NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 237. 1808 22e Jaargang, Donderdag 9 Juli. GHRISTEUJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. Snippers uit de oude doos. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN EStHzatMuraa IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. 8 Juli 1908. Minister' Sabron heeft een drietal vragen van anti revolutionaire zijde op onvoldoen de wijze beantwoord. De eerste vraag bedoelde betere bezol diging der stafmuzikanten, opdat zij niet langer gedwongen worden door bijverdien sten op Zondag in het tekort hunner kas te voorzien. De minister antwoordde dat menseben met dat gemoedsbezwaar geen muzikant by het leger moeten worden. De tweede vraag wilde een algemeen voorschrift voor het bidden in de kazernes voor en na het eten uitlokken. De minister verklaarde hieraan niet te kunnen voldoen. De derde vraag had tot strekking om een verlengd verlof te verkrijgen voor die mili ciens welke 's Zondagsavonds weer in hun garnizoen moeten zijn, doch gewetensbe zwaar hebben tegen reizen op Zondag. De minister kon dit niet in het algemeen toezeggen, dcch wilde wel den garnizoens commandanten in 't belang van den dienst wenken geven in deze richting. Wat de tweede vraag aangaat, gaan wij geheel accoord met het liberale Handelsblad dat het een eisch zelfs van welwillendheid is, om een oogenblik stilte ta vorderen voor het gebed voor en na het eten. Wjj hopen dan ook dat de minister hieraan door een algemeen voorschrift wel zal willen tege moet komen. Wij zullen er dan ook op blij ven aandringen. Wat de beide andere vragen aangaat, meenen wij dat de minister, al sprak hij bij de beantwoording der eerste vraag wel wat absoluut, moeiljjfc anders spreken kon. Betere bezoldiging van militaire muzi kanten juichen ook wij van harte toe doch vrij gelooven niet, dat het kwaad van den Zondagsarbeid dezer muzikanten er ook maar eenigszins door zou getemperd worden. En de weinige christelijk histo rische muzikanten die er bij de corpsen zijn, zullen zioh toch reeds wel uit beginsel van dezen Zondagsarbeid hebben vrijge houden. Iu dj burgermaatschappij hebben duizenden voor hun beginsel zooveel over in 't leger verwachte men ook niets anders. Is verhooging van 't salaris der muzi 281 FEUILLETON DOOR S C A L DIS. St. Anna ter Muiden. III. Ook bij de overstroomingen van 1808 en 1820 hadden stad en omstreken veel te lijden. Tijdens de Belgische revolutie werd Mude voor een korten tijd geïnun deerd en door den vijand bezet, waarbij menig gevecht geleverd werd. Het een. en ander door ons besprokene is nu het voornaamste van hetgeen de stad in den loop van zes eeuwen is wedervaren. Thans is van hare aloude heerlijkheid niets anders meer overgebleven, dan haar kolossale toren en haar met een torentje prijkend raadhuis, 't welk nog tot heden toe altijd het stadhuis genoemd wordt. Bij het verbranden vaa het vorig stadhuis, in 1650, werden,jammer genoeg, verreweg de meeste archiefstukken vernield. De nog overgeblevene bescheiden zijn eobter nog zoo weinige nietwij ontmoeten ze op het tegenwoordige raadhuis, bewaard wordende in twee groote kisten,die verdeeld zijn in loketten, waarin de boeken en ge schriften, volgens inventaris van 12 Nov. 1788, geletterd en genummerd, behoorlijk zijn gerangschiktslechts weinig nummers worden er van vermist. Het wapen van Mude wordt in 't bewijs door den Hoogen Raad van Adel afge geven den 31 Juli 