt nu maar, dat erna 't reis8eizoen nog een weinig kas is over gebleven bij de plezieneizigers om hunne rekeningen te betalen van 1907. Dia winkelier woont te Groningen. Zou den er te Middelburg of Vltssiugen ook dergelijke winkeliers zitten Indien alle menschep, ook in onze pro vincie, bun schulden, alleen maar die van 1907, nu reeds betaald hadden, hoe ge ruster menige winkelier slapen zou Gehuwde onderwijzeressen. Het. Centrum eohrij ft De vraag, of gehuwde onderwijzeressen al dan niet in functie behooren te blijven, is ook in Engeland aan de orde. Evenmin als hier is daar de zaak dtfinitief geregeld. Op sommige plaatsen moeien onderwijzeres sen, die in het huwelijk treden ontslag nemen elders, o a. te Londen, geeft de gehuwde staat geen aanleiding tot bizondere voorschriften. Maar nu lezen wij in het H b 1»Dinsdag j.l. zag de gemeenteraad van Accrington in Lancas hire zich voor de oplossing van het vraagstuk gesteld. Daar werd toen een besluit genomen, waardoor alle onderwijzeressen, die in het huwe lijk treden, verplicht zullen zijn binnen drie maanden na het huwelijk ontslag te nemen". Ook in Engeland gaat men dus blijkbaar den kant uit, om het ambt van onderwijzeres onver- eenigbaar te verklaren met de taak enderoeping van huismoeder. Een uitnemend verschijnsel. De verdedigers van het standpunt, dat men ook de gehuwde onderwijzeres in de school moet toelaten, zijn er tot dusverre niet in ge slaagd, ook maar één steekhoudend argument aan te voeren. En de argumenten tégen hun standpunt zijn even zwaarwegend als talrijk. Met groote belangstelling volgt Europa de bewegingen der aeroplane (het luaht- schip) waarmee graaf Zeppelin zijn24-uurs- tooht doet. Gisteren had zijn groote Fern- fahrt, hem opgelegd door het Duitsohe Bijk, moeten plaats hebben maar 't weer was hem tegen. Hij vertrok wel op den afgesproken tijd 2 uur 's middags en wel van Friedriohshafen in de rjohting van Oonstanzdook wegens het breken van een schroef aan het koelwatertoestel een kleinigheid dus maarmoest hij de proefvlucht staken. Hij is te Manzell ge land, dus nog voor hij het meer over was. Dat een ongeluk in een klein hoekje ligt, ervaart ook deze uitvinder. Immers van het wélslagen zijner proef hiDg veel af. In de eerste plaats de aankoop van zijn luchtschip door 't Daitsebe Bijk, met al de rijke vruchten voor kemzelven er aan verbonden en in de tweede plaats de invoering in, zy 't ook misschien verre, toe komst, van een nieuwe wyze van oorlog voeren. Heden zal de graaf, by gunstig weder nog eens uitzeilen. De door het Rijk hem ge stelde eischen zjjn Vier en twintig uren moet het schip ia de lucht blijven zonder osnige aanvulling van materiaal, moet het een te voren aangegaven pnnt (Maioz) be reiken en nsar het punt van uitgang (Fried- richshafen aan 't meer van Coustanz) terug- Is eerea d&arhjj moet het tot een bepaalde hoogte kunnen opatygen en zoowel te water als te land kunnen landen zonder belang rijke beschadigingen. Hij twijfelt er niet aan of hij z*l slagen. Maar dat kleine schroefje heeft voorloopig toch bewezen dat 'n oorlog met luchtballons vooralsnog niet aan te raden is. Voor 't geval de tocht heden horvat wordf, mag man weten dat de reisroute luidt als volgt Vertrek uit Friade.ichs- hafon naar Coustanz, het Rijndal volgen over Schaffhausen naar Bazel, vervolgens Noordwaarts over Straatsburg, Karlsruhe, Mannheim naar Mainz. Den terugtocht over Bingen, Kreusnach, Homburg, Karls ruhe, Stuttgartt, Ulm, naar Friedriohs hafen. Hij wil dus een groote 8 maken, waarvan Stuttgart het kruispunt is, Te Mannheim maakte do bevolking zich reeds gereed, de vlaggen uit te steken en de groote Rijnbooten te pavoiseeren. By de Rynbrug ligt een //feestschip" van de plaatselyke zfieeliDg dar boven-Rijsuche luchtvaartvereeniging, waarop een geheele reeks van autoriteiten zal postvatten om graaf Zeppelin in 't voorbijvaren met be hulp van muziek en kanonschoten te be groeten. Ook buiten Duitschland volgt men met verbazing su ingenomenheid dit ryzend reizend wonder. a Bronsveld s Kroniek. Dr. Bronsveld trekt in zijKroniek grenslijntjes naar rechts eu naar links. Hij is zeer ingenomen met de Utreohfsohe rede van Mr. Tydeman, maar ziet er weinig verschiet in. „Indien wij echter aan het gezegde over de rede van rar. Tydeman iets mogen toe voegen, dan is het dit: zal zijn woord, om een populaire uitdrukking te gebruiken, „in slaan' P Bevat zijn woord een leuze, waar- meè men de geestd-ift wekt van