NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No 222. 1908. Maandag 22 juni. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK UIT m PAiUS. 3.. J. BE J0N6E-VERWEST-. te f. Pi D'HUIJ, te Middelburg. Hoe is het mogelijk. Dan zou tooh al PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DE PROVINCIE. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. Zij, die zich met 1 Juli a. s op ons blad abonneeren, ontvangen bet tot aan dien datum gratis. 20 Juni 1908. In ons Perso verzicht nemen wij een sehrii ven op uit het Friesch Dagblad ven ds. Dieaaer aan 't adres van ons Prov. Co mité, naar aanleiding van de openingsrede van mr. De Veer en 't telegram aan dr. Kuyper. In dit schrijven komen verschillende op merkingen voor waarmee wij accoord gaan. Ook wij hebben herhaaldelijk als onze meening uitgesproken dat wij in 1909 had den moeten opkomen voor een crhistelijk ministerie, en dat wij hierin zouden ge slaagd zijn. Dan hadden wij vurig gehoopt dat na deze overwinning het de Kroon had mogen behagen dr. Kuyper met de samen stelling van dit kabinet te belasten. Dat zou de schoonste wraak zijn geweest voor zijn smadelijke behandeling in 1905. Maar dit ia door de a.-r. Kamerclub op 21 Dec. 1907 verijdeld. Nu wij echter, schoon tot ons leedwezen, dr. Kuyper daarvan niet de leiding heeft, weer een christelijk kabinet hebben, zijn wij geroepen dit kabinet krachtig te steunen, zoo noodig ook door critiek, als zelfstandige partij, met hoog houding onzer beginselen en een stembus strijd voor te bereiden, waaruit een Kamer meerderheid voortkomt,waarop dit kabinet, maar dan met volkomen ontplooide kracht, gelijk dat van 1901, steunen kan. Dat enkele organen der ehr.-hist.en kath. partijen op 't oogenblik onze geestdrift voor een dusdanig optreden nog niet vermochten te wekken, mag geen beletsel zijn, om met alle kraoht ons op de aetie van 1909 te prepareeren. Ook wij betreuren 'tzeer dat een enkel Roomsoh orgaan, met vergeting van wat de leider orzer partij voor 't volk en vcor elk der eoalitie-partijen geweest is, een ver keerden toon aansloeg. En niet minder dat De Nederlander zinspelend sprak van iemand die in 't gereconstrueerde kabinet zou willen zitting nemen. Maar ten slotte hebben wij op de sympathieën dier partijen en partij-organen geen recht, even min als dr. Kuyper 't reoht zou hebben voor zich het leiderschap der coalitie op te eisohen, gesteld dat dit ooit door dr. Kuyper zou begeerd zijn. Maar dit maakt 'tons ten slotte te ge makkelijker ons eendrachtig om hem als den leider onzer pavtij te scharen, en onder zijn voorgang dit kabinet te sohrageD, waar het, zij 'took gedwongen met halve kraoht, den weg gaat door 't kabinet van 1901 afgebakend. Natuurlijk, zoo noodig met.teTugtreding in ons isolement; maar wij voor ons meenen dat hiertoe (gelukkig) nog geen voldoende aanleiding is. Godsdienstlooze philosofie. Ds Bakker- te Bolsward (soc.-dem had aan den heer v. d. Goes gevraagd of „met- historisch materialistisch denkende partij- genooten niet het recht hebben om ook in Bet Volk daarvan blijk te geven en de arbei ders voor te lichten omtrent hunne hoogere geestelijke belangen. De heer v. d.Goes antwoordt in abstracto bevestigend. Maar nu heeft de redactie, zegt hij, in Maart 1907 het historisch mate rialisme deze godsdienstlooze wereldbe schouwing tot haar „grootsten schat*' ver- klaard.En dat deed zij om voor deze nieuwe richting,die de arbeidersbeweging op gees telijk gebied vertegenwoordigt, te propa- geeren. En dan zegt de heer v. d. Goes nog 6ens van 't historisch materialisme „Het zoekt de oorzaak van de maatschappelijke ge