NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND enslliode No. 221. 1908. Zaterdag 20 Juni. 22e Ja CHRISTELIJK- HISTORISCH met Augustus nstbode VERVENNE, K). VERS6HIJNT ZESMAAL PER WEEK JONGE-VERWEST, Goes Zij, die zich met 1 Juli a. s. op ons blad aboimeeren, out va» gen bet tot aan dien datum gratis. FEUILLETON Snippers uit de oude doos. P. D'HUU, te SVlïddaiburg. PRIJS DER ADVERTENTIËM Uit de Eerste Kamer. Uit de Tweede Kamer. ÏVBG? ra t Juii Kruiningen, ROTTERDAM. r. Middelb. v. Rott. 9,30 9,30 8.45 9,30 8,45 9,30 8.4-5 8,45 9,30 8,45 9,30 9,30 8,45 9,30 8,45 I- ZIERIKZEF. Van Zierikzee. jd. 19 7,30 3,— er. 20 7,30 3,— id. 21 6,30 7,— au. 22 7,30 3,— 23 7,30 3,— ien.24 7,30 3, ad. 25 6,30 3,— jd. 26 7,30 3,— er. 27 7,30 3,— id. 28 6,30 5,30 an. 29 7,30 3, is. 30 7,30 3,— „SCHELDE". ad. 25 8,30 9,30 jd. 26 9,— 10,30 ;er.2710,11,— id. 2810,30 11,— an. 2911,— 12,— as. 30 6,30 12,— ihter een datum is it tweede getal ia of Spoortyd. 3,23rl 6,15d) 3,50c) 6,45 4,45 6,15d) h) na het vertrek van Neuzen vm. 8,30 ns, Borsselen en fcns, Borsselen en 10,25 uit Neuzen ni—31 Aug. eerdalen op de damp de straten van verblindend ;rg verschijnen, >r een donderen- is iets levendiger eneden gekomen, en als ze in hun ister bijeenzitten, itte lichtgolf door s gevolgd te wor- slag. „Oh, der en de vensterko- heeft een tele- ie naastbijzijnde dit donderend la- het Duitsche ge- 3 overal gesloten, in slapen, komen :n Poolsch me:sje gen eD, gehuld in eneden. ten haar vaart en ioken zit zo,nauw deken. Detele- nken schetterend d neer. sder, !t is alsof 't st wordt. Maar lemlicht ziet men kleire, zwarte lken donderslag Ufluiten, de ram- e treiulokomotie- :e ryen waggons le groote reie- het westen afge- re lokomotieven sbracht. Bij het ichtwagens af en ien torsen krach- kisten en zakken in da heldere >ene bergruf gei 3n klenre»' in het N. R. C, w- O IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,23. Enkele nummers0,02c. UITGAVE DER FIRMA j Zoekt een auderesi Ieder der onzen, die er van las, ver heugde zich zeer zeker over den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen te Utrecht. De Uttii.-tclijke partijen behaalden een niet onbelangrijk succes. Links had alles samen gespannen. LiberaleD, vrijzinnig-demoera ten, socialisten en Christelijk-histor.sohen (n.l. de fraotie-dr. Bronsveld) deden hun uiterste best, doch hetoverwinniDgsvaaudel mocht met dankbaarheid op rechtsohen bodem worden geplant. Hieraan merken we le. dat de Brons- veldianen als politiek partijtje nog leven; 2e. dat ze steeds verder in hunne negatieve moeras wegzonken, waar ze zioh nu reeds willens en wetens in het gezelschap der roode revolutiekinderen bebinden. Nu heb ik wei eens gelezen, dat op de "vergadering dezer Bronsveldianen, die nog nooit anders tot resultaat haddon dan steun- verleening aan de liberalen, Gods Woord gelezen werd. Ik zou wel eens willen weten, of dit nog 't geval is. Ik kan 't haast niet gelooven, lettende op hunne vijandsohap tegen de Christelijke groepen. Wie zijn toch de leden van dezen ouden Christeiijk- historisohen kiezersbond Wat is dat voor volkje Zijn dat nu werkelijk mensohen met Christelijke gronddenkbeelden en Christelijke idealen P Welke houding zullen ze straks aannemen tegenover het nog samen te stellenantirevolutionairgomeente- program P Wat zullen zij voor houding aan nemen tegen menige daarin voorkomende paragraaf, die zoo geheel en al zal blijken uit het Christelijk beginsel te zijn voort gevloeid Wat willen deze mensohen P Waf zoeken ze? Wat begeeren zeP Niemand, die 't weet. Weten zij 'tzelf? Zou 't voor hen niet geraden zijn, zoo vroegen wij ons af, nu hunne vijandsohap tegen de Christelijke partijen zoo dwaas- fanatiek bieek te zijn, nu 't wel niet anders kan, of ze hebben in dietriot.B te Utrecht hunne stem uitgebracht op den sooiaiisi 271 DOOR S C A L DIS. Noordgouwe. I. Zeer gemakkelijk is het voor ons dit