NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 227. 1908. Zaterdag 27 Juni. 22e Jaargang, SHRISTELIJK- HiSTORISGh VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed I DE JCMGE-VERWEST, te D'HUU, te Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTIES Zij, die zich met 1 Juli a. 8. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis. Overheicis-zorg. Bsltealudscli üïerzieiit. Uit de Tweede Kamer. 'i?Or 1ST in via. 4,45, j20, 8,5. vm 5,50,9,10 Middelburg. lilmarkr 4,40r 5,9,30, ll.t 2,45b, 3,30, 8,50,9,40b, lotelr Ver- fa vervoeren «leen op werk- }1,4=5, f 12,30, .,5,50,16,55, |0r. l en loopen tot vaar r bgstaat |tot Zeil markt. teren. |-Middelburg. 1.15 6.55 9.37 f.22 7.02 9.44 1.34 7.14 9.56 V.46 7.26 10.08 k53 7.33 10.I5 |>.0+ 7.44 10.26 i.23 8.03 10.45 |e-Domburg. 1.38 8.18 11.18 i.- 8.40 11.40 1.09 8.49 11.49 f.16 8.56 11.56 j>.28 9.08 12.08 >.40 9.20 12.20 f.47 9.27 12.27 J-Vlissingen. 14.15 6.55 9-37 I5.04 7.44 1O.26 5-13 7-53 15.16 7-56 5.2I 8.01 I5.26 8.06 e-Domburg. 5.35 8.15 11.I5 S,— 8.40 n.40 ^.47 9.27 12.27 tOTTERDAM. ïiddelb. 9,30 9,30 9,30 v. Rott. 8,45 8,45 8,45 1 Zondags, van Idelburg 9,30 Spoortijd. 6,15dj >0e) 6,45 15 )5dj h) at vertrek van auzea vm.8,30 Boisseleo. en Borsselen en 1,25 uit Neuzen -31 Aug. Ite zijn, wss |rige eeuw in 5 begin dezer jegens de Je bewijst ons ■7 Maart 1806 met vreemde den verbrand, ie eerste maal elk vat, maar are geeseling gestrafd. publicatie en lit van 28 Oct. |n tot wering bereidingen rondstof en de |oorgeschreven bod in andere lm goed droog Vmerikaansche wagenschot-, »6n ais hoogst 'atie der mee- ]>k hierin niets de beur van §tof der balen, der 17e eeuw j in bijzon der- ook genoemd loor de Staten Iclen, den I7tn ^egen hetnaor kiemen van eekrup, of van bcultuur diens- apn. Lij Kon. besluit gen, reglemen- onderwerp in- cg gesteld. "3 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,23. Enkele nummers 0,02J, UITGAVE DER FIRMA -KK VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regei meer 8 cenv. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent De tijding van den verkoop van door het Rijk ingepolderde gronden die ons de vorige wtek door onze dagbladen werd gebrai li', deed ons onwillekeurig denken aan bet prclijtelijke van overheidszorg te besteden aan onzen bodem. Van direote prolijtelijke gevolgen zal die zorg wel niet altijd zijn. Dikwijls zal er geld bij moeten of met verlies gewerkt worden. En tooh welken arbeid is voor 'l alge meen belang meer loonend dan het pro ductief maken van den bodem. Zeeland heeft in den loop van een halve eeuw in TholeD, Filipsiand, in Zuid-Beveland en in Zeeuwsoh-Vlaanderen tal van polders zien bedijken aan vele banden arbeid en aan vele huisgezinnen brood gevend. De Zuiderzee waobt op inpoldering om als twaalfde provincie aan het Koninkrijk der Nederlanden toegevoegd te kunnen worden en tal van piassen en poelen en moerassen kunnen door kapitaal en de nijvere band nog herschapen worden tot gronden die den inzet vergoeden en den arbeid loonen. Wie de provinoie Noord-Brabant kent heeft daar sinds een halve eeuw een lang zame ontwikkeling gezien, waardoor menig stuk heide, een wildernis gelijk, zooals nu nog de heide tussohen Breda en Tilburg vertoont herschapen werd niet Zeeuw- sohe klei of in Wesllandeohe tuingrond, maar dan tooh in een vruohtdragenden bodem. Nog altijd biedt ODzen bodem een bij Da onafzienbaren arbeid aan, want een goed deel van onzen Vaderlandschen bodem is nog woest en ledig. Noord-Brabant, Gel derland, Utrecht, Drenthe bezitten uitge strekte heidegronden die om in bou wak kers herschapen te worden wachten op de hand van den ontginner. En nu is het zonder twijfel dat ieder jaar bet particulier bedrijf zich uitbreidt eD vruchten haalt van grond die van af de sohepping waardeloos lag, en het is ook zonder twijfel dat de Heide-maatsohappij een kraehtigen stoot geeft ter ontginning en een praotisohe les