beurtenissen geheel en al in maatschappe lijke omstandigheden, in laatste instantie bij de produktiewjjze of den maatschappe- lijken arbeid. Het verklaart ook het gods geloof op deze wijze, waarom de menschen bepaalde maatschappelijke omstandigheden gemeend hebben dat een bewuste almacht, builen en boven de maatschappij, de wereld bestuurt en de lotgevallen der menschen in handen heeft. Onder den invloed van da opkomst der bourgeoisie heeft zich een natuurwetenschap gevormd, die bij de ver- blaring van verschijnselen op haar terrein de inmenging van 'n zoodanig opperwezen absoluut heeft afgewezen. Zoo wijst ook de proletarische wetenschap de moeiing van een God met het menschelijk en maatschap pelijk lotgeval af. En een socialistisch orgaan behoort o. i. deze beschouwing te propageeren,-wil zij niet tekort komen in haar taak ook de geestelijke aanwinsten van ds arbeidersbeweging, die r.u een is met het socialisme, in steeds ruimer kring te doen waardseren. Dit heeft onze redactie gedaan o. a. door het met instemming over nemen van het bekende stuk uit de Leipzi- gev Volkszeitung waarvan Bakker klaag de dat bijna ieder woord een godsdienstig raensch moest ergeren Dit is eerlijk gezegd zooals'tis. En nu mag ds. Bakker over deze dingen in Eet Volk nog wel eens komen debatteeren. „Maar", voegt hij er waarschuwend bij „meen niet dat ooit een socialistisch hoofd orgaan principieel in welken godsdienstigen geest ook zou kunnen wordeD geschreven. Het zou dan ophouden den geest van de groote meerderheid der ontwikkelde arbei ders uit te drukken, geen instemming meer vinden bij de lezers uit de klasse die toch steeds de kraoht zal blijven uitmaken van de moderne sociaal-demooratie. „Wat het partj-orgaan betreftniet voor niets heeft ons Partijbestuur voor eenigen tijd verklaard dat het Kommunis- tisch Manifest tevens program en uiting eener godsdienstlooze fllosofi 3 de grond wet blijft van de S. D. A. P." Bier wordt 'tdus nog eens voor de zoo- veelste maai duidelijk gezegd. De geest der groote meerderheid der ontwikkelde arbeiders is geen godsdienstige. De godsdienst moet er dus buiten blijven. Het Kommunistisoh Manifest program en uiting eener godsdienstlooze filosofie is en blijft de grondwet der S. D. A. I'. Wat bovengenoemde predikant hiervan aal zeggen Of hij nu overtuigd zal zijn dat godsdienst en eooiaal-demccratie niet samen kunnen gaan t Bewaarscholen. Wij lezen in de Standaard In het N u t is er sterk op aangedrongen, om toch overal, waar het eenigszins doenlijk bleek, fröbelscholen te stichten en er de kin deren heen te lokken. En wat was nu voor dien aandrang het hoofdargument Dit, dat de gewone Bewaarscholen zoo veelal het middel bleken te zijn, om de kinderen straks de bijzondere boven de openbare school te doen verkiezen. De schoolstrijd moet dus thans ook op de Bewaarscholen worden overgebracht. Zoo vroeg 't maar even kan, moet men zich van het kleine wicht pogen meester te maken, om zich te verzekereD, dat 't niet zal aidolen naar die booze Vrije school. Reeds als het kind nog piepjong is, moet men contact met de ouders zoeken. Op de fröbelschool moet het zin en smaak krijgen in wat de Openbare school straks geven zal. En is het dan 6 a? jaar, dan moet het door de Openbare school worden opgeëischt. Nu is het een feit, dat een klein kind zekeren trek naar het Heilige verraadt. Liefde voor het Heilige, liefde voor Jezus kan reeds vroeg in het jeugdig hart ontkiemen. Misschien wel, dat daarom de Bewaarscholen, waar ook van Jezus verteld wordt, meer trekken. En wat stelt nu 't N u t tegen dit Heilige over? De f r b e 1-methode I Op zichzelf uitnemend, en