maal de naamsafleiding van dit dorpje na te gaan. Noordgouwe draagt n.m, den naam naar den stroom: de Golde of de Gauwe, vroeger Schouwen van Dreischor, toen een afzonderlijk eiland, en Duiveland scheidende. In dien stroom, waardoor zooals wij reeds bij de belegering van Zierïkzee ge zien hebben in 1304 de Vlaamsche vloot naar de stad zeilde en 't bekende zee gevecht plaats had, slikten daarna zulke groote schorren aan, dat reeds in 1318 hieromstreeks indijkingen plaats hadden. Den 28 Mei 1374 verkocht hertog Albrecht aan Willem de Hont, Wittelensz. een gors of slijk, om te bedijken en den 27 Juli van 't zelfde jaar gaf Jan van Chatillon, graaf van Blois en eigenaar van Dreischor aan denzelfden de Hont, zijn rentmeester in Zeeland, een gors, tusschen Oud-Dreischor en Schouwen ter indijking. Bij den uitgiftbrief daarvan, verleden te Schoonhoven, des Woensdags na St. Adolf s- dag, werd door den Graaf voor zich be dongen het vijfde geinet lands, de elfde schoof van het gewas en het tiende lam Spoedig werd deze bezitting nog uit gebreid, daar genoemde Hertog in Febr. 1398 aan Filips en Wittele de Hont opnieuw ambachten tussohen Dreischor en Schouwen verkocht. Deze gronden werden toen Noordgouwe De Haan tegenover den antirevolutionair Frijlink, hunnen naam te veranderen en zichzelf niet meer als Christelijk en histo risch te betitelen, of anders den kiezersbond te ontbinden en het volkje bij de liberale kiesveresniginfi.en onder dak to brengen Weet ook iemand een kenmerkende» naam of anders een goed plan Als ik wel ingelicht ben, i.a dr Bronsveld zelf reeds lid van een oud-liberale politieke vereeniging. Toch is heel deze zaak en alles wat bier- mee samenhangt of min of meer overeen komt, o zoo droevig. Allen die deu Christus eeren moesten schouder aan schouder staan tegen ongeloof, zedeloosheid, drankzucht en zoo heel ve6l meer, dat ons volksleven verkankert. Marx riep eens „Proletariërs aller landen vereenïgt n!" Wij mogen elkaar wel toeroepen: «Christenen, weesttrouw, moedig en eensgezind, en God wil u leiden van kracht tot kracht !i' A. PRINS. 19 Juni 1908. De berichten uit de Padangsche Boven landen (Sumatra's Westkust) waarop wij in ons vorig no de aandacht vestigden, zyn van ernstiger aard dan w^ vermoedden. Er zyn teekenen aanwezig dat 't minder een verzet tegen belastinginvoering dao wel een heilige krijg is. Immers als ten doode gcwijden, in witte klebderon ge stoken, komende uit hunne moskeeën, trokken de bewoners van Oud-Agam, zoo mannen als vrouwen, met ware doodsver achting klewang-aan vallend op onze met repeteergeweren bewapende beroepssolda ten in, wat aan 90 hunner het leven kostte. Een telegram, gister aan de regeericg in het moederland geseind, teekent in zijn kortheid wel eenigszins het kritieke van den toestand. Het luidt De panghoeloe kapala van Boengatandjoeng is vermoord. In den nacht van 16 op 17 dezer is getracht het bivak te Pital in de laras Boengatandjoeng te verrassen. De bevolking van Belolo aan het meer van Singkarah is in onrust. Bij een gevecht te Roembai zijn onzerzijds twee minderen licht gewond en bekwam de bevolking vijftien dooden. genoemd, in tegenstelling van een ander deel van de Gouwedat bij Z.Zee, tussohen Schouwen en Duiveland heen liep en de Zuid Gouive heette. Deze beide indijkingen gaven aanleiding tot eene verdeeling van Noordgouwe in beoosten- en bewestensteen vermoedelijk dus genoemd naar de groote blauwe hardsteenen, welke, met eenige hooge boomen, degreussoheidingaanwezen. Wat Willem de Hont ca Witte zijn broeder van den Hertog koeht, eerst in 1400 ont vangen, werd bewesten-steen genoemd en dat de Graaf van Bloisals eigenaar van Dreischor, uitgaf en dat daarvan een gevolg was, heette beoosten-steen. Die verdeeling van het ambacht heeft tot 1795 voortgeduurd. Tot 8 Deo. 1704 had den, volgens de Staten-notulen de beide deelen zelfs eene afzonderlijke rechtbank beoosten steen