1817, aldus beschreven „zijnde van keel, beladen met een anker van sabel, vergezeld, ter rechterzijde van eene zon en ter linkerzijde van eene halve uaao, beide van goud'het schild gedekt kanten io 't algemeen gewensoht, dan be hoort zij derhalve niet op dien grond te worden aanbevolen. De derde vraag terugkeer per eersten trein 's Maandags voor sommige miliciens wanneer het met de belangen van den dienst strookt, zoo sprak eenmaal minister Bergansius, dit wil ik gaarne bevorderen. Welnu, er zijn reeds garnizoenen, waar op dit punt groote vrijgevigheid betracht wordt. Met name Vlissingen. Wanneer de minister nu heeft toe gezegd in die richting de garnizoens commandanten te willen adviseeren, wij zouden willen vragen, kunnen wij dan niet beter eens een jaar afzien, welke de ge volgen dezer aanschrijvingen zijn. Er is dan gelegenheid om bij een volgende be- grooiing er op terug te komen. Ean voorschrift dat alle gemoedsbe- zwassrdsB 's Maandags mogen terugkeoren, zou op eenmaal zooveel gemoedsbezwaar- den voor den dag roepen dat't wel eens zou kunnen zjjn dat 't varlof voor allen moest worden iugetrokken. Ia de kazerne moet blijken wie de ern stige gemoedsbezwaarden zijn, en dezulken behoorden ouzo commandanten bij eventu- eele aanvragen ter wille te zjjn. Het baste ware dal; aan de garnizoens commandanten door o'a verschillende ker keraden een lijst verschaft werd van die miliciens van welke zij zeker weten dat hun eerbied voor Gods wat ook .in zake de haili- ging van dan Rus dag hen bslet van een Zondagavond verlof gebruik te maken. Met dat „belang van den dienst'' moet niet geschermd worden doch evenmin met 't //gemoedsbezwaar". Aan beid® zijden is gevaar voor simuleering. Oprechtheid aan de zjjde der minderen, en wat gosde wil aan den kent der superieuren kunnen hier veel doen, in da gewsnsch'e richting. Van de „bandeiaoze jeugd" lezen we in het waeklad Haagsche Stem men iets, dat aller aandacht wel waard is. Dit weekblad schrijft c l. In De Gids van deze maand staat een geestige persiflage, die alle ouder» moeten lezen. door eene kroon van goud en van achter vastgehouden dooreen griffioen, van boven van keel en van onder van sabel'1. Zoo&ls we reeds in den beginne opmerk ten is St. Anna tegenwoordig van niet veel beteokenis meer. Bezoeken wij het plaatsje dan zien wij dat het is afgedaald tot een eenvoudig plattelandsdorpje hoofd zakelijk uit den landbouw bestaande, wij treffen er dan ook niets bijzonders aan. De tegenwoordige kerk, welke wij nu een bezoek gaan brengen, is de oude St. Annakerk niet meer. Toch willen wij in onze gedachten, dit oude trotsohe monu ment uit Mude's bloeitijd eens beziobtigen. Wanneer wij het eenige overblijfsel van dit voormalig bouwwerk beschouwen den omvangrijken toren, met zijn dikke muren en zijn breede en zware baksteenen, dan blijft er bij ons geen twijfel over, of dit gebouw moet eene hooge oudheid zijn zooals het daar nu staat is het een log, wanstaltig gevaarte. Maar als wij hem in onze verbeelding optrekken naar evenredigheid van zijn zwaar onderstel, als wij verre boven zijne tegenwoordige helft de sporen zien der voormalige kruiskerk, dan rijst in sohoone verhouding een reuzengestieht voor onzen geest, die het sieraad moet geweest zijn eener bloeiende en bevolkte gemeente. Ofschoon wjj dus omtrent de stichting van dit gebouw alle berichten missen,wij mogen veilig aannemen, dat het is opgetrokken geworden in de 13e eeuw, toen