NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No, 229. 1908 22e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bolteiludsch överzieM. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK "Wed S. J, DE JONGE-VERWEST, EK vak F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos, ÏEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 3,23, Enkele nummers 0,ü26. UITGAVE DER FIRMA (30@S van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 een*, Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 29 Juni 1908. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- terschelde. Staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 29 Mei 1908 tot en met Donderdag 25 Juni 1908, waardoor geheele of gedeeltelijke aanslui ting verlor, n ging. 3 Juni trein 3.16 aangekomon 3.25 1) 5 „U44 12.05 2) 6 8.52 9.06 3) 6 11.44 12.13 2) 6 3.16 3 50 2) 23 11.44 12.- 3) 23 3.16 3.33 2) 1) Geen aansluiting met Breskens, wel met Neuzen. 2) Geen aansluiting met Breskens en Neuzen. 3) Geen aansluiting met Neuzen. Engeland. De ouderdoms-pensioneering. Gisteren is het tarief voor de pensionee ring vervat in 't wetsontwerp van minister Lloyd George bekendgemaakt. Het behelst het volgende Middelen van den pensioen trekker. Pensioen Wanneer het jaarlijksch inkomen van den pensioentrekker, berekend vol gens deze wet bedraagt s, d. niet meer dan 21 pd.st. 5 0 van 21 pd. st. tot 23 pd. st. 12 s. 6 d. 4 0 23 pd. st. 12 s. 6 d. tot 26 pd. st. 5 s 3 0 26 pd. st. J s. tot 28 pd.st. 17 s. 6d. 2 0 28 pd. st. 17 s. 6 d. 31 pd. st. 10 s. 1 0 meer dan 31 pd. st. 10 s. geen pensioen De algemeene bedoeling van het nieuwe tarief is, het inkomen van iemand met 8 shilling of meer ven zichzelf ta brengen op ten minste 12 S. Zoo ontvangt de man met 8 8. of daaronder 5 S. en hy die meer heeft dan 12 S. niets. Ziehier de officieele tabel 275 FEUILLETON DOOB SCALDIS. Serooskerke (W.) I. „Een goed woord vindt allicht een goede plaats", zoo dachten we toen enkelen onzer voorstelden, om voor ditmaal onzen tocht opnieuw weer eens naar Walcheren te richten, en wel nu bepaaldelijk naar het dorp Serooskerke. Door de weinige gegevens, vooral op kerkhistorisch gebied, is hiervan nog niet gekomenen toch, naar aanleiding van genoemd voorstel wil ik, als "uw leidsman op onze zwerftoch ten, gaarne aan dit billijke verzoek vol doen. Nemen wy dan het weinige nieuwe, wat er te dezer plaatse, op kerkelijk ter rein te verkennen is, maar voor lief. Ter zake dan: In de oude oorkonden komt Serooskerke onder verscheidene benamingen voor, zoeals Alaerskercke in 1247, Alardkerck in 1271 enz. Bij van Mieris, wordt het Ao. 1336 ge noemd S. Allardikerk, doch de zal dan hier niet Sint, maar Sir of 's Heeren moe ten beteekenen, zooals wij later vinden Ser Alars- en Ser Olartskerke, Seroetskerke, Seroiskerke en eindelijk Serooskerke Het was eene dochterkerk van die van Oost-Kapelle, gesticht, zooals uit den naam valt af te leideD, door de kinderen van eenen Alardus. Of er een oud geslacht van Alardskerke heeft bestaan blykt niet. In de 13e eeuw hadden er, gedeeltelijk in Oostkspelle indijkingen plaats aan het Koorden dezer heerlijkheid en waarop door j Pensioen 5 s. 4 s. 3 s- 2 s. I s. niets. Inkomen van den pensioentrekker 8 s. per week en minder 8 s. tot 9 s. per week 9 s. tot 10 s. per week 10 s. tot II s. per week 11 s. tot 12 s. per week meer dan 12 s. per week Het hoogste inkomen zil dus 13 S. per weck bedragen. Ondanks dit „mooie" wetsvoorstel, en nog meer ontwerpen, waarmee dit kabinet de arbeiders in 't gevlei zoekt te komen, schynt het toch geen lang leven tegemoet te gaan. De eene nederlaag bij datusschentijdsche verkiezingen