onderhoudend, omdat 't de kinderen nuttig spelen leert, maar hoe armelijk toch komt ook hier weer het modernisme uit. Een knutselspelletje in ruil voor wat het kinderlijk gemoed met heilige aandoeningen vervullen kan. Voor ons een spoorslag om ons nog meer dan dusver op den bloei van het Christelijk Bewaarschoolwezen toe te leggen. UITGAVE DER FIRMA W VkH Met de Zondagsschool, is de Bewaarschool een der uitstekendste middelen om het hart van de volksjeugd niet door de koude van het materialisme te doen bevriezen. Een Telegram en een Rede. Het telegram aan Dr. Kuyper gezonden door het Prov. Comité van Zeeland wordt door ds. N. Diemer te Droorijp overge nomen in Het Friesch Dagblad, en Z.Eerw. voegt er het volgende aan toe Een schoon telegram, waarmede onze gansehe anti-revolutionaire partij van harte kan instemmen. Bij dit telegram behoort echter een rede en wel de rede, die Mr. de Veer op de Zeeuwsohe vergadering hield. Ook die rede is Bchoon, en op bijna alle punten kan ik daarin medegaan, behalve op één punt, en dat ééne punt betreft het car dinals der gansohe rede. Mr. de Veer roept de anti-revolutionairen op, om onder dr. Kuypers leiding in 1909 aan dit ministerie een verpletterende over winning te bezorgen. Dat kan ik tot mijn groote spijt den heer de Veer op dit oogenblik nog niet nazeggen. In mijn vorig artikel heb ik gevraagd om opheldering opdat hel vertrouwen in ouze partij mocht terugkeeren, en als antwoord op die billijke wensoh, verscheen er een boonend hoofdartikel in de Nederlander. Daarmede is echter het vertrouwen op dit ministerie niet teruggekeerd. Iu plaats echter van vertrouwen zijn er sedert dien nog verschillende elementen bij gekomeD, die onze verhouding tot dit mini sterie niet verbeteren. Het eerste optreden van dit ministerie ge tuigt niet van politiek beleid de geboorte zelf was een onvoorzichtigheid1909 zou een schitterende overwinning gegeven heb ben, indien het vorig ministerie was aan gebleven. Daarbij komt, dat van hel begin van zijn optreden, de leiding om dit ministerie sterk te doen staan niet was bij dr. Kuyper maar Hij „de Nederlander." De band tusschen dit ministerie en de „Nederlander** blijkt veel sterker te zijn, dan met de „Standaard." Zelfs kan zonder tegenspraak van het mi nisterie door een man als Roodhuizen in de kamer de „Standaard" in een hoonend daglicht geplaatst worden. Alzoo blijkt niet alleen de geboorte, maar ook het opgroeien van dit ministerie te geschieden onder bakerschap van de Neder lander terwijl blijkbaar van dr.Kuypervrei- nig notitie genomen wordt, en wanneer er notitie van genomen wordt, dan is het om hem te bestrijden. Dit alles zal toch aan mr. de Veer niet onbekend zijn. Is dat wel het geval, dan zal ook hem thans wel duidelijk worden, dat niet alles zoo schoon is, als hij in zijn rede voorstelde. Mij dunkt echter, dat mr. de Veer beter op de hoogte was, en dan verwondert het ons, boe de geachte voorzitter ven het Zeeuwsohe Comité kan meenen, dat 1905 gewroken en de levensavond van dr. Kuyper verhelderd kan worden, als deze onder zulke omstandigheden dit ministerie tot een roemrijke overwinning leidt. In het telegram en in de rede van mr. de Veer wordt de 30-jarige leidiDg van dr. Kuyper als een beproefde geprezen. Maar die beproefde leiding wordt thans ter zijde gesteld Indien het nu alleen om den persoon van dr. Kuyper ging, wij zouden ons nog niet zoo erg verontrusten, want onze strijd gaat niet voor of tegen personen, maar het geldt juist de beginselen. Dr. Kuyper heeft 30 jaren lang onver moeid geworsteld en gestreden tegen het conservatisme en liberalisme en God heeft