Mude, op de hoogste trap van welvaart gestegen wasook de scherpe kruisvorm wijst ons daarheen. Dit kruisgebouw, uit welks midden de zware toren verrees, met een kruis op den oostervleugel of het hooge Koor. Dan beeft de .toren nu slechte de helft zijner UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het is het zelfverweer van een HoIIand- soheri jongeD, die bet niet verdragen kan dat hij en zijn kornuiten maar aldoor in de krant van tuchteloosheid en bandeloos heid worden besjhuldigd. Hoe kan men ons dan tooh verwijlen, zDgt hij, dat wij precies hetzelfde doen als onze ouders. We moeteu immers flinke jongens wor den, jongens die op hun ouders gelijken. Is het niet een goed kind dat naar zijn vader aardt? En dan vraagt hij den redacteur, of hij het publiek wel eens een Zondagsfrein of op drukke dagen, een stadstram heeft zien bestormen 1 of (gezien heeft boe het Neder- landsohe publiek fala pleegt fe maken. Hoe zien de plantsoenen in Artiseruit na het bezoek van de Koningin? Ea hoe vond men bet dringen en duwen toen Generaal Booth in Amsterdam preekte Erger nog, hoe vindt men het verval- schen en stelen van eens anders uitvin dingen en handelsmesken Ea wie leert ons de buitenlandsohe markt te bederven met ontroomde vette kaas ea gemarineerde boter Dat doen de volwassenen en niet enkel in de groote steden maar ook in de kleine plaa'sen op het land. En hoe wil men dan van ons jongens nog iets anders ver wachten Neen, wij willen niet ordelijk en gere geld zijn. Wo w'llen doen wat onze ouders doen en óók leven naar het devies van den tegen woord igen tijd. „lader voor zioh, en nietaand voor ons allen." Het is immers teg9"woordig zoo wie niet met voeten en vuisten zich een weg weet te trappen en te stompen, die wordt zelf vertrapt. En daarom, laten de couranten ophou den met altijd op ons te hakken en een aparte rubriek van //straatschenderij" te schrijven Of a's er gehakt moet worden, laten re dan onze ouders onder haudeu nemen en da bijl leggen aan den wortel maar niet aan den tak. Aldus, in onze woorden, weergegeven het pleidooi van onzen jongen vriend, waarvan we zeiden dat alle ouders het inoefen lezeD. vroegere hoogte, en was gedekt, niet met een spits, maar met een plat dak, omringd door een steeuen ballustrade, gelijkende naar dat op den stadhuistoren te Sluis. Tooh trekt hier bij dit oude gebouw iets onze bijzondere aandacht, wat wij, bij de vele kerken door ens reeds bezocht nog niet ontmoet hebben. De bouworde wijkt n m. af van de meest algemeeDe bij de Roomsche kerken, van welke anders door gaans de torens aan de westzijde staan. Doch in Vlaanderen vindt men nog vele oude kerken, gebouwd ep de wijze van die te St. Anna. Zoo ziet men o.a, iu het naburige Westkapelle, te Middelburg in Vlaanderen en te Brugge kruiskerken wel ker vier vleugels aan de zijden der torens aangebracht zijn. Er schijnen in den toren te St. Anna drie luidklokken gehangen te hebben. Slaan wij de kerkerekening van 1553 op, dan lezen wij dat de twee klokluiders te zamen een jaarlijkseh inkomen hadden van 21 gld., en volgens die van 1570 werd er in dat jaar een nieuw uurwerk aangebracht door Adriaen Jonaten koste van 13 Pd. groote. Treden wij in gedachten dezen heerlij ken tempel binnen, dan zien wij, dat het een ruim en luohtig gebouw is, waarvau de toren door een gewelf met pilaren ge steund wordt. Ginds in het Oosten, op het hooge Koor, prijkt het Hoogaltaar en brandt de lamp voor