NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 217. 1908. Dinsdag 16 Juni. CHRISTELIJK- 22e Jaargang, HISTORISCH Baiteiludsel Dierziek'.. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, 3. J. DE JÖNGE-VERWEST, te Gom F. P. D'HÜU. te Mlddslburo. PRIJS DER ADVERTENTIËN Binnenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA m 'VAK van 1—5 regels 40 cent, iedere regei meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Zij, die zicii met 1 Juli a. s. op ons blad abonueeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis. 15 JuDi 1908. In da vergadering van Chr. Volksonder wijs ia door den voorzitter ais een bewijs van de kentering der oud-liberalen naar rechts gewezen o.a. op de wethoudersbe- noeming te Amsterdam. Dtï.1 ineening kunnen wij niet onder schrijven. Wanneer de liberalen in een gemeente raad hun keuze vestigen op een antirevolu tionair, dan doen zij dit,omdat in hun eigen partij geen tot deze taak bekwamen of ge zinden te vinden zijn. In Den Haag zou De Wilde niet tot wet houder gekozen zijn, ondanks zijn groote bekwaamheid, wanneer niet te voren bij de liberalen had vastgestaan dat niemand der hunnen dien zetel kon of wilde bezetten. In Amsterdam precies hetzelfde. Het Handelsblad verklaarde ronduit dat 't liever den zetel van De Sauvage Nolting door een liberaal had ingenomen gezien. En wien kan er dan ook staat op maken, wanneer straks, in 1909, de heer De Vries als wethouder aftreedt, en er inmiddels een liberaal in den Raad is gekomen of open baar geworden die van 't hout is waaruit men een wethouder van onderwijs snijdt, zij mr. De Vries om zijnentwil gaarne weer zullen wippen. Zelfs in 't kleine Goes werd 't immers 'n paar jaar geleden gezien dat 'n antirevo lutionair, die een paar jaren als wethouder een uitstekend figuur had gemaakt, door een der liberalen die hem eerst hadden in gehaald, weer werd uitgeworpen, omdat er inmiddels een geestverwant van minstens evengroote te verwachten bekwaamheid in den Raad gekomen was. Het Kamerlid Bijleveld in 1903 door de hulp der liberalen in Amsterdam IX ge kozen,werd in 1905 door toedoen dierzelfds liberalen weer uitgeworpen. Dat is de les van de uitgeknepen citroen Hetgeen te verklaren is en, tot op zekere hoogte, waard dat men er niet al te zeer op toornt. Omdat, bjj gelijke bekwaamheid, ook aan onzen kant, het beginsel beslist- Maar, men bouwe er dan ook geen torens op. Het liberale Handelsblad schreef De houding door een groot deel van de Amsterdamsche onderwijzers en hun organisa tie, de afd. Amsterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, in de laatste jaren aangenomen, is de oorzaak geweest, dat niet de heer Ketelaar gekozen is, zeer zeker was zij de reden, dat wij de verkiezing van den heer Ketelaar niet hebben kunnen aanbevelen. Tot ons leedwezen. Wij hadden honderd maal liever een erkend voorstander van het open baar onderwijs op de plaats van de heeren Van Hall en De Sauvage Nolting gezien, dan den heer De Vries. Maar, naast gebrek aan candidaten voor het wethouderschap heeft de radicale agitatie in een groot deel der onderwijs wereld In Amsterdam, de vrees den geest die daar heerscht meer en meer zich te zien ver breiden, dat ditmaal belet. De Rotterdammer, met ingenomenheid gewagend van onzen Zeeuwsehen Partij dag, van 's voorzitters openingswoord en van de aan vrijzinnigen kant gewraakte twee lingtelegrammen, schrijft ten slotte „Men schijnt in Goes den rechten weg te heb ben kunnen vinden. Naar het verslag te oordeelen, was het een partijdag, die onze antirevolutionaire partij goed deed." Dit zijn wij met He Rotterdammer eens. Wij konden wegens