NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 241. 1908 Dinsdag 14 Juli, 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes Fusie der Chr.-Historischen. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WEEKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN gi l II De fusie (ineensmelting) der Chr.-Histo rischen heeft de vorige week te Utrecht plaats gevonden. Friesoh Chr.-Historisohen en vrij-antirevolutionairen hebben de han den ineengelegd en zoo zijn deze partijen tot een Christelijk-HistoiiseiTe Unie ineen gesmolten. De voorz tter jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman heeft bij die gelegenheid een rede uitgesproken, luidende ongeveer aldus Om de beteekenis eener staatkundige partij te begrijpeD, moet men, meer dan haar programma's, de feiten raadplegen, die tot haar ontstaan aanleiding gaven. Daarom wensohen wij kortelijks de ge schiedenis van onze partij na te gaau. Dit zal tevens de beteekenis van ons program in het licht stellen. Groen van Prinsterer doorzag ten onzent het scherpst de grondfout der revolutie, n.l. de leer van het atheïsme van den Slaat de losmaking van den band lussoben God en den Staat. Dit moet op den duur leiden tot ondergang van den Slaat. Met hem waren niet alle Christenen wel allen die dit verband tussohen gods dienst en Siaat erkenden en de noodzake lijkheid ervan inzagen. De an tire v. party staat in zóóver, hoe gering ook in omvang, boren alle andere partijen zij pretendeert dat in een Christe lijk land allen op dat standpunt moeten staan. Vergeleken met dit fundamenteele leerstuk zijn alle andere verschilpunten ondergeschikt. De aDtirev. partij moet zeer ruim zijn, daar zij omvat personen die op gewichtige punten (b.v. vrijhandel, belas ting) van inzicht verschillen. Indien een groep in ons voik ons land aan een vreem deling zou willen overleveren, zouden alle nationalisten zich daartegen vereenigen, totdat de groep verdwenen, althans mach teloos geworden was. Zoo ook moet ver dwijnen, althans machteloos worden ge maakt, elke partij die het fundament onzer staatsinstellingen ondermijnt. Eerst nadat het fundament vaststaat, is uiteengaan in partijen geoorloofd. Met Groen gingen dus allen mee, wien het om dit fundament te doen wasook de R.-Katholieken, al zag Groen aanvanke lijk hun verwantschap met hem op dit punt minder duidelijk in. Op praktisch terrein stelde Groen telkens twee Shibboleth's op den voorgrond lo. de Sonvereinileit Gods, dus reoht boven machtautoriteit boven majoriteit2o. het volksonderwijs op Christelijken grondslag. t— In alle dingen Gods Woord als richt snoer. Toen mr Groen oud werd, verscheen ar Kuyper, die de antirev. partij organiseerde. Die georganiseerde partij omvatte dezelf den, die ook Groens program omvatte. Zyn program van beginselen verscheen, nadat 't op sommige punten gewijzigd was onder teekend door prof. De Geer, prof. Gratama en De Savornin Lohman, later alle drie afgesneden. In Ib89;90 werd in beginsel de school - stryd, het hoofdshibbóleth van Groen be slecht. Bet 2e punt was te doctrinair oin als program voor 'n partij te kunnen dienen. Ook voelde misschien dr K. daar minder voor, daar hij aan majoriteit altijd groot ge zag heeft toegekend, en steeds aandrong op directen invloed der kiezers op de leden der Staten-Generaal. Kuyper ontwierp een ruim program. Door de doleantie verloor hij bij velen vertrouwen. Na het aftreden van het Kabinet-Macksy zocht hjj meer nog dan vroeger steun by ,de kleine luyden", een woord uiterst geschikt om zand in de oogen te strooien. Hij had behoefte aan veel kiezers en aan veel beloften. Dit was in zoover gevaarlijk, omdat die vele kiezers en hun leiders de vraagstukken van praktische politiek nog weinig hadden doorgedachtzij