voor hel verhoogen van de productiviteit. Maar het is evenzeer zonder twijfel dat de tijd onafzienbaar is waarop die uitge strekte heidegronden vruchtdragend zullen zijn, indien gewerkt wordt op een wijze als we nn bebben zien geschieden. Ruwe heidegronden worden gerekend op een waarde van 3/4 cent per Meter. Met kunst- 1 meststoffen bewerkt na diep geploegd te zijn kunnen die ruwe, nagenoeg waarde- looze gronden in 25 jaren onder de goede weilanden gerekend worden. Maar niet algemeen zal ooit de energie en de lust bestaan om een kapitaal gedurende zoovele jaren vast te leggen met hoop op guDstigen uitslag. En een schitterende winst belooft het ontginnen van woeste gronden nooit. Slechts door overheidszorg kan op dit gebied met kracht en met hoop op goede uitkomst gewerkt worden. Wat een opper vlakte heidegrond op de Veluwe zou voor een half millioen gulden niet kunnen aan gekocht worden, en indien de Staat de Heide-maatsohappij die met zooveel suooes op dit terrein arbeidt eens subsidieerde of een voorschot verstrekte, onder beding van behoorlijke rentebetaling en aflossing dan zou de dorre heide straks bloeien als de rozen in onze hoven. Juist nu, nu het den landbouw goed gaat en de kunstmest een zeker en doeltreffend middel blijkt te zijn voor het vruchtbaar maken van woeste gronden is het tijd om op dat terrein voor onze, zoo gelukkig toe nemende bevolking uitkomst te zoeken en te vinden. Dat de overheids- bemoeiing zioh overal uitstrekt, dat de staatszorg overal inge roepen wordt is ongetwijfeld een opmer king waarin waarheid schuilt. Het is nog niet uitgemaakt, en het zal wel vooreerst niet uitgemaakt zijn tot hoeverre de be moeiingen van de overheid mogen of moeten gaan. Bij die ingewikkelde kwestie rijzen aller lei diepzinnige vraagstukken die aanleiding knnnen blijven geven tot breede en vreed zame gedachtenwisaeling. Sohuwt tooh Staats-al'bemoeiing zegt de een. Gij doodt de zenuw van het individi- eele leven indien ge altijd en voor alles leunt op den arm van Vadertje-Staat. Laat de Staat met zijn duren omslag builen alles blijven. Sohuwt het stelsel van laat maar gaan, zegt de ander, want in den oeconomisohen strijd der natiën raakt gij de achterste, zoo ge mat uw sukkelend particulier initiatief nog meegeteld wordt. Twee uitersten staan hier tegenover el kander, en terwijl de uitersten eikander de Consrquentiëa van beider stelsel die vooreerst geen kans hebben verwezenlijkt te worden voor de voeten wierpeD, ging Slaat en gemeente en Provinoie voort met de uitbreiding hunner bemoeiingen, en we ontmoeten de overheid nu op zoo uitgebreid terrein dat de vraag haast kan gedaan wor den wat zou nog kunnen gerekend wor den te liggen buiten het terrein der alge- meene belangen Indien de overheid zoo diep ingrijpt en het sooiale leven als nu door arbeidswet, ongevallenwet, woningwei, gezondheids wet geschiedt en straks door het arbeids contract zai geschieden, zou het dan niet geoorloofd zijn krachtig te bevorderen de produotiviteit van onzen bodem Indien de overheid in de laatste jaren ai- lerwege helpend en steunend optreedt voor 'tvakonder wjjs onmisbaar ongetwijfeld voor onze hedendaagsche samenleving, zou dan de helpende en steunende hand van de overheid niet mogen gereikt worden, waar het landbouwbedrijf in plaats van onder wijs grond zoekt om het bedrijf uit te oefe nen Voorbeelden wekken en ook in dit opzicht kan het buitenland ons in menig opzicht ten voorbeeld zijn. In afwachting van de mogelijkheid dat de theorie aan de eene of andere zijde helder heid brenge in de begrenzing van 't vraag stuk der overheidszorg hopen we dat de bodem met al zijn water en zand aan de zorg der overheid niet ontsnappe. 