bezetten redaotio- neelen arbeid deze Partijdag, zeer tot onzen spijt, niet bijwoneD. Maar uit hetgeen ook wij er van hoorden en lazen, is zij uitnemend geslaagd, en viel vooral mr. Dielemans referaat in goede aarde. Wij vernamen met leedwezen dat uil de coalitiepartijen van deze vergadering slechts door een persoon, een katholiek, notitie was genomen. Wij zouden het Provinciaal Comité wel willen verzoeken voortaan de Telegram men bijv. aan den minister en aan dr. Kuyper altijd zoo vroeg te verzenden, dat de evenfueele ingekomen antwoorden nog iu de vergadering zelve kunnen wor den voorgelezen. Overigens hebben wij niets dan lof voor deze Partjjdag en haar voorbereiding,gelijk over 't geheel voor eiken arbeid van ons Provinciaal Comité. Engeland. De suffragettes, dat zijn de damers die voor algemeen stemrecht ijveren, geven den strijd niet op. Zaterdag maakten een tienduizendtal een opmarsoh te Londen naar de Albert Hall. Er werd een schit terend sucees mede behaald, daar deze betooging de grootste was, welke ooit ten gunste van het vrouwenkiesrecht werd gehouden. Een tweehonderd ceremonie meesters alsmede een aantal ordebewaar ders van ZaDgwill's mannenbond voor vrouwenkiesrecht handhaafden een voor beeldige orde, zoodat de bereden en niet- bereden politie, die in grc-oten getale aan wezig was, nagenoeg niets te doen had. Dertien muziekkorpsen vergezelden de vele banieren met zich voerende stemreobt- vrouweD, waarender verscheidene uit de provinciën, en uit de Engelsche koloniën en Noord-Amerika. De Albert Hall was eivol, zoodat hon derden geen toegang kon worden verleend. Binnen heerschte er een geweldige geest drift, toen na gloedvolle toespraken bij acclamatie een motie werd aangenomen, waarbij stemreoht voor vrouwen word: geëischt. Onder de vooraangaanden en spreeksters waren verscheidene aanzienlijke dames vrouwelijke doctoren, musici, schrijfsters, artisteu, maar ook fabriekwerksters, dienst boden, enz. De regeering, hoe liberaal ook denk bijv. aan 't voorstel-Asquitt tot staatspen sioneering zal voorloopig nog wel geen gehoor geven aan de stem dezer gewei digen Rusland. Engelsche bladen vernemen uit Reva' van e®a aanslag, die tegen het leven van den Tsaar beraamd zou zijn geweest, doch mislukt zou zijn door den onwil van een onderwijzeres om den aanslag, dien men haar opgedragen had, uit te voeren. Toen het bekend werd, dat de Tsaar naar Re val zou komen ter ontmoeting van Koning Eduard, staken de revolutionairen de hoof den bij elkaar en zonnen op middelen om hem uit den weg te ruimen. Makkelijk was de zaak niet. Want Peterhof was ontoe gankelijk en de spoorlijn was zoo nauw lettend bewaakt, dat aan het plegen var een aanslag daar hoegenaamd geen denker was. Bovendien zou niemand op 't statior worden toegelaten, om getuige te zijn var de aankomst des Tsaren, behalve de school kinderen en het onderwijzend personeel Nu had een der onderwijzeressen vroeger in betrekking gestaan tot de revolutionnai- ren, doch later had ze zich eenigszins uit die kringen teruggetrokkenhet was der politie dau ook volkomen onbekend, dat die onderwijzeres revolutionnaireneigingen gehad had of had. Aan die onderwijzeres droegen de terroristen de volvoering van den aanslag op. Ze had een bom moeten werpen naar den Tsaar, iets waartoe ze gemakkelijk de gelegenheid zou hebben, near zij zich met de kinderen in de onmid dellijke nabijheid van den Tsaar zou be vinden. Maar om wat voor reden dan ook de onderwijzeres kon niet tot de daad besluiten en verkoos zelfmoord boven een moord op den Tsaar. Een dag voor de aankomst van den Tsaar wierp zij zieh onder een trein. Gisteren