NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No 232. 1903 Vrijdag 3 Juli. 0HRISTELIJK- 22e Jaargang. HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S. I M JI0NGE-VERWE5T. t» f. P0 D'HUIJ, te Middelburg.' PRIJS DER ADVERTENTIES Uit de Tweede Kamer. Binnenhuid. UIT DE PROVINCIE. Kortgene. Tot schatter van de pacht waarden der gronden in den calamiteuzen Arnia polder te Kortgene, is benoemd dhr. J. L Ma kusse te Camperland. a* IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,23. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA 2K VA?'.' van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 2 Juli 1908. De heer H. Koelmans, hoofd der christel. school te Ter Neuzen, heeft gister onder talrijke blijken van welverdiende belang stelling zijn 25-jarige ambtsvervulling als hoofd van genoemde school gevierd. Hij was 18 Feb. 1855 te Vrouwe Parochie in Friesland geboren, arbeidde achtereen volgens aan c.Hr. inrichtingen te Amsterdam en Snetk, üLeuwendijk en Antwerpen en trad 1 Juli 1883 in zijn tegenwoordige functie. Van ganscher harte wenschen wij den jubilaris met deze herdenking geluk. Hij heeft de school te Ter Neuzen, waar hij de moeilijke taak op zich nam, opvolger van den hoogst bekwamen,popnlairen voor trekker J. M. Mulder te zijn, tot grooten bloei gebracht. Hij heeft haar tot een der uitnemendste scholen voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs gemaakt. Hij heeft de Chr. Normaallessen de eerste in Zeeland (1893) gesticht en op velerlei gebied zijn volk met zijn gaven en krachten gediend. Ook in de staatkunde gaf zijn bazujn nim mer een onzeker geluid. En dat het poli tieke leven in Zeeuwsch-Vlaanderens Oos telijk Deel zoo krachtig opbloeide, is voor een groot deel aan zijn energieken arbeid te danken. Als redacteur van Luctor et Emergo, een blad dat onze beginselen op zoo waardige wijze propageert, heeft hij zich een vaardig en eerlijk strijder getoond, die 't aan vriend en vijand, steeds kort en goed, zegt waar het op staaten daarbij steeds den goeden .^jtoon van een ridderlijk strijder voor waar heid en recht weet te bewaren. De heer Koelmans geniet, ook buiten Ter Neuzen, de algemeene achting. Hij hebbe die nog vele jaren, en er vare daarbij den zegen van Hem, in Wiens kracht hij zich heeft aangegord, en Die, naar wij vurig hopen, in dat deel onzer provincie, waar hij met al de liefde van zyn hart voor de gees telijke belangen van Jongen en Ouden werkzaam is, nog veel voor kem te doen heeft overgelaten, tot eere Zijns Naams en tot blijdschap van vriend en geestverwant. Fooien. Het kwaad is haast zoo oud als de mensohheid en haar oorsprong, de ge schiedenis van de eerste fooi, is niet zoo smadelijk als waartoe de fooi later ontaard is, want de eerste fooi, die eeu meester aan zijn slaaf gal, was een wettige vrouw. Men mag in het midden laten of deze gift uit grootmoedigheid dan wel om een andere reden gedaan werd. Slaven, die op het veld werkten, kregen als fooi wijn, vruchten, een sohaap of sande- re levende have. De huisslaaf daarentegen ontving eenige drachmen of obolen Menig maal voegde de meester, om niet te gul te schijnen, daaraan eenige stokslagen toe. In Frankrijk noemde men de fooi eertijds kortweg „le vin". In Poitou verstond men in de 16e eeuw onder „le vin" de extra-be- looniug, waarop de boekbinders-en druk kersgezellen aanspraak hadden. De ge schenken, waarop de «elercs" derad vooaten of rechters recht konden doen gelden, heeten «vin de olero". De belooning, welke voor een verloren voorwerp geschonken werd, noemde men nog in de 17 en 18 eeuw „le vin du valet«. Kocht men iets, dan kreeg de brenger van de gekochte voorwerpen zijn «vin du gar - con". De herberg scheen sedert de I4eeeuw in Frankrijk de eenige plaats te zijo, waar men zaken kon doen een fatsoenlijke koo- per verzuimde derhalve nooit den «via du marohé" te schenken. Ook aan deu eisch der galanterie werd bij deze gewoonte niet te kort gedaan. Men zou met een gehuwden man geen zaken doen zonder ook aan diens echtgenoote te denken. Deze kreeg haar («spelden'') die dikwijls zeer kostbaar kon den zijn. In het Frankrijk der 17e eeuw zonden zelfs de netste logeerhuizen den vreemde lingen hun dienstmeisjes tegemoet, die hen moesten afkussen. Daarvoor verlangden de meisjes natuurlijk een fooi by het vertrek WW de gasten, die zij daaraan door het aan bieden van een kleinen bloenaenru'ker herinnerden. In het jaar 1680 kostte elke diligenoerit voor twee weguren (8 kilometer) 15 sols en 5 sols fooi. Ia het jaar 1721 gaf men eiken soldaat, die zich liet aanwerven, een premie van 30 livresen bovendien een fooi, welke van de grootte van den jongen man afbing. Voor een grootte van 5 voet vier duim bijv. was de fooi op 25 livres vastgesteld. In het jaar 1665 gaf men voor een maal, dat 64 sols kostte, den waard 5 en den keibier 2 sols fooi, terwijl de klant daaraan toevoeg de «Morbleu Souvenez-vous de moi In Duitsobland gaf men in den tijd der Renaissance een klein geldstuk niet voor den wijn» maar voor het «water". Des Zaterdags ontvingen de arbeiders na afloop van bun dagwerk behalve hun loon nog eenige heller voor een bad. Men kan dit dus niet drinkgeld noemen en de oorspronkelijke aflsiding van het woord drinkgeld, dat in verschillende talen dezelfde beteekenis heeft, schijnt men dus eerder te moeten zoeken bij de oude slaven, die als beiooning wijn kregen. H In da zitting van gisteren kregen wij nog twee redevoeringen te hooreueen van generaal VanViymen (r. kdie 't beleid van dezen minister verdedigde, en een van „generaal" Merchant, zooals hy wel eens spottend genoemd wordt, dewyl hij de poli tieke leider is van de vrijzinnig democra tische anti-militaristen. De heer v. Vlijmen toonde de onjuistheid aan der bewering van den heer Patyn dat de 2200 man blijvend gedseltezv'n gebruikt alleen voor het aangeven van jassen. Zij zijn gebezigd voor practischegeoefendheid, zij waren noodigwant den vorigen winter is er niet geoefendhet kader giog achter uit, bij gebrek aan manschappen, in bedre venheid en bruikbaarheid. Deze spreker twijfelde voorts of 8'/a maand oefentijd wel voldoende is. Men mag toch in porlogatijd den soldaat niet onvol doende geoefend in het vuur brengen. De heer Marchant sloeg n&tuurlyk een gsnsch anderen toon aan. Hy beweerde ■Jat de wijziging der miiitiawet niet inge diend is om ons tegen eau buitenlandschen vijand te verdedigen, maar om de kazernes te bevolken. Hij veroordeelde de instelling van den defensieraad, die volgens den heer v. Karnebeek stabiliteit zal brengen in de defensie, maar dan wordt het een stabili teit van de roest. Ook haalde deze spreker er den Keizer bij en «fantaseerde" gelijk minister Heems kerk hem tegemoet voeide, dat de tegen woordige zucht om de persoonlijke lasten te verzwaren gevolg is van aandrang der Koningin, beïnvloed door den Keizer van Duitschiand. De minister van oorlog heeft de sprekers beantwoord. Het eindcijfer der begrooting is te hoog, zegt men. Welnu, zegt de minister, dat zal nog hooger worden. Dat is niet te keeren, walke minister er ook zit. In 1897 waren de uitgaven 22'/2 mil joen bij een legersterkte van 68000 man. Nu zijo zij 2?'