liepen gevaar in de armen te vallen van de Kerdyks e s. Op den voorgrond Btelde dr K. nu het Calvinisme, dat bij de massa hetzeif le be- teekent als Gereformeerdhij beweerde dat daaruit de oplossing van alle vraag stukken kon werden afgeleid. De party- organisatie werd geklonken aan 'n bindend program, waarvan hy zelf de ontwerper was, zyn persoonlijk blad gaf den pas aan leder moest volgen zoodra wat hy had aan gegeven in den vorm van een party besluit was gegoten. Nadat besloten was, dat ieder anti-revo lutionair do kieswet-Tak bad aan te nemen, werd elke tegenstander geplaatst in den „conservatieven", a. w. z. verdachten hoek, en de band tusschen „hat volk" en de „aris tocraten", (mannen met 2 namen) doorge sneden. Zoo werd de scheuring door dr. K zelf geprovocaerd en tot stand 'gebracht, Wel erkende de leider later zyn fout. en wees hij ^zelf op bet gevaar der „democratische klippen". Maar de leiding door één man, met zyn blad, bleef. Het vertrouwen keerde niet terug. Zelfa een ezel stoot zich geen tweemaal aan don- zelfden steen Zóó namen velen, die het vlaggenschip verlieten, plaats in de „bootjss". By die gelegenheid werd srreker ge vraagd terug te kesren tot de Hervormde Kerkdm zou hij als leider worden er kend. Hy weigerde, en omdat hy voor zich de vrijheid wilde die hy aan anderen gunde, en omdat men dan in dezelfde fout zou zyn vervallen als dr Kdie fei telijk van zyna party een kerkelijke heeft gemaakt, door het op den voorgrond stel len van Gereformeerdheid en Calvinisme In een der bootjes zat ook dr. Brons veld toen deze bleek ten slotte een libe raal te stellen boven een der rechtsche groepen, dus ciat meer in te zien dat het by de partijen rechts gaat om het fun dament zelf van onze instellingen, verliet by ons met zijne volgelingen. Zoo kwam dr. De Visser m6t zyn vrienden van zelf bj ons. (Slot volgt.) Gisting in Indië. Blijkens een uit Ns- derlandsoh-Indië ontvangen telegram is het bivak te Manggopoh (onderafdeeling Loeboekbasoeng en Tikoe, afdeeling Pria man, Padangeche Benedenlandeo) op dan avond van 10 dezer overvallen. Onzerzijds sneuvelde luit. Sparenburg en werden acht inlandsehe fuseliers zwaar gewond. De aanvallers lieten twee dooden achter. Alahanpandjang is weder rustig. Ver scheidene aanvallers op het biaak aldaar zyn gearresteerd en de schuldige negri vroeg in het openbaar plechtig vergiffenis. Hierbij teekent de N. R. G. aan Na al de gunstige berichten uit de Padang- sche Bovenlanden nu een ongeluksbericht uit de Padangsche Benedenlanden, waar het tot dusver baast niet tot ernstig verzet met de daad kwam. In de onderafdeeling Priaman is een bivak overvallenIn de onderafdeeling Loeboekbasoeng, openbaarde zich het eerst ernstig verzet tegen de niehwe belastingen, zoo dat het reeds den 25sten Maart noodzakelijk werd geacht op verzoek van het civiel bestuur een «ompagnie infanterie onder den kapitein Boon derwaarts te zenden. Den 26sten Maart werd die troepenafdeeling per Condor van de gouvernementsmarine naar Tikoe vervoerd om verder langs den bestaanden weg naar Loe boekbasoeng te marcheeren. Een gerucht, dat tevens in omloop was gebracht, dat de contro leur van Loeboekbasoeng vermoord zou zijn, bleek gelukkig uit de lucht gegrepenalleen werd wel voor zeker gemeld, dat de bevolking ongehoorzaam aan den toeankoe was. In de eeiste helft van April moest een detachement van de compagnie van kapitein Boon naar Priaman gedetacheerd worden om den assistent resident te steunen bij de regeling van een ernstig geschil over de slachtbelasting. Het scheen wel of het onmiddellijk zenden van militaire hulp, de ongeregeldheden daar in het begin gesmoord had, ten minste men ver nam niet veel meer van die streken, totdat den 20sten Juni een telegram van