hem de overwinning bezorgd, maar is het liberale oonservatisme overwonnen, thans dreigt een zoogenaamd christelijk conser vatisme de leiding in handen te nemen, en wil men nu dr. Kuyper gebruiken om dit conservatisme met zijn breeden rug te dekken van 1—5 regel3 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. zijn werken met vruchteloosheid geslagen zijn. Ea waarin dit oonservatisme bestaat*? Vooreerst gelijk ik een vorig maal reeds aantoonde, komt dit uit in de wijze, waarop de heeren in den Haag met de kiezeTs springen. Wel ben ik tegen volkssouve- rekiiteit, maar daarom zijn de kiezers nog geen stemvee Vervolgeus is het wel eigenaardig, dat dit ministerie juist door de oud-liberalen, de christelijk-historifchen en de Roomsoh- Katholieken met hooge ingenomenheid ge prezen en verdedigd wordt. De Nederlan der heeft de leiding, en a!s dr. Bronsveld zich tegen dit ministerie sohap wil zetten dan wordt hij door zijn oud-libera'e con fraters tot de orde geroepen. Maar ook het ministerie zelve toont dien kant uit te willen. Dit ministerie is met regeeringsprogram opgetreden zoo mek en kleurloos, dat zelfs anders groote vijanden van oaze beginselen zioh daarmede kunnen vereenigen. Natuurlijk, niemand zal het aan dit mi nisterie met deze Kamer euvel duiden, maar dat dit als anti-revolutionaire politiek wordt verheeerlijkt is reeds een bewijs van weinig politiek beleid. Ware dit program nu tot 1909, wij zouden nog zwijgen, maar ieder ziet dat het voor langer is dan 1909 en moeten wij nu reeds na zoo lange worsteling onze beginselen wegmofMen Zelfs het woord „Christelijk" mocht niet opgenomen wor den. Misschien zal men zeggen, dat wij af wachten moetenvoorkomen is echter beter dan genezen, en daarom is het goed thans reeds onze stem te verheffjD, want alle voorleekenen wijzen er op, dat wij de conservatieve kant opgaan. En nu is het tooh ook aan mr. de Veer niet onbekend, hoe onze eminente leider reeds telkens tracht ons scheepje voor dit conservatieve gevaar te behoeden, om alzoo nog te redden en werkelijk leiding te geven voor 1909. la alle bescheidenheid werd geadviseerd en gesproken van reconstructie van dit Kabinet, en wat was het resultaat? Op onheusohe wijze wordt hij bejegend en de Nederlander (No. 4494) vindt dat hij die feoousiruotie wensohf, om zoodoende een buitenkansje te krijgen voor hem die er in wil. Is dit ook een persoonlijk motief Want in no. 4503 zegt de Nederlander te gru wen van het onderstellen van persoonlijke motieven bij dr. Kuyper. Hoe kan men nu wenschen, onder dr. Kuypers leiding dit ministerie een schit terende overwinning te doen bezorgen. Zeker wij wensohen met alle kraoht te strijden voor een reohts ministerie, maar als de anti-revolutionaire partij daarbij het gelag moet betalen, dan wordt het wel wat moeilijk. Neen ^daarvoor heeft onze partij onder leiding van dr. Kuyper Diet steeds gestre den, en dan gaan wij liever terug en zoeken in ons isolement ons behoud, dan een conservatieven weg te bewandelen. Liever twee stappen terug, dan thans, nu wij aan het begin van een nieuwe perisde staan, onder anti-revolutionaire vlag één stap in de verkeerde richting te gaan. Ds. N. DIEMER Dronrijp, 16 Juni 1908. Middelburg. Herkozen tot commissa rissen in 't Polderbestuur „Walcheren" de heeren L. Cysouw, Jbr. Mr. W. H. Snouck Hurgronje, F. Dumon Tak, J. A. Zip, H. W. CalleEfela en D. Kodde Lz., met resp. 130, 128,129,130.130 en 130 van de 136 stem men, Er waren te Middelburg 121 en te Westkapelle 15 stemmen uitgebracht. Voorts bekwamen de heeren A. M. Tak, A. Gesohiere, L. Franoke, C. Ponwer, J. Minderhout, J. Moens, J. Maljaars, J. Mal- jaars