is ze bsgraver, ten grave geleid door een talrijke schare van schoolkinderen, bij wie ze zeer be mind was. De politie heeft haar woning onderzocht, maar niets verdaehls gevonden. De bladen bevatten niet veel beschouwin gen over de ontmoeting te Reval. De meeste zijn ingenomen met de ontmoetiDg,doeh een enkele, (de Swet) schrijft op zeer scherpen toon tegen Engeland en verklaart de komst van koning Eduard naar Reval als een po- gine van Engeland om Rusland en Frankrijk als bondgenooteu tegenover Duitsohland aan zijn zijde te krijgen. Het blad wijst er ver der op, dat zich moeilijkbeden kunnen voor doen in het Verre Oosten. Heeft niet de Ja- pansohe minister van oorlog in het parle ment gesproken van een onvermijdelijken oorlog ten noorden van Japan Wat heeft Rusland dus te wachten, zoo vraagt hei blad, van vriendschap met Engeland, den bondgenoot vöd Japan f Mogelijk ziet 't blad den toestand wat zwartgallig in. In ieder gevalvoor Ja pan zal men wel altijd moeten oppassen. Dit laad houdt zich thans wel rustigmaar dit kon wel eens uit geldgebrek zijn. Frankrijk. Wie zich de omstandigheden waaronder de degradatie van Dreyfus plaats had, nog herinnert, heeft niet veel noodig om zich voor te stellen hoe het Vrijdag op het plein Saint Rcch te Toulon is toegegaan bij de degradatie van Uilmo, den zeeoflicier die papieren aan Duitschland verkocht. Er is echter nog één verschil. Toen Drey fus „eerloos" werd gemaakt, schreeuwde men hem overal waar hij ging het „land verrader"' toe, doch antwoordde de gede gradeerde telkens met vastberadenheid in stem en blik, dat hy onschuldig was. Dit had bij de degradatie van Ullmo niet plaats. Hij zweeg en weende. Omtrent de droeve parade geven de bla den de volgende beschrijving De troepen waren opgesteld in een vier kant om de plek, waar Ullmo zou komen te staan. De trompetters bliezen, de trommels roffeldendaar kwam uit de groote deur van de militaire gevangenis de landverra der aangeloopen, bewaakt door vier matro zen. Mager, bleek, de oogen neergeslag9D, onzeker stappend, verschijnt hij voor het laatst in de uniform van zeeofficier voor do troepen. Als hij komt gaat de opgepakte menigte fluiten, en er wordt geschreeuwd ter dood, ter dood. Midden in de open ruimte staat Ullmo onbeweeglijk. De menigte wordt stil. Het wordt indrukwekkend stil op het plein. De griffier leest het vonnis voor, uitgesproken door den krijgsraad van Toulon. Dan treedt de kapitein ter zee Dntheil naar voren en zegt met luide stem„Ullrno, Karei Benja min, uit naam van het Fransche volk, gij zyt onwaardig de wapenen te dragen, en op gezag der wet degradeeren wij u." Alexandre Morin, een maitre de mous- queterie met eenige ridderkruisen versierd, neemt hem de pet van het hoofd en rukt er de galons af, hij scheurt de galons en de knoopen van de uniformjas en werpt ze ter aarde, de epauletten en de sabel worden afgenomen. Alexandre Morin trekt de sabel uit de schede en met oen hatdigen slag op de knie knapt hij het wapen door midden, zoodat de twee stukken over de steenen klettereD. De menigte schreeuwt opgewonden, het piket matrozen neemt zijn slachtoffer weer mee en laat den verrader, geplukt en ge havend de ronde doen voor de troepen. Al boozer worden de kreten der menigte. Dikke tranen glinsteren op de wangen van Ullmo. En dan verdwijnt hij weer in de deur van de gevangenis. Daar waB een burgerpakje voor hem klaar gelegd. De schandoparade heeft 12 minuten geduurd. Ullmo zal zijn straf ondergaan op het eiland Ré. Ré ligt vlak aan de Fransche kust, tegenover la Roohelle. Het ligt iels noordelijker dan het bekende Fransche kusfeiland Oléron. Fransohe