onzen correspon dent te Batavia ons kond deed, dat het bestuurs hoofd van Priaman een stoomschip had verzocht om de Europeesche gezinnen af te haler. Een paar dagen later, den 23sten Juni, bracht een door onzen correspondent te Batavia overge seind officieel bericht de verklaring van dezen ongunstigen keer in den toestand in Priaman. Daar telt toch, zoo werd gemeld, de sekte der satrija, een der Mohammedaanscbe geestelijke broederschappen, talrijke aanhangers, die over al tot verzet aanspoorden. Een telegrafisch be richt in de Staatscourant deelde koitweg mede, dat Priaman in verzet was. Uit de mailberich ten bleek, dat o. a. bijna de geheele onderafdee- hng Priaman en de laras Loeboekbasoeng in de belasting was aangeslagen, maar dat er werd gewerkt om de bevolking over te halen de aanslagbiljetten niet in ontvangst te nemen en de belasting niet te betalen. Het ligt voor de hand, dat na al die ongunstige berichten, op verschillende punten detachementen zijn gele gerd om aan onze eischen kracht bij te zetten; het door een dier afdeelingen bezet bivak is nu overvallen. De minister van buitenlanchche zaken brengt in de Staatscourant ter kennis van oelanghebbsnden, dat door de op 1 Januari 1908 in werking getreden Transvaalsche wet tot beperking van de immigratie (1907J net permit-stelsel voor de kolonie Trans- >aal is afgeschaft. Personen die zich naar la kolonie Transvaal vrenechen te begeven, behoeven derhalve niet meer in het bezit te zijn van een permithunne toelating aldaar wordt geregeld door bovengenoemde wet, waaromtrent nadere inlichtingen zyn te be komen aan het departement van landbouw, nijverheid en handel. Voor toelating in de Oranjerivier Kolonie is het bazit- van een permit nog vereischt. Personen die een zoodanig stuk weDSchen te verkrijgen, moeten zich wenden tot dsn kolonialen secretaris of den dan kolonialen onder secretaris, aangezien de permitkantoren te Kaapstad, Port-Elisabeth, Oost-Londen en Durban zijn opgeheven. Middenstandscongres. Op da dagorde vau bet op 29 en 30 Juli ».s. fe Dordrecht te houden 5e Nationaal C ingres voor d6n Handeldrijvendea en toduslrieelen Middenstand komt aiseeoig nderwerp voor „de vakopleiding van den middenstand". Een reeks praeadviezen zijn daarover reeds van de heeren dr. Bos, J. N. Hen- irix, Frans Keulemans en dr.H.Lambrechts verschenen, welke in druk aan de leden van den Middenstandsbond zijn verzondeD. De belangstelling in dit onderwerp is buitengewoon groot, zoowel in midden- standskringen als daarbuiten. Ook van RegeeriDgswege wordt die belangstelling getoond, daar de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het voornemen heeft het congres persoonlijk bij te wonen en bij eventueele verhindering zioh officieel zal doen vertegenwoordigen. De Belgische regeering heeft bericht gezonden dat zij zioh op dit congres offi cieel zal doen vertegenwoordigen en be noemde daartoe professor Pyfferoan als regeerings-vertegenwoordiger van België. Examen Landmeter. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van hen die het examen van geëxamineerd en beëa- digd landmeter wensehen ai te leggen, dat zij zioh daartoe vóór 25 Augustus e.k.sehrif- telijk bij het Depart, van Binnen). Zaken moeten aanmelden. („Sf.-C*.") Naar man aan „De Rott." meldt, komt in den toestand van het lid der Tweede Kamer den heer J. van Alphen nog geen verandering. Z.Ed. lijdt veel aao pijnen in het achterhoofd en den nek, terwijl deze py'nen een algemeene zwakte veroorzaken. De spraak wordt zeer onduidelijk. Vooral de nachten- zijn veelal zeer onrustig. VoIgen3 medische verklaring is de ziekte niet direct gevaarlijk, indien de pijnen maar niet te lang aanhouden, dat ze de krachten geheel sloopen. De laatste jaren, vooral 's winters, was de hee: Van Alphen veel behept met rheumatische zenuwpijnen. Ook den laats- ten winter moest hy gedurig zyn kamer houden. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. UT Dl PROVINCIE. Goes. Hedon is door dan keurmeester voor de cocsuratie afgekeurd en onder poli tietoezicht begraveneen koe toebehoojrende aan den veehandelaar Dokx te Antwerpen. Goes „Euphonifl" geeft Dinsdagavond een volksconcert op de Qroote Markt. Da gewone audiëntie v»n den Com missars der Koningin in Zeeland zal Don derdag 16 Juli a.s. om 2 uur n m. plaats hebben. Wolfaartsdijk. Znterdagmildag trok ken de kinderen der Zondagsschool in op tocht naar de weide van dhr J. Koert, waar hun een feestje was bereid. Te ongeveer 2 uur werd het feest geopend door ds H. P. Stegenga met het zingen van Ps. 68 10 en gebed, waarna spr. het ontstaan en nut der Zondagsschool, voorrecht en verplichting der ouders ia d&t opzicht op duidelijke wijze uiteen zette Daarna werd door dhr. A. B ïenhabker een verbaal verteld, waarna nog als spreker optrad ds Muller van Heiu- kenszand met het, onderwerp: „Zieken". Hij sprak over zoeken om te zoeken of zoe ken om te vinden. De kinderen werden onthaald op koek jes, kersen enz. Eeo talrijke Eohara ouders en belangstellenden woonden het feest bij, en nadat ds Stegenga nog een slotwoord gesproken had, en gezongen Gez. 43 1 6 en gedankt werd, keerden allen ruim vol daan te ongeveer 5 uur huiswaarts. Hoedekenskerke. Ia de gemeentc- raadsvergadeiing van Vrijdag werd met algemeene stemmen ingetrokken wegens informaliteit het besluit van 1 Juni. waarby me j. E J. Visser te Hoofdplaat is b9noetnd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school en daarna dezelfde wederom be noemd met 5 stemmen tegen 1 op m6j. J S. Meyers te Wisca en 1 in blanco. Daarna kwam ter tafel een voorstel van B. en VV. tot het aangaan eener teldleening tot ver nieuwing der beschoeiing a».o de haven, vernieuwing der Kaai- en Moolsiraat en veranderen van e6n gedeelte grintweg in keiweg. Ds voorzitter zei dat de toestand der beschoeiing aan de haven en van de straat van af den Opril aan den voet der haven tot aan den grintweg casr Kwaden- damme van dien aardis, dat vernieuwing noodzakelijk is, en dat dii de reden ia waar om door B. en W. wordt voorgesteld deze werken in het jaar 1909 te doen uitvoeren. Daarom is den deskundige J. S. Kryiger, alhier, opgedragen eene begrooting daar van te maken en op diens advies werd er nog aan toegevoegd de nit de straat ko mende keien te gebruiken tot bestrating van een gedeelte van den grintweg naar 's-Gravenpolder, aansluitende aan de be staande bestrating.over een lengte van plm- 250 M. en ter breedte van 2,80 M. De ter vergadering geroepen deskundige geeft nog eenige technische inlichtingen. Van de beide plannen ter vernieuwing van de havenbeschooiing werd datgene gekozen, waarby de nieuwe beschoeiing wordt ge plaatst vóór de oude, zoodat het haven plateau ongeveer 1 M. breeder wordt, ter wijl met het oog op het havenverkeer de oude beschoeiing dan blyft bestaan, tot de nieuwe (behalve de verankering) gereed is, de raming bedraagt f 5560. Wat de straatvernieuwing betreft is het do vraag of de vernieuwing zal geschieden met quenastkeien of scoriae briks. Na eenige discussie werd met 4 tegen 3 stem men uitgemaakt dat het werk zal geschie den met quenastkeien de raming daarvan bedraagt f 7350. Ook met het gebruik der uitkomende keien voor gedeeltelijke be strating van den grintweg naar 's Graven polder, tot een raming van f J20 vereenigt de raad zich. Het totaal bedrag der raming is mitsdien f 13630 en werd met algemeene stemmen besloten daarvoor in 1909 eene geldleening aan to gaan van hoogstens f 14.000 tegen 'n rente van hoogstens 5 pCt met een jaarlyksche