26 Juni 1908. Een eere-saluut. De motie van den antirevolutionairen mr. V. H. Rutgers in den gemeenteraad te Hilversum uitsprekende dat het werk zaam blijven van de onderwijzeres na haar huwelijk niet in 't belang van het onder wijs is, vindt heftige bestrijding bij Het Volk. Dit soo. dem. blad scheldt den heer Rutgers een „domper". Dat is een eere-saluut voor mr. Rutgers Om te weten of wij op den goeden weg zijn moeten wij maar naar onze felste tegenstanders luisteren. Schelden zij ons dan hebben wij allicht gelijk. In ieder geval liever een smaadwoord dan een pluimpje van dat genus. Laten onze antirevolutionaire raadsleden maar steeds principieel zijn. Aan kraoht- woorden, als die van Het Volk raken zij wel gewend. Het volk heeft ze er te liever om. Trouwens dat gehuwde onderwijzeressen niet in de school behooren maar in 't gezin, en dat hun verbljjf op school schadelijk is voor het onderwijs, werd dezer dagen zelfs ia een vrijzinnig blad in Het Handelsblad onbewimpeld toegegeven. Een dier dames sprak zelfs uit eigen er varing in den geest als nu mr Rutgers deed. Ziehier wat het Gentrum schrijft Het Handelsblad is van oordeel, dat een gemeenteraad te zorgen heeft voor goed onderwijs, en dat een gehuwde vrouw, in het algemeen, minder goed werk in de school zal leveren, wijl zij te veel verdeeld is over de school en haar eigen huisgezin, waar zij dan gedurende vele uren hare kinderen, soms hare zieke kinderen, aau vreemden moet overlaten. Men verbiedt den man bij het onderwijs een andereD werkkring te nemen, wijl men den geheelen persoon noodig acht voor het onderwijs. Is het dan wonder, dat reen niet wensoht te zien dat eene vrouw, nevens haar werk- kring als onderwijzeres, een anderen werk kring waarneemt als huismoeder Ea gisteren lazen wij in het H.bl. »Onze medewerker schrijft Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer W. Elink Schuurman, moet ik onder uw aandacht brengen, dat mijn zegsvrouw geen Amsterdamsche is, doch eene onderwijzeres die in een der mooiste natuurstreken van ons vader land woont. Zij heeft wel degelijk hulp in haar huishouden, doch niettegenstaande deze hulp verklaarde zij, die gezond van lijf en leden is na het lesgeven dikwerf zóó vermoeid te zijn, dat zij geen lust meer heeft haar eigen kinderen bezig te houden en hen zelfs somtijds moet afwijzen, als zij haar hulp voor 't een of ander inroepen. Kan het erger zou ik willen vragen. Alleen het feit, dat zij vóór 12 jaren in het hu welijk was getreden met haar salaris nevens dat van haar man als economische basis, waarop een gezin kan worden opgebouwd, weerhield haar ontslag te vragen, omdat dit salaris thans voor eene richtige instandhouding van het gezin niet kan worden gemist. M.l. is elk commentaar hierbij overbodig". Oeneraal Bergansius. Nu de Staatscourant het bericht bracht, dat generaal BergaDsius uit den Staatsdienst scheiden moest, voegt ons ook van antirevo lutionaire zijde een woord van dankbare herinnering en niet minder van hartelijke sympathie in zijn leed. Van zijn schitterende militaire loopbaan zwijgen we die ging buiteD het politieke leven om maar twee malen is Generaal Bergansius Minister van Oorlog geweest in een ons bevriend Kabinet, eerat in het Ka- binet-Mackay en later in 't Kabinet-Kuyper, en van beide Kabinetten verhoogde hij door zijn uitnemende hoedanigheden de be- windskraoht. Gedurende zijn eerste Ministerschap had hij den moed, tegen den zin van een groot deel zijner geestverwanten, een militierege ling voor te dragen, die den persoonlijken dienstplicht opnam, al wist hij bijna zeker, gelijk dan ook de uitkomst leerde, dat dit ontwerp hem ten val zou brengen. En in het tweede Kabinet, waarvan hij lid was, beeft hij een geheel andere regeling, die buiten hem om was tot stand gekomeD, nochtans trouw en eerlijk uitgevoerd. Daarna werd hij benoemd tot lid van deD Raad van State, maar nauwelijks was hij hierin opgetreden, of een onverhoedsohe aanval brak voor altoos zijn kracht. Steeds verstond hij de kunst, om iu alk dezer betrekkingen ook met zijn Protes- tantsohe medeleden op de hartelijkste en uitstekendste wijze om te gaan. Alle stroef heid was