/2 miljoen bij een sterkte van 114000 man en 27000 man landweer. Nederland geeft een zevende van zijn bud get sau Oorlog uit. Ja, maar Zwitserland drie tienden, dat is heel wat meer. Omtrent de muziekcorpsen kon de mi nister nog geen toezeggingen doenwel stuurt hy aan op reorganisatie. De korpsen zyn alleen nog nuttig voor de marschvaar digheid van den troep by bataljons- of regi- mentsoeferiiogon en bij manoeuvres maar er wordt veel minder uitgerukt dan vroeger. Menschen die consciëntie-bezwaar hebben om op Zondag te spelen, moeten by de mu ziekcorpsen niet komen. Een algemeen voorschrift in zake 't bidden in de kazerne kan de minister niet geven. In het regie- ment van den Inw. dienst moet worden op genomen een bepaling dat overal gelegen heid om te bidden moet zijn Dat zal de miu. overwegen. Met uitbreiding van verlof zal de minister zoo vrygevig mogelyk zijn maar terugkeeren van verlof op Maandag is een gunst die de korpscommandant moet verleeuen. In zake de motie-Duyonaer van Twist zegt de minister dat van f 32000 zoek ge raakt niets waar is. Er zyn uit die f 32000 wel degelijk 20 sergeanten majoor instruc teurs bevoordeeld. De minister kan der halve deze motie niet aanvaarden. In zake het blijvend gedeelte zegt de minister dat het niet verminderd kan wor den, wil men voorzien in alle eisohen der mobilisatie, al is de minister uiet. blind vcor den zwaren druk. Honderde verzoe ken otn vergoeding worden dan ook inge willigd. De minister was zakelijk, over tuigend in zijn breede toelichting van de noodzakelijkheid der 2200 dosd blijvend gedeelte, ook tot dekking der mobilisatie. De minister kwam dan ook tot de slotsom dal de beschuldiging van onbetrouwbaar heid aanklaoht-Patijn niet op hem mooht blijven rusten. Eu nu nog de quaestie der rechtsver houdingen in het leger. De minister betuig de zijn leedwezen over de openbaarmaking dezer quaestie door den hoer Thomson tot tweemaal toe, en diens scherpe oritiek van deze plaats waar de beschuldigden zich niet kunnen verantwoorden of den spreker tot verantwoording roepeD, betreurde de minister als zijnde tucht ondermijnend. Dit vinden wij ook. Immers de heer Thom son heeft gelijk, en dan ontgaat hij 't ver moeden van wraakneming nietof hij heeft ongelijk, en dan heeft de onder mijning zonder esnigen grond plaats gehad. Men kon 't dan ook hooren aan de uit roepen van de sociaal democraten hoe dezen schik hadden in 't geval. Ter Laan riep dat is je ware Schaper riep Dat is een idioot. Hugenholtz riep Dien hebben ze generaal gemaakt en wordt straks mi nister. Ook toonde de minister het ongerecht vaardigde der klacht aan. Eu toen bij daartoe een gedeelte van den staat daarop betrekking hebbende voorlas, brulde de heer Thomson hem woedend toe: lees dan geheel den staat voor. Minister Heemskerk verdedigde de in stelling van den Defensieraad als een ooi lege dat de oorlogszaken builen de politiek houdt, en kwam op tegen versohiilende fantasieën van rnr. Marohaot. De minister sprak volgens het verslag Een dier phantasieën was dat de heer Talma zijn motie introk op het oogenblik dal men bezig was het Kabinet-De Meester in zijn minister van oorlog te treffen. Zei de heer Marchant dat om mij in de gelegenheid te stellen het tegen te spreken f De heer Marchantdat is zoo. De Minister Welnu dan ben ik u dankbaar. De motie werd ingetrokken iS December en eerst den sisten werd besloten tegen de begrooting van oorlog te stemmen. Misschien besloten enkelen aan de linkerzijde daartoe reeds vroeger. Ik weet dat niet en ik phan- taseer niet(Luid gelach.) Maar alle onder stellingen, behalve door mij gereleveerd, zijn volkomen in strijd met de waarheid. De allermerkwaardigste phantasie van den heer Marchant, was, dat de Duitsche Keizer over het blijvend gedeelte gesproken had jop 13 Dec. met de toekomstige leden van dit Kabinet. De Duitsche Keizer zou gezegd heb ben ik zorg wel voor de grenzenhoudt gij uw blijvend gedeelte voor de orde in uw land. Hoe kan een ernstig man zoo iets zeg gen Ik heb er om gelachen Want het is toch niet serieus te meenen, dat de Duitsche Keizer met de Koningin zou komen spreken over dergelijke dingen. En evenmin is 't se rieus te meenen, dat de Duitsche Keizer daar over gesproken zou hebben met mij, die hem zeer bescheidenlijk als wethouder werd voor gesteld. Ik heb reeds meer ontdekt, welke phantasieën de heer Marchant