aflossing van minstens f 500, waarmede zal worden aangevangen nadat de nog bestaande geldleeningen zul len zyn afgelost, alles behoudens goedkeu van Gedep. Staten. Bij de daarop gevolgde rondvraag vroeg de heer Van der Linde of het niet wenechslijk zou zijn het gras groeiende aan den dijk laDgs het haven- pleteau om te hooien te verboopen. Alge meen werd de weofchelykbeid daarvan be aamd en B. en W. daartoe gemachtigd, waarna de vergadering ges'oten werd. Bij de directe belastingen, iuvoer- richtsn en accijnzen zyn verplaatst do bommiezen 2oklasseW. A Osnewaarde "an Rucphen naar Kaatsheuvel; J. de Giange van Euijbergen naar Eilewoutsdyk en de kommies 3e klasse J. -L Geluk van Roosen daal naar St. Maartensdijk. De kiesvereeniging „Gemeentebe lang" te Zierikzee beeft candidaat gesteld voor den gemeenteraad de heer mr. D. En- gelb6rts, officier van justitie, candidaat der antirevolutionairen. Ia de St. Crt. ni. 161 zijn opgenomen te kou. goedgekeurde wijzigingen in de ooriohtiogeakte van de N. V. Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg en de nader seregeide klaringsdieost te Hansweert. Bedoelde dienst treedt 3 Augustus a.s. in werking. Vrijdagavond en Zaterdagmorgen constateerde men, dat de olielaag,drijvende in den welput van P. J. K. te Arnemuiden weder belangrijk was toegenomen. Eecigen ijT voor die toeneming verspreidde hst welwater 'd bijzonder onaangenamen geur. (M. V.) Met ingang van 1 Aug. zyn verplaatst •la Rijks-ambtenaars J J. Geluk van Roo sendaal naar St.Maartensdijk,en J. van Zon van St. Maartensdijk naar Etten-Leur. Vrijdag is door de gemrente-politie 'e Neuzen gearresteerd zekere J. J. v. A tïö indertijd door de rechtbank te Middel burg wegens een vechtpartij te Sas van Gint tot 3 maanden gevangenisstraf is -eroordeeld. Hij werd heden naar Middel burg getransporteerd. Door den Minister van Waterstaat zijn de volgende studenten der Technische Hoogesohool gedurende 10 Juli tot en met 9 September 1908 benoemd tot buitenge woon opzichterJ. van der Meuten en A. G. Verhoeven, bij de werken tot ver betering van het kanaal van Gent naar Terneuzen bedoeld bjj de wetten van 29 Januari 1897 en van 14 Juli 1903, en A. C. Kolff en H. L. Swart bij verschillende werken van hel kanaal door Zuid-Beve- laad, voornamelijk bij die volgens bestek no. 2C5, dienst 19071908, wegens de uitvoering van voorzieningen aan desehut- kolkmuren en het stortbed in de schut- kolk aan de groote schutsluis te Hacsweert. Te Renesse zijn tot leden van den gemeenteraad gekozen de heeren W. F. del Campo en R. Steur Jansz., de eerste aftredend, de laatste in plaats van den heer R. Steur Jaosz. Door het hoofdbestuur der sehippers- vereeniging Schuttevaer is een adres ver zonden aan den Minister van Marine, met verzoek wel te willen bevorderen, dat bin nen Diet te langen tijd tot opruiming van de in 'l Brouwershavensche gal gelegen wrak ken Alverton, Rotte en Reval worde over gegaan. Heirtkenszand. Zaterdag hield de sehiet- vereeniging „Nimrod" alhier, haren schiet wedstrijd, waaraan door tien vtres uigingen werd deelgenomen. De uitslag is als volgt Korpswedstrijd, snelvuur op vallende kopschijven Man 10 patr.le med. „Pro Patria" Nisse prod, per ireffer 62'/2 aantal trefiers 24 2e med. „Nooit Terug" 's Heer Hendrikskinderen prod, per treffer 115 3a med. „Nimrod" HeiukeDszacd prod, per treffer 123%. De burgemeester reikte met een toepasselijk woord deze medailles uit, de hoop uitsprekende, dat alle weerbaar- heidsvereen. met moed op den ingeslagen weg mogen voortgaan. De voorzitter van „Nimrod" dankte dbr. burgemeester voor zijn goede wensohen en verder san allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van dezen wedstrijd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1