hem vreemd. En ook in de Kamer was hij een vaardig spreker, die wist te zeggen waar het op stond, en toch aller sympathie won. En nu heeft' het God behaagd dezen no- belen man voor den rustigen ouden dag, waarnaar hij verlangde, een zoo droeven levensavond te schenken. Zijn krankekamer kan hij niet meer ver laten, alle beweging is hem ontzegd, en al is zijn geest nog vaardig, zoodat hij in alles meeleeft en nog van alles op de hoogte is, hij kan niet meer spreken en niet meer schrijven, en ternauwernood zelf iets meer leven. Als een hulpelooze wordt hij door zijn lieve dochter verzorgd. En in zulk een toestand verviel de man, die steeds warm aan elk gesprek deelnam, van alles een indruk ontving, en steeds drang voelde, om dien indruk in woorden te vertolken. Een donkere schaduw onderschept deD zonneglas die steeds zijn leven bescheen, en op terugkeer van dien zonneglans ver viel elk uitzioht. Zio moest hij dan ook zijn ontslag uit den Raad van State vragenmaar al scheidt hij hiermee uit den publieken dienst, en ai is hij op de ziekenkamer van de wereld als afgesloten, zijn vrienden vergeten hem niet, en ook de Antirevolutionaire partij herdenkt bij zijn scheiden met dankbare herinnering wat hij ook voor ons geweest is. De Standaard Frankrijk. Loopt het ministerie-Clemenoeau u weet wel, het ministerie dat de lichten aan deu hemel heeft uitgedoofd op zijn laatste beenen? Men mag heden het ant woord op die vraag verwaohten. Er is een ontwerp tot naasting vau den Westerspoorweg in den Senaat onder han den genomen. Dat ontwerp is van Ciemenoeau's voor ganger. Het was in 1905 al aangenomen door de Kamerdoch de Senaat maakte er geen voortgang mee. De radioo socia listische vrienden va 1 Clemenoeau drongen hem om den Senaat tot spoed aan te zetten. Eu nu is de oommissie vau onderzoek dezer dagen met haarrapportklaargekomen Haar woordvoerder Prevet stelde voor'tontwerp spoedei6ohend te verklaren doch de be handeling uit te stellen tot 1 Ootober. Het is de oude q laestie voor of tegen siaats-exploitatie en onder de voorstan ders is 't de vraag is de overneming voor- deelig en gewensoht, of nadeelig voor den Staat en dies oagewensoht Onder de radi calen zijn er velen die 't laatste beweren Hun woordvoerder was eergisier de oud minister Rouvier. Het viel dezen gemak kelijk zijn beweren inet cijfers te staven. De Staat exploiteert al sinds 1883 een spoorwegnet ter lengte van 2900 kilo meter, geiegeo langs de westkust in den vorm van een ge'jjkzijdigen driehoek, waarvan de drie hoekpunten door Nantes, Bordeaux en Tours gevormd worden. De resultaten van deze exploitatie zijn slecht. Waarbij nog komt dat een direote verbinding met Parijs ontbreekt en daar voor moet worden gebruik gemaakt van delijnender Wester-spoorwegm'aatsobappij. Van daar de poging om de lijnen van deze maatsohappij over te nemen. Nu heeft deze maatsohappij altijd met verlies gewerkt en daartoe van den Staat honderden miljoenen moeten leenen, zonderdat zij kans ziet die ooit terug te geven. Van daar het voorstel tot aankoop door den Staat. Maar nu stuit dit plan af op den onwil van Rouvier en zijn vrienden om zulk een duren koop te bekrachtigen, op een oogen- blik dat het Marrokkaansohe avontuur zooveel schatten verslindt en de ouderdoms pensioenen groote uitgaven zullen vorde ren. Dit werd welsprekend door den oud minister uiteengezet, en, wijl Clemenoeau de portefeuille-quae8tie had gesteld, het welk zeggen wilAannemen of wij trek ker» er uit 1 verweet Rouvier hem in een praohtige, luid toegejuiobte slot-peroratie dat bij de waardigheid van den Senaat aan randde, zoodat hel nu niet meer alleen ging om de naasting van een spoorweg, maar om de constitutioneels beteekenis van de- Fransohe Eerste Kamer. Gisteren hebben de ministers Clemenoeau en Barthou de rede beantwoord. Bij de stemming, welke, onder groote agitatie, schriftelijk, geschiedde werd bet voorstel uitstel tot Ootober met 