Az., P. Maljaars, J. Riemens en L. HMIBt Simonse elk 1 stem, W. A. de Rjoke 2 en K. Allaart 5 stemmen. Een besteller van d9 Staatsspoor te VHssingen heeft tegen wil en dank eene reis met de dagtnaübjot naar Engeland medegemaakt. Hij had bagage aan boord gebracht; toen hij weder aan wal wilde gaaD, bemerkte h\j, dat de boot reeds in be weging was. De oud-notaris W. S. B. uit VHs singen, die door de Rechtbank te Middel burg wegens frauduleuze handelingen tit 3 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, is naar de strafgevangenis te Breda overge bracht. Vlissingen De hulpbestellers J Biesma en D. Broer zijn benoemd tot brievenbe stellers alhier met ingang van 1 Juli as. in de vacatures van de De Jonge en De Vries die laatst conducteur der brieven malen zijn geworden. Vlissingen Het s.s. „Ameland" dat aan De (Schelde" in reperatie is werd heden morgen van Middelburg naar bier gesleept waar het gedokt had. Bij de spoorbrug komende sloeg het door den wind met kraoht tegen het remmingswerk aan de Oostzijde, zoodat dit bijna geheel vernield werd. De zware palen ea balken in aan merking nemende zal de schade nog al aanzienlijk zijn. Vilssingen. De nacht-mailboot „Hen drik" is hedenmorgen omstreeks half 5 op de haven gekomen zij deed de reis met eigen stoom en ligt nu gemeerd aan de Oude Ponton waar de schade zal her steld worden. Goes. Naar wij vernemen heeft ook de heer L. Franken ontslag genomen als bestuurslid van „Handelsbelangen''. Kapelle. De gemeenteraad heeft op ver soek der oommissie tot wering van tohool- verzuim, een verordening vastgesteld waarbij strafbaar worden gesteld werkge vers die schoolgaande kinderen beneden den leeftijd van 12 jaar onder schooltijd in hun dienst hebben. De maximum-straf i-s bepaald op f 25 boete of 6 dagen hechtenis. Bruinisse. Bij het lossen van grint uit een schip in de baven alhier vond C. Leef- lang een versteend kakebeen van een waar schijnlijk voorwereldlijk dier. De lengte ervan is ongeveer twee decimeter bij een hoogte van ongeveer een decimeter en het heeft een gewicht van ruim twee K.G. De tanden zijn eenigszins geschonden, maar nog zeer duidelijk zichtbaar. Het been heeft den vorm van een langwerpig vierkant, maar de bovenzijde loopt eenigszins gebogen naar achteren ai. Langs de zijkanten zijn zestien groeven aan iederen kantwaarvan de opstaande kanten prachtig geconserveerd zijn. N.Z.Crt. Bij kon. besluit is ingevolge de weduwenwet 1890 voor de ambtenaren pensioen verleend o.a. aan A. B. Pfeiffer, weduwa van W. J. Oldenhof, kommies lste klasse bij 's rijks belastingen, f 232C. J. v. d. Bel, weduwe van P. M. Voerman, opzie ner lste klesse der visscherijen op de Schel de en Zeeuwsoho Stroomen, t 345C. H. Koppejan, weduwe van K. O. Enters, post bode, f 210 en M. A. C. Faasse, dochter uit het huwelijk van wijlen den brievengaarder M. P. Faasse met wijlen J. P. Meijer, f 53. In Zelandia klaagt een abonné over de onhebbelijkheid van sommige rfjtoergasten op het landbouwfeest te Oostburg, die, met volle teugen den wijn inzwolgen, die hen door mr. Hennequin aangeboden werd en ontkurkte flesschen in hun zakken sta ken om ze onderweg uit te drinken en de leege flesschen weg te werpen. Zonderling toch, als 'twaar is, dat de pers daar niet over geschreven heeft. De conclusie der commissie uit de Twasde Kamer in wier handen zijn gesteld de inlichtingen op 't adres van A. v. Wijk, barbier te VHssingen, houdende verzoek om vergoeding ingevolge art. USbis der Militiewet, strekt tot dankzegging aan den Minister voor de verstrekte inlichtingen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1