volgde met Zonnemaire de heerlijkheid Dreischor, en bewesten-steen werd onder Schouiven gerekend, wat ook al te weeg bracht, dat in de beide deelen eene verschillende landmaat gebezigd werd; zoo werd in bewesten-steen met de Schouwsche- en in beoosten-steen met de Blooische maat gerekend. De eerste heeren van Noordgouwe waren dus uit het geslacht de Hont, waarvan de herinnering nog voortleeft in den loopen den hond in het wapen. Het geslacht Wittele sehynt in de bekende familie de Witte te zijn overgegaan, die de golvende fascen in haar wapenschild behouden bleef. Aanvan kelijk was de heerlijkheid in onderdeelen verdeeld en had alzoo verschillende eige naars. Een deel kwam in 't laatst der 17e eeuw in bezit van Isabella Cornelia de Huibert, die in 1704 uit den boezem van de Grafe lijkheid vier vyfde deelen aankocht voor 820 Pd, Vis. en alzoo bezitster van het F. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cejnv. Familieberichten van 35 regels 50 cent, iedere regel; meer 10 cent. De bevolking van Pengjalajan in de laras VI kota is vijandig,de moskeeën worden druk bezocht en de beweging breidt zich snel uit. De controleur van Singkarah meldt onge regeldheden te Paddinggahan. Die vermoorde penghoeloe kapala zal wel een aan het gouvernement verknocht hoofd geweest zijn. De troepenafdeelingen op wie de «blijk baar een gevaarlijk «godsdienstig" karak ter dragende aanval gericht was, waren mot een opdracht uitgezonden, om een dertien tal raddraaiers van 't verzet tegen de be lastinginning gevangen te nemen, zulks waarschijnlijk wel opdat deze niet op te veel tegenkanting zou stuiten. Dat de aanval der Agsmmers geschiedde onder den bekenden kreet La ilaha illa Allah wijst op een verbittering niet van van daag of gister, en stellig in den eersten tijd niet weg te nemen. Ook de (gelukkig mislukte) poging om een door onze soldaten bezet bivak te over vallen is een bedenkelijk verschijnsel van geestdrijverij. Hier is een verzet dat ais een loopend vuurije de geheele streek der Kota's om het meer van Singkarah door trok, en waartegen de krachtigste maat regelen noodig schijnen. AaDgeteekend zij hier nog, dat een peng- hoeloe kapala geen eigenlijk volkshoofd is, maar een na raadpleging der bevolking door hét gouvoruement benoemd en be zoldigd hoofd. Evenals de toeankoe laras (larashoofden) ziju zij tussohenpersonen luasohen het Europeesohe bestuur en de iniandsohe adat-hoofden. Wat 'n geval toch met dat Arbeids contract. Er was gehoopt dat 't in werking zou treden 1 Juni. Toen werd'i uitgesteld tot 1 Juli. Eu nu is men al zoo ver dat de minister verklaard heeft dat de invoering nog een geruimen tijd op zich zal laten wachten. Dat zit 'm in de gebleken onuitvoerbaar heid van de door enkele wetsvoorstellen vereisohte bestuursmaatregelen, welke eenigen tijd geleden zijn gepubliceerd juist geheele ambacht werd. Nadat de heerlijk heid in enkele opvolgende geslachten in eigendom had behoord aan verschillende Heeren en Vrouwen, werd in 1763 eige naar Hendrik Dusart, die ze in 1783 naliet aan zijn neef Wessel Corns. Ferleman, Sohe- pen van het Vrije van Sluis. Na diens dood werd 14 Jan. 1815 het ambacht ver kocht. In 1845 was eigenaar dhr. Mulock Houwer te Zierikzee, wiens zoon het in 1875 bezat. Na alzoo in korte trekken de opkomst van den polder te hebben nagegaan, gaan wij nu het dorp, l'/< uur N O. van Zierikzee liggende, zelf een bezosk brengen. Om aan dit plan gevolg te geven, zuilen wij van uit de stad den tooht aanvaarden, en wel van uit de Nobelpoort, vanwaar een straat weg zioh door den aangenameD, in 1663 voor het eerst beplanten Blokweg, langs welige bouwlanden, grazige weiden en belommerde dijken naar onze bestemming voert. Na eene wandeling van ruim een half uur, betreden wij, bij het afsluithek van een hier in 1802 gevestigden tol, de grens der gemeente. Zoodra we dien tol gepasseerd zijn, komen wij aldra tot de ervaring