het heilig Sacrament. Dit altaar is bedekt met kostelijk tapijt werk en beschut door gordijnen. De was kaarsen werpen haar rood schijnsel op het zilver en de juweelen, waardoor zij omgeven zijn. Aan da andera zijde ligt bet Misboek en het Epistelbosk, rustende op een blank geschuurden lessenaar van kostbaar metaal. Er st-ekt eeo geduohte waarheid in. Wij N derlanders hebben nooit te boek gestaan voor mensohen, die een iugescha pen neiging hebben om orde en regel fe handhaven. Daar zou de politie van kun nen spreken. En wat bijvoorbeeld hel ontduiken van belastingen betreft, ook 'daarin hebben we een niet al te beste reputatie. Maar al is dat nu een leelijke frek in ons volkskarakter, daarom behoeven wo dien nie.toabesnoeid telaten voortwoekeren. En daarom hoore men wat deze jonge Nederlander zegt, en denke er over na. Ooze lieve jeugd moet weer aan orde en fucht worden gewend daar is geen twij fel aan. Maar eerst, fer wille van uwe opwas sende zonen en dochter», ouders de hand in den boezem cd met uzelven gericht. Dan zult ge weten waar het hoen moet met onze bandelooze jeugd en zal men het Bijbelwoord verstaan, dat de barten der vaderen lot da kinderen moeten bekeerd worden, eu niet omgekeerd. De aap uit de mouw. We knippen even dit biriehtja uit Het Volk, en spatieeren da laatste woorden. Hier hebr ge het. „Kleingeestige plager ij. Voor de Zondagmiddag te houden openluchtmeeting der S. D. A. P. te Jou-e, heeft de burgemeester toe stemming tot het maken van muziek op het mee tingsterrein voor 4 uur geweigerd, omdat er t o t 3','2 uur anderhalve extra-kerk- sche juffrouw in de kerk zi t". Allen eerbied voor de kerk of voor den godsdienst vindt ge by do socialisten, niet waar Vooral, wanneer een propagandist of pro pagandiste in eon orthodoxe plaats spreekt. Maar zie je, iu zno'n kleiu berichtje, daar kun j j nu eens precies zeggen, hoe of je er o ?er denkt. Dan zijn we zoo „onder ons". Dan komt de aap uit da mouw. Getuige. Iu den Tabernakel bevindt zich de Mon- strantie, een prachtige vaas, versierd met zilveren keten en kruis, waarin de heilige Hostie bewaard wordt, voor welke de ge meente neerknielt, wanneer zij haar ver toond wordt door den Priester in zyn plech tig misgewaad. Allerwegen aanschouwen wij damast, ju weelen en omamenten van zilver, zijde en andere stoffen en sieraden. Maar boven alles wordt ons oog geboeid door het eenig schoone en beroemde Altaarstuk, door het welk ook de naam van den Vlaamschen zeeman Wouter Jansen met roem is bewaard gebleven. In 1405 hadden n. m. de Engel- sehen in hunne pluuderwoede, dit kunststuk weggeroofd, hoewel zij de kerk in de algemeene verbranding verschoond had den. Reeds waren zij met hun prooi op weg naar hun Vaderland, toen de genoemde zeeman heu in eon scheepje met veertig man achterhaalde, eo een schip uit do vloot weg nam, waarin men ook het kostbaar Altaar stuk der kerk terugvond. Verschillende kapellen met altaren trek ken ook nog onze aandacht, w. o. die van St. Anna en aan O. L. Vrouwe waren gewijd en vóór het altaar van eerstgenoemde trekt de prachtige metalen Kroon onze opmer king. En slaan wij het oog naar boven, dan ontwaren wij, onder de overige zinne beelden van doaRoomschen eeredienst, op 't zangkoor het welluidende orgel. Van dit orgel wordt in de oudste aanwezige kerke rekening, die van 1553, melding gemaakt, toen Jacob de Wuljf, als organist, ver noemd wordt op een jaariybsch inkomen van 9 gulden. Dat