volgt de andere. Thai s staat er allicht weer een voor de deur. Tot de nieuwe pairs behoort George Whitelr-y, de afgetreden eerste whip van de liberale partij. Ook John Wycford Phi lips, liberaal lid van het Lagerhuis, is tot pair verheven. Zoodoende wordt iu zijn district Pembrokeshire een nieuwe verkie zing noodig. De laatste maal ia hij daar ge kozen met f886 tegen 2606 stemmen. Maar de liberale meerderheid is daar in 18 6 maar 166 stammen (4099 3983) geweest. Ean verrassing is das ook by deze verkie zing niet uitgesloten. Frankrijk. De Ssnaafc heeft met 155 tegen 118 stem men het wetsontwerp op de naasting van het Wasterspoor aangenomen, en daarmede de ministers uit den brand gered, Het ka binet zit weer vast in den zadel Oostenrijk Hongarije. Na debatten, die esn maand geduurd hebben is Vrijdag de Staatsbegroeting aangenomen, de eerste sedert 1902 die door het Parlement geheel afgemaakt is. Toch ging het er weer op zyn Oosten- rijbsah toe. Na sluiting der discussies had een soc.- democraat zeer beleedigende dingen ver teld van een geestelijke uit Silezië. De ba kende Graaf St#rnberg,een radicaal,schold dezen beschuldiger een lafaard, omdat hij dergelijke beschuldiging uitte waar hij niet vervolgbaar was. Koning Willem, als aazspoeling der zee, aanspraak werd gemaakt en die hij dan ook verkocht, en welke, voor een gedeelte althans, aan de Abdis van Rijnsburg zijn overgedragen, terwijl over de tienden van deze nieuwe ingedijkte landen, geschillen ontstonden, tusschen den Bisschop van Utrecht, die ze aan genoemde Abdis had afgestaan en den Abt van Middelburg, die ze van Koning Willem had verkregen. Volgens de oudste steenrol was de heer lijkheid, in 't begin der 16e eeuw, verdeeld in vier partijen. De eerste partij groot 2764 gem. 250 roed. kwam eerst op Anna van Borsele, en vervolgens op haar zoon Adolf van Bourgondi'é. De tweede groot 81 gem. 16è roed. in drie partijen, ieder groot 10 gem. 1051 roed. a.aan Pieter Janssen„dat zijn vaders was" zoo lezen wijb.aan Willem Piers- sen en c.aan Henric Pierssen. De derdegroot 591 gemet, aan den Abt van Middelburg. De vierde, groot 4211 gemet aan de Abdis van Rijnsburg. De eerste partij is uit den insolventen boedel van Max van Bourgondi'é, in 1567 door koop overgegaan in het geslacht Thuijll van Serooskerke. Philebert van Thuijll, die in 1579 stierf, liet haar na aan zijn vier zonen Jeronimus HendrikRene en Philebert en zij werd daarop, in 1580, op naam van den oudsten zoon de eerstgenoemde overgedragen. Deze werd in 1603, bij keep van de Grafe lijkheid eigenaar van'de tweede partij, die aan Pierssen had toebehoord, doch bij ge breke van lossing, aan de Gravelijkheid was vervallen. Hij liet de beide partijen na aan zijn zoon Philebert. Deze werd op 8 Ont. 1908 ook, I Hierop volgden akelige tooneelen schelden, gooien, en getier wisselden el kaar af. De president sloot do vergadering j doch hot tumult ging door. De publieke tri- I bune applaudieeerde. Bij heropening der zitting laakte de president Sternborgs op- j treden. De volgende redevoering van prof. Mssiryk werd door Sternberg onmogelijk gemaakt waarop alle clericale afgevaardig den de zaal verlieten. Perzië. Omtrent don toestand in Perzië luiden de berichten vrij onzeker. De aanleiding tot de treurige voorvallen der laatste weken is bekend. Nadat in de laatste eeuwen in dit land, evonals in alle mohamedaanscbe lauden in denzelfien trant was voortgegaan, dat wil zeggen een alleenregesricg der vorsten, een afkeer van grondwetten en parlementen, en een te weinig ontwikkeld volk out van de nieuwe denkbeelden, die door buitenlanders, dank z\j vermeerderd en vergemakkelijkt ver