in den politie- ken strijd brengt. Men ziet nu wat ze waard zijn. De heer Marchant heeft zich tentoonge steld. Hoe komt men tot zulke phantasieën Men spreekt er al 5 minuten over; doch ze zijn zooveel tijd niet waard. In ieder geval kan Men uit het gebeurde leeren, hoe wen- schelijk het is dat men, alvorens zulke phan tasieën te uiten, zich wendt tot dejbetrokke- nen, die op de hoogte zijn. Een verdiende afstraffing, diew<>erclo«t zien. hoe sinds de dagen vau Verniers v. d. Loeff, Fransen v. d. Putte, Wintgens ea Keuchenius 't ptil der Kamer en der Kamer debatten gedaald is. Na de replieken, waarin dhr. Duyraaer van Twist overtuigd bleef dat er geknoeid is met de f32000 tan de sergeant-majoors- instructeurs; dhr Marchant dat er gespeeld wordt met 't recht van den officier de heer Patijn dat hot blijvend gedeelte mnoodig is en da heer Thomson dat hij de «rotte plekken" in 't leger moet aanwijzen werd de vergadering tot heden verdaagd. Natuurverschijnsel. Een wondere Noorderhemel dezen nacht. Het was, of de zon geen afscheid had kunnen nemen van de aarde, en een breede rand van 't heerlijkst avondrood in 't Noor den had achtergelaten als boodschapper van den morgen, die weer komen ging. Een schijnsel, zooals in den frisschen Septem- beravordhet Westen kleuren kan, na een heeten dag, aan den zeekant Eerst een rand als van purper dan een breede strook van zachter wordend rood, overgaande in de zwakkere tinten van het prisma en met een breede baan, helder als de fijne tint van de lucht bij zomerschen morgenstoud, als grens tusschen den nachthemel, die vol sterren, verbaasd het tooverachtig Noorden aanzag. Het, wondarkleurenspel, dat tegen half elf het oerst werd waargenomen en een uur later op het mooist uitkwam, nam eerst tegen het ochtendgloren een einde. Otn half twee was de lucht zoo rein-klaar, dat de tyd van deu Damtoren zoo gemakkelijk viel af te lazen, of het drie uur in den mor gen was. En de straatlantaarns schenen menschen, die onnut iaat op waren,zóó stak haar verlegen schijnsel naar af tegen het helder lichtblauw van het zwerk. Bovenstaande is de ervaring van een Amsterdammer, maar zóó zien onze Zeeu wen 't tegenwoordig haast isderen avond,, nacht of morgen. Ook den ganschen afge- ioopen nacht bleef de lucht met oker- kleurigen gloed verlicht Het was het Noor derlicht.. Er is stof voor den juichtoon Hoe groot zijn, Heer Uw werken! Raad van State. In zake het geschil tusschen de gemeente besturen van Neuzen en Westdorpe over de verdeeliug van kosten ter uitvoering van de gemeenschappelijke regeling omtrent toelating van kinderen uit de gemeente Westdorpe op de openbare lagere school te Sluiskil, gemeente Neuzen, is bij Kon. besluit beslist, dat hier niet aanwezig is een geschil waaromtrent door H. M., den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, gehoord, behoort te worden beslist en zulks omdat 't hier geldt geschil over gewone schuldvorderingen, waarvan de beslissing niet krachtens art. 70 der grond wet door de Koningin kan worden gegeven, terwijl 't ook geen geschil van bestuur betreft, te beslissen krachtens art. 122 der Gemeentewet junctis artt. 147 en 161 der provinciale wet, daar het belang, dat elke gemeente bij de regeling heeft en het aandeel der door ieder van haar te betalen kosten bij overeenkomst, die zich aansluit aan de volgens art. 121 der Gemeentewet tot stand gebrachte regeling tusschen de gemeente, is vastgesteld. West-Sumatra. De offieieele berichten melden, dat het gisteren in West Sumatra veel kalmer was. Uit particuliere bron wordt vernomen dat het gewest Sumatra's Westkust ia vijf com- mandementen is verdeeld, waar b'tuDen aan de aanwezige troepen de arrestatie der lei ders van het verzet en bsscherming der ambtenaren is ten taak gesteld. In Zuid- Tapanoeli zijn onlusten uitgebroken. De «saisteut-resident van