bladen melden, dat Ullmo de eerste Fransohe zeeofficier is, die sedert 1791 gedegradeerd is. Men verzekert, dat hij van het eiland Ré naar een van de 8a- luut-eilanden bij F.ansch-GuyaDa, vermoe delijk het Duivels iland, overgebracht zal worden volgens een ander bericht zou de regeering er eohtar de bewakiogskosten op dat eenzame eiland niet voor over hebben. Turkije. De Turksobe gezaot te Weenen sohreef dezer dagen over Sarocs Daar de tendentieuze geruchten over plannen der Turksche regeering om een aanslag te plegen op de grondwettigeinstel- liagen van Saraos niet willen verstommen, is de Turksobe ga,zant gemachtigd tot de verzekering, dat te Porte hoegenaamd niet denkt aaa een wijziging van den status quo en dat baar op'reden alleen de handhaving van de keizerlijke iirman, waarbij do ver houding vau Sjaios tot het Turksohe Rijk geregeld werd, ten doel heeft. De feiten zullen spoedig het bewijs brengen van de oprechtheid dezer verklaringen en de b ya le bedoelingen der Turksobe regeering. Reoef Pa«ja zal, zoodra hij zijn taak vol bracht heeft, naar Saloniki tarugkeeren en dan zal de geleidelijke ontruiming van het eiland beginnen door de Turksobe troepen, welke thans daar zijn tot herstel der orde. Tegenwoordig is men doenne met de reor ganisatie van de p "idarmerie. Bij de ver volging en de bestraffing van de schuldigen aan de joDgsfe troebelen zal met rechtvaar digheid en matiging worden te «verk gegaan. Van de door Sofoelis en zijn aan- gang te Athene v< rbreide voorstelling van zaken is geen woord waar. De consulaire berichten van Samoa be wijzen, dat de Turksche troepen zich aan geenerlei uitspattingen hebben schuldig gemaakt. De Turksche regeering volhardt by haar besluit om den GriekacheD consul op Ssmoss de verdere uitoefening zyner functies niet toe te staan. De Vorst heeft alle relaties met hem verbroken, omdat hij hero voor den stoke brand houdt, die in de jongste troebelen de hand had. Turkije's regeering gewaagt voorla met ingenomenheid van de inschikkelijkheid der controleerende regeeringen va» Fraek rijk, Engeland en Rusland, die de „regeling van zaken" heelemaal aan haar overlateD. Turksohe troepen, de vrije hand hebbende in het dempen van onlusten, dat is voor een Turk om van te watertanden Ook voor zijn slachtoffers Noord Amerika. Onder 't bestuur van President Roosevelt (dien kranigezijn al heel wat hervor mingen ingevoerd. Ook in de afzonderlijks staten. In den staat New-York, waaT gou verneur Hugbes het bewind voert, is, nadat dit vroeger reeds door het Huis van Afge vaardigden geschied was, thans ook door den Senaat het wetsvoorstel aangenomen, waarbij het wedden bij rennen wordt strafbaar [gesteld. Gelijk wij reeds meldden nam de Senaat bet voorstel aan roet 26 tegen 25 stemmen. Weer een bewijs hoe het op een stem kan aankomen En die eene stem was hier die van een senaatslid (Foelker) die, pas opge richt van een blindedarmontsteking, 't ge vaar voor instorting Diet tellende, maar Al bany toog, om voor het ontwerp testeramen De wetten treden onmiddellijk ia wer- king. Zij beteekenen voor den gouverneur een overwinning op de bosses, die tegen 't voorstel stemming hadden gemaakt. Id alle staten is men overigens druk met de voorbereiding voor de Presidentsverkie zing bezig. Roosevelt heeft door zijn bemoeiingen be reikt, dat zijn geestverwant Teft zijn alge meen hegeerde eandidaat-opvolger wordt bij de rcpublikeinsohe partij. Bryan, de democratische tegen-oandidaat. ontving nn ook toezegging van de stemmen van Ken tucky en Virginië, ten gevolge waarvan hij nu op twee derden van de stemmen van het congres zijner partij kan