keer, door buitenlanders waren ingedragen, te profiteeren. Maar nu waren in de laatete maanden politieke clubs opgericht, die aandrongen op de inrichting van een parlementen de Shah, een man die, zij 't ook mot greote be zadigdheid, mee wil met zijn tijd, gaf hier aan gehoor. Zoo kwam er een Parlement, doch een groot deel der gekozen vertegen woordigers was van 't revolutionaire soort, terwijl de andere party ook voor 89» deel uit streng reactionaire elementen was saam- gesteld. Een heftige onvruchtbare strijd was hiervan het gevolgen de politieke clubs bsij verden zioh daartusschen om de agitatie van het volk tegen het gezag leven dig te houden totdat de Shah besloot in te griipc hetwelk hij bij proclamatie in ge zonde taal aldus motiveerde. Ik wil in mijn land eindelijk rust hebben. Het Parlement heeft dit, zoolang het beraad slaagt, nog niet kunnen bereiken, omdat het te veel luisterde naar de stemmen van de verleiders, die enkel met baatzuchtige redenen spreken en zich uitsloven in oppositie, om bij het volk in aanzien te komen en daarna goede baantjes machtig te worden. Ik zal deze lieden nu straiïen. Maar daarna zal de volksvertegenwoordiging kalm door bij koop, eigenaar van de derde partij, die vroeger aan den Abt had behoord, doeh mede aan de Grafelijkheid was vervallen. De vierde party eindelijk, die aan de Abdi3 van Rijnsburg had toebehoord, doeh mede aan de Grafelijkheid was gekomen, werd op 11 Oct. 1610 overgedragen aan Jacob van Muldereé, die haar 11 April 1612 overdroeg aan genoemden Philebertwaar door de geheele heerlijkheid nu kwam aan de familie Thuijll. Na het overlijden van Philebert in 1661 kwam hy op diens zoon Uierunijmus, die ze bij zijn sterven in 1677, naliet aan zijn zoon Jacob Frederik en deze verkocht hsar in £1684 aan Abraham Biscop Shilipse, waarop zij, bij erfopvolging, overging, eerst 30 Nov. 1713 op zijn zoon Abraham en op 1723 op zyne dochter Hortensia, en vervolgens 1 Dee. 1732 op haar neef Jan Abraham Thielemus. In 1736 ging zjj, by koop over op Dirk Macaré en 27 Juni 1775 op zyne weduwe Elisabeth Cornelia Cau, doch twee dagen later, bij koop, op Adriaan de Brce en van dezen op 12 Mei 1778 op zyne dochter Agatha Augusta. Op 12 Oot. 1778 werd Johan Canter de Munck er bij koop eigenaar van en op 27 Febr. 1817 werd het ambacht door zijne erfgenamen verkooht aan J. Noels, wiens erven het in 1851 verkochten aan mr. J. F. Bjleveld. Wij hooren alzoo, de heerlijkheid is in bezit geweest van vele opvolgende eige naars. Hoewel het opsommen van alle op volgende geslachten van ambaohtsheerlijk- heden, soms wel wat drooge lectuur op levert, hebben wij bij het ambaoht Seroos kerke wat langer stil gestaan dan wij wel gewoon zijn en wel om reden er meer malen gevraagd is, naar welk ambaoht de kunnen werken tot welzijn van ons geliefde i vaderland. Ik zal de leden van het Parlement i dat ik ingesteld heb, steeds beschermen. 1 Maar dat straffen van deze lieden ge schiedda niet zonder moeite on niet zonder verzet. Heftige tooneelen hadden plaats. Aan vallen, bestorming van 't parlementsge bouw, waarin de revolutionaire leiders bijeen waren, en vau de moskee, waarin de politieke clubs vergaderden, beschie tingen en gevechten, met bloedstrooming aan beide zy don, srreateerirgen eu terecht stellingen, en ten slotte een toevlucht zotken van de meest bedreigden in de delegatiegebouwen van Franscbe, Eogol- sche en Duitsche zaakgelastigden. Deze laatsten hebban nu er den Sjah op attent getaakt dat een verlenging der onlusten loven en eigendom der vreem delingen in gevaar zou brongen en d6n handel aanzienlijk schade zou deen. De Sjah heeft hierop in een proclamatie