PadangSidempoean, K. Lorch, is met eene patrouille naar Mand- beling vertrokken. In Tapanoeli, waar evenals in West-Sumatra tot invoering eener belasting, ter vervanging van de gedwongen koffie-cultuur, werd over gegaan, heeft blijkbaar de echo van het verzet in de meer Zuidelijkgelegen Padangsche Boven landen weerklank gevonden. Met Mandhéling is de onderafdeeling Groot en Klein Mandailing, Oeloe en Pekantan bedoeld met de in de nabij heid van het voormalig fort Elout gelegen hoofdplaats Penjaboengan, standplaats van den controleur. (Hand.) Ia de commissie, welke door den mi nister van oorlog benoemd is om van advies te dienen' in zake een reorganisatie van da militaire muziekkorpsen, hebben 0 a. zit ting kip't.-adj. Hartman, van het 3ereg. inf. en le luit. Bouwman, dir. der Kon. Mil. Kapel van het reg. grenadiers en jagers. Goes Met ingang van 1 Augfiitus wordt alhier als landmeter bij het kadaster ge plaatst de heer M A. van Gastel,te Zierikzes. Bij km», besluit is aan Cornells Be- hage, loteling voor da lichting van 1900 uit de gemeeote Heinkenszand, bahoo- rendo tot het 3a reg. inf., volgens de derde en de vierde zinsnede vau art. 113 der militiewet 1901, ontheffing veileend van den werkelijken dienst, welken hij in dit jaar, ingevolge art. 111 dier wet, gehouden is te volbrengen. Middelburg. De sergeant G. Minder hout van het 2e bat. 3a reg. inf, alhier, heeft met goed gevolg deelgenomen aan het examen voor toelating tot het eerste studiejaar van de oursus, zijnde eene voor bereidende opleiding tot den officiersrang. Op 9 Juli a.8. wordt bij dit bat. over geplaatst de milioieu-soldaat D. Brouwers van het le bat. 3e reg. inf. te B. 0. Zoom. Waarde. Woensdagvoormiddag brak op de hofstede van dhr C. Bal alhier brand uit in een vijftal strooklampen.De inwoners dezer gemeente daartoe door middel van klokgelui opgeroepen brachten de brand spuit iu alleryl naar d« plaats des onhei's. Ook een der brandspuiten uit de gemeente Krabbendijke was met het noodige perso neel spoedig ter plaatse aanwezig. De sfrooklauipou brandeu tot den grond toe af. Gelukkig dat de wind niet diende anders was voorzeker de geheele hofstede 'n prooi der vlammen geworden. Blijkens een inge steld onderzoek is de braud ontstaan door dat een 7-jarige knaap aldaar met lucifers speelde. Schore. De heer Jobs Donkers alhier is benoemd tot kantenier bij denWaterstaat. Grosne Kruis. In hit Slot Oostende kwamen gisteren bijeen de afgevaardigden van het Groene Kruis uit de gemeenten Goes, Kruiningen, Ierseke, Hoedekensker- ke, Haiukenszand, Wolfertsdijk en Kra'i- bendijke. De vergadering werd geopend door de heer Domiuious van Kruiningen. Ter vervaaging van hat voorloopighoof I. besiuur werd een defi titief bestuur van d-z Grosne-Kruis-vereenigiog Zuid-Beveland gekozen. De heeren Dominieus en Coenen (Goes) wenschten niet in aanmerking te komen als lid van het definitieve hoofdbe stuur. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Ermerins, E D. Koiff van Oester- wijk, (voorzitter), dr. H Wessel (secretaris), jhr. J. E Lewe v. Nijestein,T. Cupery, L. Kloosterman en Jao. Welleman. De bijdragen der aangesloten vereenigin- geu werden bepaald op 10«0 van haar in komsten. Door verschillende afgevaardigden wer den namens de afdeeling opgenoemd voor werpen, waarvan de aanschaffing wensche- lijk werd geacht. Tusschen de medici Wessel en Ooenen ontspon zich hierna een discussie over het nut van ij skisten. De aanschaffing hiervan werd door dr. Wessel aan- en door dr. Coenen afgeraden. Besloten werd de zaak aan het hoofdbe stuur over te laten. Dit zal beginnen met de aanschaffing van een ijekist en voldoet deze, dan zullen misschien later alle afdee- lingen er een aansohafilen en zal voor de geheele vereeniging Zuid-Beveland één ijs kelder worden gebouwd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1