128 tegen 125 stemmen verworpen. Het kabinet had 't dus gewonnen. Maar hoe Drie ministers, die tevens Senator zijn hadden mee tegen gestemd. Het ministerie heeft dan ook gisterenavond langdurig beraadslaagd wat te doen ingeval 't ontwerp verworpen wordt, de kans waarop nu wel ietwat ver minderd schijnt. Het houdt zich in ieder geval aan de portefeuille-qnaestie. Da Kamer maakte gister de quaestie Sas- Selzaete uitwaarover reeds den vorigen dag een aohtermiddagje was volgepraat. De minister verdedigde het subsidie- ontwerp tegen den aanval van dhr. Patijn, met verwijzing naar de belangen derstreek, en naar de gunstige adviezen van den Raad van Toezicht. Tooh zou hij de harten wel niet gewonnen hebben, wanneer hjj niet uitdrukkelijk verklaard had geen cent subsidie te zullen uitkeeren, voor het con tract zou zijn geteekend, dat de verzwaring der bruggen van Sas van Gent ten behoeve van de tram voor Rijksrekening zou wor den genomen en een waarborgsom van 75 duizend zou worden gestort als waar borg voor de totstandbrenging der zij 1 ijn Sas van Gen'. De heer Fruijtier kwam nog eens voor 't ontwerp op, onder anderen met de op merking dat bet tegenwoordige comité oonoessie heeft tot 1911, zoodat eerst na dien tijd iets zou kunnen gebeuren als een andere concessionaris optrad. Het slot wat intussohen dit. De motie Patijn, ingetrokken door den voorsteller, de wijl hij 't amendement-I,nlr dat gelijktijdigen aanleg van een zijlijn naar Sas vorderde, evengoed vond, werd door den heer Treub overgenomen, en door de Kamer met 51 tegen 23 stemmen verworpeD. Het amendement-Lely door den minister bestreden, wijl't te ver ging, onderging een verbetering toen de heer De Geer, daartoe door den minister gere spireerd, voorstelde in plaats van gelijk tijdige „tijdige" te lezen. Dit voorstel nam de Kamer aan met 47 tegen 29 stemmen, waarop j't aldus gewijzigde amendement- Lely met 41 tegen 33 stemmen aange nomen werd.. De lijn Selzaete is derhalve gered, met de verplichting van „tijdigen"' aanleg der zijlijn Sas. De rest van den middag werd besteed aan de afdoening van het ontwerp tot onverwijlde bestrijding van justitieelen achterstand. Een ontwerp met groote voortvarend heid door den minister Nelissen gemaakt en ingediend, en door de Kamer met niet minder groote vlugheid op z'n Engelsoh afgedaan. Niemand ontkende de noodzakelijkheid van zulk een ontwerpwant iedereen weet dat de rechters 't werk niet afkunnen. Men leest somwijlen van zaken, die aan de orde gesteld worden bijvoorbeeld tegen Januari 1910; en dat is geen grapje, maar een noodzakelijke beschikking omdat er te veel werk is en 't reohteriijk onder zoek veelal te omslaohtig is. Nu zal het beter worden, dank zij het heden aangenomen wetsontwerpje. De groote rechtbanken krijgen nu meer personeel; oude rechters met volle wedde als pensioen zullen door jongere krachten vervangen worden zoodat hier quantiteit en qualiteit tegelijk tot hun recht zuilen komen. De mooiste nieuwigheid is zeker wel de door dit ontwerp ingestelde alleen-recht sprekende rechter unicus judex waar toe de geleerdste rechters zulleu wordeu aangewezen, doch waarmee de collegiale rechtspraak rechtspraak zooals die thans geschiedt door meer dau éen rechter, die saam beraadslagen eu beslissen een knak krjjgt. Hier stonden vooruitstrevenden en be- hondsgezinden in den goeden zin tegen over elkander. Mr. Limburg pleitte meer bewegings vrijheid voor den alleenrechtsprekenden rechter die zoo juist alleen zal hebben te vonnissen in bagateizaken, de heer Lobman vond dit laatste juist een reden om zioh bij de nieuwigheid neer te leggenprote steerde tegen deze omkeeriDg onzer rech terlijke organisatie en pleitte nog eens in een welsprekend zaakrijk pleidooi voor de bestendiging der collegiale rechtspraak. De Goesohe afgevaardigde beriep zich daarbij op zijn emriDg, op het velp dat bij vaa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1