rekeneD. De republikeinen hebben voor de ean- didatuur voor het vioe-presidentsehsp der Unie de aandacht gevestigd op John Hays Hammond, den rijken Amerikaanscheo mijnmagnaat van deu Rand, die indertijd met Jameson geheuld heeft, enzcerpopu- Isir is te Chicago. Men noemt hem den hoogst bezoldigden man Ier wereld. Als eerste adviseerend mijn-ingenieur v&n de Guggenheims heeft hij al herhaaldelijk een jaarlijksche bezoldiging van 500 000 dol lar getrokken. Ia het Westen van de Vereenigde Staten is hij zeer getapt Dcch een telefonische waarschuwing van Roose velt dat hij oezeo gespikkelden rijkaard niet verlangt, heeft de aandacht wel een weinig van hem afgetrokken. De oandidaat van Roosevelt zou zekere Cortelyon zijn. Een by voegsel tot de Staatscourant (no. 138) bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Mei 1908, Daaraan ontleecen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam)mond- en klauwzeer by de herkauwende dieren en de varkens 126 (28), kwade droes en huidworm by de een hoevige dieren 4 (4), schurit bij de eenhoe vige dieren en de schapen 83 (8), rotkreu- pel der schapen 2 (2),vlekziekte by varkens 26 (19), trichinen ziekte by varkens 0 p0), miltvuur bij alle vee 36 (33), hondsdolheid by een hond 0 (0). UIT DE PROVINCIE. Vlisslngen. By beschikking van den minister vau marine is aan den zeeloods J. D. Jansen, met den 1 Juli a.s. eervol ont slag uit den loodsdienst verleend wegens lichaamsgebreken. En zyn benoemd tot zeeloods, de loodskweekeliug der le klasse H. L. de Vriestot loodskweekeling der le klasse, die der 2e klasse J. Klaysen en tot loodskweekeling der 2e klasse, de matroos J. Jilleba. Vlissingen. Bij het examen voor kom mies by 's Rijks Directe Belastingen,is nog geslaagd de heer M. Krijger, milicien ser geant by de la coasp. 4e bataljon alhier. Zaterdag zijn aan het Ministerie van Bsitenlandsehe Zaken te 's-Gravenhage de wederzijdscbe acten van bekrachtiging uitgewisseld van de op 8 October 1907 ge- teekende overeenkomst tusschen Nederland en België, betreffende de verbetering van de verlichting en bebakening der Wester- Sehelde. Middelburg. Don milicien-sergeant J. P. Kamermaus dar lichting 1901 van het 2e bat. 3e reg. inf. alhier is uilstel van opkomst onder de wapenen verleend, in afwachting van de beslissing van H. M. de Koningin op een door hem gedaan verzoek om ontheffing van vorenbedoelde» dienst. Van dit bataljon is den milicien A. Kole der lichting 1905 (gemeente Krabbendijke) door den M. v. O. vergunning verleend tot verblijf in Noord-Amerika tot 1 Augustas 1909. Middelburg. Het stedelijk muziekkorps geeft een uitvoering op Vrijdag a.s., des avonds ten 7'/2 uur op het Molenwater. De volgende muziekuitvoeringen zullen plaats hebben op 26 Juni en 3 Juli. Middelburg. Zondagavond werd alhier de laatste samenkomst gehouden in de tent op het Molenwater. Reeds voor den aan vang was de greote tent geheel vervuld, zoo zelfs dat ook de gangpaden met een opeen gepakte massa meneohen bezet waren. Het plsfiorm, dat een honderdtal men- schcn bevatten kan, werd nu eveneens door de nog steeds toestroomende menigte inge nomen en ook daar wss geen enkel plaatsje meer over. Van al het podium bood deze vergadering een indruk wekkenden aan blik. Het samenzijn werd geopend door het zingen van een lied en gebed van dr. v. d. Flier. Afgewisseld door het zingen van de bekende liederen spraken achtereenvolgens dr Hoek van Brussel, de heer Kloot Mijburg, de heer van Groningen en ds, Breen, terwijl d8. de Visser de vergadering met gebed sloot. Ook thans waren belijdende ehrietenei}

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1