eeu poging gedaan tot rechtvaardiging en geruststelling. Zj luidt aldus: De beele wereld heeft kunnen zien dat tal- looze politieke clubs zich bemoeiden met 's lands administiatie. Het was voor de regeeiing on mogelijk geworden de zaken te doen marcheeren waarvan deze groepen zich hadden meester ge maakt en die zij naar goedvinden wenschten te bepraten en te regelen. De pers en de volksrede naars maakten door den steun dien zij den poli tieleen clubs verleenden den toestaod nog meer verward. De teugels van het bewind waren in handen v n een zeker aantal intellectueelen en aangezien deze clubs door het Parlement gerug steund werden en al onze pogingen om de clubs aan hun plicht te herinneren vruchteloos bleven, waren wij, ervoor bezorgd onze plichten jegens 't beminde volk na te komen, in 't belang der open bare veiligheid genoodzaakt de aanstokers te doen arres'eeren, doch het Parlement nam hen in bescherming en een gedeelte der hoofdaanleg- gers vluchtte in het paleis der nationale vergade ring, richtte barricaden op en maakte tegen hel leger van geweren en bommen gebruik. Deze stand van zaken in aanmerking genomen, hebben wij het onzen plicht geacht hc-t Parlement heden te ontbinden en zonder verwijl binnen drie maan den nieuwe verkiezingen uit te schrijven. 't Ia te Lopen dat deze proclamatie do rust brengt waarop do Sjah hoopt. Het moet wel gevaarly k wezen Sjah van Perzië te zjjn. familie van Thuijll zich van Serooskerke noemt. Wij hebben nu n m. gezien, dat vóór 1567 deze heerlijkheid niet in het bezit is geweest van het geslacht van Thuijll, dat echter reeds lang te voren den Daam van Serooskerke voerde doch dit was naar de heerlijkheid Serooskerke in Schouwen Dit ambacht is reeds meer dan 41 eeuw in 't bezit der familie van Thuijll. Waar wij alzoo de opkomst der heer lijkheid Serooskerke en de eigenaars van dit ambacht in 't kort hebben nagegaan, gaan wij nu het dorp zelf een bezoek brengen. Onze reis van uit Middelburg nemende, wandelen wij de Noordpoortstraat door en komen dan op den Noordweg. Dit is de straatweg, die ons binnen li uur op onze bestemming zal brengeD. Langs hooge iepen en grijze wilgen, langs uitgestrekte weilanden, van bosehjes omriogd, voorbij kloeke hofsteden met hun tuinen en boomgaarden, loopt ons J pad rustig voort. Rijk is het landschap, huizen en boomen, meDsohen en diereD, weiden en akkers, zij allen getuigen als om strijd van de welvaart en den bloei van het vruchtbare Walcheren. En zoo ons verlustigende in hetgeen ons omriDgt, bereiken wij het gehucht Brigdamme, burgerlijk beheorende tot de gemeente St. Laurens, welke dorpje wij, als niet tot onze bestemming behoorende, voorbijgaan. Niet altijd kuDnen wij van den straat weg een ruim uitzicht genieteD, ook hier vinden wij het dikwijls eng, beperkt door het hoog en dioht gewas van wilg en els, aan beide zijden welig opgeschoten. Van ouds reeds beplantte de Zeeuw de wegen langs zijne bouwlanden en Keizer TWEEDE KAMER. Overeenkomst met de Stoomvaart maatschappij Zeeland" wegen9 het uitvoeren van eenen maildienst tusschen Vlissingen en Queen- borough oir' een andere Engelsche haven. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van bovenbedoelde overeenkomst, welke zal strekken ter vervanging van het met 1 October a.s. afloopende contract en wordt aangegaan voor den tijd van 10 jaren. Op grond van uit voerige gegevens, welke de maatschappij hem op zijn verzoek heeft verstrekt, is de minister van waterstaat van meening, dat zonder dat verder op een reorganisatie van de maatschappij behoeft te worden aangedrongen, thans genoe gen genomen kan wordeu met hare voornemens omtrent de verbetering van haar materieel, zooals deze in het ontwerp-postcontract zijn vastgelegd. Aan deze oplossing is voor den staat het voor deel verbonden, dat geheel komt te vervallen elke verbintenis van den staat om door de Mij. tot Expl. van S.S. te nemen aandeelen in de gereconstrueerde onderneming, bij eventueele naasting van die maatschappij over te nemeD. Omtrent het nieuwe contract wordt door den minister o.a. het volgende opgemerkt: Door drie nieuwe stoomschepen in de vaart tebrengen. zal de duur van den overtocht voor den dag dienst met I uur worden verminderd en tevens het voordeel worden verkregen, dat bij te late aankomst van de mailtreinen, zoowel des nachts als overdag, de vertraging tot zekere hoogte kan worden ingehaald, waardoor de aansluiting op de treinen uit Vlissingen en Queensborough beter dan tot dusver zal zijn verzekerd. Overi gens is het niet noodig gebleken in de tegen woordige wijze van uitvoering van den dienst verandering te brengen. Alleen is het met he t oog op den belangrijken omvang dien de mails allengs hebben verkregen, wenschelijk geoor deeld het in- ea uitladen en het overbrengen van en naar de treinen, voortaan door personeel van de maatschappij te doen geschieden, onder toezicht van de ambtenaren dc-r posterijen. De maalschappij zal volgens het nieuwe contract voor het overbrengen van de post de navol gende betalingen genieten voor de Nederland- sche brievenmalen in de beide richtingen een sem van f50.000 in het jaar; voor de pakket diens» van of voor Nederland ol andere landen, 6 cent voor elk pakket. De Staat waarborgt aan de maatschappij voorts ter zake van de brieven malen van en aan buttenlandsche post-admini- stratiën, een jaarlijksche opbrengst van f 400,000. Op rekening van de uit te keeren som van Kazer V heeft dat reeht der geërfden uit drukkelijk gehandhaafd, terwijl hij den ambachtsheer de bevoegdheid daartoe toe kende, wanneer de eigenaar of gebruiker zelf in gebreke bleef.1) Zoo naderen wy langzamerhand 't dorp en vóór ons, boven het hout, steekt de spits van Serooskerke op. Een groote boerderij van zwaar geboomte omringd heeft het in- ryhek met fraai hardsteenen palen behou den, waarop wij de min of meer zonderlin gen naam „'t Huys O. M." lezen, 't Schijnt een overblijfsel van 't Buiten des heeren De Knuit te zyn, aan wien deze streek reeds vroog den straatweg had te danken, weinig jaren, nadat die op Vlissingen was gelegd. In vele streken van Zeeland wordt dit eigendomsrecht nog gehandhaafd. De verlof brief voor die gunst is door den Keizer gegeven in 1527. Hooren wij hoe hij luidt: „Alsoo de Prelaten, Edelen en anderen van de Staeten onses Landts en Graefflykheit van Zeelandt ons vertoont hebben en de klaecnlyk te kennen gege ven hoe, als 't dat by der lesler Keure van Zee- landt tot delven ende uytsteeken van Derrink (derrie gebruikt wordende zooals wij vroeger reeds zagen om zout uit het zeewater te verdam pen) in denselven Lande expresseiyek ende op dat onse ondersaten van Zeelandt, ten plat- tenlande te voorzien en gerieft mogen worden van berming (brandstof) soo hebben wy hen ge- gonnen ende geconsenteert, gonnen en consen- teeren mits desen, dat sy en een iegelyck van hen sal mogen planten op 's Heeren wegen, tegen over synen groa al sulcke hout en soo veele, als het hen goeddenken sal, en datselve hout te blo ten ende bouwen tot synen profyte, sonder iets daer aen te misbruyeken ontbieden u daerom en de bevelen daertoe committeerende mits deesen onsen brieve, dat gy deese ordonnantie na comen zult. Ghegeven in onse Stad van Brussel den 10 February 1527"- Wordl vervolgd*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1