de St. Anna kerk ook rjik was, hoo- ren wij uit een borgtocht ten jare 1570, ten bedrage van 100 Caroli gulden, gegeven ZOMERVERGADERING van de Provinciale Staten van Zeeland, op Dinsdagavond te 7'/» uur. Voorzitter mr. H. J. Dijokmtesler, tegen woordig 39 leden, afwezig de h teren Lu- oasse, Hombaoh eu P. vau Houte met kennisgeving, de laatste wegens ziekte. Do voorzitter opent de vergadering iu naam der Koningin. Hierna heet hij de leden welkom in deze Zomerzittiog Waar wij elkander wser zien, beseffen wij de teleurstelling net oudste lid de heer De Snift welke over leed, niet meer te zien. Ruim 39 jaar was hij lid dezer Staten, en toonde hij sfeeds de belangen van dit gewest te behartigen. Zijne nagedachtenis büjve bij U in eere. (Applaus Thans benoemt de voorzitter de heereu Bolle, Da Veer en Moerdijk om de oom missie te vormen ter onderzoek der ge loofsbrieven van het nieuw benoemde lid den heer P. van Houte. De oommissie bij monde van dhr. Rolle adviseert tot loelaüng. Alzoo wordt be sloten. De verschillende ingekomen stukken en mededeeliagen worden voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek der Hoofdcommissie voor da in 19' 9 le Zeist te houden groote tu n- bouwteiitoonslelling om steun uit de pro vinciale fondsen, wordt eaDgehouden tot de najaarszitting tot het doen vau eea voorstel. Wordt medegedeeld, dat de bouw eener nieuwe Raderboot is aanbesteed en gegund aan da Seheepstimmerwerffabriek te Kin derdijk voor f162000; dat de afd. van het Ged. Statencollege zijn saamgesteld als volgtle afd. de heeren De Casembroot en Fruijtier, 2e Van Rompu en Siegers, en 3e De Jonge en Blum. Hierna worden verschillende vcors'.elh n aangehouden, en de voorstellen van Ged. Staten ter behandeling in deze zomerzittiog voorgelezen. De voorstellen gaan alle naar de af- deelingen. De hoer Van Waesberghe verkrijgt alen a door den koster Bartelemeus Brake, voor 't be waren van alle kostbaarheden. Ook had de kerk vele j&nrljjksche inkomsten van cijnsen, erfpachtenlandpachten enz te veel om hier allen te noemen. Van de pastoors, die de kerk bedienden vinden wij voor het eerst gewag gemaakt toen Gillis Ronsse, den 15 Ang. 1525, als „prochiepape van de Kercke" vernoemd wordt. Deze had tot op den tijd der Her vorming zeven opvolgers. Voor zoover wij kunnen nagaan, deden ook acht kapelaans den dienst te St. Anna en wordt als laatste functionaris genoemd Dirk Gheertsen, die in 1575 of '76 de gemeente verliet. Behalve de door ons genoemde Engel- sche graaf Pembroke zijn er nog andere aanzienlijken in dö St Anna kerk begraven. Op het oude kerkhof in den N. O. hoek vin den wij nog, als scheidsmuur half verbor gen in den grond, een groote grafzerk, dio de kenteekens draagt van hooge oudheid en van een voornaam lijkgesteente, js-msner dat het opschrift onleesbaar is. Een andere zerk, van blauwen arduin steen, in het zuidelijk gedeelte van den toren is, zooals wij zien, vrij goed bewaard gebleven't is ter gedachtenis van Jan Blankaerl, in de 15e eeuw een fco'gjc- plaatst persoon. Hij stierf, volgens hat randschrift, den 25 Nov. 1454. Des ridders wapen is op den steen uitgehouwen het bsstaat uit een schild, bezaaid met leliën en beladen met esn kepertot helmteeben heeft het een gewapend menschenbeen,met de schoenen opwaarts. Het treurig lot van dit schcoie bedehuis, hopen wij een volgenden keer te verrem m. i W/.rcli vei to'gd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1