het kiezers korps De heer Tydeman zeide, „dat men kan gloeien voor zijn eigen gematigheid". Ik twijlel er niet aan, maar het is de zaak, er ook anderen warm voor te krijgen. „Niemand kan afkeeriger wezen dan wij van valsche leuzen, van oneerlijke wapenen, maar het is van groot belang, dat men zijn streven kan samenvatten op een pakkende wijs. De Bond van „vrije liberalen" zal ons volk oproepen om zich te verklaren voor gematigdheid" P Het klinkt zoo nuchter; het vereischt zoo veel toelichtinghet doet onwillekeurig denken aan bedaardheid. Het brengt de schare niet in beweging". Het heeft den Kroniekschrijver getroffen, dat de heer Tydeman niet heeft gespro ken over 't geen de vrij-liberalen gemeen hebben met de Christelijk-Historisohen. .Geheel aan zichzelf overgelaten, zullen zij, naar ik vrees, het niet heel ver brengen. Zij hebben een toekomst, wanneer zij met de Christelijk-Historisohen een mid den-partij vormeD maar koudbloedigheid tegenover het geloof zal bij al het gloeien van gematigdheid hel hart van velen verre houden van deze liberalen''."" Over het concept-program der fusie tussohen de Cbristelijk-Historische groepeö, sinds program geworden, zegt de heer Bronsveld „Het lezen van deze volzinnen verwekt geen aangename sensatie. Ze zijn gewron gen en kennelijk met moeite in elkander gezet. Wij weten wel, dat dergelijke stuk ken geen modallen behoeven te wezen van stijl, maar dit concept is samengesteld uit brokken, die niet gloeiend aaneen ge smeed. maar in en aan elkander vastge schroefd zijn. „Het is een concept, en misschien wordt het nog gewijzigd, Wij zullen er daarom thans niet meer van zeggen, dan dat wij met meer dan één artikel ons kunnen ver- eenigan, doch ernstig bezwaar hebben tegen art. i. Wat is toch die „ordening" Gods? Is het juist, dat God zich heeft geopenbaard in den Bijbel Leert het eerste vers van den Brief aan de Hebreeën niet iets anders Moeten wij nu waarlijk hier denken aan een formule, die op het effect is berekend „In politicis onderwerpen wij ons niet aan de H. Schrift zonder meer. Immers zegt het concept-zelf, dat er in de Schrift dingen staan, die niet tot de ordeningen" Gods behooren en dat dit moest worden uitgemaakt door drie autoriteiten. En hoe dikwerf zijn zij 't oneens I „De christelijk historische partij, tot welker oprichting velen hebben meegewerkt, die nu de christ.-hist. Unie in 't leven willen roepen, sprak dan cok anders, en wilde van een open baring Gods aangaande politieke vraagstukken niet weten, maar beleed, dat een christen zich op elk gebied moet laten besturen door de beginselen van het Evangelie, welke voor geen tweeërlei uitlegging vatbaar zijn. „Wie er zóó over denkt acht het begrijpelijk, dat men in politieke vraagstukken samengaat met menschen, die in dogmaticis geheel anders denken dan wij, gelijk de hoog-kerke- lijke Gladstone de aanvoerder was van de liberale politieke partij in Engeland." Oorlogsbegrooling Blijkens het afdec- lingsrerslsg dor Eerste Kamer over de Oorlogsb*grooting voor 19>.'8 achtte men thans het oogenblik voor beoordeeling van 'b Ministers beleid niet gekomen. De hoogere bevelvoering werd uitvoerig baeproke t, ook ia verbind met een nota van het lid, generaal Staal, die dat com mando anders wil regelen en de sou verein rechtens met de leiding der landsverdg. diging wd belasten. Deze zaak wil men lafen rusten lot de Ojrlogsbegrooliog van 1909, evenals be sprekingen over den raad van defensie, ofschoon de samenstelling en iostruotie weinig instemming vonden. In zake het blijoend gedeelte erkennen ook de te lenstanders dat de Minister van Oorlog eerlijk overwonnen en volledig ingelicht had. Vele leden juichten de aangekondigde herziening der officierenbeoordeeiiugslys- ten toe in het belang der verbetering van de leger-recbtstoestanden, ovenals gelijk making van den duur der herhalings oefeningen. Verscheidene leden wenechten de ver goedingen aan landweermannen te beper ken tot de onvermogenden. IJIT DE PROVINCIE Middelburg. Door het bestuur van Handelsbelang alhier is aan den gemeen teraad een adres gericht, waarin het ver zoekt dat aan de Burgeravondschool en de Avondschool voor handwerkslieden a aan het boekhouden toegevoegd wordt eenig [onderwijs waarin kennis van han dels- en burgerlijk recht, alsmede van sociale wetgeving begrepen wordeb aan niet leerlingen ruimer gelegenheid wordt verschaft tegen betaling dit onderwijs te ontvangen en c dezelfde gelegenheid wordt opengesteld voor volwassenen (hoofden van bedrijven) mits gescheiden van de jongeren. Bij dit adres is eene breedvoerige toe lichting gevoegd, waarin wordt aangetoond dat blijkens de belangstelling in den cur sus, uitgaande van Handelsbelang, zulk onderwijs zou gewaardeerd worden. Bil lijkerwijs behoorlijke betaling kunnen worden geëischt. Ook voor de cursus van Handelsbelang werd van f3 tot f5 be taald. Middelburg. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat eene Compagnie van het 2e Bat. 3e Reg. lof., alhier in garnizoen, van 1 tot 26 September a. s. het kamp //Kijk in de Pot" bij Bergen op Zoom zal betrekken, aangezien gedurende het onder de wapenen zvjn voor herhalings oefeningen der lichtingen 1903 en 1905 de kazerneruimte niet voldoende is om het geheele 2e Bataljon onder te brengen. Goes. Aan 't politiebureau is inlichting te verkrygen inzake een gouden ring mot zwart steentje door een leerling der Hoogere Burgerschool alhier heden op dsn Stationsweg gevonden. Ook is verloren een zilveiea armband. Goes Een dochtertje van P. werd heden op de Markt door een handwagen overre den. Da wagen reed haar over de linker knie, die daardoor, schoon niet ernstig, be- z e_d werd j 't ongeval liep goed af. Goes. 4 manden schol zijn heden op de afslagplaats door den keurmeester voor de consumptie afgekeurd en onder poli ietoe- zicht begraven. Goes Met harlelijken dank ontv'ug de wijkzuster f5 voor verleende hulpen f3 uit het busje van den heer F. voor de zieken. Zuiddorpe. Door de familie Lippens, Belgische grondeigenaars, is besloten een stoomtram te leggen van Drie Schouwen over deze genie-nte naar Moerbeke in aansluiting met den ontworpen tramweg Honieaisse—Be'gisehe grenB. Versohiilende belanghebbende p' Iders hebben besloten ten jaarlijkeche s beidie te verlecnen, zoa dat de totstaui koming van den tram ver zekerd is. Maatschappij Zeeland. Vlissingen in verband met het nieu we pesto mtract ius.'cheu de Maatschappij Zee land en den S aat der Nederlanden, moet zij haar vloot met 3 vaarrtuigen uitbrei den. D.t zuil n niet zooals de reeds be staande scheten, raderbooten zijn dceh dubbelschroefstoooisohepen. Zietikzee. De vrijzinnig-democratische kiesvoie-migiug alhier, heeft voor den ge- meenteiaad oacdidaat gesteld den heer P. J. Boone. Axel. Benoemd tot gemeente ontvanger de heer M. L. v. Vessem alhier. Er wareu 7 sollicitanten. Axelsche Crt Kamperland- Als vervolg op het be richt voorkomende in de Zeeuw van 7 Juli j 1. handelende over de wijze van uitvoering van de owploeg'og vau den veerweg diene nog hel volgende. Oor spronkelijk was de bedoeling der aanne mers om den weg af te bikken met pik - houweelen. Daar echter spoedig bleek dat dit werk te tijdrooveud zou ziju en het verkrijgen van eeu voldoend aantal daar voor geschikte werklieden zeer bezwaar lijk was, zoo werd besloten over te gaan tot omploegen. Dooh ofschoon dit op som mige plaatsen gunstige resultaten sohijnt te leveren en zeer goed is uit te voeren, zoo bleek hier de grintlaag zoo dik en rots- hard ta iijD, dat bij de eerste proefnemin gen de sterke ijzeren ploegen zelfs niet bestand waren. Er werd toen een bijzon der geconstrueerde zware ijzeren ploeg gemaakt door dhr. D. de Vos van Wis- senkerke. Deze ploeg bleek aan de eischen te voldoen. Er werden toen 10 paarden voorgespannen en men meende nu zou 't wel gaan. Dooh wat was nu het geval. De paarden kODden geen voldoende kracht ontwikkelen om den ploeg gelijkmatig voort te bewegen. Aan menschen welke dit zoo oDgcwone werk kwamen bezich tigen hadden de aannemers geen gebrek en aan raadgevers (of liever aan //Stuurlui op den wal") nog minder. Ten slotte was een ieder het, er over eens dat omploegen onmogelijk was. Het publiek echter had buiten do energie der h.h. aannemers ge rekend. Dezen tooh zouden (hierdoor ge leerd) nu op veel eenvoudiger en tevens op aanmerkelijk goedkooper wijze hun aangevangen werk verder voltooien. Zij sobafien zich toen een stalen kabel aaa van 500 meter lengte, gebruikten verder ijzeren takelblokken, spanden toen vier paarden voor de stalen kabel, bevestigdeu die met ketiings aan den ploeg en plaat sten op ongeveer honderd meter een zwaar voetblok in den weg waarlangs de stalen draad geleidelijk liep en toen spleet de ploeg den wea in stukkeD alles medene mende wat hij tegenkwam tot op een diepte van 60 centimeter in den grond. Een ongewoon en verrijkend gezicht vrw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1