dat ons oog bekoord wordt, door welig en prachtig groen van allerlei schakeering, en rust onmiddellijk onze blik op het fraaie ge boomte van de buitenplaats Zorgvlied, waarbij zioh in aaneengesloten reeks voegen de mooie Buitens Welgelegen, Monplaisir en Buitenrust. Hier missen wij echter de vroegere fraaie plaats de Haan, welke in 't laatst der 18e eeuw werd gesloopt. In deze omgeving ontmoeten wij verder nog de Hoven Heesterlust, Weelzicht, Rus tenburg en het in 1854 afgebroken en in bouwland herschapen Rozegaardwaarvan eohter nog een mooi, gesmeed ijzeren hek. opdat de belanghebbenden zioh in tijds op de toepassing zouden kunnen voorbereide i. Maar die voorbereiding heeft doen zien dat 't zoo niet gaat. Zoo vertelde mr. Regout, de Limburgsche afgevaardigde, en mi nister Nelisseu gaf kem gelijk. De nieuw» wet zal dus vooreerst nog niet van kraobt zijn. Trouwens de invoering dezer wet is nog van iets anders afhan kelijk, en dit wordt voorbijgezien. Naoie lijk van een Koninklijk Besluit. Zoolang de invoering van de wet op het Arbeidsoontraeht niet bij kon. besluit is be kend gemaakt, is de wet nog niet van kracht, en blijft, 't alles bij 't oude. Bovenstaande modedeelingen deed de minister in de zitting van gister bij de be handeling vftD een door zijn voorgangertoe gezegd aauyuHingswetje op 't arbeidscon tract. Da heer 'tH loft oritiseerde vrij scherp de uitbreiding vaa de bevoegdheid dia hier aan den minister van justitie gegeven wordt, terwijl da minister toch als zijn meenic-g had uitgesproken in de Tweede Kamer da? de hier bedoelde werkzaamheden niet lig gen op den weg van den kantonrechter en in strijd ziju met diens praktijk. In stede van aan den kantonrechter had men aan de administratieve rechtspraak de procedure voortvloeiend uit het arbeidscontract moe ten opdragen. Dan zou mea den kanion rechter van werk hebben ontlast, in plaats van heaa nog meer te verzwaren. Andera sprekers vonden dit echter zoo erg niet, en zoo ging 't ontwerp er zonder hoofdelijke stemming door. Nog een ander ontwerp werd aangeno men, en wel dat omtrent de opleiding van inlandsche rechtskundigen. Dit had na aan neming door de Tweede Kamer bestriding gevonden by gezaghebbende personen uit Indie en nu kwam de heer Rangers, hoffe lijk als altyd, die bezwaren den minister voorleggen met aandringing op voorloopige terugneming van het ontwerp. De minister weerlegde evenwel de be zwaren. Zy golden vooral de mindere zalf stsndigheid en onafhankelijkheid en het minder prestige van den inlander als rech ter. De Minister merkte vevenwel op dat men alleen de inlanders van goede afkomst uit 't midden der 18e eeuw, is overgebleven. Sommige dezer Buitens bestonden reeds in de eerste helft der 17e eeuw (o. a. de Haan, zoo genoemd naar den toenmaligen bezitter, den Zierikzeeschen burgemeester de Cocq)-, anderen zijn in de 18e eeuw aan gelegd maar velen zijn er, helaas, verdwe nen. Terecht werd deze bekoorlijke streek al vroeg door aanzienlijke Zierikzee ache fa milies tot lustoord gekozen en de nabyheid der stad gaf aanleiding dat het gehucht Schuddebeurs, waar wij ons nn bevinden, als plaats van uitspanning eenigen naam ver wierf. Nog altyd strekt het tot doel van veler wandelingen uit da stad, en wordt 't, vooral na den aanleg van de tramlijn, des Zomers druk bezocht door gezelschappen. Ook wy willen hier van onze vermoeiende wande ling even uitrusten en gaan in den, aan een heerlyken vijver gelegen koepel, in gezel schap van meer touristen, koffie drinken en een broodje eten, want ook de inwendige mensch vraagt zijn eischen. Na ons hiermede verkwikt te hebben, nemen wy den wandelstaf weer op, om hier en daar nog wat heerlyk rond te dolen, o. a. langs de in het bosch verscholen prieeltjes en doolhofjes van gezellige slingerpaadjes. De zaal der gelagkamer,wier deuren wijd open staan, langs gaande, treft ons nog het typischs en veel zeggende, op een bord ge schilderd opschrift, behelzende de vraag „Wie weet of 't waar is" P Ook in den volksmond in deze eilanden, komt deze vraag vaak voor. Wanneer b.v. iemand ver dacht wordt de geheele waarheid niet te spreken, is het bij velen 'n onveranderlijke tegenwerping: „Wie weet of 't waar is, staat er op SchuddebeursWat de beteeke- nis dezer woorden is, en wanneer zij er ge plaatst zijn is niet met zekerheid te zeggen. en van beschaving zal kiezan en van hen dan nog alleen de allerbasten. De tegen stand ging uit, zoo meende hy, van perso nen die geen rekening houden met het ont waken van den inlander in lateren tijd en met de zucht naar W estersche -beschaving onder de meer beschaafde inlanders. Met een beroep op da meinirg o.a. van dr. Snouok Hurgronje, op de uitstekende ervaring in Britsoh-Indië en op het goede werk dat de Surinasmsclie praktisjjns vaak leveren (die óók Diet aar, een universiteit een graad hebben gehaald) verdedigde de Minister de opleiding van inlanders tot rechtskundigen. Bovendien wees hij op het zeer onvoldoende aantal landraden, op het onvoldoende aantal Europessche juristen die voor uitzending naar Iadië ia aanmer king komen eu op de kostenbesparing die men zou verkrijgen door minder Euro peanen te behoeven te benoemen. De heer Rengers verklaarde zioh door den Minister overtuigd ess hat ontwerp ging er zonder stemming dooi-. Het is geen bewijs van goede wetten- tnaking als een wet zoo spoedig moet worden herzien. Maar het kan ook liggen aan de snelle wisselingen waarvan onze evolutionaire tijd getuige is. Wij wiilen 't in 't midden laten. Gister behandelde da Tweede Kamer twee wijzigings-ontworpen het eene op de Po8twet (wet op de brievenposterij), het andere op de Motor- en Rijwielwet. Van de wijziging der wet op de brieven- poBterij valt weinig te zeggen. Hoofdzaak waarmede wei iedereen het eens zal zijn is dat het maximurn-gewioht der brieven voor het enkelvoudige stuiversport in het binneulandsch verkeer van 15 op 20 gram verhoogd wordt. De overige wijzigingen, waarop ook weer wijzigingen werden voorgesteld, be treffen meer de uitgevers van couranten. Onder de Kamerleden zijn verscheidene redacteurs van dagbladen, zelfs is er een drukkeruitgever bij, welke mensohen natuurlijk genoeg op de hoogte zijn met 't voor een courant of haar bij voegsel ge- Hier ter plaatse worden we onwillekeurig weder herinnerd aan vroegere tyden hier stond n.m. vóór de Hervorming ook eene kapel, aan de H. Maagd gewijd, eu waar schijnlijk werd er daarom op den derden Paasehdag eene kermis gehoudeD, welke later verzet werd op den tweeden Pinkster dag, welke kermis dan ook vroeger door de bewoners van wijd en zijd, zeer druk be zocht werd, wat tegenwoordig eehterook ai niet meer 't geval istrouwens wij zagen het reeds vroeger de kermissen zijn deer lijk aan het tanen. Ook deze kapel had, ais zooveel andere geestelijke gestiohten, nog al heel wat eigendommen ze bezat 36 ge meten gronds. Hier in de nabijheid, aan den Kloosierweg, stond eenmaal het door ons bezochte kloos ter Sion, welks bouwvallen aan deze bosoh- rijke streek, nog tot het midden der 18e eeuw een schilderachtig en romantisch aan zien gaven. Doch we mogen in dit heerlijk oord niet langer vertoeven, maar moeten varder. Langs den straatweg, die voorbij de meeste der door ons opgemerkte Buitens loopt komen wij ook nabij de plek, een boseh bij de Haan, waar wij in gezelschap van 400 hoorders, de eerste „Haghepreek" in deze eilanden hebben bijgewoond. Ai voortwandelende tot nabij 't dorp, ont moeten wij het door velen gewaardeerde ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland, een inrichting, welke voor deze eilanden, in een waarlijk groote behoefte voorzag en waar van dan ook nog steeds een druk en dank baar gebruik wordt gemaakt. Een volgenden keer hopen wij er wat meer van te vernemen. Wordt vervolgd,.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1